PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De ondergang van de Canopus MIDDENSTANDSBONDEN TEGEN VERHOGING P.T.T.-TARIEVEN FRANKRIJK ZAL BINNENKORT GROTE Z0NNE-0VEN BOUWEN K. sell. sch. o. C.B.B.B. oren, y^en en.. KLAM uit de ETHER feuilleton a PBOTTJTCTIZE» ZHE77WF& UZfVUTLVT. DINSDAG T TOET 1555 „NOODZAAK NIET AANWEZIG Profest gericht aan minister Algera De In de commissie van overleg sa menwerkende middenstandsvakcen- frralen, de christelijke Middenstands bond, de koninklijke Nederlandse middenstandsbond en de Nederlandse katholieke middenstandsbond, hebben hun ernstige bezwaren geuit tegen het beleid met betrekking tot de P. T.T.-tarieven in een brief die zij heb ben gezonden aan de minister van Verkeer en waterstaat. Naar Is aangekondigd, zal per 1 ju li 1958 een tariefsverhoging voor de telefoongebruikers worden doorge voerd, zulks om de gestegen salaris kosten te kunnen opvangen, aldus de bonden. De noodzaak lijkt niet aanwezig voor deze tariefsverhoging. Immers ge bleken is, dat de opbrengsten van de tariefsverhogingen per 1 november 3957 geheel toegevoegd zullen wor den aan de extra-reserve, welke sinds 1955 reeds 40 miljoen gulden be draagt. Hierdoor vindt een ongeoor loofde vermogenoverheveling plaats. Van het bedrijfsleven naar 't staats bedrijf der P.T.T. te verwachten valt dat het batig resultaat van de ta riefsverhoging per 1 juli 1958 even eens de extra reserve ten goede zal komen. Indien zich stijgingen van de ar beidskosten voordoen, ware het be ter met interne maatregelen deze stijging op te vangen, terwijl bij de huidige situatie de verhoging per 1 juli 1958 overbodig is gezien de re- Grote uitslaande brand in Utrechtse houthandel Op het grote loods- en opslagterrein van de Utrechtse houthandel Jonge- neel aan de Oudenoord, heeft giste ren een grote uitslaande brand ge woed. Het blus8ingswerk werd sterk gehinderd door de geweldige hitte. Het vuur greep zo snel om zich heen dat binnen een half uur zeker vijf loodsen met een oppervlakte van vijftig bij vijftien meter als fakkels brandden. Ook stapels hout die bui ten waren opgeslagen vatten vlam. Op de zeedilk en de Hoogenoord waaraan het opslagterrein grenst, werden in allerijl woningen en be drijfspanden ontruimd. Tientallen leden van de Utrechtse brandweer, de vrijwillige brandweer van Zuilen, de bedrijfsbrandweer van de firma Jongeneel en de Bescher ming Burgerbevolking vochten ver woed tegen de geweldige vuurzee. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen ln het duis ter. Wel is komen vast te staan dat het vuur al eerder, waarschijnlijk omstreeks kwart voor vier, aan ae zijde van de Oudenoord moet zijn ontstaan. In de Otterstraat, Hoogenoord en Zeedijk zijn tal van ruiten door de hitte gesprongen. Verscheidene per celen hebben schroei- en waterscha de opgelopen. Het blussingswerk heeft nog dé gehele dag in beslag ge nomen. De schade zal eenzelfde bedrag belopen als bij de brand die op 25 mei woedde. Toen was de schade een kwart miljoen gulden. Van het grote complex zijn ge spaard gebleven de kantoren, de schaverij-zagerij, enkele auto boxen en de garage. Advertentie) bet natuurlijke haar glansmiddel geeft Uw baar een briljante schittering! «uitaten van de tariefswijzigingen per 1 november 1957. Het midden- en kleinbedrijf moet meestal intensief gebruik maken van de diensten van 't P.T.T.-bedrijf en kan zich hierin moeilijk beperken. De lastenverzwaringen als gevolg van de telkens terugkerende tariefs verhogingen beginnen echter een zo danig karakter te dragen, dat onmo gelijk, zonder dat tariefsverhoging evident noodzakelijk is, thans ta riefsverhogingen kunnen worden ge accepteerd bovendien is deze tariefs verhoging in een periode van aarze lende conjunctuur slecht te aanvaar den". De middenstandsbonden verzoeken de minister het daarheen te leiden, dat de tariefswijziging per 1 juli 1958 geen doorgang zal vinden. Tien „Shooting Stars" naar Woensdrecht Op de vliegbasis Woensdrecht, waar de Nederlandse