Als u zachtheid zoekt, dan vindt u 60LDEN FIGTIOHhet zachtst Franse nationalen dwongen Wim van Est van le naar 27e plaats UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN TOUR DE FRANCE Swift III en Ondo nieuwe leiders in klas 2A en 3A. ZILVERBERG BEHAALDE ZIJN EERSTE ZEGE IN SEIZOEN DINSDAG I JULI 1958 PROVINOI'AZitt ZEEUWSE COURANT. TOUR DE FRANCE NU WERKELIJK BEGONNEN Wellicht beslissende aanval van Bobet, Anquetil en Nencini Gisteren Is de Tour de France pas werkelijk begonnen! Begonnen met een hevig offensief van de Franse nationalen, dat het aspect van de ronde vol komen heeft gewijzigd. De beide Franse favorieten, Louison Bobet en Jacques Anquetil, en „el picolo campione" Gastone Nencini, behaalden forse winst op hun concurrenten, de Fransen legden met hun grote over macht beslag op de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement en tenslotte veroverde Gilbert Bauvin de gele trui op Wim van Est, die met ruim 12 minuten achterstand in de vergetelheid werd gedrukt. Het enige wat de ploeg van Marcel Bidot in deze wellicht beslissende vijf de rit ontbrak was een etappezege. Op het circuit van de prairie bil Caen, waar vorig jaar in een allesverschroeiende hitte Anquetil in da tijdrit tri omfeerde, verbrak de regionaal Sabbadini met een "vlijmscherpe eind sprint de coalitie der nationalen. Hij finishte voor Louison Bobet, Nencini cn „onze" Marcel Ernzer, de enige van de Nelux-equipe, die met de aan val der groten was meegegaan. Alles gebeurde in een onderdeél van een seconde en eigenlijk op een wijze, die zelfs voor pasbeginnende amateurs geen geheimen meer heeft. Bij de ravitaïllering in Arbec-en- Auge (150 km), een plaatsje, dat al leen voor de liefhebbers van een cal vados enige betekenis heeft, drongen Anquetil, Bobet en Bauvin op de hob belige, gladde keien naar voren. En terwijl de overige renners begerig uaar de etenzakjes grepen volgde op eens een demarrage, die zo krachtig en zo superieur was, dat nog slechts zes attente renners naar hun wiel konden springen. En daarmee was in feite alles ge- •ohied. Want voor het peloton van de schrik bekomen èen groep van 18 renners zette nog een gedeeltelijk geslaagde achtervolging ln waren de vluchtelingen, allen renners van pure klasse al zover buiten bereik, werd het tempó zo hoog opgevoerd en waren de kopstukken in het peloton al zo bekwaam afgeremd, dat er aan een georganiseerd verweer eenvoudig niet meer viel te denken. En misschien Is de tour door attaque reeds »,dood" gemaakt, al zal de rivaliteit tussen Bobet en Anque til, gisteren overigens voortreffelijke teamgenoten, wellicht nog een inters- ■ant aspect worden. Van de Belgen Ïandhaafde alleen Planckaert zich. ean Adriaenssens verloor iets van de voorsprong, die hij tijdens het weekeinde vrijwel onopgemerkt had opgebouwd, Charly Gaul en Jean Brankart moesten 2% minuut prijs geven. Frederico Bahamontes werd bijna negen minuten achteruit gewor pen en de Belg Marcel Janssens, «veneens een der erkende favorieten, werd vrijwel definitief uitgeschakeld. Glamourverloren De Nelux-ploeg heeft in deze rit al le „glamour"' verloren, ook al streed Ernzer in de voorste