Russen publiceren „brief' van Amerikaanse piloot in Engeland Beslissing over de vrouw in het ambt is gevallen B KlANKBORd POLITIEMAN, DIE GETUIGEN BEDREIGDE, GEARRESTEERD ECONOMISCHE SITUATIE VAN INDONESIË SOMBER ZATERDAG 5 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT. ONVERANTWOORDELIJKE DAAD VAN MALIK Commentaar van Washington schrijven is duidelijke vervalsing Het Russische persagentschap heeft donderdag te Londen een brief gepubliceerd, die zogenaamd afkomstig zou zijn van een Amerikaanse piloot in Engeland. Deze kondigt aan dat hij na 1 juli „een kernwapen boven de Noordzee zal afwerpen omdat de Westelijke wereld thans moet inzien hoe vreselijk een atoom oorlog zou zijn". De brief is echter kennelijk een falsificatie en wordt door alle betrokken Engelse en Amerikaanse organen als zodanig behandeld. De Sowjet-ambassade twijfelt ook aan de echtheid van de brief. Sowjet-ambassadeur Jacob Malik heeft aan het Engelse ministerie van buitenlandse zaken en aan de pers foto-copieën ter beschikking ge steld. Doch een woordvoerder van buitenlandse zaken zeide gisteren dat toen een van Maliks mensen de foto aan functionarissen van buitenlandse zaken overhandigde de brenger zeide dat het waarschijnlijk een grap was. „Wij delen die mening", aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigde ambassadeur Malik van een „bij zonder onverantwoordelijke daad" door de brief voor publikatie vrij te geven. Het Amerikaanse mini sterie zegt dat het schrijven een Britse uitnodiging aan premiers van Turkije en Griekenland Naar gister is bekendgemaakt, heeft iremier MacMillan van Engeland op 0 juni de premiers van Griekenland en Turkije tot een persoonlijk ge sprek in Rome of Geneve uitgenodigd over de kwestie-Cyprus. De antwoorden van premier Kara- manlis van Griekenland en premier Menderes van Turkije zijn al gepu bliceerd. Zij hebben het Britse voor stel tot een drieledig bestuur over Cyprus verworpen, maar staan in beginsel niet afwijzend tegenover een persoonlijk gesprek. In Antwerpen zijn 150 nieuwe straat- klokken geplaatst en er komen nog een driehonderd bij die door een automatisch regelingssysteem tweemaal per dag precies op de juiste tijd worden bijgesteld. Zomervermaak (Slot van pag 1) lichte kost achteruit; angstwekkend snel. En als men nu eens nagaat wat bedoeld wordt met de smaak van het publiek, dan blijkt dat men moet le zen: de wansmaak of de smakeloos heid van alleen dat deel van het pu bliek dat nooit iets te zeggen zou moeten hebben. En zo zakt het peil. Opvoeden tot smaak is totaal verge ten. Het is helaas zo dat het gemid delde peil van het gewone amuse ment van en voor smakelozen is en die geven aan, wensen en eisen wat er geboren wordt. Jongens zonder enige innerlijke, zelfs niet uiterlijke beschaving maken eigenlijk bij alle omroepverenigingen, uit hoe het amusement zal zijn. u kent ze, de „lawe-eerlijk-weze" knapen. Smaak van het publiek Vast niet". Tot zover de vermaning, die als de meeste vermaningen wat eenzijdig en overdreven is. We zitten nu eenmaal in de zomerslapte. Dan is het amusement wat gefor ceerd en dan.... kijken of luisteren mensen, soms naar voorstellingen of uitzendingen, die ze huiten de vakan tiemaanden zeker niet de moeite waard zouden achten. Dat is niet van de laatste tijd. Het verschijnsel deed zich ook al voor toen er nog geen radio- en televisie bestond en wat de kranten er mee te maken hebben is niet duidelijk. Het peil van het amusement en van de lichte kost, van de zotheid en de malle vertoningen is zeker niet aan het zakken. Het is alleen in de zo mer wat lager dan in de winter. Het zomervermaak en de zomerzotheden verdwijnen echter zodra de koude dagen komen. Waarom zou men zich dan zo bezorgd maken over deze