PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ulbricht verwijdert Oostduitse „revisionisten" en valt Tito aan Er waait een gunstige (politieke) bries over de Westerschelde BILT OVEREENSTEMMING TUSSEN K.L.M.-DIRECTIE EN -VLIEGERS AMERIKAANSE VLIEGER BIJNA DOOR RUSSEN OPGEHANGEN 201e jaargang - no. 161 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) - 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bujeaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 242.->. adm. tel. 2094 ZUIVERINGEN EN PROCESSEN ACHTER IJZEREN GORDIJN Nasser keert zich met Joego-Slavisch staatshoofd tegen inmenging Uit verscheidene communistische landen komen weer berichten over zuiveringen en processen. Op het congres van de Oostduitse communistische partij heeft eerste secretaris Walter Ulbricht onder meer verklaard dat „er schoonmaak is gehouden in Maag denburg, waar vele ambtenaren revisionistische ideeën hadden. Er zijn 107 ambtenaren in Potsdam ontslagen om tewerk te wor den gesteld in fabrieken en op boerderijen", aldus de communïs- tenleider. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, ervan in kennis te zijn gesteld, dat er kortgeleden, in een periode van tien dagen, wel honderd Hongaren terecht heb ben gestaan voor contra-revolutionaire activiteiten. En volgens het Zuidvietnamese persbureau wordt er in het com munistische Noord-Vietnam een zuivering gehouden onder de intellectuelen en kunstenaars. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft donderdag de berich ten tegengesproken dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de voor malige minister van binnen- en bui tenlandse zaken Laszlo Rajlc, na een geheim pi-oces zou zijn" terechtge steld. Hij noemde deze berichten leu gens. De woordvoerder weigerde te antwoorden op de vragen of me vrouw Rajk terecht heeft gestaan en zo ja of zij een andere straf dan de doodstraf heeft gekregen. Van alle geruchten die over een pro ces tegen mevrouw Rajk en vier an deren de ronde hebben gedaan, lijkt volgens welingelichte kringen te Boe dapest het bericht dat mevrouw Rajk tot tien of twaalf jaar gevangenis straf is veroordeeld, het meest aan nemelijke. Op het congres van de Oostduitse communistische partij behoorde de Russische premier Kroesjtsjew tot de afgevaardigden die het hardst applaudiseerden toen Ulbricht een Vrouw van postcommandant arresteerde ontsnapte man De 72-jarige H. de Groot uit Wezep die enkele dagen geleden ontsnapte uit de inrichting Ermelo te Veldwijk, is gisteren ingerekend door de vrouw van de postcommandant W. Gerlag van de rijkspolitie te Ermelo. Mevrouw Gerlag kreeg de tip, dat De Groot zich vermoedelijk ophield in het Elspetcrbos. Daar 'haar man niet thuis was, huurde mevrouw Ger lag onmiddellijk een auto en reed naar het bos. Zij vroeg zijn naam en toen het ,,De Groot" bleek te zijn, nodigde zij hem uit mee te rijden. De Groot stapte in en zat een half uurtje later weer veilig in de inrich ting. De man had zich enkele weken gele den in zijn huis opgesloten en de wo ning vervolgens in brand gestoken. Vier kinderen met de Britse nationa liteit, van een Libanese vader en een moeder uit Ghana, zijn door waarne mers van de V.N. meegebracht uit het door de opstandelingen bezette deel van de Libanese stad Tripoli nadat de opstandelingenleider Rasjid Kar ami daartoe toestemming had verleend. De kinderen die twee ban ge maanden bij een oom in Tripoli hebben gewoond zullen terugkeren vaar hun ouders in Ghana. Op de foto ziet men links Rasjid Ka- rami, die de 1-jarige Samira Zagloul op de arm houdt bij het vertrek uit Tripoli. Verder de zesjarige Nabil, vastgehouden door de Nederlandse waarnemer kapitein W. de Vries uit Arnhem, het jongetje Samir, vastge houden door kapitein G. C. van Gor- cum uit Den Haag, en het twaalfja rige meisje Fareeda. aanval deed op de Joego-Slavische politiek, die hij' revisionistisch, vals, anti-marxistisch en schadelijk noem de. Geen poging zal echter volgens Ulbricht nagelaten worden om nor male betrekkingen met Joego-Slavië te verkrijgen. Overleg op Brioni President Tito van Joego-Slavië en president Nasser van Egypte hebben gisteren in het slotcommuniqué van hun onderhandelingen op Brioni aan gedrongen op het doen van „de nood zakelijke stappen om een einde te maken aan de koude oorlog, de be wapeningswedloop en de verdeling van de wereld in twee tegenover elk aar