militaire vliegers hun straaljageropleldlng krijgen, zijn de eerste tien „Shooting Stars" gearrl- veerd, welke met de ilen die nog zul len volgen de plaats gaan innemen van de Gloster Meteors. De Glosters gaan niet naar de sloper, maar worden bestemd voor tentoon stellingen, schietoefeningen van de landmacht, brandweeroefeningen e.d. De „Shooting Stars" (Lockheeds) zijn afkomstig van de vliegbasis Vol- kel waar overigens nog Shooting Stars gestationeerd blijven. generaal De Gaulle Generaal Charles de Gaulle heeft gisteren twintig minuten met de mi nister van buitenlandse zaken, J. M. A. H. Luns geconfereerd. Na de bespreking gaf minister Luns van zijn voldoening over de beraad slaging blijk. Hij zei, dat hij met de Gaulle „ver scheidene vraagstukken van Frans- Nederlands belang besproken had, maar in het bizonder die economi sche problemen, welke betrekking hebben op het vrijhandelsgebied en de gemeenschappelijke Europese markt". Hij zei, dat de vraagstukken van de Europese veiligheid en van de Na- vo eveneens ter sprake waren geko men en dat Algerije even was aange roerd. Luns werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur J. W. Beyen. Jeugdige inbrekers te Rotterdam gegrepen De politie te Rotterdam heeft twee jongens, resp. 17 en 18 jaar, aange- louden, die bekend hebben schuldig te zijn aan de inbraak ten huize van de fam. D. aan de Straatweg, waar bij voor een waarde van ruim elf duizend gulden aan sieraden en geld verdween. Bovendien bleken zij debet te zijn aan nog twee inbraken, te we ten aan de Emmalaan en de Schie- broekseslngel. Een derde knaap, die bij de laatste inbraken op de uitkijk heeft gestaan, werd eveneens aan gehouden. De zaak kwam aan het rollen, toen twee weken geleden enige werklie den bij herstelwerkzaamheden er gens aan een huis onder een dakpan een étui vonden met een schakel armband erin. De recherche hield de twee jongens aan, omdat zij in de straat woonden, waar de armband was gestolen en omdat zij al eens eerder met de poli tie in aanraking waren geweest. Prof. Louis Trombé, directeur van het bij Mont Louis (Pyreneeën) gevestigde laboratorium voor zon- energie, heeft tijdens een inter nationale conferentie van geleer den verklaard, dat Frankrijk bin nenkort 's werelds grootste zonne- oven zal bouwen. Hij verklaarde dat binnen twee maanden zal worden begonnen met de bouw van een nieuw toe stel dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 meter in diameter. De oven, die te Odeille wordt ge bouwd, zal de mogelijkheid bie den tot verdere metallurgische en chemische experimenten die mo menteel slechts in het zonenergie- laboratorium te Mont Louis wor den uitgevoerd. De conferentie, die handelt over de mogelijkheid om zonenergie aan te wenden voor koeling, lucht verversing en het opwekken van elektriciteit, wordt bijgewoond door geleerden uit Frankrijk, West-Duitsland, de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie, Japan, En geland en Joego-Slavië. Prof. Trombé deelde mede dat Frankrijk reeds over installaties beschikte, waardoor de energie uit industriële zonne-ovens kan wor den aangewend voor verwarming tot hoge temperaturen. Deze installaties worden gebruikt voor het smelten van metaal on der omstandigheden waarbij che mische onzuiverheden worden ver meden. In de Sahara worden mo menteel installaties gebouwd voor verwarming tot lagere tempera turen, waarbij de stroom zal wor den geproduceerd door verwar ming van groentekassen. Prof. Trombé zelde nog, dat mo menteel experimenten in gang wa ren om elektrische energie te pro duceren door middel van het ge bruik van siliclum-Btaven. Vrijheid voor Pool na gevecht in zee Een bemanningslid van het Poolse toeristenschip „Mazodwsze", dat nu in Stockholm ligt is gisteravond overboord gesprongen en heeft asiel aangevraagd. Zijn vlocht werd on middellijk ontdekt. Een andere Pool sprong hem na en er ontstond een gevecht in het water. Tegelijkertijd trachtte men hem van het schip af te vangen met touwen