Snelste toestellen ter wereld in vliegshow te Soesterberg Machine met „menselijke trekken" SCHILDERES MARIE VAN REGTEREN ALTENA OVERLEDEN KLANKBORD DINSDAG 8 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 NABESCHOUWING OVER EEN GROOT VLIEGFEEST Tweehonderdvijftigduizend mensen zagen „vleugels over vrijheid waken" (Van een luchtvaartmedewerker) Het op zaterdag j.I. op de vliegbasis Soesterberg gehouden NAVO-vlieg- feest ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht stond in het brandpunt van de nationale en internationale belang stelling. Zoals gemeld hebben konin gin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene tezamen met vele luchtmachtautoriteïten uit binnen- en buitenland en andere be langstellenden, deze gigantische vliegshow, die de grootste genoemd mag worden welke ooit in Nederland of in Europa gehouden werd, met een bezoek vereerd en het gehele hoofd programma met intense belangstel ling gevolgd. Elk deelnemend NAVO-land heeft aan de vliegshow medegewerkt met het typische materieel waarover elk land beschikt, terwijl Amerika de eer mag worden gegeven het grootste deel van deze spectaculaire vliegshow te hebben verzorgd. Vele nieuwe straalvliegtuigen werden het publiek voorgeschoteld en aan formatievlie- f;en met straaljagers kwam men niets ekort. Zeer spectaculair begon de show van het jaar met het voorvliegen van een Caudron G-3 tweedekker uit de eerste wereldoorlog. Wat is er toch veel ver anderd ten aanzien van het vliegwe- zen van vroeger en nu. Jammer dat dit beroemde toestelletje niet de be langstelling kreeg die het verdiende, want in de lucht kregen drie dreigen de stippen snel vorm, terwijl het ge ronk niet van de lucht was. Een zware Lincoln bommenwerper uit de twee de wereldoorlog geflankeerd door twee venijnige Spitfires de vechters uit de Battle of Britain, Nu was een der hoogtepunten van de gehele show aan de beurt. En- feland toonde z'n beide V-straal- ommenwerpers van het type Va liant en Vulcan, de laatste uitge rust met een driehoekvleugel van 35 meter spanwijdte. Als witte dui ven kwamen ze binnen gevlogen voor de landing om daarna door te starten om hun kist in een bocht te leggen en terug te keren voor een snelheidsvlucht die de nodige sensatie verwekte. In een steile klim verdwenen de witte Valiant en Vulcan weer gauw naar hun basis in Engeland. Tussen twee haakjes de witte kleur waarin deze machines geschilderd zijn dient als bescherming tegen de radio actie ve straling die zou ontstaan bij liet afwerpen van kernwapens door deze machtige bombers. Hun machtig donderend geluid der straalmotoren was nauwelijks ver storven of een nieuw geluid kon digde zich aan. Kampioen forma- tievliegen der NAVO-luchtmach- ten werd de Nederlandse Lucht macht met 72 pnt.. en 10 pnt voor sprong op no. 2, Italië. De Neder landers behaalden dit succes met het Thunderstreak stuntteam van de vliegbasis Volkel dat zich nu aanmeldde. Prachtig vlogen onze jongens daar boven Soesterberg. Strak en goed in formatie, terwijl formatïewïsselingen soepel en nauwkeurig werden uitgevoerd. De gastheren hebben beleefdheidshal ve de eerste prijs echter niet aan vaard zodat die aan Italië ten deel viel. Nu werd het eens tijd de Amerikaan se Lucthmacht aan de gang te zien. Met grote verbazing sloegen de 250.000 toeschouwers de opvallend korte landing van de Lockheed Her cules gade. Voorts verscheen een Boeing B-29 tankvliegtuig in de lucht die met ma ximumsnelheid vliegend twee F-100 Super Sabre's en een B-66 Destroyer straalbommenwerper tankte. Ondertussen waren 14 Super Sabre straaljagers welke op Soesterberg ge stationeerd zijn tezamen met nog