K.V.P. acht beperkt herstel van de investeringsaftrek onvoldoende Weer Nederlander -nu Voorting- in gele trui f KLANKBORD NOG VELE TIJDELIJKE KRACHTEN BIJ HET ONDERWIJS WOENSDAG 2 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT. 1 TWEEDE KAMER BESPRAK INDUSTRIALISATIENOTA Drs. VermeerSloeplan kan soelaas bieden voor Zeeland en West-Brabant (Van onze parlementaire redacteur) Bij de opzet van het industrialisatiebeleid voor de komende vijf jaar is de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, er ken nelijk van uitgegaan, dat men moet roeien met de riemen, die men heeft. Ongetwijfeld'wenst ook hij graag meer zekerheden omtrent de investering van grote kapitalen in de zich uitbreiden de, liefst regionaal gespreide industrieën, opdat de toenemende beroepsbevolking een plaats in het bedrijfsleven kan vinden en ons land een sterke concurrentiepositie op de buitenlandse markt kan innemen. De middelen om dit te bereiken zijn echter beperkt. nale concentratie bij Den Hel der. Hij verzocht de minister voor de aanwijzing van ontwik kelingskernen overleg met de economische commissie uit de Kamer. Voorts vroeg hij om een structuurplan speciaal voör het noorden des lands. Spreker vroeg of bij het wegvallen van de Duitse en Belgische grenzen niet veel grotere ontwikkelingsmoge lijkheden van Delfzijl, Noord-Lim burg en het Westerscheldegebied zul len ontstaan, dan thans aanwezig zijn. Drs. Vermeer meent, dat het noodzakelijk is voor de economische en culturele ontwikkeling van deze gebieden een gelijkmatig beleid moet worden gevoerd. Voorts vroeg hij zich af of in het belang dezer gebieden, gebaseerd op de daar noodzakelijke ontwikkeling de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente gewij zigd moet worden. Toch meenden sommige afgevaardig den dinsdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de industrialisatie en de investeringsnota. dat de be windsman wel wat langere riemen had kunnen kiezen. Reeds de eerste spreker in dit belangwekkende de bat. mr. van Thiel van de K.V.P.. oud-minister van maatschappelijk werk, achtte de beperking van het herstel van de investeringsaftrek tot een periode van vier jaar onvoldoen de. Zelfs met een volledig herstel kon hij moeilijk genoegen nemen. Wan neer de minister het regeringsvoor stel niet bevredigend kan motiveren, dan zal hij overwegen een uitspraak van de Kamer te vragen, zo dreigde hij. In het algemeen toonde men echter waardering voor het uitgestippelde industrialisatiebeleid en voor het her stel van de investeringsaftrek, zij het in enigszins beperkte vorm. Maar zoals gezegd, men had graag wat ruimere toezeggingen van de ministers gezien. In elk geval ver langde mr. van Thiel herleving van de vervroegde afschrijving in haar volledige omvang en bevestiging van zijn verwachting, dat de tijdelijke verhoging der vennootschapsbelasting op de afgesproken afloopdatum van eind 1958 zal vervallen. Wat deze laatste wens betreft, vond hij echter de socialistische afgevaardigde drs. Nederhorst tegenover zich. Met de lieren Van Leeuwen (vvd) en Nederhorst (pvda) pleitte mr. van Thiel voorts voor het wegnemen van de fiscale belemmeringen, die een groei naar concentratie, naar fusies dus, in de weg staan. De heer Nederhorst (pvda) kwam, wat het bedrijfsleven betreft, met een suggestie. Met het voorbeeld van de K.S.G. voor ogen nodigde hij de regering uit de investeringen te be ïnvloeden en er richting aan te ge ven. Hij miste namelijk een bewust industrialisatiebeleid in de textiel-, in de metaal-, in de chehiisclie sector, enz. Aangezien hij wel begreep, dat de minister en zijn ambtenaren