en haken. De vluchteling werd echter geholpen door een Zweedse douane man, die het drama zag van korte afstand. Hij sprong in een roeiboot en bracht de Pool aan land. De poli tie onderzoekt nu het geval. De Pool vertelde, dat hij reeds verschil lende maanden geleden besloten had te vluchten. Landbouwersgezin uit boerderij gezet De landbouwer H. P., die reeds jaren de boerderij „Vicariushof" bij Kessel bewoonde Is vrijdag, met zijn vrouw en negen zoons en de gehele boerderij- inventaris op straat gezet, omdat de landbouwer weigerachtig was geble ven om de boerderij, welke jaren ge leden reeds door verkoop in andere handen overging, te verlaten. Ongeveer acht Jaar geleden kocht landbouwer J. B., dde eveneens in Kes sel een boerderij bewoont, de boer derij „Vicariushof'. De bewoner van deze boerderij mocht er na de ver koop nog zes jaren blijven wonen, om naar een andere boerderij uit te zien. twee jaar geleden was deze tijd reeds verstreken. Na een procedure kreeg landbouwer P. opnieuw een termijn van twee jaar om naar een geschikt boerenbedrijf te zoeken. Hem werden intussen enige bedrijven aangeboden, die evenwel niet naar de zin waren van de landbouwer, die rustig in zijn boerderij bleef. Deze laatste twee jaren waren met Pasen vam dit jaar verstreken doch ook nu bleef boer P. weigerachtig om de boerderij te ontruimen, niette genstaande de koper, van wie een zoon binnenkort zal trouwen, er steeds op aandrong de boerderij te ontruimen. Met behulp van de politie is het bedrijf omtruimd en is de landbouwer P. met zijin hele heb ben en houden op straat ge zet. Het vee is een weide ingedre ven en de boer heeft met zijn ge zin intrek genomen in een andere woning in Kessel De uitzetting verliep overigens zonder dat zich incidenten voordeden. Staat verliest proces tegen Buma Het bureau voor muzlekautersrecht (BUMA) te Amsterdam heeft des tijds het PTT-bedrijf gedaagd voor de rechtbank in Den Haag, vorderende voor recht te verklaren dat PTT als exploiterende de draadomroep, niet ferechtlgd is tot openbaarmaking oor middel van deze draadomroep van tot het BUMA-reportoire beho rende muziekwerken en teksten, zon der toestemming. De rechtbank heeft de vordering van BUMA toegewezen, vonnis dat door het gerechtshof in Den Haag werd (Kale schuur schreeuwt om Cata-Bever Buitenbljts) RADIO- EN T.V.-RUBRIEK scknjwtt Amerikaanse T.V. De A.V.R.O. vertoonde gisteravond T.V.-filmopnamen van „de Perry Co- mo-Show". Deze vorm van luchtige verstrooiing slaat veel van wat tot nu toe op het vaderlandse beeldscherm vertoond werd. Juist door de ernst waarmee het werd gebracht. Want dat is de kern van de kracht van de Amerikaanse „showbussiness". Men neemt de lichte muze heel se rieus. Perry Como is een innemende figuur, een Bing Crosby van deze ge neratie. Zijn praatjes zijn gemoede lijk; hij introduceert zijn collega's (gisteren de McGuire Sisters, de sym pathieke Jane Wyman en Dean Mar tin) op rustige wijze. Niettemin kan men in een dergelijke show ook on middellijk op Hollywood-niveau ko men: dat bleek tijdens de introductie, toen tijdens het zingen van Trolley song eèn paardetram kwam voorrij den... Het actualiteitenprogramma „Meri diaan" werd een spraakwaterval. „In teressante stof" en „gepraat in de ruimte" wisselden elkaar af. Het boeiendst was de uiteenzetting van de voorzitter van de Kamer van Koop handel in Zeeuwscli-Vlaanderen. In een bepaald geëmotioneerd betoog zette hij op duidelijke wijze de ach tergronden van het conflict rond de veren uiteen. Hij gaf daarbij punten waarop een redelijk opheffen van Zeeuws-Vlaanderens isolement kan worden gebaseerd. Twintig jaar muziek Gerard van Krevelen is één van de be kendste radiomedewerkers geworden in de 24 jaar, die hij nu voor ae micro foon staat. Vandaag viert hij een ju- bekrachtigd. De staat der Nederlan den en PTT kwamen vervolgens in cassatie. De Hoge Raad heeft thans arrest gewezen en overwogen, dat PTT zich met haar draadomroep richt tot een andere kring van