PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Na Stresa: Streven naar evenwicht Iandbouwproduktie en -behoefte Handelsbelangen' kan 3000 voor Goese evenementen niet betalen SPANNING TUSSEN GRIEKSE EN TURKSE CYPRIOTEN GROEIT 201e jaargang - no. 162 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorstatr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Ooslburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 „AGRARIËRS NIET LANGER IN ISOLEMENT" Dr. Mansholt verheugd over ontbreken van autarkische geluiden „De landbouw wil niet langer in een isolement verkeren en wenst volledig opgenomen te worden in het maatschappelijk leven. De boerenbevolking zoekt een levensniveau dat in een redelijke verhouding staat tot dat in de andere bedrijfstakken en verlangt bovendien haar aandeel in de geestelijke en culturele integratie", aldus verklaarde de voorzitter van de landbouw- conferentie te Stresa, dr. Mansholt, vrijdagmiddag tijdens de rede die hij hield bij de sluiting van deze conferentie (georganiseerd door de landen van „Klein-Europa": Benelux, West-Duitsland, Italië en Frankrijk). Dit levenspeil, zo ging hij voort, zal echter niet verkregen kunnen worden door een eenvoudig opvoeren van de produktie, aangezien dit zeker niet naar het verlangde doel zou voeren. De verhouding tussen produktie en be hoefte is namelijk gebaseerd op realiteit en veel zal van ons allen afhan gen om te voorkomen dat deze verhouding wordt verstoord. in nauw overleg treedt met de zei regeringen over deze problemen. De conferentie Tieeft vrijdag tijdens een plenaire vergadering een resolu tie aangenomen. Hierin wordt vast gesteld, dat de landbouw gezien dient te worden als een integrerend onder deel van de economie en als een we zenlijke factor van het maatschappe lijke leven. Er dient naar evenwicht tussen produktie en afzetmogelijk heden te worden getreefd, waarbij rekening dient te worden gehouden met de mogelijke in- en uitvoer, als mede met een specialisatie, welke met de binnen de gemeenschap be staande economische structuur en na tuurlijke omstandigheden in over eenstemming is. De aldus gedane poging tot ver hoging van de produktiviteit dient gelegenheid te bieden tot het voe ren van een prijsbeleid, waardoor zowel overproduktie wordt ver meden als de mogelijkheid wordt feschapen om concurrerend te lijven of te worden. Tegelijker tijd zal een politiek van hulp verlening aan in ongunstige om standigheden verkerende gebieden of bedrijven de noodzakelijke om schakelingen mogelijk maken. De afschaffing van de subsidies, wel ke met de geest van het verdrag in strijd zijn, dient van essentieel belang te worden geacht. In de resolutie wordt de aandacht van de commissie van de E.E.G. ge vestigd op de noodzaak over te gaan tot het opstellen van een overzicht van de middelen en behoeften op grondslag van statistische gegevens, welke in de 6 landen met dezelfde me thoden werden uitgewekt en van de produkten, waarvan de nomenclatuur gelijk moet zijn. Verder dienen de oorzaken van de relatieve verslechte ring van het inkomen in de land bouw te worden bestudeerd en over leg gepleegd tc worden alvorens be langrijke maatregelen tot onderlinge In de verhouding tussen produktie en verbruik zullen ook derde landen moeten worden betrokken, aldus de president van de commissie van de E.E.G., en wij zijn er over verheugd dat op deze conferentie geen autar kische geluiden werden gehoord. Wij wensen de deur voor niemand té sluiten en ook op dit punt bestaat de vaste wil bij ons de handel met landen buiten de gemeenschap te ver sterken. De voorzitter van de commissie van de E.E.G., Walter Hallstein, bracht dank aan dr. Mansholt voor zijn leiding van de conferen tie en sprak zijn vreugde erover uit dat de conferentie vruchten heeft afgeworpen en dat men een balans heeft kunnen opstellen, die als gemeenschappelijke maatstaf kan dienen voor een gemeenschap pelijke arbeid in de toekomst. Dr. Mansholt heeft op een perscon ferentie verklaard, dat de Europese Commissie in de toekomst regelma