gelederen. Ge lukkig regen Charly Gaul, Gerrit Voorting en de onbaatzuchtige Mar tin van der Borgh geen al te grote achterstand. Voorting is dus de best geklasseerde renner van Jeng Gold- «chmidt's equipe. Maar voor Wim van Est, nu 27ste ln de algemene rangschikking, en de overige Nederlanders en Lu xemburgers, die in het peloton wa ren gebleven, lijkt het spel nu te zijn afgelopen. Wim van Est heeft nog. alles gedaan om het onheil te voorkomen. Ook hij was verrast in Orbec-en-Auge, maar dit duurde niet lang. Met Piet Da- men de overigen assisteerden Jem- ple Schmitz, die een lekke band had zette hij de achtervolging in, kwam zelf tot op 300 meter van de verschrikkelijk hard rijdende vluch telingen, maar moest toen de tegen aanval bij gebrek aan steun opge ven. De Franse nationaal Gilbert Bauvin heeft maandag in de vijfde etappe van de Tour de France, van Ver sailles naar Caen, over 223 kilometer door met ruime voorsprong op Wim von Est als achtste over de finish te ei an, de gele leiderstrui op onze ndgenoot veroverd. De foto laat tien hoe Bauvin te Caen het felbe geerde kledingstuk aantrok. „600 meter achtereen heb ik op kop gelegen", zei de Brabander na af loop. „Toen kon ik niet meer. En juist op dat moment flitsten Brankart en Adriaenssens over mij heen en rem den andere Belgen en Fransen, die aan mijn wiel waren blijven hangen, het tempo af". Van Est verzuimde daarna overigens een laatste kans op herstel door zich niet aan te sluiten bij de groep Voorting. De gele trui is verloren, het wachten is nu op de bergen, op Charly Gaul De beslissende slag Na vele onbetekenende schermutse lingen sprong bij Orbec en Auge eerst Bobet naar voren. De drievou dige tourwinnaar, doorkneed in het vak, had het psychologisch juiste mo ment gekozen en met Anquetil en Bauvin aan zijn wiel vloog hij door de bochtige straten van het plaatsje. De Italiaan Nencini reageerde onmid dellijk en van de Nederlands-Luxem burgse ploeg was Ernzer zo attent om ook dadelijk mee te gaan. De an deren, die het spoor van Bobet en zijn ploeggenoten volgden waren de Bel gen Planckaert en Armand Desmet en de regionalen Geminiani en Sabba dini. De hoofdmacht voelde dat het ernst was en dat groot gevaar dreig de. Nog hoger werd het tempo en een groep van achttien man begon zich los te maken om de achtervolging in te zetten. Het waren de Belgen Adriaenssens, Gilbert Desmet en later ook Brankart de Nederlanders Voor ting en Van den Borgh en hun ploeg- f enoot Charlie Gaul, de Franse na- lonalen Darrigade, Mahé en Bergaud en verder Botella, Rohrbach, Dacquay Graczyk, Gainche, Barone, Bourles en Robinson. Het werd een wilde jacht, waarin Barone moest lossen en waar in Armand Desmet aan de groep werd toegevoegd, omdat zijn directeur techniek Jean Aerts hem uit de kop groep naar achteren zond met de be doeling Gilbert Desmet, Brankart en Adriaenssens te gaan assisteren. Maar hoe hard er in deze tweede groep ook getrokken werd, het achttal aan kop was ontstuitbaar en ongrijpbaar. Gerrit Voorting was één der voor naamste gangmakers, terwijl Van der Borgh zijn kracht toonde door driemaal weer geheel alleen bij te komen, na te zijn