PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower nodigt De Gaulle uit Dullesterughoudend' over atoomgeheimen Ongeregeldheden op Vlaamse Expo-dag Bewogen KVP-vergadering over tarieven van Westerscheldeveren Naar compromis in Libanon? verwacht:. 201e jaargang - no. 157 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.CMiddelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, teL 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, red, tel. 2425. aom. tel. 2094 „Geest van wederzijds begrip en vriendschap" President Eisenhower heeft de Franse minister-president gene raal De Gaulle, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De uitnodiging werd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, overgebracht tijdens een bijeen komst van Dulles met De Gaulle. De besprekingen tussen de Franse premier en de Amerikaanse minister zijn gehouden in een sfeer „van zeer grote hartelijkheid en wederzijds vertrou wen en openhartigheid", zo zeiden ambtenaren op het bureau van de Franse premier. Er is gesproken over de betrekkingen tussen oost en west, met inbegrip van de voorbereidingen voor een topconferentie, en over de toestand in het Midden-Oosten. Alle gedachtenwisselingen over deze onderwerpen hebben aan getoond, dat de standpunten van de Amerikaanse en de Franse regering „buitengewoon dicht bij elkaar liggen", aldus zei één van de ambtenaren zaterdag. Minister Dulles is zondagochtend vroeg naar Washington teruggekeerd. Na afloop van de besprekingen tussen minister Dulles en premier De Gaulle met zijn minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- Ville werd een communiqué uit gegeven, waarin werd gezegd dat „alle grote internationale vraag stukken waarvoor de twee landen zich geplaatst zien, in een geest van wederzijds begrip en vriend schap, karakteristiek voor de on- Lichte daling van het werkloosheidsniveau. t werkloosheidsniveau daalde in de maand juni van 96.000 tot 94.000. Deze lichte daling zou ondanks het feit, dat de daling van de gere gistreerde arbeidsreserve in hoofd zaak moet worden toegeschreven aan het seizoen kunnen wijzen op een zekere verbetering in de werkgele genheidssituatie, aldus deelt het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid mede. Afgezien van het verder op gang ko men van extra werken, voornamelijk in de sector water-, spoor- en wegen bouw, was in de bouwnijverheid een grote activiteit waar te nemen. In de metaalnijverheid viel hier en daar eveneens een zij het lichte ver betering te bespeuren, maar in deze bedrijfstak is de toestand nog vrij labiel. In tegenstelling tot het landelijk ver loop steeg in Zeeland (blijkens dé reeds door ons gepubliceerde cijfers) en in Groningen de geregistreerde ar beidsreserve. De oorzaak van deze afwijkende ontwikkeling is naar „So ciale zaken" verklaart, gelegen in het feit, dat de werkloosheid onder de landarbeiders in de akkerbouwgebie den toenam als gevolg van de afloop van de verplegingswerzaamheden. Bovendien steeg in Groningen het aantal werkloze arbeiders uit de stro kartonindustrie ten gevolge van de produktiebeperking welke in die be drijven periodiek wordt toegepast. De Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff zal deze week op Brio- ni deelnemen aan de besprekingen tussen president Tito en president Nasser, zo wordt van welingelichte zijde in de Joegoslavische hoofdstad vernomen. Zaterdag vertrokken tien Hiller-heli- kopters met het. Nederlandse konink lijke paar, de twee oudste prinsessen en leden van de hofhouding van een weiland bij het paleis Soestdijk naar de vliegbasis Soesterberg voor het bijioonên van het daar