PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT De Gaulle benoemtrebel' Soustelle tot minister van voorlichting Adenauers partij won in Noordrijn-Westfalen In Zierikzee herrees een „Witte Swaen" dankzij Franse inzameling Vandaag.. DRS. VAN DER PLOEG VRAAGT ONTSLAG ALS K.L.M.-DIRECTEUR 201e jaargang - no. 158 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen diriemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel mét een minimum van 1.—. „Brieven o£ adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, aöm. tel. 2094 ANDRÊ MALRAUX HOUDT WETENSCHAP EN JEUGDZAKEN Wens van „comité voor openbaar welzijn" in Algerije vervuld Jacques Soustelle, voormalig gouverneur-generaal van Algerije en een vooraanstaande figuur in de Algerijnse beweging die tot het aan de macht komen van generaal De Gaulle leidde, is maan dag tot minister van voorliching in de Franse regering benoemd. Soustelle vervangt de schrijver André Malraux, die als minister, gedelegeerd bij het bureau van de premier, verantwoordelijk was voor de voorlichting. Deze laatste zal als minister, gedele geerd bij het bureau van de premier, onder meer verantwoorde lijk blijven voor wetenschappelijke en jeugdzaken. Voorts werden twee niet-parle- mentariërs in regeringsfuncties benoemd André Boulloche, een hoge ambtenaar, tot minis ter, gedelegeerd bij het bureau van de premier, en Bernard Chenot tot minister van open bare gezondheid. Chenot is lid van de Raad van. State, het hoogste gerechtelijk orgaan. De benoeming van Soustelle bevre digt een der voornaamste eisen van de Beweging voor Openbaar Welzijn in Algerije welke zich ernstig onte vreden had getoond over het feit dat men Soustelle over het hoofd had gezien toen De Gaulle zijn kabinet vormde. Men was temeer gebelgd om dat politici die als symbolisch voor het „oude regime" werden be schouwd, wel in de regering werden opgenomen. Soustelle was gouverneur-generaal van Algerije in 1955, kort na het be gin van de opstand tegen het Franse bewind. Na het overnemen van de macht door het leger in Algerije, op 13 mei j.l., werd hij uit Frankrijk gesmokkeld en hij bereikte via Zwitserland Algerije waar hij als Engelsen vragen origineel van anonieme brief. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft de Russische ambas sade in Londen verzocht de Britse autoriteiten het origineel te geven van de „anonieme" brief, die een Amerikaanse piloot aan de Russische ambassadeur, Malik, zou hebben ge zonden, aldus is maandag uit be trouwbare bron vernomen. Men deelde voorts mee dat de Rus sische ambassade het ministerie van buitenlandse zaken had meegedeeld, dat zij de volledige tekst van de be wuste brief zal publiceren. H ....viert de heer A, C. de Baare, s H oud-lid van de Provinciale Sta- ten van Zeeland, te Vlissingen zijn 75-ste verjaardag. H is het 100 jaar geleden, dat j| de Duitse roman- en verhalen- schrijfster Luise Westkirch te jp Amsterdam werd géborén. De echtgenote van de voorzitter iian de Group d'amitiê FrancePays Bas du Conseil de la Republiquemevrouw Marcliilhacy, verrichtte de onthul lingsplechtigheid van de gedenksteen in de woning „De Witte Swaen" aan het Havenplein te Zierikzee. Bij deze ohthülling was ondermeer aanwezig de Franse ambassadeur in ons land baron De Bauverger. Foto P.Z.C.). „technisch adviseur" van het Al gerijnse Comité voor Openbaar Welzijn en de legerautoriteiten optrad, totdat premier De Gaulle hem de vorige maand naar Parijs ontbood om verslag uit te bren gen over de toestand in Algerije. De 46-jarige Soustelle is bekend als etnoloog. Tijdens de oorlog sloot hij zich aan bij de vrije Fransen en in 1943 werd hij benoemd tot directeur van de geheime dienst der vrije Fran sen. Tussen 1947 en 1952 was hij secretaris-generaal van de Franse Volksconcentratie, de partij van De Gaulle. Sinds 1954, het jaar waarin deze partij werd ontbonden, had Sou stelle geen officieel contact meer met de generaal, hoewel hij een aanhan ger van De Gaulle bleef. Krijgt Libanon steun van landen van Bagdadpact Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het niet onmogelijk, dat de staatshoofden van de mohamme daanse leden van het Pact van Bag dad, die volgende week vergaderen, zullen besluiten Libanon te steunen. Het zijn de staatshoofden van Tur kije, Irak, Perzië en Pakistan. Zij komen in Turkije bijeen. President Bayar en premier Menderes van Turkije hebben in Istanbul al een voorbespreking gehad met kroon prins Abdoel Illah en premier Noeri es Said van Irak. Uit Beiroet is ge meld dat president Bayar een bood schap aan president Sjamoen van Libanon heeft gezonden, waarin hij hem van de steun van de vier mo hammedaanse la,nden verzekert. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de vier landen over de een of andere de fensieve overeenkomst met Libanon zullen spreken. In Libanon was het maandag betrekkelijk rustig. OM PERSOONLIJKE REDENEN Vliegerkwestie is niet de aanleiding. Van de zijde der K.L.M. is aan het A.N.P. medegedeeld „Drs. M; J. van der Ploeg, direc teur van de K.L.M. en sinds 1954 plaatsvervangend president-directeur dier maatschappij, heeft om persoon lijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959. Drs. Van der Ploeg, die sedert 1949 deel uitmaakt van de K.L.M.-directie, was aanvankelijk directeur financiën en administratie en sedert 1 januari 1957 directeur vervoer van die maat schappij". Tiet A.N.P. vernam desgevraagd van de heer Van der Ploeg, dat de aanlei ding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerkwestie. Hij acht het niet opportuun de persoonlijke rede- Sowjet-Unie laat vliegers uit V. S. vrij. De Sow,jet-Unic heeft maandag de negen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sowjet-Armenië is geland, vrijgela ten. De betrokkenen werden te As tara aan de Sowjel-Perzisehe grens aan een vertegenwoordiger van het Ameriaanse leger overgeleverd. Volgens de Russen was het Ameri kaanse toestel na de landing door brand verwoest. In een nota van 30 juni betuigde de Amerikaanse regering spijt over het incident. Volgens haar was het toe stel bij ongeluk over de grens ge raakt. De Sowjet-Unie antwoordde hierop, dat zij verwachtte dat Ame rika onmiddellijk doeltreffende maat regelen zou nemen ter voorkoming van dergelijke incidenten. nen, die tot zijn besluit hebben ge leid, nader toe te lichten. Gevraagd naar commentaar op het voornemen van de heer Van der Ploeg om af te treden als di recteur van de K.L.M., deelde de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, het volgende mede „Mijn mede-directieleden en ik be treuren het besluit van de heer Van der Ploeg. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor het grote aandeel dat hij heeft gehad in het leggen van de gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de ko mende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het besluit van de heer Van der Ploeg zijn functie in de naaste toekomst neer te leggen respecteren", aldus de heer Aler. Het ontslag van de heer Van der Ploeg wordt te Den Haag gezien als een naar buiten treden van bepaalde controversen in de leiding van de Ko- ninlijke Luchtvaart Maatschappij. Volgens geruchten die daar circule ren zouden met name vel schillen van inzicht in bepaalde beleidskwesties tussen president-directeur Aler en de heer Van der Ploeg tot dit ontslag hebben geleid. Tupolew-104 landde vlot op Schiphol Maandagmorgen is een Tupolew-104 van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot, na een vlucht van drie uur vijftien minuten uit Moskou op baan negentien van Schiphol ge land. Aan boord van het toestel be vonden zic.h twintig personen, de be manning meegerekend. Gezagvoerder Pjotr Soldatow kwam vrij hoog bin nen. maar had slechts 1600 meter nodig voor de uitloop. Toen het zil vergrijze vliegtuig op het platform van de Amsterdamse luchthaven ver scheen, maakten de motoren zeker niet meer geluid dan die van een Vi- ckers Viscóunt. Vele duizenden be langstellenden sloegen de aankomst gade. Toen de twee Mikulin straalmotoren waren stilgezet en de Tupolew, die een spanwijdte heeft van 35 meter, een lengte van 37 meter en een ma ximale noogte van 12 meter, stond geparkeerd, verscheen de 22-jarige stewardes Valentina Rilownikowa 't eerst in de deuropening en zeide tot de K.L.M.