eens 5 Super Sabre's van de beroemde Sky- blazers en met het neusje van de zalm en de verrassing van de hele vlieg show, twee supersnelle straaljagers van het type Lockheed F-104 Star- fighter die 2500 km per uur vliegen, en vier Mc. Donnell F-101 Voodoo tweemotorige straaljagers die om en nabij de 1800 km per uur vliegen en per stuk meer wegen dan een Dakota transportvliegtuig, naar het begin van startbaan gerold. De Lockheed F-104 behaalde onlangs twee wereldrecords, zowel voor hoog te met 23.000 meter als snelheid met 2283 km per uur. De Amerikaanse deelneming aan de show werd hier mee nog eens nadrukkelijk naar vo ren gebracht. De start van deze hele serie Century Fighters was adembe nemend, letterlijk en figuurlijk. Voor het einde van de. show en het défilé door 45 straaljagers uitgevoerd door de deelnemers aan het vliegfeest zeilde met een grote snelheid de enor me Amerikaanse lange afstandbom menwerper, de achtmotorige B-52 straalbommenwerper over het vlieg veld. 's Morgens om zes uur had com mandant MacMillan de grote bom menwerper van een vliegveld bij Washington losgetrokken, 12.29 uur was hij de kust van Labrador gepas seerd, 14.08 ten Zuiden van Groenland en 16 uur ten zuiden van IJsland. De B-52 verscheen 's avonds om 17.55 boven Soesterberg. Direct na het overvliegen zette hij wederom koers naar de States. Deze majestueuze bommenwerper heeft bij iedereen wel de nodige indruk achtergelaten, daar ben ik van overtuigd. Het luchtdefilé bestaande uit 45 straaljagers sloot de zeer indrukwek kende en bij ongelooflijke demonstra tiedag, waar het publiek de kans kreeg het moderne luchtmachtpoten- tieel in vol bedrijf en actie te zien en de waarde er van leerde kennen. Het zijn vleugels die over ons Waken! EEN DER „AMSTERDAMSE JOFFERS" In haar latere werk was zij op haar best (Van een onzer redacteuren). Van de merkwaardige Trits Amster damse schilderessen, bekend onder de naam „De Amterdamse Joffers" is zondagmorgen op bijna negentigjari ge leeftijd de oudste, mej. Marie van Baron Van Tuyl van Serooskerken ter, aarde besteld. Dr. Franz Meyers, voormalig minis ter van binnenlandse zaken voor Noordrijn-Westfalen, is maandag door de nieuwe landdag-fractie van de Christen-Democratische Unie tot C. D.U.-kandidaat voor het premier schap van de Westduitse deelstaat gekozen. President beslist geen dienstwoning In liet kort geding, dat. een scheeps- bouwunie te Hellevoetsluis tegen een van haar werknemers aanhangig had gemaakt, omdat deze weigerde een woning van de N.V. te verlaten na dat hij elders was gaan werken, heeft de fungerend president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. Be renschot, maandagmorgen uitspraak gedaan. De president bepaalde, dat in dit ge val niet gesproken kan worden van een dienstwoning, omdat er geen ver band is tussen het karakter van de woning en dat van de werkzaamhe den. Bovendien staat de woning niet op het terrein van de werf. Het is te genwoordig gebruik om mensen te lokken met deze huizen, aldus de pre sident. De werknemer hoeft dus niet zijn woning te verlaten, en eiseres werd veroordeeld in de kosten van het ge ding. SCHRUFLUST. Elf Amerikaanse soldaten, die dienst doen langs de bestandsgrens in Korea, hebben bot je bij botje gelegd om een adverten tie te plaatsen in een groot Ameri kaans tijdschrift. Ze vroegen om correspondentie, liefst met meisjes. Binnen twee weken had de veldpost brieven gebracht van meer dan 2000 meisjes, uit Venezuela, de Bahama's, Schotland, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Engeland, Canada, Cuba, de Bermuda's, de Filippijnen, Hawaii, de Libanon, Ierland en de Verenigde Staten. Deze