PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie van atoomdeskundigen in Genève hoopvol begonnen Twee kilometer lange nieuwe kabel gleed Westerschelde in BILT AUSTRALIEZAL LEGER0PNIEUW- GUINEA NIET VERSTERKEN Vandaag... DEEL SPOORWEGPERSONEEL ONDER NIEUW REGLEMENT 201 e jaargang - no, 153 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Behalve geleerden ook diplomaten aanwezig Besprekingen zullen zuiver technisch karakter hebben Om drie uur dinsdagmiddag is in het Palais des Nations te Ge nève de conferentie begonnen van westelijke en oostelijke des kundigen over de bestudering van de mogelijkheden om schen dingen van een eventuele overeenkomst over opschorting van kernproeven te ontdekken. Nadat de negen oostelijke en zeven westelijke geleerden tegenover elkaar hadden plaatsgenomen aan een T-vormige tafel, werden zij verwelkomd door het hoofd van het Europese bureau der Verenigde Naties in Genève, dr. Piero Pasquale Spinelli, die met twee andere Uno-functionarïs- sen aan het hoofd van de tafel zat. Spinelli wees erop dat men volgens overeenkomst de Verenigde Naties op de hoogte van de vorderingen in het Geneefse overleg zal houden. Vervolgens werd het woord gevoerd door de Ameri kaanse en Russische delegatieleiders. De Amerikaan dr. James Brown Fisk zei onder meer: „Wij zijn hier bijeen als gevolg van een overeenkomst tussen premier Kroesjtsjew en president Ei senhower ter bestudering van de technische problemen die aan de orde komen bij het opsporen van kernontploffingen. „Het is van het grootste belang een ren van kernexplosies, met het doel gemeenschappelijke kennis te hebben geschikte oplossingen te vinden voor van deze problemen als. basis voor de controle op het nakomen van een van deze problemen als. basis een verdere behandeling door onze regeringen van de belangrijke kwes ties waarover in de toekomst beslis singen moeten worden genomen". De Russische professor Y. K. Fjodo- row verklaarde, dat het niet aan de conferentie is een beslissing te ne men over de vraag of atoomproeven beëindigd moeten worden. Dat is de taak van onze regeringen, zei hij. „Wij zullen hier spreken over de ver schillende methodes voor het opspo- Nieuw-Guinea De Nederlandse landmacht zal te rugkeren op Nieuw Guinea. Zij heeft dat eiland verlaten in 1953 toen de verdediging van dit ge biedsdeel uitsluitend werd toever trouwd aan de marine. Het zwaarte punt lag toen overigens niet op de verdediging, maar op de handhaving van Ne interne rust en orde. Op het eiland zelf was een marine brigade gelegerd en ter zee en in de lucht beschikte de marine over vol doende middelen om een zekere mate van veiligheid te waarborgen. Dat Nederland met een minimum aan parate strijdkrachten op Nieuw-Gui nea volstond, kon voor Indonesië een bewijs zijn van vredelievendheid, maar die vredelievendheid heeft op de leidende figuren in Indonesië wei nig indruk gemaakt. Vredelievendheid is in vele landen van het Midden-Oosten en van Azië. een slecht gangbaar artikel. In de machtsdromen van talrijke Oosterse politici speelt de toepassing van geweld een hoofdrol en vrede lievendheid wordt beschouwd als een uiting van zwakte. Het lijdt geen twijfel, dat men ook in Djakarta 'zo denkt en dat men zich verbaasd heeft over de gelatenheid, waarmee Nederland kort geleden de toepassing van „econo misch geweld" heeft ondergaan, toen de Indonesische regering zonder enige rechtsgrond de Nederlandse bedrij ven in beslag nam. Nederland is dus in de ogen van de in Indonesië heersende groep een zwakke tegenstander geworden aan wie men gemakkelijk de eigen wil kan opleggen, ook wat het bezit van Nieuw-Guinea betreft. Dat zou wel eens funest kunnen wor den voor Nieuw-Guinea. Er zijn in Indonesië al stemmen op gegaan om Nieuw-Guinea met ge weid aan Nederland te ontnemen en wanneer Indonesië op dit ogenblik zijn bewapening uitbreidt en onder meer Mig-straaljagers toevoert aan zijn luchtmacht, dan proeft men daaruit agressieve bedoelingen, die zich alleen maar tegen Nieuw-Guinea kunnen richten. Vandaar, dat de Nederlandse rege ring thans de landmacht laat terugkeren naar Nieuw-Guinea. Ofschoon over de omvang en de aard van deze strijdkrachten geen mede delingen zijn gedaan, mag worden aangenomen, dat er moderne techni