Nescafé Geef mij maar Verrassende combinaties van giet-, stapel- en montagebouw Joegoslavische beren verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid Revolte in Irak kan „evenwicht" in Midden-Oosten verbreken NESCAFE WOENSDAG 16 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7, Grotere ontvankelijkheid voor steun van Sowjet-Unie verwacht (Dooi- onze economische medewerker) Maandag, de dag dat de staatsgreep in Irak bekend werd, zakte de koers van Koninklijke Olie met 3.90. Tegenover vorige week vrijdag betekent dat een koersdaling van 19 punten. Deze reactie van de beurs bewijst beter dan vele woorden wat de bloedige gebeurtenis in Irak voor de wes terse economie betekent. Het Midden-Oosten heeft zich na de Tweede Wereldoorlog tot een uiter mate belangrijke olieleverancier ontwikkeld. Het neemt thans, als wij de produktie van Rusland en zijn satellieten buiten beschouwing laten, bijna 25 procent van de wereldproduktie voor zijn rekening. De produktie in Irak zelf was in 1957 niet eens zo bijzonder groot: nog geen drie procent van de vrije-wereldproduktie. Hier- zit in wezen dan ook niet het gevaar. Neen, het werkelijke gevaar schuilt in de mogelijk heid, dat steeds meer landen, hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen zich aan sluiten bij de Verenigde Arabische Republiek van Nasser en dat daardoor de beschikkingsmacht over de olie in het Midden-Oosten in één hand komt. Sedert Egypte en Syrië onder één hoedje spelen, hangt de olietoevoer naar de havens aan de Middellandse Zee voortdurend aan een zijden draad, daar de pijpleidingen door Sy rië lopen. Een groot deel van de olie kan echter ook de andere kant uit, naar de Perzische Golf gestuurd wor den en zo via Kaap de Goede Hoop in de Ver. Staten en Europa komen! Het is de weg die werd ingeslagen na de blokkering van het Suezkanaal in het najaar van 1956. Daarom dat Nasser er veel aan gelegen is gelei delijk aan de oliebronnen zelf in han den te krijgen, als troef om die op op een gegeven ogenblik te kunnen uitspelen. De Westerse wereld toch kan niet meer buiten aardolie en al haar de rivaten. Het vervoer ter zee, te land en in de lucht is hierop ingesteld om nog maar te zwijgen van wat de che mische industrie tegenwoordig uit de olie haalt, een vermindering van de aanvoer uit het Midden-Oosten bete kent dan ook onherroepelijk een ver hoging van de kosten, of door het vervoer over grotere afstanden of door het moeten aanboren van min der rendabele bronnen, welke kosten verhoging uiteraard uitloopt in een prijsverhoging. De beurs voelt dat wel aan. Zij denkt onmiddellijk aan de gevol gen van produktiebeperking en de in vloed daarvan op de winst. Het gaat daarbij niet om nauwkeurige calcu laties doch om een doorwerking van het sentiment, het angstig worden van kopers die hun stukken kwijt willen voordat de bui losbarst. Dat onberekenbare, dat onmiddellijk op ccn dreigend gevaar reageren, speelt in de beurshandel een grote rol. Want nemen wij nu alleen Ko ninklijke en haar belang bij de olie- produktie in Irak, dan blijkt dit niet bijster groot te zijn. Zij heeft een belang van bijna 25 procent in de Iraq Petroleum Compagny, die voor de oliewinning in Irak zorgt. En daar rleze onderneming in 1957 bijna 22 miljoen ton olie produceerde, bete kent die voor de Koninklijke 'n goede 5 miljoen ton, hetgeen maar vijf pro cent is van de totale produktie over de gehele wereld van dit concern. De gebeurtenissen in Irak hebben echter nog een heel ander politiek- economisch aspect. Formeel is de aanslag uitgevoerd door eén groep rebellerende officieren. Achter de schermen zit echter Nasser, die een pan-Arabische staat in zijn hoofd Maandagavond hebben H.M. de Ko ningin en Z.K.H. prins Bernhard in Delft een lustrumspel bijgewoond, dat roerd opgevoerd door Delftse stu denten. Na de zesde scène van het lustrumspel werd o.a. D. Frieling, die de rol van Derk van Delft, keurmees ter, speelde, voorgesteld aan H.M. de J£nninniii. Klokkenluidersvacature in Bad Wimpfen (Van een correspondent) Het Duitse stadje Bad Wimpfen zoekt een nieuwe klokkenluider. De oude klokkenluider is ziek geworden. En in Wimpfen heeft men een toren wachter nodig, die de vijfduizend in woners van de Neckarstad ieder uur in de oren humeri, dat er een