HOFNAR Opgelegde schepen in Nederlandse havens weinig gewaardeerd Poes bestuurt een rattenvliegtuig LUXE dej^nóh vacantie -<fóf am STEMMEN UIT DE KERKEN METEOROLOGISCHE RADAR PRO V7770J7LLE ZEEUW 8 E UOUR'AUT. ZATERDAG 5 JULI 1958 Prachtige blikverpakking voorkomt bréuk. Idéaal .op reis. Uitsluitend per 10 stuks. De beste sigaar van Hofnar - nooit fijner gerookt! RUSSEN LATEN CIRCUS ZIEN (III) Directeur-generaal voedselvoorziening wil andere functie Verschil van mening over Intern-organisatorische kwesties. Een der ochtendbladen heeft gewag gemaakt van een ontslag-aanvrage van de directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Fran ke. Het hoofd van de afdeling voorlich ting van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening deelt desgevraagd aan het A.N.P. officieel mede, ook namens betrok kene, dat van een ontslagaanvrage als zodanig geen sprake is. De heer Franke heeft aangekondigd, dat hij een andere functie ambieert, de re den van zijn voorgenomen vertrek te zijner tijd ligt niet in verschil van inzicht op landbouwpolitiek terrein en draagt, bij een bestaande uitste kende verstandhouding met de mi nister, geen persoonlijk karakter. De reden ligt bij een zakelijk verschil van mening in kwesties van intern- organisatorische aard met betrekking tot de directie van de voedselvoor ziening. Dit verschil van mening is bepaald niet van zó drastische aard dat op korte termijn een te vragen ontslag van de heer. Franke moet worden verwacht. Omzet van Westduitse industrie gedaald De omzet der Westduitse industrie zonder de industrie van het Saarge- bied en Berlijn was blijkens de be rekeningen van het Westduitse Bu reau voor de Statistiek in mei j.l. la ger dan in april. Dit was de eerste maal in vele jaren, dat zich in deze tijd van het jaar een achteruitgang heeft voorgedaan. De industriële omzetten beliepen in mei j.l. 16.5 miljard D.M., of 0,5 pet. minder dan in april j.l. Verleden jaar vertoonden de omzetten nog een stij ging van 0.5 pet. van april op mei en in de drie daaraan voorafgaande jaren varieerden de stijgingen van 2,5 tot 4 procent. In het lopende jaar tot dusverre is de expansie van de industriële omzetten in West-Duitsland aanmerkelijk ge ringer dan in het afgelopen jaar. De stijging van de omzetten bedraagt dit jaar ongeveer 7,5 pet ten opzichte van 1956, terwijl de stijging in 1956 ten opzichte van 1955 11,5 pet bedroeg. DE „OUDE BESJES" VAN DE ZEE Het geheel blijft niet erg overtuigend zoals we reeds geschreven hebben en het meest van al is dat wel het geval geweest met de bijbelse argumente ring. In de loop van de jaren zijn er hierover heel wat artikelen, inge zonden stukken en brochures ver schenen van vóór- en tegenstanders, die beide met allerlei teksten uit de Bijbel voor de dag kwamen en daar bij natuurlijk gedwongen waren hun uitleg te geven van dezelfde woor den. Wanneer ze niet direct pasten in hun gedachtengang werd er het verband waarin die tekst voorkwam of nog ruimere verbanden bijgehaald. Voor de scherpzinnigheid van beide zijden niets dan lof! Maar, lezende al hetgeen die voor- en tegenstan ders van de vrouw in het ambt te berde brachten, blijft er toch het gevoel achter, dat ook dit onderdeel van de zaak niet erg overtuigend is geweest. Hieruit zullen voor een be langrijk deel wel ziln voortgekomen de weifelingen van de classicale ver gaderingen en de generale synode. WAT NU? Nu is er dan de beslissing voor het geheel van de Ned. Herv. Kerk genomen en staan do ge meenten voor de vraag wat zij zullen gaan doen. Naar we ver namen zijn er reeds gemeenten, waar vrouwelijke lidmaten offi cieus deel uitmaken van de ker- keraad, zonder officieel ambts drager te zijn. Daar zullen ze nu wel spoedig gekozen worden en in hun ambt bevestigd worden. Er zijn ook kerkeraden waar men zich op heftige wijze gekeerc' heeft tegen „deze afval". Wan neer