Bevolking van Wilhelminadorp krijgt een riant Dorpshuis GROTE BEDRIJVIGHEID IN DE KLEINFRUITTEELTCENTRA ZEVEN JUBILARISSEN BIJ DE GAS-MU. „MIDDEN-ZEELAND" s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 JULI 1958 Schenking (f 125.000) van vennoten der mij. „De Wilhelminapolder De vennoten van de Mij. ,,Do WHhelminapolder' hebben een diepe greep in hun portemonnee gedaan om het 150-jarig bestaan van de W.P. In 1959 tot een bijzonder gröots gebeuren voor de bevolking te maken. Zij hebben namelijk hesloten de bevolking van Wilhelminadorp een riant Dorpshuis aan te bieden, dat rond f 135.000.ral kosten. Inmiddels Is de bouw van het project reeds aanbesteed en zijn arbeiders van de aannemer A. de Bourgraaf te Wilhelminadorp bezig een terrein aan de Kerkstraat bouw klaar te maken. De datum van de officiële ingebruikneming van dit Dorps huis annex badhuis en bejaardensociëteit is bepaald op 10 juni 1959. Het Dorpshuis wordt gebouwd naar een ontwerp van de directeur van de Centrale Dienst Bevelanden, de heer J. H. Valk te Goes, die een strak en sober, doch zeer doelmatig bouw werk met veel glas heeft ontworpen. De grootste ruimte in dit gebouw Is de 15 bij 12 meter grote toneel- en vergaderzaal, die aan liefst 250 per sonen plaats biedt. Rechts hiervan is de vleugel voor een ontspanningszaal met keuken geprojecteerd, terwijl daar eveneens het badhuis met vijf douchecellen is ondergebracht. Het badhuis is via een aparte ingang aan de Achterweg te bereiken. On der het toneel zullen twee kleedka mertjes worden ingericht voor de korfballers van Wilhelminapolder, wier speelveld in de onmiddellijke nabijheid ligt. alsmede de centrale verwarming. De ontspanningszaal zal voorts dienst doen als ontmoetings punt voor de bejaarden in deze ge meente. Bij goed weer kunnen zij op het aan deze zaal gebouwde terras vertoeven. Stichting Het nieuw te bouwen Dorpshuis zal worden beheerd door een stich ting. De personeelsvereniging van de W.P. zal vrij grote zeggen schap krijgen, terwijl daarnaast één of twee vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen in de stichting zitting zullen ne men. Het Dorpshuis zal het cen trale ontmoetingspunt worden in het culturele en maatschappelijke leven van Wilhelminapolder. Momenteel is de situatie zodanig, dat er grote behoefte bestaat aan verga derruimte. Zo worden de personeels- avonden van de W.P. het bezoek hieraan beloopt ongeveer 400 man in „het Schuttershof" of „de Prins van Oranje" te Goes gehouden. Het was reeds lang bekend in Wilhelmi nadorp, dat de maatschappij „De Wilhelminapolder" met plannen rond liep om een dorpshuis te stichten. Het feit, dat men nu reeds een aan vang heeft gemaakt met de werk zaamheden is in het dorp met grote vreugde ontvangen. Ook het Inwendige van dit uiterlijk bijzonder fraaie Dorpshuis, zal mo dern worden ingericht. De achter wand van de grote zaal is bijvoor beeld geschikt om als filmdoek diénst te doen. De toeschouwers hebben al leen maar hun stoelen een halve slag. om te draaien! Het toneel doet bij filmvoorstellingen dienst als balkon! De zijwanden van de zalen zullen zeer waarschijnlijk worden versierd met muurschilderingen. De vaste re laties van de W.P. hebben reeds de hoofden bij elkaar gestoken om hier voor de nodige gelden bijeen te bren gen. Het kleine Wilhelminapolder, beho rende tot de gemeente Ivattendijke, zal dus over een jaar de beschikking hebben over een uiterst modern goed geoutilleerd Dorpshuis annex badlokaal. Hoezeer deze geste van de vennoten der mij. op prijs worden gesteld door de bevolking zal vol gend jaar bij het 150-jarig bestaan wel blijken! VERLATE, OOGST Bezoek Belgische bestuurs- en Iandbouwautoriteiten. Donderdag a.s. zal een groep be stuur»- en Iandbouwautoriteiten uit de provincie West-Vlaanderen in Bel gië een bezoek aan Zeeland brengen. Bij het Belgische gezelschap bevindt zich onder meer de gouverneur van West-Vlaanderen, ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle uit Brugge en enkele leden van de bestendige de putaties te Oostende, Kortrijk, Brug ge en Roeselaere, alsmede de hoofd ingenieur-directeur van de rijksland- bouwdiensten, ir. Ern. Rijckaert. Het gezelschap komt des morgens om half tien samen in hotel „De Koren beurs" te Goes, waarna een bezoek wordt gebracht aan het fruitteelt- bedrijf van dc Wilhelminapolder. Met de provinciale boot wordt naar Zie- rikzee gevaren, waar het college van consulenten voor de landbouw in Zeer land haar gasten een lunch aanbiedt in ,,Het Wapen van Zeeland". Vervolgens wordt een autotocht ge maakt over Schouwen-Duiveland, waarbij een bezoek gebracht wordt aan een akkerbouwbedrijf te Ouwer- kerk van de heer J. van der Stolpe te OuWerkerk, het voorbeeldbedrijf „De Frieslandhoeve", het gesaneerde fruitteeltgebied „De Lage Zoom", de waterstaatswerken, die verricht zijn na de ramp van 1 februari bij de Schelphoek en de herverkavelings- werken in uitvoering. Ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische dienst in Zee land, geeft een uiteenzetting van de herverkaveling van het eiland. Tot slot is er een diner in de Camp- veerse Toren te Veere, dat wordt aan geboden door het provinciaal bestuur van Zeeland. Dr. H. Ezendam (Noordgouwe) op voordracht geneesheer directeur in Den Haag. Ter voorziening in de vacature van geneesheer-directeur der gemeente ziekenhuizen te Den Haag, ontstaan door het overlijden van jhr. H. P. Verspyck, hebben B. en W. van Den Haag bij de gemeenteraad een voor dracht ingediend, waarop als nummer twee is geplaatst dr. H. Ezendam, in ternist te Noordgouwe. Nummer een op de voordracht is de waarnemend geneesheer en arts voor longziekten, dr. W. C. J. B. Hulscher in Den Haag. Benoeming onderwijzeressen Aan de Julianaschool te Souburg zijn tot onderwijzeres benoemd de da mes W. Kerkhove en J. F. M. Mul der, te Amsterdam. Kwekers komen handen tekort voor de pluk In de kleinfruitteeltcentra Kapelle- Biezelinge en de daaromheen liggen de gemeenten Schore, Krulnlngen. Wemeldïnge en Kattendijke gonst het van bedrijvigheid. Wie omstreeks het middaguur èn des avonds rond zes uur een kijkje komt nemen hij de veiling te Kapelle, kan zien, dat er in deze dorpen momenteel weer hard gewerkt wordt. Het is hoogseizoen met de pluk van aardbeien, frambo zen en bessen; heel veel handen zijn nodig om het produkt zijn weg te laten vinden naar de consument of fabriek. Het is dan voor de kweker en de plukker hard werken geblazen, waarbij de dag al vroeg begint en veelal laat eindigt. Het oogstselzoen valt dit jaar weer later dan in normale jaren. Het kou de. en schrale voorjaar heeft de ont wikkeling zodanig afgeremd, dat de oogst wel veertien dagen later is ge komen clan bij een gunstig voorjaar verwacht kan worden. Enkele weken geleden werd het oogstseizoen inge luid met de aardbeienpluk. Het wa ren toen de vroege rassen die de aandacht vroegen. Momenteel' zijn het de late rassen als Madame Mou- tót en Jueunda, waarbij eerstge noemde ook al weer aan het afne men gaat. Afhankelijk van de weersgesteldheden variëren de aan voeren aardbeien op de veiling te Ka pelle van ruim veertig ton tot dik zestig ton per dag. De kwaliteit heeft zich in voorgaande jaren wel eens beter getoond. De aardbeien zijn klein van stuk en het percen tage tweede kwaliteit is te groot te genover die van eerste kwaliteit. Een en ander vindt wel zijn oorzaak in de overvloedige bloei dit voorjaar. De bloei was dit jaar bijzonder rijk, terwijl droog en koud weer de vrucht niet deed uitgroeien. Het prijsniveau was nog al eens aan variatie onder hevig, waarbij de eerste kwaliteit schommelde tussen f 1. en f 1.35. De tweede kwaliteit lag meestal aan merkelijk lager op een prijs tussen f 0.85 en f 1. Voor de goede kwali teit toonde de fabriek een goede be langstelling voor verwerking in blik. Frambozen Doordat de