gelost. Wim van Est heeft nog gepro beerd om via het vijftal Reitz, Morvan, Barone Bertolo en Baha montes, dat in derde instantie was weggelopen uit het peloton, bij de tweede groep te komen maar het lukte niet. De voorsprong van de kopgroep groeide langzaam, van een minuut tot anderhalve minuut en tenslotte tot 2 minuten, maar het verschil van beide groepen met het peloton werd zeer snel groter. Met een half uur voorsprong op het tijdschema werd Caen bereikt en daar op het circuit van de prairie, waar de renners en volgers verleden jaar geteisterd wer den door een verzengende hitte en waar nu de kille regen het verblijf al evenmin aangenaam maakte, won de regionaal Sabbadini de sprint voor Bobet en Nencini en de „onranjeman" Ernzer. Het was de tweede achtereenvolgen de ritzege voor de zuid-west ploeg. Gerrit Voorting, weer de beste Neder lander, kwam in de groep met" twee minuten en twee seconden achter stand als veertiende binnen, Van der Borgh werd 23e en Gaul 24e. Alle an dere Nederlanders en Luxemburgers zaten in het peloton met Wim van Est op 12.46 van de winnaar. De uitslag van de vijfde etappe Ver sailles-Caen (232 km) luidti 1 Sabbadini (west zuid west) 5.29.44 (met bon. 5.28.44); 2 Louison Bobet (Fr.) 5.29.44 (met bon. 5.29.14); 3 Nencini (It) z.t.; 4 Ernzer (Nelux) z.t.; 5 Plankaert (B) z.t.j 6 Geminia ni (Midden z.-Fr.) z.t.; 7 Anquetil (Fr.) z.t.; 8 Bauvin (Fr.) z.t.; 9 Graczyk (midden zuid-Fr) 5.31.46; 10 Darrigade (Fr) z.t. 11 Gilbert Desmet (B) z.t.; 12 Robinson (Int. ploeg) z.t. 13 Gainche (West z.w.) z.t. 14 Voor ting (Nelux) z.t.; 15 Bourles (West z.w.) z.t.; 16 Botella (Sp) z.t.; 17 ex aequo Rohrbach (midden zuid Fr.); Mahé (Fr.); Brankart (B); Dac- [uay (Parijs n.o.); Traxel (Zwit lid); Gaul (Nelux); Bergaud (Fr.) en v. d. Borgh (Nelux) allen z.t. 34 Wim van Est (Nelux) 5.42.30. 65 Piet van Est (Nelux) 25.27.33; 67 ex aequo Bolzan (Nelux) 25.27.46; 67 ex aequo Bolzan (Nelux) 25.27.46; La Haye (Nelux) z.t.; 83 ex aequo Damen en Kersten (Nelux) 25.29.13, 91 Schmitz (Nelux) 25.33.20. PLOEGENKLASSEMENT Het dagploegenklassement ziet er als volgt uit: 1 Frankrijk (Bobet, Anquetil, Bau vin) 16.28.42; 2 West zuid west 16.32.16; 3 ex aequo Nelux ploeg, (Ernzer, Voorting, Gaul) België, Centraal Zuidfrankrijk 16.33,16; 6 ex aequo Spanje, Parijs noordoost, Zwitsers/Duitse ploeg 16.52.12; 9 Italië 16.54.44; 10 Internationale ploeg 16.56.46. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1 Frankrijk (Bauvin, Darrigade, Ma hé) 75.32.25; 2 België 75.41.03; 3 Cen traal Zuidfrankrijk 75.42.13; 4 Nelux O (Voorting, Ernzer, Van den 75.43.40; 5 West zuid west 75.44.00; 6 Italië 75.59.37; 7 Parijs Noordoost 76.03.11; 8 Zwitser/Duitse ploeg 76.10.08; 9 Intern ploeg 76.10.53; 10 Spanje 76.12.04. PUNTENKLASSEMENT Na de 6e etappe van de Ronde van Frankrijk ziet het puntenklassement er als volgt uit: 1 Graczyk (Centr. Zuidfrankrijk) 34 p; 2 Darrigade (Frankrijk) 54 p; 3 Baffi (Italië) 63 p; 4 Voorting (Ne lux) 73 p; 5 Planckaert (Belg) 80 p; 6 Hoevenaers (Belg) 83 p; 7 Bauvin (Frankrijk) 84 p; 8 Gainche (West zuid west) 96 p; 9 Wim van Est (Nelux) 99 p; 10 Sabbadini (West zuid west) 111. p. