Toegangsweg tot Hoedekenskerke ondergaat grondige verbetering DE KLERKeZN expositie van picasso te middelburg geopend torenkraan op luchtbanden voor de vlissingse haven Zeeuwse Almanak Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 4 JULI 1958 (Slot van pag. 1) vraag gesteld: „Wanneer" denkt U is in de zomer de beste week om 's avonds een openluchtvoorstelling te geven, dit met het oog op de re gen?". Nu hebben zelfs meterorolo- gen geen tabelletjes, waaruit ze het antwoord kunnen aflezen en de Enk- huizer Almanak mag men ook op één lijn stellen met bijvoorbeeld voetbal prognoses Het enige wat men kan doen, zo schrijft onze weerkundige mede werker, is afgaan op de gemiddel den, die verkregen zijn uit waar nemingen over een periode van 30 of 50 jaar. En wie die cijfers per decade een periode van tien da gen bekijkt, ontdekt, dat de re genkansen van 1 juni tot om streeks 20 juli belangrijk kleiner zijn dan tussen 20 juli en eind augustus dit gedurende de zo genaamde Hondsdagen. Het lijkt ons ook voor vakantiegangers een goede tip Maar de statistieken leren meer! Dit bijvoorbeeld: Vooral de periode van 20 juli tot begin augustus is wat de regenval betreft zeer ongunstig en de laatste tien dagen van augustus zijn gemiddeld de regenrijkste van de he le zomer! En dat mag dan een waar schuwing zijnWant de geschie denis heeft zich al vaak herhaald, ook in de meteorologie! Beter nieuws is dit: het kleinst is de regenkans tussen 10 en 20 juni; de warmste decade van de hele zomer is de derde van juli (20-31) en de eerste decade van juni (1-10) is de meest zonnige. Vlaggetjes Ook in de weerkunde zijn echter „maren"Want het wil wel eens gebeuren, dat juist zo'n gemiddelde als regenrijk bekend staande decade soms prachtig dro.og weer te zien geeft. Maar een feit is in ieder geval, dat over een periode van tien jaar of langer in begin juni veel vaker mooi weer te verwachten is, dan in de laat ste dagen van juli of augustus. En onze weerkundige medewerker besluit aldus: „Zelfs de beste zakagenda en de beste almanak laat U bij weersvoorspellingen in de steek wij ook. Men moet bij avond-open luchtvoorstelling geluk hebben, al is het wel verstandig deze nu niet juist in de gemiddeld regenrijkste decaden vast te stellen". En omdat de geluks- en peclifactor dus niet uit te schakelen is, zal er door de radio nog wel eens een der gelijk bericht klinken„De openlucht voorstelling, die hedenavond in Goes gehouden zou wordenEn in Middelburg zal nog wel eens met de bekende vlaggetjes op de Lange Jan worden aangegeven, dat een concert of openluchtspel niet doorgaat. Maar ge weet het: Zeeland leent zich in de regel goed voor openluchtspelen Amerikaanse plattelands- jeugd maand in Zeeland De Amerikaanse deelnemers aan de uitwisseling van jonge boeren en tuin ders brengen tijdens hun verblijf in Nederland ook een bezoek aan Zee land Zij zullen gedurende een maand worden ondergebracht bij Zeeuwse gezinnen. Zo zal van 15 september tot 18 oktober mejuffrouw Phyllis Joan Secondino gastvrij worden ontvan gen door de familie G. Weyns, „Bron- zicht", Terneuzen. Mejuffrouw Rose Mary Weiss zal diezelfde maand door brengen in IJzendijke bij de familie C. M. Quaak, A 49 IJzendijke, terwijl de heren Herman Henry Felstehausen en Jackie Denzil Huff, een gastvrij onthaal zullen vinden bij respectieve lijk de familie P. S. Dekker, Loodijk W 33, Zuldzande en de familie J= de Jager, Goesestraat 3, Kapelle-Bieze- linge. Tweemaal per