tig overleg zal plegen over land bouwvraagstukken met de zes mi nisters van landbouw. Op gezette tij den zal men in Brussel bijeenkomen om de verschillende problemen te be spreken. Dit betekent dus, dat het permanente executieve orgaan van de Europese Economische Gemeenschap Verhoging Worden de Nederlandse Kamer leden toereikend betaald Met die vraag heeft de Nederland se pers zich deze week bezig gehou den. Er liggen namelijk voorstellen om de honorering van onze Kamerle den te verbeteren en de onkostenver goeding te verhogen. Dat men gewacht heeft met het in dienen van die voorstellen tot na de jongste verkiezingen, kan een uiting zijn van een zekere schroom, die wel verklaarbaar is, want het is altijd een moeilijke zaak, wanneer iemand zichzelf salarisverbetering moet toe kennen onder het toeziend oog van geheel Nederland! Aangenomen mag wel worden, dat de Kamerleden het aangenaam zou den vinden, als een groot deel van het Nederlandse volk de verhoging zou toejuichen en door een soort „unaniem" applaüs blijk van instem ming zou geven. Jammer genoeg voor de Kamerleden is er van zo'n applaus geen sprake. Er is wel enige instemming, maar de opinies in de Nederlandse dagbladen kunnen toch het best gekwalificeerd worden als „welwillend-wantrou- wend". Men is het er wel over eens, dat de leden van de Tweede Ka- ner met 7500.per jaar (plus een onkostenvergoeding) niet royaal betaald worden. Ook niet in verge lijking met het buitenland. Maar het zou interessant zijn, indien et een-naamlijst werd gemaakt van Kamerleden, die uitsluitend moeten leven van hun salaris als Kamerlid. Die lijst zou waarschijnlijk slechts een klein aantal namen bevatten. De meeste Kamerleden hebben „bij baantjes" of neven-inkomsten, waar door ze er financieel heel wat stevi ger voorstaan. Voor de kleine groep, die inderdaad vun het Kamerleden-salaris moet le ven zal een verhoging van 7500, tot 10.000.per jaar bijzonder welkom zijn, maar voor de grote groep, die neveninkomsten heeft, gaat de betekenis van die 2500, toch wel sterk in de richting van een meevaller. Het moge waar zijn, dat het Kamer lidmaatschap geeri ere-baantje en geen bijbaan meer is, het is toch een zodanige functie, dat de weg naar de bijbaantjes er door geplaveid wordt. Meestal heeft men zelfs al vóór het bereiken van het Kamerlidschap in dit opzicht enige scholing doorge maakt. Dat verklaart ook, waarom men de vergoeding voor het Kamerlidmaat schap in het verleden vrij laag heeft gehouden. En het ontlast in zekere zin het Nederlandse volksgeweten van het verwijt als zou het Neder landse volk zijn parlementariërs slecht betalen. De betaling is „wei nig-royaal", maar niet slecht. De thans voorgestelde verhoging is niet zodanig, dat Kamerleden er gemakkelijk toe zullen ko men hun bijbaantjes te laten varen (Vervolg op. pag, 3) Vandaag.. §j ....vieren Noord- en Zuid Rho- j desia Rhodes-day. I MORGEN ....is het 400 jaar geleden, dat j de Spanjaarden onder leiding I van Lamoraal graaf Van Eg- j M mond in de befaamde slag bij j§ Grevelingen een overwinning I behaalden op de Fransen onuer j maarschalk Van Termes. Deze foto laat zien hoe de Thor-Able raket van de Amerikaanse lucht macht met een muis in de neuslcegel, werd afgevuurd in het proefcentrum voor raketten en geleide projectielen te Cape Canaveral in de Amerikaan se staat Florida. aanpassing van de landbouwstructuur ten uitvoer worden gelegd. De conferentie vestigt tenslotte de aandacht van de commissie van de E.E.G. op het belang van het geleidelijk nader tot elkaar brengen van de prijzen van de grondstoffen, met name van de voedergranen, de beschikbaarstel ling van kapitaal aan de land bouw onder voorwaarden, die overeenstemmen met de bijzonde re behoeften van de landbouw sector en de onderlinge aanpas sing van.de wetgeving op sociaal, commercieel en economisch gebied Gezien de betekenis van het fa miliebedrijf in de Europese land bouw en de eenparige wens tot behoud van het gezinskarakter van deze bedrijven dienen alle mo gelijke middelen te worden aange