PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKAANSE MARINIERS GELAND IN LIBANON Iraakse divisie tegen rebellen Rus eist terugtrekking V.S.-macht uit Libanon Minister Algera sprak met G.S. over tarieven BILT Ter aanmoediging van onafhankelijkheidsstrijd: IRAAKSE JUNTA ZEGT UNIE MET JORDANIË OP Vandaag... Amerika wenst troepen van Ver. Naties 201e jaargang - no. 165 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d, Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim- Minlm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 242o, aclm^ieLjJ)94 Amerikaanse troepen zijn dinsdagmiddag in Libanon geland, nadat president Sjamoen van Libanon maandag de Amerikaanse regering om hulp had gevraagd. De eerste landingsgolf, bestaande uit 1700 ma riniers van de Zesde Vloot, kwam vlot aan land zonder tegenstand te ontmoeten. De Amerika nen werdén toegejuicht door Libanezen die rus tig, alsof er niets aan de band was, op het strand lagen te zonnebaden. Direct na de lan ding hebben de mariniers het vliegveld van Bei roet bezet, kennelijk met het oog op de aanvoer van versterkingen door de lucht. Ook de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan is paraat. Een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van defensie verklaarde dinsdagavond in Washington, dat de Auneriltaanse mariniers In Irak blijft de toestand verward. Volgens de berichten van Radio-Bag dad, dat in handen is van de revolutionairen, is premier Noeri es Said dinsdagmiddag doodgeschoten toen hij, vermomd als vrouw, probeerde te ontvluchten uit een huis in Bagdad waar hij zich schuil had gehouden. De Jordaanse radio meldt, dat een trouwgebleven divisie uit Mosoel en Kerkoek in het noorden van Irak op weg is naar Bagdad om de op standelingen te bestrijden. Radio-Bagdad heeft dinsdagavond bekendgemaakt, dat Irak zich terug trekt uit de federatie met Jordanië. In een verklaring wordt gezegd: „De federatie van Irak en Jordanië, tut stand gebracht door de autoriteiten van het voormalige tijdperk, was geen werkelijke federatie welke de belangen van de bevolking der beide landen tot doel zou hebben, maar haar doel was de monarchie te verstevigen, en de eenheid van de be vrijde Arabische gelederen te vernietigen en de verlangens te bevredigen van een kliek van heersers die niet verbonden waren met het volk en niet voor de verwerkelijking van zijn verlangens werkten." Irak en Jordanië werden in februari van dit jaar in de „Arabische Unie" verenigd. Koning Feisal was hoofd van de unie. Koning Hoessein van Jordanië, zijn plaatsvervanger, deelde maandag mee, dat hij Feïsals be voegdheden overnam. Belangstelling bij bruggehoofd Dinsdag tegen de avond hadden i gelande Amerikanen een gebied van circa een vierkante kilometer als bruggehoofd ingericht. De laatste landingsvaartuigen brachten zware tanks aan land. De mariniers waren toen al bezig met het aanleggen van loopgraven en het bouwen van mi trailleurnesten. De wachtposten die onmiddellijk werden uitgezet toen men het kamp ging inrichten, had den moeite om de talrijke nieuws gierigen op een afstand te houden en toch vriendelijk te blijven. In Washington verluidt, dat presi dent Eisenhower en zijn voornaam ste adviseurs maandag tot ingrij pen in het Midden-Oosten hadden besloten. Zij zouden tot de slotsom zijn gekomen, dat de tijd gekomen is om een einde te maken aan het afbrokkelen van de westelijke po sitie in het Midden-Oosten en dat alleen door direct ingrijpen kan worden verhinderd dat Libanon. Jordanië en mogelijk ook Saoedi- Arabië door revoluties in het anti westerse kamp komen. De Amerikaanse regering hoopt even wel kennelijk, dat de aanwezigheid van de Amerikaanse mariniers