PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In september wetsontwerp voortzetting van de vervroegde afschrijving In Zeeland is een openluchtspel geen hachelijke onderneming VOOR NIEUWBOUW IN ALGERIJE 15 MILJOEN FRANC EXTRA 201e jaargang - no. 155 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. p T'f WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. Vrijdag 4 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.CMiddelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorstetr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Beslissing over vennootschapsbelasting nog niet genomen Donderdag bij dood tij is tus sen het plaatsje Stellendam op Goeree en het, in verband met de Deltawerken in het Haring vliet aangelegde kunstmatige eiland een drie kilometer lange flexibele buis van polyaetheen over de bodem van het Ha ringvliet gelegd. Deze buis is bestemd voor de aanvoer van zoet water naar het eiland. De foto geeft een artistieke kijk op het werk. Amerikaanse militairen nog steeds niet vrij Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag voor de tweede maal in 24 uur de Sowjetregering verzocht bij de Oost- duitse regering aan te dringen op vrijlating van de negen Amerikaan se militairen die een noodlanding in Oostduitsland hebben gemaakt en daar sedertdien worden vastgehou den. De nieuwe nota werd aan de Russi sche zaakgelastigde, Striganof over handigd door de minister van buiten landse zaken, Herter. In de nieuwe nota, verzoekt de Ame rikaanse regering de Sowjet-Unie te handelen in overeenstemming met een naoorlogse overeenkomst van de Grote Vier. Striganof zei later, dat deze overeen komst niet op het onderhavige ge val slaat. Het akkoord heeft alleen betrekking op Amerikaanse burgers, die per ongeluk £e Oostduitse grens overschrijden, zo zei hij. De Amerikaanse militairen zijh op 7 juni met een hefschroefvliegtuig in Oost-Duitsland geland. Treinverkeer werd door blikseminslag gestremd Tijdens een onweersbui is gisteren boven'Den Haag de bliksem in de bo venleiding van de spoorlijn Den Haag-Rotterdam geslagen. Het trein verkeer tussen Den Haag en Rotter dam werd een kwartier gestagneerd. Amsterdamse raad keurt stadhuis-ontwerp goed De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdagavond het besluit ge nomen de arohitectencombinatie prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Veg- ter op te dragen het voorlopig ont werp voor een nieuw stadhuis in de hoofdstad, dat zal verrijzen op het ter rein aan het Waterlooplein aan de Amstel, uit te werken tot een defini tief ontwerp. Dit kan over twee jaar tegemoet worden gezien. Van de aanwezige leden waren 31 voor en twee tegen het voorstel. De Amsterdamse raad telt in totaal 45 leden. WEINIG VERANDERING Vrij veel bewolking mcJ plaatselijk enkele buien, hier en daar onweer. Zwakke tot matige, naar noordoos telijke richtingen draaiende wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met goed strand weer en slechts hier en daar nog een bui. Opklaringen en middagtem- peraturen van 18 tot 20 graden Cel sius. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Zeewater 15 gra den Celsius. Vooruitzichten enkele opklaringen en iets hogere tempera turen. ZON EN MAAN 4 juli Zon op 4.26 onder 21.02 Maan op» 22.25 onder 8.18 De regering is van plan om in september tege lijk met de indiening van de miljoenennota te komen met een wetsontwerp tot voortzetting en enige temporisering van de vervroegde afschrij ving. Tevens zal dit wetsonwerp enkele techni sche wijzigingen van de investeringsaftrek be vatten, neerkomende op de verkorting van de termijn tot twee jaar, waar tegenover dan een geringe verlaging van het totale staat. Per saldo Nog geen verlenging leerplicht en verkorting van arbeidstijd Over de eventuele verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting heeft de regering nog geen beslissing genomen en evenmin over andere in 1956 en 1957 ingevoerde tijdelijke belastingverhogingen. Minister Hofstra zeide dat het helemaal niet zeker is, dat de oude toestand zal worden hersteld. Nadere gegevens hoopte hij