Van de Zweedse woningbouw valt nog wel iets te leren HOOVER PRIJST OP EXPO REGERINGSSTELSEL V. S. AAN MEER DAN DRIEKWART MIUOEN MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND KURTZ KREEG 30.000 TERUG ZATERDAG 5 JULI. 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MEN HOORT ZIJN BUREN NIET Bokking was slechts bedorven.».. De heer J. L. van de Archimedes- weg 104 te Amsterdam is met de schrik vrijgekomen. De lichtge vende bokking die hem ijlings de politie deed bellen, blijkt alleen maar bedorven te zijn en van eni ge radio-activiteit is geen sprake, aldus het instituut voor kernphy- sisch onderzoek te Amsterdam. Toen in de nacht van woensdag op donderdag het licht in de wo ning van Lr. uitviel, omdat de muntmeter een nieuwe penning vereiste, zag de bewoner, dat een bokking, die op de keukentafel voor de kat klaarlag, licht uit straalde. Vrezende dat het zee banket radio-actief was waar schuwde hij de politie, die de bok king zo snel mogelijk naar het instituut bracht. De geigerteller wees uit, dat er van radio-activiteit geen sprake was en gisteren luidde 't deskun dig commentaar van het labora torium: „Het is een stomweg be dorven vis geweest. Dat de bac teriën dan gaan oplichten is een gewoon verschijnsel. Ook naakte visgraten doen dit dikwijls". Vooral de flatbouw is voor buitenlanders interessant Vaak zijn er artikelen geschreven met soms felle kritiek op de woning toestand, de bouwmethoden, de architectuur en de stedebouw in ons land. Voor iemand, dieTïeze lectuur heeft doorgenomen ls het interessant een vergelijking te maken met de Zweedse toestanden op dit gebied. In het algemeen zal men daarbij tot de concl usie komen, dat de Nederlanders heel veel dingen, die de Zweden doen, ook kunnen en zelfs wel beter. Er dient echter direct al rekening te worden gehouden met de geheel andere volks aard en de veel hogere, eigenlijk te hoge, levensstandaard daar. Ook moet en wil de Zweed voor zijn huur een percentage van zijn inkomen betalen dat veel hoger is dan wat wij er voor over hebben. - Elf -verdiepingen hoge flats te Orns- leöldsuik: diverse kleurtoepassingen inbalcom en muren Wat de huur betreft zijn er merk waardige toestanden. Zo kan het ge beuren dat iemand, die een kantoor baan heeft, een hogere huur moet be talen dan zijn buurman die metselaar is en veel meer verdient. Deze man krijgt, echter huursubsidie, welke mensen zoals de kantoorman moeten missen, In Zweden bestaan alleen in de gro tere steden woning-moeilijkheden vooral door de grote trek naar de stad. Op het platteland echter is de toestand gunstiger. Er wordt flink gebouwd en gesaneerd. Bouwmethoden Van de bouwmethoden zou men in Nederland nog wel kunnen leren en men zou het in Nederland zelfs beter kunnen doen door gunstiger omstan digheden. De moderne flatgebouwen, die tot zo'n elf verdiepingen gaan, vinden hun hoofdconstructie in de binnenmuren, terwijl de vloeren mee doen aan de sterkte van het gebouw. Men zou zich zo'n gebouw' kunnen voorstellen als een schoenendoos waarvan een kleine opstaande kant is weggenomen. Deze constructie heeft enorme voordelen. Zij is dege lijker, gemakkelijker uit te voeren en door haar eenvoud goedkoper. Ook kunnen de voornaamste buitenwan den geheel vrij ontworpen worden. De buitenwanden zijn soms vooruit gereed gemaakt (prefabricated). Dit ia natuurlijk erg praktisch, maar in dat grote, dunbevolkte Zweedse land bijna niet te verwezenlijken, daar de produkten in te kleine hoeveelheden over zeer grote afstanden vervoerd moeten worden, waardoor dit te duur wordt. Om even een indruk te geven van die afstanden: liet zou er bijvoor beeld op neerkomen, dat een werk plaats in Rotterdam de buitenwanden maakt, die voor gebouwen nodig zijn in Parijs. Wij echter, in ons kleine land met zijn zeer grote bevolkingsdichtheid, kunnen dit systeem wel toepassen en naar ik geloof veel beter en veel goedkoper. Ramen en deuren zijn altijd voorge- fabriceerd en genormaliseerd. Zij zijn van hout gemaakt. (Hout is een eeuwenoud en altijd ■modern bouwmateriaalen het is één der beste materialen; zeer zeker voor voor gefabriceerde on derdelen en wanden). De uitvoering De dragende constructie is van beton, terwijl leidingen zoveel mogelijk wor den samengevoegd in enkele kokers. Wat betreft het bouwen zelf, ik was op een maartse dag in een Noord- Zweeds stadje (6500 inw.) en zag daar enkele flatgebouwen in aan bouw. Het was wisselvallig weer en af en toe sneeuwde het. Ik vroeg aan de.opzichter: ,,Is dit niet te bar weer om in te werken?" Neeen, ze werk ten door tot 25 graden onder nul. Ik geloof, dat in Nederland 's win ters de bouw praktisch stilligt. Vooral omdat de lonen enorm hoog zijn heeft men alles behoorlijk geor ganiseerd; één ploeg doet slechts één bepaald soort werk. De bouw zelf verloopt ongeveer als volgt: men ls bezig met het storten van de betonvloer voor een der hoge re verdiepingen. Twee verdiepingen lager wordt de bekisting weggehaald. Daaronder is men dan al bezig met de eerste afwerking van een verdiep ing en het provisorisch dichtmaken met zeilen en karton. Men begint hier ook met het aanbrengen van een isolatie-buitenlaag tegen de beton nen buitenmuren. Is men met de betonconstructie klaar dan volgt de laatste afwerking van boven naar beneden. Voorzieningen Hier zijn dan enkele dingen, die wij in Nederland niet kunnen betalen. Alle flats krijgen namelijk vloerbe dekking, behang, en de keuken wordt voorzien van een ijskast en een elek trisch fornuis. Maar toch zijn er ook voor ons enkele dingen, dié wij wél kunnen betalen, zoals de vaak toe gepaste dubbele voordeur, de vuil- stortkoker, de centrale verwarming en warm en koud watervoorziening. Deze laatste voorzieningen zijn altijd in een groep flats centraal geregeld, en ik zag in Stockholm dit zelfs als stadsvoorziening. Naar ik meen is dit ook zo in het centrum van Rotter dam. Het lawaai in het gebouw is mini maal. Men hoort zijn buren niet. Al leen als zij de boel op stelten zetten, wat meestal het geval is door een te groot, gebruik van Aquavit. Er wordt bij de bouw 's winters ge bruik gemaakt van voorverwarmde bouwmaterialen. Beton o.a., dat tot 60 graden wordt verwarmd, terwijl in de dichtgemaakte verdiepingen warme lucht wordt geblazen. Veel is gemechaniseerd. Ik zag b.v. een heel mooie bouwlift en bouw- kraan. Eén en ander zal wellicht veel duurder zijn dan bij ons (ook in ver houding) maar de bouw is degelij ker, vernuftiger en houdt het langer uit zonder al te grote onderhouds werkzaamheden. Mede ook door de voor ons zo gunstige mogelijkheid om het allergrootste gedeelte van een woongebouw in een werkplaats te kunnen maken, kunnen wij in Ne derland beter en op de lange duur goedkoper gaan bouwen. De architectuur en stedebouw ver- Te Solna bij Stockholm: flats met verschillende kleurtoepassingen. schillen in Zweden uiteraard van die in Nederland, daar ze o.a. zo afhan kelijk zijn van de volksaard. Vooral kan ik mij voorstellen, dat veel Hol landers de Zweedse bouw niet zo ge zellig zullen vinden. Zij zullen bij voorbeeld hun (rommelige) achter tuintje missen. Maar is ons „Subto- pia" nu zo gezellig Wij kunnen dan ook op deze gebie den veel leren en veel interessante dingen zien. (U zult misschien zo langzamerhand denken dat ik geen enkel respect heb voor de prestaties van de Hollandse architecten. Niets is minder waar, kijk bijvoorbeeld naar het Nederland se paviljoen op de Expo. dat in En gelse bladen zo'n bijzonder goede kri tiek kreeg. Zweden vindt het bene den zijn waardigheid om aan deze „banale wereldkermis" mee te doen en daarom heb ik geen Zweeds com mentaar over „ons" paviljoen). In de Zweedse architectuur vindt men drie dingen die opvallen: 1 De flat-indeling; 2 de variatie in flat-grootte; 3 de verschillende ma nieren om het gevaar van monotone eenheid te doorbreken. Ik wil smaak-problemen liever ver mijden, al heeft punt 3 hier wel be trekking op. Flat-indeling De flats zijn handig ingedeeld. Voor ons misschien te Amerikaans en te nieuw. Alle kamers komen op de zit kamer uit. Dit