uur verstreken is. Tussen zes uur 's mor gens en negen uur s avonds wordt volgens een oude traditie in Bad Wimpfen het uur nog in de „Blauwe Toren" geslagen met de hand, door middel van het luidtouw, dat men vinden kan in de torenwachterswo ning -op de bovenste verdieping van het 55 meter hoge bouwwerk. De „Blauwe Toren" is daar in Wimp fen tegenwoordig het meest attrac tieve bouwwerk, dat in de vakantietijd vele toeristen naar de oude Staufen- stad lokt. Wat zij bij zo'n bezoek uitgeven voor bezichtiging van de to ren, mag de torenwachter als loon houden. Ook krijgt hij een keurige woning van meerdere kamers, vrij van huur. Behalve het luiden van de lclok behoort ook tot zijn plichten, er voor te zorgen, dat iedere zondag en op feestdagen op een bepaald uur van de toren een koraal klinkt,, een maal in ieder der vier windrichtin gen. De torenwachter of een van zijn 'gezinsleden moet dus bazuin of trom pet kunnen bespelen. Zijn levensonderhoud verdient de to renwachter gewoonlijk als hand werksman. De voorkeur geeft men aan een kleermaker, maar een klok kenmaker is ook goed. Vooral omdat er in Bad Wimpfen met de klokken iets bijzonders aan de hand is: sinds ongeveer zeventig jaar lopen alle klokken in het stadje met uitzon dering van de stationsklok vijf minuten voor. Zeventig jaar geleden werd namelijk de spoorweg ingewijd, die het stadje met de „wereld" ver bond. De vroede vaderen van de stad vonden, dat zij aan het aanzien van de burgers van hun stad verplicht waren, er voor te zorgen, dat deze steeds precies op tijd aan de trein waren. Zij zetten de klokken vijf mi nuten voor en sindsdien zijn de Wimpfenaars, ondanks vele pogingen hier een einde aan te maken, hun tijd nog steeds vijf minuten vooruit. heeft. Maar achter Nasser staat weer Moskou, die in de Egyptische dicta tor een van zijn middelen ziet om het westen de voet dwars te zetten. Voor Moskou is Nasser een van de be langrijke tukken in het schaakspel op leven en dood met de Ver. Staten. Rusland voert momenteel een oorlog zonder te schieten, een oorlog- in op tima forma op 't economische front. Het werpt zich op de wereld waar de armoede nog schreeuwend is, waai de herinneringen aan de koloniale tijd nog vers in het geheugen liggen, waar van democratie weinig sprake is en waar nationalisme en commu nisme dicht in eikaars buurt liggen. Het zijn landen die officieel neutraal willen blijven tussen het oosten en het westen maar die door hun enor me interne moeilijkheden naar eco nomische steun smachten. En die steun geeft Moskou op ruime schaal: aan Egypte en Afghanistan, aan Sy rië en Indonesië, aan Ceylon en Bir ma, aan India en Cambodja. De koude oorlog wordt op verschil lende wijzen gevoerd: met Russische kredieten die slechts 2,5 procent ren te vergen, met het opkopen van over vloedige oogsten, met het leveren van complete fabrieken. Met het be schikbaar stellen van een leger van ingenieurs en andere technici En dat onmiddellijk, zonder maanden lange onderhandelingen. Zo was de totale Russisch-Chinese hulp (want ook China speelt mee) in de afgelo pen drie jaar aan de neutrale lan den, die wij hierboven noemden, niet minder dan f 4.000.000.000. Tegen deze achtergrond gezien moet de staatsgreep in Irak zeker niet onderschat worden. Hij kan het op zich zelf toch al labiele evenwicht in het Midden-Oosten tussen westerse en anti-westerse krachten volkomen verbreken, daardoor de zelfstandig heid van andere landen in die hoek ondergraven en het economische be staan helpen uithollen, waardoor zij steeds ontvankelijker zullen en moe ten worden van de economische steun van Moskou en zijn satellieten. De weg terug, naar het westerse kamp, zal dan heel, heel moeilijk worden. Verlies stadsfeesten in Hoorn bedroeg 90 mille De stadsfeesten, die in 1957 te Hoorn onder de titel „Hoorn '57" werden ge houden hebben een verlies van 90 mil le opgeleverd. Vandaag zal de raad van Hoorn het rapport van de raads commissie voor de financiën over dit tekort behandelen. Deze raadscommissie was vooral ge stoord over de zogenaamde „feest- hoorn", die als embleem voor de fees ten zou moeten dienen. Bij een firma buiten te stad werd voor f 14.000 feesthoorns besteld. De verkoop hier van werd een grote strop; de Hoornse zakenlieden waren boos omdat de