in september in de miljoenennota te verstrekken. Het besluit van de regering om de in vesteringsaftrek niet integraal te herstellen berust mede op budgettai re gronden. Het beperkte herstel zal het rijk in 1959 tien miljoen kosten en in 1960: 35 miljoen. Zou de rege ring tot volledig herstel hebben be sloten, dan zou dat een offer beteke nen van 10 miljoen in 1958, van 35 miljoen in 1959 en opnieuw 35 mil joen in 1960. De beperking van het herstel van de investeringsaftrek is mede gebaseerd op de huidige con juncturele situatie. We leven thans in een niet diepe depressie. De rege ring meent, dat haar maatregelen juist voldoende zijn om een aantal ondernemers over de drempel naar nieuwe investeringen heen te helpen. De minister oordeelde het verstan dig om niet alle wapenen volledig uit handen te geven, want zou on verhoopt een verdere terugslag in het economisch leven intreden, dan kan met het herstel van de inves teringsaftrek verder gegaan wor den. De heer Hofstra zei liet ook nog op een andere manier: de investerings aftrek was een positief middel tot stimulering van de industrialisatie. In een periode van overspannen econo mie moet men dit middel dus niet toepassen. De mate, waarin het mid del dient te worden gehanteerd, is af hankelijk van de conjunctuur. De woordvoerder van de K.V.P., mr. van Thiel, die in eerste termijn al had gevraagd om volledig herstel van de investeringsaftrek, was door dit ant woord niet tevreden gesteld. Hij dien de daarom een motie in, waarin op volledig herstel van de investerings aftrek met ingang van 20 mei 1958 de dag van de publikatie van de ministeriële beschikking wordt aangedrongen. Daar minister Hofstra toezegde dat de regeling voor 1958 niet on gunstiger is dan die voor het vol gende jaar trok de heer Van Thiel zijn motie in. Minister Hofstra zegde donderdag nog toe zijn volle aandacht te schen ken aan de fiscale belemmeringen van de fusie van bedrijven. Overi gens achtte hij die belemmeringen De Engelse atlete Dorothy Shirley (19 jaar oud) bereidt zich voor op de „Empire Ga- mes", welke op 18 juli Car- diff zullen beginnen. Zij zal haar land bij het hoogspringen vertegenwoordigen. Dorothy oefent op originele wijze door af en toe een was- lijntje te pikken in de tuin van het ouderlijk huis. Foto: Dorothy hangt in de lucht, ter- wijl moeder een beetje bezorgd naar haar was kijkt. niet zo groot, als wordt aangenomen. In de afgelopen tien jaar is in de Ne derlandse industrie per arbeider ge ïnvesteerd, gerekend in prijzen van 1957 een bedrag van 52.000 a 53.000 Op deze basis is het nodig om in de jaren 1958 tot en met 1962, rekening houdend met de nodige correcties, een bedrag van elf miljard te investe ren. Misschien zal ter wille van de E.E.G. wat meer in de Nederlandse industrieën moeten worden belegd, doch op het ogenblik is het nog on mogelijk om hieromtrent cijfers te geven. De minïstër van economische zaken, prof. Zijlstra, verstrekte deze gege- zal de investeringsaftrek iets aantrekkelijker worden. De minister van financiën, de heer Hofstra, deelde dit donderdag mee in de Tweede Kamer, waar hij met de minister van economische za ken, prof. Zijlstra, het industrialisatiebeleid van de regering verdedigde. Hij hoopte op 1 januari 1959 wat de fiscale maatregelen ter stimulering van de industrialisatie betreft een evenwichtig j geheel to krijgen. vens donderdag tijdens de verdedi ging van zijn industrialisatiebeleid en ter. verklaring van de taken, die in de komende vijf jaar met het oog op de verdere industrialisatie vervuld moeten, worden. De uitbreiding van de beroepsbevol king in deze periode met 140.000 man achtte hij het meest waarschijnlijk. Mochten meer mensen een plaatsje in de industrie verlangen, dan zal het niet zo moeilijk zijn het investerings bedrag daarbij aan te passen. De heer Nederhorst van de P.v.d. A. geloofde, dat het aantal met 140.000 te laag geschat is en wel omdat geen rekening is gehouden niet de eventuele verlenging ,van de leerplicht en de verkorting van de arbeidstijd. Minister Zijls,tra deelde hieromtrent mede, dat van verlenging van de