PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland wil 3 miljoen dollar in V.S. voor huizen in Australië lenen Boeiende historie van Terneuzen thans vastgelegd AANVAARDING PLAN-RAPACKI GEVAAR VOOR HET WESTEN OP BROMFIETS GELE PLAAT EN GELUIDDEMPER VERPLICHT Vandaag... 201e jaargang - no. 156 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 juli 1958 - ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 2S cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P-Z.CMiddelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red, tel. 2423. aam, tel. 2Q94 Voor project van 4000 woningen Ook particuliere fondsen zullen drie miljoen dollar verstrekken (Van onze Haagse redacteur) Nederland is bezig 3.000.000 dollar te lenen om een huisvesting- project voor Nederlandse emigranten in Australië te financieren, zo meldt United Press International. De Australische minister van immigratie Alexander Downer zei, dat dit plan getuigt van „verbeeldingskracht en ondernemingsgezindheid". De minister vertelde aan het parlement dat door middel van on derhandelingen beslist zal worden over een Australische bijdra ge in dit project. Australië, zeide Downer, zou soortgelijke pro gramma's van andere landen uit welke emigranten naar Austra lië komen, toejuichen. De Nederlandse regering heeft de lening aangevraagd bij het in 1957 door de Amerikaanse regering ingestelde „Development Loan Fund". In Den Haag verwacht men dat binnen enkele da gen de totstandkoming van deze lening een feit is geworden. Ook wordt getracht dat door Australische beleggers op onge veer gelijke voet een lening wordt verstrekt, zodat in totaal on geveer 6.000.000 dollar ter beschikking komt voor de bouw van woningen in Australië, met name in de staten Nieuw-Zuid-Wales en Victoria. De drie participanten in deze woningbouw, welke ter hand geno men zal worden door de in Australië populaire bouwverenigingen zijn: le de Nederlandse regering; 2e de Australische particuliere fondsen en 3e de emigrant zelf Zomervermaak Het valt helemaal niet mee voor de radio-, televisie- en cabaret mensen om ook in de zomer amusementsprogramma's te brengen. De grappenmakers van professie en de guitige meisjes en jongens hebben in het winterseizoen meestal hun beste „kruit" verschoten. In de zo mer moeten 7.e uitrusten om kracht op te doen voor nieuwe program ma's. De zomer is de tijd van het verslapte amusement en van de geforceerde aai-digheidjes. Kort geleden heeft een Engels tele visiedametje zo'n geforceerd aardig heidje uitgehaald in het watertje, dat door Hyde Park (Londen) stroomt. Ze had zich bij Lloyd's Register la ten inschrijven als schip en ze werd „te water gelaten". Er werd cham pagne gestort en het „sterretje" vond dat geweldig grappig. Ze had voor een kort ogenblik de aandacht van de televisie-kijkers. Grappig? Vanzelfsprekend niet? Al leen maar 'n beetje zot en een beetje vervelend. En écht zomers! Er zijn altijd lieden, die in de zomer zulke zotte dingen uitvinden. In de Verenigde Staten had men enkele jaren geleden de. zo merse vlaggenstokken- en masten- klimmers, die etmalen lang hoog in de lucht bleven zitten of hangen om een of ander kampioenschap te ha len. In Europese steden doken mannen op, die zulke dwaasheden .wilden be gaan als een wandeling rond de we reld, maar om het moeilijk te ma ken was er een rollend ijzeren vat aan een van de wandelende benen geketend. Een ander wilde achteruit lopend alle Europese hoofdsteden be zoeken, maar hij gaf het spoedig op, want als hij vermoeid werd draaide hij zich (automatisch) om en werd hij een normale vooruitloper, en dus- een leugenaar. Op dit ogenblik zit een Duitse heer in een kano te worstelen op de baren. Hij wil er mee van Duitsland naar Japan varen, waar hij een (Japanse) echtgenote heeft, die er een drankhuis op na houdt en die daar op hem wacht. Met een kano- langs de Spaanse kustover de Middellandse Zee, de Rode