grepen om de economische capaci teit en het vermogen om te kun nen concurreren van de gezins bedrijven te doen toenemen. Het gaat hierbij onder meer om her scholing van de beschikbare ar beidskrachten en een sterker doorgevoerde industrialisatie van de plattelandsgebieden. M Een beeld uit een straat Beiroet, waar een groot huis volkomen uitbranddena- dat in een vrachtauto, die er vlak voor geparkeerd stond een jr bom was ontploft. Midden op H de foto het wrak van de M H vrachtautorechts twee andere auto's, die ernstig werden be- s schadigd. Zes mensen vonden s M hier de dood, en twintig wer- M deiuer ernstig gewond. lllllllillllllllllllllillliiiiiiiiiiiiillliiiiilliiiillllllllliiliiiiillililllllllllllliliÜij „BRITTEN BESCHERMEN ONVOLDOENDE" Groot aantal moordaanslagen. Op Cyprus neemt de spanning tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep toe als gevolg van een groot aantal moord aanslagen. In de afgelopen 24 uur kwamen acht Griekse Cy prioten gewelddadig om het le ven'. Bij het postkantoor van Limassol werd vrijdagmiddag een politieman van Turkse af komst doodgeschoten. Bij de woning van een Turks gezin in dezelfde stad werd een onont- plofte bom gevonden. Vele Griekse en Turkse ambtenaren gaan niet naar hun werk omdat zij vinden dat de Britten hen niet ge noeg béschermen. Van officiële Britse zijde wordt echter verzekerd dat er „goede vorderingen" worden gemaakt bij de uitvoering van nieuwe veilig heidsmaatregelen De gouverneur van het eiland, sir Hugh Foot, vaardigde vrijdag avond een oproep tot de Griekse en Turkse Cyprioten uit om het verleden te vergeten en opnieuw te trachten een einde te maken aan de gewelddaden. Alle dag- en weekbladen op Cyprus die in het Grieks of Engels worden uitgegeven zullen een week niet ver schijnen uit protest tegen beperkende bepalingen ten aanzien van de pers, op grond waarvan de hoofdredacteur van het blad „Eleftheria" al gevan gen zit. Deze hoofdredacteur weiger de namelijk een verklaring te teke nen dat hij geen artikelen zou publi ceren, welke naar het oordeel van de regering de openbare rust zouden kunnen verstoren. In te Lïmassol verspreidde pamflet ten van de Eoka wordt de Grieks- Cyprioten die in de Turkse zones van Cyprus wonen bevolen hun huis of winkel niet te verlaten. „Wij zul len afwachten of de opper-misdadi- ger Foot in staat zal zijn de zwer vers van Kutchuk (de leider van de Turkse gemeenschap) in te tomen", aldus het pamflet. „Zo niet, dan zul len wij met alle beschikbare mid delen de Griekse bevolking bescher men". Kroesjtsjew: Oostduitsers behoeven Russische troepen niet meer te betalen. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie heeft vrijdag op het partijcon gres van de Oostduitse communisten in Oost-Berlijn meegedeeld, dat Oost- Duitsland van 1 januari 1959 af niets meer hoeft te betalen voor de lege ring van do Russische troepen op Oostduits grondgebied. Hij verklaarde voorts dat de Oost duitse communisten een soliede ba sis hadden gelegd voor de opbouw van het socialisme. Het socialisme is nu volledig votooid in de Sowjet-Unie, Bulgarije is bij na klaar met de opbouw, Tsjecho- Slowakije is een eind op weg en communistisch China is bezig een groot industrieel land op socialisti sche basis te worden, aldus de Rus sische premier. De Russische premier kwam daar na te spreken over Joego-Slavië. Hij maakte de communisten in dat land verwijten van dezelfde aard als daags tevoren Wal ter Ulbricht, de leider van de Oostduitse communistische partij, had uitgesproken. Volgens hem weten de Joego-Sla- vische leiders en partijtheoretici geen weg meer in hun eigen ide ologie. Zij zijn overgegaan tot scherpere aanvallen op de Sowjet- Unie, die zij beschuldigen van machtspolitiek. Secretaresse Bondsdag van spionage verdacht. Een secretaresse van de Westduitse Bondsdag en een man zijn aangehou den onder verdenking van spionage voor een niet genoemde mogendheid. Dit is vrijdag meegedeeld door een federale procureur-generaal te Karls ruhe. Volgens een functionaris van Bondsdag