aardbeienoogst dit jaar wat laat kwam, is de top drukte bijna gelijk gekomen met die van de frambozenpluk. Ruim een week geleden, werd de eerste industrieveiling gehouden met een aanbod van rond 45 ton. De frambozenvruchten zijn dit jaar bijzonder mooi en groot van stuk. De aanvoer vindt dan ook hoofdzaak plaats in kratten en doosjes van 2V& ons. Ze vinden bij de conservenfabrieken goede afzet voor de verwerking voor glas en blik. Ook de komende dagen kan er nog een groot aanbod van frambozen verwacht worden. De oogst is overwegènd goed, terwijl de laatste jaren de teelt een sterke uit breiding heeft ondergaan. De prijzen liggen dit jaar weer op "een hoog ni veau. Voor de eerste kwaliteit va rieert de prijs van f 2.10 tot f 2.20 en voor de tweede kwaliteit van f 1,85 tot f 2.per kilo. De aanvoer van frambozen in tubs is gering, wat zijn reden vindt in de goede kwali teit. Ook de rode bessenpluk staat thans voor de deur. De eerste par tijen zijn nog door de handel voor de verse consumptie afgenomen, doch binnen enkele dagen zal het aanbod wel zodanig stijgen, dat ook dé industrie hiervan haar deel zal opnemen. Nu door (le verlate oogbt dit jaar al les tegelijk rijp schijnt te worden, worden vooral de grote kwekers voor moeilijkheden geplaatst om hun prodiikten op tijd geplukt te krijgen. Het aantal seizoenarbeiders waaron der zich dan veel scholieren en vrou wen bevinden, die in deze weken eens een extraatje willen verdienen, ziet men dan ook weer van ver komen. Er zijn zelfs kwekers die gaarne nog arbeiders in tijdelijke dienst zouden willen nemen, als ze maar te krij gen waren. Begrijpelijk is dan ook, dat er allerwege weer hard aange pakt wordt om alles op tijd geoogst te hebben. Maar geklaagd wordt er niet, want de prijzen die tot nog toe voor de produkten zijn betuald, lig gen voor de aardbeien redelijk tot goed en voor frambozen zelfs iioog. Mosselhandelsvereniging „Solidair" had zware concurrentie - De mosselhandelsvereniging Solidair N.V., de combinatie van mosselkwe kers van Schouwen Duiveland, hield haar jaarlijkse algemene vergadering in het Ned. hervormd verenigings gebouw te Bruinisse. Uit het jaarver slag uitgebracht door voorzitter en secretaris bleek, dat van verschillen de zijden was getracht, de kwekers combinatie tegen te werken en on mogelijk te maken. In het begin van het seizoen was een zeer scherpe concurrentiestrijd opgevlamd, toen er sprake was Van het in het leven roe pen van een exportverordenihg, waar bij evenals bij de mosselkwekers, standaardcapaciteitscijfers zouden worden toegekend, naar rato van in vorige iarqp geleverde hoeveelheden. Oprichtingskosten, aankoopkosten en de genoemde concurrentie, waren oorzaak dat de verlies- en winstreke ning met een nadelig saldo sloot. Op 1 juni 1958 was solidair eigenaresse van een loods met steigers en loswal te Yerseke, een moderne schonings- installatie, een eigen grote vrachtwa gen met aanhangwagen voor de ver zending naar Frankrijk een kleinere bestelwagen voor de verzending naar België en een niet onbeduidend ex portcijfer. In de plaats van de heer L. Jumelet Johz, die niet herkiesbaar was werd als bestuurslid gekozen de heer D. van den Berg Wz. Als voorzitter van het dagelijks be stuur werd gekozen de heer L. de Waal Johz. Het dagelijks bestuur be staat thans uit de heren L. de Waal en D. de Koning te Bruinisse en Chr. Schot WKz. te Zierikzee. „Handelsbelangen" in Goes houdt jaarvergadering. Dc Goese middenstandsvereniging „Handelsbelangen" houdt aanstaande vrijdagavond in „de l'rins van Oran je" een algemene ledenvergadering. Het bestuur van de vereniging vestigt er in de toelichting op liet punt be spreking deelneming Actieronds de aandacht op. dat in de jaarveragde- ring van februari j.l. met algemene stemmen werd besloten het Actie fonds in haar huidige vorm te laten voortbestaan ter ondersteuning van de diverse attracties. Inmiddels is reeds