Zee..... langs de kusten van de Indische Oce aan. Het is alleen maar zot en als het schuitje ergens stuk slaat moet men helaas zeggen, dat de man gekregen heeft, waarom hij vroeg. Jammer is alleen maar, dat zo'n man blijkbaar een aantal bewonde raars wist te vinden, die hem heb ben gestijfd in zijn plannen, en dit hem de slechte raad gaven. Dezer dagen schreef het blad „Mens en Wereld" over een zot vermaak in Hamburg. Daar treedt ccn danspaar op, dat touwtje springt. Nu is touwtje springen niets bijzonders, maar alleen de vrouwe lijke helft van het danspaar doet het normaal. De man doet het op de han den. Wat die man doet is barbaars moeilijk en het is tegelijk nutteloos en zinneloos. Maar het publiek komt kijken en het geeft die touwtjes- springende dwaas geld en daarom gaat hij door. De schrijver in „Mens en Wereld" vraagt zich af of dit nu de smaak van het publiek is en hij uit dan een vermaning: „Er is een strekking waarbij de kranten en de radio, in vele rubrie ken. steeds meer de smaak van het publick gaan volgen en onrustba rend gaat het peil van amusement en (Vervolg op pag. 3) Met de beschikbaar komende gelden zullen de emigranten toekomstige of reeds in Australië vertoevende bouwverenigingen kunnen oprichten. Zulke bouwverenigingen bestaan uit ongeveer veertig leden. De emigran ten worden in 25 jaar eigenaar van hun huis. Rond de activiteit van de ze bouwverenigingen zijn door wet telijke maatregelen een aantal waar borgen geschapen tegenover beleg gers en kopers. Zo worden door een kapitaalsverzekering op het leven van de kostwinners de gezinnen be schermd tegen de gevolgen van een ie regering van Australië in feite van de staten Nieuw Zuid Wales en Victoria, want hier alleen zijn er ernstige huisvestingsproble men staat borg tegenover de beleggers. Dus ook tegenover Neder land, dat deze lening in Amerika aanging. De praktische regeling is geheel in handen van de banken in Australië. Het project voorziet in de bouw van 4.000 tot 6.000 huizen in de komende zes tot acht jaar. voor lopig houden de plannen zich be zig met ongeveer 1300 huizen voor emigranten. Het plan om van Nederland uit ep in samenwerking met Australische be leggers in Australië woningen voor Nederlandse emigranten te bouwen, is niet nieuw. Begin 1956 werd het duidelijk, dat de huisvesting van on ze emigranten in Nieuw Zuid Wales en Victoria, waarin Melbourne en Sydney liggen, vooral voor de grote gezinnen, een nijpend probleem werd. Vooral ook, omdat juist deze staten met hun enorme expansie de beste vestigingsmogelijkheden boden. Men zocht nog steeds in begin 1956 contact met Nederlandse en Australi sche institutionele beleggers en eind 1956 meende men een oplossing ge vonden te hebben voor de verstrek king van kapitaal aan dit huisves tingsproject. Toen kwam de economische terugslag in ons land met alle gevolgen voor de kapitaalmarkt. Op het einde van '56 was men wéér even ver als in het begin. Ook bleek het zeer moeilijk, particuliere bronnen in het buitenland te vinden. Thans worden de laatste onder handelingen over de details van de regeling gevoerd. Aan Aus tralische zijde zal de lening nog door dezelfde beleggers worden ge project zal tot stand kunnen ko men door een zeer nauwe samen werking tussen Nederland en Aus tralië. Het vormt ook een bewijs voor het vertrouwen, dat men heeft in de emigratiemog-elijlche- den in de komende jaren. WESTEUROPESE UNIE .