het publiek dan de radioomroep. De draadomroep biedt dus een eigen mo gelijkheid tot exploitatie van een kunstwerk in het publiek. Deze eigen vorm van openbaar maken valt onder het begrip „openbaar maken" van ar- tiekel 1 der auteurswet, en is derhalve bij uitsluiting voorbehouden aan de rechthebbende op het auteursrecht van 't betreffende werk. Hieruit volgt zegt de Hoge Raad dat de staat voor de verspreiding door middel van de draadomroep van tot het BU- MA-repertoire behorende werken de toestemming van BUMA behoeft. De Hoge Raad heeft op bovenstaande gronden het cassatieberoep verwor- pen. Een tankvliegtuig met straalmotoren van de Amerikaanse luchtmacht heeft in recordtijd een vlucht over de Atlantische Oceaan in westelijke richting gemaakt- Het toestel deel over de vlucht van Lon den naar New York vijf uur 51 minuten en 24,0 seconden. Walter Ulbricht, de leider van de Oostduitse socialistische eenheidspartij, ls voor de tweede keer onderscheiden met de titel „held van de arbeid". Dit gebeurde ln verband met zijn 65e ver jaardag, 911. Verzet zou Mare en Storm weinig baten. Ten slotte konden zij het met z'n tweeën nooit opnemen tegen de gehele beman ning van de Onyx. Boven dien waren zij bij het ver laten van het schip liever kiaar wakker, want zij zou den hun ogen danig de kost moeten geven, wilden zij een mogelijke kans tot ont snappen benutten. Niet lang daarna landde het luchtschip in de dokken van Markad, de piraten- stad, en Zorin's hoofd kwartier. Het tweetal werd hardhan dig naar de uitgang ge dreven, maar toen Mare langs de grijnzende Thern kwam siste hij: Ik zie, dat je het teken van de verra der reeds op je borst draagt, kleine man. Hopelijk kom ik weldra in de gelegenheid, deze rekening met jou te vereffenen!" De luitenant verbleekte, hij hief een magere hand op en sloeg Marco vlak in het gezicht. Even viel er een stilte en een zenuwachtige bewaker trok zijn paral reeds uit de holster, Maar kapitein Mare schudde slechts het hoofd cn sprak: „Dat had je niet moeten doen, kleine man! Dat was erg dom!" Toen draaide hij zich met een ruk om en stapte fier recht op de loopplank af. En zo zette Arend dan zijn eerste voetstap pen op het werelddeel Granol, het territori um van de Groene Mannen, waar de super piraat Zorin zijn schrikbewind voerde. bileum. Het is namelijk twintig jaar geleden, dat hij een nieuw ensemble introduceerde voor de A.VJt.O.de Romancers. Het gemoedelijke orkest je is inmiddels opgenomen in het en semble Gerard van Krevelen, maar nog altijd klinkt de herkenningsme lodie door de ether. Het is Jerome Kerns pittige liedje „A Fine Roman ce". Uiteraard zongen vele bekende zan gers en zangeressen bij de Roman cers en later bij het ensemble Gerard van Krevelen. Vanavond zijn IMieke Telkainp, Conny Stuart en de Swin ging Nighingales nog eens te beluis teren. WOENSDAG 2 JULI 1958. HILVERSUM I. 402 m. 748 kC/s. T.0# VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boeken. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RV.U.: Juwelen van een briljante vrouw (De schrijfster Katheri- ne Mansfield); door mevr. H. W. Boers» ma—Smit (eerste lezing). 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgel, harp, viool en zang. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksmuz. Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France. 16.18 V d. zieken. 17.00 Vakantietips. 17.60 Re- gerlngsuitz.: Emigratierubr. Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Het vrijheidsideaal in de letterkunde, door dr. A. Saalhorn. Eerste lezing: Antigone van Sophokles; Prometeus van Aeschy lus. 19.00 v. d. kind. 19.10 Tour de France. 19.20 Gram. en VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tus sen de regels door, caus. 20.15 Lichte muz. 20.30 Josef in Dothan, treurspel m. muz. 21.30 Strijksextet, 22.00 Tour de France. 22.10 Promenade-ork., koor en sol. 22.50 Medische lcron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23,50— 24.00 Soc, nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Vernuft en tech niek. 9.35 Metropole ork. 10.10 Gram. 10.45 Velddag Leger des Heils. 