korte inzinking? Ze accentueert slechts het feit. dat het amusement 's winters op een be ter cultureel en intellectueel niveau ligt! GERAFFINEERD. De tienjarige An gela Rossano brak dinsdag in bij haar buurman en maakte zich onge merkt uit de voeten met een buit aan juwelen en 10.000 lire aan contanten, aldus de politie in Caltanissetta, Si cilië. Toen deed ze iets wat bij haar leeftijd paste en dat de politie op haar spoor bracht: ze kocht 125 ijs- horens. GOED BEEN. De éénbenige gevan gene Glyn Peters werd naar het zie kenhuis van Wandsworth Enge land) gebracht om een kunstbeen te proberen. Na het been te hebben vastgemaakt, stelden de doktoren voor dat Peters het even zou probe ren. Dit voorstel heeft hij aangeno men en sindsdien is hij niet meer teruggezien. duidelijke vervalsing is en dat men er dien overeenkomstig op zal re ageren. Dit was de vijfde verval sing die sinds 1957 ter kennis van het ministerie was gekomen. In alle gevallen was het bewuste stuk van Sowjet-bron afkomstig en be doeld als propagandamateriaal. Het optreden van Malik wordt de jongste stap in de „campagne van vreesaanjaging" genoemd. De brief zou afkomstig zijn van een •iloot die in Engeland bij de Ameri- :aanse luchtmacht dient. Hij is ge post in Ipswich een plaats in oos telijk Engeland, waar een half dozijn Amerikaanse bases in de buurt ge vestigd zijn. Alleen ondertekend met de letter W, vertelde de brief dat de bemanning van plan was bulten de Britse kust een atoombom af te werpen en ver volgens naar de Sowjet-Ünie door te vliegen, waar gehoopt werd voor het leven financiële hulp te krijgen. De woordvoerder van buitenlandse zaken zeide dat toen de functionaris van de Sowjet-ambassade de foto-co- pie kwam brengen, het Foreign Office niet wist dat Malik soortgelijke co- pieën gelijktijdig aan de pers over handigde. Toen aan de woordvoerder gevraagd werd of nog stappen worden genomen om de brief zelf te krijgen, om die te kunnen onderzoeken, was het ant woord: „Dat weet ik niet. We nemen deze brief niet erg serieus". De woordkeus lijkt niet die van een Amerikaans piloot te zijn. Inmiddels heeft Scotland Yard twee detectives van haar beroemde afde ling naar Ipswich gestuurd, om een onderzoek in te stellen. De posterijen van hun kant onderzoeken of het poststempel misschien vervalst is. De Amerikaanse luchtmacht en liet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben de brief reeds afgedaan als een fopperij. INCIDENT IN RECHTZAAL VLM. Betrokken geweest bij moord op Lithause joden In de rechtzaal te Ulm is het tij dens het proces tegen leden van de gevreesde „Einsatzgruppe Tilsit" tot een dramatisch incident gekomen. Een politieman uit Mainz werd in de zaal gearresteerd, verdacht van een poging, om getuigen tot meineed te pressen onder bedreiging met een pistool. De politieman werd in de rechtzaal gefouilleerd en men vond eten gela den pistool in een schouderholster. Het proces tegen de tien voormalige Gestapo-officieren wegens de massa moord op 5502 Lithause joden in 1941, duurt al sinds april. Getuigen daarin hadden verklaringen afgelegd, die bezwarend voor politieman Art hur Genath waren. Hij was lid van de Gestapo en volgens de getuigen heeft hij actief deelgenomen bij het vermoorden van de Lithauers. Volgens de getuigen van gister had Genath donderdag geprobeerd de ge tuigen ertoe te bewegen hun reeds afgelegde verklaringen, die hem be lastten, te wijzigen. Hij had daarbij PREMIER DJOEANDA VERKLAARDE Naar normalisatie in „opstandige gebieden" De Indonesische regering heeft vrij dag medegedeeld te werlcc.i aan het herstel van de politieke en economi sche orde in de buitengewesten, wel ke door de opstand van dit jaar was verstoord. Dit geschiedde bij monde van premier Djoeanda