Engelse sergeant redde jongen uit Middelburg uit mijnenveld ONE OF THE STRANGEST COMMANDO EXPLOITS OF THE WAR MOEILIJKHEDEN BIJ K.L.M. NOG STEEDS NIET OPGELOST „DE HEL DER VERLORENEN' HARD EN REALISTISCH ZATERDAG 5 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT, III „DE DAPPERE MAN OP DE LADDER DES DOODS" Redder en geredde weten (nog) niets van elkaar af i „DE DAPPERE MAN op de ladder des doods". Onder dit hoofd verscheen enige tijd gele den in het Engelse blad „The Sunday Post" een artikel over één van de vreemdste Comman do-wapenfeiten uit de Tweede Wereldoorlog. Die dappere man was sergeant George Scanion uit Troon. Met gevaar voor eigen leven slaagde hij er in om in maart 1945 de toen 14-jarige Kees Tilroe uit Middelburg, die op een mijn getrapt had en on der aan de Nieuwlandseweg lag, te redden. Sergeant Scanion wist toen niet, dat het Kees Til roe was, die hij redde en hij weet het thans na 14 jaar waar schijnlijk nog niet. Met de krant op zak zijn we Kees gaan zoeken en in de Le liestraat vonden we hem. Hij was wel wat beduusd en ver rast toen hij na zoveel jaren hoorde wie zijn redder was ge weest. De nu 28-jarige meter ijker bij de P.Z.E.M. kende zijn redder, wiens foto bij het arti kel afgedrukt stond, niet meer. Maar hij is vast van plan hem eens te schrijven. Kees heeft thans onder een zijner knieën 'n kunstbeen. Erg veel last heeft hij er niet van; hij kan er bijna alles mee doen. Zelfs op daken klimmen. Dankzij de dappere daad van sergeant Scanion. Op een zonnige zaterdagmiddag ge beurde het. Kees. die toen sinds en kele weken metselaar was, fietste langs de Nieuwlandseweg, genietend van de vrije middag. Niet ver van een boerderij stapte hij af en liep één, twee passen de berm in. Toen... een verblindend licht schoot uit de grond... gevolgd door een harde ex plosie. In een wolk van rook en neer vallende aarde rolde de jongen de berm af, waar hij vier h vijf meter lager bleef liggen met een verbrijzeld onderbeen. Binnen de kortst mogelijke tijd stond er een flink aantal mensen op de weg bij de plek des onheils. Enkele vrouwen draaiden het hoofd om, de mannen stonden elkaar hnlpeloos aan te kijken. Wat konden ze doen? Naar be neden gaan, hem weghalen en naar het ziekenhuis brengen. Dat zou zelfmoord zijn, want Kees lag in een mijnenveld. Een Engel se mijnonruimingsploeg waar schuwen? Dat zou te lang duren, de jongen zou sterven door bloed verlies voordat een pad geruimd was. Toon kwam één der omstan ders on pen ;dee: „Haal de Com mando's erbij", riep hij. „Zij zul len wel wet°n hoe deze zaak aan gepakt moet worden". Zodra het hericht op de commando post in Middelburg was ontvangen sprongen vier Commando's van de geneeskundige dienst in een jeep en raasden door de Middelburgse stra ten naar de Nieuwlandseweg. Aan het stuur kapitein Kennedy, verder sergeant Scanion en twee genees kundige verzorgers. Sergeant Scan- Ion was een rustige knaap, die zuinig was met woorden. Hij maakte de raids naar Vaagso en Dieppe mee, won de militaire medaille voor zijn werk op D-Day en sprong als één der eersten op het strand bij de lan ding in Vlissingen. Bloedplasma, warme kleren, mor fine, verband, spalken en bran cards, dat waren de „wapens" van de geneeskundige Commando's. Honderden gewonden had serge ant Scanion al geholpen, onder moordend machinegeweervuur, onder mortiervuur en bijna oog- in-oog met laag vliegende bom menwerpers. Maar ofschoon nie mand van de omstanders er enig idee van had, was het redden van de Hollandse jongen daar onder aan de