11.45 Gram. 12,00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Middagpauzedienst v. d. Stichting Alle-Dag-Kerk. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 L'amico Fritz, opera. 15.35 Strijkkwart. 16.00 V. d. jeugd. 1720 Interscholair jeugdtoernooi. 17,40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Christelijk orga nisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Koor zang. 10.55 Gram. 19.00 Nws. en weerbef. 9.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade- ork. en solist. 21.00 Muzikale lulsterwed- str. 21.20 Kamermuz. 21.50 Revolutionaire Anabaptisten en vreedzame Doopsgezin den, caus. 22,05 Gram. 22.15 Orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 —24.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 17.00—17.45 V. d. kin. NTS: 17.45—18.50 Eurovisie: Int. Concours Hippique te Aken. VARA: 20.00 Weekjourn. 20.30 Filmpre mières. 20.45 Diamantstad, TV-spel. (Advertentie) EDOUIRII PKISSON HOOFDSTUK I- Op 38 graden 30' Noorderbreedte en 56 graden 30' westerlengte van Green wich, dat wil zeggen in het hart van de Noord-Atlantische Oceaan en. nauwkeuriger, halverwege tussen New York (lichtschip Ambrose) en Horta op het eiland Fayal van de Azoren, dreef het „prachtige passa giersschip met drie schoorstenen" Cainophus, de jongste aanwinst van de Entreprise de Navigation Interconti nentale, maar een „kaaier, met hechte romp en gestopte machine, hulpeloos rond. Kort na het invallen van de nacht sloeg de dood meedogenloos toe. Een geweldige golf bedolf het over bak boord hellende schip, zodat slechts de kampanje, de middenopbouw en de bak als eilandjes boven het water uitstaken. De zeelieden op de twee schepen, de Virgina van dezelfde maatschappij en de Ascania van de Black Star L/inc, die respectievelijk op nauwelijks een halve en een hele mijl afstands het drama aanzagen en die, met gevaar voor het leven van hun eigen mensen, de enige honder den schipbreukelingen, die de zee te gen hun boorden had gedreven, zo- veei doenlijk hadden opgevist, kregen de indruk dat de Btomer, waarvan het voorschip reeds boven de lastlijn rees, ging zinken. Een schuimende, dampende, krullende watermassa stortte zich met de snel heid van een vloedgolf van achteren naar voren, donderde en brak tegen alles wat in de weg stond, maar nam tevens alles mee, verwrong ijzeren platen, rukte de verschansing nf, knapte de luikhoofden, sloeg luiken pn deuren weg. De achtermast brak af en de kaartenkamer en stuurhut werden ontzet. Na een korte pauze rees het voor schip nog meer en toonde zijn roodge schilderde en onbeschadigde bulk tot aan ruim II. Ton slotte schoot de Ca nopus opeens als een pijl achteruit in de diepte en verdween in een gewel dige kolking van schuim, dat door de golven werd verspreid. Onbeweeglijk midden op de brug van de Virginia staande, de rechterhand aan de telegraaf, draaide kapitein Vox, die zijn schip met de kop naar de Canopus had gelegd, slechts het hoofd om naar zijn oudste tweede officier Fetchenn, die pp twee pas links van hem stond. Zonder een woord te wis selen keken de beide mannen elkander aan. „Zo gaal een schip ten onder hoewel zijn romp alle klappen ver dragen heeft". Toen drukte hij de handle van het toestel neer en terwijl de Virginia werd voortgestuwd doo: de diepe dalen en hoge toppen die gebroken maar niet verstrooid, zwaar op het dek neerkwamen en het schip in buiswater hulden, ging hij haastig naar het rechtereinde van de brug, sink ziin hoofd over het schuilkleed en keek onderzoekend in de diepte van de oceaan, alsof hij daarin de omtrekken van liet prachtige gezon ken passagiersschip wilde ontdekken. Hij zag evenwel niets dan balen koop waar en vaten, stukken van zonne dekken, metalen vlotten, reddingsgor dels, tafels, stoelen, allerlei soorten wrakstukken, die als uitgespuwd bo ven kwamen en rondtolden. De stem van de eerste