elf soldaten zijn thans overtuigd van de waarde van publiciteit VERLANGEN NAAR REGEN. Het bestuur van de universiteit van Bern heeft dezer dagen met spijt gezien dat het niet regende. De Amerikaanse ambassadeur, Hen ry J. Taylor, had zich namelijk voor j 5000 dollar tegen regen laten verze- keren in verband met een tuinfeest dat hij zou geven ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheids- dag. Hij had beloofd de 5000 dollar aan de universiteit van Bern te schenken indien het zou regenen. Oud-Zuylen treurde gisteren om zijn overleden F. C. J. baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen, oud-voor zitter van het Nederlandse Rode Kruis. In het kleine dorpje heerste gistermorgen een volmaakte stilte, toen de kist door acht pachters uit het slot naar het hervormde kerkje werd gedragen. Bijna alle vensters van boerderijen en woningen waren geblindeerd. Een schat van bloemen delete de baar. Het dorp'scheen uit gestorven, toen in de hervormde kerk een rouwdienst aanving, waarin voor ging hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt, een vriend van de overleden baron. In het kerkje had den talrijken plaats genomen. Men zag er o.m. de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. H.M. de Konin gin was vertegenwoordigd door G. C. D. baron van Hardenbroek, prins Bernhard door zijn adjudant, luite nant-kolonel G. C. Geertsema. Ook de particuliere secretaresse van H. M. de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Röell en de secretaris, mr. J. van der Hóeven, waren aanwezig bij de rouw dienst. Voorts waren er vele persoon lijke vrienden en relaties van de ba ron, onder wie verscheidenen uit het buitenland. Als vertegenwoordiger van het inter nationale Rode Kruis in Genève was aanwezig de heer Frangois de Rey nolds. Het thema van de toespraak van ds. Sillevis Smitt was het eigen woord van de overleden baron „twij fel nooit aan Gods liefde en aan uw opdracht". Na de diénst geschiedde de teraarde bestelling op de begraafplaats Oud- Zuylen. Vooraf gingen helpers van het Rode Kruis, die een grote krans van witte anjers van Koningin Julia na en Prins Bernhard droegen. Daar na volgden o.m. bloemstukken van het Nederlandse Rode Kruis en de Nederlandse Officierenkring. Regteren Alteua plotseling overleden. Marie van Regteren Altena, beschei den en gewetensvol, zal in de herin nering voortleven als de met koele gereserveerdheid, maar met stellige heldere kleur schilderende „joffer". Zij heeft voornamelijk stillevens ge-1 schilderd, eenvoudig van onderwerp en rangschikking, maar altijd door trokken van een zeer persoonlijke sfeer. Geboren in Amsterdam 28 de cember 1868, verhuisde zij al jong met haar ouders naar Apeldoorn. Voor haar opleiding aan de academie ging ze weer tijdelijk terug naar de hoofdstad, maar in de tuin van haar ouderlijke woning in Apeldoorn kreeg zij haar atelier. Na hot overlij den van haar ouders verplaatste ze dit atelier naar een landhuis in Hoog- Soeren. Ze werkte er, tot de Duitsers dit huis in 1944 verwoestten, meer dan dertig jaar gedurende de zomer maanden, maar zocht in de winter maanden Amsterdam weer op, waar ze in de P.C. Hooftstraat een klein intiem atelier had opgericht en waar ze sinds 1903 al lid van Arti was ge worden. Hoewel ze te bescheiden en te gereserveerd was om officiële suc cessen te zoeken heeft ze vele malen, ook in het buitenland geëxposeerd. Verschillende van haar werken werden door musea aangekocht. Naarmate ze ouder werd, won haar werk aan ingetogenheid en eenvoud, maar daardoor wellicht ook aan monumentaliteit. In haar latere werk is mej. Van Regteren Altena op haar best. Het is