Jaar verkopen wij een groot aantal modalkamarkarpetten, w.o. Haarvelours, Wiltons, machinaal Smyrna's en Moquette karpetten. Karpetten die voor onze modelkamers gebruikt zijn, maar die, ook al zijn er wat voetstappen over gegaan, nog alle zo goed als nieuw zijn. Als U een karpet nodig hebt profiteer dan van dit buitenkansje en koop zo'n modelkamerkarpet vèr beneden de waarde! Vanzelfsprekend is deze aanbieding beperkt dus... WIE HET EERST KOMT. HET EERST MAALT BELLAMY PARK VLISSINGËN TOT EN MET 31 AUGUSTUS TE ZIEN Museum Boy mans stond 75 grafische werken af In de kunstzaal Van Bentham en Jutting te Middelburg heeft de heer J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het museum Boymans te Botterdam, donderdagmiddag een tentoonstelling geopend uit het grafische werk van Pablo Picasso. Er zijn 75 werken te zien, die zijn afgestaan door het mu seum Boymans. In een openingstoe spraak noemde de heer Ebbinge Wubben het prettig, dat het museum Boymans mag meewerken om een klein steentje bij te dragen aan de verrijking van het culturele leven in de Zeeuwse hoofdstad. De heer' "Ebbinge Wübben wees er op, dat het grafische oeuvre van de thans 76-jarige kunstenaar zeer om vangrijk is. Hij noemde het bepaald verbluffend te ervaren tot welke prestaties Picasso in staat blijkt op de lithografische steen of op de ets plaat. Sinds 1929 bevat het oeuvre van de ze kunstenaar onder meer 257 etsen, drie omvangrijke delen litho's van ln totaal 300 werken, welk aantal nog steeds groeit, een paar honderd illustraties voor boeken en nog hon derden onuitgegeven grafische wer ken. Daarbij gaat deze grafische ac tiviteit vergezeld van een grote lief de voor de tekenkunst, een omvang rijke produktiviteit als schilder en 'n belangrijke bijdrage tot de beeld bouwkunst, Tenslotte stipte de heer Ebbinge Wubben aan, dat het zwaar tepunt van de expositie ligt op de litho's, die Picasso na 1948 maakte. Tevoren had de heer B. P. Car rière een welkomstwoord gespro ken waarin hij zich in het bijzon der richtte tot de heer Ebbinge Wubben en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, die het gemeentebestuur van Middelburg vertegenwoordig de. Nadat de heer Carriers op - de grote verscheidenheid in het werk van Picasso gewezen had, dankte hij de gemeente Nijmegen, die de tentoonstelling gedurende mei en juni binnen zijn poorten had, voor de geboden hulp, alsmede ook die genen, die aan de totstandkoming van de expositie meegewerkt had den. Dé heer Louis Heijmans, kunstschil der te Middelburg, sprak na de ope ning een dankwoord. Het verheugde de heer Heijmans bijzonder, dat de directie van museum Boymans de moeilijk te begrijpen en veel omstre den figuur, die Picasso is, nader tot de Zeeuwse bevolking heeft willen brengen. Rest nog te vermelden, dat deze expositie geopend blijft tot en met 31 augustus a.s. Aantal werklozen in Zeeland steeg Het aantal werklozen Is weer iets gestegen gedurende juni. Aan het einde van juni waren er 2465 werk lozen in de provincie. Eind mei be droeg dat aantal 2335. Sleper „Clyde" passeerde Vlissingen met Liberiaan Woensdagochtend is in Antwerpen de sleepboot „Clyde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst aan gekomen met op sleeptouw het Li beriaanse stoomschip „National Prestige", dat in de Belgische haven stad zal worden gerepareerd. Het Li beriaanse schip werd 180 mijl west van Ouessant opgepikt door de Ne derlandse sleepboot. Het had met machineschade te kampen. Vijf