Loden kogels opvangen in de nek en een salto op stelten PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer MODEL-AMBASSADEUR IS VAN ALLE MARKTEN THUIS ondergang de Canopus Chefarine „4" doet wonderen! WOENSDAG 9 JUIJ 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas, Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. RUSSEN LATEN CIRCUS ZIEN Trapeze-artiesten bedienen zich van veiligheidskabel (Van een onzer redacteuren.) Het circus van Moskou bedient zich als alle Russische circussen van pis tetapijten. Wanneer het pro gramma begint ligt er boven dien nog een met een kleu rige ster versierd zeil tussen de pisterand. In het midden staat een witte zuil. Het voortreffelijke circusorkest speelt de eerste ons onbe kende, maar prettig in het gehoor liggende melo dieën en dan verschijnen danseurs en danseressen, ieder met een groot bloem blad in de hand. Ze stellen zich op rond de piëdestal en vormen met elkaar een grote lotusbloem. De bloem gaat open en op de zuil zit de clown Popow. Na het applaus sluit de bloem zich weer. Bij het weer opengaan staat een atleet op de zuil. De „bloem bladeren" verdwijnen weer; het bovengedeelte van de pië destal gaat draaien en de equilibrist Ossinki begint aan zijn nummer. Het nummer is van uitstekende kwaliteit, maar ook het westen beschikt over grote nummers op dit gebied. Wat de Russen even wel méér geven is de presentatie en de afwerking. Dat geldt bij de volkomen synchroon werkende Khazow-meisjes, die luchtgym- nastiek vertonen, het geld ook voor het bijzonder gracieuze num mer met de Zweedse Rhönraden. Er is een luchtnummer aan een roterend apparaat dat er mooi uitziet, maar behalve een hangen aan de tenen kwalitatief niet zo imponerend is en er is een goed perchenummer. Zodra de Russische artiesten hoog in het circus werken en er een kans op een fatale val bestaat, bedienen zij zich van een Jonge", een veiligheidskabel, die om het middel bevestigd is. De westerse artiesten maken hier niet graag gebruik van, omdat zij van me ning zijn, dat deze maatregel het Weideland in Wales is radio-actief Dr. John Fremlln van de universi teit van Birmingham zal de volgen de weck op verzoek van veeboeren In Wales onderzoeken of hun gras land gevaarlijk radio-actief is als ge volg van neerslag van kernproeven. In zijn laboratorium heeft dr. Frem- lin reeds grasmonsters onderzocht en daarbij vastgesteld, dat plaatselijk op een hoogte van meer dan- 600 me ter het gras van een weide honderd maal sterker radio-actief is dan nor maal. Als tweederde van deze radio-activi teit een gevolg is van strontium 90, aldus dr. Frenilln, zal het strontium- gehalte in de beenderen van de scha pen die op deze weiden grazen over een jaar een punt hebben bereikt, dat voor mensen gevaarlijk wordt ge acht. Het slechte weer heeft in de Oosten rijkse bergen vier slachtoffers geëist. In het dal van Anthozalzer bi) de Oosten rijks-Italiaanse grens zijn twee douaniers In een schuilhut om het leven geko men door kolendampvergiftiging; ln het massief van de Tauern en de Gross- glockner zijn twee Duitse alpinisten do delijk verongelukt. effect van hun prestaties schaadt, doch dit is geenszins het geval. De zuiver artistieke prestatie wordt er niet door aangetast. Er is een groep springplankacro baten, die het ook hier bekende werk laten zien, maar er nog een bijzonder spectaculaire sprong aan toevoegen. In onze circussen wordt de ddbbele salto van de wipplank af gemaakt, waarna de „vlieger" meestal wordt opgevan gen in een op een perche beves tigde stoel. In het circus van Moskou komt de vlieger op zijn voeten terecht op de schouder van een vanger... die op "stelten van wel 2% meter staat. Tot be sluit gaat deze steltloper zelf op de wipplank staan. Twee man springen af op de wipplank en de De Kaukasische djlguitenruiters geven imponerende rij- en volti geerkunst te zien. steltman maakt een salto om daarna keurig op zijn stelten te recht te komen. Sensatie ook brengen de Kauka sische ruiters, die op kleine paardjes in een onvoorstelbaar tempo door de manege jagen en in volle vaart voltigeren en on der de paardenbuiken doorkrui pen. Zo ongeveer stelt men zich het Russische gevaar voor, veron derstellen