is de vrouw Katharina Krauser, moeder van vier kinderen. GOESE MIDDENSTANDSVERENIGING IN MOEILIJKHEDEN Zeventig procent van leden wil geen financiële steun verlenen De Goese Middenstandsvereniging „Handelsbelangen" kampt momenteel met ernstige moeilijkheden, die grotendeels een gevolg zijn van het niet verlenen van financiële steun door ongeveer 70% van de in totaal honderd vijftig leden. De situatie is zodanig, dat de vereniging niet aan haar ver plichtingen kan voldoen. „Handelsbelangen" moet namelijk nog 3.000 be talen in de kosten, die verschillende evenementen in Goes met zich mee brengen. Tot nu toe is men in gebreke gebleven met deze toezegging, om dat de leden niet aan hun verplichtingen hebben voldaan. Dit deelde de voorzitter van „Handelsbelangen", de heer I. A. Luteijn, mede tijdens een vrijdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes door 17 leden bezochte vergadering. In een uitvoerig betoog ging de voor zitter nader in op deze voor de ver eniging zo ongewenste situatie. In februari j.l. heeft de vergadering nog besloten, dat het actiefonds in haar huidige vorm moet blijven voortbe staan ter ondersteuning van diverse activiteiten; Olympia's Toer, Fruit- corso, Kasporgoweek en St. Nicolaas- actie, aldus de voorzitter. De Evene mentencommissie heeft de besturen van „Handelsbelangen" en de r.-k. middenstandsvereniging „Hanze" een begroting voorgelegd, die in eerste instantie werd afgewezen door „Han delsbelangen", doch na te zijn ge wijzigd ook de goedkeuring van het bestuur kon wegdragen. De vereni ging moet nu nog 3.000 bijeen- irengen voor deze evenementen, waarbij het fruitcorso uiteraard het grootste bedrag vergt. Hoewel de leden wel een derge lijk besluit hebben genomen, staan zij bij de uitvoering daarvan niet achter het bestuur, zo zeide de heer Luteijn. Op deze wijze krij gen we er als bestuur genoeg van en zullen we ons genoodzaakt zien en bloc af te treden, ver klaarde hij met stemverheffing. De heer Luteijn wees er vervol geus op, dat het Fruitcorso staat of valt met de medewerking van „Handelsbelangen". Andere bronnen.... In de vergadering gingen stemmen op, om het financiële gedeelte van het corso over te hevelen naar de fruitkwekers. Zij zijn er uiteindelijk mee gebaat, zo werd betoogd. De voorzitter verklaarde hierop, dat de middenstand van Goes „Handels belangen" en „Hanze" reeds veel minder betalen dan enkele jaren ge leden. In 1955 brachten de midden standers 12Vi mille op voor het cor so, in 1956 11.000, in 1957 8.500 en voor 1958 is de bijdrage gepland op 5.000. We gaan wat dat betreft in de goede richting, aldus de heer Luteijn. „Alles moet echter groeien, zo ook het corso", voegde hij er aan toe. „Stel de leden voor een voldongen feit: betalen of als lid te worden ge royeerd!" zo stelde een der aanwe zige leden voor. Op dit voorstel ging de voorzitter evenwel niet in. „Het moet op een andere wijze kunnen. Vergeet niet, dat de laatste twee jaar reeds 100 leden zijn afgevallen!" Nadat nogmaals de verschillende mo gelijkheden waren bekeken, deelde de heer Luteijn mede, dat op korte termijn kwitanties naar alle leden van „Handelsbelangen" zullen wor den gestuurd. Naar gelang de omzet en de winst zullen de leden 100, 75, 50 of 25 moeten bijdragen. Wat er met degenen zal gebeuren die weigeren te betalen, werd voorzich tigheidshalve niet gezegdOveri gens sprak men de verwachting uit, dat tegen deze billijke regeling geen bezwaren kunnen bestaan. Tijdens deze vergadering wérd te vens besloten adhesie te betuigen aan het actie-comité „Vrije Veren". Men was van mening, dat de verhoging van de veergelden over de Wester- schelde te drastisch zijn ep ook fu nest zijn voor Goes. Overigens werd kritiek geuit op de wijze, waarop de actie in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gevoerd. De heren A. R. de Munck en J. E. Lambert werden als nieuwe leden aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal op maandag 28 juli a.s. een reis naar de Expo worden gemaakt. Bij het begin van de vergadering had