Weer brief van premier Kroesjtsjew gericht aan president Eisenhower mmoRD "j George Davis en Van Renterghem voor Anne Frank-film in ons land LANDBOUWCONFERENTIE VAN E.E.G. IN STRESA BEGONNEN INDUSTRIALISATIE ROND WESTERSCHELDE AAN DE ORDE VRIJDAG 4 JULI 1958 PROV IN O I ALE ZEEUWSE O OU RANT. „TER VOORKOMING VAN EEN AANVAL" Dullesbepaalde punten lijken bij eerste lezing onaanvaardbaar Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft president Eisen hower opnieuw een brief doen toekomen over gezamenlijke stappen ter oplossing van het vraagstuk ter voorkoming van een aanval bij verrassing". Dit meldt het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjew stelt in zijn nieuwe brief voor dat Amerika en Rus land het initiatief nemen tot een bijeenkomst van deskundigen int beide landen en mogelijk ook uit enkele andere landen, waar op men zich zal beraden over de mogelijkheden om een plotselin ge aanval te voorkomen. De resultaten van een dergelijke con ferentie zouden op een topconferentie besproken kunnen worden, aldus de Russische leider. Kroesjtsjew stelde voor dat deze con ferentie in de naaste toekomst zal worden gehouden en dat er ook mili tairen aan deel zullen nemen. De voorstellen van de conferentie moe ten binnen een beperkte tijd, welke van te voren moet worden vastge steld, in definitieve vorm op schrift worden gesteld, aldus Kroesjtsjew. Hij schrijft voorts een dergelijke overeenkomst ter voorkoming van een onverhoedse aanval noodzakelijk te vinden met het oog op de huidige gespannen internationale toestand en de toenemende bewapeningswedloop onder de grote mogendheden, met na- Belgische regering krijgt het vertrouwen De Belgische Kamer heeft de rege ring met 106 tegen 104 stemmen haar vertrouwen geschonken. De re gering heeft het gehaald dank zij de steun van twee liberalen en een on afhankelijke rechts-katholiek. De beide liberalen namen hun besluit op het allerlaatste ogenblik. Twee ka merleden, een socialist en een lid van de C.V.P., waren absent. Voordat de stemming werd gehou den, had premier Eyskens het rege ringsprogramma nog eens verdedigd en toegelicht. Aan het slot van zijn rede zei hij tot de oppositie: „Ik reik U nog steeds de olijftak. Het hart is er niet bij, heeft de heer Buset (soc.) gisteren nog gezegd. Maar waarom zouden wij geen verstandshuwelijk aangaan? Ik zou hier de w volgende leuze aan de wand willen zien prij ken: „Onze tegenstandei's van giste-' ren zullen onze bondgenoten van morgen zijn". Wij hebben onze ver-, antwoordelïjkheid aanvaard, gij moet nu de uwe aanvaarden". Premier Eyskens zei dat de regering nu de senaat om het vertrouwen zal vragen. „Maar met het oog op de bijzondere omstandigheden waaron der wij het vertrouwen van de Ka mer kregen, zal de regering zich daarna op haar positie beraden", al dus Eyskens. Dit kan betekenen dat de rege ring de gisteren in de Kamer be haalde meerderheid onvoldoende zal achten om in functie te blij ven. De liberalen zullen misschien tot een coalitie met de C.V.P. bereid blijken als de liberale vakvereni gingen als gelijkwaardig met de socialistische en katholieke wor den erkend. Bevelsoverdracht korps mariniers Op 17 juli zal de commandant van het i._~1_31 Jll. ^er zijn korps mariniers, generaal-majoor dei- mariniers H. O. Romswinckel, functie neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door de huidige chef-staf van het korps mariniers, kolonel der mariniers H. Lieftinck, die met in gang van genoemde datum bevorderd zal worden tot generaal-majoor dei- mariniers. Generaal-majoor Romswinckel heeft sinds 23 september 1954 het bevel over het korps mariniers gevoerd. Tevens zal met ingang van 17 juli ko lonel der mariniers J. G. M. Nass wor den belast met de functie van chef staf korps mariniers. HONDENTROUW. Een hond, luiste rend naar de naam Rusty, heeft zijn baas door louter vriendschap de ge vangenis ingewerkt. Lewis Callo way in Detroit werd door twee agen ten aangesproken als verdacht van het scharrelen met loterijbriefjes. De man werd nerveuzer naarmate zijn hond kwispelstaartend tegen hem op drong. Dit bracht de politieman