Brazilianen stellen schorpioenen in dienst van de wetenschap ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER JEUGDHERBERG Z0NNEH0EVE DOOR CENTRALE GEROYEERD WOENSDAG 16 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. RISKANT WERK IN LABORATORIUM „Giftwinning" om noodlottige uitwerking van beten tegen te gaan In een bescheiden ingericht laboratorium zit de Braziliaanse assistente in een wit schort. Voor haar staan glazen waarin zich weerzinwekkende dieren bewegen: schorpioenen. Met een handig gebaar pakt zij de ge vaarlijke dieren met een soort pincet. Eén steek met de staart, die het dier bliksemsnel over zijn rug slaat, kan dodelijk zijn. De schorpioen wordt vervolgens met zijn staart tegen twee elektrische polen gehouden, de assistente haalt een schakelaar over, men hoort iets zoemen en daar drupt reeds het vergift uit de angel. Dit alles duurt slechts een paar seconden, dan is het volgende dier aan de beurt. Een monotoon en daar bij gevaarlijk werk: één vergissing, één misgreep en de angel zit in iemands vlees. In drie weken haalt de specialiste op deze wijze het vergift uit tienduizend dieren. Het van hun vergift ontdoen van slangen is niet minder gevaar lijk. Eigenlijk is de slang schuw, hij valt slechts aan als hij gestoord of getergd wordt. Bijna alle slangenbe ten zijn de schuld van mensen, die de slangen zonder hen te zien stoor den of op hem trapten. Zeker grijpt de oppassen uit de grote slangenkooi, waarin de giftslangen met dozijnen in de bomen hangen, een kobra. Een direct achter de kop gestoken meta len staaf maakt het dier machteloos; men kan nu de bek opendrukken, waarin de gevaarlijke witte tanden zichtbaar worden. De pincet schuift een huidje weg en twee glasheldere droppels vallen in het gereedstaande reageerglas. De schorpioenen- en slangenafdeling Is maar een deel van een in de hele wereld beroemd instituut, het Butan- tan-instituut van Sao Paulo in Bra zilië. Zijn stichter, de plattelandsarts Vital Brazil, stelde zich omstreeks de eeuwwisseling tot doel Brazilië van de dodelijke uitwerking van slangen-, spinnen- en schorpioenenbeten te be vrijden. Het bekendste van de veertien afde lingen is de slangenafdeling, waar per jaar ongeveer zeventienduizend slangen worden afgeleverd. In Bu- tantan zijn tot nu toe ongeveer een miljoen slangen van hun gift ont daan. Per jaar wordt hier ongeveer twee liter slangengift gewonnen. Een extract daarvan wordt, zo schrijft de Frankfurter Allgemeine Zeitung, bij paarden ingespoten. Deze ongeveer 350 paarden ontwikkelen in hun bloed het tegengift, dat hieruit wordt vrijgemaakt. Pauselijke encycliek over de vrede In een dinsdag verschenen encycliek „Meminisse Juvant" zegt de paus dat, wanneer de vrede onder de vol keren nog niet hersteld is, dit komt doordat de wet van God in al te veel gedeelten van de wereld wordt gene geerd of opzij gezet en de kerk ver volgd. De paus roept de mensen op de voorschriften van het christendom weer in acht te nemen en dringt er bij de gelovigen op aan te bidden voor de verheffing van de mensen maatschappij. De paus spreekt van de angst onder de mensen voor de verschrikkelijke nieuwe wapens waarvan het gebruik de ondergang zou betekenen niet al leen van de overwonnenen maar ook voor de oyerwinnaa rs en de gehele mensheid. Hij zegt dat de menselijke instellingen gedoemd zijn ineen te storten indien het gezag van God wordt genegeerd. Het is daarom noodzakelijk dat men tot de christe lijke beginselen terugkeert als men een hechte en rechtvaardige maat schappij wil opbouwen. Gisteren bezocht de commissie voor de Deltawerken uit de Tweede Ka mer een bezoek aan enkele Delta werken in Zeeland. Aani boord van n,et rijkswaterstaatsvaartuig Direc teur-Generaal Harmsen" werd 'boven staande foto