staande blokken". Zij veroor deelden „buitenlandse overheersing en de inmenging van sommige lan den in de binnenlandse aangelegen heden van andere staten, alsmede het gebruik van druk, geweld of bedrei gingen mét geweld". Tito en Nasser zijn van mening dat de verhouding tussen de landen on derling een vreedzame coëxistentie, gebaseerd op onafhankelijkheid en gelijkheid, moet zijn. Ook spreken zij zich uit voor een volledige inacht neming van het handvest der Ver enigde Naties. Binnen enkele maan den zullen ministeriële delegaties van de twee landen 'elkaar weer ont moeten om plannen voor de ontwik keling van economische, wetenschap pelijke en technische samenwerking nader uit te stippelen. DANK ZIJ BEMIDDELINGSCOMMISSIE: Grote voldoening bij beide partijen. De bemiddelingscommissie inzake 't tussen de directie van de K.L.M. en de Vereniging van K.L.M.-vliegers gerezen geschil, welke bestaat uit de heren mr. F. H. A. de Graaff, F. H. Terwindt, A. Borst Pzn., C. van Win gerden, J. Middelhuis en M. Ruppert, allen voorzitters der werkgevers- en vverknemersvakcentralen, heeft gis teren te Utrecht onieuw met de par tijen vergaderd. De partijen hebben in deze samenkomst alsnog overeen stemming bereikt. Een technische herziening van het salarisss.vsteem zal tot stand worden gebracht, wel ke herziening per 1 juli 1958 in wer king zal treden. De in deze technische herziening ver vatte salarisverbetering blijft binnen de grens, gesteld in de uitspraak van minister Suurhoff. Voorts zal in ver band met de lange duur der onder handelingen (vanaf 1956) een uitke ring ineens worden verstrekt. De partijen hebben de overeenkomst gisteren ten overstaan van de bemid delingscommissie ondertekend. De bemiddelingscommissie zal thans nog een nader advies uitbrengen over de organisatie van het in de toekomst te voeren overleg. Desgevraagd verklaarden de pre sident-directeur van de K.L.M., de heer Aler, en de heren Bellink en Metz, namens de vereniging van K.L.M.-vliegers, dat zij het een grote voldoening vinden dat over eenstemming werd bereikt. In de geest van de slotbepaling- van de overeenkomst zullen zowel directie als vliegers alles in het werk. stellen tot. herstel van het wederzijds vertrouwen en tot het bevorderen van de goede gang van zaken in de K.L.M. Zij zijn de zes voorzitters van de werk gevers- en werknemersorganisa ties, die hun bemiddeling hebben verleend, bijzonder erkentelijk voor het door hen gevoerde beleid en voor de vele moeite, die zij zich hebben getroost. Eerste resultaat van „Genève" Akoestische methode voor controleposten aanbevolen. Op de atoomconferentie van Genève. zijn gisteren voor het eerst tastbare resultaten gehoekt. In het communi qué dat werd uitgegeven aan het eind van de besprekingen, die bijna vier uur duurden, wordt gezegd dat. de akoetische methode zal worden gezet „op de lijst van methodes om kernproeven te registreren door mid del van een netwerk van controle posten". Aangenomen wordt dat dit besluit steun geeft aan het door de westerse landen voorgestane stelsel met be trekking tot een zich over de gehele wereld, de Sowjet-Unie en commu nistisch China, niet uitgezonderd, uit strekkende keten van controlesta tions. Raket met muis 8000 km over Atlantische Oceaan. Een raket van de Amerikaanse lucht macht, bestaande uit twee geledin gen, die een muis in de neus mee voert, is gisternacht op Cape Cana veral gelanceerd met het doel haar meer dan 8000 km over de oceaan te schieten en de neus terug te krijgen. De raket was de zogenaamde „Thor- Able", die een keer tevoren al eens, maar zonder succes, werd afgevuurd. De eerste „trap" van de raket brand de ongeveer gedurende twee minuten en 40 seconden, was toen opgebrand en viel weg. Maar de tweede „trap" nam toen de rest van haar taak over en stuwde de belangrijke neuskegel met zijn kleine luchtreiziger hoger het luchtruim in. De luchtmacht heeft laten weten, dat de vlucht ongeveer 25 of 30 minuten zou duren, als alles goed ging en dat een mededeling over het op succes volle wijze terugvinden van de neus kegel waarschijnlijk uit Washington zou komen. Het neerkomen van de raket was be rekend op een punt in de zuidelijke Atlantische Oceaan, ruw geschat op 1600 km van de kust van Afrika. Bankdirecteur uit Dirkshorn in arrest In het kleine dorpje Dirkshorn ge legen tussen Langedijk en Schagen is grote consternatie verwekt