PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Cyprioten belagen elkaar nu met aanslagen en brandstichting Twee man van een zeiljacht op Wester schelde overboord DERTIEN GEWONDEN BIJ EEN BOTSING TE BREEZAND 201e jaargang - no. 163 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. abonnementsprijs 5b cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 14 juli 1958 - ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. j£leine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werijstraat 2; Ziprikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 GRIEKSE REGERING GEEFT ENGELAND DE SCHULD Vergeefs maanden gouverneur en bevolkingsleiders tot kalmte Ondanks de gezamenlijke oproep van de Britse gouverneur Foot en de leiders van de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus om een einde te maken aan de gewelddaden, zijn er zon dag bij aanslagen in voorsteden van Nicosia, de hoofdstad, drie Griekse Cyprioten en een Turks lid van de hulppolitie om het leven gekomen. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers zeven. Bij gewelddadigheden tussen Grieken en Turken op het eiland zijn sedert 7 juni al meer dan veertig mensen omgekomen. Er waren dit weekeinde weinig mensen op straat, in tegenstel ling tot anders wanneer zaterdag en zondag vele Cyprioten naar de bergen of de kust gaan. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoffheeft bij de Britse zaakgelastigde in Athene, Lambert, krachtig gepro testeerd tegen de gewelddadige dood van Grieken op Cyprus. Aartsbisschop Makarios, de lei der van de Griekse Cyprioten, heeft op een bijeenkomst te Athene verklaard „zolang er nog een van ons in leven is zul len we een uitvoering van het Britse plan voor Cyprus niet dulden". Volgens de aartsbisschop zijn Engeland en Turkije verant woordelijk voor de huidige moeilijkheden op het eiland. Nicosia ïs gisteren geteisterd door een zware brand. De brand begon in de winkel van een elektricien in de Turkse sector, van de stad en ver spreidde zich vervolgens over enkele andere zaken. De uitgebrande zaken waren alle Grieks eigendom. Aangenomen wordt dat de Turken de brand hebben veroorzaakt uit re presaille tegen de overval die enkele Grieken zaterdag te Famagusta on dernamen op een Turkse dus. Vijf Turken kwamen bij die overval om het leven. Motorbootje overvaren: drie mensen vermist Op de Menvede bij Dordrecht is gis termiddag omstreeks half zes een motorbootje overvaren door het tankschip „Marion". De drie opva renden zijn overboord geslagen en tot dusver niet gevonden. Het bootje, dat volgens de kapitein van de „Ma rion", aan bakboordzijde van zijn schip geramd is, kwam van de Pa- pendrechtse oever en stak de rivier over. De kapitein kon een aanvaring niet voorkomen. De drie opvarenden zijn de 55-jarige havenarbeider J. van Tilborg, zijn broer, de 50-jarige M. van Tilborg en de 47-jarige monteur C. Wille- boordse, allen uit Dordrecht. Hun stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Dadelijk nadat dé beschieting van de autobus bekend werd, sloten de Tur ken in Famagusta hun winkels en bedrijven ten teken van rouw. De Turkse havenarbeiders gingen in sta king. Ook de Griekse bootwerkers legden het werk neèr, maar zij deden dit terwille van hun veiligheid. In Paplios werd zondag een uitgaans verbod ingesteld naar aanleiding van een aantal bomaanslagen en geval len van brandstichting. Ook in Li massol deden zich branden voor, na melijk in drie bedrijven van Griekse C.vprioten. Men vermoedt dat het hier ook brandstichting betrof. Tientallen boten sloegen om op Loosdrechtse plassen. Jongen