gemaakt. V.l.n.r. vir. Gieben, secretaris-generaal Verkeer en Waterstaat, ir. J. H. van de Burgt, hoofdingenieur-directeur rijkswater staat in de directie Zeeland. F. den Hartog, lid Tweede Kamer, 'minister Algera, mr. N. v. d. Heuvel, lid Twee de Kamer, ir. H. A. C. M. Dibbits, hoofd van de Deltadienst-Zuid en- prof. P. Plu Jansenhoofd van de Deltadienst. (Foto P.Z.C.) Het instituut is bijna een Braziliaans heiligdom geworden. Dank zij de goed georganiseerde verdelingcen trale is bijvoorbeeld in de laatste drie jaar niemand meer aan de ste ken van schorpioenen overleden. Het aantal sterfgevallen door slangenbe ten bedraagt niet meer dan twintig per jaar. Butantan fabriceert niet alleen de tegengiften, maar voorziet ook heel Brazilië van de noodzakelijke injecties en medische handleidin gen, die niet verkeerd begrepen kunnen worden. Ook de meest af gelegen farm in het binnenland verkrijgt deze hulpmiddelen kos teloos. De spoorwegen vervoeren gratis de in het binnenland bestel de slangen in speciale kooien naar Sao Paulo. Gebrek aan slangen heeft Butantan nog nooit gehad, er zijn er genoeg in Brazilië Het instituut is niet alleen een „fa briek" voor tegengiften, maar tege lijkertijd een soort universiteit. Naast de vervaardiging van genees middelen tegen hondsdolheid en me laatsheid, houden de geleerden zich daar intensief bezig met het kanker onderzoek, met de parasitologie, met het bestrijden van virusziekten en met farmaceutische vraagstukken. Uit de hele wereld komen de experts, om daar de Braziliaanse bestrïj- dingsmethoden tegen de gevolgen van slangenbeten te bestuderen. Meer Britse troepen op Cyprus nodig Niettegenstaande de uitgebreide veiligheidsmaatregelen die de bedrij vigheid op Cyprus sinds maandag ochtend vrijwel geheel tot stilstand hebben gebracht, zijn dinsdag de lij ken van een Griekse Cyprioot en een Turkse Cyprioot gevonden. Volgens een officiële verklaring zijn er sinds de eerste juni, toen een nieuwe reeks gewelddaden begon, 44 Grieken, 24 Turken en twee Britse militairen ge dood. Er zijn weer versterkingen voor de Britse troepen naar het eiland on derweg. Gouverneur Foot verklaarde tegenover buitenlandse corresponden ten dat de Britten zoveel mogelijk militairen laten komen, aangezien er zich over het gehele eiland geweld daden voordoen. Ben Zwi ontving leden van organisaties die in oorlog Joden hielpen Lunch en diner met koningin en prins De president van Israël, Izhak Een Zwi, is gistermorgen door minister president dr. Drees in diens kabinet ontvangen. Hierna werd een bezoek aan het Mauritshuis gebracht. Nadat hij vervolgens leden ontvangen had van organisaties die joden hulp heb ben verleend gedurende het nazi regiem in Nederland alsmede de Is raëlische kolonie, zat de president op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernhard aan een lunch aan in het paleis Soestdijk. In de middag uren werd een bezoek aan Delft ge bracht, waarbij o.a. de Technische Hogeschool werd bezocht. Gister avond bood de president op de am bassade een diner aan ter ere van de koningin en de prins, die beiden aan zaten. JUBILEUM WORDT GEMIST Nieuwe „ouders" benoemd zonder overleg met N. J.H.C. Wegens een organisatorisch ver schil van mening heeft het bestuur van de Nederlandse Jeugdherberg- centrale de jeugdherberg „Zonnehoe- ve" te Blaricum als officiële jeugd herberg van de centrale geroyeerd. De „Zonnehoeve" is een van de ne gen herbergen, die door de N.J.H.C. officieel erkend worden, hoewel ze door een stichting worden beheerd. In dit geval is dat de stichtiug „Zon- <nehoeve" te Blaricum. Het geschil spruit voort uit de weigering van het stichtingsbestuur nieuwe jeugdher- bergouders alleen in overleg met de N.J.H.C. aan te stellen. In de „Zonnehoeve" zijn thans nieu\ye