Kartawidjaja, die voor liet Indonesische parlement een uitvoerige verklaring aflegde over de opstand van de „revolutionai re regering van Indonesië", welke na de val van Menado op 26 juni in eenstortte. De premier zette uiteen, dat de re gering genoodzaakt was de opstand met geweld te onderdrukken. Op een bepaald ogenblik werd het nationale bestaan van Indonesië door de drei ging van buitenlandse interventie in gevaar gebracht. De economische si tuatie van de republiek, in het bij zonder na de opstand, noemde de mi nister-president somber. Voorts betoogde de premier, dat de jongste kabinetsreorganisatie een onderdeel uitmaakte van het streven tot „normalisatie van de toestanden in de republiek". Ir. Djoeanda zette uiteen hoe de opstandelingen op Su matra en Celebes militaire hulp uit het buitenland hadden ontvangen, en kwalificeerde de inmenging door bui tenlandse elementen in oostelijk In donesië, het laatste bolwerk der op standelingen, als „gevaarlijk". In midden-Sumatra had „wapensmokkel op grote schaal" ongehinderd plaats. „Daarenboven werden echter vlieg tuigen, bemand door buitenlanders, gebruikt voor aanvallen op plaatsen als Makassar, Balikpapan, Bandjar- masin, Ambon, Ternate, Djailolo en Morotai". „Ook beschikt de regering over po sitieve bewijzen, dat vlieevelden in het buitenland werden gebruikt als bases voor aanvallen op verscheidene plaatsen in Indonesië". Djoeanda deelde het parlement mede, dat de bewering der rebellen, als zouden zij vechten voor een anti communistische zaak, buitenlandse elementen in hoge mate had aange trokken. „Deze buitenlandse elemen ten werden te meer aangetrokken, toen de opstandelingen zich bereid verklaarden zich aan te sluiten bij militaire verdragen als tegenpresta tie voor buitenlandse interventie". Voorts zeide de premier, dat de opstandelingen „wanorde" hadden geschapen in de onder hun con trole staande gebieden en door Matroos, die op post stond, verdronken Bij het aflossen van de wacht bij d< kleine vaartuigendienst der konink lijke marine te Den Helder, was in de nacht van donderdag op vrijdag de matroos der eerste klasse K. K„ die als uitkijk op post stond, onvind baar. Het vermoeden, dat hij te water was geraakt en verdronken, werd giste ren bevestigd, toen bij het dreggen zijn stoffelijk overschot gevonden werd. propaganda de opinie der bevol king in verkeerde banen hadden geleid. „Hoewel nog niet ten vol le voldaan", aldus de Indonesische premier, „kan de regering met opluchting verklaren, dat de maat regelen tot normalisatie van de toestanden tot dusver gunstig zijn verlopen". De plaatselijke ge meenschap, die „tevoren in een staat van verlamming" verkeerde, leeft weer op, zo zeide hij. De premier voegde nog aan zijn ver klaring toe, dat Indonesië de laatste zes jaren financiële tekorten heeft gehad en dat de militaire actie nood zakelijk tot reusachtige uitgaven moest leiden. „Lichtpunten" in de algemene economische en financiële duisternis zijn de leningen van Rus land, Amerika en communistisch Chi na en de herstelbetalingen van Japan. zij'n pistool getoond en de getuigen zeiden zich daardoor bedreigd ge voeld te hebben. Ook deze getuigen zijn vroegere Gestapomannen. De verklaringen waarvoor Genath bevreesd zou zijn, hielden in dat Ge nath volgens eigen zeggen op last van een meerdere bij de excecutie van Lithauers aanwezig had moeten zijn en voorts, dat hij met een lede ren zweep gevangenen in toom ge houden had. Na dit incident verklaarde Genath, dat hij inderdaad de zweep gehan teerd had en dat zijn vorige verkla ring, waarin zulks ontkend werd „een vergissing" was geweest. Jn Nicosia op Cyprus liébhen op standelingen in het Turkse deel van de stad een Grieks-orthodoxe kerk in de brand gestoken. Voor het