Na 82 jaar weer carillonspel in de basiliektoren van Hulst PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer schrijven KLAIm ut de ETHER PROVIN OI ALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 7 JULI 1958 V 'T WAS IN DE MEI Feestelijke ingebruikneming van nieuwe beiaard De laatste flarden muziek van de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst waren nauwelijks verklonken toen een verwachtingsvolle stilte over de eeuwenoude vestingstad viel. Gespannen was de blik van honderden in woners gericht op de nieuwe, ranke en moderne betonnen toren van de ver weerde St. Willibrordusbasiliek. Toen, als een wervelwind stortten de klan ken van tientallen bronzen klokken en klokjes over de stad. „Hei, 't was in de mei", zongen de klokken van de nieuwe beiaard. Hetzelfde lied, waarme de bijna honderd jaar geleden het toenmalige klokkenspel in een helse vuur zee ten onder ging. Voor het eerst sedert 82 jaar klingelde de beiaard weer zijn hoogste lied over stad en land van Hulst Dit was zaterdagmiddag, toen de bevolking van de Keinaerdstad feestte ter gelegenheid van de tot standkoming van een nieuwe toren op de St. Willibrordusbasiliek en de ingebruikneming van een bei aard in die toren. De feestelijkhe den werden officieel geopend tij dens een zitting van de gemeente raad in de stijlvolle raadszaal. Ge voelens van dankbaarheid en vreugde voerden de boventoon tij dens deze bijeenkomst en een op- fewekte muzikale hulde door ae koninklijke Stedelijke Harmonie- van Hulst heeft ongetwijfeld de gevoelens van de bevolking weer gegeven. Het was hierna, dat de tonen van de nieuwe beiaard, op geroepen door de Rotterdamse bei aardier F. Timmermans, de ware feeststemming binnen de wallen van Hulst brachten. De officiële zitting van de gemeente-1 raad werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, onder wie de ver tegenwoordigers van de staatssecre taris van O. K. en W., mr. J. Rohling, de waarnemend-commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, de heer C. Philipse, de gedeputeerden A. Schout en ir. G. P. M. Dikötter en kerkelijke autoriteiten, zowel van de plaatselijke parochie der r.-k kerk als van de Ned. herv. kerk. Voorts waren aanwezig tal van burgemeesters uit de omliggende gemeenten, die ieder afzonderlijk de stad Hulst spontaan een klokje voor het nieuwe klokken spel hebben aangeboden. Een geste, die door het bestuur van de Reinaerd- stad zeer op prijs is gesteld. Wel en wee Burgemeester A. L. S. Lockef eer schetste de wederwaardigheden van de toren, met name gedurende de laatste decennia. Nadat door vuur of geweld reeds verschillende torens wa ren verwoest en telkens weer waren opgebouwd, sloeg het noodlot in 1876 hard toe. Een enorme brand, veroor zaakt door blikseminslag, legde de to ren in as en deed het klokkenspel ver loren gaan. Tot het laatst speelden de klokken het lied „Hei, 't was in de mei", waarna ze tot een vormeloze hoop koper versmolten. Twee jaar la ter werd de toren herbouwd, maar het carillon keerde niet terug. Nog was het leed niet geleden. Op 18 sep tember 1944, met de bevrijding in zicht, werd de toren door de opruk kende troepen van het Eerste Regi ment van de Poolse Pantserdivisie in puin geschoten. Weer was Hulst zon der toren en (nog steeds) zonder klokkenspel. Na wereldoorlog H duurde het verscheidene jaren voordat serieu ze plannen voor de torenbouw ter tafel kwamen. Het liep aanvanke lijk niet van een leien dakje, maar nadat tal van moeilijkheden waren overwonnen, werd begin 1957 een gunstig bericht ontvangen van de staatssecretaris van O. K. en W. Hij ging akkoord met een bouw som van bijna 400.000,waarin het rijk 90 subsidie zou geven. Op korte termijn kon toen uitvoering