berm het lastigste en ge vaarlijkste karwei, dat George ooit opgeknapt had. De omstanders begroetten de man nen in de jeep met een zucht van verlichting. Deze begonnen dadelijk te overleggen hoe de jongen uit de berm te halen. Dat moest gebeuren zonder de grond te raken... Het leek een onmogelijke opgaaf. De jongen lag heel stil, gewaarschuwd door de omstanders zich niet te bewegen vanwege de mijnen. De minuten tik ten voort- Een lange ladder! Dat zou het tovertapijt zijn. Binnen enkele-se conden was van de nabijgele gen boerderij een 7 meter lange ladder gehaald. Het ene eind moest boven op de berm vastge houden worden, terwijl het andere boven Kees uitgestoken moest worden. Iemand moest dan over de ladder naar het einde kruipen om de jongen te grijpen en weer terug te brengen. Aan de ene kant van de ladder was het le ven, aan de andere kant kon de dood zijn. Wie zou naar de jongen toekruipen Voor hierover zelfs gediscussieerd zou worden, was George Scanion al op weg; sport voor sport kroop hij voort. Hoewel Scanion de kleinste van allen was, kraakte de ladder on heilspellend, toen hij het einde na derde. Gespannen, zonder een woord te zeggen, hielden de toeschouwers George in het oog. De ladder werd tot vlak boven het hoofd van Kees gedraaid en zover als mogelijk was neergelaten. Toen rolde de sergeant zich over het uiteinde heen klaar om zich te laten zakken. Ondragelijke spanning De spanning was bijna ondragelijk. Dan keek George naar beneden en sprong in het gras. De Comman do's en de burgers hielden hun adem in. Er gebeurde niets. Scanion mocht zijn voeten echter niet verplaatsen. Ondanks de moeilijkheden slaagde hij er in een spalk rond het been van de jongen te leggen. Daarna' legde hij Kees voorzichtig op het einde van de ladder, hees zichzelf weer naar boven en met behulp van kapi tein Kennedy bracht hij de jongen naar de kant van de weg. Er ging een juichkreet op toen Ge orge de „vaste wal" weer bereikte. De omstanders schudden hem beide handen en sloegen hem op de schou ders. Scanion glimlachte, maar zijn gezicht was nog nat van het zweet koud zweet. Kees werd voorzich tig in de jeep gelegd, waarna hij naar het ziekenhuis werd gebracht, waar de dokter het been moest am puteren. Maar zijn leven was gered. Niet lang na deze spectaculaire red ding vertrokken de Commando's uit Middelburg, zodat zij nooit meer achter de naam van de jongen kwa men. „Hij zal wel opgegroeid zijn tot een man en misschien leeft hij nog in Middelburg", veronderstelde de verslaggever, die het verhaal over de redding schreef. Hij heeft het bij het rechte eind. „Maar als hij ooit George Scanlon nog eens ontmoet hij zal hem minstens een biertje aanbiedenbesluit het verhaal. Kees Tilroe zal dat vast doenals hij zijn redder mocht ontmoeten. I Maurice Lavigne van de Fran- M H se W.Z.W. ploeg en de Itali- ff aan Guiseppe Falarini zijn van H verdere deelneming aan de Tour de France uitgeschakeld door een ongeluk, dat hun is H overkomen. De oorzaak was, M §1 dat er plotseling twee bejaar- de dames uit het publiek naar voren traden, waardoor de bei- de rentiers ten val kwamen. In het gras liggen de twee da- H mes, op de weg de renner La- vigne. Geheel links loopt Ja- M ques Goddet op de renner Fa- H larini toe. VLIEGERS NAMEN RESOLUTIE AAN Met 162 voor,-9 tegen en 16 onthoudingen hebben de K.L.M.