vuur onder controle was, sloeg het over naar belendende Griekse woonhui zen. Dit is al de derde keer, dat een kerk in dit stadsdeel verwoest werd door brandstichting. De foto laat de brandweerlieden zien, die belast waren met de blusslngs- werkzaamhedenboven op het Griekse kerkgebouw. Dulles in Parijs yoor besprekingen met De Gaulle De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, is gister in Parij's aangekomen voor be sprekingen met premier Charles de Gaulle over de koude oorlog en atoom-kwesties. Hij zei, dat deze ongetwijfeld bij zou den dragen tot wederzijds begrip e: samenwerking, waardoor Frankrijk Drie Poolse zeelui verkozen de vrijheid Drie Polen hebben gister het Poolse vissersschip „Orda" uit Swinemunde verlaten en te Roenne op het Deense eiland Bornholm politiek asiel ge vraagd. Een hunner, een lid van de bemanning, had de twee anderen mee aan boord gesmokkeld. Om vier uur, toen hij wacht had en de schipper in de radiohut lag te sla pen, maakte hij zich met zijn twee vrienden meester van de macht aan boord. Het drietal sloot de schipper die met een lichtpistool in bedwang werd gehouden, op en vernielde de radio-installatie. Daarna zetten zij koers naar Bornholm. Het schip is inmiddels naar Swinemunde terug gekeerd. Scherpe kritiek van Montgomery op N.A.V.O. Veldmaarschalk Montgomery heeft op een diner van het Amerikaanse genootschap te Londen ter gelegen heid van Onafhankelijkheidsdag ge zegd dat Amerika en de bondgenoten in Europa er nipt in zijn geslaagd, een gemeenschappelijke politiek op globale basis uit te werken, die de Navo met de wereld daarbuiten ver bindt. Ook in de Navo zelf is volgens Montgomery allés niet even goed. De Navo bevat groepen, zei hij, die geen belangstelling genoeg voor het geheel hebben. Als het westen niet alle eco nomische en politieke krachten ver enigt, aldus de veldmaarschalk, zal het binnen 25 jaar in de macht van het communisme komen. en de Verenigde Staten lange tijd met elkander verbonden zijn geweest. „Ik ben er zeker van, dat deze be sprekingen openhartig, hartelijk en vruchtbaar zullen zijn", zei de minis ter illlllllllllllllllllllil Gematigd zomerweer ïf (Van onze weerkundige medewerker). H Ook gisteren kwamen er in Brabant weer enkele onweers- buien tot ontwikkeling, maar Zeeland kreeg de meeste zon- neschijn. De temperatuur kon s op de meeste plaatsen niet bo ll ven de 20 graden Celsius ko- nien en ook gedurende het weekeinde zal het kwik in de middag om de 20 graden H schommelen. Tussen een hoge drukgebied bij IJsland en een M lage drukgebied boven Midden- Europa komt met een noord- westelijke wind tijdelijk koele- re lucht naderbij. Waarschijn- lijk draait later de wind naar p noordoost en kan er weer wat H warmere lucht uit Scandinavië M worden aangevoerd, waar de s temperatuur vrijdagmiddag in j§ p zuid-Zweden nog tot 28 gra- M den Celsius steeg. De verdere H vooruitzichten zijn dus wel m H gunstig, maar zolang de wind van de Noordzee waait bestaat M er kans op lage wolkenvelden of mistbanken. |i iIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de verkiezing van Miss Europa 1958 in Istanboel, heeft de Nederlandse vertegenwoordigster, Luclenne Struve uit Rotterdam, de vierde plaats be haald. Miss Europa werd de Oostenrijk se Hanny Ebrenstrasser. Het Wereldgebeuren Parachutist Een bijnaam van generaal Jacques Emile Charles Marie Massu is „vader der parachutisten". Dat hij zo wordt genoemd, schrijft men toen aan zijn meedoen met alles wat ook de gewone manschappen wordt opgedragen. Vroeger, bij de infan terie, was dat ook al zo. Hij mar cheerde en reed samen met zijn mannen en deed helemaal niet zijn best om afstand te bewaren. Zulke generaals kan men bij de parachu tisten goed gebruiken, want