gehouden in ternationale Navo-vlieg feest. Deze foto toont H. K. H. Prinses Beatrix vrolijk lachend in een van de helikopters. derlinge betrekkingen, zijn bestu deerd". „De Franse eerste minis ter en de Amerikaanse minister legden beiden de nadruk op de be langrijkheid van een steeds nau were samenwerking in het belang van niet alleen Frankrijk en de V.S. maar ook van de gehele vrije wereld". Volgens Franse kringen is de kwestie-Algerije niet aan de orde gekomen. Functionarissen te Parijs verklaren, dat het niet de bedoeling was om be sluiten te nemen en dat dit ook niet is geschied. Wat de belangrijkste kwestie betreft de Franse wens om te delen in Amerikaanse gehei men op het gebied van de kernener gie was Dulles naar verluidt, te rughoudend. Hij betoogde dat de Ver. Staten Frankrijk inlichtingen kun nen geven over de bouw van een on derzeeboot met kemaanrdijving, maar dat de Amerikaanse regering op grond van bestaande wetten in an dere atoomkwesties voorzichtiger moet zijn. De Gaulle liet weten dat Frankrijk vastbesloten is, een „atoommogendheid" te worden, daar een Frankrijk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlanti sche bondgenootschap zou zijn dan wanneer het voor kernwapens van de V.S. afhankelijk zou moeten blijven. Over andere kwesties als de toestand in het Midden-Oosten en het Verre- Oosten, de betrekkingen tot de Sow- jet-Unie, de voorbereiding van een topconferentie en de verschillende aspecten van het ontwapeningsvraag stuk was een ruime, mate van gelijk heid van inzicht gebleken. Volgens Amerikaanse kringen was Dulles „zeer ingenomen" met het resultaat van de besprekingen. Op zoek naar kandidaat voor presidentschap. Libanese politici hebben zondag be sprekingen gevoerd met het doel een einde te maken aan de burgeroor log. De meerderheid der parlements leden en ministers zijn, naar het schijnt, er wel van overtuigd, dat al leen een regeling tot een uitweg voert. Deze zienswijze werd versterkt door de inhoud van .het rapport van de waarnemers der Ver. Naties. Zoals bekend kan men in het rapport geen steun vinden voor de bewering van Libanons regering, dat Syrië zich schuldig heeft gemaakt aan in menging op grote schaal in de bin nenlandse aangelegenheden van Li banon. Het eerste doel van de bespre kingen was het vinden van een kan didaat voor het presidentschap van Libanon, die voor beide partijen aan vaardbaar is. Naar uit officiële kring in Washing ton wordt vernomen, dringt Amerika er bij de Libanese president. C.amüle Sjamoen op aan, een dergelijke rege ling mogelijk te maken. De „New York Times" weet intus sen te melden dat Amerikaanse functionarissen in Washington offi cieus hebben meegedeeld dat zij over gegevens beschikken, waaruit blijkt dat de Ver. Arabische repu bliek zich schuldig maakt en ge maakt heeft aan inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Libanon. De functinarissen hebben volgens het blad te kennen gege ven, dat zij persoonlijk het verslag van de waarnemers van de Ver. Naties niet overtuigd beschou wen. Kroesjtsjew naar congres in Oost-Berlijn. Premier Kroesjtsjew, die tevens eerste secretaris van de Sowjet-Rus- sische communistische partij is, zal aan het hoofd van een partijdelega tie deelnemen, aan het congres van de Oostduitse communistische partij, dat van 10 tot lfi juli in Oost-Ber lijn zal worden gehouden. Dit meldt het Sowjet-persbureau Tass. Auto reed tegen boom: twee mensen gedood. Zaterdag- is in het Spaarbankbos (gem. Ruinen) een auto tegen een boom gereden, vermoedelijk doordat een wiel van de wag-en was gelopen. Van de drie inzittenden werd de heer B.Baas uit de Noordoostpolder