leerplicht voor alsnog niets kan komen, o.a. door het tekort aan leerkrachten en schoolruimte. Over de verkorting van dc werktijd wacht de regering het advies van de S.E.R. af. In elk geval zullen de leer- plichtverlenglng en de arbeidstijdver korting, zo zij mochten worden inge voerd, nauwelijks meer van invloed kunnen zijn op het aantal personen, waarvoor tot 1962 een plaats in het bedrijfsleven gevonden moet worden. REDE VAN DE GAULLE IN ALGIERS Uitvoering van industriële projecten Generaal de Gaulle heeft donderdag avond in een radiorede te Algiers aangekondigd dat de Franse regering een extra bedrag van 15 miljard franc zal uittrekken voor nieuwbouw in Algerije. Het programma voor de woningbouw zal worden verdubbeld. De Franse premier kondigde voorts aan dat vandaag besluiten zullen worden gepubliceerd waarbij een en kele kiezerslijst voor de komende verkiezingen in Algerije wordt ge steld.. Er zal één kiescollege voor ge heel Algerije komen en Islamitische vrouwen zullen ook stemrecht heb ben. Algerije en Frankrijk zullen voorts dezelfde postzegels gebruiken. Voor het einde van het jaar zal men beginnen met nieuwe grote indus- Ingrid Bergman wordt nu mevrouw Schmidt De Zweedse filmactrice Ingrid Berg man heeft bevestigd, dat zij van plan is te trouwen met de Zweed Lars Schmidt. Ingrid Bergman verklaarde dit voor dat zij het vliegtuig van Londen naar Parijs nam. Zij filmt op het ogenblik in Engeland, maar brengt het komen de weekeinde in Parijs door. Schmidt is reeds in Parijs. Naar vorige week bericht werd, heeft Schmidt in Choisel buiten Parijs een villa gekocht voor 300.000 gulden. triële projecten in Algerije. Er zul len bevloeiingswerken worden uitge voerd, het onderwijsprogramma zal worden uitgebreid zodat alle Alge rijnse kinderen zonder uitzondering naar school zullen gaan. De premier herhaalde zijn eerder ge dane belofte dat de tien miljoen Fransen van Algerije dezelfde rech ten en plichten hebben. „Frankrijk wil op deze bodem een groot ver nieuwingsplan ten uitvoer brengen, dat ons tot ons doel zal voeren en waarin iedereen zijn deel zal hebben. Voor alles moet iedereen zijn brood met arbeid verdienen". De Gaulle zei dat hij de laatste drie dagen op zijn reis door Al gerije zelf had gezien dat „de vei ligheid hard op weg is hersteld te worden". Spaak keert zich tegen neutraliteitspolitiek In een toespraak voor de Assemblee van de Westeuropese Unie in Parijs, heeft de secretaris-generaal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, de vraag gesteld, of de N.A.V.O. nog wel een afdoend antwoord is op de Russische dreiging van dit moment. In 1948 werd deze organisatie opgericht, al dus Spaak, ais een antwoord op de dreiging van Rusland die toen tegen Europa gericht was en bestond op mi litair gebied. De dreiging bestaat nu nog, maar dan meer op economisch en sociaal gebied en gericht op Azië. Dé Russen, aldus Spaak, hebben ont zag voor de N.A.V.Ó., maar hun plan nen van wereldheerschappij hebben zij niet opgegeven. Zij proberen ons nu te overvleugelen, niet zozeer op militair gèbied, maar door middel van ondermijnende politiek. Deze nieuwe strategie wordt toegepast buiten Eu ropa. Spaak kritiseerde opnieuw de mensen die tegen atoombewapening van de N.A.V.O. zijn. Het westen kan zich geen illusies permitteren zei hij. Atoomwapens vormen de enige mo gelijkheid om het machtsevenwicht tegenover de moderne legers van het oosten te herstellen. Neutraliteitspolitiek acht Spaak uit den boze. Een neutralisatie van Duits land zou een kettingreactie teweeg brengen in de rest van Europa en tenslotte ook in Amerika. Ijsberg drijft naar Noord- atlantische vaarwegen Een ijsberg van acht kilometer leng te drijft op het ogenblik in de richting van de Noordatlantische vaarwegen en de scheepvaart is gewaarschuwd. De reusachtige ijsmassa, één van de omvangrijkste ooit in dit gebied in de zomertijd waargenomen, werd opge merkt door de piloot van een toestel van de Pan-American World Airways, onderweg van de V.S. naar Engeland. De positie van de berg werd door hem opgegeven als zijnde 54 graden noord tin 