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement luidt: 1 Bauvin (Frankrijk) 25.07.40; 2 Planckaert (België) 25.11.03; 3 Dar rigade (Frankrijk) 25.11.32; 4 Voor ting (Nelux) 25.12.13; 5 Graczyk (Centr. Zuidfrankrijk) 25.12.37; 6 Mahe (Frankrijk) en Adriaenssens (Belg) 25.13.13; 8 Sabadini (West zuid west) 25.13.45; 9 Gainche (West zuid west) 25.13.52; 10 Bobet (Frank rijk) 25.14.15; 11 ex eaquo Anquetil (Frankrijk), Nencini (Italië) Ern zer (Nelux) en Geminiani (Centr. Zuidfrankrijk) allen in 25.14.45; 15 Rohrbach Centr. Zuidfrankrijk) 25.14.51; 16 Van den Borgh (Nelux) 25.16.42; 17 ex aequo Brankart (Belg) Gaul (Nelux), Dacquay (Parijs noordoost), Robinson (Intern, ploeg) allen in 25.16.47; 26 Wim van Est (Nelux) 25.19.46; 31 Hoevenaers (Belg) 25.21.42; 34 ex aequo Botte- chia (Italia) en De Jongh (Nelux) 25.25.0S. (Advertentie) GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent Ondo erin resp. Zeilwedstrijden in de Braakman De „Royal Sailing Club Gent" orga niseerde zaterdag en zondag weer zeilwedstrijden in de Braakman, waaraan werd deelgenomen door zei lers uit Terneuzen, Gent, Brussel, Antwerpen en Oostende. De publieke belangstelling voor deze wedstrijden in kadetten was groot. Het weer was uitstekend, al stond er weinig wind. De uitslag luidde: 1 T. H. Lechien, Brussel; 2 D. Schacht, Gent; 3 P. Rens, Antwerpen; 4 C Lavarean, Brussel; 5 J. Lechien, Brussel. De geklassificeerde Nederlandse zei lers waren 10 J. van den Bergh; 12 W. de Bruijne; 13 R. de Klerk; 15 T. Ramselaar en 19 K. Muller, allen uit Terneuzen. In totaal waren er 26 deelnemers. Drie Zeeuwse renners bij eerste acht in Limburg Tijdens een wielerwedstrijd voor profs ln de Limburgse plaats Beek hebben zich drie Middelkamp-rijders bij de eerste acht geplaatst. Na de winnaar Arie van Wetten uit Noord- wijkerhoudt en na Adrie Voorting uit Haarlem kwam Jo de Roo uit Schore op de derde plaats. Daarna i volgden Piet Maas uit Pindorp, Jac- ques Vrancken uit Pwalmcn, Jaap I Bruggenkamp uit Goes, Gijs Pauw 'uit Utrecht en Jan Westdorp uit 's Heerenhoek, Overzicht korfbalcompetitie Het betrekkelijk kleine korfbalpro gramma heeft toch nog enkele ver schuivingen in de ranglijsten tenge- ühad. "m resp. op de bovenste plaatsen te nestelen. In de eerste klas werd het duel om de rode lantaarn tussen Volharding en Scampolo uitgesteld. In 2A kon Tjoba n het thuis niet bolwerken tegen Swift HI (8-8). Door deze overwinning kwam Swift III op de eerste plaats. Swift IV deed het minder goed dan de „grotere" broers en zusters. Het verloor bij Vo po met 4-8 hetgeen overigens weer een kostbare zege voor de ploeg uit Borssele betekent. De stand: Swift IQ 11 uit 7; Top 11 uit 8; Zuid westers 10 uit 7; Vitesse 9 uit 7; Vo po 7 uit 8; Tjoba II 7 uit 8; Swift IV 3 uit 7; BKC 2 uit 8. In klas 2B duelleerden de Poel en Vios n. Met een kleinst mogelijk ver schil slaagde de Poel erin te winnen (3-2) waardoor het Vios II op de ranglijst passeerde. In de kop van deze afdeling veranderde niets. On deraan is de volgorde nu: de Poel 4 uit 7; Vios n 4 uit 7 en Eendracht 0 uit 6. In 3A schijnt Ondo de goede vorm van het vorig jaar weer te pakken