sche apparatuur naar Nieuw-Guinea wordt gezonden voor het onderken nen en afweren van luchtaanvallen en luchtlandingen. Het is wel zeker, dat de Nederlandse marine bij een eventuele agressie van Indonesische strijdkrachten of „vrijwilligers" haar volle aandacht zal 'moeten bepalen bij de actie op zee. In dit verband moet het dusv toege juicht worden, dat de landmacht te rugkeert naar Nieuw-Guinea. Zij had daar nooit moeten verdwij nen, want betere relaties met Indo nesië kunnen niet gebouwd worden op een vertoon van zwakte of op toe geven aan agressieve druk. Zij kunnen alleen gebouwd worden op (wederzijds) respect. Om dat respect te handhaven zendt de Nederlandse regering thans troe pen naar Nieuw-Guinea en ieder in Nederland zal dit besluit van de re gering moeten billijken. Zij mocht niet anders handelen-! overeenkomst" betreffende algemene stopzetting der proeven. De openbare zitting duurde een half uur. Na een korte pauze be gon toen de eerste werkzitting, waarbij de Amerikaan dr. Fisk voorzat. Fjodorow zal vandaag voorzitter zijn en hij zal deze functie voor de duur van de con ferentie steeds met Fisk afwisse len. De bijeenkomst eindigde om tien over vijf. De volgende bijeen komst is vastgesteld op heden middag drie uur. Volgens diplomatieke waarnemers is het begin van de conferentie veelbe lovend en zijn de westelijke delega ties optimistisch gestemd. Rusland, zeggen zij, heeft zich volkomen met hex standpunt van het westen ver enigd, dat de besprekingen zuiver technisch zijn. Volgens waarnemers zou de moge lijkheid bestaan dat naast de oost west conferentie van deskundigen over het ontdekken van kernproeven, diplomatieke besprekingen tussen het oosten en het westen worden ge voerd. Een Britse diplomaat van ho ge rang, Douglas O'Neill, is naar Ge nève gegaan om daar als „raadgever" deel uit te maken van de Britse dele gatie. O'Neill die verbonden is aan 't Foreign Office en met de behande ling van zaken betreffende de Ver. Naties en ontwapening, heeft premier MacMillan en minister Selwyn Lloyd naar Parijs vergezeld voor de be sprekingen met De Gaulle. In dit verband wordt erop gewe zen dat ook aan de Sowjetrussi- sche delegatie in Genève een di plomaat verbonden is die eenzelf de functie heeft als O'Neill, name lijk Simion Tsarapkin. GEEN BESPREKING GEVOERD Indonesië was op de hoogte van Nederlands plan De Australische minister van defen sie, Cramer, heeft gisteren verklaard, dat Australië op liet ogenblik niet overweegt meer militairen naar Australisch Nieuw-Guinea te zenden. Hij zeide, dat na het besluit van de Nederlandse regering om een be perkt aantal manschappen van de Koninklijke landmacht naar Neder lands Nieuw-Guinea te zenden geen bespreking is gehouden over de uit breiding van het Australische mili taire apparaat. Hij deelde mede, dat de Australische strijdkrachten in oostelijk Nieuw- Guinea het „Pacific Island Regi ment" en de vrijwillige reserve om vat. In het Pacific Island regiment doen ongeveer 700 papoea's dienst onder leiding van officieren van de Australische landmacht. Zij zijn geconcentreerd in de meest belangrijke centra, waaronder Port Moresby, Lae, Rabaul, Goroka en het Manuseiland. Ook zijn troepen gesta tioneerd nabij de grens tussen Astralisch- en Nederlands Nieuw- Guinea. Voorts is er in Australië zelf een opgeleide eenheid, die gereed staat om snel te worden ingezet, waar dit nodig mocht zijn, aldus Cramer. i De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio heeft dinsdag verklaard, dat de Indonesische regering doende is, inlichtingen in te winnen over het voornemen van Nederland, naar Nederlands Nieuw-Guinea troepenversterkingen te zenden „voor de aanpassing van de bevei liging van Nederlands Nieuw- Dinsdag begon in Genève de confe rentie van technische deskundigen die de mogelijkheden zullen bespre ken van controle op de naleving van een eventueel in te stellen verbod op proeven met kernwapens. Deze tele- foto toont tijdens een voorlopige bij eenkomst te Genève, drie leden van de Russische delegatie. V.l.n.r.i Dzje- lepow. Bogólyubow, en Blokhintchew. Guinea aan de nieuwe verhoudin gen en de technische ontwikke ling". Volgens, minister Soebandria „was de Indonesische regering reeds van deze zaak op de hoogte en zal zij