PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REPUBLIEK UITGEROEPEN IN IRAK Troepen moeten terug uit Jordanië waar Hoessein het verzet leidt V.S.spoedbijeenkomst Veiligheidsraad Depot van Zeeuwse klederdrachten gewenst BILT CONFERENTIE BAGDADPACT KON NIET DOORGAAN Vandaag... 201e jaargang - no. 164 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdied.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRME STEMMEN Dinsdag 15 juli 1958. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mïm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. acm. tel. 2094 Staatsgreep tegen pro -Westerse regering Radio-Bagdad heeft maandag bekendgemaakt, dat officieren van het leger de pro-westelijke Iraakse monarchie omver hebben geworpen en koning Feisal hebben gearresteerd. Aanvanke lijk meldde dc radio, dat kroonprins Abdoel H- lah en premier Noeri es Said gedood waren. De lijken van Abdoel Blah en Noeri es Said waren verbrand. Latere berichten veroorzaakten ech ter enige twijfel aan de juistheid van deze be richten over de kroonprins en de premier. De radio deelde maandag voorts mede, dat er een republikeinse regering is gevormd en een soevereine raad. De nieuwe regering heeft voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Een omroepstér riep de Iraakse vrouwen op om de straat op te gaan en zij aan zij met hun man nen te vechten. Koning Hoessein van Jordanië heef ^maandag middag onmiddellijk het leiderschap van de Jor- daans-Iraakse Unie op zich genomen „wegens afwezigheid van koning Feisal", die staatshoofd van de Unie is. Een samenzwering in Jordanië is kennelijk mislukt. Zondagavond zou in de Jordaanse hoofdstad een aantal officieren zijn gearresteerd. Radio-Bagdad heeft maandagavond gemeld, dat de Iraakse troepen in Jordanië bevel hebben ge kregen naar Irak terug te keren. De sterkte v an Iraakse troepen in Jordanië wordt geschat op ongeveer 12.000 man. Naar te Amman (Jordanië) verluidde, heeft Irak de grens met Jordanië gesloten. Alle ver bindingen met Irak zijn verbroken. Koning Feisal en premier Noeri zouden maandag naar Istanboel zijn ge reisd voor een conferentie van de Mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad (Irak, Pakistan, Perzië en Turkije). Op het vliegveld van Istanboel stonden maandagochtend officiële personen en een erewacht gereed om Feisal te ontvangen, doch men ging in verwarring uiteen toen het vliegtuig van de koning weg bleef en de berichten over de opstand in Bagdad binnen kwamen. „De dag van het nationalisme" Radio-Bagdad begon maandeg de uit zendingen met de oproep aan de be volking. „Dit is de republiek van Irak, dit is uw dag van de overwin ning, dit is de dag van nationalis me en vreugde. Gaat de straat op en ziet hoe het volk spuuwt op het lijk van de tiran (Noeri es Said), die de vijand was van God en het volk". Spoedig na deze bekendmaking werd een uitgaansverbod afgekondigd. De vliegvelden werden voor de burger luchtvaart gesloten. Volgens berichten zouden het Brit se consulaat en de Britse voorlich tingsdienst jn Bagdad ontruimd zijn. Radio-Bagdad heeft de bevolking op geroepen geen ambassadegebouwen aan te vallen en „de imperialisten" geen aanleiding voor interventie te geven. De radio maakte ook bekend dat 44 hoge officieren onder wie de stafchef van het Ver. Arabische leger gene raal Aref, met pensioen gezonden zijn. Er is melding gemaakt van gevech ten bij het paleis van koning Feisal en de woning van premier Noeri. Door de straten van de stad trokken maandagochtend groepen jonge man nen die „Leve Nasser" riepen. Nadat radio-Bagdad bekendgemaakt had dat het land „bevrijd" was zond het communiqués van de nieuwe re publikeinse regering uit. Daarin werd volgens radio-Cairo verklaard, dat Irak de Arabische eenheid zal steu nen en zich zal houden aan de begin selen van de Verenigde Naties en de besluiten van de Afrikaans-Aziati sche conferentie van Bandoeng. Driemanschap De soevereine raad, die tijdelijk de functie van president der repu bliek waarneemt, bestaat uit drie man: generaal Najib al Rabia, voorzitter, en Sayed Mohammed Mahdi al Koebbah en Sayed Kha- led