worden gegeven aan het project van de Aalsmeerse architect J. Brouwer, die de verweerde, eeuwenoude basi liek een moderne toren heeft gegeven. Van de veertig ontwerpen, welke wa- ren ingezonden, vond dat van hem onder de schuilnaam „Prediker" genade in de ogen van de deskundige jury. Overigens een gedurfd ontwerp van de Aalsmeerse architect, want thans is op -Je eeuwenoude kerk een toren van voorgespannen beton geko men. Het gehe.;l bestaat uit 147 losse elementen met een totaalgewieht van 300 ton. De delen van de pylonen en van de Engelenfiguren op de toren zijn in Zwijndrecht gemaakt en we- fen elk circa 1 a 2 ton. Het kruis op e toren meegerekend, bereikt de mo- numentalè St. Willibrordusbasiliek van Hulst een boogte van 69 meter. Burgemeester :.jckefeer deed ook uitvoerige nu «indelingen over het nieuwe klokkenspel, waarvan de plan nen al van 1930 dateren. De beiaard bestaat than* uit 36 bronzen klokken en klokjes, variërend van enkele hon derden kilo's tot enige tientallen pon den, met. een totaalgewieht van 2929.50 kg. De gemeenten Clinge, Koewacht, St.-Jansteen, Hontenisse, Axel, Vogelwaarde, Zuiddorpe en Graauvv schonken alle een klokje voor 't carillon. De acht klokken vermelden een spreuk, die getuigt van de poëti sche aanleg van de verschillende ge meentebestuurders in het Land van Hulst en Axel. De zwaarste klok van de beiaard, een kolos van 480 kilo, Feisal zal trouwen met Egyptische prinses. De 23-jarige koning Feisal van Irak zal in het' eerste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de zeven tienjarige prinses Fazile, een dochter van prins Mehmed Ali van Egypte. Dit heeft zaterdag kroonprins Ab- doel Illah, een oom van koning Feisal, te Istanboel bekendgemaakt. heeft de naam gekregen van de eerste bisschop van Gent, geboren in Hulst, Cornells Jansenius. De tweede klok in gewicht eert de bevrijders van Hulst: „De Polenklok". Gelukwensen Nadat burgemeester Lockefeer woor den van dank had gesproken aan al len, die op enigerlei wijze hadden me degewerkt aan de totstandkoming van de toren en de beiaard, werden gelukwensen aangeboden door de heer Rohling namens de staatssecretaris van O. K. en W. en de heer Philipse, als waarnemend commissaris der ko ningin. Staande op het bordes van het stadhuis nam het gezelschap vervol gens de muzikale huldeblijken van de Koninklijke Stedelijke Harmonie in ontvangst, gevolgd door een receptie in de burgerzaal. In „De Koning van Engeland" schaar den de genodigden zich aan een diner, waaraan het woord werd gevoerd door burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van Axel, ir. J. H. Groenewe- ge .namens de jury vóór het tóren- ontwerp, burgemeester P. V. M. Ver- cauteren van Clinge, ds. J. Timmer, Ned. herv. predikant te Hulst en de- Bij de feestelijkheden ter gelegenheid van de totstandkoming van een nieu we toren op de St. Willibrordusbasi liek te Hulsts en de ingebruikneming van een beiaard in die toren, bracht de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst zaterdagmiddag een mu zikale hulde aan het gemeentebestuur en genodigden. (Foto P.Z.O.). ken A. Koopmans van de r.-k. paro chie. Ook het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer A. Schout te Vlissingen, sprak woorden van ge lukwens. In het bijzonder richtte deze spreker zich tot mr. Rohling, die hij dank bracht voor zijn medewerking bij het herstel van tal van torens in deze provincie. In de avonduren volg de de opvoering van het openluchtspel „Uit As Verrezen", door Louis Locke feer, piet medewerking van de Trans- figurante. het R.Z.V.T. en het Ge mengd Koor van Hulst. Ook zondag duurden de feestelijkhe den voort: o.m. met een kinderop tocht, alsmede enige concerten, 's Avonds werd