op slag gedood. Zwaar gewond werd de heer G. Morsink uit Zuidwolde. Hij is later in een ziekenhuis overleden. Ben derde inzittende, de heer Van A., die dezelfde ochtepd in het huwelijk zou treden, bleef ongedeerd. WMl Deze foto geeft een beeld van de hoge gasten in de ere-loge zaterdag tijdens hét Navo-vlieg feest op het vliegveld Soesterberg. Vijfde van links herkennen we prin ses Irene, vervolgens prins Bernhard, verder minister ir. C. Staf, H. M. Koningin Juliana en zesde van rechts H.K.H. Prinses Beatrix. Landarbeider ontkent brief over bom te hebben geschreven. Een ontslagen R.A.F.-piloot te Ips wich, William Stanley Whales, die zaterdag verklaarde de brief naar de Russische ambassade te hebben ge schreven waarin zogenaamd een Amerikaanse piloot zegt een atoom bom in de Noordzee te zullen werpen heeft thans deze verklaring weer in getrokken. „Ik beken nu dat ik niet de schrijver ben van de brief die vo rige week door de Sowjetautoriteiten openbaar werd gemaakt, aldus Wha les in een verklaring aan de politie van Ipswicli. ik deze brief in de bladen zag afgedrukt dacht, ik plotseling: wan neer ik zeg dat ik deze brief heb ge schreven zal dit veel opschudding ver oorzaken en zal het hele land met mijn brief op de hoogte zijn". Whales werd inderdtijd wegens gees telijke onevenwichtigheid uit de R.A. F. ontslagen. Hij nam hiermede geen genoegen en schreef talrijke brieven, naar parlementsleden, regeringsin stanties en, naar zijn eigen zeggen, ook naar ambassades, waaronder die van de Sowjet-Unie. Whales zegt in de zondag gepubli ceerde verklaring dat „bet hem spijt door een valse verklaring politie en andere autoriteiten moeilijkheden te hebben bezorgd, doch dat hij zijn handelswijze niet betreurt. „Ik geloof dat de eigenlijke brief een vervalsing was", aldus Whales. Wilfried Martens werd aangehouden (Van onze correspondent te Brussel) Tijdens de Vlaamse dag op de Wereld tentoonstelling is het zondag tot ern stige ongeregeldheden gekomen. Na het officiële gedeelte, bestaande uit een plechtige mis, een bijeenkomst in het groot auditorium en een folkloris tische manifestatie op de Esplanade, begaven zich omstreeks vijf uur grote groepen Vlaamse jongeren met de leeuwenvlag (de nationale vlag van Vlaanderen) naar het plein voor het Franse paviljoen, waar beurtelins liederen als „De Vlaamse Leeuw" „De Blauwvoet" werden aangeheven en Vlaamse strijdkreten weerklonken Het Franse paviljoen werd op dat moment.slechts door een kleine groep politiemannen bewaakt en geruime tijd leek het of de betogingen een geordend karakter zouden behouden. Maar nadat met een overvalwagen een groep van twintig politiemannen was aangevoerd, ging de politie plotse ling over tot een uitval, waarbij met de gummistokken ontelbare klappen werden uitgedeeld. Over vele in het gedrang gestrui kelde personen vluchtten de beto gers. Niet lang daarna zag men dat de leider der beweging, de Leuvense student Wilfried Mar tens, door drie politicmannen in de overvalwagen werd gegooid. Nog enige Vlamingen volgden zijn weg MOTIE NA LANGDURIGE DEBATTEN AANVAARD NA EEN BEWOGEN vergade ring in de „Koning van Enge land" te Hulst heeft de kring Middelburg van de K.V.P. zon dagmiddag een uitvoerige mo tie aangenomen over de veerta- rieven op de Westerschelde. De motie valt in twee delen uiteen: in het eerste wordt een opsom ming gegeven van de minimale verlangens, waarnaar de K.V.P.