al Nakshabandi. Koebbah is hoofd van de verbo den Istiqlal-partïj. De nieuwe re gering staat onder leiding van bri gade-generaal Abdoel Karim al Kassëm, die tevens minister van defensie en opperbevelhebber is. Een van de eerste officiële daden van de soevereine raad was het zenden van een telegram aan pre sident Nasser, waarin „met grote trots" Irak de Ver. Arabische Re publiek erkent. Radio-Bagdad is de gehele dag in de lucht geweest met officiële be- HET MIDDEN OOSTEN kendmakingen, marsmuziek. afgewisseld met De Britse ambassade te Bagdad is maandag geplunderd en in brand gestoken. Dit heeft de Italiaanse re gering aan de Britse regering ge meld, aldus een woordvoerder van Weer vier mensen op Cyprus gedood „Autoriteiten zullen afrekenen met wie op burgeroorlog aanstuurt" Ondanks drastische veiligheidsmaat regelen die het openbare leven op Cyprus vrijwel tot stilstand hebben gebracht, zijn maandag bij aansla gen toch nog vier mensen gedood. Gouverneur Foot heeft zondag een uitgaansverbod afgekondigd om een eind te maken aan de gewelddaden die de vorige week 33 mensenlevens hebben geëist, doch tijdens de kor te perioden dat de mensen maandag gelegenheid kregen om boodschappen te doen, zijn opnieuw aanslagen ge pleegd. De leiders van de Turkse en de Griek se gemeenschap op het eiland heb ben maandag overleg gepleegd met gouverneur Foot. De Grieks-Cypri sche burgemeesters van het eiland hebben de gouverneur maandag ge vraagd de verbannen leider der Grieks Orthodoxe Kerk, aartsbis schop Makarios, zo spoedig mogelijk toestemming te geven om naar Cy- prijs terug te keren. Gouverneur Foot heeft maandag avond in een radiorede verklaard, dat de autoriteiten niet zullen aarze len af te rekenen met „iedereen die krankzinnig genoeg is om. Cyprus in een burgeroorlog te willen stor ten". het Britse ministerie van buitenland se zaken. Volgens de Italiaanse me dedeling, die gebaseerd kon zijn op een radiobericht van het Italiaanse gezantschap te Bagdad, zijn de Brit se ambassadeur, diens echtgenote en het personeel van de ambassade in veiligheid. Maandagavond om acht uur was het elf uur geleden, dat men te Londen het laatste bericht van de ambassa de te Bagdad had ontvangen. De 22-jarige koning van Jordanië heeft, nadat hij de functie van (Vervolg op pag. 3) Pessimisme in Groot-Brittannië De eerste reacties in Groot-Brittan nië, zowel van Lagerhuisleden als van het ministerie van buitenlandse zaken, getuigen van veel pessimisme over de toestand in het Midden- Oosten. In tegenstelling tot de toestand ten tijde van de kwestie-Suez is het Britse lagerhuis nu naar het schijnt eensgezind. Hieruit zou blijken, dat het nieuwe gevaar dat Groot-Brittan nië bedreigt, wordt gezien als een zaak van nationaal belang. De staatsgreep in Irak betekent het einde van het Pact van Bagdad, dat de basis is van de Britse politiek in het Midden-Oosten. Verder wordt te Londen gevreesd, dat na de val van de pro-westelijke regering te Bagdad Saoedi-Arabië en zelfs Koeweit en Bahrein zich niet meer zullen kunnen verzetten tegen de pan-Arabische be weging van Nasser. IN ISRAEL Premier Ben-Goerion van Israël heeft maandag de Amerikaanse ambassadeur, Edward Lawson, ontboden voor dringend overleg over de toestand in Irak. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenland se zaken zei: nog steeds is de waarschuwing van Israël van kracht, dat het zich vrij voelt om op te treden, indien Iraakse troe pen door Jordanië naar de Israë lische grenzen trekken. NASSER NAAR HUIS President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek vertrok giste ren plotseling van het eiland Brioni (Joego-Slavië) naar Egypte. Zijn Verenigde Arabische Republiek heeft inmiddels besloten, de nieuwe J'ege- ring in Irak te erkennen. *ldus meldde maandagavond Radio Damas cus, SJAMOEN VRAAGT TROEPEN Noodstrijdmacht naar Libanon en Jordanië? President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft maan dag verzocht vanochtend een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad der Verenigde Na ties te houden ter bespreking van de toestand in het Midden- Oosten. Het Witte Huis maakte deze maatregel van de president be kend een uur nadat Eisenhower een bijeenkomst met congres leiders en militaire en andere adviseurs had beëindigd. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, Green, zei na de besprekingen dat er geen beslis singen waren genomen. Hij noemde echter de toestand in het Midden- Oosten ernstig en zei, dat de Ver enigde Staten hun verplichtingen moeten nakomen zonder te zeggen welke verplichtingen hij bedoelde. In diplomatieke kringen der Ver enigde Naties verwacht men, vol gens United Press, dat de Verenig de Staten dinsdag de Veiligheids raad ervan in kennis zullen stellen, dat zij voornemens zijn Ameri kaanse strijdkrachten naar Jorda nië te zenden. Ongetwijfeld is ter sprake geko men het vèrzoek dat president Sja- moen van Libanon gisteren tot de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië en Frankrijk richtte: onmid dellijk troepen te zenden om de Libanees-Syrische grens te sluiten. Dit verzoek zou zijn gedaan in verband met de revolte in Irak, zo werd vernomen te Londen, waar het kabinet een spoedbijeenkomst hield. United Press meldde gisteravond, dat waarnemers der Verenigde Naties in een tussentijds rapport melding heb ben gemaakt van militaire transpor ten van Syrië uit naar de Libanon. In dit rapport zou melding zijn ge maakt van militaire vrachtauto's en veldgeschut, die de Libanon binnen gekomen zouden zijn van Syrië uit. )e Amerikaanse senator Mansfield, Algerijnse opstandelingen leider gedood Si Mohammed ben Salah, die na aan de zijde van de Algerijnse opstande lingen te hebben gevochten als ge neraal Bellounis een pro-Frans le ger van drieduizend man leidde, is' maandag gesneuveld, terwijl hij weer tegen Franse troepen streed. Hij werd gevonden in een boerderij in de Djebcl Zemra, een gebergte langs de Sahara vanwaar men de wegen naar het zuidelijke oliegebied kan beheersen. Grote pakhuisbrand te IJmuiden Zesentwintig mannen van de Vel- sense brandweer hebben van maan dagmiddag half zes tot 's avonds haif negen met behulp van negen stralen een grote uitslaande brand in het in dustriegebied aan de" zuidkant van de vissershaven te IJmuiden bestreden. Het vier verdiepingen hoge pakhuis van de fa. M. Gosschalk, waarin dui zenden balen lompen en oud papier honderden autobanden en oud ijzer waren opgeslagen, ging geheel in vlammen op. zei gisteravond volgens Reuter aan te nemen, dat de Veiligheidsraad zal worden verzocht een noodstrijdmacht naar Libanon te zenden. Indien de toestand in Libanon wordt gestabili seerd en een soort neutrale corridor wordt gevormd, is het mogelijk dat de beweging in Irak tot dat land be perkt blijft. Het bijeenroepen van de Veiligheids raad noemde Mansfield het alterna tief voor een direct Amerikaans mi litair ingrijpen in Libanon. HEEFT HET ZIN EEN DEPOT van Zeeuwse klederdrachten aan te leggen om hieruit bij feeste lijkheden, folkloristische ge beurtenissen en bepaalde plech tigheden te kunnen putten? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan een bij uitstek deskundige op dit gebied, de heer J. de Bree te Middelburg, die in deze pro vincie een zekere faam heeft verworven met het vergaren van oude klederdrachten en daarbij behorende accessoires. De heer De Bree kon deze vraag bevestigend beantwoorden. „Het s inderdaad van belang, dat nen tot het stichten van een lergelijk depot komt in Zeeland >f zelfs in de verschillende stre- 5en van de provincie. Nu is daar ïog de tijd voor. Er zijn op dit ïgenblik voldoende „boerenkos tuums" in omloop, hoewel de stand van de klederdrachten sïenderogen achteruit gaat. Wil men een dergelijk depot inrich ten, dan zal toch haast moeten worden gemaakt. Het kan over enkele jaren al te laat zijn". Al dus verklaarde ons de heer De Bree. Het wereldgebeuren heeft de laatste twintig jaar een grote invloed gehad op de stand van de kleurige en vaak dure klederdrachten. Vóór wereldoor log II liepen velen in de dorpen op Walcheren en Zuid-Beveland in dracht, terwijl het percentage in an dere streken van Zeeland veel hoger lag dan thans. De schaarste aan goe deren en met name textiel