Nieuwe Staten voor het eerst bijeen Zeeuwse Almanak r>e* V,'<Senl ZWAAR ONWEER WOEDDE BOVEN SCHOUWEN-DUIVELAND itvin Ahrend NIEUWE KABEL GLEED DE WESTERSCHELDE IN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE' COURANT. WOENSDAG 2 JULI 1958 KORTE VERGADERING Vandaag worden Ged. Staten gekozen Provinciale Staten van Zeeland zijn gisteren voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen geweest. Het was slechts een korte vergadering, waarin de geloofsbrieven van de le den werden onderzocht en de eden of beloften werden afgelegd. Voor het onderzoek van de geloofsbrieven benoemde de waarnemend commissa ris der koningin, de heer C. Philip- se, drie commissies. Namens deze commissies brachten de heren A. A. Schuit, C. van Bellegem en P. Me- liefste verslag uit: alle geloofsbrie ven waren in orde bevonden, zodat tot toelating van alle Statenleden werd besloten. De heer Philipse hield daarna een korte toespraak, waarin hij de Sta tenleden gelukwenste met hun her benoeming of benoeming. „Wij staan aan het begin van een zittingsperi ode, waarvan alles nog is verborgen, een periode die volgt op een tijdvak, waarin voor Zeeland vérstrekkende en belangrijke besluiten zijn geno men. Ik hoop, dat Zeelands Staten met toewijding de belangen van onze provincie zullen dienen, ik hoop ook dat de sfeer en de geest, die tot dus ver onze vergaderingen hebben ge kenmerkt, ook in de toekomst be stendigd zullen blijven", aldus de "heer Philipse. De waarnemend commissaris herinnerde aan de ziekte van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en sprak de wens uit. dat hij spoe dig, geheel hersteld, het ambt dat hem zo lief is, opnieuw zal mogen bekleden. „Moge Gods ze gen op ons werk rusten en moge ons land en volk gespaard blijven voor rampen", zo besloot de heer Philipse zijn korte toespraak. Radicaje vernietiging van Hierna werd overgegaan tot het af leggen van de beide eden of belof ten. Een zestal leden legde de belof ten af, namelijk de heren A. J, Be renpas, B. A.Hesselink, L. P. van Oorschot, M. J. van Poelje, J. S. Visscher en mr. A. J. van der Weel. De zitting werd daarna verdaagd tot vanmorgen. Dan zal worden overgegaan tot het kiezen van Ged. Staten. Na het verdagen van de zit ting gingen de Staten gisteren naar Vhssingen voor het bezichtigen van de nieuwe veerboot „Prinses Bea trix" en voor het maken- van een vaartocht met deze boot. Nu ook brug voor nieuwe veerhaven in Breskens Gisteren is ook de beweegbare brug voor de aanleglnrichting van de nieuwe veerhaven in Breskens aan gekomen. Zoals bekend werd vorige week de brug in de nieuwe veerha ven te Vhssingen aangebracht. Ook de brug voor Breskens is van de fa. Kloos uit Kinderdijk en arriveerde door het kanaal door Walcheren' in de Westerschelde. Vandaag zal ge-' tracht worden deze beweegbare brug in de aanleginrichting te Breskens aan te brengen. Botersmokkelaarster te De Klinge gesnapt Aan degrenspost te De Klinge (B.) werd mevr. S. uit Clinge aangehou den met haar personenauto. Bij... on derzoek bleek deze wagen in 'teen dubbele, bodem 100 kg boter, -be stemd voor smokkel, te bevatten. Meyr. S. werd door de Belgische douane overgebracht naar Gent. Auto en boter waren een (welkome) prooi van de Belgische douane. WOLKBREUK IN NIEUWERKERK Blikseminslag te Zierikzee Dinsdagavond omstreeks acht uur ontlastte zich boven Schouwen-Dui- veland een zwaar onweer, dat ge paard ging met hevige regenbuien. In Nïeuwerkerk, waar In het eerste kwartier al 18 millimeter regen werd gemeten, ontstond een ware wolk breuk. De regen viel daar in zo dich te stromen neer, dat er nauwelijks een paar meter zicht was. De buien gingen daar ook gepaard met zware G. Dekker veertig jaar bij landmeetkundige dienst De chef de bureau van de Landmeet kundige Dienst van het Kadaster te Middelburg, de heer G. Dekker, was dinsdag 40 jaar in dienst bij het Kadaster. In