op zich zelf al voldoende zal zijn om de toestand te kalmeren en dat de rust in Libanon kan worden hersteld zich niet zullen bemoeien met de ontwikkeling van de toestand in Libanon. In officiële kringen legde men er de nadruk op, dat volgens een verklaring van president Eisen hower de Amerikaanse troepen niet met oor logszuchtige bedoelingen zijn gezonden, doch om Amerikaanse onderdanen te beschermen en bovendien de regering van president Sjamoen aan te moedigen de soevereiniteit en onafhan kelijkheid van Libanon te verdedigen. De Franse regering heeft dinsdagavond op een spoedvergadering besloten maatregelen te nemen ter bescherming van de Franse burger en Franse belangen in Libanon. Deze maatre gelen zullen „met goedkeuring van de Libanese regering en in overeenstemming met het V.N.- handvest" worden toegepast, zo is na de kabi netsvergadering verklaard. Er zijn ongeveer 3500 Fransen in Libanon. zonder gewelddadig Amerikaans in grijpen. Leidende republikeinse en democra tische leden van het Amerikaanse congres steunen het besluit 1 Eisenhower. De democratische leider in het Huis van Afgevaardigden, John McCormack, verklaarde dins dag, dat Eisenhower onder de gege ven omstandigheden geen andere ge dragslijn kon volgen. De democrati sche leider in de senaat. Lyndon Johnson, zei, dat de „Amerikanen zich zeker zullen aaneensluiten als de veiligheid van de vrije wereld in gevaar komt." De Amerikaanse Atlantische vloot heeft bevel gekregen paraat te zijn. De vloot omvat 500 schepen. 150 es cadrilles vliegtuigen en 200.000 offi cieren en manschappen. (Vervolg op pag. 3) Vrede? De vrede hangt aan een zijden draad. De gebeurtenissen in het Midden-Oosten zijn gevaarlijker dan menigeen denkt, want daaruit kunnen gevolgen voortvloeien, die tot een derde wereldoorlog zouden lei den. De verklaring van president Eisenhower, dat de Amerikaanse troepen in de Libanonrepubliek aan land zijn gegaan op verzoek van de president dezer republiek en ook om de levens van Amerikaanase burgers te beschermen, mag dan wat slapjes zijn, zij getuigt toch van diepe ernst. Uiteraard speelt de bescherming van Amerikaanse levens hier slechts een geringe rol. De hoofdzaak is, dat de barrière, die in het Midden-Oosten werd opge richt tegen het communisme, wan kelt, nu Irak geen bolwerk meer blijkt te zijn tegen dat communisme. Dat is voor een belangrijk deel een gevolg van de Amerikaan se politiek zelve. Men heeft in de Verenigde Staten de nationalisatie van de Perzische oliebedrijven aan vaard en.daarna de nationalisatie van het Suezkanaal. En men heeft met geen woord gerept over de onteige ning van de Nederlandse onderne mingen in Indonesië. Men staat nu voor de gevolgen van die toegefelijk heid. De elementen, die thans in Irak de onteigening willen van de oliebe drijven zijn alleen maar voortgegaan op de weg, die met zoveel succes door de Egyptische premier en door anderen is betreden. Het Westen en in het bijzonder de Amerikanen hebben altijd weer de weg van het fatsoen willen gaan. Ook wanneer de andere partij lachte om dat Westerse fatsoen. Zij wilden onderhandelen en tot een schikking komen, terwijl een schik king door de tegenpartij alleen be schouwd werd als een uitnodiging om nieuwe eisen te stellen. Het merkwaardige daarbij is, dat vele weldenkende mensen in de Wes terse landen geloven in een Arabisch, een Indonesisch of welke andere vorm van nationalisme ook. Zij onderken nen in de activiteiten van regeerders, die de bezittingen van buitenlanders onteigenen de communistische drijf veren niet. Toch heeft het geen enkele zin om voor deze vormen van Oosters na tionalisme respect te tonen, wanneer dat nationalisme geen andere strek