een begroting over gelegd voor deze evenementen, doch verscheidene leden blijven in gebreke hun daadwerkelijke steun te verlenen. Het bestuur wijst er op, dat het de hem opgedragen taak, uitvoering van de besluiten der ledenvergadering, in alle opzichten moet volbrengen. Ook de leden hebben deze besluiten te eer biedigen en na te komen, aldus de toe lichting. Wordt dit niet gedaan, dan is het onmogelijk de vereniging te be sturen en zou het bestuur zich ge noodzaakt zien en bloc af te treden. Met klem doet het bestuur dan ook een beroep op de leden van de vereni ging de vergaderingen trouw te be zoeken en daadwerkelijk steun te ver lenen. De gelden, die thans voor be langrijke evenementen nodig zijn moeten steeds door een minderheids groep worden opgebracht. Het alge meen middenstandsbelang eist, dat iedere middenstander een offer brengt, aldus besluit het schrijven. De agenda vermeldt voorts, het punt bespreking Vrije Veren-actie. HULDIGING IN NIEUWE CANTINE M In tegenwoordigheid van vele personeelsleden. In de pas gereedgekomen en bijzon der fraai ingerichte cantine van het bedrijf der N.V. Gas Maatschappij „Midden Zeeland" te Goes zijn dins dagmiddag voor het forum van tal van pesoneelsleden zeven jubilarissen gehuldigd. Eén ging na 39 dienstja ren met pensioen, één vierde zijn veertigjarig jubileum, terwijl vijf an dere werknemers 25 jaar bij het be- Minister over veertarieven in brief aan Eerste Kamer. Wanneer op de veren over de Wes- terschelde geen tarieven zouden wor den ingevoerd voor personen, fietsen en bromfietsen, zou het rijk daardoor naar raming voor het jaar 1 augus tus 1958—1 augustus 1959 rond 1.634.000 minder ontvangen, name lijk L511.000 wegens vrijstelling van personen en 123.000 wegens vrijstelling van flét^en ,en bromfiet sen. Hiertegenover staat een ge raamde opbrengst in dezelfde periode van 3.500.000 volgens de tarieven die in overleg tussen de minister en de Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn opgesteld en waarbij rekening is gehouden met tienvaartenboekjes voor personen, fietsen en bromfiet sen en twintigvaartenboekjes voor personen- en vrachtauto's, en een geraamd totaal uer exploitatiekosten van 6.000.000. Het bedrag van 1.634.000 zou met rond 300.000 kunnen worden ver minderd als voor passagiers in de eerste klas het nu nog geldende ta rief van twintig cent gehandhaafd zou blijven. Minister Algera heeft dit meegedeeld in een brief aan de Eerste Kamer, al dus een toezegging, die hij het lid dier Kamer de heer Vos in de open bare vergadering van 3 juni had ge daan, gestand doend. Het kanaal door Walcheren bij het zwembad te Vlissingen was dins dagavond het strijdtoneel van ener verende roeiwedstrijden. Op de foto gaat het team van de stuurlieden 1 van de Zeevaartschool onder enthou siaste kreten van de supporters als eerste door de finish voor Marine 5. Dit team van de Zeevaartschool bleelc bij deze wedstrijd de sterkste te zijn en veroverde de beker van de ge meente Vlissingen. Deze beker werd door wethouder J. Post aan de stuur man van deze boot overhandigd. Wet houder Post reikte aan de stuurlie den van de eerste, tweede en derde prijsivinnaars medailles voor de be manningen van de boten uit; terwijl alle deelnemers een vaantje kregen. De uitslag luidt 1. Zeevaartschool stuurlieden 1 (5.11.8)8. Zeevaart school werktuigkundigen 7; 3. Zee vaartschool werktuigkundigen 11; it. Marine I; 5. Marine V; 6. Marine II; 7. Marine IV; 8. Zeevaartschool stuurlieden 11; 9. Marine III. klerk, die na 39 jaren van een wel verdiende rust gaat genieten, dis- trictsfitter M. de Dreu uit Kapelle met veertig dienstjaren en de dis- trictsfitters C. Weststrate te Krab- bendijke. T. Hoogesteger te Yerseke en J. Schelling te Goes, alsmede ac quisiteur K. Schipper te Goes en grondwerker C. Spruijt te Goes, die allen hun 25-jarig jubileum vierden. De directeur, ir. W. R. Sweep memo reerde in zijn