straks de hoorcommissies uitgaan om voor een vacature een predikant te zoeken, zullen de ge wetensvragen die zij stellen, wel met één vermeerderd worden: Hoe denkt U over de vrouw in het Toestand is stellig niet alarmerend. (Van een onzer redacteuren.) In de Rotterdamse haven liggen vijf enveertig schepen werkeloos, in Am sterdam zes, m Dordrecht vier, in Vlissingen drie en in Middelburg twee. In Vlaardingen en Schiedam is een aantal kustvaarders opgelegd. Er is geen vracht voor op de we reldmarkt, of, wanneer er ai vracht is, dan is het aanbod van scheeps- ruimte zo overvloedig, dat de ver laders de voorkeur geven aan mo dern geoutilleerde schepen, dan wel vervoer te krijgen tegen zeer lage prijzei veelal 'eelal is het in het laatste geval vóór de reders voordeliger de sche pen op te leggen dan te gaan varen. Toch zijn de kosten voor een opge legd schip ook niet gering: niet al leen zullen verschillende reders zeker een deel van de bemanning door blij ven betalen en eisen de schepen, ook in die tijd van werkloosheid, hun onderhoud en bewaking, doch in gaande 1 januari 11. hebben de Ne derlandse havenautoriteiten boven dien in gezamenlijk overleg het lig geld voor opgelegde schepen, die langer dan 2 maanden opgelegd blij ven, niet minder dan verzesvoudigd. Het tarief werd in plaats van 4 cent per bruto-registerton per twee maan den, 12 cent per bruto-registerton per maand, zodat voor een schip van tienduizend ton toch iedere maand zo'n 1200 „stallingsgeld" neerge teld moet worden. Het is niet zonder reden dat deze liggelden zo rigoureus werden ver hoogd. De grote havensteden als Rotterdam en Amsterdam kampen met een tekor t aan ruimte. Opgeleg de schepen, die deze beperkte ruim te permanent bezet houden, worden dus allerminst gewaardeerd. Ten slotte is een bedrijvige havenstad niet de aangewezen plaats om „uit gestoten" zeepaarden een rustige oude dag te geven. Hoewel er onder de opgelegde sche pen vooral ook onder de kust vaarders vaartuigen zijn met een recent bouwjaar (we denken aan de in de Rotterdamse opgelegde splin ternieuwe tanker „Johannes Frans Verolme" (18.729 ton), die nog slechts één reisje maakte) zijn de meesten oude besjes. Meer dan de helft van de in Rotter dam opgelegde schepen voert een buitenlandse vlag. Het zijn Grieken, Panamezen, Liberianen of iets van dien aard en niet zelden libertysche- pen uit de voormalige oorlogslonna- ge. Het is duidelijk, dat de vrachten- markt deze vrachtvaarders met hun vaak slechte accomodatie het eerst afstoot, wanneer het aanbod van scheepsruimte iets royaler wordt. Om deze reden zien de havenautori teiten dit verschijnsel allerminst alarmerend. De haven van Rotter dam heeft de eerste vier maanden van dit jaar zelfs iets meer tonnage verwerkt dan over de overeenkomsti ge maanden van het vorige jaar, dat een topjaar was in de havengeschie denis van de Rottestad. Wel heeft men zich vanzelfsprekend bezonnen op de vraag wat er zou moeten gebeuren wanneer er nog KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Stavenisse (toez.) C. Baas, kand. te Gouda. Aangenomen naar Lage Vuursche (toez") J. C. Terlouw te Bodegraven. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Rotterdam (als studentenpredikant) dr. A. Troost te Kootwijk. Aangenomen naar Trenton (Can.) Christ. Reform Church) P. M. Jonker te Belleville (Can.) (voorheen Christ Geref. predikant te Apel doorn). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Capelle aan de IJssel ds. M. Heerschap te Borssele. Tweetal te Hendrik Ido Ambacht J. van Haaren, kand. te Moerkapelle en A. Hofman, kand. te Aalst. Twee tal te Elspeet P. van der Bijl te Rhe- nen en A. Hofman, kand. te Aalst, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Kapelle aan de IJsel M. Heerschap te Borssele. Beroepen te Katwijk aan zee J. van Haaren, kand. te Moerkapelle. Beroepen te Waardenburg A. Hofman, kand. te Aalst. I ambt? En dan zal het nóg moei lijker worden een predikant te vinden, precies zoals men hebben wil. Het zal midden in de twintiger ja ren van deze eeuw geweest zijn dat we eens gelezen hebben hoe in een bepaald gedeelte van Rusland stelsel matig alle voorgangers en ambts dragers verhuisden naar Siberië. Toen zijn het vrouwen geweest, om dat mannen het niet meer durfden, bang als ze waren voor deportatie, die gemeenten hebben geleid en in stand gehouden. Wat kunnen ook bij ons in de kerken vrouwen achter de schermen dikwijls niet veel doen. Nu de kogel door de kerk is, laat ze nu officieel doen. wat hun hand vindt om te doen tot opbouw van ge meente en kerk. Het punt van de vrouw in het ambt is wel het opzienbarende agendastuk geweest van deze zitting van dé ge nerale synode. Er zijn ook nog ver schillende andere zaken behandeld, zoals de verplichting tot geheim houding van datgene, wat uit hoofde van vervulling van ambt of bedie ning, vertrouwelijk ter kennis komt. Ook de mogelijkheid van een zen dingsterrein buiten Indonesië en Nieuw-Guinea voor de Ned. Herv. Kerk is behandeld. De internationale zendingsraad had gevraagd om een paar zéndingsarbeiders voor Afrika. Het is toch ook een belangrijke be slissing die in dezen is genomen. Heel belangrijk achten wij het dat gesproken is over de briefwisseling tussen dr. Buskes en dr. De Wilde, die gedurende de laatste drie maan den van het vorige jaar heeft ge staan in Woord en Dienst, onder de titel: „Over vrijzinnigheid en recht zinnigheid". De discussie over die briefwisseling is in genoemd veer tiendaags blad afgebroken, wat aan leiding was tot uitingen.van ernstig misnoegen. Deze zijn verstomd, toen bekend weid, dat de generale synode zelf zich met deze zaak zou 'bezig houden. Dit is sneller geschied dan verwacht werd cn de generale synode heeft nu een uitspraak gegeven over artikel X van de kerkorde, het arti kel dat gaat over het belijden van de kerk, in welk artikel de grond slag van de Ned. Herv. Kerk gege ven wordt. De uitspraak is te lang om haar in haar geheel op te nemen. Het gaat over de grenzen van de kerk en van de belijdenis en over de strekking van artikel X en over dat gene wat de fundamenten van de kerk aantast. „De belijdenisgeschrif ten stellen ons in een ruimte, die zo ruim mogelijk is, omdat zij slechts begrensd is door de afwijzing van die dwalingen, die het werk des Geestes weerstreven". Deze verkla ring wil alleen een getuigenis zijn die tot doel heeft „klaarheid te bren gen omtrent vragen waarover nog veel onzekerheid bestaat" Over deze verklaring. d:r meer in gaat op het diepste wezen van de Kerk, in liet bijzonder van de Ned. Herv. Kerk, dan heel de kwestie van de vrouw in het ambt, zal nog wel worden geschreven en gesproken, wanneer vrouwen als ambtsdragers bekende verschijningen zijn gewor den. H. meer schepen zouden worden opgi legd. Rotterdam zou in dat geval c schepen willen verwijderen naar de brede watervlakten van Hollands Diep en Haringvliet, Amsterdam heeft er het IJ-water in het ooste lijk havengebied nabij de oranjeslui zen voor gereserveerd. Het Nederlands radarproef station in Noordwijk heeft een meteorologische radar ontwik keld, waarmede zeer opmerke lijke resultaten zijn bereikt. Met behulp van deze radar Is het mogelijk op een bepaald punt wolkenformaties op een grote afstand te ontdekken en precies de loop, de snelheid, de aard en de compactheid van deze formaties na te gaan. Aangezien het hierbij gaat om wolkenformaties, die kenmer kend zijn voor onweders en plotselinge wind, is deze toe passing van de radar zeer be- tassing angrijk voor de meteorologen. Het is door deze apparatuur mogelijk enige uren van te vo ren aan te geven, dat zich op bepaalde plaatsen buien zullen ontwikkelen. De landbouw, de scheepvaart, de luchtvaart en talrijke anderen kunnen hier uiteraard hun voordeel mee doen. Onze foto toont de bui in de vorm van een grote vlek op het donkere radarscherm die verleden jaar juni op Ixot strand langs de Noordzeekust een ravage aanrichtte en ook elders grote schade veroor zaakte. In Noordwijk had men deze bui, gepaard gaande met een hevige wind van Londen af tot Zeeland en langs onze kust gevolgd. Men kon in Noordwijk geruime tijd van te voren voorspellen, dat het op het strand en ln de omgeving daarvan „mis" zou worden. De foto toont de bui ongeveer bij Noordwijk. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft een dergelijke installatie, zij net in veel eenvoudiger vorm en met minder mogelijkheden bij de industrie besteld. Zij zal op Schiphol worden geplaatst Rijksschooltoezicht wordt gereorganiseerd Met ingang van het nieuwe school jaar zal de inspectie van het voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs een belangrijke uitbreiding en reorganisatie ondergaan. De nood zaak daartoe heeft zich de laatste jaren steeds sterker doen gevoelen, vooral ten gevolgde van de zeer snel le uitbreiding van het aantal scholen en de grote toename van de aantal len leerlingen aan de bestaande scho len, In plaats van de thans bestaande zeven regionale inspecties zullen er in de toekomst zes zijn, waarvan de grenzen zodanig zijn gekozen, dat een evenwichtige taakverdeling tus sen de verschillende inspecteurs wordt bereikt. In elk der bestaande inspecties is slechts één inspecteur werkzaam, die het rijksschooltoe zicht uitoefent op alle scholen voor v-h.m.o. in zijn inspectie (h.b.s., m. m.s. en lycea, met inbegrip van de gymnasiale afdelingen daarvan) met uitzondering van de zelfstandige gymnasia. Deze laatste scholen staan thans in het gehele land nog onder één inspecteur. In de nieuwe indeling zuilen in elke inspectie twee of drie Inspecteurs werkzaam zijn, van wie één de lei ding heeft. Zij oefenen het toezicht uit op ALLE scholen voor v.h.m.o. 3n hun ressort. In de grootste drie ressorten zullen elk drie inpecteurs werkzaam zijn, in de overige elk twee inspecteurs. Het totale aantal inspecteurs zal in verband met het bovenstaande van 8 tot 15 worden uitgebreid. Daar de huidige inspecteur dr. A. J. S. van Dam met ingang van 1 september 1958 ontslag heeft gevraagd in ver band met het aanvaarden van een functie bij het Onderwijskundig Stu diecentrum te Amsterdam, zijn bij Koninklijk Besluit een achttal nieu we inspecteurs benoemd. Dit zijn de heren dr. W. H. Capel te Den Haag, dr. L. M. van Dit te Haarlem, dr. H. A. Gribnau te Roosendaal, dr. A. de Jonge te Brielle, dr. S. Keyser te Alkmaar, dr. J. van der Ligt te Box tel, dr. D. N. van der Neut te Zeist en dr. T. J. Poppema te Groningen. De Inheemse bevolking van Belgisch Kongo bedroeg volgens de vorige Jaar gehouden telling 13.174.883 personen van wie er ruim drie miljoen in gemengde gemeenschappen leefden. De blanke be volking telde 107.113 zielen. Belgische onderscheiding voor L de Groot De 85-jarige erevoorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands bond, de heer L. de Groot, is benoemd tot kommandeur in de Orde van Leo pold II „als blijk van waardering voor de man die als een der voor naamste pioniers van het Westeuro- pese middenstandswezen wordt be schouwd". De heer De Groot werd in 1925 bestuurslid: van 1938 tot 1957 was hij voorzitter van de KN.M.B. Aan de heer K. J. J. Lotsy, het Nederlandse lid van het organisatie comité van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, is dezer dagen de gouden medaille van koning Gustaaf van* Zweden uitgereikt voor zijn werkzaamheden ten bate van dit toernooi. Dressuurstaaltjes van Dourow Wladimir Dourow stalt enke le tientallen muizen uit op de tafel, die in de piste van het Circus van Moskou staat. De beestjes lopen wat dooreen of blijven stil zitten. Dourow krijgt een poes aangereikt en zet het dier tussen deze