niet zelf richtlijnen kunnen uitstippelen, waarlangs de industrialisatie zich in concreto zal hebben te ontwikkelen, gaf hij in overweging het bedrijfsle ven zelf in te schakelen en een aan tal paritair samengestelde commis sies voor de verschillende bedrijfs- takken "met hulpmiddelen van de regering, zoals het centraal planbu reau de industrialisatienota tot omlijnde voorstellen te laten uitwer ken. Hij vroeg, of de minister stap pen in deze richting wilde onderne men. Overigens had het industrialisatiebe leid van minister Zijlstra lang niet zijn onverdeelde instemming. In dit opzicht gingen mr. Van Leeuwen (vvd) en deze socialistische afge vaardigde broederlijk hand in hand. Drs. Nederhorst verweet de mi nister, dat hij éeg evenwichtsver- storing aan de ene kant corrigeert met een evenwichtverstoring aan de andere kant. dat hij overbeste- ding met onderbesteding corri geert. Tegenover dit „onrustige, nerveuze beleid" stond zijn frac tie kritisch. De heer van Leeuwen waarschuwde bovendien, dat er, wat de Nederland se textielindustrie betreft, een proces van liquidatie dreigt als gevolg van de sterke concurrentie van het bui tenland en hij informeerde, wat de regering hiertegen denkt te doen. Hij wilde voorts het instituut voor in dustriële vormgeving wat meer arm slag bieden door een ruimer subsidie. De zelffinanciering wordt wel zeer bemoeilijkt zo klaagde hij tenslot te door de hoge belastingen. Drs. Vermeer (pvda) meent, dat ontwikkeling in het Sloegebied soelaas kan brengen voor Zee land en West-Brabant'. Voorts vroeg hij een studie voor regio- WAARSCHUWING Schoenen met hoge hakken veroorzaken op de duur een hoge rug, een gebogen houding en rimpels in het gezicht. Dit heeft dr. E. S. Priester verklaard op een wetenschappelijk congres dat op het ogenblik in Lourengo Marques (Mo zambique) wordt gehouden. Voorts is dr. Priester van mening, dat schoe nen zonder veters eksterogen kunnen veroorzaken. GOED AFGELOPEN. Nabij Rotten- feld (Oostenrijk) is een chauffeur met zijn vrachtauto vijftig meter omlaag gevallen. Hij was de macht over het stuur kwijtgeraakt en de wagen reed door de afrastering heen, die de weg van de afgrond scheidde. De chauf feur, Josef Klingenberg, was onge deerd. Dat was, voorzichtig gezegd een gelukkige afloop. Te meer, wan neer men bedenkt, dat de vrachtauto geladen was met..^ dynamiet, De heer W. P. G. Assmann (kvp) wijdde veel aandacht aan het struc turele werkgelegenheidstekort in het noorden en zuiden des lands. Nu de nota uitdrukkelijk 't Westerschelde- plan (Sloe) en West-Brabant noemt, wilde spreker weten of de minister dit plan naast het Haringvlietplan wil doen uitvoeren. Hij is bang voor het scheppen van overcapaciteit voor overslag en voor over-investering. De heer Kikkert liet de voornaamste vraagstukken van de ruimtelijke or dening de revue passeren. Hij drong aan op onderzoek van de plannen Ossendrecht en Sloe, niet betrekking tot het vestigingsvraagstuk van in dustrieën. Spr. betwijfelt of het door de minis ter genoemde bedrag van f 30.mil joen voor industriespreiding voldoen de. zal zijn. Dit bedrag steekt zijn in ziens schriel af bij de taakstelling van de regionale industrialisatie. De minister van economische zaken zal donderdag antwoorden. Op hol geslagen paard doodde voerman Te Leeuwarden zijn op een opslag terrein twee voor een sleperskar ge spannen paarden op hol geslagen. De dieren waren geschrokken doordat een achterband van de wagen met hevig sissend geluid leegliep. Bij een poging om de dieren tot staan te brengen werd de 45-jarige voerman Tjeerd Scheffer tegen een hek geslin gerd, waarna