nen op het idee eens wat meer aan dacht aan Rusty te schenken. Aan de binnenkant van de halsband be vond zich een tegen water besten dige beurs met een twintigtal be zwarende loterijbriefjes TERMIJN. Volgens het „Volksdag blad" van Peking zal de regering van communistisch China de vier nog in Chinese gevangenissen ver blijvende Amerikanen niet vrijlaten voordat zij hun straf hebben uitgeze ten. Twee van de gevangenen heb ben levenslang gekregen op beschul diging van spionage. BEHULPZAAM; De veroordeelde Georges Dumoing in Fontainebleau was niet zo verdorven of hij hielp de schilders met het opkalefateren van de binnenplaats der gevangenis. Met brede, forse streken borstelde Dumoing zich naar de toegangs poort, schilderde de binnenkant met de tong uit de mond, stapte over de drempelen rende voor zijn vrijheid. De bewakers zoeken nog naar hem. me in de wapens voor massale ver nietiging. De Russische premier vindt dit pro bleem accuut geworden door de „ge vaarlijke praktijk van de Ameri kaanse vluchten met kernwapens in de richting van de Russische gren zen". Hij herhaalt nogmaals Ruslands vroegere voorstellen: 1. Een luchtin- spectiezone van 800 km aan weers zijden van het. IJzeren Gordijn en 2 een tweede luchtinspectiezone met een deel van het Sowjet-verre oosten en een overeenkomend deel van de Verenigde Staten. Meer dan een miljoen heitjes verricht De actie „Een heitje voor een kar weitje" heeft dit jaar een bedrag van ruim 313.000 opgeleverd. De opbrengst van de actie is bestemd voor versterking van de fondsen van het Nederlandse Padvindstersgilde. i de vereniging de Nederlandse padvin ders, de Nederlandse gidsenbeweging en de verkenners van de katholieke jeugdbeweging. ISO AFGEVAARDIGDEN UIT 6 LANDEN Prof. Hallsteingeen Euromarkt zonder landbouw Donderdagmiddag is in de Italiaanse stad Stresa de laudbouwconferentie van de Europese Economische Ge meenschap begonnen. De meeste mi- Minister Dulles"is van mening dat j nisters van landbouw van de aange- de jongste brief van Kroesjtsjew aan Eisenhower voorstellen 'in houdt ,die enige hoop geven op een technische bespreking tussen oost en west over het voorkomen van onverhoedse aanvallen. De minister zei op een persconfe rentie evenwel, dat bepaalde pun ten uit de brief bij eerste lezing onaanvaardbaar leken. sloten landen (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland) woonden de ope- nïngsvergadering bij, waarop o.m. 't woord werd gevoerd door de voorzit ter van de Europese commissie der E.E.G. prof. Walter Hallstein (Duits land) en door de vice-voorzitter dr. S. L. Mansholt (Nederland) die te vens voorzitter van de conferentie is. „EVENTUELE PRIORITEITEN" In raad voor de ruimtelijke ordening Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van de industrïalisa- tienota een reeks regionale vra gen beantwoord. Hij deelde mee, dat de mogelijkheden van Wes- tersclielde en Sloe door de Rijkswaterstaat zijn onderzocht in het kader van de noodzake lijke oeververdedigingen. Over tie mogelijkheden van Ossen- drecht is nog niet voldoende be kend. De heer W. P. G. Assman (kvp) vroeg na de rede van prof. Zijlstra nogmaals aandacht voor het vraag stuk van de verhoudingen tussen de plannen voor het Haringvliet en Sloe. Hij meent, dat de plannen voor het Haringvliet de industrialisatie van West-Brabant en van het Sloe on mogelijk tegelijkertijd kunnen wor den uitgevoerd. Hij suggereerde een overkoepelend plan, waarbij de Nieu we Waterweg en IJmond tevens wor den betrokken om zodoende een ge fundeerd overzicht te krijgen. Prof. Zijlstra deelde daarop mee dat in de raad voor de ruimtelij ke ordening de eventuele priori teiten der industrialisatie van IJmond, Waterweg, Haringvliet, Westerschelde en West-Brabant zeker aan de orde zullen komen. De socialistische afgevaardigde drs. Vermeer heeft mede namens de he ren Zegering Hadders (vvd), Hazen- bosch (ar) en Kikkert (ch) een mo tie ingediend, waarin met het oog op de omvang van de werkloosheid en de migratie in verschillende gebieden in het bijzonder in de noordelijke provincies, aan de regering gevraagd wordt voor deze