we, wanneer men even het moderne oorlogsmateriaal vergeet. Zo biedt het programma van het staatscircus van Moskou afwis selend charmante tefereeltjes met mooie meisjes, die vriendelijk lachend het publiek voor zich in nemen en nummers, die impone ren door de prestaties of door de manier van presentatie. En daar tussendoor verschijnt steeds maar weer het prettig lachende gezicht van de 25-jarige clown Popow, die als een der grootste troeven wordt uitgespeeld. Over hem vertellen we in het laatste artikel nog iets meer. (wordt vervolgd.) Recessie in Ver. Staten tot staan gekomen Het hoofd van de Amerikaanse dele gatie voor de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, Chris topher Phillips, heeft gisteren te Ge- nève verklaard dat er goede redenen zijn om aan te nemen dat de reces sie in de Verenigde Staten tot staan, is gekomen en spoedig zal worden gevolgd door een opleving. Tijdens een debat van de raad over de eco nomische situatie in de wereld, deel de Phillips mede dat de Amerikaan se industriële produktie in de afgelo pen maanden is gestegen en dat het aantal personen, dat deelneemt aan het arbeidsproces van april op mei is gestegen met 1.200.000. Hij zeide dat de Verenigde Staten zich bewust waren van de grote in vloed die het buitenland ondervindt van de economische situatie in Ame rika. Hij verklaarde zich daarom voorstander van voortgezette Ameri kaanse hulp, zowel rechtstreeks als via de Verenigde Naties. EVEN NADENKEN Horizontaal: 1. kerkelijk zangstuk; 5. korting; 9. Hong. politie; 10. koe; 11. Serv. munt; 13. eiland in W. In- dië; 15. iets (zegswijze); 16. bep. vaas; 17. Zweedse munt; 18. eetlust; 20. lid v. e. vennootschap; 21. bep. badplaats; 26. Friese jongensnaam; 27. dof; 28. rand, kant; 31. langwer pig rond; 33. een; 34. bid (deel van bekend spreekw.); 35. seizoen; 36 nijdig iemand. Verticaal: 1. midden; 2. bloedver wante; 3. vrouw van Adam; 4. wer velstorm; 5. Raad v. Arbeid, afk.; 6 halm; 7. ruw; 8. wijze, manier; 12 Europeaan; 14. dikke pap; 19. be schermheer; 20. snareninstrument; 21. plaats o. d. Veluwe; 22. naast, bij (als deel v. e. woord); 23. belediging; 24. bep. Amerik. Luchtv. Mij. afk.; 25. landkaartenboek; 29. tak v. e. an dere plant; 30. hert; 32. ongebonden, Voor 1001 plakwerkjes SeÉétape kleefband SMtape kleefband bij uw kantoorboekhandelaar Advertentie j OOK ZIJN VROUW MOET HET WERK MINNEN.. Generaal in burgerkleding... „De gevaarlijke, warme „koude oor log" van tegenwoordig vereist een her-oriëntatie van onze officiële ver tegenwoordiging in het buitenland. We kunnen niet langer denken aan een Amerikaanse ambassadeur als een maatschappelijk georiënteerd en vormelijk persoon in een geklede jas en een gestreepte brock, aic van de ene officiële partij naar de andere loopt en die door vleien zijn tegen standers van het korps diplomatiek tot bescheiden onthullingen brengt, zo schrijft Myron M. Cowen in The New York Times. Integendeel, zo vervolgt de schrijver, het is kenmerkend, dat een goede he dendaagse ambassadeur moet worden gevonden in gewone kleren of zelfs minder nette kleding, terwijl hij de 917. Door de zwaar getra liede vensters keken de ge vangenen naar hetgeen in de arena ging gebeuren. Arend hoefde zich niet in een andere wereld te wa nen, want dat was hij in derdaad, maar het hele ge val deed hem sterk denken aan de tafrelen, die zich tweeduizend jaren geleden in het oude Rome hadden afgespeeld. Twee groepen krijgshaftig uitgedoste groene ruiters, gezeten op merkwaardige viervoeters, kwamen het strijdper bin nenrijden. Tot dusver had de baardman nog weinig gelegenheid gehad, de flora en fauna van Veleron te aanschouwen. Hij verkeer de echter in het stadium dat hij zich nergens meer over verbaasde. „Dat zijn t griffons", legde Mare uit. „Goedige beesten, ondanks hun afstotend uiterlijk en geweldig trouw. Bovendien zeer snelle lopers." Hij wilde nog meer vertellen, maar op dat moment hadden de twee groe pen zich ieder aan een kant opgesteld en viel er een ogenblik doodse stilte over de duizendkoppige menigte. In het grillige licht van grote vuurpotten, die het half-dulster van de Veleron-nacht geheel verdreven, zag Arend opeens de figuur van Zorin, die zich