mi nuten na middernacht in de nacht van dinsdag op woensdag passeerde de „Clyde" met zijn sleep de Vlis- slngse rede. BELANGRIJKE WERKEN IN UITVOERING Nog meerdere grote projecten zijn in voorbereiding Terwijl In het omliggende land de machtige grijparmen van draglines heen en weer zwenkend en gretig „happen" in de vette Zeemvse klei, gonst het ook in en rond Hoedekenskerke van bedrijvigheid. In het kader van de herverkaveling worden daar thans twee belangrijke wérken uitgevoerd, die zeer waarschijnlijk op vrij korte termijn door grotere zullen worden gevolgd. Op het ogenblik is een ploegje Belgische arbeiders bezig over een afstand van ruim één kilometer de stenen uit de provinciale weg Goes— Hoedekenskerke te breken, terwijl nabij de loshaven een zesenzestig me ter lange duiker onder de weg en de spoorlijn wordt gelegd. De eerste fase van laatstgenoemd werk is vrijwel voltooid; het tweede gedeelte zal over v ijf a zes weken gereed komen. De verbetering van de toegangsweg naar Hoedekenskerke, die omvat het rechttrekken van de vele haakse bochten en het verbreden van de rijbaan, zal nog enkele maanden vergen. Reeds op grote afstand van Hoede kenskerke wordt de weggebruiker attent gemaakt op de bedrijvigheid in dit dorp. Even buiten 's Graven polder is de provinciale weg name lijk afgesloten in verband met deze wegverbetering. De route naar het dorp en het veer voert thans via Kwadendamme, een omweg van ruim 1 kilometer. De automobilist heeft dat er graag voor over. want over enkele maanden zal de zo gewraakte verbinding GoesHoedekenskerke ten dele zijn verbeterd. Nabij de loshaven wordt eveneens hard aangepakt. Hier legt een tien tal arbeiders van de firma Verstelle en Verhage te Vlissingen, in opdracht van de Herverkaveling een 66 meter lange duiker. Deze duiker zal straks een rechtstreekse verbinding vormen tussen de watergang en de „boezem" van het gemaal Groenewege. Voor de ontwatering rondom Hoedekensker ke circa 350 ha betekent de aanleg hiervan een belangrijke ver betering. Het gemaal zal in de toe komst gemakkelijker dan voorheen de afwatering kunnen regelen, het geen met name tijdens langdurige regenperiodes van belang is. Het ligt in de bedoeling het waterpeil in de polder op 1.75 meter -N.A.P. te hou den. Drie weken geleden is men met deze werkzaamheden begonnen en thans is de eerste fase vrijwel vol tooid. Op ongeveer 6 meter onder het wegdek is reeds 31 meter van de 1.45 meter brede en 1.20 meter hoge duiker gelegd. Volgende week woensdag om 1 minuut over twaalf start het tweede gedeelte van dit werk. De resterende buizen van de duiker moeten namelijk onder de spoorrails van dé ringlijn Goes-Borssele-Hoede- kenskerke worden geplaatst. Hier voor zullen de rails gedeeltelijk moe ten worden opgebroken. Voor dit kar wei heeft de uitvoerder precies vier volle dagen gekregen, want het goe derenvervoer over de spoorlijn zou anders te veel gestagneerd worden. Dit betekent, dat de mannen dag en nacht zullen moeten doorwerken. Zo dra woensdag de goederentrein van 12 uur is gepasseerd zullen zij met het werk beginnen. De gehele karwei waarvoor circa 12 weken is gerekend zal volgens de aannemer binnen acht a negen wpken kunnen worden opge leverd. Er staan overigens in Hoedekensker ke nog meer omvangrijke projecten op stapel. De plannen om een rond weg langs het dorp aan te leggen voor de verbinding met de provinciale boot zijn in een vergevorderd stadi- JVin GRACIA EN RAINIER Bij het bezoek