van een grote evenwichtigheid en zui verheid, zonder een spoor van op pervlakkige behaagzucht. Deze foto uit de modieuze bad- plaats Cypress Gardens in de H Amerikaanse staat Florida geeft een beeld van een nieuw m hoogtepunt in de watersport. M Men heeft n.l. in Cypress Gar- dens demonstraties gehouden |i met kleine bootjes, die, voort- H getrokken door een andere H boot en in de lucht gehouden n H door een lielikopterrotor, hoog boven het wateroppervlak door de lucht zoeven hetgeen zelfs in Florida nogal wat op- zien baarde. ee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Snelheid bromfietsen 30 of 40 km per uur De verenigde bromfietshandelaren te Nijmegen hebben zich gewend tot minister Algera in verband met diens voornemen om de maximum snelheid van bromfietsen van 40 tot 30 km, zowel in de bebouwde kom men als daarbuiten, te verlagen. Met 30 km in bebouwde kom zouden zij zich nog kunnen verzoenen maar daarbuiten vinden de Nijmeegse-han delaren 30 km te laag. Zij vrezen dat „door beperking van de snelheid tot'30 km de slijtage aan het motori sche deel van de bromfietsen zeer groot zou worden teft schade van de gebruikers". Bovendien menen zij te weten, dat onder adviseurs van de minister personen zijn, die belangen zouden hebben bij een concern, dat bromfietsen fabriceert, welke minder snel zijn. Zij vragen aan de minister een nieuw 'zakelijk onderzoek en strenger optreden tegen de overtre ders van de maximum snelheid. Kermisbezoekers klommen te Woensdrecht in beeld. Twee bezoekers van de Woensdrecht- se kermis, A. J. en P. K.; beiden uit Bergen op Zoom, beklommen zater dag het voor de r-k. kerk te Woens drecht staande Heilig Hartbeeld en braken een hand van dit beeld. Rijks politie en gemeentepolitie van Ber gen op Zoom wisten de daders op te sporen, van wie de een nog in het bezit was van de afgebroken hand. Teil kokend water over kindje In het Radhoudziekenhuis te Nij megen is een driejarig dochtertje uit het gezin G. W. te Eist overleden. Het kind heeft vrijdag in een bij de ouderlijke woning gelegen schuurtje een teil met kokend water omgetrok ken. Met ernstige brandwonden moest het naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Bisschop-coadjutor van Haarlem benoemd Paus Pius XII heeft benoemd tot bis schop-coadjutor van Haarlem met recht van opvolging voor het bisdom- Haarlem dr. J. A. E. van Dodewaard, hoogleraar in de bijbelwetenschap pen aan het groot seminarie te War mond. Veel animo voor roeien rond de Zuiderkruis H Ruim achthonderd Amerikaan- M se meisjes- en jongens studen- ten zijn gistermorgen met het regeringsschip „Zuiderkruis" l§ in Rotterdam aangekomen om vandaar over geheel Europa uit te zwermen. Van deze va- kantiegangers zijn ongeveer driekwart meisjes. H Aan boord bevond zich een staf van deskundigen, die de studenten voorlichtte over eeo- M nomische, politieke, sociale en culturele problemen, waarbij s de causerieën over Parijs en H generaal De Gaulle zeer ge- wild bleken te zijn. Op de „Zuiderkruis" verscheen sf iedere dag een boordkrant, die H de humor niet schuwde. Zo stond er op zekere dag in te le- zen, dat kapitein J. H. Schut- M ting het schip "zou stilleggen om de studenten gelegenheid te geven deel te nemen aan een p roeiwedstrijd rond het schip met reddingboten. Liefhebbers moesten op een bepaald tijd- stip in badpak aantreden en toen de redacteur van de krant op het door hem meegedeelde uur ging kijken of zijn grap geslaagd was stonden er twee- honderd gegadigden Preciezer naarmate zij ouder wordt De Amerikaanse marine heeft in Washington een nieuw me chanisch brein laten zien, dat onder meer gezichten kan her