het bureau van het Ka daster aan de Abdij te Middelburg is dit jubileum tijdens eeu bijeen komst herdacht. Hierbij waren onder meer tegen woordig het personeel van de Land meetkundige Dienst en een aantal genodigden. De heer Dekker, die in 1947 chef de bureau werd van de landmeetkundige dienst, werd toege sproken door de heer J. H. Sanders, hoofd van de landmeetkundige dienst uit Den Haag. Vervolgens spraken de heer T. Ultee, hoofd van het bu reau van de landmeetkundige dienst te Middelburg, de heer G. Palmkoeck, die sprak namens het personeel, de heer G. Bierma, die het woord voerde namens het bureau herverkaveling te Middelburg, alsmede de Heer H. Vermeulen, hoofdbestuurslid van de vereniging van technische ambtena ren van het kadaster. Deze sprekers haalden verschillen de aardige herinneringen op uit de afgelopen 40 jaar, waarin zij met de heer Dekker samenwerkten. Deze bijeenkomst werd tevens bijgewoond door vertegenwoordigers van het bureau van de bewaarder der hypo theken en van het bureau van de controle der grondbelasting. VAN TOT De tijd van het zeekraalsnijden is in Ketranchement weer aangebroken. De oogst van deze uitzonderlijke greente valt ditmaal niet mee, ook al als gevolg van de werkzaamhe den aan de (nieuwe) Zwindijk. Tóch trekken de bewoners van Ketranche ment er nogal eens op uit om deze smakelijke zeegroente te bemachti gen. Honderd jaar geleden noemde men dit „oogsten" één der bestaans middelen van Ketranchement VAX GRINT NAAR ASFALT. De grintpaden en -wegen hebben hun tijd gehad; dat is duidelijk. Het Vrije van Sluis doet in Zeeuwsch- Vlaanderen dun ook al het mogelijke om een grintdek in een asfaltdek te veranderen. De Platteweg te Retran- chement, die een kortere verbinding vormt tussen Terhofstede en Potjes, is nu aan de beurt. Rééds begon men met de asfaltering SEROOSKERKE (SCHOUWEN) Ook 't kleine Serooskerke op Schou- wen-Duiveland zet de vooruitgang voort: vorige week werd een aan vang gemaakt met de bouw van het dorpshuis. Deze bouw geschiedt met beschikbare materialen van de oude lagere school die voor dit doel door de inwoners van het dorp ge heel vrijwillig werd afgebroken. Men hoopt maar, dat het dorpshuis nog voor het aanstaande wintersei zoen gereed is INTERNATION ALE PORTEFEUILLE. Op de Expo te Brussel vond de heer A. de Bruijn uit Sluis dezer da gen een portefeuille met Belgisch, Amerikaans en Duits geld plus een militaire identiteitskaart. Hij gaf de portefeuille aan de Belgische politie, die voor doorzending zorgde. De Amerikaan zond een dankbetuiging, ZINGENDE JEUGD. Donderdag 17 juli zal het Hulster knapenkoor „Zingende jeugd" onder leicjTijg van br. Leander een avond vol muziek, zang en spel aanbieden aan zijn weldoeners en vrienden. Het. bekende jeugdorkest „Semper Gaudete" ujt Clinge zal eveneens zijn medewerking verlenen. FUNCTIE.., Dezer dagen een jongeman uit Goes ontmoet, die nu al weer vele maan den de wapenrok draagt en die het geluk smuukte op de vliegbasis Woensdrecht gelegerd te worden. Korbij huis derhalve. Maar de enthousiaste jongeling, ingedeeld bij de administratie van de luchtmacht, zag méér -mogelijkheden in die le gering op Woensdrecht. 'Hij wilde graag een keer meevlie gen. Nu is dat uiteraard met eenvoudig, want er gelden vanzelfsprekend ve le regelen, die heel de vliegerij een beetje in banen moeten houden en voor een administratief mannetje zijn de kansen zo hebben wij begrepen om een keer mee de lucht in te mogen niet zo bijster groot. Voor onze jongeman is die kans echter gekomen. Op een goeie dag kreeg lnj een seintjedat. hl] op de startbaan verwacht werd. Hij mocht met de kolonel méé de lucht ui! In een 'zeer speciale functie Als ballast namelijk. Maar gevlogen 'hééft hij Doorschrijf-vul penhouders 2 (o.a. Helikan) Taboeretien v a. 1 15.25 Zakrnicroscopen v.a. f 9.85 en duizenden andere zaken die u regelmatig nodig