van prinses Gracia en prins Rainier van Monaco aan Oostende werden zij tot ereburgers van die stad uitgeroepen. Later, in Brugge bezocht het paar de gouver neur van lVest-Viaanderen. REINAEKT IN DE ETHER Dick Seip jr. heeft een klankbeeld vervaardigd over het standbeeld van Reinaert de Vos in Hulst. Het stuk zal op S juli door de A.V.R.O. wor den uitgezonden in het programma :.De zevensprong" GOUDEN STAF De heer J. de Maat evenals Rei naert de Vos te Hulst ontving de zer dagen van hopman J. Megroot uit Koewacht de zogenaamde „Gou den Jacobsstaf"; een onderscheiding die verleend wordt aan hen, die zich zeer voor de rooms-katholieke jeugd beweging en de verkennerij in MOEHEID Naast de alom bekende voorjaars- moeheid. die we zo langzamerhand wel onder de knie hebben, tobben een aantal mensen nog met andere moe heden en daar hoort ook de aardap- pelmoehéxi bij. Jawel, moeheid van aardappelen. Landbouwers en volks- tuiders plus particulieren met een lapje grond achter-de-woning kunnen U precies vertellen, wat dat betekent. En die mevrouw aan de Veerseweg in Middelburg kan 't zeker. Die wist zelfs een controleur, belust met de controle op aardappelmoeheid, nog college in die materie te geven. Want toen de man haar er oo attent maakte, dat zeker meer dan een derde ran haar land beplant was met aardappelen (hetgeen na verloop van tijd de gevreesde moeheidople vert), sprak mevrouw triomfantelijk: „Kijk,s es goed, meneer de contro leur Meneer de controleur keek goed en kwam tot de ontdekking, dat hij dahlia's-in-wording voor aardappel planten had aangezien. Een naar on ze smaak begrijpelijke vergissing overigens, want voor ons zijn zelfs aardappelen en gladiolen - om maar een buitenplaats te noemen van dezelfde familie. Maar ja, mevrouw had de controleur verslagen en dat geeft natuurlijk wel voldoening. Maar van de controleur kunnen wij ons best voorstellen, dat hij na al dat toezicht op de moeheid een weinig vermoeid was geraakt Zeeuwsch-Vlaandcren verdienstelijk Jiebben gemaakt. TEGENBEZOEK Dinsdagavond brachten de gemeente ambtenaren van Halsteren een te genbezoek aan Heinkenszand; dat wil zeggen er was een voetbal-re vanche-ontmoeting tussen de Hals- terse en Heinkenzandse ambtenaren. De wedstrijd, ondanks de regen goed gespeeld, resulteerde in een 62 overwinning voor Heinkenszand. Na afloop van de strijd maakten de ambtenaren er in het café Vermeulen nog een gezellig avondje van. NOG EEN BEZOEK Ongeveer 75 studenten van de landbouw-bogeschool te TVagenin- gen brachten woensdag een bezoek aan Schouwen-Duiveland; teneinde een beter inzicht tc krijgen in de resultaten van de herverkaveling. Om acht uur vertrok men uit Zie- rikzee naar Kerkwerve, waar di verse bedrijven onder de loep wer den genomen. De dag hiervoor hadden de studenten Tholen bezocht, waar zij met tal van problemen rond de herverkaveling werden geconfronteerd. Ir. M. A. Geu ze hield hier een causerie voor het ge zelschap. Na een bezoek aan de Schelphoek gebruikte men te Burgh een lunch en daar was het ook, dat dr. ir. Van Beekom en ir. Van der Zaken over de herverkaveling van Zeeland spraken. In de middag bezocht men een proef tuin in Haamstede. Het kavelsinrich tingswerk werd eveneens bekeken en nadat ook dè gemalen, alsmede de Phoenix caissons bij Ouwerkerk en bedrijven te Oosterland waren be zichtigd, vertrokken de toekomstige ingenieurs om vijf uur weer naar het „vasteland". urn. Hieraan zal zeer waarschijnlijk op vrij korte