kennen, lezen, vertalen, schrij ven en wandelen. Volgens een woordvoerder van de marine is het apparaat, „perception" ge naamd, „het eerste mechanisme dat in staat is zijn omgeving in zich op te nemen, te herkennen en te identificeren zonder een menselijke besturing of contro le". De bestaande „perceptron" is een voorlopig proefmodel, gemaakt van een bestaand elektronisch brein. Pas later, over ongeveer een jaar, zal een definitief proefmodel gereed zijn. Dr. Franklin Rosenblatt, een psycho loog in het Cornell Aeronautical La boratory te Buffalo (New-York), heeft verklaard dat experimenten een volledig succes hebben opgele- verd. Aangetoond werd, dat de ma- j chine zeer vlot kan leren oni links van rechts te onderscheiden. In 97 van de 100 gevallen bleek de machi- j ne het bij het rechte eind te hebben. De machine wordt preciezer naarma- I te hij ouder wordt en meer ervaring krijgt. Hij heeft wat dit betreft dus I veel gemeen met de mens... luryemeester mr. F. Th. Dijckmees- er van Zierikzee, de heer en me- irouxo Van der Goes van Naters, de leer P. Marchilhacy en de griffier an de Tweede Kamer A. F. Schepel \ecretaris van de Nederlandse groep jan de interparlementaire unie, ston- len na de onthulling van de gedenk steen aan de rootling „De Witte Swaen" te Zierikzee vol belangstel ling dit prachtig herstelde zeventien de eeniose huis te bewonderen. (Foto P.Z.C.). „De „perceptron" kan gedrukte en geschreven teksten lezen en gehoor geven aan mondelinge opdrachten", aldus een woordvoerder van de ma rine. Dit betekent, zo werd er aan toegevoegd, dat men naar het schijnt slechts een stadium verder behoeft te gaan om in staat te zijn een auto matische vertaler te vervaardigen. Bij een dergelijke machine gaat het gesproken woord aan de ene kant er in en aan de andere kant vertaald, in gesproken of geschreven vox-m, er weer uit. Zoals vroegere rekenmachines heeft het nieuwe brein een „geheugen". In dit geval wordt dit geheugen ech ter niet gevoed door ponskaarten, maar door eigen waarnemingen. De werking kan worden vergeleken met de menselijke waarneming. Nadat de mens met d'e ogen iets heeft waar genomen, wordt de waarneming in de hersenen verwerkt. Vervolgens ge schiedt de herkenning of identificatie. Parachutistenhuwelijk Na een springfeest! Alberto de Cristofaro, een ex-para chutist, heeft samen met zijn 18-ja- rige verloofde Bianca Cappone te Tu rijn (Italië) een parachutesprong ge daan die hen, tussen 'n massasprong van andere parachutisten door, voor een priester bracht die beider huwe lijk inzegende. Hoewel het Bianca's eerste parachutesprong was scheen het, dat ze niet nerveus was en di rect na de plechtigheid begon het paar aan een huwelijksreis per vlieg tuig. De priester was met het paar mee gesprongen, en een jeep bracht het drietal naar een klein kerkje aan de rand van het vliegveld van Turijn. Het Wereldgebeuren Twee partijen Voor Fritz Steinhoff werd het gis teren duidelijk, dat er aan een belangrijke episode in zijn le ven een einde is gekomen: hij moet aftreden als premier van de West duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. Niet zijn socialisten immers, maar de christendemocraten van bonds kanselier dr. Konrad Adenauer heb ben de overwinning behaald in de verkiezingen die zondag werden ge houden. De C.D.U. behaalde zelfs een absolute meerderheid, zodat zij zon der steun van andere partijen een kabinet kan vormen. Op een plotse linge uittocht van een bepaalde par tij uit een coalitiekabinet behoeft zij dus niet meer bedacht tc zijn. Voor zo'n onplezierige situatie kwamen de CD.U.