-employé, die de boordpa- pieren kwam halen,, „Morning". Nr. dé officiële ontvangst vernamen de-journalisten wat méér over de Tupólew en de dienst tussen Moskou en Amsterdam van generaal E. M. Beletski. de leider van de Russische deelgatie. Van de Tupolew-104 bezit Aeroflot op het ogenblik zeventig vliegtuigen, die de dienst tussen Mos kou, en Tasjkent, Peking, New Del hi, Odessa, Praag, Brusel en nu op Amsterdam onderhouden. In septem ber zal de lijn met Londen worden geopend en ook Parijs komt binnen kort aan de beurt. De officiële ope- ningsvlucht zal 26 juli van Moskou naar Amsterdam worden gemaakt. Vanmiddag zullen enkele proefvluch ten worden gemaakt, onder meer met een start en een landing op baan 23, die naar bekend, korter is: niet meer dan 2000 meter. Ook woensdag zul len enkele van dergelijke vluchten worden gehouden en waarschijnlijk zal dan ook nog een rondvlucht bo ven Nederland worden gemaakt met enkele genodigden. De foto toont de hypermoderne ma- Bondskanselier Adenauers C.D.U. lieeft bij de met spanning te- gemoetgezïene Landdagverkiezingen in de belangrijkste West duitse staat, Noordrijn-Westfalen, haar doel bereikt. Met 104 van de 200 mandaten van het parlement van Noordrijn-Westfa len heeft zij de absolute meerderheid behaald en zal zij derhalve de totnogtoe uit S.D.P., F.D.P. en Centrum gevormde landsrege ring aflossen. Weliswaar hebben de sociaal-demokraten (s.d.p.) hun mandaten ook (van 76 op 81) kunnen verhogen, maar hnn liberale coalitie-partner F.D.P. moest een aanzienlijk stemmen verlies incasseren en kreeg slechts 15 zetels tegenover 26 tot nogtoe. Het Centrum, de derde coalitie-partner van de tot nu toe door premier Steinhoff geleide landsregering, wist niet meer de verplichte vijf procent te halen. Van de 150 mandaten kon de C. D.U. er 9 van de S.D.P. afnemen. Zij kreeg daarmee ditmaal 92 zetels. De S.D.P. kreeg 58 mandaten en veroverde er twee op de C.D.U. Absolute meerderheid Het Westduitse persbureau bereken de dat van de bijna tien en een half miljoen kiezers er 7.948.043 geldige stemmen uitbrachten. Daarvan kreeg de C.D.U. 4.011.016 of 50,5%; S.D.P. 3.116.039 of 32,9%; F.D.P. 566.274 of 7,2%; Centrum 86.405 of 1,1%; D.P. (Duitse partij) 123.979 of 1,6% en de overige partijen ongeveer 45.000 stemmen. Vergeleken met de verkiezingen in 1954 bedraagt de winst van de C.D.U. bijna 1,2 miljoen stemmen en van de S.D.P. 750.000 stemmen, terwijl de F.D.P. 220.000 stemmen verloor. Door de uitslag van deze verkiezin gen wordt de positie van de C.D.U. en C.S.U. in de Bondsraad, de verte- en uui ue xsuii' chine op het platform van de Amster- i genwoordiging van de Westduitse damse luchthaven. landen bij de wetgeving, aanzienlijk versterkt. OP LANDBOUWWAGEN DOOR DE STAD.... Kleindochter van Nederlandse generaal Heutsz onthulde gedenksteen „Zee was het al, nochtans geen drietand, die vermocht den zwaen, hoe bloot en weerloos ook, te schampen", aldus de vertaling van het Latijnse op schrift, dat te lezen staat op de gedenksteen in het zeventiende eeuwse ge restaureerde huis „De Witte Swaen" in Zierikzee. Maandagmiddag werd deze steen in dit historische huis op het Havenplein onthuld door de echtge note van de president du groupe d'amitiê France-Pays Bas du Conéeil de la Republique, mevrouw Marcliilhacy, een kleindochter van de Nederlandse generaal Van Heutsz. De Latijnse tekst op de steen, die bedekt was met de Franse en Nederlandse vlag, is met grote letters aangebracht: „Omnia pon- tus erant sed nulla cuspis apertum valuit destringere cygnum", ontleend aan Ovidius. Daaronder staat in kleine letters de Nederlandse vertaling van mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamer. Zoals bekend werd het huis „De Wit te Swaen" tijdens de watersnood ramp van 1953 verwoest. Maar dank zij de financiële medewerking van de beide Kamers van het Franse parle ment werd de restauratie mogelijk. Twee leden van deze Kamers, de he ren P. Marcliilhacy van de Conseil de Ia Republique en P. Cosset van de Assemblée Nationale, die zich voor deze hulpactie bijzonder hebben in gespannen, kregen maandagmiddag in do schutterszaal van het Zierik- zeese stadhuis de ere-medaille van de stad Zierikzee aangeboden. Een groot aantal leden van de Ne derlandse Eerste en Tweede