- MAi:i:A|r J' korte termijn zullen voordoen. De been pOlltieK die terug- hereniging van Duitsland wordt vrltrn l zonder twijfel door ons gewenst, trpklnntf NAVO -IPtfPY* doch deze ma& niet inhouden, dat irehKing 1 ïegei dit land zijn vrijheden verliest. Na de toespraak van de Franse mi nister van buitenlandse zaken, die bij het merendeel der parlementsleden duidelijk enige teleurstelling verwek te, heeft de vergadering het verslag van het Nederlandse lid kolonel Fens, over de huidige stand van de Europe se veiligheid goedgekeurd. De assemblee beveelt daarmee de raad van ministers aan in ieder ge val een minimum sterkte van 30 di visies uitgerust met tactische kern wapens op het vasteland te .handha ven. De assemblee van de Westeuropese Unie heeft gisteren na hoofdelijke stemming met 50 tegen 6 stemmen (de Duitse socialisten stemden tegen) bij acht onthoudingen (nl. de Britse socialisten) het rapport aangenomen dat de Nederlandse afgevaardigde F. Goedhart namens de commissie voor defensiekwesties aan de vergadering had voorgelegd. Het gaat over de plannen voor regio nale of beperkte ontwapening in cen traal Europa. Volgens dit rapport zou de aanneming van het plan-Ra- packi het westen aan grote gevaren blootstellen, daar het de superioriteit van de Russen op het gebied van con ventionele wapens en manschappen zou herstellen en de Navo-stnjd- krachten van een doeltreffend schild zou beroven. Ook zou dit plan leiden tot terug trekking van bijna alle Britse en Amerikaanse strijdkrachten van het Europese vasteland, aangezien beide landen er niet in zouden toestemmen dat hun troepen zouden verblijven in een gebied, waar zij niet over moder ne atoomwapens kunnen beschikken. Het Rapacki-plan zou bovendien het westen beroven van een gebied waar in het zijn strijdkrachten zou kunnen ontplooien, en het zou de Navo dwin gen zich uitsluitend te verlaten op strategie van massieve represailles. Bovendien zou Duitsland in een bij zondere situatie komen te verkeren tegenover de Navo en zou de status quo in Europa bestendigd blijven met 'n verdeeld Duitsland en 'n Russische beheersing van de Middeneuropese landen. In het rapport wordt ook de politiek van de hand gewezen, die de terugtrekking voorstaat van de Na- vo-troepen die in Duitsland gestatio neerd zijn en van de Russische troe pen, die in Centraal- en Oost-Europa zijn gelegerd. De heer Goedhart zei bij de beant woording van de verschillende spre kers, dat een militaire neutraliteit van Duitsland onherroepelijk zou moeten leiden tot een politieke neu traliteit, waarbij dit land zich van alle Europese instellingen zou losma ken. We hebben 'een open oog voor de verschrikkingen van de oorlog, zo zei hij verder, en juist daarom wensen wij sterk te zijn. Erkend wordt dat de Sowjet-Unie vatbaar is voor interne wijzigingen, doch wij .geloven niet, dat deze zich op KORTE PREDIKATIE IK HEB GEEN TIJD ,Jdaar toen Paulus sprak over rechtvaardigheid en ingetogenheid en het toe komstig oordeel, werd Felix bevreesd en antwoorddeGa voor heden heen; wanneer ik nog eens gelegenheid heb, zal ik U wel weer ontbie den." (Hand. 24 25). Mag iK dadelijk met de deur in huis vallenMag ik U vragen: hebt U tijd om deze overdenking te lezen Het zal heel kort worden. Het vraagt slechts enkele minuten. Maar dat komt ons misschien ook goed uit. Want we hebben het allen druk. We leven in een jachtige tijd. We komen allen tijd tekort. Dus wil ik maar éven uw aandacht vragen. Denkt U temidden van de jacht van het moderne leven wel eens aan GodHebt U voor Hem tijd? Ik zou me best kunnen voor stellen, dat U zegt: neeGod ligt buiten mijn gezichtsveld, ik heb be langrijker zaken; tijd voor God heb ilc beslist niet! Dan moet ilc U antwoorden: dat is erg, dat is heel erg. Geen tijd voor God dat is daarom zo erg, omdat God juist in de tijd gekomen is. God heeft ons in Christus opgezocht. En Hij wil ons door Christus redden voor Zijn eeuwig Koninkrijk. En nu vraagt Hij, of wij ons in Zijn plan willen laten inschakeleyi. Hij vraagt dat met aandrang. Hij vraagt dat op het ogenblik, dat U deze re gels leest, ook aan U. Eenmaal moe ten we verschijnen voor de rechter stoel van God. Dan zal het er om gaan, wat we deden met het evan gelie. Enkel wie het evangelie heeft aangenomen, zal het Rijk van God ontvangen. Daarom: wat doen we? Felix, een stadhouder in Palestina uit de eerste eeuw na Christusantwoordde: „Ik heb geen tijd vandaag; later, dan wil ik er nog wél eens over denken Maar dat was een smoesje. En hier mee laat Felix de kans van zijn le ven voorbijgaan. En Hebt tijd voor God? Ik wil U vragen: néêm tijd voor Hem, da delijk, het is nodig! Grijpskerke. I- J- Wisse. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek brengt op het ogenblik een bezoek aan Joegosla vië. President Nasser, die zijn fami lie had meegebracht, maakte de reis van Egypte naar Joegoslavië op zijn jacht. President Tito en zijn vrouio waren ter begroeting aanwezig. Links president Nasser, rechts pre sident Tito. Groot aantal gewonden bij treinongeluk in Engeland Op slechts enkele kilometers van Le- wisham, waar vorig jaar december 90 mensen bij een treinongeluk om het leven kwamen, reden gisteren de trein uit Gravesend en de lege trein, die van een zijspoor kwam, recht op elkaar in. Twee wagons van de païs- sagierstrein werden in elkaar ge drukt. Een functionaris van de spoor wegen heeft verklaard, dat er geen doden te betreuren zijn. Een politie officier zei later dat er 43 gewonden waren, van wie echter slechts drie in het ziekenhuis moesten achterblij ven. De anderen konden na behande ling naar huis gaan. Amerikaans vliegtuig met negen man vermist De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag bekendgemaakt, dat een Glo- bemaster met negen man aan boord wordt vermist. Men vreest dat het toestel als verloren moet. worden be schouwd. WIJZIGINGEN VERKEERSREGLEMENT Uitstekende delen bij auto's verboden In een verschenen koninklijk besluit is een reeks wijzigingen van het we gen- verkeersreglement opgenomen. Zo zullen bromfietsen per 1 oktober voorzien moeten zijn van een „gele plaat", een rechthoekig of nagenoeg rechthoekig herkenningsteken van 16 bij 6 centimeter op het voorspatbord. Voorts wordt voor bromfietsen een remkracht vereist van minimum 3.86 meter per kwadraat/secunde. Afgewerkte gassen mogen niet an der worden afgevoerd dan door „een inrichting welke behoorlijk geluid dempend en over de gehele lengte gasdicht is". In de voorrangsregels voor kolonne's en stoeten is de begra fenisstoet omgedoopt in uitvaart stoet. Bovendien zullen kolonnes van de Bescherming Bevolking dezelfde voorrangsrechten krijgen als militai re kolonnes. Voorts is een aantal wijzigingen aan gebracht met betrekking tot licht signalen, het voeren van tweetonige hoorns door voertuigen van politie en brandweer. De sirene voor deze VOORTREFFELIJKE STUDIE Omvangrijke publikatie van dr. J. Wesseling De vrije jonge, maar bewogen geschiedenis van Terneuzen was nog nooit samenvattend behandeld. Over de eerste eeuwen van zijn bestaan boven dien is nog nauwelijks iets gepubliceerd. Dit was te meer te betreuren waar de Zeeuwse steden van de eilanden in dit opzicht grondig bestudeerd zijn en er gedurende de laatste jaren in de jaarlijks verschijnende archie ven van het Zeeuws Genootschap zulke voortreffelijke samenvattende studies aan gewijd zijn. In dit hiaat is thans voorzien door een 388 pa gina's omvattende studie over de grootste ZeeuwB-Vlaamse stad van de hand van dr. J. Wesseling, oud-leraar van het lyceum aldaar. Het ge meentebestuur van deze stad heeft blijkens het voorwoord van dit door de firma P. J. van de Sande te Tem onzen uitgegeven boekwerk er zijn daadwerkelijke steun aan verleend. Schrijver, uitgever en gemeentebe stuur verdienen hiervoor dc hulde en dank van historie-minnend Zeeland. De naam Terneuzen vroeger on der meer Ter Nose en Ter Nessen geheten is verwant met de namen die op -nesse of -nisse eindigen. Het daarin verborgen „neus" duidt een landtong aan. Alhoewel de streek, waarin het ligt misschien al in de 10e eeuw boven water kwam, is de ons bekende vermelding van 1325. De plaats is gegroeid in Asseneder en Axelerambacht, twee van de zo genoemde Vier Ambachten, onderho rig aan het kasteel Oudburg te Gent. Tot hetzelfde ressort behoorde behal ve Axel, Zuiddorpe en Westdorpe, een zevental