-ministers, zols men zich her innert, in het voorjaar van 1956 te staan. De liberale leden van het ka binet namen toen ontslag en tra den, na de zo veroorzaakte val van het kabinet-Karl Arnold, toe tot het ministerie dat Steinhoff samenstelde uit socialisten, liberalen en het cen trum. Met zeer grote felheid is de ver kiezingsstrijd gevoerd. Zelfs zijn waarnemers in West- Duitsland met zorg vervuld geraakt door de hatelijkheid van de verwij ten die men tot elkaar richtte. Ook de kwestie van de atoombewapening voor het Westduitse leger speelde een belangrijke rol in de propaganda. Dat de partij van dr. Adenauer, die het in de campagne der anti-atoom- bewapenïngsactie moest ontgelden, sterker dan tevoren uit de stembus strijd tevoorschijn kwam, is onge twijfeld aan te merken als een opmer kelijk vercshijnsel bij deze verkiezin gen. Het bewijst dat een meerderheid de noodzaak van „modernisering" der bewapening om de Russische dreiging tegen te gaan, onderschrijft. In zeke re zin kan men de verkiezingsuitslag beschouwen als een door de C.D.U. gewonnen „volksstemming" over deze kwestie. Gehoopt wordt dat de gemoederen na deze verkiezingen tot be daren zullen komen en dat de wederzijdse kritiek thans een con structieve vorm zal aannemen. Veel zal in dit opzicht afhangen van de vraag, aan wie verantwoordelijkhe den worden toevertrouwd. De C.D.U. mist haar populaire en kundige lei der, oud-premier Karl Arnold, die haar tijdens de" verkiezingscampagne door de dood ontviel. Bij wijze van postume hulde aan deze leider heeft het partijbestuur op de avond van de verkiezingsdag aan zijn weduwe „de absolute meerderheid" aangeboden die de C.D.U. had behaald. Deze bijzonderheid tekent wel, van hoe groot belang men de verkiezingsuit slag in Noordrijn-Westfalen vond. Steinhoff hoeft zich overigens nog geen geslagen man te voelen. Ook zijn partij heeft winst ge boekt: haar zeteltal steeg van 76 tot 81. Het was vooral de liberale coali tiegenoot die veren moest laten: die behaalde niet meer dan 15 zetels te genover 26 in de thans aftredende landdag. En het centrum kwam zelfs niet meer aan'de minimale vijf pro cent toe, zodat het helemaal niet meer zal meedoen in het landdag strijdperk. Is het waar, dat de land dagverkiezingen in Noordrijn-West falen een soortement thermometer vormen voor de ontwikkeling die het politieke leven in Duitsland onder gaat, dan zou men de conclusie kun nen trekken dat zich met kracht een soort tweepartijenstelsel ontwikkelt. Eigenaardig is, dat in Engeland een tegengestelde neiging merkbaar is. Bij de tussentijdse verkiezingen die daar geregeld worden gehouden be weegt zich juist een derde partij, die der liberalen, met expansiedrang tus sen de beide grote broeders naar bo ven. Voor de oud-mijnwerker Fritz Steinhoff, die via een volkshoge school en de Academie voor de Arbeid in Frankfort tot een gezaghebbend beroepspoliticus ontwikkelde en die in de nazi-tijd zowel in een tuchthuis als in een concentratieamp gevangen zat, (zodat hij een groot vertrouwen geniet), betekent deze ontwikkeling dat hij de leider van een soort scha duwkabinet in Noordrijn-Westfalen wordt. Men hoopt nu in zijn „land", dat dit een loyale en sportieve oppo sitie zal zijn. premier-af Verborgen microfoons in dc zaak-Goldfine Twee vertegenwoordigers van Gold- fine, de schatrijke Amerikaanse in dustrieel, die er van wordt beschul digd voordelige opdrachten van de regermg-Eisenhower te hebben los gekregen door middel van „geschen ken' aan Eisenhowers assltent Sher man Adams, hebben maandag op een persconferentie verklaard dat er in een vertrek grenzend aan hun ho telkamers, een verborgen microfoon is aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3