Kamel en vertegenwoordigers van het Fran se parlement, waren onder de vele genodigden. Na een kort welkomst woord van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeestcr, sprak de voorzitter van de Nederlandse groep van de inter parlementaire unie, jhr. mr. M. van der Goes van Naters. Hij herinnerde aan de verschrikkingen van de ramp nacht. Maar hij wees ook op de na tionale en internationale hulpacties, die voor de bewoners van het eiland een grote materiële en .physieke steun waren. De heer Van der Goes van Naters roemde vooral de inzameling van de Franse Eerste en Tweede Ka mer. „Deze actie heeft geleid tot het herstel van dit 17e eeuwse huis op het Havenplein en het resultaat is verbluffend geweest: de fraaie woning en de historische gevel zijn in al liun schoonheid hersteld", al- i dus spreker. Welgemeende woor den van dank richtte hij aan het adres van de Groupe d'amitiê FrancePays Bas. De burgemeester van Zierikzee, mr. Dijckmeester, gaf een kort overzicht van het herstel van de stad en van het gehele eiland. Hij wees er onder meer op, dat door de reconstructies en reorganisaties grote veranderingen teweeg werden gebracht. Ook vertel de hij over het dijkherstel en de be scherming tegen het water, waarvan de bouw van de keersluis in het Ha venkanaal van Zierikzee getuigt. Uiteraard toonde ook de burgemees ter zich zeer erkentelijk voor de Franse hulpactie. Tenslotte bood hij de beide Franse Kamerleden de ere-, medaille van de stad Zierikzee aan. De heer Marcilchacy, die ook sprak namens de heer P. Gossct, verklaarde zeer onder de indruk te zijn van de ze onderscheiding. Hij wees er op, dat de Franse parlementsleden en het gehele Franse volk niet meer dan hun plicht gedaan hebben. En hij herin nerde er aan, dat ook hetFranse volk diep getroffen was door deze ramp. Ongewone rijtoer Na de officiële toespraken in de Schutterszaal begaf het gezelschap zich naar „De Witte Swaen". Aan wezig waren onder meer de Franse ambassadeur in ons land. baron De Bauverger, mr. F. J. H. Bachg, on der-voorzitter van de Nederlandse (Vervolg op pag. 2) Het aantal stemmen waarover de C.D.U. in de Bondsraad beschikt is door de uitslag in Noordrijn-Westfa len gestegen van 26 tot 31. Bij de verkiezingscampagne is vrij wel uitsluitend de vraag aan de orde geweest, of de bondsrepubliek als de Navo-plannen dat eisen, taktische kernwapens moeten aanvaarden. Ade nauers antwoord op deze vraag is „ja". De socialisten zeggen „neen". In politieke kringen ziet men in de einduitslag een nieuwe persoonlijke triomf voor de 82-jarige bondskanse lier, die kennelijk weinig van zijn aanzien heeft verloren ondanks de te ruggang van de economie sedert de federale verkiezingen in september j.l. en de felle socialistische campag ne tegen de kernwapens. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt 16 gr, Stockholm, regenbui 20 gr. Oslo, onbewolkt 25 gr. Kopenhagen, half bewolkt 22 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 19 gr. Londen, onbewolkt 24 gr. Amsterdam, geheel bewolkt 16 gr. Brussel, geheel bewolkt 16 gr. Luxemburg, onbewolkt 22 gr. Parijs, onbewolkt 22 gr. Bordeaux, geheel bewolkt 22 gr. Nice, onbewolkt 22 gr. Berlijn, regenbui 21 gr. Frankfurt, onbewolkt 20 gr. Mvlnchen, licht bewolkt. 23 gr. Garmisch P,, zwaar bewolkt 22 gr. Zürlch, zwaar bewolkt 24 gr, Genève, regenbui 21 gr. Wenen, licht bewolkt 24 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 27 gr.' Rome, licht bewolkt 30 gr. Madrid, licht bewolkt 28 gr. Mallorca, half bewolkt 30 gr. Algiers, zwaar bewolkt 27 gr. VERWACHT. WEER ZON. Droog: en op de meeste plaatsen zon nig- weer, maar aanvankelijk nog; wolkenvelden. Over het algemeen ho gere middagtemperaturen. Weinig wind. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag gunstig strandweer met op klaringen en droog weer. Middag- temperatuur van 17 tot 19 graden Celsius; bij langdurige opklaringen iets hoger. Zeewater 15 graden Cel sius. Zwakke zeewind. Vooruitzichten: hoogdrukgebied uit Aan- het zuidwesten komt naderbij met zonniger en iets warmer zomerweer. ZON EN MAAN 9 juli Zon op 4.30 onder 20.59 Maan- op onder 13.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1