- piloten in de nacht van donderdag op wijdag een resolutie aan vaard, waarin ze ojn. te kennen gaven teleurgesteld te zijn over het falen op tal van punten van de directie van de K.L.M. Daar bij werd de directie verweten eenzijdig de arbeidsvoorwaarden veranderd te hebben, alsmede een gebrek aan initiatief om dè problemen op te lossen, die destijds tot de staking leidden en de te slappe houding ten aanzien van de paragraaf betreffende rancunes in de overeenkomst, die de staking beëindigde. Directie onthoudt zich van commentaar Ook verweet men de directie ver zuimd te hebben de goede sfeer te benutten na de staking om tot sa menwerking te komen. Ondanks dit alles verklaarden de leden van de vliegersvereniging zich ongeacht hun rang, functie of nationaliteit bereid tot verdere samenwerking voor de vestiging van gezonde ar beidsverhoudingen, om de K.L.M. in staat te stellen met gunstig gevolg de problemen van de toekomstige „jet-operation" aan te pakken. Daarom werd het bestuur ook ge machtigd: 1. De door de commissie van bemid delaars voorgestelde overeenkomst af te sluiten, zij het met een aantal amendementen, die noodzakelijk ge acht worden ter bescherming vrn de toekomst der piloten; 2. kreeg het bestuur machtiging de directie mede te delen dat een realis tische en eerlijke houding ten aan zien van de bestaande en toekomsti ge problemen zoals het crew-com plement" en de conditie voor „jet- operation", essentieel is voor het her stel van de goodwill en het vertrou wen. Ter toelichting deelde het bestuur ons bij monde van de heren Belling en Metz mede dat men verwacht had dat dc directie met name de heer Metz in bescherming zou hebben ge nomen tegen aanvallen op zijn per soon na de staking. Dit werd bedoeld met de zinsnede uit de resolutie dat er een te slappe houding was ge weest ten aanzien van de rancune paragraaf. De kwestie van de „crew-comple ment" behelst de tendenz tot ratio nalisatie in de luchtvaart, waardoor de vliegers de taak van de telegrafist en de mecano langzamerhand over moeten nemen. De toegevoegde amendementen op het voorstel van bemiddelaars hebben geen verdere fi nanciële consequenties voor de K.L. M. De technische salarisherziening is thans gereed en is ter kennis ge bracht van de vliegers. Op een nader tijdstip zal er over beslist worden, wanneer de leden llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vaar- en oefenprogramma Koninklijke Marine Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman", vlaggeschip van smaldeel V, zal deze maand nabij Portsmouth uitgebreide proefnemingen doen in verband met de recent voltooide ver bouwing. Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus", welk schip eveneens tot dit smaldeel behoort, neemt van 2 tot 21 juli deel aan enige internatio nale oefeningen in de Atlantische Oceaan. Ook Hr. Ms. jager „Drenthe" behoort tot smaldeel V. Het schip is medio juni jj. uit Nederlands Nieuw- Guinea vertrokken op thuisreis naar Nederland, alwaar het op 30 juli a.s. in de thuishaven Den Helder wordt verwacht. Hr. Ms kruiser „De Zeven Provin ciën", het vlaggeschip van smaldeel I, belast met de varende opleidingen, oefent cle eerste helft van deze maand in de Noordzee en het Engels Kanaal. Ook Hr. Ms. jager „Gelder land" en Hr. Ms. patrouillevaartui gen „Balder" en „Freyr" maken deel uit van dit smaldeel. Laatstgenoemd vaartuig is tevens belast met de vis serijpolitietaak in de Zeeuwse wate ren. Hr. Ms. jager „Overijssel" is op 1 juli j.l. vanuit Den Helder naar Neder lands Nieuw-Guinea vertrokken. Het schip zal op de uitreis Gibraltar, Aden, Colombo en Singapore aandoen Hr. Ms. fregat „Piet Hein" is op 1 juli, na groot onderhoud, wederom in- dienst gesteld. Het schip