heeft Nieuwe Burg 31 Middelburg windstoten en hagel, welke er tiie.de oorzaak van waren, dat iri deze óm- geving ernstige schade aan de land bouwgewassen werd aangericht. Veel jong bietenblad werd stukgeslagen en vele percelen tapwe en gerst wer den neergeslagen. Het dak van de nieuwe industrie- loods van de heer Jansen, dat on langs met rubberold was bekleed, werd door de wind geheel losgesla gen. In Schuddebeurs werden ondermeer enkele kastanjebomen ontworteld, terwijl pok in de omgeving van Zie rikzee de veldgewassen aanzienlijke schade opliepen. Aan de Lange Blokweg te Zierikzee sloeg de bliksem in de woning van mevr. A. J. F. Fokker van Craije- stein van Rengerskerke. De schoor steen in de keuken werd hierdoor ernstig beschadigd en het plafond van een der kamertjes op een hogere verdieping werd vernield. Voorts sloeg de hoofd verzekering van de elektriciteit door. Uit Brouwershaven en Oosterland werd eveneens schade door wind en regen aan landbouwgewassen ge meld. Op verschillende plaatsen woeien de dakpannen van de huizen. In Renesse viel ook hagel, waardoor mogelijk schade aan de fruitbomen is toegebracht. Uiteraard was het gis teravond laat nog niet mogelijk een nauwkeurig beeld te krijgen van de omvang der aangerichte schade in de verschillende gemeenten. Het onweer duurde enkele uren. Universitair examen Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaatsexa men geneeskunde 2e gedeelte,*mej. J. Kamermans te Middelburg. Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esse bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. Lijnontvangsten S.B.M. in '57 gedaald De Breskens-Maldeghem Stoomtram Mij. sluit het boekjaar 1957 na af schrijvingen ad f 66.675 (67.235)" en reserveringen van f 35.193 (43.000) voor belastingen met een winstsaldo van f 25.019, hetwelk naar nieuwe rekening wordt overgebracht (v.j. werd het winstsaldo ten bedrage van f 25.701 in mindering gebracht op het verlies geliquideerd trambedrijf). Het aantal vervoerde reizigers be droeg 852.764 (946.085). Deze daling werd veroorzaakt door het vervoers- verbod voor lokaal verkeer op de lijn Maldeghem-Brugge, dat de maatschappij met ingang van 2 juni 1957 werd opgelegd. De lijn-ontvang- sten daalden dientengevolge tot f 431.862 (463.609). Het aantal ge presteerde autobuskilometers steeg tot 812.013 ('804.135)''welke stijging voornamelijk werd veroorzaakt door uitbreiding van de dienstregeling en het toervervoer enerzijds en een vér mindering in km-prestatie op het traject Maldeghem-Brugge ander- zijd^ Bromfietser ondier Hulst geslipt De heer J. A. uit Walsoorden (gern. Hontenisse) kwam op weg naar Hulst met zijn bromfiets te slippen over het natte wegdek. De heer A. maakte een ernstige val en moest met een hersenschudding worden op genomen in het ziekenhuis te Hulst. Kleren van huisvrouw vlogen in brand Toen mevrouw J. C. D.V. in Noordwelle maandagmorgen bezig was voorbereidingen te treffen voor de was, vlogen plotseling haar kle ien in de brand, doordat zij in aan raking kwam met een petroleumstel. Hevig geschrokken rende zij, roe- pend: om'hulp, naar'-buiten. Enkele, toevallig passerende atbèiders gis ten het vuur snel met eiikele' 'em mers water te bfiissen. Een ijlings ontboden arts constateerde ernstige brandwonden aan het onderlichaam. («lui vpii j.jag een verwachting die spoedig bewaar heid werd. En zo zette men even la ter vanuit de veerhaven te Hoede- kenskerke koers naar Bakendorp, waar de schepen van hoofdaanneem- ster, de N.V. Baggermij „Holland", van Van der Tak's bergingsbedrijf en van de N.V. Visser en Smit uit Pa- pendrecht al gereed lagen. Behalve de ruim honderd arbeiders, bevonden zich aan boord van een dei- sleepboten ook een groot aantal geno digden en belanghebbenden, o.m. uit Zuid-Holland en Gelderland. Strijd tegen stroom Eerst werd driehonderd meter ka- bel, die totaal zestig ton weegt, de