king heeft dan bijvoorbeeld het Rus sische nationalisme op dit ogenblik. Dat Russische nationalisme is niet anders dan communisme. En zo is het op dit ogenblik ook in Irak. De opstandelingen in Irak, die aansluiting willen bij de republiek van Nasser, willen alleen maar be roving van de Westerse olie-onderne mingen. Zij passen de communisti sche leerstelling toe, dat alleen maar door toepassing van geweld een be tere samenleving zou zijn op te bou wen. Daartegen zal het Westen in ac tie moeten komen en al is de actie Koning Feisal gedood? ...is het 40 jaar geleden, dat_l czaar Nicolaas H Alexandro- witsj van Rusland met zijn ge- zin zonder vorm van proces te Jekaterinenburg door de com- ee munisten werd vermoord; ...viert de Nederlandse natuur- p kundige en Nobelprijswinnaar prof. dr. F. Zernike te Gronin- gen zijn 70ste verjaardag. p IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllHIIIIIIII Twee doden bij botsing te Oudenbosch (Van onze correspondent) Op de Bosschedijk in Oudenbosch is gistermiddag om half vijf een per sonenauto bij het inhalen van een autobus in volle vaart tegen een te genligger, een zware vrachtauto, ge hotst. Twee personen werden gedood en twee ernstig gewond. De auto werd bestuurd door de heer C. Voor hout uit Rotterdam en naast hem zat de heer A. Schellekens uit Breda. Zij werden op slag gedood. Hun echtge noten, die op de achterbank zaten, werden zeer ernstig gewond en moes ten naar het ziekenhuis in Ouden bosch worden vervoerd. De auto werd geheel in elkaar gedrukt. Voor de ambassade van Iralc in Cairo had zich direct na het bekendworden van de staatsgreep in Irak een me nigte Iraakse en Jordanese studenten verzameld om op luidruchtige wijze hun vreugde met het gebeurde ken baar te maken. Het bord „Koninklijke Iraakse am bassade" werd van het gebouw ge trokken en vervangen door een ge schilderd plakkaat met de woorden „Republikeinse Iraakse ambassade" Na de verwisseling van de borden stuurden de studenten een telegram met hungelukwensen naar Bagdad. Amerikaanse regeringsfunctio narissen hebben dinsdag ver klaard, dat koning Feisal van Irak, waarschijnlijk door de opstandelingen is gedood. Zij zeiden niet over afdoende bewijzen te beschikken. Vliegtuigen uit V.S. naar een onbekende beslemming Meer transporttoestellen in West-Duitsland Kyi: Amerikaanse ministerie van defensie heeft dinsdag mee gedeeld, dat het tactische lucht- commando een strijdmacht naar een niet nader genoem de overzeese bestemming heeft gezonden. In de bekendmaking wordt deze maatregel een „beweging voor betere paraatheid" genoemd. Er werden geen bijzonderheden gegeven. Een aantal transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht is in West-Duitsland aangekomen ter ver sterking van de Amerikaanse lucht vloot aldaar. Aldus heeft het opper bevel der Amerikaanse luchtstrijd krachten in Wiesbaden bekendge maakt. Men wilde niet meedelen, hoeveel transportvliegtuigen het betreft hier de luchtreuzen van het type C- 124 van de luchtbasis Donaldson in Zuid-Caroline naar Europa waren gezonden. Er waren gisteravond nog meer van deze vliegtuigen onderweg. In Washington werd gezegd, dat Öe vliegtuigen zo nodig voor een lucht brug zullen worden gebruikt. Men nam te Washington aan, dat de toe stellen eventueel zullen worden ge bruikt voor de evacuatie van Ameri kaanse burgers uit het Midden- Oosten. In het hoofdkwartier van de Ameri kaanse strategische luchtmacht is de alarmtoestand afgekondigd, aldus is dinsdagavond te Omaha in Nebraska vernomen. Deze alarmtoestand is ook van kracht op alle vliegvelden van de strategische luchtmacht. BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD De Rus Sobolew heeft