op dracht niet in Hoorn zelf was ge plaatst. Andere euvelen, die in dit rapport worden genoemd zijn een verkeerd fevoerde reclame-campagne, het niet eugen van de financiering van het concours-hïppique en de lange duur van de feesten. Zelfs na de feesten heeft het orga niserend comité, naar het Alge meen Dagblad bericht, niet bezui nigd, hoewel toen reeds vaststond, dat er een groot verlies geleden was. Het comité declareerde zelfs f 275,voor reis en verblijfkos ten naar een naburige gemeente zonder nadere specificatie. Overeenkomst over het Suezkanaal getekend De president-directeur van de voor malige Suezkanaalmaatschappij, Georges-Picot, en de gouverneur van de Bank van Egypte, Abdel Quelil Emari, hebben zondag te Genève het akkoord betreffende de schadeloos stelling van de aandeelhouders van genoemde maatschappij getekend. Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal.*, smaak! *s Werelds meest favoriete Instant Coffee! SYSTEEMBOUW IN NEDERLAND (II) Meestal worden buitenmuren „bekleed" met baksteen (Van onze speciale verslaggever). „Vorstvrij putje graven, steentjes stapelen, balkjes leggenZo heeft ■men eeuw na eeuw huizen gebouwd", aldus architect E. F. Groosman. ,,'t Gekke is alleen, dat men het vroeger op deze manier beter deed dan tegenwoordig. Waarom? Omdat we nu in 1958 in weer en wind proberen van een stucadoor of schilder toch nog een goed stuk werk te krijgen. Maar ook omdat ive bereid zijn voor onze auto, die we na vier of vijf jaar weer opruimen, een prijs van f 10.per kilo te betalen, en voor ojis huis, waarin we ook onze kinderen en kindskinderen nog willen laten wo nen, niet meer dan20 cent per kilo". Aan deze uitspraak moesten we even denken, toen we in Dordrecht ston den te kijken naar het beton-storten, of liever het „beton-spuiten" op het bouwwerk van systeembouwer Van Wijnen. Op de stellingen stonden gerouti neerde arbeiders. Ze zetten een ge standaardiseerde bekisting in elkaar, waar aanstonds het met grof gema len puin vermengde beton ingespoten zou kunnen worden. De „pompbaas", Ongeveer een jaar geleden is tussen de Oosten rijkse bondsstaat Karintliië en een Weense ver zekeringsmaatschappij een zeer ongewone over eenkomst van kracht geworden: Karinthië moest zich verplichten, de over de kaïn van de Kara- wanken uit Joego-Slavië komende beren onder de natuurbescherming te brengen en het schieten van deze dieren bij de wet te verbieden. Opdat echter geen boer schade kan lijden door een buitenbeentje onder deze over het algemeen zeer vredelievende die ren, werden de beren tegen wettelijke aan sprakelijkheid verze kerd. De overigens niet zeer hoge premie wordt betaald door de Karin- tische vereniging van jagers. Hoofdkwartier van de Oostenrijkse beren zijn de uitgestrekte Alpen weiden op de hellingen van de Koschuta, de hoogste bergtop in de nabijheid van de Joego slavische grens. Daar hadden de beren ook in de afgelopen winter weer achter rotsblok ken een warm en goed .verborgen winterkwar tier opgeslagen. Klach ten kwamen niet binnen en de verzekering heeft niets behoeven uit te be talen. De brave beren in de Koschuta hadden zich in de herfst bijzon der goed gedragen en zich uitsluitend gevoed met plantaardig voed sel: bessen en in het wild groeiende vruchten Toen nu dit voorjaar in de Karawanken de ove rigens slechts spaai*- zaam gevallen sneeuw ging smelten, maakte men zich er zorgen over dat de beren verma gerd na de winterrust - huh vegetarische zelf discipline zouden verge ten en, gedreven door honger, een kalfsbief stuk of een mals hoen niet zouden versmaden. Er is echter niets ge beurd, dat de goede naam van de Karinti- sche beren kon schaden. Blijkbaar wisten de be ren, wat zij aan hun goede naam verplicht waren en bij de verze keringsmaatschappij waren zij een van de voordeligste, posten, die ooit werden afgesloten. Die goede ervaringen hebben dan ook geleid tot een verlaging van de premie voor het ko mende jaar. Maar een totaal afschaffen van de verzekering durft de regering van Karinthië toch niet aan. Dat zou werkelijk een verzoeken van de beren zijn... die bij een naastgelegen bekisting werkte, liep met een „walkie-talkic" op de stelling. Door middel van dit apparaat hield hij voortdurend con tact met de molenbaas bij de tien tallen