Zuidbevelandse wal opgevjerd, naar een provisorisch transforma torhuisje, Nadat daarop de bok was vlotgesleent, werd rond half elf het vertreksein gegeven voor de 2 kilonieter lang tocht naar de „Rug van Baarland" de zandbank ongeveer midden in de rivier waar het andere eind van de kabel rust. Voorzichtig, zeer langzaam ging het de rivier op; langzaam ook, omdat een wa re strijd tegen de stroom geleverd moest worden. Niet zo éénvoudig, daar de kabel immers kaarsrecht moet komen te liggen...... Twee boten, de „Zeeleeuw" en de „Walrus" met de bok tussenin ge klemd trokken zich aan de druad van de lier op de zandplaat, naar dé ze bank toe, terwijl de „Schollevaar" slepers en bok tegen de stroom in drukte, zodat een rechte lijn kon wor den gevolgd. Er werd geen enkel ri sico "genomen en daarom dreven tlè „Hardinxveld", de „Snip" en de „Ot ter" rustig mee, klaar om als hetj nodig was assistentie te bieden.; Op het begeleidingsvaartuig „Hol land^ word op een automatisch diep lood de diepte gepeild en 'waarnemers' op de Bevelandsé; zeedijk - gaven ra- diotelefoniech aanwijzingen over de „lijn" Waarin gevaren werd. Meer dan twee uur duurde het voori dut de zandplaat was bereikt- .Mgar alles Verliep naar wens en daar ging het. immers om! Het Was rond één uur toen de haspel, die 2330 meter kabel kan bevatten, Gistermorgen werd de tweede fase van de kabellegging over de Wes- ter.schelde van Bakendorp nabij Baarland naar de Hellegatpolder ten oosten van Terneuzen uit gevoerd. Hier ziet men twee ber- ginysvuartuigen en de bok-met-has- pel op het moment, dat juist de Zuid- beveluncls'b oever was verlaten. (Foto P.Z.C.) geheel was afgerold,'toen de warmte, die vooral de werkers plaagde, zijn hoogtepunt had bereikt en tóen de provinciale veerboot:.. Höedekensker- ke-Temeuzen weer vrije - vaart kreeg en de dienst kon.hervatten. Ki-eds ya'mbtng -/ai du zandzuiger- be ginnen <Je gen), waarin de kabel in de liogqni'- boffemgcdènltuu' is komen te rusten, dicht tc spuiteui Deze geul is Vim; tijt vijf meter <lb; p. in de joop van dé volgende maanden - zal de rest van de kabel, die thans nog op de hndem rust,, worden ondergespoten. Da ij kan men er zeker van zijn, dut de kabel niet. zoals-Wgi eens is ge fleurd, dóór "ankerende schepen wordt beschadigd. KUNST. Het Nederlands Kamerorkest Burgerzaal, Stadhuis Middelburg IN de Burgerzaal van het Middel burgse Stadhuis trad gisteravond het hier en daar nogal omstreden Neder lands Kamerorkest op. Omstreden in deze zin, dat ondanks de grote waardering voor de buitengewone prestaties van dit ensemble vaak twijfel wordt uitgesproken over de juistheid van de combinatie dirigent- soloviolist, welke tweevoudige func tie hier door Szymon Goldberg wordt uitgeoefend. Het optreden van gis tel-avond heeft echter naar onze over tuiging toch wel duidelijk gemaakt, dat de bezwaren tegen deze combina tie niet van overwegende aard behoe ven te zijn, althans niet bij deze vi olist, die'zijn orkest geheel weet te doordringen van zijn opvattingen en het bovendien gedisciplineerd doet spelen. Een punt, waarover men wel kan discusssiëren, is o.i. de vraag of men het met de visie van Goldberg, waar het de muziek van Bach betreft, ge heel eens kan zijn. In de pauze hoor den we een geestdriftig luisteraar het woord „elektriserend" gebruiken'om het spel van dit orkest te karakteri seren. En inderdaad, daarmee is de stijl van dit kamerorkest wel eni germate aangeduid. Goldberg's mu siceren en dat van zijn ensemble hó ren thuis in ons tijdvak. Weliswaar wordt muziek uit de achttiende eeuw espeeld, hof- en kamermuziek van lach, maar zij wordt uit de periode van haar ontstaan losgemaakt en klaargemaakt, „vertaald" (zonder haar overigens geweld aan te doen) voor de mens van nu. Dit spel is om het nog anders te zeggen dat van de hedendaagse concertzaal, groot, ruim, een talrijk publiek be vattend, het