gisteren op de door Amerika gevraagde bijeenkomst van de veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin het Amerikaanse optreden wordt veroordeeld en onmid dellijke terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit het Mtdden-Oos- ten wordt geëist. Libanon en Irak moeten zelf hun bin nenlandse moeilijkheden oplossen, meende Sobolew. De Amerikaanse af gevaardigde, Cabot Lodge, verklaar de, dat de actie van de Ver. Staten, in overeenstemming is met de begin selen en het doel der Ver. Naties, namelijk het bevorderen van de zaak der wereldvrede. Sobolew noemde de Amerikaanse inmenging echter een „daad van agressie" en „schending van 't V.N.-bandvest" Sobolew waar schuwde voor liet gevaar van vergro ting der internationale spanning en '1 gevaar van een nieuwe wereldoorlog. Amerika heeft de vorming van troepenmacht van de Verenig Naties voorgesteld die tot taak zou krijgen de grens van Libanon af te sluiten tegen infiltratie van bui ten. Het voorstel was vervat in een resolutie die de Amerikaanse delegatie de veiligheidsraad aan bood, enkele uren nadat Cabot Lodge de raad ervan in kennis had gesteld, dat Amerikaanse mari niers in Libanon geland waren en daar zouden blijven totdat de Ver enigde Naties de verantwoordelijk heid voor de onafhankelijkheid en soevereiniteit van dat land zouden overnemen. In de resolutie wordt nota genomen van de aanwezigheid van de waarne mers der Verenigde Naties in Libanon en tevens van het standpunt van Li banon dat de infiltratie desniettemin doorgaat. De resolutie zal vandaag tegelijk mèt OVERLEG OVER VEERGELDEN Pas in april volgend jaar uitvoering van Kamermotie? MINISTER ALGERA heeft gis- teravond ten huize van de com missaris der koningin in Zee land een vertrouwelijke bespre king gevoerd met het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Uitvoerig is daarbij aan de orde gekomen in hoever re het aanvaarden door de van de Verenigde Staten slap en al zal de verklaring van Eisenhower in de Oosterse landen weinig indruk maken, men moet het toch toejuichen dat Amerikaanse mariniers in de Li banon zijn geland. Want die landing betekent, dat niet zonder strijd de omvangrijke belan- fen van West-Europa en de Verenig- taten uitgeleverd worden aan de vrienden en meelopers van Rusland! Tweede Kamer van de moties- Westerhout en-Van den Heuvel alsnog van invloed behoort te zijn op de invoering van de ta rieven op de Westersclielde. Zoals men zich zal herinneren werd over deze tarieven vorige maand uit eindelijk overeenstemming bereikt lussen minister en Ged, Staten, doch deze overeenkomst kwam vorige week in een geheel nieuw licht door dat de Tweede Kamer tijdens de in terpellatie-Verkerk een tweetal mo ties aanvaardde, waarin zij als haar oordeel uitsprak, dat het vervoer van voetgangers, fietsers en bromfietsers geheel vrij diende te zijn. Deze me ning week dus af van hetgeen tussen minister en Gedeputeerde Staten was afgesproken. Minister Algera heeft nu deze aangelegenheid in de minis terraad ter sprake gebracht en op grond van hetgeen daar is besproken het college van Ged. Staten informeel benaderd. Naar wij menen te weten zou de minister het college hebben gevraagd zich op het standpunt te stellen, ondanks de moties, de tarieven per 1 augustus aanstaande tóch over de gehele linie in te voe ren, zoals dus aanvankelijk was afgesproken. Als voor waarde zou dan gelden, dat in maart-april van het vol gend jaar de resultaten van de tariefheffing opnieuw be studeerd zullen worden, waarbij pas dan nagegaan dient te worden of het moge lijk is aan de wensen van de Tweede Kamer neergelegd in beide moties tegemoet te komen. Dit overleg in maart-april 1959 was reeds