vooral is voor ons vreemd. Er is alleen een klein halle tje, met vaak een enorme bergkast. Vanuit dit halletje bereikt men de keuken, de zitkamer en de badkamer. Er zijn veel kasten, meestal een kast wand, die, zoals bij mijn vrienden In Solna (Stockholm) langs een wand van de eethoek doorliep tot in de keuken. Het is wel zo, dat de slaap kamers vaak kleiner zijn, en ook is het niet ongewoon, dat de ouders in de zitkamer slapen. De badkamer be vat meestal: bad (waarboven, droog- rek) en wastafel, deze twee door één kraan bediend, met douche en w.c. De variatie in flatgrootte is per ver dieping bijvoorbeeld zo: 2 flats met zitkamer, keuken, badkamer, halletje en 2 slaapkamers; 1 flat idem met 1 slaapkamer; 1 flat idem met 3 slaap kamers terwijl er tenslotte nog een flat is met één grote zit-slaapkamer, een keukentje en een douchecel. Men heeft in de kelder aparte berg ruimte en vaak is daar de wasgele genheid en de garage. Op de boven ste verdieping zijn vaak (nog) lu xueuzer flats met een gezellige open haard. (Niet in een hoek, maar zo danig in een wand geplaatst dat men er een zitje omheen kan maken). Naar mijn mening wordt er in Ne derland niet altijd voldoende aan dacht geschonken aan bovenstaande punten, Geen monotonie De monotone eenheid en grauwheid van onze steden, zoals soms in Am sterdam-west of in Vlissingen, zouden wij kunnen voorkomen zoals men dat doet in Zweden. Er wordt daar heel veel gebruik gemaakt van kleuren schema's. Ik vond de verschillend- gekleurde balkons en buitenwanden een gezellig en niet te bont aanzien geven aan een gebouw. Misschien aardig om te vernielden is, dat door de aanwezigheid van het grote vlieg veld in een voorstad van Stockholm, alle bovenranden van de hoge flat gebouwen met neonbuizen verlicht waren hetgeen 's avonds een fantas tische aanblik gaf. Verder wordt veel gebruik gemaakt van muurschilderingen en dergelijke dingen. De stedebouw is in Zweden in de nieuwere wijken zeer goed. Men let vooral op or ganisatie, en in dien mogelijk, op de zoxme-omloop. In Stockholm zag ik, dat een groep van 5 flatgebouwen een eenheid vormden, met enkele „primaire" win kels, die vaak onderin de flatgebou wen zijn gemaakt. Weer een aantal van deze groepen vormen een grotere eenheid. (Men kan deze manier van steden bouw o.a. goed bestuderen in het boek: „Urban Sociology", geschre ven door James A. Quin, University of Cincinnati. U.S.A.). Zeer opvallend is ook de situatie van de scholen en voorts het feit dat de wegen niet dóór de bebouwing gaan, maar er langs. De hoofdverkeersweg Te Solna bij Stockholm: flats met gekleurde balcons. is bijvoorbeeld door groenstroken ge scheiden van de bebouwing (vooral veiligheid voor kinderen). Hoe vaak ziet men in Nederland dat men daar tegen volkomen ineaat en de huizen liefst direct aan belangrijke wegen plaatst. Bijvoorbeeld Vlissingen en 't Zand (Middelburg). Zelfs in de kleinere Zweedse steden, die wij grote dorpen zouden noemen, bouwt men hoog en laag. Daardoor worden de wooncentra compacter, blijft er meer ruimte over voor par ken, scholen etc. En hierdoor worden de steden ook administratief niet te groot en be hoeft men in Zweden geen afschu welijke plannen te maken voor satel lietsteden, waarvan ik zeker ben, dat ze niet ontworpen zijn door de archi tecten van „ons" paviljoen op de Ex- po. Niet alles mooi Tot slot, nog een enkele opmerking. Niet alles is even mooi in Zweden, er is nog veel oude bebouwing en de nieuwbouw is ook niet altijd even schitterend. De interieurs zijn vaak net zo gevuld met kitsch als bij ons; maar wij kunnen er toch veel posi tieve dingen leren. Niet alleen wat de besproken punten betreft, maar ook het feit dat de architecten in Zweden een veel grotere vrijheid heb ben dan in ons land. Hij is- alleen af hankelijk van een stadsarchitect, die echter goed moet oppassen geen dic tator te worden. Overigens, al is het nu eenmaal zo, dat wij vaak naar het buitenland gaan - en daar dingen zien die veel beter en mooier zijn (lijken) dan in ons