plaatsen, dat in de 15e eeuw is verzwolgen door natuur rampen en. oorlogsinundaties. Met deze victorie van de zee ging samen de vergroting van de Braakman, die als oostelijke grens een lijn bereikte van Terneuzen naar Axel en vandaar diep naar het zuiden en die aan sloot bij de „Zuudzee" die tot dicht bij Oostburg doorliep. De bedreiging door de Westerschelde was dus zeer ernstig en is zoals wij weten eerst opgehouden toen in 1952 (één jaar vóór 1953!) de Braakman werd af gesloten. Pas omstreeks 1650 was het grootste gevaar afgewend. In de 80-er jaren van de 16e eeuw, toen de Spaanse bedreiging nog zo groot was. waren vele landen in deze buurt opnieuw geïnundeerd, maar tussen 1609 en 1700 kon ruim 5000 ha herdijkt worden. Samen met de zorg voor de gevaarlijke Schelde- dijken in de 18e eeuw nog gaf dit alles diepe financiële zorgen. Oorlogsdreigingen troffen dit strate gisch gelegen grensgebied ook vaak rechtstreeks, o.m in 16721674 (Frankrijk en Engeland), 17011713 (Frankrijk), 17941814 (inlijving bij Frankrijk) en 1830 (Belgische Opstand). Ouderen herinneren zich nog de Belgische vluchtelingen en solclaten (25^000) die in 1914 door Terneuzen trokken en de anti-an- nexatiebeweging van 1919, welke beide gebeurtenissen in het boek le vendig zijn beschreven. LANGZAME GROEI. Tot wasdom is Terneuzen niet snel gekomen. In 1375 was ër een kapel letje voor zeevarenden, maar meer dan een passieve overladingsfunctie voor Gent ook toen al had het niet. Hierbij werd gebruik ge maakt van de Oostvaart of Blijee, waarvan de N.-W. tak, de Zoutvliet naar Terneuzen liep. Van Calands studie over Axel weten wij dat sedert ongeveer 1350 van Gent of de Moervaart, de Calve- vaart en de Leepe hierop aansluiting gaven. Deze Oude- of Oostvaart raakte in de 16e eeuw verwaarloosd (Vervolg op pag. 2) voertuigen wordt per 1 januari 1961 verboden. De ziekenwagen krijgt een drietonige hoorn toebedeeld. De brandweer mag' de bel houden. Auto's zullen na 1 januari 1959 niet meer voorzien mogen zijn „van scher pe uitstekende delen, welke onnodig zijn en ingeval van botsing of aanrij ding verwondingen kunnen veroorza ken". Deze bepaling is kennelijk ge richt tegen de nogal vaak spits toe lopende siervoorwerpen (vroeger ra- diateurdop) op de motorkappen van sommige automobielmerken. De wijzigingen omvatten .ook voor schriften voor de bebakening van stil staande voertuigen en opleggers in donker op 30 meter afstand hiervan voor het achteropkomende verkeer. Tenslotte, naast enige administratie ve bepalingen voor het centraal bu reau rijvaardigheidsbewijzen, volgt de mededeling, dat men alleen rij examen kan doen in een auto, die daartoe door genoemd bureau ge schikt wordt geacht. is het 125 jaar geleden, dat jg M de Franse natuurkundige J. Nicéphore Nièpce, de uitvinder van de fotografie, die door L. J. M. Daguerre werd verbeterd, te Saint-Loup-de-Varenne bij Cha- j= Ion overleed. I EN MORGEN viert de Nederlandse stil- leven-, portret- en landschap- schilder Jan J. M. Bogaerts, die M in 1955 een portret van konin- m gin Juliana vervaardigde voor de raadzaal te Veghel, te Was- s senaar zijn 80-ste verjaardag. immuunimmuun NOORDWESTELIJKE WIND In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangend' opklaringen en hier en daar ec:i matige noordwc veer dezelfde ren. Daarna binnenland Overwegend wind. Onge- luren als giste- De noordwestelijke wind voert van zee wolkenvelden aan, maar later ko men weer opklaringen voor. Hierdoor matig tot goed strandweer met mid- dagtemperaturen van 18 tot 20 gra den Celsius, in de morgenuren be langrijk lager. Zeewater 15 graden Celsius. Vooruitzichten tegen zondag kunnen ons gebieden met zon nige perioden bereiken, maar de tem peratuur blijft op hetzelfde niveau. Hierdoor alleen tijdens opklaringen goed strandweer. ZON EN MAAN 5 juli Zon op 4.26 onder 21.02 Maan op 22.49 onder 9.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1