eerder tussen minister en Ged. Staten overeengekomen, want de be windsman acht het nodig, dan na te gaan hoe de tarieven in de afgelopen periode hebben gewerkt. Tijdens de interpellatie-Verkerk bracht de mi nister dit komende overleg nog eens met nadruk onder het oog van de Kamerleden, daarbij betogend, dat dan de wensen van de Kamerleden konden worden bekeken, zodat mo ties naar zijn overtuiging overbodig waren. Niettemin aanvaardde de Kamer de moties-Westerhout en -Van den Heuvel tot vrijstelling van voet gangers, fietsers en bromfietsers. Het schijnt nu, dat de minister toch nog wil nagaan in hoeverre het mo gelijk is zijn oorspronkelijke opvat ting te handhaven. Hij heeft dus blijkbaar G.S. gepolst, teneinde na te gaan in hoeverre dit college be reid is hieraan steun te verlenen. Hel; college zou de minister hebben toegezegd zich over deze aangelegen heid te beraden, een beraad waarbij uiteraard een rol speelt dat op 30 juli aanstaande Provinciale Staten op nieuw deze tarievenkwestle aan de orde zullen stellen. Gedeputeerden moeten namelijk vóór 30 juli een be sluit nemen omdat zij nog schrifte lijk moeten antwoorden op het ver slag van het afdelingsonderzoek der Staten van de „verennota", waarin onlangs Ged. Staten in den brede de Russische behandeld worden in de zitting die om drie uur in de middag Nederlandse tijd begint. Ir de zitting die de Veiligheidsraad gisteren hield schaarden de Britse af- fevaardigde, sir Pierson Dixon, de ranse afgevaardigde, Pierre de Vau- celles, de Canadees Holmes en de na- tionalistisch-Chinese vertegenwoordi ger zich achter het Amerikaanse op treden. De afgevaardigde van de Verenigde Arabischè republiek, Omar Loefti zei daarentegen, dat er geen reden is voor de spoedzitting van de raad of voor de landing van de Amerikaanse troe pen in Libanon. De toestand was daar volgens hem zeer verbeterd en de vijandelijkheden waren vrijwel ge staakt. De voorzitter van de raad, dr. Araujo, verklaarde daarop, dat het normaal zou zijn over de Russische resolutie te stemmen, nu er geen verdere sprekers op de lijst stonden, maar hij stelde met het oog op de ernst en de inge wikkeldheid van de toestand in het Midden-Oosten voor, dat de raad uit een zou gaan. De Amerikaan Lodge kondigde toen aan, dat ook de V.S. een resolutie zouden indienen. Vertraging in het postverkeer met Irak In verband met de huidige omstan digheden in Irak moet rekening wor den gehouden met vertraging in het postverkeer voor dat land. De ver zending van luchtpost en luchtpost pakketten is gestaakt. De luchtpost die dinsdagmorgen naar Bagdad ver zonden zou worden, is voorlopig te Amsterdam achtergehouden. VERWACHT. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, draaiend naar weste lijke richtingen. Lagere mïddagtem- peraturen dan gisteren. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag koeler strandweer met kans op buien, maar ook zonnige perioden. Overdag 18 tot 20 graden Celsius. Zeewater 16 graden Celsius. Matige wind uit westelijke richting. Vooruitzichten: achter de buiensto ring komen flinke opklaringen voor met opnieuw iets hogere temperatu ren. ZON EN MAAN 17 juli Zon op 4.39 onder 20.52 Maan op 5.44 onder 20.48 verslag hebben gedaan van hun on derhandelingen met de minister. Veerhaven Breskens Voorts heeft de minister gisteren met Ged. Staten overleg gepleegd over de opening van de nieuwe veer haven te Breskens. Daarbij werd de ze opening op 29 juli aanstaande be paald, vermoedelijk 's middags om half drie. Bij deze opening zullen zo wel de minister als de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. da 1 Casembroot, het woord voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1