als er één korps is. waarin men op elkaar is aangewezen en waarbij een vertrou welijke band moet bestaan tussen manschappen en meerderen, dan is het wel aat van het riskante para- chutistenbedrijf. Men moet overigens niet denken, dat de „kinderen" van de „parachutistenvader" nu bepaald lieve jongens zijn. Zij worden door hun tegenstanders zeer gevreesd. Het was, naar deskundigen opmer ken, niet te wijten aan passiviteit van hun kant dat het Franse imperium afbrokkelde. Maar zelfs STEMMEN UIT DE KERKEN Synode besliste over reeds meer dan 20 jaar oud vraagstuk De kogel is door de kerk. Dat wil voor de Ned. Herv. Kerk in dit geval zeggen, dat de mogelijkheid geschapen is dat vrouwelijke lidmaten ouderling en diaken kunnen worden en dat in bepaalde gevallen vrouwen tot het predikambt kunnen worden toegelaten. Met 27 tegenover 24 stemmen heeft de generale synode de daar toe strekkende voorstellen aanvaard. Die stemverhouding is niet erg overtuigend en zo ligt het met dit hele geval. Sinds de algemene synode, waar men gewoon was met zelfs één stem meerderheid te beslissen, door het aannemen van de kerkorde is overgegaan in de generale synode, waarvan de afgevaardig den niet meer gekozen worden door de provinciale kerkbesturen, die er toen nog wel waren, maar door de classicale vergaderin gen, is mij geen geval bekend waar op deze wijze door stemmen is beslist en waarbij het tot het laatst toe een waag is gebleven of de voorstellen zouden worden aanvaard dan wel niet. Van het begin af aan is het moei zaam gegaan met de voorstellen tot toelating van de vrouw tot het ambt in de Ned. Herv. Kerk. Dat begin ligt al heel ver weg. Het is reeds meer dan 20 jaar geleden dat deze kerk er ook mee bezig was. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is deze ma terie blijven rusten, maar spoedig nadien gingen er weer stemmen op om de vrouwelijke lidmaten in de kerk een volkomen gelijkwaardige plaats en rechten toe te kennen als aan de mannelijke en al spoedig kwamen er voorstellen los, die tot nu toe geen meerderheid hebben kunnen vinden In de classicale ver gaderingen. Met deze, die nu aange nomen zijn, is dat wél het geval ge weest. Voor zover we uit de versla gen hebben kunnen nagaan, is er ter vergadering van de synode nu niet meer over geredetwist. Na de mede deling van de commissie van rap port van de beslissingen in de clas sicale vergaderingen is men tot stem men overgegaan, met het vermelde resultaat. Als eerste van de grote kerken van het Gereformeerd Protestan tisme is dus in de Ned. Herv. Kerk de mogelijkheid open geko men dat vrouwen in de banken van de kerkeraadsleden plaats ne men. De plaatselijke gemeenten zullen nu zelf moeten beslissen of hun kerkeraadsbanken alleen be stemd zullen blijven voor de he ren der schepping. Naar we zo konden opmerken was de gedach te de vrouw tot het diakenambt toe te laten, vrij algemeen aan vaard. De bezwaren richtten zich tegen de openstelling van het ambt der ouderlingen en voor dat van predikant, welk laatste trou wens nu nog in een labiele positie is blijven hangen. Later, daar twijfelen we niet aan, zal ook dit wel worden bijgetrokken. We hebben ook nog iets gelezen van een voorstel om vrouwen in geen ge val toe te laten tot de meerdere ver gaderingen. alsof men er bevreesd voor is, dat men daar niet meer zou kunnen zijn „met jongens onder elkaar". (Vervolg op pag. 4) Vrouw vermoord Weer achttien jaar tegen Ambonees geëist De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Assen heeft gisteren wederom achttien jaar ge vangenisstraf geeist tegen de 43-ja- rïge Ambonees J. L. M. uit het woon oord „Schattenberg", die in januari 1957 zijn vrouw Leentje M. om het leven heeft gebracht door haar een giftig tablet te laten