er „op een geschikt tijdstip" op rea geren. Tien dagen geleden heeft een lid van het Indonesische parlement een pleidooi gehouden „voor het ge bruik van wapengeweld om west- Irian" van de Nederlanders terug te krijgen". Twee kinderen uit één gezin verdronken (Van onze correspondent) Bij het zwemmen in de Berkel ter hoogte van de stuw te Warkcn (ge meente Warnsveld) zijn maandag avond de 12-jarige Ferdie en de 14- jarige Gonnie, de enige kinderen van de heer en mevrouw P. Alsenberg te Warken, verdronken. Beide kinde ren konden goed zwemmen. De Ber kel is ter plaatse echter gevaarlijk. Koningin Elizabeth van Engeland heeft tijdens haar bezoek aan Fife, nader kennis gemaakt met het zwar te goud in de mijn te Rothes Collie ry. De foto laat de koningin zien na dat zij weer „boven aarde" gekomen was. over hoofdstad van Europa De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van klein-Europa hebben nog geen beslissingen kunnen nemen over het aanwijzen van de stad, waarin alle organen van de Europese Gemeenschap gevestigd zullen worden. Na een dag van onderhandelingen, die voorafgegaan waren door zes maanden besprekingen achter de schermen, moesten de ministers toe geven dat zij er niet in geslaagd wa ren te besluiten in welke stad de hoofdkwartieren van Euromarkt, en E.K.S.G. zullen worden gevestigd. In een communiqué deede zij mede dat een besluit hierover later zou worden genomen wanneer werd niet gezegd. De ministers verklaarden echter dat zij vastbesloten zijn alle organen in een enkele stad onder te brengen. Voorts besloten zij dat de samenstel ling van het gemeenschappelijke hof van justitie der drie gemeenschappen als volgt zal zijn: de president zal een Nederlander zijn, België, Duits land, Frankrijk en Luxemburg zullen ieder een rechter, Italië zal twee rechters benoemen. Er zullen voorts een Duitse en een Franse advocaat- generaal zijn. De namen van de ma gistraten zullen later worden bekend gemaakt. Dode en zwaargewonde bij ontploffing in Deelen Bij een ontploffing in een kerosine- tank op de vliegbasis Deelen is maandag een arbeider om het leven gekomen en een andere zwaar ge wond. De twee mannen waren bezig de onder de grond zittende tank schoon te maken en gebruikten daar bij een elektrische looplamp, die aan gesloten was op een aggregaat dat zowel voor de verlichting als voor de luchtvo'oryicning in de tank diende. De ontploffing die schijnt te zijn ont staan doordat de lamp kortsluiting maakte, veroorzaakte een steekvlam, die door het deksel van de tank het daarboven gegraven mangat naar buitèn kwam. De arbeider die juist op dat ogenblik via het mangat naar boven wilde gaan, werd zwaar ge wond en moest in het gemeentezie kenhuis te Arnhem worden opgeno men. Zijn collega, die nog in de tank was, kwam om het leven. H ...is het 350 jaar geleden, dat tie beroemde rechtsgeleerde Hugo de Groot te Veere in het huwelijk trad met de burge- meestersdochter Maria van H Reigersbergh. Maria kwam tij- n H dens zijn gevangenschap voor de belangen van haar echtge- noot op en bewerkstelligde ten- 3lotte zijn bekende ontsnappirr H in de boekenkist. Ml DIENSTVOORWAARDEN N.S. Nadere besprekingen voor overige groepen Slechts een gedeelte van het ruim 33.000 man tellende personeel van (1e Nederlandse Spoorwegen wordt met ingang van gisteren geacht te wer ken onder een nieuw reglement dienstveqrwaardea (R.D.V.) het be treft hier de spoorwegmensen, die ingedeeld zijn in de loontabellen I en II en lager onderwijs en lager tech nisch onderwijs genoten hebben. Voor het overige personeel, dat mulo opleiding middelbaar onderwijs en hoger technisch onderwijs genoot en ingedeeld is in tabellen in, IV en V, is nog geen concrete loonregeling van kracht. Wel vallen zij met be trekking tot hun rechtspositie onder het nieuwe R.D.V. Maandagavond om 12 uur liep het oude reglement dienstvoorwaarden af. Tijdens maandag gevoerde bespre kingen tussen het college van rijks bemiddelaars, mede namens de minis ter van verkeer en waterstaat en de directie en pevsoneelsraad der Neder landse Spoorwegen, zijn opnieuw on derhandelingen gevoerd over de lo nen van het spoorwegpersoneel. Deze onderhandelingen golden met name de lonen van het personeel met een ulo-, middelbaar onderwijs- en hogere technische scholing. De beslis sing die het college van rijksbemid delaars na een aanwijzing van de re gering eind april nam ten aanzien van het personeel met lager onder- INTERESSANTE „OPERATIE" BIJ BAARLAND Karwei voor groot P.Z.EM.