bij Terschelling zeewaarts gedreven De voor de zomer ongewone storm heeft vele zeilers gisteren op de Loosdrechtse plassen in grote moei lijkheden gebracht. Volgens mededelingen van de politie zijn enkele tientallen boten omver- geslagen. Persoonlijke ongelukken de den zich hierbij niet voor. Op de plassen werden windstoten van 70 tot 80 km per uur geregistreerd. Langs de kust en op de Waddeneilan den waren de windstoten van een nog grotere snelheid. Op enkele duin toppen langs de kust werden snelhe den van 90 tot 100 kilometer en meer gemeten. De kustwacht te Terschelling deelde mede dat de reddingboot „Insulinde" is uitgevaren ter opsporing van een jongen die vanuit Holwerd in een rubberbootje zeewaarts is gedreven. De jongen is de ongeveer 13-jarige J. B. Helikopters van de vliegbasis Leeuwarden en de rijkspolitie nemen ook aan het speurwerk deel. Romance tussen Margarethe en Douglas Home verbroken. De kamerheer van prinses Sybilla, grootmoeder van prinses Margarethe van Zweden, heeft zaterdag te Stock holm verklaard, dat aan de romance tussen de prinses en de jonge En gelsman Robin Douglas Home vrij dagavond, tijdens een telefoonge sprek dat tien minuten heeft ge duurd, een einde is gekomen. De kamerheer, graaf Goesta Lewen- haupt, legde deze verklaring af in de koninklijke zomerresidentie „Boli den", in zuidelijk Zweden. Storm woedde ook over Kanaal De hevige storm die zondag in het Kanaal woedde heeft talrijke moei lijkheden veroorzaakt. In Belfast zijn twee jongens wier jacht kapseisde verdronken. Men vreest dat twee vissers, die met een zeilboot hun netten gingen inspecte ren, eveneens zijn omgekomen. De „Royal Daffodil", die met zeven honderd passagiers een dagreisje naar Calais zou maken, moest bin nengaats blijven. Ongeveer vijftig Engelsen die geen kans zagen per schip van Calais naar Dover te gaan werden met twee chartervliegtuigen naar Southend gebracht. Meer dan veertig zeilschepen, die hadden deelgenomen aan de race Fol kestone-Calais. moesten per schip van Frankrijk naar Engeland wor den gebracht. In Hastings was de storm er oorzaak van dat ruim veertig bemanningsle den van de mijnenveger „Apollo", die op de rede voor anker lag, een on verwacht langer verlof kregen. Zij konden namelijk niet aan boord van het schip worden teruggebracht. De „Halladale", een der veerboten van de dienst Calais-Dover moest zondagavond in de Franse havenstad blijven. STUURLOOS GEVAARTE KRAAKTE AUTO Belgische militaire auto tegen bus en gekanteld Een hevige botsing tussen een mili taire truck uit België met een lege De chauffeur van de lege Naco-bus, J. C. B. uit Den Oever, bleef onge deerd. Zijn bus werd ernstig bescha digd. De Belgische militairen maakten in enkele trucks, voorafgegaan door een Naco-bus uit Den Oever heeft zater- ^eep> een uitstapje naar de Afsluit- dag^ op rijksweg^nr. 9^bij^ Breezand 'ciij]Ci Qp de terugweg kreeg een der in de gemeente Anna Paulowna 13 gewonden gevergd, van wie er zes allen Belgische militairen met ernstig letsel in het Sint Lidwina zie kenhuis te Den Helder, moesten wor den opgenomen. Er werden zware hoofdwonden, been-, armfracturen en shocks geconstateerd. Zes andere Belgische militairen, al len inzittenden van de truck, konden na verbonden te zijn terugkeren naar het fort Dirksz Admiraal te Den Helder waar zij van dinsdag af tij delijk gelegerd zijn. Het dertiende slachtoffer was een dame, inzittende van een kleine per sonenauto, die achter de truck reed en die door de tengevolge van de bot sing stuurloos dwars over de weg slippende bus gegrepen werd. Hoewel de kleine wagen van voren totaal vernield werd. liep de dame slechts een lichte hersenschudding op. De andere inzittende, eveneens een dame, kwam met de schrik vrij. trucks met pech te kampen, kon op eigen kracht niet verder en werd door een andere truck op sleeptouw genomen. Of dit slepen in 'een te hoog tempo is gegaan, zal worden onderzocht. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de trekkende truck onder Breezand op de betonweg even naar links uit week en toen weer snel naar rechts rcèd, omdat de Naco-bus uit de te genovergestelde richting naderde. De gesleepte auto, die getrouw het spoor van de eerste truck volgde, was nog niet voldoende naar rechts uitgeweken en raakte de plotseling opdoeprende bus in de flank. Het ge volg was, dat de truck terstond kan telde en op zijn zij doorgleed, terwijl van de bus de linkervoorband sprong. Stuurloos zwaaide de bus de weg over en kraakte daarbij de perso nenauto. De beide uit Den Helder af komstige dames stapten zelf uit het wrak. Vijf Suezrebellen weer in conservatieve fractie. Vijf Britse Lagerhuisleden, die uit de conservatieve fractie waren getreden omdat zij het niet eens waren met- de politiek van de conservatieve rege- ï-ing ten aanzien van Suez, maken weer deel uit van de fractie. IN ZICHT VAN VLISSINGSE HAVEN Inwoner van Souburg tijdens zware storm verdronken Tijdens de hevige storm, die gistermiddag op de Westerschelde woedde, is het jacht „Having" van de heer J. H. Posthumus uit Wissingen, met elf man aan boord, nabij de haven van Missingen in ernstige moeilijkhe den geraakt. Twee man sloegen overboord; de 39-jarige heer H. van Dam uit Oost- en West Souburg, en de 17-jarige zeevaartscholier Marius Hofland. De heer Van Dam was reddeloos verloren, men heeft nog een boei kunnen uitwerpen, maar dit mocht niet meer baten. De heer Van Dam, die gehuwd was en vader van drie kinderen, is verdronken. De jeug dige Hofland, die de zwemkunst bijzonder goed machtig is, slaagde er in naar het scheepje terug te zwemmen en weer aan boord te komen. Gisteravond rond acht uur kwam de „Having'4 de jachthaven van de vereniging voor watertoerisme „De Schelde" in Vlissingen binnen, mét aan boord de tien overlevenden. In het clubhuis heerste een verslagen stemming. De opvarenden van het jacht waren uiteraard diep onder de indruk van het gebeurde en nau welijks in staat het droevig onge val te reconstrueren. Het werd wel duidelijk, dat de „Having" het heel zwaar te verduren heeft gehad en dat zelfs ervaren zeilers, zoals de heer Posthumus en de heer A. Sies een der mede-opvarenden vrij wel nooit onder dergelijke hachelij ke omstandigheden hadden gevaren. De „Having", een omgebouwd vis serscheepje uit Ostende, was 's mid dags om kwart voor drie uit Terneu zen vertrokken, met aan boord de heer Posthumus, diens dochtertje Fri da en zijn zoontje Koos; Lia Kelder, de drie zeevaartscholieren Marius Hofland, Den Daas en Eduard Dinger, en verder de heren A. Sies, Ko Arens, Scheers en Van Dam. Van de laat- sten waren o.a. de heren Sies en Van Dam zelf zeilers, die zaterdag van Vlissingen naar Terneuzen gevaren Het zeil- en motorjacht Having lcwam zondagmiddag op de Wester schelde nabij de haven van Vlissin gen in ernstige moeilijkheden, Van de elf opvarenden sloegen er twee over boord, van wie de 39-jarige heer H. van Dam uit Souburg verdronk. Een opname van het jacht op zijn trieste tocht tijdens de zware storm, die gistermiddag woedde. IFoto PJZjC.). waren, maar die zondag in verband met de slechte weersomstandigheden besloten hun schepen in Terneuzen te laten liggen. Enkele zeilers maak ten de thuisreis per