KAPPIE HMaiBiani MERKWAARDIG MONUMENT OP SCHIPHOL TENTOONGESTELD en het geheim van Kattekopl EVEN NADENKEN FlHTfFFTl FROVlNOIAbB H'BITU'SÏ O O UB 'ANT. „SOUTHERN CROSS MEMORIAL" 61. Verbaasd luisterden Kappie en de geleerden hoe de «tem tegen de me dicijnman te keer ging „Dat heb Je eventjes mooi verknold!" schalde de stem; „Net zo fijn in de val zaten die Bleekkopls.... Afijn, daar gaan we weer voor niks! Als Je voort aan maar aan mij overlaat de.. Bleekkopls!" Ónder de laatste" "woorden van de Grt>te Tovenaar be gonnen de beelden weer: langzaam naar hiih plaat sen terug te schuifelen en nu wilde de medicijnman; zich haastig uit de voeten maken. -Kappie had hem echter in de gaten. „Als die medicijnkerel de eigenaar van die dekselse stem niet is, wie is het dan wel?" dacht hij. „Wie is die aardappel onder dat masker, die steeds maar in ons -kielzog hangt?" - Hij nam een plotselinge duik naar het masker, maar tegelijkertijd, sprong ook de medicijnman achteruit. Daarbij kwang^ zijn Levenswerk van een idealistische kruier (Van een speciale verslaggever.) Op Schiphol is een tentoonstelling geopend heel officieel door de am bassadeur van Australië in Neder land. Zijne Excellentie H. A. McClur Smith van het levenswerk van de 56-jarige Australische kruier Het is een nagedachtenis aan de grote Australische luchtvaartpionier sir Charles Kingsford Smith, met zijn driemotorige Fokker Southern Cross'de grondlegger van het inter continentale luchtverkeer, die na zijn vluchten over de Tasmanzee, de Stil le Oceaan, de Stille Zuidzee en de Atlantische Oceaan, in 1930 het vliegrecord Engeland-Australië op 9 dagen en 21 uren bracht, maar in 1935 op nooit verklaarde wijze boven de Golf van Bengalen verongelukte. Tachtigduizend werkuren heeft deze Australische bewonderaar van Kingsford Smith aan zijn werkstuk ken besteed. Zonder vakman te zijn in hout of metaalbewerking, ver vaardigde hij een haar-zuiver model van de driemotorige Fokker the Old Bus zoals de Southern Cross populair werd genoemd, waarmee sir Charles zijn beroemde vluchten maakte. Hij bouwde het model op uit 1088 verschillende «tukjes ver zilverd koper en plaatste het tenslot te op het-marmeren voetstuk dat hij ook zelf modelleerde. Naast het model kan men een paar witte handschoenen zien liggen, die Byrne aantrekt als hij zijn werk stuk aanraakt. Het is niet net enige pronkstuk van deze kleine tentoon stelling, die thans door medewerking van Fokker twee maanden op Schip- Kappie en de geleerden' hadden hem al her kend. „Jeminee!" Het is generaal Jeminee!" rie pen zij opgewonden. hoofdtooi echter in aanraking met een van de voorouderbeelden en rolde op de grond. ,',DromlBe popi!" riep de man spijtig en zette zenuwachtig zijn vermomming weer op. Maar schepen. De senaat had reeds zijn goedkeuring verleend, zodat het wetsontwerp naar het Witte Huis werd doorgezonden. Een van de sche pen zal de „United States" vervan gen, die in de Atlantische dienst vaart. Volgens het wetsontwerp zal het nieuwe schip aan de US Lines Company worden verkocht voor on geveer 47 miljoen dollar. Het tweeds schip zal worden verkocht aan de US President Line voor ongeveer 34 miljoen dollar. Het is bestemd voor de dienst in de Stille Oceaan, Beide schepen zullen zodanig worden ge bouwd dat zij in geval van oorlog of van nood in troepen-transportsche- S;n veranderd kunnen worden, e maritieme commission heeft de kosten van het Atlantische schip op ruim 110 miljoen dollar geraamd. Zij zal op 23 juli inschrijvingen openen voor de bouw van het schip voor de Stille Oceaan. Er ls ln de Sowjet-UnU een nieuw verkeersvliegtuig gebouwd, dat honderd passagiers kan vervoeren en zowel op het land als op het water kan landen, aldus heeft het Russische persbureau Tas» gemeld. hol zal blijven. We zagen er ook een wereldbol van met platzllver bedekt aluminium, waarop in edelstenen opalen, robijnen, saffieren en sma ragden de routes staan aangege- van, die The Old Bus destijds heeft gevlogen. Dan is er ook nog zoiets als een schrijn op marmeren voetstuk, waar in achter kleine deurtjes van goud en zilver een door Byrne met de nand feschreven geschiedenis van The outhern Cross is opgeborgen. Dit boekje, 250 bladzijden tellend en o.m. de handtekeningen bevattend van al le bekende luchtvaartpioniers ter wereld, heeft een band van kange- roeleer. De kangeroe wera door de heer Byrne zelf geschoten. Foto's, schilderijen en nog een stuk of wat tijdrovende werkstukken completeren tenslotte het Memorial, dat in totaal ongeveer 2 ton weegt. Waarom mr. Byrne, die vrijgezel is, dit alles maakte? „Och wat," zegt hij, „ik ben idealist. Ik wil met mijn verzameling de goodwill tussen Nederland en Australië vergroten. Het is een gedenkte ken voor de prachtige samenwer king die er in de eerste jaren van de luchtvaartgeschiedenis