een der paarden over hem heenliep. De heer Scheffer liep daarbij dusda nige inwendige kneuzingen op, dat hij bij aankomst in het stadszieken huis reeds bleek te zijn overleden. De man was gehuwd. Er bleven verscheidene vacatures Volgens een door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap- Eien aan de Tweede Kamer overge- egd overzicht tot 16 mei 1958 bijge werkt, over de vacatures, afwezig heid en plaatsvervanging bij het la ger onderwijs, bedroeg het aantal plaatsen in het verplicht personeel waarvoor geen onderwijskracht in vaste dienst aanwezig was in totaal 4168 (16 januari jl, 4314), Hiervan waren 8858 bij het g.l.o., het v.g.l.o. en het bJ.o. en 310 bij het u.lo. De plaatsen werden tijdelijk vervuld door gehuwde vrouwen (2359), defi nitief gepensioneerden (212) en an dere tijdelijk aangesteldeu (1878). 219 plaatsen bleven onvervuld. In het boventallige personeel was het aantal plaatsen 1069. Dezê werden door de bovengenoemde categorieën tijdelijk vervuld met de respectieve lijke totalen van 520; 47 en 403. Hierbij bleven onvervuld 99 plaatsen. Van het verplicht personeel waren wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof etc., afwezig 1605 per sonen. Deze plaatsen werden, nog steeds volgens de boven gemaakte rubricering, tijdelijk vervuld naar rede van de volgende totalen: 780, 110 en 473. Onvervuld bleven in de- groep 242 plaatsen. Van het boventallig personeel waren wegens ziekte enz., afwezig 98. De ze plaatsen werden tijdelijk vervuld door 49, 5 en 24; onvervuld bleven 20 plaatsen. Uit een gespecificeerd overzicht blijkt, dat in de eerste groep het grootste aantal open plaatsen zich heeft voorgedaan bij de openbare g.l. o.-scholen, hierbij waren ook de meeste onvervuld gebleven plaatsen. In een tabel over het verloop van de aantallen vacatures bij het lager onderwijs van 1951 tot 1958 (voor zover bijgewerkt) wordt gesteld, dat dit jaar tot 16 mei het aantal vaca tures in totaal 6940 heeft bedragen; hiervan werden 6360 vervuld en 580 niet. Dit betekent een daling ten aanzien van de voorgaande periode tot 16 januari, toen deze cijfers res pectievelijk 7050, 6333 en 717 wa ren. Premier De Gaulle in Algerije aangekomen Premier De Gaulle, die gisteren op het vliegveld bij Constantino in Öost- Algerije met een Caravelle-straal- vliegtuig aankwam, zal militaire een heden in Oost- en West-Algerije in specteren alvorens naar de stad Al giers te gaan, waar hij vandaag wordt verwacht. De Gaulle werd op het vliegveld wel kom geheten door generaal Salan zijn algemeen vertegenwoordiger in Algerije. De twee mannen voerden een levendig gesprek terwijl zij de erewacht inspecteerden. De Gaulle vertoefde slechts tien minuten op het vliegveld. Daarna vertrok hij met een DC-3 naar Setil'. Het Wereldgebeuren Oude kennissen Amerika dringt aan op vrijlating militairen Hernieuwde eis aan Sowjet-Unie De V.S. hebben dinsdag in een aide- memoire nogmaals van de Sowjet- Unie geëist dat zij de negeu Ameri kaanse militairen, die op 7 juni met hun hefschroefvliegtuig gedwongen werden in Oost-Duitsland te landen, vrij laten. Het State Departement beschuldigt de Sowj?t-Unie ervan, dat zij „op ernstige wijze haar verantwoordelijk heden, voortvloeiend uit overeenkom- iten met de V.S. negeert". De Russische militaire autoriteiten in Oost-Duitsland zijn niet alleen in ge breke gebleven om stappen te onder nemen die de terugkeer van de man nen en het vliegtuig mogelijk moeten maken; zij hebben ook geweigerd hulp te verlenen aan de Amerikaanse militaire autoriteiten bij het zenden van persoonlijke brieven, kleren en andere dingen aan de militairen, al