bus; anderen besloten met de grotere en meer zeewaardige boot van de heer Post humus terug te varen. Onder hen was ook de heer Van Dam. Ondanks het zware weer ging de reis nog vrij voorspoedig, maar in het zicht van de haven kreeg men ernstige moeilijkheden. Twee man sloegen over boord en bij pogingen om de drenkelingen op te pikkpn sloeg de motor van het jacht af, waarna schip en sche pelingen een vrijwel reddeloze prooi werden voor het woedende water. Nadat de zeevaartscholier weer aan boord was gekomen, wierp men het anker uit om ver der afdrijven in de richting van het Zuidsloe te voorkomen. Inmiddels waren uit Vlissingen een loodsboot van het Nederlands- en een tender van het Belgisch Loodswezen ter assistentie uitgevaren, terwijl te vens de reddingsboot „President J.V. Wierdsma" uit Breskens, met schip per Slis als commandant, gealar meerd was. Tegen zes uur slaagde de „Wierdsma" er in langszij te ko men en vast te maken, waarna de „Having" naar Vlissingen gesleept kon worden. Tot laat in de avond zijn naspeurin gen gedaan naar het stoffelijk over schot van de heer Van Dam, maar nog zonder resultaat. De heer Van Dam was werkzaam bij de N.V. Kon. Mij. jjDe Schelde" te Vlissingen. H In een café te Amsterdam heeft de bekende orgeldeskundigeH mr. Romke de Waard vrijdag- M avond het kleinste-grootste ca- H rillon ter wereld in gebruik gc- H steld. Groot, gezien het aantal klokken: 49. Klein, gezien de n e= afmeting van de klokjes. De be- f§ speling is ook al uniek: deze geschiedt namelijk door mid- del van een pianoklavier. De ontwerper van het carillon, de heer Groenendijk uit Amster- H dam, heeft 6>/2 maand nodig H gehad om een en ander naar behoren te kunnen monteren. Op de onderste foto mr. De M Waard tijdens de ingebruik- H stelling. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili Reorganisatie en ontslag bij N.V. Kwatta. (Van onze correspondent.) Bij de N.V. Kwatta, chocolade- en cacaofabriek te Breda, zijn 50 perso neelsleden, merendeels jeugdigen en ongehuwden, ontslagen. Dit ontslag is geen gevolg van een economische teruggang in het bedrijf. Blijkens mededelingen van de directie is na melijk het tegendeel het geval. Het ontslag is in een perscommuni qué als volgt toegelicht: Met het oog op de voortschrijdende economi sche integratie van West-Europa, streeft de Kwatta naar de doorvoe ring van een efficiënte specialisatie in haar Nederlandse en buitenlandse fabrieken. Om binnen afzienbare tijd tot de noodzakelijke verwezen lijking van haar plannen te komen op dit gebied zijn in Breda enkele afdelingen van het bedrijf definitief stilgelegd. Het betreft o.a. de cacao- afdelingen en de confisserie-afdeling. Andere getroffen maatregelen heft een stijging en wel een aanmer kelijke stiieing van de omzet tot gevol" gehad in de binnenlandse en buitenlandse ondernemingen. Verde re ontslagen zijn niet te verwachten en de directie ziet de bedrijfsresul taten in het komende jaar met goe de verwachtingen te gemoet. DE BILT VERWACHT. Nu en dan zonnige perioden, plaatse lijk ook enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Koel. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die zondag ook boven Zeeland een stormachtige wind ver oorzaakte, trekt over de Noordzee weg. Het zal vandaag koel strand weer blijven met in de middag tem peraturen van ongeveer 17 a 18 gra den tot maximum 20 en tot matig afnemende wi»d. Temperatuur zee water 16 graden. Ook dinsdag blijft het nog koel met zonnige perioden. ZON EN MAAN 15 juii Zon op 4.37 onder 20.54 Maan op 3.33 onder 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1