land, toch blijft er maar één Hol land, waarop wij zo lekker kunnen mopperen. W.M.H. IN 182 JAAR MET SUCCES TOEGEPAST „Verstikkende warboel" in andere landen gehekeld. Oud-president Herbert Hoover heeft vrijdag op de Brusselse wereldten toonstelling, als speciale afgezant van president Eisenhower, een rede uitge sproken ter gelegenheid van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsdag Hij gaf een uiteenzetting van de Amerikaanse levenswijze en bestreed o.a. typische anti-Amerikaanse pro- paganda. die de Ver. Staten beschul digt van imperialisme en agressieve bedoelingen. Over duurzame, democratische rege ringsmacht zei Hoover, dat een van de problemen waarvoor alle volken zich zien gesteld een duurzame be scherming is van de rechten en vrij heden der mensen tegen vernietigen de interne krachten die zij zelf te voorschijn roepen. Gedurende de laatste honderd jaar hebben nieuwe en revolutionaire we tenschappelijke ontdekkingen, grootse uitvindingen en wijzigingen ln het so ciale denken de vrije regeringen voor vele problemen gesteld. Ik behoef niet in herinnering te bren gen, aldus Hoover, dat bij de vrije volken in hoofdzaak twee regerings stelsels bestaan. De Verenigde Staten kozen een stelsel waarbij de uitvoe rende macht is gescheiden van de wet gevende macht en waarbij de presi dent en parlementsleden voor 'n be- VOLGENS SCHATTING VAN K.N.A.C.: paalde ambtsperiode worden gekozen. De Britten blijven trouw aan een par lementair stelsel waarin de wetgeven de en uitvoerende machten zijn ge combineerd en de hogere ambtenaren periodiek en allen tegelijkertijd wor den gekozen. Dat stelsel heeft bewon- derenswaardig gewerkt, omdat het op een politieke meerderheidspartij steunt. Maar, vooral sedert de Eerste Wereld oorlog, heeft zich bij het parlemen taire stelsel op het Europese vaste land een groot aantal binnenlandse vraagstukken voorgedaan die aanlei ding zijn geweest tot het ontstaan van. een menigte kleinere politieke par tijen. Daardoor werd het onmogelijk beslissende en opbouwende oplossin gen te vinden voor de nationale pro blemen en ontstond een verstikkende warboel in het landsbestuur. Na de Eerste Wereldoorlog zijn vijftien Srropese landen, in wanhoop, tot dic tatuur vervallen en ik ben van verre getuige geweest van hun ineenstor ting. Het Amerikaanse stelsel is niet vol maakt, maar 182 jaar lang heeft het ons land door iedere crisis ge holpen en heeft het over het alge meen een ordelijke vooruitgang ge bracht temidden van nieuwe uitvin dingen en gedachten. Wellicht heeft onze ervaring op het gebied van de scheiding van uit voerende en wetgevende macht en de verkiezing van hoge ambtenaren voor bepaalde ambtsperioden zijn nut voor andere vrije mensen, zo meende de Amerikaanse oud-presi dent. Echter aanzienlijke vertraging in groei motorrijtuigenpark. Volgens een schatting van de K.N.A. C. waren er aan het eind van het eer ste kwartaal van dit jaar in Neder land 820.000 bromfietsen, 404.000 per sonenauto's, 130.500 vracht- en be stelauto's, 133.680 motorrijwielen, „Koningin Elizabeth moet ook eens in andere delen van het Gemenebest wonen" Nieuwe kritiek van lord Alfrincham. Lord Altrincham die eerder naam heeft gemaakt- door zijn krachtige kritiek op het Britse vorstenhuis, pleit er nu vor dat koningin Elizabeth eens 'n tijd in de verschillende landen van het gemenebest gaat wonen. Mo gelijke tegenwerpingen dat het ge zinsleven van de vorstin hieronder zal lijden, wijst de lord bij voorbaat als „onzin" van de hand. In het door hem uitgegeven tijdschrift „The National and English Review" zegt lord Altrincham onder meer; „Met de moderne communicatiemid delen is een verhuizing van Engeland naar Canada, van Canada naar Australië of van Australië naar Cey lon nauwelijks minder eenvoudig dan een--verhuizing van Londen naar Windsor, van Windsor naar Sandring- ham of van Sandringham naar Bal moral' (in Windsor. Sandringham en Balmoral heeft de Britse koninklijke familie bezittingen waar zij een ge deelte van het jaar doorbrengt