voor de tweede maal opgevoerd het openluchtspel: „Uit As Verrezen-'. Bijzondere eerbewijzen van Koninklijk Huis voor Mastreechter Staar. De koninklijke zangvereniging „Ma streechter Staar" die het afgelopen weekeinde te Maastricht op luister rijke wijze het 75-jarig bestaan vier de, is als vereniging, dus met inbe grip van alle leden onderscheiden met de zilveren medaille van de Huis orde van Oranje Nassau. De commis saris der koningin in de provincie Limburg, mr. F. Houben, deelde mee dat dit de eerste keer in de geschie denis van deze ruim halve eeuw be staande orde was, dat een vereniging de onderscheiding ontving. Mej. J. Geldens bood namens prinses Wilhelmina een door deze zelf ont worpen zilveren grote plaquette aan welk een schild vertoont met de in scriptie „Hulde aan uw liefde voor vaderland en lid" met daarboven een banderol met beginnoten van het lied „Gegroet mijn Limburg". Enkele bestuursleden en oudere zan gers kregen persoonlijke onderschei dingen. Voorts ontving het koor de ereme daille in goud van het Koninklijk Ne derlands Zangersverbond. Koningin Juliana is beschermvrouwe, prinses Wilhelmina buitengewoon ere lid van „de Staar". In Hilversum is zaterdag mej. mr. M. Meurs, particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, in het huwe lijk getreden met mr. N. Sclioltens. De foto toont de aankomst van het bruidspaar bij het befaamde stadhuis van Hilversum. Roode Kruis beschikt over 12.000 bedden voor hulp bij rampen. De inventaris van het centraal ma gazijn, dat het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag heeft geopend, zal niet minder dan 2000 ligplaatsen met alle toebehoren omvatten. Het Ne- derlandsche Roode Kruis beschikt zo doende binnenkort over 12.000 bedden niet toebehoren ten behoeve van de hulpverlening bij rampen. Zowel het magazijn als de inventaris is ge schonken door het Nationaal Ram penfonds. Dit werd meegedeeld in de algemene vergadering van het Nederlandse Rode Kruis die zaterdag in de Stads schouwburg te Groningen is gehou den. Na mishandeling door kelner overleden? In het ziekenhuis Coolsingel te Rot terdam is zaterdag overleden de 53- jarige opkoper A. van der W. uit Rotterdam. De man was vrijdag avond, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, uit een bar aan de Nieuwe Binnenweg gezet. La ter wilde hij weer binnenkomen, maar dit werd hem belet door de 29- jarige kelner N. van V. uit Rotter dam. Hierbij zou de opkoper een klap van de kelner hebben gekregen, waardoor hij bewusteloos -op straat zou zijn gevallen. Zonder bij bewust zijn gekomen te zijn is hij overleden. De kelner is, verdacht van mishan delingen, opgesloten. Vragen over defensiebeleid voor Nieuw-Guinea Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Kadt (p.v.d.a.) heeft aan de ministers voor defensie en van bui tenlandse zaken de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de ministers niet van mening, dat de aankondiging in ee rege ringscommuniqué omtrent het zen den van versterkingen naar Neder lands Nieuw-Guinea, omvattende o.a. „manschappen van de Konin klijke Landmacht", een afwijking inhoudt van het in overleg met de Kamer genomen besluit, de verde diging van Nieuw-Guinea op te dragen aan de Koninklijke Ma rine 2. Zijn de ministers niet van mening dat een dergelijke wijziging in het defensiebeleid inzake Nieuw-Gui nea voorafgegaan had dienen te worden door een .parlementair de bat omtrekt het gehele Nieuw-Gui- nea-beleid der regering? 3. Is de regering bereid na te gaan of de Nederlandse positie' met be trekking tot Nieuw-Guinea in over leg met onze bondgenoten, met de belanghebbende landen in het ge bied rondom Nieuw-Guinea en met de internationale organisaties zo danig kan worden bekeken, dat de gevaren van een conflict in deze gebieden tot een minimum kunnen worden beperkt? RADIOEN T.V.