openingswoord het feit, dat enkele jubilarissen een „nabehan deling" kregen, omdat zij reeds 26 jaar bij het bedrijf werkzaam zijn. Spreker richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de scheidende klerk, de heer I. Gunst, die hij dank bracht voor zijn ijver en plichtsbetrachting. Namens het personeel bood ir. Sweep hem een polshorloge aan. Ook de overige jubilarissen werden dank gebracht voor hetgeen zij tot 1956 voor het gemeentelijk gasbe drijf en later voor de gasmaatschap pij „Midden Zeeland" hebben gedaan. Voor ieder van hen had ir. Sweep een vriendelijk woord, waarbij hij hen een cadeau onder couvert aanbood. De chef-fitter, de heer A. de Kok, haalde in een geestig speechje her inneringen op, waarna hij de respec tievelijke echtgenoten van de jubila rissen bloemen aanbood. Onder het genot van een kopje thee bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bij- een, waarbij de jubilarissen gelegen heid kregen hun woordje te zeggen. Mulo-examens A te Bergen op Zoom Te Bergen op Zoom werd het mulo diploma A behaald door de dames J. J. Duinhouwer, Scherpenisse; A. P. Donker, Tholen: W. de Viet, St. Maartensdijk; M. van 't Leven, A. de Goffau en L. Zanddijk, Krabbendij- ke. De laatste drie behaalden tevens het middenstandsdiploma. Van de heren slaagden J. C. van Houdt, Scherpenisse, J. W. van de Velde en J. A. van Zanten, Tholen; J. C. van Splunter, St. Maartensdijk; M. M. Markusse, Vlissingen; M. de Bruine. Rilland Bath en A. S. Wisse, Waar de, Beide laatsten behaalden even eens het middenstandsdiploma. Benoeming waterschappen Bij K.B. Is in Zeeland benoemd tot gezworene van het waterschap de Vrije Polders ónder Tholen; J. van Dalen, te Tholen. Goede start van het mosselexportseizoen De mosselexport die maandag begon zette al direct goed in. Kwekers die over leverbare mosse len in Zeeland beschikten, kregen vorige week, iedere dag gelegenheid om een hoeveelheid mosselen aan te voeren, terwijl ook uit de Waddenzee reeds aanvoer plaats vond. Ondanks deze grote aanvoer kon nog niet aan alle aanvragen van de handelaars wordne voldaan. Het aantal kwekers dat over leverbare mosselen beschikt neemt regelmatig toe. Examens Voor de bevoegdheid wiskunde be horende bij de akte N I, slaagden te Arnhem de heren W. J. Schouwenaar te Middelburg en M. Nieuwdorp te Terneuzen. Liberty in reparatie bij „Schelde" te Vlissingen. Dinsdag is Sn Vlissingen gearriveerd het Libertysehip „Angelic Force", dat bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" enkele kleine reparaties zal ondergaan en zal worden geïnspec teerd. De „Angelic Force", die tot dinsdag onder Engelse vlag voer kwam uit Rotterdam, waar het schip is overgenomen door de Griekse re derij John C. Carras. Het schip droeg vroeger de naam „La Lorna", werd in 1944 gebouwd en meet 7249 bruto register ton. Aan boord bevinden zich zes Engelse officieren en een bemanning van Chinezen. Zij zullen in Vlissingen van boord gaan en naar hun land terugkeren. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de „An gelic Force", die thans de Costa Ri- caanse vlag voert, wordt opgelegd. Eindexamens h.b.s.-A Aan de r.-k. h.b.s. voor West Zeeuwsch-Vlaanderen „Sint Eloy" te Schoondijke slaagden voor het eind examen h.b.s.-A dat maandag en dins dag werd afgenomen alle drie de kan didaten, te weten de dames Erna Tas, Oostburg, Magda Plasschaert, Sluis en Monique van Poucke uit IJzen- dijke. Technische Hogeschool te Eindhoven Voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven de heer H. L. \M. van Duyse te Clinge. Eén faillissement in Zeeland gedurende mei. In mei 1958 werden in Nederland in totaal 129 (vorig jaar mei eveneens 129) faillissementen uitgesproken, waarvan 1 (3) in Zeeland. In Zeeland werden In die maand geen definitief verleende surseances van betaling op gegeven. BIJ HET HONDERDVIJFTIG-JARIG JUBILEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8