- kring Middelburg bij voortdu ring wil streven, in het tweede deel worden twee concrete wen sen aan de Tweede Kamer voor gelegd. Bij voortduring zal dan worden ge streefd naar: Vaste verbindingen in Zeeland over rivieren en zeemonden; een aan het verkeer aangepaste outillage der veerdiensten, zolang deze vaste verbindingen niet tot stand zijn gekomen, alsmede on middellijke bestelling van de twee de nieuwe, grote boot voor de Westerscheldeveren; volledige vrijheid der veren, zoals die voorheen bestond. Voorts zegt de motie, dat de kring bereid is als overgangsmaatregel indien dit althans noodzakelijk zou zijn de thans bestaande tarieven (d.w.z. de niet-verhoogde) te aan vaarden, met dien verstande dat de afstand tussen de twee plaatsen, wel ke door veren wordt bediend, hemels breed moet woren gemeten als basis voor de berekening der veergelden. Dit is b.V. van belang bij het veer TerneuzenHoedekenskerke, waar de boot een grote omweg moet ma ken tengevolge van de situatie in de vaargeul. Wanneer men bij bereke ning van de tarieven zou uitgaan van ie z.g. „variabele kosten", die door een vervoersmiddel zouden zijn ge maakt over dezelfde afstand over de I weg, dan mag een „natuurlijke" om weg geen rol spelen. De twee wensen, die aan de Tweede 1 Kamer zullen worden voorgelegd, lui den aldus: Beschikbaarstelling van de geld middelen voor bovengenoemde minimale verlangens, zodat de nieuwe tarieven op 1 augustus niet behoeven te worden inge voerd beschikbaarstelling aan de provin cie Zeeland van die geldmiddelen uit het provinciefonds, die de pro vincie in §taat zullen stellen haar vervoerstaak in geheel Zeeland naar behoren te vervullen. Dit laatste houdt in, dat de provincie zelf de tarieven kan vaststellen. Tegen stemden slechts zes leden on der leiding van de vermaarde heer Colsen uit Sluiskil, wie de motie niet ver genoeg ging. Het was overigens een vergadering, waarin de voorzit ter van de kring Middelburg, gede puteerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, het niet gemakkelijk had. Hij gaf een korte üiteenzetting van de situatie rond de tarieven, waarbij hij na drukkelijk stelde, dat de beslissingen van het college van Ged. Staten in zake deze aangelegenheid homogeen waren genomen. De koppeling van tarieven aan verbetering der "outil lage is uitdrukkelijk door de minister gesteld en op grond daarvan heeft het college, in aanmerking genomen dat het met de verbetering der outil lage helemaal fout ging en na het horen van Prov. Staten, besloten met de minister over tarieven te spreken. „Ged. Staten stonden dus met de rug tegen de muur. Het college staat echter wel degelijk nog op het standpunt, dat in het thans bereikte resultaat nog wijzigin gen mogelijk moeten zijn. Zo is door G. S. aangekondigd, dat in de toekomst nog gesproken zal worden over identiteitskaarten voor Zeeuws-Vlamingen". Mr. Mes zette voorts uiteen, dat naar de mening van het kringbestuur Mid delburg der K.V.P. het nu nog be staande restant van de vrije veren (vervoer van personen en rijwielen) behouden moet blijven. Vervolgens kondigde hij een motie van het be stuur aan, die hij punt voor punt be sprak, daarbij als zijn mening te kennen gevend, dat het standpunt, in deze motie neergelegd, niet in strijd Is met dat van Ged. Staten. „De koppeling door de minister van verbetering der outillage aan de ho gere tarieven heeft het college in een hoek gedreven". Tenslotte waar schuwde hij, dat slechts op „een re gelmatige en constructieve wijze" moet worden getracht om deze mini mum-eisen ingewilligd te krijgen. „Dat willen wij doen met een ieder,- die met ons een constructieve poli tiek wil volgen. Daarbij zal echter eerst afgetast moeten worden wat politiek mogelijk is!" aldus de heer Mes. Debatten Uitvoerig werd over de uiteenzetting van de heer Mes en de motie gede batteerd. De stemming was aanvan