-RUBRIEK oren, yew en... De laatste.... A.V.R.O.-„weekendshow" van zater dagavond was de laatste, maar zeker niet de beste van dit seizoen. De start van Pia Beck met haar combo was veelbelovend, vooral wat de re gievondsten betrof; verder kregen we stukjes te zien uit de nieuwe „Snip en Snap-revue", die op zichzelf wel aardig waren, maar die verdronken in het veel te lange gepraat van de heren Van der Zee en Sleeswijk. Dit was nu precies een voorbeeld van hoe reclame een programma kan be derven Na het Scotland Yard-filmpje, dat be slist een aanwinst is voor de zater- Het was een heel best slot van een heel best spelletje. Tennis op t.v. De tennisliefhebbers hebben zaterdag hun hart op kunnen halen aan een uitstekende rechtstreekse reportage uit Wimbledon, waar we de finale dames enkelspel en de finales van twee doubles te zien kregen. Dr. van Swol zorgde voor uitstekend com mentaar, waar de niet-insiders ook iets aan hadden. Hij lieeft daarmee ongetwijfeld de tennissport veel goed gedaan. Tour de France dagavond, die best een vleugje sen- ge aanvangstijden van de Tom de „He maoi behh.n Uw«m M1.Ï Krórar- France reportages, die de N.T.S. de- ze week uit Frankrijk zal relayéren zijn gewijzigd. Dinsdag kan men die directe reportage zien van 14.45 tot 15.45 en woensdag van 15.45 tot 17.00 uur. Kijk en luister satïe mag hebben, kwam Mies Bouw man haar roem als geboren „quiz- miss" bevestigen. Echt Nederlands werd de avond, toen een levensgrote stamboekkoe het toneel op marcheerde en het arme dier haar zenuwen niet de baas kon. blijven. Overigens was het een lumineus idee om Wim de Gruyter en Ad van Emmenes aan het vragenspel te laten deelnemen. Artsen blijven tegen een verplichte bloedproef. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij ter Bevordering der Genees kunst zal geen medewerking verlenen aan een wettelijke regeling die de bloedproef verplicht stelt. In 1956 heeft de maatschappij reeds afwijzend beschikt op een verzoek van de minister van justitie om deze medewerking te willen verlenen. Tij dens de zaterdagmorgen in Utrecht gehouden algemene vergadering van de maatschappij heeft de presidente,- mevr. J. W. van den BlinkRolder, medegedeeld, dat de minister van jus titie tijdens twee achtereenvolgende besprekingen met de delegatie uit het hoofdbestuur van de maatschappij een paar amendementen op het oor spronkelijke wetsontwerp heeft voor gesteld. Deze amendementen kwamen tegemoet aan enkele bezwaren die door de maatschappij geopperd wa ren. Het hoofdbestuur van de maat schappijheeft het thans gewijzigde wetsontwerp bestudeerd en na uit voerige gedachtenwisseling genieend, aan een wetsontwerp in de nieuwe vorm evenmin medewerking te kun nen toezeggen. Volgens mevr. Van den BlinkRolder mag de positie van de arts in het geheel van de volksgezondheid niet in gevaar ge bracht worden voor een misschien zeer gewenste, maar toch niet op de weg der artsen liggende hulp aan het apparaat van justitie en politie. De afgevaardigden op deze algemene vergadering hebben met 24 stemmen voor en 14 stemmen tegen besloten dat door de maatschappij een alge meen medisch voorlichtingsmaand blad voor het publiek zal worden uit gegeven. 