dus het Amerikaanse aide-memore, dat het gevangen houden van de ne gen mannen onrechtvaardig noemt. Woesteling zette gezin op straat en stak huis in brand (Van onze corresDondent) Maandagavond is te Klazinaveen (gemeente Emmen) een zekere W., vader van een gezin van zes per sonen, zodanig onder de invloed van sterke drank thuisgekomen, dat hij eerst als een woesteling tekeer ging door de inboedel kort en klein te slaan. Daarna stuurde de man zijn hele gezin de straat op en tot slot werd door hem de bovenwoning waarin hij woonde in brand gesto ken. De man, die bekende de brand te hebben gesticht, en daarvoor pe troleum had gebruikt, werd in hech tenis genomen. De brandweer kon weinig uitrichten tegen het vuur, zodat praktisch alles verloren ging. De commerciële televisie in Enge land is voornemens jaarlijks 100.000 pond (ruim een miljoen gulden) te geven ter ondersteuning van de kunst. Dinsdag is van het vliegveld Schip hol een K.L.M.-machine vertrolcken voor .een proefvlucht naar Moskou. Een groep van enige deskundigen met in het midden de eerste betalen de passagier op de lijn, de heer A. N. Solyanit uit Odessa, kapitein-di recteur van de Russische walvisvloot (met witte pet). Belgische regering wil diensttijd verkorten De Belgische premier, Gaston Eys- kens, heeft in zijn dinsdag voor de Kamer van volksvertegenwoordigers afgelegde regeringsverklaring ge zegd dat een van de eerste taken van zijn homogeen katholieke rege ring zal zijn de militaire diensttijd van vijftien tot twaalf maanden te verkorten. Met nadruk verklarend dat België trouw blijft aan het At lantisch verbond zei de premier, dat de vermindering van diensttijd mo gelijk zal worden door het vormen van een nieuwe korps vrijwilligers. De regering wil een politiële van eco nomische gezondmaking voeren o.m. door het uitoefenen van controle, al dus Eyskens in zijn regeringsverkla ring. Overgaande tot de hervormin gen die op onderwijsgebied nodig zijn zei de premier dat de regering de volledige ontplooiing van het offi ciële onderwijs in alle gewesten van het land wil verzekeren en tegelijk de bestaansmogelijkheden van het vrije onderwijs wil waarborgen. Verder in het Frans sprekend zei Eyskens, dat de mogelijkheid be staat in tien jaar tijds het volks inkomen met veertig procent te doen toenemen, op voorwaarde dat een economische politiek op lange termijn wordt gevoerd. De premier somde voorts plannen op ten aanzien van bestuurszaken en de taalkwestie, in welk verband hij over decentralisatie sprak. De rege ring zal verder „de nasleep van de zuivering in een geest van „nationa le eendracht" uit de weg ruimen". Er zullen onderhandelingen worden aan geknoopt met de Nederlandse over heid om de smokkel aan de grens zo veel mogelijk te beletten. Oude kennissen hielden zondag en maandag diepgaande gesprek ken. na elkaar lange tijd niet te hebben gezien: de Britse premier Ha rold Macmillan en zijn Franse nieu we ambtgenoot Charles de Gaulle. Zij hadden in de Tweede Wereldoor log veel mét elkaar te maken. Mac millan was toen namelijk vertegen woordiger van de Britse minister president sir Winston Churchill bij De Gaulle, die in Algiers officieel de titel had aangenomen van chef der voorlopige regering voor het vriie Frankrijk. Eerst deelde dé Gaulle de verantwoordelijkheden met gene raal Giraud, die hem echter na een stille strijd de eer van leider aller Franse leiders moest geven. Het is bekend, dat Macmillan het met Gi raud niet altijd zo best kon vinden. En hij had daar zo zijn redenen voor. Met woorden die niet mis wa ren te verstaan, wendde hij zich bij voorbeeld tot Giraud toen