Volledige overeenstemming tussen De Gaulle en MacMillan mmöRD De dood op de weg Alfred Noyes overleden. ADRES VAN WERKGEVERS OVER INDUSTRIALISATIENOTA Vó DINSDAG 1 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT, 8 EERSTE VAN REEKS KLEINE TOPCONFERENTIES Frankrijk streeft naar betere plaats bij westerse bondgenoten Generaal Charles de Gaulle eu de Engelse premier Harold MacMillan hebben te Parijs „volledige overeenstemming bereikt wat betreft de absolute noodzakelijkheid der verdediging van de vrije wereld". De Gaulle liet er geen twijfel over bestaan, dat liij voor Frankrijk een plaats van meer betekenis zoekt binnen het Westerse bondgenootschap en dat hij niet van plan is, om zijn land als aanhangsel te beschouwen van de andere grote drie. Een officieel communique, dat gisteren werd uitgegeven, zegt, dat De Gaulle en MacMillan een „hele reeks vraagstukken, waarmee de beide landen te maken hebben, onder het oog heb ben gezien'V. Het communiqué zegt verder, dat de twee 'leiders het er over eens waren „ojjv een gemeenschappelijke houding Vast te stellen over de nauwe samen werking, die de twee regeringen wil len blijven handhaven". Een officiële woordvoerder deelde mee, dat de Franse en Engelse premiers vrien den uit de oorlog sedert hun samen werken in 1943 in Noqjd-Afrika het er eveneens over eens waren, dat de Westerse defensie-organisaties en de Navo versterkt dienen te worden. Zij waren het er voorts over eens, dat zij hun volle steun zouden geven aan de actie van de Verenigde Naties, welke ten doel heeft, een einde te ma ken aan de infiltraties van de Liba non, aldus de woordvoerder. De „kleine top-conferentie" nas de eerste van een aantal ontmoetingen, die de generaal met geallieerde lei ders zal hebben. Tegen het einde van de week =- 5 juli zal de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles De Gaulle in Parijs ontmoeten voor een dergelijk algemeen overzicht van het politieke terrein. Bekend is, dat ook de Duitse federale kanselier, dr. Konrad Ade nauer binnenkort' De Gaulle zou wil len ontmoeten. De bijeenkomst van De Gaulle en MacMillan heeft volgens gezagheb bende kringen rond deze kleine „top conferentie tot het volgende geleid: De Gaulle heeft duidelijk laten weten, dat hij van plan is om van Frankrijk de vierde atoom-mo- gendheid te maken. Hij steunt de Engels-Amerikaan se politiek ten opzichte van Rus land volkomen. Overeenstemming met Engeland over de noodzakelijkheid te blij ven nagaan, wat Rusland's doel einden zijn betreffende een top conferentie en bereidwilligheid om de Russen aan een conferentie tafel te ontmoeten, maar alleen na een degelijke voorbereiding en uitsluitend als een bijeenkomst enig resultaat zou beloven. De Gaulle legde er de nadruk op, dat Frankrijk onwrikbaar vasthoudt aan de samenwerking binnen het westerse bondgenootschap, maar hij drong er op aan, dat het versterkt moest wor den. De 22-jarig© C. H. A. Korteweg, die in Engeland studeerde en eerst twee dagen in Nederland met vakantie was, is op de rijksweg ZutphenLo- chem met zijn auto verongelukt, doordat hij links van de weg reed. De jongeman kwam van Warnsveld en reed naar Lochem waar zijn moe der woont. Ter hoogte van het „Wa- lien" ontmoette hij een tegenligger. Op het allerlaatste moment stuurde hij naar rechts, maar zijn auto had te veel vaart en botste tegen een boom. It. liep daarbij een zware sche- delbasisfractuur op en werd op slag gedood. De tegenligger, bestuurd door een politiechef uit Oosterbeek, werd licht beschadigd. De bromfietser B. en een jeugdige passagier zijn zondag dodelijk verongelukt, toen zij in botsing kwamen met. een bestelauto op de weg DongenKaastheuvel. In de Burgemeester Lemmensstraat te Geleen is de 30-jarige ongehuwde bromfietser Driessen uit Urmond in botsing gekomen met een autobus. Hij werd naar het ziekenhuis in Sit- tard overgebracht, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Zondagmiddag is op de Egmonder- straatweg te Egmond aan de Hoef, de 70-jarige W. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp aangereden door een auto. De heer F. stak zonder op het ver keer te letten met zijn bromfiets de verkeersweg over. Hij werd naar het centrale ziekenhuis in Alkmaar over gebracht. waar hij enkele uren later overleed. „BROODWEGER". Dertig jaar woonde George Ellis alleen in een blokhut, zonder waterleiding en elek trisch licht, in de plaats Swastika, in de Canadese staat Ontario. „Een voorzichtig man met geld", aldus wisten zijn buren en een plaatselijke bakker kon dit bevestigen. Want El- lis had de gewoonte de broden, die hij kocht, eerst te wegen Maar de buren verhaalden ook. dat de eenzame oude een fortuin bezat tor waarde van een tot drie miljoen dollar, belegd in mijnaandelen. En in dit geval hadden zij gelijk, want toen George Ellis dezer dagen, op negen- tigjarige leeftijd, het tijdelijke met j het eeuwige verwisselde, vond de po-1 litie bundels mijnaandelen en onver- i zilverde dividendbewijzen in zijn ar- moedige houten hut. LEUK NUMMER. De gasten van „The Scala", een danszaal in Lon den, waren enthousiast over een ko misch nummer zondagavond: een man stormde het podium op met een rubber bijl en begon als een razende op de instrumenten in te hakken. De bijl was niet van rubber. De scha de aan de instrumenten beloopt 3000 gulden. MacMillan en De Gaulle bespraken de situatie van Noord-Afrika in volledige geheimhouding geduren de een korte bespreking onder twee ogen zonder de aanwezig- zïgheid van hun raadgevers. Er is echter niets bekend gewor den over de plannen' van De Gaulle voor Algerije en wat betreft een nauwere samenwerking met Tu nesië en Marokko. Vernomen wordt, dat de Engelse pre mier, die kortgeleden met president Eisenhower confereerde, uitdrukking zou hebben gegeven aan de wens van de geallieerden om spoedig tot een vredelievende regeling in Algerije te komen. Beiden zijn van oordeel, dat het een dringende noodzakelijkheid is Noord-Afrika zo spoedig mogelijk voor het westen te winnen. MacMillan zocht de steun van De Gaulle voor het Engelse plan van een tarief-vrij Europees handelsgebied en drong er bij de Franse premier op aan, dat er spoedig een overeenkomst zou worden gesloten. Maar De Gaulle nam een koele hou ding aan ten opzichte van het Engel se plan, waartegen1 vorige Franse regeringen zich al voortdurend heb ben verzet in verschillende mate. INTEGRATIE IN LITTLE ROCK Nog geen uitspraak van opperste gerechtshof Het opperste gerechtshof te Washing ton heeft maandag niet direct uit spraak willen doen over een recente uitspraak van een hof in St. Louis, waarbij de rassenintegratie op de middelbare school van Little Rock (Arkansas) voor twee- en een half jaar werd uitgesteld. Als de uitspraak van het Hof in St. Louis ongewijzigd blijft, zullen de negen negerleerlingen die dit jaar na veel moeite en onder bescherming van militairen de middelbare school voor blanken te Little Rock hebben bezocht, in september weer naar de middelbare school voor negers moe ten gaan. Het Opperste Gerechtshof wil een be roep dat in St. Louis tegen de nieu we uitspraak aanhangig is gemaakt, afwachten. De Britse dichter en schrijver Alfred Noyes is zaterdag in Ryde op het eiland Wight op 77-jarige leeftijd overleden. Noyes was een van de vruchtbaarste Britse dichters. Vooral zijn balladen en gedichten over de zee zijn bekend geworden. In 1934 publiceerde hij een werk van religieuze strekking, getiteld „De onbekende God". In die tijd ging hij tot de r.