door de arrestatie van de directeur der plaatselijke coöperatieve boerenleen bank, de heer W. K. Deze wordt ver dacht van fraude tot een bedrag van minstens f 7000.Hij is overge bracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Door accountants wordt een onder zoek ingesteld naar deze onregelma tigheden. Ook van de zijde van het Verïficatiebureau der Nederlandse Gemeenten wordt een onderzoek in gesteld, daar de heer K. ook kassier was van maatschappelijk hulpbetoon en voorts penningmeester van een polder. Eerst thans bereikten ons deze= p foto's van de landing door ma-M H riniers van de centrale lndone-M j=j sische regering in Djakarta op Ij de kust van Noord-Celebes bij het vissersdorpje Wori. Al Menado inmiddels gevallen,= toch schijnt de strijd nog voort H te gaan. M H Boven Mariniers verlaten eenM landingstiaartuig om in kleinen bootjes bij Wori te landen. z Onder: Mariniers waehtsn in= •s. het bos Wori op de komst van^Ë H regeringsgezinde burgers die=i hen moeten helpen bij de strijd tegen de opstandelingen. inminlui Verloving van koning Boudewijn? Volgens de Brusselse correspondent van de Londense „Daily Mail" zal binnenkort de verloving van koning Boudewijn en prinses Maria-Theresa van Boui-bon-Parma worden bekend gemaakt. De correspondent heeft met de vader van de prinses, prins Xavier-Fran- gois, telefonisch contact gehad. De prins had gezegd, dat hij niets over de kwestie kon zeggen, doch dat hij „natuurlijk zeer tevreden zou zijn als de verloving werd bekendge maakt". Prinses Maria Theresa is 25 jaar. Zij heeft in Parijs, Madrid en Oxford gestudeerd. Zij spreekt behalve Frans, ook vloeiend Engels, Spaans en Duits. Voortse bezit zij een vlieg brevet. IEMAND ZEI„NEW YORK, CHICAGO" Na parachutesprong gebonden en geslagen. Bemanningsleden van het Ameri kaanse transportvliegtuig, dat kort geleden in Sowjet-Armenië was te rechtgekomen, hebben op een pers conferentie te Wiesbaden nadere me dedelingen gedaan over de wijze waarop zij bij hun valschermlanding op Russische bodem, nadat hun vlieg tuig door Migs beschoten was, be handeld zijn. Majoor Benny A. Shupe, een van hen, werd, toen hij aan zijn valscherm neerkwam, door een dertigtal men sen ingesloten. Hij werd gebonden en in het gezicht geslagen en in een vrachtauto gezet. Na een eindweegs gereden te hebben stopte de auto. Shupe werd er weer uitgehaald en de mensen troffen voorbereidingen om hem op te hangen. Een touw werd vastgemaakt aan een telefoonpaal en de strop om zijn nek geslagen. „Toen hoorde ik een stem twee woorden zeggen: New York, Chicago. En ik begon de namen van alle grote Amerikaanse steden, die me te binnen schoten, op te noemen", aldus vertelde Shupe. Zijn aanvallers bezonnen zich toen, naar het scheen en overlegden met elkaar. Kort daar op verscheen er Russische militaire NA HET VERENDEBAT: WAT NU? Met recht mag men deze vraag stellen na de veren- thans op zijn begroting staan als rijksbijdrage in de tekorten van de Wcsterscheldeveren, niet voldoende zijn. Hij moet dus een suppletoire be groting indienen. En als dan inmid dels aan de Kamer gebleken zou zijn, dat de bewindsman haar wen sen met betrekking tot de tarieven naast zich heeft neergelegd, dan zou het geducht spannen... Maar in dat i - -ï 1 ïeuuua suauucu... .iviacu m uai interpellatie van woensdag in de i gevai is j,et uitgesloten, dat de Ka- Tweede Kamer. Want de Kamer heeft nu weliswaar als haar me ning uitgesproken, dat er vrij vervoer voor voetgangers, fiet sers en bromfieters moet blij ven bestaan en dat de verho ging van de tarieven voor het overige vervoer slechts als een tijdelijke maatregel moet wor den beschouwd, maar daarmee komt men, op dit ogenblik al thans, niet veel verder. Wij heb ben er al op gezinspeeld in ons verslag: formeel behoort de vaststelling van de tarieven tot de uitsluitende bevoegdheid van Ged. Staten, zodat de minister de moties-Westerhout en -Van den Heuvel naast zich kan neer leggen. De vraag is evenwel of de minister dat wel doen zal. In elk geval moet hij dit jaar nog bij de Kamer terug komen, omdat de twee miljoen, die mer dan alleen minister Algera te genover zich zou vinden. Hij brengt immers deze zaak thans in het kabi net en daar valt binnenkort het uit eindelijke besluit: wél of niet de ver langens van de Kamer inwilligen. Met anedre woorden: vooral minister Hofstra heeft een belangrijke vinger in de