voorzitter Luteijn in enkele woorden het overlijden van de burgemeester van Goes herdacht, waarna een ogen blik staande stilte in acht werd ge nomen. KORTE PREDIKATIE OVERDENKING Geestelijke rijkdom. I Cor. S 22, 23. Hetzij Paulus, Apollos of Cefas, hetzij wereld, leven of dood, heden of toe komst, het is alles het uwe; doch gij zijt van Christus en Christus is van God. Vaak wordt het zo gesteld, dat chris ten-zijn een verminking van het le ven betekent. Men mag van allerlei niet doen, waaraan een ander vlot en gezellig deelneemt. Zeker, er is een reserve. Maar deze bestaat niet in uiterlijke voor schriften, veeleer in een gebonden heid aan Christus en een innerlijke iveerstand tegen vervlakking en ka rakterloze toegeeflijkheid. In de plaats hiervan komt een opbloei van geestelijk leven en een andere le vensstijl, naarmate wij meer van Christus zijn. Hij werkt dan door met zijn Woord en Geest in ons ge moed en ons leven wordt rijker en voller. Wij komen meer open te staan en een hogere bezieling doorstraalt ons wezen. Als voorbeelden worden hier ge noemd de voorgangers der gemeente. Wij behoren hun niet toe, maar zij dienen ons. Ook behoeven wij de weteld niet te vermijden, zo waar als Christus zelf in de wereld gekomen is. En het leven leren wij waarde ren als een gave Gods. Zelfs de dood, als laatste vijand, is overwonnen, omdat wij in Christus over ons graf kunnen heenzien. Ook de tijd, het heden en de toe komst, heerst niet over ons, alsof wij slachtoffers zouden zijn van de tijdsomstandigheden. De tijd heeft ons niet, maar wij hebben, wel ver staan, de tijd en geven daaraan in houd en leggen daarin onze verant woordelijkheid. Zo leeft een, die van Christus is. Dan is hij niet zelf heer en meester, maar gebonden aan zijn Heer en door zijn Geest bezield, wordt een geestelijke rijkdom zijn deel, welke zijn leven niet kneust, maar verheft er hei ligt. In zijn milieu en de tijd, ivaarin hij leeft, zal hij dan boven alle half heid, doorgeven, wat hij van Chris tus ontvangen heeft. Van-Christus-zijn staalt dan ons le ven. Hij is van God en ook ons gegeven. Wij gevoelen, dat dit meer is dan al le aardse glorie en de toverschijn, waarmede zovelen zich tevreden stel len. Door Christus komt ons leven in een ander vlak, in de ruiwite en de heerlijkheid, waarin God koning is. Goes. A. W. M. Odé. Kind gedood door wasmachine In Driel bij Arnhem is het tweejarig zoontje van de heer S. gedood toen het in aanraking kwam met een onvol doende geaarde wasmachine. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. Manuel terechtgesteld De Brit Peter Manuel is vrijdagoch tend in een gevangenis te Glasgow op gehangen wegens moord op zeven mensen. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond t uur: Helsinki, onbewolkt Stockholm, licht bewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, geheel bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt München, licht bewolkt Garmisch P., onweer Zürich, half bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, balt bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onweer Rome, licht bewolkt Ajaccio, onbewolkt 25 gr. Algiers, geheel bewolkt 29 gr. Madrid, onbewolkt 34 gr. Mallorca. zwaar bewolkt 31 gr. 19 gr. 21 gr. 22 gr. 21 gr. 19 gr. 24 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 26 gr. 30 gr. 29 gr. 27 gr. 26 gr. 28 gr. 28 gr. 27 gr. 28 gr. 29 gr. vmw KANS OP ONWEER Drukkend en vrij warm weer inet zonnige perioden, maar later weer meer bewoling met plaatselijk regen of onweer. Zwakke tot matige vrind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zonnige perioden met in de middag kans op een onweersbui. Matige zuid oostelijke wind. Middagtemperatuur van 22 tot 23 graden Celsius. Zeewa ter 16 graden Celsius. Vooruitzichten: Gedurende het week einde zomers strandweer, maar gelei delijk onbestendiger met kans op buien. ZON EN MAAN Zon op 4.34 Maan op 1.54 onder 20.56 onder 17.47 14 juli Zon op 4.35 onder 20.55 Maan op 2.39 onder 18.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1