-k. kerk over. Voor de bouw van een nieuwe chris telijk geref. kerk te Harderwijk kwamen giften binnen van f 4000. f 3000, 1 2000, twee van f 1000 en drie van f 500. AANTAL OPMERKINGEN EN WENSEN Ruimtelijke ordening punt van studie Het verbond van Nederlandse werk gevers, het centraal sociaal werkge vers-verbond, het katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen en het verbond van protestans-christe- lijke werkgevers in Nederland heb ben na bestudering van de onlangs verschenen zesde industrialisatienota omtrent een aantal hoofdpunten van deze nota hun opmerkingen en wen sen in een adres onder de aandacht van do leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gebracht. Aangenomen kan worden dat de schatting van de in de jaren 1957 1962 te realiseren investeringen ad 11 miljard gulden ten naaste bij overeenkomst met de investeringen in het tijdvak 1952—1957. Dit bete kent dat de schatting in onvoldoende mate rekening houdt met de behoef te aan een omvangrijker investe ringsvolume. In de eerste plaats achten de werk gevers een herleving van de facili teit van de vervroegde afschrijving in haar volle ongetemporiseerde, vorm dringend noodzakelijk. In de tweede plaats willen de ver bonden aandringen op een verrui ming van de investeringsaftrek. De verbonden achten het vanzelf sprekend dat de thans van kracht zijnde tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting met 4 pun ten aan het eind van 1958 inderdaad, in overeenstemming met de geldende wet, zal vervallen. Het punt der ruimtelijke ordening maakt bij de verbonden nog een on derwerp van zorgvuldige studie uit. Nu reeds kan worden gesteld, dat de ondernemer in volle vrijheid de plaats van vestiging van zijn bedrijf moet kunnen bepalen. Zij kunnen daarom volledig in stemmen met de stelling van de minister van economische zaken, dat de ondernemer beter dan de overheid de voor- en nadelen van een bepaalde vestigingsplaats kan beoordelen. Tenslotte merken zij op, dat zij een doeltreffende coör dinatie tussen het beleid van het rijk en de lagere overheden uiter mate wenselijk achten. Te overwe gen ware vertegenwoordigers ran het georganiseerde bedrijfsleven bij dit beleid te betrekken. Het Wereldgebeuren Atoomgeheimen ook voor bondgenoten De Amerikaanse senaat heeft maan dag een herziening van de wetgeving omtrent het verstrekken van atoom geheimen aan bondgenoten goedge keurd. Aangezien het Huis van .Afgevaar digden het ontwerp reeds vrijdag goedkeurde, behoeft dit slechts door president Eisenhower te worden ge tekend om wet te worden. Niet eén senator stemde tegen. Krachtens het ontwerp kan Engeland splijtbaar materiaal ontvangen, krijgt het inzage in technische details van atoomwapens, en kunnen vrijwel alle delen van niet-atoomwapens worden geleverd. Andere bondgenoten kunnen de be schikking krijgen over gegevens om trent de gevolgen en het gebruik van atoomwapens. Binnenkort zal met Engeland het eerste verdrag dat op deze wet is gebaseerd worden getekend. Het Amerikaanse congres behoudt echter het recht van veto over verdragen die genoemde wet ten grondslag hebben. Sjoke Kers uit Veere (12)leerling van de middelbare r.h.b.s. toonde prinses Gracia vol trots de postdie zij uit het paleis in Monaco had ont vangen. Een glimlach en een hand was de beloning. (Foto P.Z.C.). Wester schelde even mooi als Middellandse Zee Onder druk Van augustus 1951 tot december 1954 heeft de Pool Wladyslaw Gomoelko achter slot en gren del gezeten. Dit gebeurde onder de beschuldiging, dat hij als een der re geerders van de „volksrepubliek Po len" de door Rusland gedicteerde ge dragslijnen niet had gevolgd, dat hij wantrouwen koesterde ten opzichte van het communistische Oost-Duits- land, dat hij de collectivisering van de boerderijen tegenwerkte en dat ook de geforceerde industrialisatie van Polen zijn instemming niet had. Deze laatste industriële