22 west ruw geschat 800 kilo meter ten westen van Ierland. Met de golfstroom drijft het gevaarte noordoostwaarts. Libanon van plan aan V.N. politiemacht te vragen Libanon zal binnen 48 uur om een nieuwe bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzoeken om aan te drin gen op de vorming van een interna tionale politiemacht. Dit heeft Albert Mokheiber, hoofd van de liaisoncommissie tussen de regering in Beiroet en het korps waarnemers van de Verenigde Naties donderdag medegedeeld. Slechts door een veiligheidscordon, gevormd door een politiemacht van de Verenigde Naties, zou de „inter ventie" van de Verenigde Arabische Republiek kunnen worden stopgezet. GELUKSFACTOR IS BELANGRIJK, MAAR... Gemiddelden over laatste 50 jaar waardevol voor organisatoren VROLIJKE VROUWTJES in de regen...... Dat was wat de toeschouwers op een zomeravond in het Middelburgse openluchttheater Toorenvliedt vo rig jaar te zien kregen. Die „vrolijke vrouwtjes" (van Windsor en dus van Shakespeare) hadden zich de vorige avonden bij goed weer in de openlucht laten zien. Maar tijdens die laatste voorstelling Van het Engelse blijspel vielen dikke droppels uit een donkere hemel. Het was noch voor de „vro lijke vrouwtjes", noch voor de toeschouwers prettigEn precies veer tien dagen geleden gebeurde het weer: de openluchtspelers probeerden het toen maar helemaal niet; zij weken met hun „Getemde Feeks" bijtijds uit naar Britannia in VlissingenHet bewees weer eens te meer, dat een open luchtuitvoering ook in deze lage landen aan de Schelde een akelig risico blijftEen groot risico? Neen, in Zeeland beslist niet, zegt onze weer kundige medewerker: in vele andere provincies is zo'n openluchtspel veel meer een hachelijke onderneming! Want dit is wat onze weerkundige medewerker letterlijk schrijft: „In Zeeland leent het weer zich in de regel voor openluchtspelen, voor- il wat de regenkansen betreft, be ier dan bijvoorbeeld in Zuid-Lim- >urg, de Veluwe of Drente, waar et aantal regendagen en ook de cmiddelde hoeveelheid regen gro- er is dan in onze kustprovincie". ;)it nu zal Zeeuwse burgers als egisseur Jan Lemaire jr. en ook de commissieleden van de Vlis- singse zomershow in Vlissingen weer moed geven! Overigens zijn die commissieleden van de Vlissingse zomershow hele maal niet huiverig voor openluchtge beurtenissen. „Neen, met het weer in Zeeland boffen we vaak", zei bijvoor beeld de heer Piet Ventevogel en hij baseerde die theorie op de in dit geval helemaal niet harde prak tijk. „Want", vertelde hij, „vorig jaar viel er niet één openluchtvoor- stelling uit de zomershow in het wa terDe heer Ventevogel speur de daarna onmiddellijk naar een de gelijk, ongeverfd stuk hout, om het af te kloppen, want er staat dit jaar weer veel te gebeuren in de Vlissing se openlucht Het „De Ruyterspel", balletuitvoerin gen op een vlot in de Koopmansha ven, volksdansen door een Joegosla vische groep, sportwedstrijden, het waren allemaal gebeurtenissen, waar aan de parapluie niet te pas kwam. Af en toe was het een dubbeltje op zijn kant. Dat wel! Zo vertelde De Bilt op een zaterdag middag zulke akelige dingen over het weer, dat de zomershow-commis- sie maar besloot een telegram naar een band in Breda te sturen: „Voor uitzichten te slecht, stop, openlucht bal op Grote Markt in Vlissingen gaat niet door, stop, U hoeft niet naar Vlissingen te komen". Maar dat te legram belandde op een verkeerd adres, de Bredase muzikanten kwa men toch naar Vlissingen enter wijl praktisch in heel Nederland stortbuien neervielen, danste men in Vlissingen in de openlucht en zonder parapluie! Geen tabelletjes Ge ziet het: Zeeland ligt niet in hoek waar de meeste (donder) sla gen vallen. Gisteren nog trok een on weersbui over het grootste deel van Nederland, maar in Zeeland bleven vrijwel alle regenjassen aan de kap stok. Maa- 1 beleeft deze Delta-pro vincie dar onder „natte moessons" dan ander ovincies, toch blijft ook een Zeeuv openluchtspel een gok. En daarom worden ook hier de me teorologen nog al eens voor deze JSerwalg op£>ag»2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1