meters van de stortplaats ge plaatste betonmolen-van-groot-for- maat. Door 'n soort rioleringsbuizen werd het beton van de molen ge stuwd naar de gietplaatsen op het werkterrein. Wie zo ziet bouwen, gelooft nauwe lijks meer aan dat traditionele sy steem van het müurtje-metselen, en balkje-leggen. Eerst bij die gedeelten van de bouw, die al verder gevorderd zijn, herkent men nog iets van die traditie. Daar wordt het reeds ver harde „korrel-beton" van de buiten muren „bekleed" met baksteen, die op de gebruikelijke manier wordt ge> metscld, teneinde het uiterlijk van de woning die kleurigheid te laten behouden, die wij gewend zijn. Slechts één van de systeembou wers, die we dezer dagen bezoch ten, week af van deze kleurige na tionale traditie, n.l. de N.V. Ne derlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting te Amsterdam, die tot 1 januari jj. 5717 wonin gen bouwde volgens het oorspron kelijk Engelse Airey-systeem. In Amsterdam-west kan men de wo ningen lichtgrijze en donker grijs getinte flatgebouwen vinden. Het is montagebouw met lichte, uit de hand te stellen be tonnen stijlen en gevelplaten, die vervaardigd worden in een speci aal hiertoe opgericht bedrijf el ders in de stad. Het merkwaardi ge bij dit systeem is niet alleen, dat het dood gewicht van de bouw kundige constructies belangrijk is verminderd, maar ook, dat montage geschiedt zonder ge bruik te maken van steigers. Men monteert van binnen af en werkt verdieping na verdieping af. Behalve de gietbouw en de montage bouw, is nog na de oorlog de sta pelbouw als systeem tot ontwikke ling gekomen, en in belangrijke mate toegepast. Bij de stapelbouw worden de bouwmaterialen bakstenen, zo goed als holle betonblokken op elkaar gestapeld en meestal met specie aan elkaar verbonden. Het systeem „Muwi" van Muys-De Winter's Bouw- en Aannemingsbe drijf N.V. te Rotterdam is een com binatie van giet-, stapel- en montage bouw. Holle muurblokken van licht beton zagen we los stapelen tot vol ledige muren en vertrekwanden. Het was in minder dan geen tijd door één man gedaan. Na deze stapeling werden de holten volgestort met be ton. Enkele kolommen werden tege lijk met rand- en muurbalken uitge voerd in gewapend beton. Tussen geprefabriceerde, voorgepan- nen muurbalken werden voor de vloer eveneens holle blokken lichtbe- ton gelegd. Alleen werden de holtes nu niet volgestort, maar werd over de gehele vloer een afwerklaag be ton gestort, die de balkjes en blok ken tot een hecht geheel aaneen- „smeedde". Ook bij dit „Muwi"-systeem, dat zelfs reeds toepassing vónd in toren flats, worden de. buitenmuren tenslot te aangekleed met een aesthetische baksteenlaag, die als versterkend ele ment echter volkomen overbodig is. De thans 67-jarige heer D. Winter sr. uit Rotterdam „van huis uit timmerman", zo verklaarde hij ons heeft de stapelsteen ontwikkeld, die het tijdrovende metselen overbo dig maakte, en tevens de muurcon structie aanzienlijk steviger. Drie jaar geleden is de fabriekmatige pro duktie ervan ter hand genomen. Op het ogenblik worden er in Alpen aan de Rijn, waar de betonfabriek staat, 125.000 stuks per week vervaardigd. Bril David Hoggett krijgt Nansen-medaille van V.N. De 27-jarige Brit David Hoggett krijgt de Nansen medaille van de Verenigde Naties voor bijzonder ver dienstelijk werk ten behoeve van vluchtelingen, aldus is zaterdag van de zijde van de Verenigde Naties te Den Haag vernomen. Hoggett heeft als vrijwilliger voor vluchtelingen in Oostenrijk gewerkt, waar hij bij het bouwen van woningen voor de uitge wekenen zwaar gewond werd door een ongeluk. Deze onderscheiding, die in 1S54 is ingesteld door wijlen mr. G. J. van Heuven Goedhart .destijds commissa ris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, werd in 1955 toege kend aan koningin Juliana. Naar te Den Haag werd vernomen, wordt met deze toekenning beoogd Hoggetts buitengewoon persoonlijk offer te erkennen en de talloze man nen en vrouwen van goeden wille overal in de wereld te eren, die als vrijwilliger hun tijd en werkkracht ter beschikking stellen voor praktisch werk onder vluchtelingen. Eéngezinshuizen in het systeem Nemavo-Airey te Nijmegen. Architect prof. ir. J. F. Berghoef. OLIE EN NOG WAT DE INZET (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7