is geenszins spel voor de kleine, intieme kring. Merkwaardi gerwijs vormde het in de Burgerzaal daardoor enigszins een anachronis me. Zoals trouwens ook de naam van het orkest een tegenstelling vormt met de wijze van spelen. Het woord „kamer" heeft zijn oorspronkelijko betekenis hier geheel verloren. Er wordt in dit orkest gezorgd voor een geladen musiceren, dat actueel wil zijn, dat inderdaad elektriserend werkt en dat ondanks de barokke or namentiek van Bach's kunst meer verwantschap heeft met de moderne beeldende kunst dan met die van Rubens, laat staan mét die van Rem brandt. Het is aan Goldberg te danken dat dit resultaat wordt bereikt. Hét be wijs daarvan werd geleverd in het beroemde dubbelconcert van Bach, waarin behalve Goldberg ook Wil lem Noske optrad. De eerste speelde het concert in deze, laten we het glo baal noemen „hedendaagse" stijl, maakte van Bach een burger uit 1958, Noske daarentegen ging terug en trachtte de eeuwen tussen nu en Bach's tijd te overbruggen door acht tiende eeuwer te worden. Technisch vormden beide voortreffelijke violis ten een eenheid, muzikaal verte genwoordigden zij twee werelden Dit vaststellend is er aanleiding nog evpn .terug te komen/op de. twijfei .over de juistheid van de combinatie dirigent-soloviplist, -Hét is duidelijk, dat Goldbergs interpretatie ook ge volgen heeft in de tempi. Over het algemeen past hij zorgvuldig op, dat de spanning geen moment verloren gaat en dat brengt met zich mee, dat de vlugge tempi zeer snel worden genomen. En inderdaad kan het dan wel eens voorkomen, dat het gemis aan een dirigent blijkt. Goldberg als solist heeft immers geen gelegenheid zijn mensen in toom te houden, zodat soms gejaagdheden optreden. Deze verschijnselen evenwel zijn uitzon deringen. Wellicht dienen zij om de regel te bevestigen, dat Goldberg zijn tweevoudige functie kón uitoefenen. Of men altijd even gelukkig kan zijn met zijn Bach-opvatting om nog even het discussiepunt uit de aanvang dezer bespreking te noemen is een vraag waarop het antwoord geheel afhankelijk isvan de eigen instelling. Gisteravond heeft het me rendeel van het publiek deze vraag met ja beantwoord: zowel na het vi oolconcert in a, het derde Branden- burgse concert cn het dubbel con cert was er ovationeel applaus. Uit het voorgaande zal-ook duidelijk zijn geworden, dat dit orkest zeker gedisponeerd is voor werken van he dendaagse componisten, hetgeen bleek uit het Largo en Allegro voor Strijkorkest van Badings. Deze uit 1935 daterende compositie kreeg - ditmaal gedirigeerd door Goldberg een voortreffelijke vertolking. De grootste bijval verwierf Goldberg enhter met Haydn's vioolconcert in C, een werk dat deze violist bijzon- dor goed ligt. Er werd zeer éven- wichtig gespeeld, waarbij in het or kest een prachtige transparante klank werd bereikt, terwijl mén zich geheel aan het magnifieke spel van Goldberg aanpaste. Dit gehele concert tenslotte over ziend mag worden vastgesteld, dat hol Holland Festival, de gemeente Middelburg, de provincie en de Z.V. U. samen voor een excellente mu ziekavond hebben gezorgd. Het was verheugend, dat de belangstelling zo groot was. Hopelijk zal "dat straks ook het geval zijn bij. het optreden van het Hongaars Strijkkwartet. de K. Overplaatsing belastinginspecteur De inspecteur van 's Rijks belastin gen C. P. Gouw. toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen te Goes, js verplaatst naar Assen en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen aldaar. VANDAAG Middelburg Electro: „Eens spreekt het' geweten"; 8 uur, 18 jaar; Molenwater; Miniatuur Walcheren, 9—32 uur; Frov. Bibliotheek: Tentoonstelling „Voortbou wend Zeeland", 10—12.30 en 13.30—18.00 Vlissiiucn Alhambra; „Sergeant Z.nck", 7 rn 9 uur, 14 jaar; Luxor; „Dreiging". 8 uur, 18 jaar. Goes Grand: „Kruitdamp", 8 uur, 14 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2