Franse adviseurs die generaal tot het treffen van anti-joodse maatregelen wilden brengen: „Het Britse volk voert deze oorlog niet om het fascisme te laten voortbestaan, of dat nu Duits dan wel Frans is". Voor Macmillan moet het altijd een prettige sensatie zijn, in Parijs te verkeren. In die stad immers hebben zijn ouders elkaar voor het eerst ontmoet. Zijn moeder studeerde in de Lichtstad muziek en zijn vader ontmoette deze jonge Amerikaanse weduwe, terwijl hij in de weer was, het uitgeversbedrijf' van zijn vader uit te breiden tot de omvangrijke onderneming die thans nóg onder leiding der Macmillans gioeit en bloeit. Maar misschien had hij zich van de gesprekken die hij tijdens dit bezoek aan Parijs zou voeren, niet veel ge zelligs voorgesteld. Wellicht heeft hij met De Gaulle in oorlogstijd niet zul ke conflicten gehad als met Giraud. maar alle geallieerde leiders uit de Tweede Wereldoorlog hebben zich beklaagd over de bokkigheid en de eigenzinnigheid die De Gaulle toen tertijd aan de dag legde. De gevol gen van die eigenschappen zal Mac millan indertijd óók wel ondervon den hebbenMaar het is zondag en maandag klaarblijkelijk erg mee gevallen, van beide kanten. Toen de heren tussen de bedrijven van hun besprekingen door een dinertje had den in het regeringsgebouw het ho tel Matignon, was de stemming vol gens de Parijse kranten „onverwacht goed". Belevenissen uit de oorlogs tijd vormden een voornaam onder deel van het gesprek. Aan het slot van de politieke on derhandelingen verscheen een communiqué dat niet uitmunt te door veelzeggendheid. Macmil lan was overigens niet naar Pa rijs gekomen om op bepaalde punten concrete resultaten te bereiken, zo dat geen opzienbarende verklaringen te verwachten waren. In het commu niqué stond, dat de twee staatslie den het volkomen eens waren over de allesoverheersende noodzaak van de verdediging der vrije wereld. Uit verdere berichten blijkt dat van En gelse zijde de door vorige Franse re gelingen veelal gedwarsboomde plannen voor een vrijhandelszone aangeprezen zijn en dat De Gaulle de nadruk heeft gelegd op de wens van zijn land, ook eên „atoommo- gendheid" te worden. In hét nieuws over de besprekingen was ongetwijfeld een belangrijke bijzonderheid, dat De Gaulle niet het voornemen heeft in zijn eentje te proberen, met Moskou tot een ak koordje te komen. (Hier en daar ver moedde men eerst, dat zijn niet steeds door rijpe politieke ervaring gerem de eerzucht hem tot een dergelijk initiatief zou verleiden). Inderdaad i heeft De Gaulle voorlopig nog ge- j noeg problemen van minder wereld omvattende aard aan zijn hoofd, waaronder het terugbrengen van de Franse generaals en kolonisten in Algerije onder het volledige gezag van Parijs. Vol belangstelling wacht men af, wat het resultaat zal zijn van de onderneming waaraan hij gis teren begon: een nieuwe reis naar Algerije, waar de toestand nu zo anders is dan toen hij er met Mac millan in de buurt de Fransen leidde in hun vrijheidsstrijd. Triomf van koersinzicht en (Van een speciale verslaggever) En weer rijdt een Nederlander in de gele trui!! Precies één dag nadat de Nelux-equipe door een geraffineerde aanval van de Franse nationalen de finitief bleek te zijn achteruit gewor pen, bevocht Gerrit Voorting het moment, dat nauwelijks gunstiger kon zijn geweest een prachtige re vanche voor de aangetaste ploeg van Jeng Goldschmidt. Het was een triomf van koersinzicht en vakman schap. Voorting profiteerde van een domme fout van de Franse nationaal Fran- gois Mahe, die bij de ravitaillering in Dod-de-Bretagne (138 km) uit de hoofdmacht ontsnapte, juist op een