tussen onze landen.heeft bestaan. Da op brengst van de entree's gaat naar een liefdadige instelling. Ik denk naar het Prinses Beatrix Polio fonds. Ik wil er geen geld aan verdienen". r voor de Verenigde Staten Het Amerikaanse Huls van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de Federal Maritieme Administration toestem ming wordt verleend voor het laten bouwen van twee zeer grote oceaan- Horizontaal: 2. getijde; 4. licht krans; 6. borstharnas; 7. als voren, afk. 9. bruto, afk.; 11. firma, afk.; 12. uittocht, uitvlucht; 15. op ae ma nier van; 16. katachtig roofdier; 17. namelijk (Lat. afk.); 19. reeds; 20. element, afk.; 21. slabbetje; 24. ruim; 25. herkenningsteken Nederl. motor rijtuigen. Verticaal i 1. ongeschonden; 2. maandstand, afk.; 3. kantoor; 4. uit roep; 6." verbrandingsresten; 8 leen man; 9. eerste melk van een kalf- koe; 10. in; 13 dessert; 14. wennen; 16. bevestiging; 18. snel; 21. buiten dienst (afk.); 22 aanstaande, (afk.); 23. ten laatste (afk.). HOOG EN LAAG WATER 6 juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert Ziei;ikzee Wemeldinge 7 'juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zlerikzee Wemeldinge VISSEN. Zeg, zullen we gaan vissen?, Ik weet een mooie vaart, roept Koes, de kat naar Kal, de kat, die zwaait al met zijn staart. Vooruit, roept Kal, meteen erheen, ik had net trek in vis, je komt of je geroepen bent, wijs gauw waar of het is. Wat hengels en wat dobbers zijn, dat heeft Koes nooit geleerd, Maar Kal en hij zijn dol op vis. Dus moet het geprobeerd. Ze stappen samen naar de vaart, ze kijken eerst heel lang, naar al die mooie. vissen daar. Koes zegt: nou ga7 De rechterpoot van Kal schiet uit, maar vissen zijn heel vlug, ze zien die poezepoot niet eens. Kai trekt hem maar weer terug. En toen het 's avonds donker wérd, toen stonden ze daar.nog., Niets hadden ze...... Geen stekeltje, geen kikkervisje nog. Koes bromt en, Kai zegt, kom maar mee; ik ga naar huis; 't was mis. En thuiswat stond thuis voor ze klaar 7, Een bordje verse vis. MIES BOUHUYS. en vogels in de morgen. Op de stoep van het pa leis zag ze een heel som bere jongeman zitten. „Die ga ik mijn laatste boeketje geven", dacht ze en ze danste op hem toe. Maar de jongeman schudde zijn noofd. „Nee", zei hij, „ik wil geen lelietjes. Ik heb zelf eens zo'n boeketje aan iemand gegeven en weet je wat ze deed, bloemen meisje? Ze trapte erop". „Maar daarom hoeft TT toch niet so somber te zijn", zei de prinses met een kleur. „O, jawel", zei de prins, „want ik heb zo'n verschrikkelijk me delijden met die prinses die niet lachen kan en die denkt dat vrolijkheid al leen maar in een feest- hoedje en een feestneus zit". „Ze kan wel lachen", zei de prinses, „en zingen en dansen kan ze ook en ze weet dat je pas vrolijk wordt als je zelf iets hebt weggegeven". De prins keek op. „Wie. ben je dat je dat aller maal weet?", vroeg hij. maar eigenlijk hoefde hij niets meer te vragen, want hij had het al be grepen. Nog geen uur later luid den alle klokken van zijn land, alle mensen zongen en juichten en alle kleine mei8j"es strooiden lelietjes van dalen voor de prinses die het liefste lachen kon van de hele wereld. Want dat dat zo is zal iedereen je vertellen in het land achter het stekelbos, waar de prins en de prin ses nog heel lang en heel gelukkig zullen leven. MIES BOUHUYS. mensen, „waar is het voor?" „Zo maar", zei de prinses en ze keek hoe de men sen met een blij gezicht hun gezicht in de bloe men staken. Het grappi ge was dat zij bij ieder boeketje dat ze weggaf zelf ook telkens een beetje blijer werd. Ze merkte opeens dat ze lachte en toen ze tot bij het paleis was gekomen en nog maar één boeket je over had, zong ze zelfs. Zo maar een liedje over lelietjes van dalen voedseldat Flop zo lekker vindt Maar Flop heeft teveel haast. Hij let niet op 'de, drempel van de deur en tjoeps! daar gaat hij. Hij probeert nog al vallend de schaal spaghettite grij- pen, maar het helpt nlets..~ Op het vierde plaatje xièn jullie hoé alles afloopt. De schaal spaghetti valt als 'n moderne hoed op Flops hoofd en de slierten spag hetti hangen hem als een pruik wilde haren voor het gedicht. Bah!", moppert Flop, Ha-ha-ha-ha!" lacht Flip,.;die het--een prachti ge vertoning vindt. wijl de gasvlam alles moet verwarmen Het eten is klaar. Flop doet alle spaghetti in een stenen schaal en loopt er triomfantelijk mee naar de kamer, waar Flip reeds aan dé gedekte tafel zit te wachten op het bijzondere 336. Helpen jullie dit eekhoorntje I weg neemt met de meeste nootjes eens vlug naar zijn holletje, maar je (natuurlijk mag je de nootjes op de moet het zó doen dat hij onderweg doodlopende wegen niet meetellen) de meeste nootjes vindt. Als je de|hoeveel nootje» vind je dan?.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11