inspanning zou volgens hem aan de Sowjet-Unie meer voordelen bieden dan aan Po len. Van een proces of een vonnis dat aan Gomoelka's gevangenschap vooraf had behoren te gaan, heeft men nooit iets gehoord óór oktober 1956 had hij dus meer last gehad van zijn com munistische kameraden dan Im- re Nagy, een Hongaarse collega die er ook niet voor voelde om precies in het voetspoor van de Russische beer te lopen. Nagy immers werd niet in de ge vangenis gezet, toen hij in 1955 bij de echte volgelingen-van-Moskou door-dik-en-dun uit de gratie viel. In menig opzicht waren Gomoelko en Nagy echter geestverwanten. Het was alleen aan de verschillende loop der gebeurtenissen in oktober 1956 te danken, dat in Polen onder Gomoel- ka in zekere zin een „eigen weg naar het communisme" kon worden inge slagen, en dat in Hongarije het vuur van de vrijheid door de Russen met hun tanks werd gedoofd, waarbij Nagy in handen van de onderdruk kers viel. edert op 16 juni j.l. bekend werd, dat Nagy en de held van Boe dapest, Maleter, in een geheim proces ter dood waren veroordeeld en dat het vonnis inmiddels was vol trokken, heeft Gomoelka zich niet in het openbaar uitgesproken. Wel kwamen uit Warschau berichten over verontwaardiging ook in Pool se communistische kringen, maar Gomoelka zelf deed er enkele weken het zwijgen toe. Op zichzelf kon men dit stilzwijgen veelbetekenend noe men: het was in elk geval niet zo dat Gomoelka deze gebeurtenissen nader wilde overwegen alvorens tot het uitspreken van een openbaar oordeel over te gaan. Toen hij dat het afgelopen weekeinde dan einde lijk deed, was er teleurstelling in brede kring: Gomoelka beschuldigde wijlen Imre Nagy van „revisionis me". Steeds meer had Nagy, volgens hem, het hoofd gebogen voor contra revolutionairen. „Hij voerde hun ver zoeken uit en bracht zo de zaak van het socialisme in Hongarije een ne derlaag toe". Ook president Tito van Yoego Slavië met zijn „revisionisti sche" politiek, in wie men tot dusver een vriend, althans een goede kennis, van Gomoelka had gezien, kreeg een veeg uit-de pan. Politieke waarnemers kunnen zich moeilijk voorstellen, dat Go moelka tot deze uitlatingen is gekomen zonder dat er Russische po litieke en-of militaire druk achter zat. Er waren berichten over Russische troepenbewegingen aaii de Poolse grenzenWel kon worden opge merkt, dat Gomoelka ondanks welke druk dan ook Nagy niet ervan heeft beschuldigd, de Hongaarse opstand al lang van tevoren te hebben be raamd, zoals in het Hongaarse von nis stond. Er is een groot verschil tussen die bewering en de opvatting van Gomoelka, dat Nagy „het hoofd had gebogen voor contra-revolutio nairen". In het westen kan men zich nu afvragen, hoe het Poolse volk zal denken over deze uitspraak van de communistische leider, een uitspraak, die toch cru is en niet in overeen stemming met de ideeën van okto ber 1956. Een andere vraag is. of Gomoelka in de toekomst geleidelijk ook op andere gebieden voor Russische drei gementen zal wijken en of hij bij voorbeeld de collectivisatie van de boerderijen toch weer zal doorvoe ren, zoals Rusland wenst. Men krijgt de indruk, dat Gomoelka, hoewel niet meer achter slot en grendel, zich opnieuw een gevangene voelt. Prinses Grucia en prins Rainier van Monaco tuurden gistermiddag om streeks half zes over liet wijde water van de Westerschelde. Het prinselijk paar bevond zich aan boord, van de provinciale veerboot Vlissingen Breskens, nadat het een uitstapje over Walcheren had gemaakt. Zoals bekend bevinden de prins en de prinses zich thans in Brussel in verband met de E\po. Van de Belgische hoofdstad uit maken zij dagtochten, waar bij gisteren Walcheren en met name Veere werd bezocht. (Foto P.Z.C.). GOMOELKA revisionisme gevonnist 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3