zal ge durende deze maand uitgebreide be proevingen ondergaan, o.a. snelheids proeven in de Schotse wateren. Hr. Ms. jager „Utrecht" en Hr. Ms. onderzeeboot „Tijgerhaai" oefenen gezamenlijk in het Engels Kanaal. Gedurende deze oefenperiode bren gen beide schepen een onofficieel be zoek aan de Kanaaleilanden Guernsey en Torquay. Hr. Ms. jager „Amsterdam" bevindt zich in de thuishaven Den Helder. Het schip maakt zich gereed voor de z,g. garantievaart-proeven, welke in augustus en september a.s. zullen plaatsvinden. Hr. Ms. fregat „Van Zijll", ter be schikking van de adelborsten-op leiding, zal tot 6 juli a.s. in Gent, van 12 tot 14 juli a.s. Cork in Zuid-Icrland en van 18 tot 20 juli a.s. te Lissabon verblijven. Daar na zal Hr. Ms. „Van Zijll" Brest aandoen om aldaar met de aan boord ingescheepte adelborsten deel te nemen aan Internationale zeil- en roeiwedstrijden. Ook het zeilende opleidingsschip voor adel borsten. Hr. Ms. „Urania", zal op het eind van deze maand Brest aandoen, waar het vaartuig zal deelnemen aan de internationale zeerace van Brest naar Las Pal- mas. welke op 28 juli a.s. start. Hr. Ms. fregat „Van Speyk" be vindt zich in de Caraïbische wate ren en is ter beschikking van de -ommandant zeemacht in de Ne derlandse Antillen. ">rie squadrons mijnenvegers "enen in de Noordzee. Over zes eeuwen zal elke aardbewo ner nog slechts een vlerkante meter ruimte om te leven tot zijn beschikking hebben (de Poolgebieden, woestijnen en gebergten meegerekend). Indien de we reldbevolking met dezelfde snelheid blijft toenemen als thans. Tot deze voorspelling kwam het sociale bu reau der Ver. Naties, dat zondag een demografisch rapport liet verschijnen. FILMS IN ZEELAND Spaanse en Duitse sterren in „Dal des doods". Onder de films, die na de tweede wereldoorlog over die oorlog werden gemaakt onderscheidt zich het rea listische soort, dat niet een roman tisch beeld geeft van de oorlogvoe ring, maar de werkelijkheid schil dert en daarbij een indruk geeft van de omstandigheden, waaronder de soldaten leven. Bijna altijd worden in die rolprenten de belevenissen gevolgd van een klein groepje, wordt de geestelijke strijd van deze men sen uitgebeeld en hun verhoudingen tot elkaar werden er in ontleed. Tot dit genre oorlogsfilms behoort ook „De hel der verlorenen", Al- hambra (Vlissingen). Anthony Mann, Juni bleef te koel (Van onze weerkundige medewerker) De drie zomerse grillen die juni in het midden en aan het einde van de maand te zien gaf, wogen niet op tegen het veel te grote aantal koele dagen. De maximum temperatuur overdag bleef anderhalve graad on der normaal. Vergeleken met verle den jaar kon juni 1958 daar niet bij in de schaduw staan. Veel te klein bleef ook het aantal uren zonne schijn. In De" Bilt scheen de zon op 177 tegen normaal op 218 uren. Ver leden jaar bracht juni 264 uren zon. Vooral na de langste dag viel er vrij veel regen. Zeeland behoorde met Zuid-Holland en Utrecht tot de nat ste provincies, al waren de regen- hoeveelheden niet hijzonder groot. In Vlissingen waar juni verleden jaar 32 mm water bracht, viel thans 64 mm tegen normaal ruim 50 mm. Kats 81, Sas van Gent 80, Borssele 63, Goes 61, Middelburg 60, Bieze- linge 58, Renesse 52, Bruinisse 49, Aagtekerke63, Aardenburg 68, Sint Maartensdijk 59 mm. Evenals verle den jaar begon juli ook dit jaar vrij zomers. Het is te hopen, dat juli dit karakter deze maand eens zal weten vol te houden. Het weer in Europa Helsinki, onweer, 24 gr. Stockholm, licht bewolkt, 28 gr. Oslo, half bewolkt, 29 