gebieden een structuurplan op te stellen. De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, vestigde er de aandacht op dat een raad voor de ruimtelijke ordening- is ingesteld, om tot coördv natie van plannen te komen. In die raad hebben enige ministers zitting, alsmede enkele hoofdambte naren, die op dit terrein deskundig zijn. Hij vond het daarom min of meer bezwaarlijk om nu reeds be slissingen over een structuurplan te nemen. Bovendien zal aan de provinciale besturen advies gevraagd worden over de aanwijzing van de ont wikkelingskernen. En tenslotte is in de komende herfst een nota van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, te verwachten betreffende een alge meen plan voor de ruimtelijke or dening. Dr. Mansholt sprak donderdag slechts kort en hij zal zaterdag een uitvoerige rede houden. Aan de conferentie nemen circa 150 afgevaardigden uit de zes landen deel. Zij vertegenwoordigen de rege ringen en de bedrijfsorganisaties. Op de conferentie, die van 3 tot 12 juli zal duren, zullen de situatie van de landbouw in elk van de zes landen en de oriëntatie van hun landbouw politiek het onderwerp uitmaken van een studie op basis van documenten, die door de regeringen zijn uitge werkt. Prof. Hallstein zei in zijn rede o.m.: Men zou geen gemeenschappelijke markt kunnen oprichten zonder er de landbouw in op te nemen. Integra tie van de landbouw in de E.E.G. is een noodzakelijke voorwaarde voor het handelsevenwicht tussen de eco nomieën van "de deelnemende landen. De voorstellen die de commissie na de conferentie zal hebben opgesteld zullen later bij het economisch en so ciaal comité worden ingediend. Ten slotte zullen ook het Europese parle ment en zijn landbouwcommissies móeten deelnemen aan de besprekin gen over de landbouwproblemen op dat de commissie haar voorstellen voor de gemeenschappelijke land bouwpolitiek kan opstellen. Hallstein gaf dan een overzicht van de historische, economische, sociale en politieke aspecten van de huidige algemene toestand in de landbouw sector. Hij refereerde aan kwesties als de omvang der bedrijven, de uit tocht uit het platteland, de verbete ring van het onderwijs van de land bouwersbevolking en de verhoging van de produktiviteit van de land bouw. Het verdrag heeft ten doel de plattelandsbevolking een behoor lijk levenspeil te verzekeren. De gemeenschappelijke landbouwpo litiek moet er op gericht zijn de markten te stabiliseren en de be voorrading van de bevolking bin nen de gemeenschappelijke markt tegen redelijke prijzen te verze keren. De commissie zal met alle kracht al le projecten aanmoedigen die het pro- duktief maken van minder ontwik- Het Wereldgebeuren Verwarring Blijkens de foto's is Camille Sja- moen, de 58-jarige president van Libanon, niet afkerig van een si- I gaartje. Waarschijnlijk heeft deze aan een Franse Jezuietenuniversiteit te Beiroet opgeleide rechtsgeleerde in deze weken meer dan ooit behoef te aan een rokertje. Hij immers is het middelpunt van de verwarring, die zich nu in zijn land voordoet. Libanezen bestrijden elkaar in felle gevechten, die niet zelden op begra fenissen uitlopen. Sommigen beweren dat er al 1400 doden gevallen zijn, hoewel de reiziger die de hoofdstad Beiroet van zee nadert, helemaal niet de indruk krijgt dat er een burgeroorlog woedt. Daar, aan de kust, wordt namelijk druk aan wa- terskieën, zeilen en zwemmen ge daan, hoewel enkele kilometers ver der tanks en mortieren herhaaldelijk I tegen elkaar in actie komen. Merkwaardig is ook dat het leger (8000 man onder generaal Foead Sjehab, die net als Sjamoen een maronietisch rooms-katholiek is) nu niet bepaald vol vuur zijn best doet om de opstand neer te slaan. Sjehab heeft klaarblijkelijk aan de troepen het bevel gegeven om niet te schie ten, behalve wanneer zij zelf worden aangevallen. Hij is steeds bereid om met de leiders van de rebellen te onderhandelen en ziet erop toe, dat ook die tegenstanders van Sjamoens bewind van voedsel en water worden voorzien... Sjamoen wijt de huidige moeilijkheden voor een groot deel aan tegenstellingen tussen christenen en mohammedanen, maar zijn