termijn uitvoering wor den gegeven. Voorts liggen daar nog de plannen voor verbetering en ver hoging van de bestaande zeewering langs do Westerschelde, terwijl ook de herverkavelingswërken gedurende enige tijd het beeld rondom Hoede kenskerke zullen blijven bepalen, De activiteit in dit Bevelandse dorp zal dus voorlopig niet verminderen! Woensdag a.s. interpellatie over de Scheldetarieven De Tweede Kamer besloot in haar donderdag gehouden ver gadering de interpellatie van de anti-revolutionaire afgevaar digde mr. dr. Verkerk tot de minister van Verkeer ën Water staat, mr. Algera, over de veer- tarieven voor de Westerschelde woensdagmiddag 9 juli a.s. des middags om één uur te doen houden, met onderbreking even tueel van de lopende agenda der Kamer. Ter verbetering van de afwatering in het gebied rond Hoedekenskerke wórdt nabij de haven aldaar een 66 meter lange duiker onder de weg en de spoorlijn gelegd. Foto P.Z.C.) Het opleggen Yan schepen in Zeeuwse wateren Kon. Mij. „De Schelde" staal er buiten. In verband met geruchten als zou de Kon. Maatschappij „De Schelde" bemoeienis hebben met het opleggen van een aantal vrachtschepen ln de Zandkreek, vernemen wij van de di rectie der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen het volgende: Op verzoek van de rederij heeft „De Schelde" bemiddeling verleend bij het vinden van een ligplaats voor het liberty-schip „Despina", dat te Vlis singen werd gerepareerd. Voor dit schip, dat voorlopig opge legd wordt, is een ligplaats gevonden te Middelburg. Er is contact opgenomen met de Rijkswaterstaat en daarbij is naar voren gekomen, dat wellicht in de Zandkreek ligplaats gevonden kan worden voor een aantal opgelegde schepen. Deze mogelijkheid wordt thans dpor de Rijkswaterstaat nader bestudeérd. Op dit ogenblik is er bij de Kon. Mij. „De Schelde" geen enkel verzoek van haar relaties in behandeling om ad vies bij het zoeken naar ligplaats voor opgelegde schepen. Indien zulke verzoeken zouden bin nenkomen dan treedt „De Schelde" alleen als bemiddelaarster op en dan heeft zij verder geen enkele bemoei enis met het opleggen. Ei- is geen sprake van, dat „De Schelde" behoefte zóu hebben aan ligplaats in de Zandkreek voor haar reparatieschepen en evenmin is er een verzoek van de reder J. Carras om ligplaats te vinden voor een deel van zijn vloot. Openluchtspel in Zeeland (Advertentie) (Advertentie) In de Vlissingse haven is dezer dagen een nieuwe mobile torenkraan in ge bruik genomen, die voor zover be kend, ur\iek is voor Nederland. Het gevaarte rust op luchtbanden en i-s daardoor i» zijn bewegingen niet gebonden aan rails. Het voordeel hiervan is, dat de kraan naar ver schillende plaatsen in de haven kan worden gedirigeerd. Het maximum hefvermogen is 25 tonde hoogte bedraagt 25 meter. Bij een reikwijdte van 18 meter is het hefvermogen nog ifOOO kg. De kraan is in Duits land voor de N.V. Haven van Vlis singen gebouwd, Donderdag heeft. men proefgedraaid. (Foto P.Z.Cf VANDAAG. Middelburg Electro: „Könlngswalzer" 7 en 8.15 uur, a.l.; Schouwburg: „De babysitters van de marine", 8 uur, a.l.; Molenwater: Miniatuur Walche ren", 8—22 uur; Prov. Bibliotheek: Tentoonstelling „Voortbouwend Zee land", 10—12.30 en 13.30—18 uur. Van Benthem Jutting: Tentoonstel ling grafisch werk van Picasso. Vlissingen Alhambra: „De hel der ver lorenen", 7 en 8.15 uur, 14 J. Luxor: „Dal des doods", 8 uur, 18 jaar. enl u „safe"!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2