916. Het was alles goed en wel om af te spieken elkaar onder alle omstan digheden te helpen, peinsde piloot Storm, maar zolang je tussen de solide muren van deze oude gewelven zat, kreeg je daar niet veel gelegenheid voor. Hij be sloot, allereerst eens de no dige slaap in te halen, die hij tekort gekomen was. Mare volgde zijn voorbeeld en met een gemak dat het zelfvertrouwen van dit moedige tweetal kenmerk te, verzonken zij weldra in een verkwikkende slaap. Lichaam en geest eisten hun rust op; de batterijen van hun energie werden bij gevuld, en die energie zou den zij spoedig hard nodig hebben! Arend wist niet, hoelang hij geslapen had, toen Sentor hem wekte. „Kom eens even kijken. Ik geloof, dat je 't de moeite waard zult vinden!" sprak de oude en wees op de tralievensters; waarvoor zich enkele medegevangenen verdrongen, om te zien wat er in de arena gebeurde. Anderen, die hier blijkbaar al langer vertoefden, toon- den weinig interesse. „Het oude liedje weer!" bromde een hunner. „Hoe meer bloed er vloeit, hoe mooier die groene duivesl dat vinden. Bah! De heilstaat van Zorin en zijn clique!" Boven zijn hoofd vernam de piloot het geschuifel van vele voeten en een opgewonden geroeze moes van stemmen. Aan de andere kant van het strijdperk zag hij een passieve poort open schuiven en een luid gejuich ging op, toen een soort heraut met hoorngeschal het begin der Spelen aankondigde. De K.R.O. brengt vanavond na het journaal de eerste aflevering van „Het eeuwige Rome", een serie Ame rikaanse televisiefilms over Rome en het Vaticaan. In deze serie van vier zal men tal van nog nooit gefilmde bezienswaardigheden kunnen zien. Om tien voor negen volgt dan een telereeording van de Beierse omroep van een uitvoering van „Susannens Geheimnis", een komische opera van de Italiaans-Duitse componist Er- manno WolfFerrari, wiens werken we de laatste tijd verschillende ma len via de radio hebben gehoord. DINSDAG 8 JULI. HILVERSUM I. 402 m 746 Uc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopen Ing. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitzending: Landbouwru- briek: De kwaliteit van machinaal ge wonnen melk. 12.30 Land- en luinbouw- nieded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. o£ gram. 13.20 Promenade- orkest en sol. 13.55 Beursberichten. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Myste rie, liorospel. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Mezzo-sopr. en piano. 15.30 Voordracht en piano. 15.50 Omroeporkest. 10.30 Voor de jeugd. 17.30 Tiroler muziek. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de Jeugd. 18.55 Paris vous parte. 19.00 Koorconcert. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikaal journ. 21.45 Act, 22.00 Pianoreci tal. 22.25 Promenade orkest, koor en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.10 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 21.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Oram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Vocaal en instr. ens. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Sport. 13.00 Nieuws- en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.20 Dansmu ziek. 14.00 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Franse chansons. 14.55 Gram. Tussen 15.30 en 17.30 Tour de Fran ce. 15.30 ziekcnlof. 10.00 Voor de zieken. 16.30 Gram, 17.00 Voor de jeugd, 17.40 Boursber. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Cultureel werk op de Nederlandse Antillen, door M. D. Thijs. 10.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Sport. 18.35 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar. 19.15 Tour de France. 19,30 Lichte muziek. 19.50 Gram. 20.30 Act. 20.45 Concertgebouworkest. 21.55 Gram. 22.05 Tour de France. 22.15 Holland Festi val: Sopraan en piano. 22.45 Avondge bed en lit, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24,C3 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 14.001-1.30 Eurovisie: Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverzicht, 20.20 Hiroshima, film. AVRO: 21.05—23.00 Quartet, film,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8