PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ook Pools communist Gomoelka schaart zich achter kritiek op Tito en Nagy V.S.-vIiegtuig moest in Sowjet landen Nieuwe hoofdweg aan oostkant van verbreed kanaal naar Gent Bisschop van Roermond ten grave gedragen. Prinses Wilhelmina bezocht honderdjarige. Niet-communistische leden van Finstcrwoldse raad bedanken. Toch Russen naar Genève De dood op de weg Elektrische pont in plaats van brug te Sluiskil. Vandaag.. Russ scne danseres werd aangehouden in een Belgisch warenhuis. 201e jaargang - no. 151 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directié: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, teL 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094 „Toch gedwongen tot lippendienst aan het Kremlin" Zwaartepunt van zenuwenoorlog der Russen naar Warschau verplaatst? De Poolse communistenleider Gomoelka heeft zaterdag te Dan zig het revisionisme van Joego-Slavië en van de terechtgestelde Hongaarse premier Nagy, gekritiseerd, aldus heeft radio-War schau gemeld. Dit is de eerste maal, dat de Poolse leider over deze twee aangelegenheden in het openbaar heeft gesproken. Gomoelka steunde het standpunt van de andere communistische landen, dat de berechting en de terechtstelling van Nagy en zijn aanhangers volkomen een binnenlandse aangelegenheid van Hon garije is. „Reuter" meldt uit Belgrado, dat de eerste, niet-officiële reactie aldaar was dat de leider der Poolse communisten, die tot nu toe gezwegen had over de tegenstelling tussen Joego-Slavië en de Sowjet-TJnie, tenslotte toch Is gedwongen lippendienst te bewijzen aan het Kremlin en zijn harde po litiek. Men meent in Belgrado, dat nog niet kan worden gezegd dat Go moelka volledig voor het Kremlin is gezwicht, ook als is zijn in het open baar uitgesproken steun voor de Moskouse politiek sterker geweest, dan verwacht. Als zodanig betekent dit een ernstige teleurstelling voor Joego- Slavië. ver is gegaan, als hij absoluut nood zakelijk achtte, in de hoop dat zijn steunverlening aan de Sowjet-Rus- sische buitenlandse politiek Polen in staat zal stellen zijn met zoveel moei te verworven vorderingen op binnen lands gebied te behouden. Dien is te Belgrado van gevoel dat het zwaartepunt van de Sowjet-Rus- sische „zenuwoorlog" zich tijdelijk naar Warschau heeft verplaatst, waar Gomoelka zich teweerstelt te gen de druk van het Kremlin, dat hem gaarne tot een volslagen volgen de Sowjet-richtlijnen zou willen brengen. Berichten over militaire druk De „New York Times" had tevo ren gemeld dat Amerikaanse en Britse diplomaten er bang voor waren dat de Sowjet-Unie op het punt stond om de regering-Go- moelka onder militaire druk te zetten. Deze vrees was ontstaan door berichten dat er Russische troepenbewegingen gaande zou den zijn in en om Polen. Russische troepen in Oost-Duitslandzouden naar de Oder trekken en ook zou den Russische troepen via Wit- Rusland op weg zijn naar Oost- Polen. Het blad zei, dat deze troe penbewegingen een normaal ka rakter konden hebben en in ver band kunnen staan met voorge nomen zomermanoeuvres van het Russische leger. Het standpunt van Joego-Slavie steunt, aldus Gomoelka, de politiek van „de internationale reactionairen" die de eenheid van het socialistische kamp willen verbreken of tenminste verzwakken. De Poolse communis tische partij wenst, aldus Gomoelka, De na een kortstondige ziekte over leden bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, is zaterdag ten grave gedragen. De stoet, die een kilometer lang was, werd geopend met een groep van honderden omfloerste vlaggen va® de Limburgse organisaties, welker ver tegenwoordigers meeliepen. Achter de