-project had voorspoedig verloop EEN KLEINE VLOOT van sleepboten en bergingsvaartui gen met een bok tussen in, trok dinsdagmorgen ter hoogte van Bakendorp behoedzaam van de Bevelandse oever de Wester schelde op voor de tweede fase van een grootscheepse „opera tie", waarmee de Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij het Zeeuws-Vlaamse land straks door middel van een uitzonder lijk moderne waterkabel-verbin ding van elektra zal voorzien. Het eerste deel van deze kabel tussen Bakendorp op Beve land en de Hellegatpolder ten oosten van Terneuzen werd reeds eerder gelegd. Gisteren dan liet de bok met de moto risch aangedreven haspel weer meer dan twee kilometer kabel wijs en lager technisch onderwijs (loontabellen I en II) is aanvaard. De ze beslissing werd genomen conform het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Dit ad vies kwam neer op de aanvaarding van de voorstellen van de vakbonden verminderd met twee procent, waar bij wel werd bepaald, dat over deze twee procent verder overleg moge lijk zou zijn. Inmiddels heeft echter op 23 mei de directie van de Ne derlandse Spoorwegen officieel haar loonvoorstellefi ingediend. Deze voorstellen bevatten voor de loongroepen III, IV en V nieuwe en uitvoerige gegevens, welke de minis ter van verkeer en waterstaat en het college van rijksbemiddelaars aanlei ding geven tot een verder onderzoek In afwachting van het resultuat van dit onderzoek zal de eerder genomen beslissing ten aanzien van het perso neel, ingedeeld in deze loontabellen, voorlopig worden opgeschort. Directeur van de Bossche veemarkt overleden Op 59-jarige leeftijd is dinsdag te 's Hertogenbosch plotseling overle den de heer M. den Hartog, directeur van het Bossche slachthuis en het Bossche veemarktbedrijf. De heer Den Hartog, die te Vleuten werd geboren, kwam in 1926 als vee arts naar 's Hertogenbosch, waar hij drie jaar praktijk uitoefende. Daar na werd hij benoemd tot adjunct-di recteur van het Bossche veemarktbe drijf. Op 1 juli 1942 volgde zijn be noeming tot directeur van dit bedrijf. Tijdens zijn directoraat heeft hij dit bedrijf tot het grootste in den lande weten te maken. De heer Den Hartog was lid of be stuurslid van verscheidene organisa ties op veterinair terrein. Ter gele genheid van de viering van het 25- jarige bestaan van de veemarkt te 's Hertogenbosch werd hij in 1956 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. in het water van de Wester schelde glijden. Hiermee werd dit bijzondere P.Z.E.M.-object voltooid, voor zover het althans het leggen van deze kilometers lange „lintworm" betreft. Want helemaal klaar is de karwei nog niet, omdat de twee gedeelten nog met elkaar verbonden moe ten worden én omdat de kabel niet óp, maar onder de bodem zal komen te rusten. Een zuiger zal straks deze bijzondere wa terkabel (drie-fasen oliedrukka bel) die onlangs in Delft de bij zondere belangstelling had van H.M. Koningin Juliana, onder het zandoppervlak zuigen, veilig verborgen voor ankerende sche pen. Het zag er gistermorgen nog even naar uit, dat de operatie die dag geen doorgang zou kunnen vinden, omdat er een lichte mist over het water hing. De heren hielden „krijgs raad", waarna rond negen uur het besluit werd genomen om tóch door te zetten. De mist zou wel optrekken, XVervolg op pag, 2) VERWACHT... PLAATSELIJK ONWEER Perioden mei zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele onweersbuien. Overwegend matige wind in hoofd zaak oostelijk. Warm, maar later in het zuiden van het land enige afkoe ling. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag iets koeler, maar nog zo mers strandweer. Middagtempera- tuur: 20 graden Celsius of iets ho ger. Vooral in de middag en avond kans op een onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid-oost en zuid. Vooruitzichten: onweerssto ringen uit Frankrijk kunnen met iets koelere lucht tot boven Zeeland door dringen. ZON EN MAAN Zon op 4.25 Maan op 21.58 onder 21.02 onder: 7J.Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17