eigen, maronietische, patriarch Paul Me- ouchi heeft verklaard dat hij zich schaart bij de oppositie tegen Sja ging aanvaard om een bezoek te i moen: „Ofwel we leven met de mo- brengen aan Britsestoomfabrieken, hammedaanse Arabieren in broeder- De uitnodiging is afkomstig van de schap, liefde en vrede, of anders moe- ii i,i\n «flrAnnlnoTi1' Regeringstroepen zijn op korte af stand van Beiroet in hevig gevecht geweest met opstandelingen. Gevan gen genomen rebellen werden met pantserwagens naar het hoofdbureau, van politie in Beiroet gebracht om te worden ondervraagd. Men ziet ze hier een pantserwagen verlaten.. Prins Bernhard zal Britse atoomfabrieken bezoeken Prins Bernhard heeft een uitnodi- voorzitter van het Britse gezagsor gaan voor atoomenergie, sir Edwin Plowden. Volgens het- gezagsorgaan zal de prins per vliegtuig reizen. Hij zal het instituut voor kernon derzoek te Harwell (Berkshire) be zoeken op 16 juli en de dag daarop de atoomcentrale te Caldar Hall be zichtigen. Op 18 juli zal de prins dan een be zoek brengen aan de snelle kweek reactor te Doureay in het graafschap Caithness (Schotland). kelde streken kunnen bevorderen en de projecten tot modernisering en 't scheppen van nieuwe activiteit. Nationale protectie is door de land bouwers nimmer als voldoende be schouwd. Niemand wil beweren dat de E.E.G. alleen maar zonneschijn zal brengen. Maar zijn is ook niet al leen maar vol hagel. Zeker, zij zal de atmosfeer verfrissen. Maar die verfriste atmosfeer zal zich in het economische leven net zo doen ge voelen als in de landbouw, de le venskrachtigste specimina zullen blij ven bestaan en er in gedijen. Allen moeten zich inspannen om zich die grotere weerstandmogelijkheid te verderven. Het beste systeem van landbouwpolitiek om de moeilijkhe den te boven te komen is dat, wat het beste overeenkomt met de Euro pese traditie, dat wat de gelegenheid biedt de autonomie en het intiatief van de boer op hoog peil te handha ven. Als Europa zich op economisch plan niet opwerkt tot het wereldpeil zal zijn politieke rol teniet gedaan worden. Er ontwikkelt zich een tragedie van universeel belang, niets minder dan de tragedie van de vrijheid, met de plattelandsbevolking als eerste slachtoffer. Daarom, aldus Hallstein, zijn wij ervan overtuigd dat die klas se in Enropa beschouwd zal kunnen worden als een der stevigste pilaren van onze verenigde Europese markt. „GEEN KLOMPEN, GEEN EDAMMERTJES" ten we vertrekken en verdwijnen Om de plaats van de Libanon als bemiddelaar tussen de Arabieren en het westen terug te winnen, moet president Sjamoen volgens deze pa triarch aftreden. uist het feit, dat Sjamoen, wiens zesjarige ambtsperiode in septem- ber afloopt, de grondwet wil doen wijzigen om herkozen te worden, is het voornaamste twistpunt. Dat de oppositie tegen Sjamoen zo fel is, moet overigens niet alleen worden toegeschreven aan het rechtsgevoel van de Libanezen, maar ook en voor al aan de nationalistische en neutra- listische neigingen, die in verschei dene bevolkingsgroepen leven. De genen die tot deze groepen behoren, verwijten Sjamoen, dat hij het land te veel in westers vaarwater heeft gebracht. Ongetwijfeld staan veel van die tegenstanders onder invloed van Egypte's president Nasser, die, zo hij al niet tot de aanstichters van de Libanese moeilijkheden behoort, toch zeker politiek profijt ervan trekt. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat hij erop uit is, vroeger of later Libanon toe te voegen aan de Verenigde Arabische Republiek en dat hij daartoe van Llbanons na buurland Syrië uit mensen en wa pens naar de Libanese rebellen laat brengen... Ook staat het vast, dat alleen een corps van waarnemers dei- Ver. Naties niet voldoende is om de ze smokkel van mensen en materiaal tot staan te brengen; een beroep van Libanon op de Ver. Naties om een internationale politiemacht te sturen, is dan ook alleszins te begrijpen. In verband met dit alles zou men wensen, dat er in Libanon een compromis totstand komt tussen regeringsaanhangers en rebéllen, waarbij Sjamoen zou kunnen aftre den om tijdelijk te worden opgevolgd door generaal