officier Sala dini, die druipend en met een rood gezicht van het achterschip kwam, haalde hem uit zijn bespiegeling. „Kapitein, we hebben God-de gered, We hebben hem. gepakt; tweemaal hebben we hem tot halverhoogte van het- dek getrokken en tweemaal heeft hij weer losgelaten. Ganteaume wilde in het water springen omdat we Godde toch niet konden laten ver drinken. We hadden hem herkend. En hij dreef al uitgeput weg naar de spiegel. De Ascania zou hem zelfs niet hebben opgemerkt. De derde maal heeft hij de lijn om zijn arm, van schouder tot pols, geslagen en hebben we hem als een paling uit het water gevist". „Hoor je dat, Fetcherin? Ze hebben Godde gered", riep Vox, zich naar het midden van de brug begevend. Hal verwege wendde hij zich weer tot Salidini en vroeg: „En de andere? Degeen die verdronken is was dat Derieu?" „Neen, kapitein, dat was Etertrand. Derieu was niet aan boord. Godde voerde het bevel". „Godde? Onmogelijk! Wat is er dan gebeurd?" Staande naast het kompas keek Vox naar de zee, inderdaad geweldig, vaak dalen vertonend van tien meter diep te, maar nog verschrikkelijker dan de kracht en hardheid der golven en de zeeman moest nog een laatste ma noeuvre doen slagen. „Stuurboord je roer!" riep hij. „Stuurboord je roer!" herhaalde Fetcherin, staande aan de deur van de stuurhut. Daarop, toen de order was uitge voerd, ging de kapitein voort met Sa ladini te ondervragen. „Wat ia er ge beurd?" Hü zette de handle van do1 telegraaf op „stop", vervolgens, na de vertraging te hebben opgenomen, op „langzaam achteruit". „Stuurboord je roer!" kommandeer de hij. „Derieu is in Napels ziek van boord gegaan", antwoordde Saladini. ,Een beroerte. De maatschappij heeft God de getelegrafeerd het bevel over te nemen. Bertrand was eerste. Bijzon derheden heb ik niet. We hebben ook Ollivier, de derde machinist, gered. Kent U hem?" „Heeft hij niet lange tijd op de Mila- no gediend?" De wijzer van de telegraaf stond nu op „volle kracht achteruit". Vox wist niet meer hoeveel keren in de loop der laatste twee nachten en de dag er tussen want het werd al zo duister dat het moeilijk was een wrak stuk te onderscheiden hij deze ma noeuvre had uitgevoerd: deinzen waarbij het voorschip afvalt. „Ja, een jaar of tien". „We zullen van Godde wel te weten komen wat er gebeurd ls. Is hij ge wond?" „Hij kon niet meer op zijn benen staanwe hebben hem aan Older overgelaten". „En die jonge officier, die we het eerst hebben gered? De enige overle vende van de eerate reddingboot?" „Dufor; hij was de derde officier. Was in Napels aan boord gekomen. Hij behoort niet tot deze maatschappij". „Gewond?" Vox stelde vragen en hoorde do ant woorden aan, maar hij liep, gevolgd. door Saladini heen en weer, wierp een blik op de bak, achteruit, lette op hoe zijn schip op schroef en roer reageerde en luisterde naar het stam pen van de machine, gespannen wach tend op het ogenblik dat hij weer dwars op de golven zou liggen. „Ik geloof van niet", riep Saladini hem toe. „Goed zo", zei Vox, het oog gericht op de bak, die nu als golfbreker fun geerde en dit „goed zo" sloeg op een weinig aarzeling, die deze nauwelijks zichtbare golfbreker scheen te verto nen, maar niet op de laatste woorden van de eerste officier. „Stunt temand naar de mareonihut neen. ga er zelf heen. Zeg aan Launy naar de Ascania te seinen dat ik de reis naar Gibraltar hervat en dat hij vraagt ons de lijst der geredden, die hij aan boord heeft, over te seinen zodra die is opgemaakt. Verder, dat ik zelf zo dra ik vrij ben, naar de mareonihut zal komen om aan de maatschappij te telegraferen". Toen de vaart uit liet schip was, slin gerde het een ogenblik tussen de ho ge golven. Vox liep snel naar de rech terkant vnn de brug, gevolgd door Saladini, die naar de trap ging. Hij keek naar het achterschip van de Virginia, dat achteruit naar stuur boord draaide. Ook op het rechter boord brak nu het water en spatte uiteen tegen een rots. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4