slikken. Deze zaak werd destijds aangehouden voor het inwinnen van medische rappor ten. Leentje M. werkte in Assen. Op 10 januari 1957 kreeg zij griep, zodat zij naar ,bed ging, hetgeen voor haar man aanleiding is geworden haar van het leven te beroven. M. had een ver houding met een vrouw uit een kamp te Eist. Haar heeft hij nog verteld, dat hij zijn vrouw een tablet had ge geven. Op de terugweg naar Wester- le man, dat zijn echtge- het beste keurkorps kan de politieke ontwikkeling in dit geval de ge leidelijke zelfstandigwording van vroegere koloniale gebieden niet tegenhouden. Ook de Algerijnse mo hammedanen boezemt het Franse parachutistenkorps veel ontzag in, hetgeen overigens niet wegneemt dat de nationalisten de ook van hun kant uitermate harde en wrede strijd voortzetten. Ook de Fransen in het moeder land hebben respect voor de parachutisten, en niet alleen voor die in Algerije. Men realiseert zich daar, dat er in de burgermaat schappij veel oud-parachutisten zijn opgenomen, die Massu nog steeds als een soort „vader" beschouwen. Dit alles heeft ertoe geleid, dat in mei, toen in Algerije Franse kolonisten en generaals een verandering van „het systeem" (het regeringsstelsel van de vierde republiek) eisten, veel aandacht werd besteed aan het feit, dat Massu een der leiders van die op standige beweging was. Hij stond spoedig aan het hoofd van het „co mité voor openbaar welzijn", dat vooral „De Gaulle aan de macht" riep. Inmiddels Is De Gaulle ongeveer een maand aan de macht. Over de dreiging van een burgeroorlog wordt niets meer vernomen. En tot verrassing van het buitenland is De Gaulle tot dusver erin geslaagd om een politieke koers te volgen die niet wordt bepaald door de ultracon servatieve denkbeelden welke zijn Algerijnse bewonderaars koesterden. Vooral ook omdat de generaal zijn eigen, zoveel „liberalere", weg volgt, is in Algerije niet weinig veront waardiging ontstaan. Het „comité voor openbaar welzijn" had waar schijnlijk aan die ontevreden stem ming uiting willen geven in het ge sprek dat het met De Gaulle had willen voeren toen hij donderdag, tijdens zijn tweede bezoek aan Alge rije, in de buurt was. Maar generaal Massu, die aan het hoofd van de de legatie stond, kreeg nul op het re quest en hij heeft zich bij De Gaul le's excuus, dat hij „geen tijd" voo» hem had, blijkbaar neergelegd. Men kreeg de laatste weken al de indruk, dat de befaamde militair zich in de politiek op glad ijs voelde en dat hij zich op dit gladde ijs geduwd wist door de lei ders der kolonisten. Aan deze inner lijke onzekerheid kan een eind ko men als hij uit De Gaulle's houding de juiste conclusie trekt: dat de zegswijze „Schoenmaker blijf bij je leest" ook op hem van toepassing is. De politicus De Gaulle heeft voor Algerije andere ideeën dan Massu en de zijnen. Deze denkbeelden zijn zo verrassend, dat een conservatieve ko lonist wel héél sterk in zijn schoenen zou moeten staan om zich met suc ces ertegen te verzetten. En voor Massu is de tijd aangebro ken om zich weer helemaal te geven aan wat eigelijk ook de afgelopen weken zijn plicht was: een steunpi laar te zijn van het wettige gezag. bork hoorde de note was overleden. Uit de geneeskundij re rapporten GENERAAL MASSU ....niet ontvangen.... kwam niet op de een of andere wijze vast te staan, dat verdachte als ver minderd toerekenbaar moet worden beschouwd en dat was voor de offi cier van justitie, mr. C. J. van Olden- beek, reden om te volharden in zijn eis van achttien jaren gevangenis straf. Russische geleerden hebben volgen» Tass aan de kust van het Zaisan-meer in Oost-Kazakhstan een groot aantal beenderen van zoogdieren gevonden, die 50 miljoen jaren geleden geleefd heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3