plechtig van zijn zetel in de „koninklijke loge" verhief en zijn zwaard opstak. Dit was kennelijk het teken, waarop gewacht was, want onder het uitstoten van schrille kreten dreven de ruiters hun griffons voorwaarts. stadscentra en afgelegen dorpen be zoekt, dammen, krachtinstallaties, boerderijen, scholen en ziekenhuizen inspecteert, praat met mensen van alle rangen en standen en relaties aanknoopt met mensen, bij wie hij te gast is om daardoor zijn kennis van dit gebied te verrijken. De heden daagse Amerikaanse ambassadeur werkt niet langer in een wereld, waarin het beschermende Engeland de diplomatieke rol van Amerika speelt. Tegenwoordig is de ambassadeur van de V. S. de man, die een fan tastisch netwerk van de Ameri kaanse activiteiten overzee samen stelt en leidt. Weinig generaals zijn geroepen tot het tonen van een dergelijke virtuositeit en het voeren van een dergelijke heer schappij over evenzovele verschil- ende gebieden van menselijke onderneming als deze generaal in burgerkleding. Veelzijdig man Indien de ideale ambassadeur van te genwoordig een top-administrateur, een zakenexpert, een taalkundige op ieder gebied, een heer, een diplomaat en een geleerde in buitenlandse aan gelegenheden moet zijn, dient hij ook meester te zijn in de techniek van de „public relation" en een vrijmoedig en duidelijk, ofschoon bescheiden, zegsman voor de buitenlandse poli tiek van de V.S. Openbare verklarin gen, toespraken en artikelen door de ambassadeur bezitten een veel gro tere propagandistische waarde, dan hetgeen grondig wordt voorbereid door de United States Information Agency of zelfs het ministerie van buitenlandse zaken. Niet alleen de ambassadeur, maar ook zijn vrouw moet zijn werk gedu rende 24 uur van de dag liefhebben en meebeleven. Zij moeten beiden ple zier hebben in het contact met men sen en een scherpe opmerkingsgave hebben voor het streven van het volk waar zij te gast zijn. FEUILLETON EDOUARD PEISSON S „Vraag aan Fetcherin de wacht over te nemen en waarschuw Réval. Ga alles na. Ik weet dat alles goed ge sjord en voorzién is, maar we moe ten zeker zijn. We zullen vaak van koers veranderen en dat is lastig. Waarschuw de chefs, sous-chefs, de timmerman, alle bootslui en kwar tiermeesters. Geef een wenk aan de hoteldienst; het is onnodig zonder re den porcelein te breken. En loop eens door de tussendekken. Kijk na of er niets gevaarlijk geplaatst is. Laat lijfhjnen spannen. En vooral geen vuur; ik weet dat ze komforen heb ben Vox. in zeelaarzen en zijn oliejas en pet bij de hand, had zich in zijn leun stoel uitgereikt. Niet in staat te le zen, had hij de ogen gesloten, terwijl zijn gelaat werd verfrist door een windje uit een halfgeopende patrijs poort. „Als er een opklaring komt, waar-. schuw me dan", had hij de toegesnel de Fetcherin gevraagd, „dan kan ik een observatie nemen". Hij was tevreden over de nabijheid van de Canopus. En het zou kunnen zijn, dat de Ascania, niettegenstaan de het laconieke bericht, ook naar de Marco Polo onderweg was. Zodoende zouden er drie zijn drie schepen, maar vooral drie kapiteins, waaron der Dirieu. „Toch weet ik wat ik te doen heb en ik heb betrouwbare man nen om me heen", dacht hij, met ge sloten ogen aan zijn pijp trekkend. „Wel, Vox.... pardon, kapitein. Wat is er aan de hand?" Het was aardig dat Older, die de kaartenkamer bin nenkwam, in zeelaarzen en gekleed zoals hem \yas aangeraden, hem Vox had genoemd, misschien uit vriend schap. „Dat weet je toch wel?" „Ja, maar leg het me eens uit". En, zoals vroeger, wanneer hij als eerste officier de dokter een manoeu vre duidelijk maakte, had Vox in korte zinnen gesproken, nauwkeurig, nauwelijks onderstreept door zwak ke gebaren van zijn kleine blanke, sproetige handen.... Een hecht schip beroofd als het ware van zijn kracht door een averij, die mogelijk te her stellen isdat de zee langzamer hand een evenwichtstoestand dwars op de golven heeft opgedrongen dat slagzij heeft doordat de lading misschien levendig is geworden dat zelf geen enkele manoeuvre kan uitvoeren... Een ander schip zou kun nen proberen een sleeptros over te brengen, op voorwaarde datHet gevaar vormen de golven, die de zwakke opbouwen der dekken en de