gr. Kopenhagen, half .bewolkt, 27 gr. Londen, zwaar bewolkt, 22 gr. Amsterdam, geheel bewolkt, 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 22 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 20 gr. Bordeaux, half bewolkt, 20 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 20 gr. Nice, onbewolkt, 26 gr. Frankfort, onweer, 21 gr. München, zwaar bewolkt, 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 17 gr. Genève, regenbui, 19 gr. Locarno, licht bewolkt, 21 gr. Home, onbewolkt, 27 gr. Madrid, licht bewolkt, 26 gr. Mallorca, onbewolkt, 30 gr. Algiers, onbewolkt, 27 gr. de regisseur, brengt ons in kennis met het overschot van een Ameri kaans peleton in Korea, dat de op dracht heeft om zich bij de rest van zijn regiment te voegen na een ver bitterde strijd, waarin het grootste deel van de mannen is gesneuveld. Nog 12 mannen van 't peloton zijn er over en nog is men niet in vei ligheid. Het regiment, waarbij dit handjevol mannen behoort houdt 'n berg bezet. De eensgezindheid tus sen deze Amerikanen is ver te zoe ken. De luitenant ligt overhoop met een korporaal. In die rol van luite nant zien we Robert Ryan. Aldo Ray vervult de rol van de korparaal, die door deze oorlog een koelbloedige moordenaar is geworden. Onnodig te zeggen, dat het krijgsrumoer in deze film geen ogenblik verstomt. De film is spannend, bovendien goed gefilmd en vol fotografisch, prachti ge opnamen. „Dal des doods", Luxor (Vlissin gen) had als oorspronkelijke titel „Gesperrte Wege". Het verhaal speelt ook de exotische schoonheid waar een dal onder water zal worden gezet en .worden veran derd in een stuwmeer. De bewo ners van het dal zijn geëvacueerd en de wegen afgezet. In een na bijgelegen stadje hebben drie mannen echter een roofoverval gepleegd. Zij vluchten naar het dal onbekend met de innundatie- plannen en om het dal te berei ken doorbreken zij zelfs een ver sperring. De acteurs in de hoofdrollen zijn Viktor Staal, Albert Matterstock en Armando Moreno. Verder speelt ook de exotischeschoonheid Laya Raki aan deze rolprent mee, die tot stand kwam door Duits- Spaanse samenwerking. „Die Goldene Brücke", Grand (Goesi „Sergeant Zack", Grand (Goes) en „De baby-sitters van de marine". Schouwburg (Middelburg) zijn allen reprises, die we hier eerder bespra ken. Electro (Middelburg) vertoont de romantische rolprent „Königswal- zer." Bij het woord wals denken we onmiddellijk aan het oude Wenen en inderdaad ook in deze film, die ge wijd is aan deze fraaie dansvorm, vormt Wenen de achtergrond. Niet het Wenen van thans, maar dat uit de tijd van koning Max H van Beie ren, wiens onderdanen bezwaar ma ken tegen de zware bierbelasting. De hoofdrollen in deze operette-ach- tige film worden vervuld door Ma rianne Koch en Michael Kramer. De regie berustte bij Victor Tourjansky. Tijdens de vrijdag te Zierikzee ge houden keuringen van de Bond van Paardenfokkers op Schouwen Duive- land won de hengst David, van J. der Weduwen e.a. te Kerkwerve in de rubriek hengsten met afstamme lingen, een eerste prijs (Foto P.Z.C.). dit zullen doen. De leden hebben thans de gelegenheid ge kregen deze technische herziening in studie te nemen. Naar aanleiding van de resolutie op een buitengewone vergadering van de vereniging van K.L.M.-vliegers is aangenomen, verklaart de K.L.M.: I „Zoals tijdens de bemiddeling gebrui- 1 kelijk, onthoudt de directie zich van commentaren op de persberichten en j wacht zij op de verdere behandeling- bij bemiddelaars". 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13