moment, waarop het Franse idool Louison Bobet even van zijn fiets was gestapt. De slimme coureur uit Roo sendaal ging onmiddellijk met Mahe mee, evenals de Belg Van Geneug- den, de Italiaan Padovan en de regio nalen Busto en Barone. Een kilome ter verder sloten Favero, Botella, de Belgen Gilbert Desmet en Noel Fore, Polo en Anglade zich bij hen aan. En nauwelijks was dat geschied of de eerzuchtige Rafael Geminiani trok er tussen uit met enkelen van zijn ploeggenoten. En daarmee was het pleit beslecht. Want terwijl de Franse nationalen in de grootste verwarring waren over Bobet en nog een drietal achterblij vers. remden de ploeggenoten van de 22 man op kop het tempo bekwaam af en kregen de vluchtelingen, die op gezweept werden door het felle tem po van Geminiani, een beslissende voorsprong. Het verschil groeide ten slotte in een wilde rit over de liniaal- rechte wegen van het heuvelachtige landschap van Normandië en Bre- tagne aan tot .ruim 11 minuten. Onze landgenoot speelde het spel voortreffelijk. Als één der eersten bereikte hij de betonnen piste, met Mahe aan zijn wiel. Daar liet hij zich met zijn concurrent handig insluiten tussen Belgen en regio nalen, die begerig om de etappeze ge streden. Het plannetje lukte volkomen: Voorting was de nieu we leider in de algemene rang schikking geworden. Voor de der de keer in zes dagen dus reed een Nederlander in de gele trui. Franse aanval Jeng Goldschmidt had zijn mannen in dez,e zesde rit van Caen naar St.- Brieuc over een afstand van 223 km rust voorgeschreven, om zich te her stellen van de inspanningen van de laatste dagen, waarin de ploeg met volle inzet van krachten de gele trui van Wim van Est had verdedigd. Maar van rust is niet veel gekomen. (Vervolg op pag. 5) Dinsdag is vanuit de haven van Den Helder de onderzeeboot jager Hr. Ms. Overijssel vertrokken naar Nieuw- Guinea. Velen stonden op de wal om de bemanning vaarwel te wuiven. Prinses Margaretha zal zich spoedig verloven De mogelijkheid.van een spoedige verloving van prinses Margaretha van Zweden met haar Engelse aan bidder, Robin Douglas-Home. schijnt groter te zijn geworden, daar hof- dignitarissen weigerden een pers-be richt tegen te spreken, dat de verlo ving formeel in het midden van deze maand bekend zou worden gemaakt. Iemand, die nauw contact heeft, met de moeder van prinses Margaretha, prinses Sibylle, heeft gezegd, dat de koninklijke familie geen commen taar wilde leveren op de vraag of en wanneer een verloving zou plaats vinden. Prinses Margaretha zelf kon niet bereikt worden voor enig com mentaar. Franse treiler gezonken, drie vermisten De Franse treiler Joseph Robert is dinsdag bij Beachy Head in aanva ring geweest met een onbekend schip. De Joseph Robert, liep een lek op en is na verloop van enige uren gezonken. Een Britse redding boot is er in geslaagd vijf van de acht opvarenden te redden voor het schip in de golven verdween. Drie opvarenden, een vader met zijn twee zoons, worden vermist. De vijf geredden zijn later overge nomen door het Nederlandse m.s. „Irene S". De geredden zijn daarna overgeno men door een andere Franse treiler, die hen naar Boulogne bracht. HAROLD MACMILLAN gesprekken in Parijs Vrachtauto reed een kapperswinkel binnen Maandagavond is een vrachtauto van de firma M. N. van A. uit Vlaardingen. bestuurd door de 63- jarige J. G. B. uit Schiedam een kapperszaak binnengereden op de hoek Nieuwe HavenHagastraat. De bestuurder werd dood achter het stuur aangetroffen. De juiste oorzaak van het ongeval is nog niet bekend, doch vermoedelijk is de man onwel geworden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5