te hebben. Met niet minder dan 1-6 werd' de uitwedstrijd tegen Top II gewonnen. Door deze overwinning werd Ondo ook weer leider in deze klas. De stand bovenaan: Ondo 11 uit 7; KVL 10 uit 7 en Animo H 9 uit 6. Animo IE krijgt echter regelementair nog twee verliespunten in mindering. In 3B duurt de zegetocht van Blauw Wit onverminderd voort. Luctor n werd met 7-3 het volgende slachtof fer. Voto bleef zonder een enkel winstpunt want ook nu weer ging de thuiswedstrijd tegen Elto n ver loren (1-12). Togo Hl stelde ietwat teleur tegen Scampolo H (1-2). De stand in deze afd is nu: Blauw Wit 16 uit 8; Elto H 10 uit 7; Zeelandia II 9 uit 6; Togo Hl 4 uit 6; Luctor H 4 uit 7; Scampolo H 3 uit 4; WKV 2 uit 5 en Voto 0 uit 5. In 3C werd enkel gespeeld Dos '55Vopo n uit welke wedstrijd Dos '55 een kost baar winstpuntje peurde (6-6). De volgorde in deze klas onderging geen 1 "-:~Ingen. smaakte Zuidzande eindelijk het zoet der overwinning. Met 4-2 werd Vedo HE geklopt waardoor deze ploeg nu alleen onderaan terecht kwam. Atas zette de ene wedstrijd die minder gespeeld was In winst om waardoor het nu met 2 punten voor sprong op AKC alleen aan de kop kwam. Dit gebeurde tegen BKC H, uitslag 3-9. De stand: Atlas 12 uit 7; AKC 10 uit 7; BKC H 8 uit 7; Zuid zande 2 uit 6; Vedo Hl 0 uit 5. In de avondklas wordt het Swift V dit jaar toch wel erg gemakkelijk ge maakt. Zelf won het met 7-0 van Animo IH en de naaste concurrent Zuidwesters H verspeelde wederom een punt, nu tegen Vedo H (2-2). Overigens een prima prestatie van Vedo II. De stand: Swift V 15 uit 8; Zuidwesters H 7 uit 7j Vedo H 5 uit Animo ITT 1, yife 5* RONDE VAN KRUININGEN Eerste Zeeuw C. Raas in zelfde tijd als winnaar Het was ruim half drie toen burge meester A Schipper het startschot loste voor de ronde van Kruiningen. De organiserende vereniging, het jubilerende „RENTOC",komt alle eer toe voor de vele voorbereidende werkzaamheden, die deze zoveelste ronde weer tot een succes maakten. Voor Henk Zilverberg uit Goirie werd deze koers zeker niet minder succesvol. Na de eerste van de 55 ronden, passeerde Henk als eerste de finish. Na 5 ronden kwam de eer ste van een zeer groot aantal pre miesprints en het was A. van Hout uit St. Michielsgestel, die deze sprint op zijn naam kreeg. De eerste uitlooppoging van D. Ent hoven uit Amsterdam in de 3e ronde had geen kans op succes. Meer dan 10 sec. kon deze renner met rug nummer 1 niet krijgen en na 16 kilometer hadden Van As, Nooten, Biemans, c.s. de vluchteling terug gehaald. Na 30 km een nieuwe ont snapping: Anton Reekers uit Nieuw- Vennep waagde de sprong. Hij kreeg echter niemand mee en zijn voor sprong van 15 sec. was dan ook waardeloos. Juist halfweg koers ontvluchtte een viertal renners, n.I. Henk Zil verberg, P. v. d. Burg, J. Nooten en Anton Biemans. Zij wisten, ge vieren vrij spoedig een voorsprong van 40 h 50 sec. te nemen, die bij het Ingaan van de 38e ronde reeds was gegroeid tot ruim 1 min. Ech ter in deze ronde kreeg Biemans materiaalpech, waardoor het kop- groepje uanmerkelijk was ver zwakt. Toen na enkele ronden bleek, dat de driemanschap enige winst moest prijs geven aan het feljagende peloton