ver rukkelijke maaltijd, maar poeslief gaat netjes en rustig liggen. Oók wanneer het dier een vos naast zich krijgt aan de ene kant en een grote haan aan de andere kant... Het is zo gauw verteld, maar er moeten jaren en jaren van oefening en geduld nodig zijn geweest om dit unieke dres- suurnummer op te bouwen. Wladimir Dourouw, „artist van het Russische volk" heeft niet ten onrechte het slotnummer van de voorstel ling. In voortreffelijk Frans conver seert de dresseur met zijn dieren, met zijn muizen, ratten en dui ven, met zijn vossen en poesen en hanen, maar ook met zijn zeeleeu wen, zijn olifant en zijn nijlpaard. Hij praat op een gemoedelijk toontje en krijgt alles van zijn dieren gedaan. De grote haan kraait op verzoek met zijn bari ton, waarna het krielhaantie niet vergeefs gevraagd wordt zijn so praangeluid te laten horen. De vossen springen zonder morren door een ring, ze lopen in het donkere circus gevolgd door één schijnwerpertje het hele circus door, wanneer Dourow met zijn jachtgeweer heeft geschoten en kruipen dan eigener beweging in de jachttas, die de clown Popow op zijn rug draagt. Het nijlpaard laat zich door de dresseur kleine lepeltjes met groente in de grote muil stoppen, en rolt dan gedwee om en om in de piste! Eén van de meest spectaculaire onderdelen van het bijzondere nummer van Dourow is de vliegtocht. Er cirkelt een vlieg tuigje door de circuskoepel met een afhangend touw. Op een ge geven moment klimmen enkele tientallen ratten langs het touw omhoog en klimmen in het vliegtuig. Ze worden ge volgd door de piloot... een gro te, witte poes. Het vliegtuig gaat met deze levende lading op reis door een donker circus. De lichtjes aan de vleugels en de staart branden. Dan klappen er enkele luikjes onder aan het toestel open en er vallen para chuutjes met foto's van de dres seur naar beneden. Men verbaast zich -tijdens dit nummer over niets meer, wan neer men eenmaal beseft welk een groot artiest hier aan het werk is. Niet over de pelikaan, die plot seling het circus komt binnenvlie gen en midden in de piste neer strijkt, niet over de zeeleeuw, die de hele piste rondwandelt met een brandende petroleumlamp op z'n neus en niet over het konijn, dat een enorme roffel met de voorpootjes weggeeft op een tam boerijn. En zeker niet wanneer er aan het slot honderden duiven komen binnenvliegen. Wladimir Dourow treedt op In een soort clownkostuum met veel glinsterende pailletten, dat zijn corpulente gestalte nog gedronge- ner maakt. Hij heeft zich licht geschminkt. Dourow draagt zichtbaar een oude circustradi tie met zich mee. Hij stamt uit een roemrijk Russisch circusge slacht: de beroemde Anatole Dourow (ook wel Durow) was zijn oud-oom, diens broer Wladi mir Dourow zijn grootvader. De laatste bracht een soortgelijk nummer als nu zijn kleinzoon en genoot een buitengewone popula riteit bij het Russische volk dat zeer circus-minded Is als „oompje Dourow". Hij trad op als clowndresseur en er zijn tal van anecdotes over zijn optreden in omloop. De bekendste is dat Dourow optrad in Petersburg, waar een niet zeer populaire poli tiecommissaris was, die Groszer heette. Dourow zou met twee var kens zijn binnengekomen en ge zegd hebben „Diese Tiere sind Schweine, das erste ist ein kleines Schwein, aber das zweite ist Gros zer", welk door het publiek zeer gewaardeerd grapje hem op uit wijzing kwam te staan. Na jaren terug kwam hij wéér met twee varkens. „Dit is een klein zwijn", zei hij, „en deze hier kent U alle maal wel". Grootvader Dourow, die dus ook allerlei natuurlijke vijanden bij elkaar in de piste bracht werd „dieiysycholoog" genoemd en zijn verdiensten kregen zoveel erken ning, dat Dourow benoemd werd tot directeur van het praktisch laboratorium voor dierpsychologie dat ln 1919 in Moskou werd op gericht in de Dourowstraat. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4