luiken bedreigen De overeenkomst tussen het geval met de Marco Polo en dat van de Ca nopus was zodanig geweest, dat Vox de volgende nacht zijn uitlegging niet had behoeven te hervatten. „Denkt U dat ze verloren zijn"? Het fluiten van de spreekbuis had Vox doen opstaan. Hij had gefluis terd. „Ik schrijf op". Toen, enige se conden later: „En de Canopus? „Niets, kapitein". Vox had Older het papier overhan digd, waarop hij vlug had gekrab beld: „Aan allen van S.S. Marco Po lo; ruimen lopen vol; haast U". „Ik ben bang dat de Canopus, even als wij, te laat zal komen". Older, die zich onder dergelijke om standigheden afzijdig wist te houden en ergens een onbeweeglijke ge daante werd, waar hij het minst in (Advertentie) Tegen pi|nen en griep. Geschikt voor de gevoeligste m»»g, "jnl die wordt beschermd door het bestanddeel Oiefaroi. de weg stond, was verdwenen en Vox had rust kunnen nemen, had zelfs kunnen dutten tot het ogenblik waarop hij de acht glazen van mid dernacht hoorde. Toen was hij naar de brug gegaan. Réval stond aan de ene en Fetcherin aan de andere zijde uit te kijken. Geen merkbare verandering van het weer, een even ruwe zee van n.w. naar z.o. en een wind die niet was afgenomen. Misschien was de lucht iets helderder. Bij het kompas staan de, had Vox zijn blik langzaam over de golven laten glijden, steeds ver der vooruit, tot op een mijl, twee mijlen af stands Het was moeilijk te schatten. Nog verder. De zeeman wist dat hij de duisternis doorboorde en dat aan zijn blikken en aan die van zijn onderge schikten geen enkel licht (en als ze het kunnen, zullen ze wel vuur pijlen oplaten) kon ontsnappen. Het laatste telegram was een nood kreet geweest: „Ruimen lopen vol". Met een dergelijke zee zou het schip spoedig verloren zijn. Vox had zich niet meer af te vragen welke «beslis sing hij zou moeten nemen. Hij be hoefde zich er niet meer over te verheugen, dat hij met twee andere gezagvoerders ter plaatse zou zijn. De redding (God geve, dat er een redding zou zijn! hoopte hij) zou zich beperken tot het oppikken van enige zeelieden in een of twee boten. „Kapitein". „Wat is er, Saladini?" „Alles is voorbereid en in orde. De passagiers weten dat we gaan ma noeuvreren. Hebt U nog iets ge hoord?" „Ja, misschien is het schip al gezon ken. Het water drong de ruimen bin nen. We moeten alles wat we heb ben buiten boord hangen, touwlad ders, valreepstrappen, netten, fen ders". „Is al gedaan, kapitein. Het schijnt dat de Canopus..." „Ja, ze is'er dichter bij dan wij. En omdat ze slechts dwars op de gol ven behoeft te varen, zal ze nu wel ter plaatse zijn. Derieu is misschien de enige kans voor de stakkers". „Met een goede sloep voor de wind kunnen ze er zich doorslaan, kapi tein, zelfs in zulk een zee. Het is een vrachtboot en ze hebben alleen maar aan zichzelf te denken". „Dat is zo; daarenboven moet het mogelijk zijn een 'sloep te water te laten". Saladini was evgn stil verdwenen als hij gekomen was en Vox was even naar de kaartenkamer gegaan om op de klok te kijken, een blik op de kaart te werpen en zijn pijp aan te steken. En het was goed de gezag voerder van de Virginia te zijn, die uren lang met hetzelfde ritme voort- stoomde, naar het geluid van zijn machine daar beneden en het steu nen van de wringende huidplaten te luisteren, te weten dat zich op de brug mannen bevonden als Fetcherin en... Réval (ja, hij is een goed zee man) en ergens aan boord Saladini, die nog eens iets nakeek, te zien met welk een ernst de roerganger met de handen aan het stuurrad de kompasroos in het oog hield. Maar het was voldoende dat de schroef- Plotseling op de brug een uitroep van Fetcherin en daarna, bij de deur van de stuurhut, het gezicht van de tweede bootsman Ahmet. „Een licht op vijftien graden aan stuurboord, kapitein". Eén uur. Met de kijker voor het oog had Vox zich naast zijn tweede offi cier opgesteld, die ook met de kijker, zonder die te laten zakken, gezegd had: „Een stoomschip, halverwind zeilend met bakboords halzen toe". Hoewel hij er een hekel aan had, had Vox moeten glimlachen bij deze uit drukking van de oud-gezagvoerder bij de zeilvaart, maar had niets ge antwoord. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9