tijdens de bezetting had_ tot gevolg, dat velen noodgedwongen een „burgerpakje" moesten aantrekken. Ook ouderen ruilden vaak hun dracht voor gewo ne kleren. Hetzelfde verschijnsel zag men ook in de jaren na de oorlog, toen de meest afgelegen dorpen uit hun isolement werden gehaald. Thans is de situatie zodanig, dat men slechts sporadisch iemand beneden de 40 jaar in dracht ontmoet. „Het is jammer, dat de mooie Zeeuwse klederdrachten gedoemd zijn te verdwijnen, maar aan de feiten valt niets te veranderen", verzuchtte de heer De Bree. Meer en meer zien we mannen en vrou wen, die hun dracht afleggen. Na tuurlijk spelen hier ook andere factoren dan alleen maar „gemak kelijk en prettig kleren dragen" een rol. Over 25 jaar draagt slechts een enkeling nog boeren kleding, voorspelde hij. Het is daarom zaak haast te maken met de eventuele inrichting van een klederdrachtendepot. Momenteel is dat gemakkelijk te verwezenlij ken, want men kan nog steeds putten uit een rijk arsenaal van kostuums, zowel op Walcheren, Zuid-Beveland, het Land van Axel en van Cadzand en Schouwen-Dui- veland. Maar wie zal hiervan de leiding in handen nemen en het benodigde geld fourneren? Dit laatste is de vraag waarmee alles staat of valt. Een tweedehands boe renkostuum komt de koper op min stens 300 te staan, om van een nieuw maar niet te spreken. Een goed en nieuw kostuum, compleet met ac cessoires vergt een uitgave van rond 1500 en dan is men beslist niet te duur uit. Men ziet: de financiën kunnen het grote struikelblok vormen bij oprich ting van een depot. Verheugend noemde de heer De Bree liet, dat er onder bepaalde bevolkingsgroepen een tendens is waar te nemen, die er op wijst, dat zij niet ongenegen zijn iets op dit terrein te doen. Het zou 'aan te bevelen zijn, dat deze mensen de hoof den bij elkaar steken. Wellicht zou- Overigens verklaarde de Middelburg se klederdrachtverzamelaar ons, dat IVervolg op pag, 7) Twee Libanese regeringssoldaten in actie op het dale van een huis van zes verdiepingen in de oude binnen stad van Tripoli: terwijl de ene sol daat handgranaten naar een opstan delingenpatrouille gooit, bekijkt de andere door een periscoop-telescoop de verrichtingen van de tegenstander. H is het 40 jaar geléden, dat p de Duitsers tijdens de eerste wereldoorlog aan de Marne tus- sen Chateau-Thierry en Main- s H de-Massiges hun laatste offen- p p sief inzetten. Na een aanvan- kelijk succes werd dit offensief reeds de tweede dag in de p p streek tussen Montmirail en p Epernay getuit, waarna de ge- e= allieerden over het gehele front §f p een succesvol tegen offensief p p begonnen, dat tot de capitulatie van de Duitsers leidde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt 20 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 22 gr. Oslo, zwaar bewolkt 19 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, licht bewolkt 18 gr. Londen, zwaar bewolkt -20 gr. Amsterdam, licht bewolkt 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, half bewolkt 20 gr. Parijs, half bewolkt 23 gr. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 27 gr. Nice, onbewolkt 25 gr. Berlijn, licht bewolkt 23 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 24 gr. München, licht bewolkt 24 gr. Garmisch. P., half bewolkt 24 gr. Zürich, onbewolkt 25 gr. Geneve, licht bewolkt 25 gr. Locarno, licht bewolkt gr. Wenen, zwaar bewolkt 29 gr. Innsbruck, onweer 28 gr. Rome, onbewolkt 31 gr. Ajaccio, onbewolkt 28 gr. Mallorca, onbewolkt 35 gr. Algiers, onbewolkt 28 gr. VERWACHT. WEINIG WIND Zonnige periode en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige. veranderlijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Een klein hoge drukgebied brengt droog, zonnig strandweer, met in de middag omstreeks 20 graden Celsius. Zwakke wind uit zuidelijke richting. Zeewater 16 graden Celsius. Vooruitzichten: aanvankelijk gunstig en iets warmer strandweer, later kleine kans op buien door storings front, dat langzaam uit het zuiden nadert. ZON EN MAAN 16 juli Zon op 4.38 onder 20.53 Maan op. 4.35 onder 20.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1