ouders aangesteld, zonder dat de centrale hierin is gekend. Volgens de N.J.H.C. is dit tegen de reglemen ten. Met het uitspreken van het roye ment zo deelt het bestuur van de centrale desgevraagd mede wordt zeker niet bedoeld kritiek in welke vorm ook uit te oefenen op de aan gestelde ouders, die de centrale na melijk niet kent. De centrale heeft het stichtingsbe stuur van „Zonnehoeve" in overwe ging gegeven van het royement be roep aan te tekenen bij de raad van toezicht en advies der N.J.H.C., die het besluit ofwel kan sanctioneren of wel dit kan vernietigen. Het stich tingsbestuur- heeft hiervan echter èeen gebruik willen nmken en legt zich bij het royement neer. De „Zonnehoeve" mist op deze wijze een jubileum. De jeugdherberg is namelijk bijna 25 jaar bij de N.J.H.C. aangesloten geweest. ïn to taal zijn er thans nog 47 gewone her bergen' aangesloten "plus acht door stichtingen beheerde herbergen. On geveer 80.000 trekkers zijn lid van de N.J.H.C. Wanneer trekkers on danks het uitgesproken royement in de „Zonnehoeve" willen gaan loge ren, dan heeft de centrale daar geen overwegend bezwaar tegen, „doch zij doen dit dan buiten verantwoor ding van de N.J.H.C." M' Dinsdagochtend is in de Rot- f|. terdamse haven het koninklijk jacht „Piet Hein" door een drijvende bok aan boord ge- bracht van het m.s. Weltevre- M H den" om zo de reis naar het M s Middellandse Zeegebied te ma- M ken, waar de koninklijke fami- i| lie haar vakantie zal door- brengen. |f Zp Op de foto: De ~,fPiet Hein" in ff de stroppen vande drijvende H bok. IlllinillijlllllllllllllllllM Bescherming culturele goederen in oorlogstijd (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer heeft dinsdag middag haar goedkeuring gehecht aan het verdrag inzake de beschei'- ming van culturele goederen in ge val van een, gewapend conflict. Dit verdrag werd op 14 mei 1954 te 's-Gravenhage ondertekend en be paalt onder andere, dat oorlogvoeren den zowel de kunstschatten van hun eigen land als die van hun tegenstan ders zullen moeten eerbiedigen en be schermen. Penningmeester wegens verduistering veroordeeld Wegens verduistering van gelden ten nadele van de spaarregeling „Samen- zorg" en de Witlofverenigïng heeft het gerechtshof te Amsterdam de 46-jarige wegwerker P. G. uit Vin- keveen, die van beide verenigingen penningmeester was, in hoger be roep tot 8 maanden met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Het hof sprak verdachte vrij van het eerste punt uit de dagvaarding, dat het niet bewezen achtte: bij de poli tie een valse aangifte doen van een in zijn huis gepleegde inbraak, waar bij gelden van de spaarvereniging zouden zijn gestolen. In eerste aanleg was deze wegwer ker door de rechtbank te Utrecht tot één jaar veroordeeld. Aangezien hij reeds ruim 7 maanden in voorarrest- heeft doorgebracht zal hij binnen enkele weken zijn vrijheid herkrij gen. Maatschappij „Nederland" vaart op Australië Met ingang van 5 november a.s. zal de route van het m.s. „Oranje" van de stoomvaartmaatschappeij „Neder land" worden doorgetrokken naar Australië. De route wordt dan als volgt: Amsterdam, Southampton, Genua, Suezkanaal, Colombo, Pe- nang, Singapore, Djakarta, Fre- mantle, Melbourne, Sydney, Brisba ne, Djakarta en verder terug langs de oude route, inclusief Penang en Genua. De rondreis duurt in totaal 69 dagen. Het schip dat tot dusver le, 2e en 3e klasse passagiers vervoerde, zal voor de Australiëdienst accommodatie voor eerste- en toeristenklasse krijgen. Hiertoe zullen enkele verbouwingen worden aangebracht. De „Johan van Oldenbarnevelt", waarvan in januari a.s. de charter overeenkomst met de Nederlandse regering afloopt zal weer voor reke ning van de maatschappij „Neder land" in ëxploitatie komen en gaat rond de wereld