onder leiding van Piet vap As, Kees Raas, Van Espen en Keepers, was het voor 1 Henk Zilverenberg het sein om de slotaanval in te zetten. Nooten noch v. d. Burg konden de demarrage van Zilverberg beant woorden en met nog ruim 30 km voor de boeg ging Zilverberg zijn Vijf wereldrecords te Los Angeles verbeterd De tweedaagse internationale zwem wedstrijd te Los Angeles heeft niet minder dan vijf wereldrecords opge leverd. Nancy Ramey vestigde op de 100 meter en 200 meter vlinderslag dames met respectievelijk 1 min. 9.6 sec. en 2 min. 40.5 sec. wereldrecords. Sylvia Ruuska werd recordhoudster op de 4 x 100 meter wisselslag per- soonlij'k dames met een tijd van 5eerste zege van dit seizoen tegemoet. - - - - - Biemans had zich inmiddels op het peloton laten terugvallen en er werd nu een felle strijd geleverd om de 2e plaats. Het was duidelijk dat Nooten en v. d. Burg te veel van hun krach ten hadden gevergd om zich te hand haven vóór het peloton. Met nog een viertal ronden te rijden werden zij dan ook ingelopen door het inmiddels belangrijk gedunde peloton. Henk Zilverberg draaide zijn laatste rond jes met onverminderde tempo aft waarbij hij nog diverse renners een „lap" bezorgde. De strijd om de tweede plaats werd tenslotte beslist in het voordeel van Piet van As. De uitslag was als volgt: 1. H. Zil verberg, Goirie, de 110 km in 2 uur 51 min. 30 sec; 2. op 1 minuut P. van As, Roosendaal; 3. L. van de Ven, Vlijmen, z.t.; 4. A. Biemans, Ulven- hout z.t.; 5. C. M. Keepers, Roosen daal, z.t.; 6 A. Reekers, Nieuw Ven nep, z.t.; 7. D. Enthoven, Amsterdam z.t;. 8. C. Raas, 's Heerenhoek, z.t.; 9. C van Espen, Axel, z.t.; 10. op 2 min. P. Goorden, Nispen; 11. L. Sant bergen. Zevenbergen, z.t.; 12. J. Noo-, ten, Oosterhout, z.t.; 13. B. Solaro, 's-Hertogenbosch, z.t.; 14. op 1 ronde Jos. Aanraad, Oud-Gastel; 15. P. van de Burg, Bleiswijk; 16. J. Duinkerke, Borssele; 17. L. Pardoel, Hedel; 18. A. van Hout, St. Michielsgestel; 19. W. Bor, Den Haag; 20. P. de Poeijer, Breda; 21. A. Deleij, Teterlngen; 22. op. a jonden J, Vosj Roosendaal, min. 46.5 sec. De Japanner Ishimot.o won de 100 meter vlinderslag in 60.1 sec. (nieuw wereldrecord) en maakte deel uit van de estafette-ploeg die 't wereldrecord op de 4 x 100 meter wis selslag heren verbeterde en bra'cht op 4 min. 16.7 sec. Ajax speelde gelijk tegen Transvaal De eredivisieclub Ajax heeft zater dag tegen een team uit Transvaal gelijk gespeeld. Het werd 11. Bij de rust hadden de Amsterdammers een 10 voorsprong door mïdvoor Den Edel. Vijf spelers van A.G.O.V.V. worden weer amateur Het bestuur van de eerste divisieclub A.G.O.V.V. heeft besloten de con tracten met de volgende spelers niet te verlengen. Het zijn H. Palm, G. Wasmus, H. Dijkgraaf, E. J. Uyten- hoorn en H. Zeegers. De laatste zal op de transferlijst worden geplaatst, de overigen zullen tot de amateur- status terugkeren. De oud-reeht'sbuiten van het Neder lands amateurelftal H. Elfring heeft het bestuur van A.G.O.V.V. meege deeld dat hij niet voor verlenging van zijn contract in aanmerking wil komen. Ook hij wil y/eer als ama teur; uitkomen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13