De koningin woont persoonlijk het concours hippique te Badminton bij, j maar als het gaat om ceremoniën bij geboorte van een nieuwe staat van het gemenebest laat zij zich door haar zuster vertegenwoordigen, aldus lord Altrincham. Hij doelt hierbij op de aanwezigheid van prinses Margaret bij de plechtigheden ter gelegenheid van de inauguratie van de Westindi- sche Federatie. Het Westdultse federale gerechtshof te Karlsruhe heeft de 38-jarige Tsjech George Grant, ook bekend als Miroslav Ziarko, tot vier jaar dwangarbeid ver oordeeld op beschuldiging van het on derhouden van „verraderlijke betrekkin gen", pogingen tot ontvoering en het vervalsen van documenten. De 34-jarige Joseph Lahovise, eveneens een Tsjech, kreeg twee Jaar gevangenisstraf. 44.120 scooters, 11.550 motordriewie lers, 8350 autobussen, 5720 speciale voertuigen (brandweerauto's e.d.) en 5160 trekauto's. Een totaal elus van tegen de driekwart miljoen motorrij tuigen indien de bromfietsen even buiten beschouwing worden gelaten. Op dit moment heeft het totaal aan tal motorrijtuigen de driekwart mil joen zeker royaal overschreden, zö meent de K.N.A.C. Naar zeer ruwe raming waren er bijvoorbeeld op 1 juli 415.00 personenauto's. Deze grote getallen zeggen ovèri- gens nog niet, dat Nederland een sterk gemotoriseerd land is. In bijna alle andere Westeuropese landen ligt het aantal motorrijtuigen per dui zend inwoners hoger (overwegend derland heeft nog een ernstige ach- zelfs aanzienlijk hoger) dan hier. Ne- terstand in motorisering in te halen, aldus de K.N.A.C. De laatste ander half jaar is daar echter weinig van gekomen, want tengevolge van de zware lasten op motorwegverkeer is bestedingsbeperking en de nieuwe, aanzienlijk vertraging ontstaan in de groei van het motorrijtuigenpark. Het aantal nieuwe personenauto's dat Nederland er vorig jaar bij kreeg, was 8 procent minder dan het aantal dat er in 1956 bij kwam: het aantal nieuwe motor rijwielen en scooters lag 26 pro cent lager, het aantal nieuwe vracht- en bestelauto's 24 procent lager. De terugslag is dit jaar nog groter geworden. Het aantal nieuwe personenauto's in de eer ste vier maanden van dit jaar, bleef 15 procent onder het aantal nieuwe personenauto's in de over eenkomstige periode van '57. De aantallen nieuwe motorrijwielen plus scooters en vracht- plus be stelauto's vielen met respectieve lijk 31 en 45 procent terug. Twee schilders in Nieuwe Maas verdronken Twee constructieschilders zijn giste ren verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schilder werk onder de tweede boog van de Willemsbrug te Rotterdam aan de zijde van de 7,laaskade. Het zijn de ongeveer 25-jarige A. van der Velde te Rotterdam, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 28- jarige Joh. van der Kruit, die een kosthuis heeft aan de Dreef in Rot terdam-zuid. Twee collega's, die onder dezelfde boog op een andere stelling bezig wa ren, hoorden opeens geschreeuw en zagen de stellingplank waarop de anderen gestaan had-" i in het water drijven. Even later zagen ze ook hoe Van der Velde, die kon zwemmen, de hand reikte aan Van der Krult, maar daarop verdwenen beide in de diepte. Er is nog een reddingsboei uitgeworpen, maar zopder succes. De 73-jarige Albert Kurtz (Ohio) krijgt de bijna 30.0U0 gulden te rug die hij heeft moeten betalen voor een kus die hij nooit heeft gekregen. Kurtz vroeg drie jaar geleden om de kus bij de 21-jarïgc Alcina Brorein. die echter weiger de. De echtgenoot van Alcina en haar vader bedreigden Kurtz met de gevangenis als hij zijn voorstel niet zou honoreren met 30.000 gulden. Uit vrees in de gevangenis te be landen betaalde Kurtz. Hij won echter tevens advies in van een advocaat, die hem adviseerde de Broreïns te laten vervolgen we gens afpersing. Dit heeft Kurtz intussen met suc ces gedaan. De rechter heeft de Broreins veroordeeld tot het te rugbetalen van de 30.000 gulden, alsmede tot het betalen van zes procent interest voor het „geleen de" bedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7