kelijk allesbehalve gunstig voor een aanvaarding der motie en na veel heen en weer gepraat moest de verga dering eerst worden geschorst vöor beraad aan beide zijden van de groe ne tafel. Bij het debat weerde met name de voorzitter van het actie comité, de heer Honoré Colsen, zich fel. ,.U gaat met de rug tegen de muur staan. U en het gedeputeerd college, meneer Mes. Dat is een be lediging van ons - Zeeuws Vlamingen" zo verklaarde hij. „En de Kamers van Koophandel hebben het stand punt van hun vroegere voorzitter, de te vroeg ontslagen Koch, om zeep ge bracht. Dat heeft de Zeeuws-Vlamin gen wakker geschud". En met stem verheffing riep de actie-leider uit: „Wij eisen vrije veren en zullen ze krijgen ook!" Aan het debat werd ook deelge nomen door mr. W. J. D. M. van Rompu uit Amsterdam, kleinzoon van wijlen Gedeputeerde Van Rompu. die in de vooroorlogse, ja ren belast was met de bootdien sten. Deze heer betoogde, dat een „Zeeuw nooit met de rug tegen de muur staat" en omstandig ver- Vervolg op pag. 2) en de politie trok een cordon om de wagen. Op dat moment verscheen tevens een bataljon rijkswacht ten tonele, maar elders klonken op verschillen de plaatsen alweer de Vlaamse volksliederen. Na een nieuwe charge zag men hier en daar verspreide vechtpartijen met de politie, en enkele persfotografen die te dicht bij de ge beurtenissen wilden komen, zagen hun toestellen sneuvelen. Er versche nen op dat moment tevens karabiniers van de rijkswacht. Tot ernstige on geregeldheden kwam het hierna niet meer, maar het bleef nog tot ver in de avond onrustig bij het Franse pa viljoen. De grief van dc Vlamingen, die gis teren tot een uitbarsting kwam, richt zich vooral tegen het feit, dat in het Franse paviljoen geen enkele Ne derlands opschrift wordt aangetrof fen, ondanks het verzoek dat des tijds door België aam alle deelne mende landen werd gedaan. De opgebrachte Wilfried Martens wordt in sommige kringen als de Vlaamse leider van de toekomst be schouwd. Hij is de voorzitter van het Vlaamse jeugdcomité voor de we reldtentoonstelling, dat na een taaie strijd de voldoening kreeg, dat op de Expo tussen de nationale dagen ook een Vlaamse dag werd inge voegd. Gevechten tussen Britse militairen en Cyprioten. In het Cyprische dorp Avgorou, ten zuiden van Famagusta, zijn zaterdag in een gevecht met Britse soldaten twee Griekse Cyprioten, onder wie een vrouw, doodgeschoten en zes zwaar gewond» Tientallen andere Cyprioten werden licht gewond. Aan Britse zijde liepen 22 militairen ver wondingen op. Het gevecht was begonnen, toen vrouwen soldaten, die tevergeefs hadden getracht de mannen ertoe te brengen anti-Britse leuzen te verwij deren. met stenen gingen bekogelen. Na eerst gepoogd te hebben de me nigte mei wapenstokken te versprei den, openden de militairen het vuur op de menigte. Busongeluk in Joego-Slavië eist twintig mensenlevens. Twintig personen vonden in het zui den van Joego-Slaviè de dood, toen een Yoego-Slavische touringcar van een bergweg afschoot en in een 300 meter diep ravijn stortte. Het onge luk gebeurde op de weg van Pee naar Andrejewitsja In de bus bevon den zich geen buitenlanders. LATER PLAATSELIJK OPKLARINGEN Overwegend droog weer met in de ochtend over het algemeen veel be wolking, maar in de middag plaatse lijk opklaringen. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag meer opklaringen verwacht en droog weer. Rustig strandweer met zwakke noodwestelijke wind. Temperatuur overdag 1719 graden Celsius. Zeewater 15 graden Celsius. Vooruitzichten: gunstiger strandweer, met opklaringen en iets. hogere tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1