varen in passagiers diensten op Australië en Nieuw-Zee- land. De route wordt: Amsterdam, Southampton, Suezkanaal, Aden, Fremantle. Melbourne. Sydney, Wel lington en terug via Papeete, Pana makanaal, Miami, Bermuda naar Southampton en Amsterdam, deze rondreizen duren 80 dagen. De eerste begint 15 januari a.s. De nieuwe diensten zullen, evenals dit in de passagiervaart naar Indone sië het geval was, te zelfder tijd in gemeenschappelijk overleg met de Koninklijke Rotterdamse Lloyd wor den uitgevoerd. Eiland aangeboden aan prinses Margaret Prinses Margaret van Engeland, die thans een bezoek aan Canada brengt, heeft het haar door de premier van Brits Columbia aangeboden eilandje van 220 hectare bij het eiland Van couver aanvaard. Het eilandje is nu naar de prinses genoemd. Een Indi aans opperhoofd, Ardy Paull, voor zitter van het verbond van Indianen in Noord-Amerika en woordvoerder van de 33.000 indianen van Brits Co lumbia, had tegen de aanbieding van het eilandje aan de prinses gepro testeerd omdat het zijn volk zou toe behoren. Vele risico's Het toepassen van militaire me thoden in het Midden-Oosten brengt vele risico's met zich mee en niets garandeert dat er aan het einde van deze weg niet een wereldoorlog is, aldus schrijft het Parijse onafhanke lijke avondblad „Le Monde" dinsdag naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen ih liet Midden-Oosten. „Diplomatieke acties zouden evenwel op zich zelf nauwelijks geringere nadelen hebben als zij een totale ca pitulatie van het westen voor een be weging betekenden, welke na een be vrijdingsactie te zijn geweest er nu steeds meer uitziet als een nieuw soort imperialisme," zo voegt het blad hieraan toe. De andere Franse avondbladen ga ven ook met grote koppen het be richt van de Amerikaanse landing in Libanon. De conservatieve „Paris Presse" schreef dat Engeland en Frankrijk gereed zijn om deze actie te steunen. Gewapende agressie In berichten uit New York en Wash ington brandmerkte het officiële Rus sische persbureau „Tass" dinsdag avond de Amerikaanse landing als „de eerste stap naar een gewapende agressie tegen Irak". De Ver. Staten, aldus. Tass, pogen „koloniale posities te herstellen" in het Midden-Oosten. Het bijeenroepen van de Veiligheids raad is volgens Tass „slechts een voorwendsel om de Ver. Naties voor het voldongen feit van een Ameri kaanse landing te stellen". Cabot Lodge is volgens Tass „schijnheilig" wanneer hij betoogt dat de landing geschied is om de Situatie in over eenstemming met het volkenrecht te stabiliseren. Eisenhowers verklaring betreffen de de Libanon noemt de Washing- tonse correspondent van Tass „een openlijke daad van agressie". Tass betoogt, dat de landing slechts een voorbereiding is van meer om vattende pogingen der imperialisti sche mogendheden „om de nationale bevrijdingsbeweging in het gehele Arabische oosten te worgen". Dulles zondebok De Zweedse dagbladen spreken over de „verkeerde politiek" van Dulles en het westen als oorzaak van „het ineenstorten van de macht van liet westen in het Midden-Oosten". Voordat het nieuws over de landing bekend was, schreef „Expressen" dat dit een tijd voor koele berekening en voorzichtig manoeuvreren is. Enge land, aldus Expressen, kan dat en misschien ook Frankrijk. Doch onge lukkigerwijs betwijfelt men de vaar digheid der Vei'. Staten in dit op zicht. Wat de „dynamische" Dulles zal doen is volgens hét blad niét te voorspellen. „Al wat we weten is dat Dulles veel ernstige fouten in het ver leden heeft gemaakt in verband met de situatie van nu." Dinsdagavond verklaarde de Ita liaanse premier in het parlement, dat Italië alle maatregelen, geno-; men door do Verenigde Naties tot handhaving van de vrede in het Midden-Oosten zal steunen. Fan- fani repte niet over de