verenpap. Maar gesteld nu, dat het kabinet in derdaad afwijzend zou beschikken op de verlangens van de Kamer. Wat dan? In dit verband moet er op worden gewezen, dat de Staten van Zeeland nog bijeenkomen vóór de invoering van de nieuwe tarieven op 1 augus tus, namelijk op 30 juli. En daardoor zou het Kamerdebat van woensdag j.l. wel eens een verlengstuk in de Staten kunnen krijgen. Want voor dit college is het politiek thans vol strekt onverkoopbaar nu de Twee de Kamer zich vóór vrije overtocht van fietsers, bromfietsers en voet gangers heeft uitgesproken ak koord te gaan met de afspraak tus sen Ged. Staten en de minister, een afspraak die behelst deze categorië- en wél te laten betalen. Daarom ls er, dunkt ons, onder de gegeven omstandigheden maar één oplossing mogelijk. Namelijk deze, dat de Staten van Zeeland het werk van de Kamer vervol maken door op hun beurt een motie aan te nemen, waarin Ged. Staten worden uitgenodigd de in voering van de tarieven voor voet gangers, fietsers en bromfietsers op te schorten en waarin voorts het college wordt gevraagd het gesprek met minister Algera ten spoedigste te. heropenen, teneinde na te gaan hoe aan het verlangen van de Kamer kan worden vol daan. Gezien de duidelijke uit spraak van de volksvertegenwoor diging behoeft deze motie niet uitvoerig te zijn, behoeft zij aller minst woorden te bevatten als „misschien", „mogelijk", „wel licht" enz. Integendeel: een korte, zakelijke, niet mis te verstane re actie is hier nodig. Nu is het mogelijk, dat hier en daar tegen een dergelijke gang van zaken bezwaren zouden worden geopperd. Niet invoeren van een deel der nieu we tarieven zou immers betekenen, dat Ged. Staten een definitief ge maakte afspraak met de minister niet zouden nakomen. Welnu, met het oog op dergelijke bezwaren moet op twee punten worden gewezen: in de eerste plaats hierop, dat de Tweede Kamer-behandeling een nieuw ele ment in het geding heeft gebracht, namelijk de van 's ministers opvat ting afwijkende mening der volks vertegenwoordiging; in de tweede plaats heeft het zin er hier nogmaals op te wijzen, dat de vrijheid van Ge deputeerden tijdens de onderhande- Vervolg op pag. 'Z. politie die hem overnam. Kolonel Dale D. Brannon ver klaarde dat enkele boeren hem plotseling van achteren beetpak ten, hem .met de vuisten in het gezicht sloegén en tegen het li chaam trapten. Ook gedurende de rit van enkele uren in een vracht auto naar het dorp, waar de Ame rikanen aan de Sowjet-Russische militairen werden Oergegeven, was Brannon voortdurend getrapt en met de vuisten bewerkt. Alle vijf per parachute neergekomen Amerikanen werden de handen ge bonden. Zij werden in aparte auto's weggebracht. Zoals gemeld zijn de negen vliegers, na tien dagen door de Russen te zijn vastgehouden, via de Perzische grens in vrijheid gesteld en woensdag in West-Duitsland aangekomen. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki, half bewolkt 22 gr. Stockholm, zwaar "bewolkt 23 gr. Oslo, licht bewolkt 21 gr. Kopenhagen, onbewolkt 23 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 16 gr. Londen, licht bewolkt 24 gr. Amsterdam, licht bewolkt 22 gr. Brussel, onbewolkt 25 gr. Luxemburg, onbewolkt 25 gr. Parijs, onbewolkt 24 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 25 gr. Nice, onbewolkt 28 gr. Berlijn, half bewolkt 26 gr. Franfort, licht bewolkt 27 gr. München, onbewolkt 24 gr. Garmisch P,, half bewolkt 24 gr. Zürich, licht bewolkt 26 gr. Genève, zwaar bewolkt 25 gr. Locarno, geheel bewolkt 25 gr. Wenen, onbewolkt 27 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 29 gr. Rome, geheel bewolkt 24 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 25 gr. Madrid, onbewolkt 33 gr. Algiers, onbewolkt 28 gr. VERWACHT. AANVANKELIJK NOG WARM EN ZONNIG. Aanvankelijk warm en vrij zonnig weer met weinig wind. Later vanuit het zuidwesten toenemende bewol king, hier en daar regen of onweer en matige wind tussen zuid en oost. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Ook vandaag zonnig en mooi strand weer. Middagtemperaturen omstreeks 23 a 24 graden Celsius. Zwakke ver anderlijke wind, later uit het zuid oosten. Zeewater 16 graden Celsius. Vooruitzichten: gunstig strandweer, maar tegen zondag iets minder be stendig. ZON EN MAAN 12 juli Zon op 4.33 onder 20.57 Maan op 1.17 onder 16.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1