Sjehab, die naar men zegt ook voor de opstandelingen aan vaardbaar zou zijn. De situatie zou daardoor overzichtelijker worden en men kan aannemen, dat dan zou blij ken hoe ook onder de rebellen tal rijke mensen zijn, die weliswaar tot de tegenstanders van Sjamoen beho ren, maar tot de voorstanders van een onafhankelijk Libanon. Sjamoen zou dan inplaats van een sigaar de vredespijp kunnen opsteken. Een reuzenschildpad uit de Londense dierentuin laat zich verwennen door de 3-jarige Alison Mc Intosh, die met een open inond van inspannig een lekker hapje weggeeft. Vriend-reu- zenschildpad is afkomstig van een der eilanden in de Indische Oceaan. Enthousiast over prestaties van hoofdrolspeelster Millie Perkins George Davis, toneelareliitect van de Fox filmmaatschappij in Hollywood en Tonny van Ren terghem, een genaturaliseerde Nederlander, die sinds 1948 in de Verenigde Staten woont, en als technisch adviseur bij de Anne Frank-film fungeert, zijn met het S.A.S. vliegtuig via de poolroute uit Los Angeles in Nederland aangekomen om voorbereidende maatregelen te treffen voor de buitenopnamen van het achterhuis op de Prin sengracht 263 te Amsterdam. Tonny van Renterghem (39 jaar en gehuwd met een Amerikaanse vrouw) heeft een rol gespeeld in de verzetsbeweging in Nederland. Hij was bij de Binnenlandse Strijdkrach ten in Amsterdam en heeft veel ar beid verricht bij de foto-afdeling van het verzet. Als insider van de moei lijke Amsterdamse oorlogsjaren heeft dè Fox filmmaatschappij hem aange trokken om adviezen te geven, opdat de lokale Amsterdamse kleur zo goed mogelijk in de film tot uiting komt. „Geen klompen, geen Edammertjes", vertelde hij op Schiphol. „Maar kos tuums, requisieten enz. die nauwkeu rig op de werkelijkheid zijn afge stemd'*. Zo heeft hij in Los Angeles een Nederlandse fietsenmaker kun nen vinden, die voor de nodige attri buten die in de film voorkomen, zal zorgen. Over de prestaties van Millie Per kins, de 18-jarige hoofdrolspeelster waren Davis en Van Renterghem enthousiast. „Zij is werkelijk een sensatie voor ons", aldus Davis, „maar gelukkig geen Hollywood- ster, zij neemt er niet de allures van aan. Het is een jong meisje met natuurlijke charme, die ieder een voor zich inneemt. Otto Frank, de vader van Anne Frank, heeft met haar gesproken in Hollywood. Hij is ervan overtuigd dat Millie Anne Frank op een zeer natuurlijke wijze zal vertegenwoor digen. Zij heeft zich geheel met An ne vereenzelvigd. Millie heeft Otto Frank honderd uit gevraagd over Anne, zo dat het Ame rikaanse meisje weet hoe Anne over alles heeft gedacht. Vader Frank heeft nog verklaard, dat Millie openhartig en erg gevoelig meisje Haar ogen lijken precies op die van Anne". De rolverdeling, aldus George Davis staat vast en ziet er als volgt uit: Anne Frank, Millie Perkins, Otto Frank, Joseph Schildkraut, de moe der van Anne, Gusti Huber, Margot de oudere zuster van Anne, Diane Baker, mijnheer en mevrouw Van Daan, Shellej' Winters en Lou Ja- cobi, Peter van Daan hun zoon die Annes eerste en laatste liefde werd Dick Beymer, tandarts Jan Dussel, Ed- Wynn en de kat van Peter wordt gespeeld door Moushi. Schildkraut, Gusti Huber en Lou Jacobi hebben hun rollen reeds jarenlang gespeeld op het toneel in Broadway. De filmversie is merkwaardig, voor namelijk omdat alles zich in een ka- 'mertje afspeelt, waarvan het decor CAMILLE SJAMOEN ....pijp of sigaar?.... nu al vier maanden in de studio van Hollywood wordt gebruikt. Koffers vol requisieten staan in de douane loods van Schiphol en zullen binnen kort naar de plaats van bestemming worjlen overgebracht. De opnamen worden zo gemaakt, dat de „sneeuw" op hét doek zal ko men, maar dat de bladeren van de bomen bij het achterhuis door de ca mera's worden „gemist". Davis en Van Renterghem zijn van oordeel, dat de buitenopnamen de juiste atmosfeer in de film zullen kunnen scheppen. Ongeveer een maand denkt men in Amsterdam te blijven. Een dezer dagen komt ook George Stevens jr., de zoon van de regisseur-producent naar Amster dam om aan de werkzaamheden lei ding te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3