Amerikaan se landing'. Van de zijde van het Westdnitse ministerie van buitenlandse zaken werd verklaard, dat de landing te beschouwen is als een stap buiten het kader van de N.A.V.O. Daarom is de bondsrepubliek als lid van de N.A. V.O. bij deze Amerikaanse stap niet betrokken. Niettemin volgt men de ontwikkeling met bezorgdheid. Westduit.se- bladen geven voorname lijk het westen de schuld van de ge beurtenissen in Irak. Het westen, zo zeggen zij, heeft door zijn kortzich tige politiek vele kansen gemist. Volgens de „General Anzeïger" kan het westen nu alleen nog maar trach ten tot een akkoord met president Nasser, „de werkelijke overwinnaar" te komen. Het Franse rechtse financiële blad „1' Information" acht vooral de Ame rikanen voor het fiasco verantwoor delijk, omdat zij indertijd de Brits- Franse Suezactie tot staan hebben gebracht hetgeen een overwinning voor Nasser was, „die nu luid wordt toegejuicht door de moordenaars van Bagdad". Afkeuring De Joego-SIavische regering heeft dinsdag de Amerikaanse militaire in terventie in Libanon afgekeurd. In een officiële verklaring, ïn Belgrado uitgegeven, wordt gezegd, dat het Amerikaanse optreden „een eenzijdi ge actie" is die het gevaar van een algemeen internationaal conflict met zich mee brengt. Russisch voorstel: verdrag van vriendschap in Europa De Sowjet-Unie heeft dinsdag no ta's aan de westelijke Grote Drie en andere westelijke mogendheden, o.a. de Westduitse bondsrepubliek, doen toekomen waarin het sluiten van een vriendschapsverdrag van alle Euro pese staten wordt voorgesteld, waar bij ook de Verenigde Staten zouden moeten toetreden, aldus is van goed- ingelichte zijde te Moskou vernomen. Premier Villam Siroky van Tsje- cho-Slowakije heeft zich in een brief aan bondskanselier Adenauer voor het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen de twee landen uitgesproken. De inhoud van de boodschap, die door bemiddeling van de Sowjet-ambassade te Bonn aan minister Von Brentano ter hand werd gesteld, werd dinsdag op een pers conferentie door de Tsjecho-Slowaak- se militaire missie in West-Berlijn bekendgemaakt. Atoomzuil te Windscale wordt gesloopt Het Britse gezagsorgaan voor kern energie heeft bekendgemaakt, dat de atoomzuil in de plutoniumfabriek te Windscale in Cumberland, die in ok tober jl. door een ongeluk werd be schadigd, zal worden gesloopt. Zoals bekend geraakten destijds uranium- patronen in de zuil oververhit waar door radioactief materiaal over een groot gebied werd verspreid. Het weer in gebruik nemen van de zuil wordt niet economisch geacht. Het bruikbare materiaal zal worden weggehaald. Wat er zal worden ge daan met de tweede atoomzuil te Windscale die bij het ongeluk als voorzorgsmaatregel buiten gebruik werd gesteld, is nog niet bekend. Dr. Hans Eisele, voormalig kamparts van Buchenwald is in Cairo gearres teerd. De regeling van Beieren heeft om zijn uitlevering verzocht via de Westduitse bondsinstanties, om hem te laten terechtstaan op beschuldi ging van ontelbare moorden in het concentratiekamp. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond Helsinki, zwaar bewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, onbewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, geh. bewolkt Amsterdam, geh. bewolkt Brussel, geh. bewolkt Luxemburg, regenbui Parijs, onweer Bordeaux, onweer Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, zwaar bewoikt Münehen, licht bewolkt Garmisch, half bewolkt Zïirich, onweer Genève, licht bewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, zwaar bewolkt Algiers, onbewolkt 22 gr. 22 gr. 23 gr. 22 gr. 20 gr. 26 gr. 34 gr. 27 gr. 25 gr. 28 gr. 29 gr 29 gr. 30 gr. 30 gr. 30 gr. 31 gr. 33 gr. 34 gr. 29 gr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11