vlaggen Kwamen in de stoet de manlijke en vrouwelijke religieuzen, een grote schare seminaristen en een onafzienbare rij priesters van het bisdom. Daarop volgden kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders, onder wie een gro te schare bisschoppen met aan het hoofd Josef kardinaal Frings, aarts bisschop van Keulen en mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Onder de wereldlijke autoriteiten be vonden zich de vice-minister-presi- dent, mr. A. A. M. Struycken, de staatssecretaris van marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, oud minister prof. dr. L. Breel, lid van de raad van state en mejuffrouw mr. J. Geldens, particulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina. In de kathedrale kerk van Roermond werd de mis opgedragen door mgr. dr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. De stoet trok vervolgens naar het oude kerkhof, waar het stoffelijk overschot in de bisschopskapel werd bijgezet. dat „onze Joego-Slavische kamera den" terugkomen yan hun dwaling. „Ik oefen kritiek op hun standpunt in de hoop, dat zij vroeger of later de schadelijkheid van hun huidig standpunt zullen inzien". Imre Nagy, zo zei de Poolse leider, was een „revisionist", die steeds meer voor „de contra-revolutionairen" het hoofd boog. Hij voerde hun verzoe ken uit en bracht zo de zaak van het socialisme in Hongarije een neder laag toe. De zaak-Nagy loont aan, dat het standpunt van de Poolse communis tische partij in oktober 1956 gerecht vaardigd en juist is geweest. „Polen zal blijven samenwerken met de Sowjet-Unie en andere socialistische landen, op grondslag van interna tionalisme, vrienschap en gelijkheid", zo zei Gomoelka. In de Joego-Slavisch' hoofdstad Bel grado meent men dat Gomoelka zo (Van eeh correspondent) Prjnses Wilhelmina -heeft zaterdag onverwachts een bezoek gebracht aan mej. G. Hoekert te Udael, die deze dag haar 100ste verjaardag vierde. De prinses, die vergezeld was van haar hofdame jkvr. Röell, heeft zich feruime tijd met de jarige en haar amilieleden onderhouden. Het was niet de eerste maal, dat prinses Wil helmina bij Geertje Hoekert kwam. In de loop der jaren heeft zij als koningin Wilhelmina meermalen een bezoek aan haar gebracht en menig kopje koffie bij haar gedronken. Bij het afscheid van de prinses zong de familie spontaan het Wilhelmus en stemde hartelijk in met het hiep, hiep hoera, dat Hare Koninklijke Hoog heid ter ere van de jarige aanhief. Vijf niet-communistische raadsleden van Finsterwolde, leden van de P. v. d. A en „Gemeentebelangen" hebben met ingang van zaterdag voor hun raadslidmaatschap bedankt. Zij vin den. dat de communistische meerder heid in deze raad (zes van de elf le den) door haar politiek optreden iedere vorm van vruchtbare samen werking in het belang van gemeente en inwoners voortdurend onmogelijk maakt. Zondag is de hoop gestegen dat de Russen toch zullen deelnemen aan de conferentie van deskundigen die dinsdag in Genève begint ter bestu dering van de vraag of ontdekking van kernproeven altijd mogelijk is. Prof. Evgeny Fydorow is zondag, met zes leden van de Russische delegatie, uit Moskou in Zwitserland aangeko men. Op alle vragen die hem bij aan komst op het vliegveld van Zurich gesteld werden, antwoordde hij al leen maar: „We zullen zien". Bovendien heeft de Sowjet-Unie za terdag een nota naar Washington ge zonden, waarin weliswaar de be schuldiging wordt geuit dat cle Ame rikanen proberen onder een duidelij ke verklaring van het doel der con ferentie uit te komen, doch de Sow- jet-regering gaf in de nota tevens toe, dat de regeringen, en niet de deskundigen in Genève, een feitelijk besluit over staking der kernproeven moeten nemen. De rest van de Russische delegatie, die in totaal achttien telt, wordt maandag verwacht. Deze leden moes ten zondag in Praag achterblijven omdat er in het toestel naar Zürieh geen plaats meer voor hen was. Amerika eist vrijlating van bemanning In Washington is zondag officieel bekendgemaakt, dat een Amerikaans vliegtuig dat de Russen bij de Ar meense grens tot landen hadden ge dwongen, niet opzettelijk het Rus sische luchtruim had geschonden. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou heeft opdracht gekregen om on- middeUijke vrijlating van de negen inzittenden van het toestel te vragen. Zaterdag had Rusland geprotesteerd tegen een „grove schending van het Russische luchtruim door een Ame rikaans vliegtuig". Deze schending ge#hiedde volgens de Russische pro testnota vrijdagochtend, ten zuiden van de Armeense stad Erevan. (Ar menië is een landschap in Voor-Azië, dat staatkundig tot Rusland, Turkije en Perzië behoort). In deze nota werd gezegd, dat het toestel tot binnen Sowjet-gebied was doorgedrongen, toen het door Russi sche jagers tot landen werd gedwon gen. Het Amerikaanse vliegtuig vloog hierop in brand. De negen kop pen tellende bemanning werd in ver zekerde bewaring gestéld. Het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde zondag, dat 't een ongewapend transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een DC-6, moest zijn geweest. Zo'n toestel werd op de vlucht van West-Duitsland naar Teheran via Turkije vermist. Het vervoer de goederen voor Amerikaanse militaire en diplomatieke missies in Perzië en Pakistan. Dergelijke vluchten worden elke veertien da gen gemaakt. De laatste berichten van het toestel werden vrijdag ochtend om 12.23 uur (Ned. tijd) ontvangen. De DC-6 vloog toen boven Adana in Turkije. De route van het vliegtuig liep op een afstand van 50 mijl van de Russische grens. Het weer was bewolkt. Om over de bergen te komen moest het vliegtuig boven de wolken vliegen. In het afgelopen weekeind zijn weer verscheidene dodelijke verkeersonge vallen gebeurd. De heer J. van der Honing bereed, met zijn echtgenote op de duo van zijn scooter, de rijks weg-Zuid te Geleen. Op een gegeven ogenblik sprong de band van het voorwiel, waardoor heiden kwamen te vallen. De heer Van der Honing bleef ongedeerd, doch zijn vrouw be kwam een schedelbasisfractuur, waaraan zij kort daarop in het zie kenhuis overleed. De 38-jarige filmoperateur J. M. de la Rosette, die met zijn 12-jarig zoontje op de duo op weg was van Maastricht naar zijn woning te Vaals, is in de gemeente Wittem met zijn bromfiets tegen een auto ge botst. Vader en zoon overleden kort na het ongeval. Op het kruispunt van de rijksweg 42 met de weg Zuidbroek-Noordbroek kwam de 21-jarige motorrijder K. Hoffmann uit Bremen in botsing met een personenauto. H. werd ernstig gewond, zijn duopassagier, de 33-ja- rige G. L. A. Vaas, eveneens uit Bre men, bekwam een schedelbasisfrac tuur en is kort daarna overleden. De 22-jarige motorrijder J. G. Hart man uit Dinteloord is op de Bredase- weg te Tilburg zonder enige aanwijs bare reden plotseling scherp naar rechts uitgeweken en via de berm te gen een boom gereden. H., die in gezelschap van nog een tweetal motorrijders van de T.T.- races te Assen terugkeerde, werd op slag gedood. De 19-jarige motorrijder P. M. de Jonge uit Achthuizen Goeree-Over- flakkee is op een dijk even buiten het dorp met zijn motor van de weg afgeraakt en met het hoofd tegen een boom geslagen. Hij bekwam een schedelbasisfractuur waaraan hij in een ziekenhuis is overleden. STRUCTUURPLAN KANAALZONE ZEEUWSCH-VLAANDEREN In hengelaarskostuum, compleet met lieslaarzen en aasmandjestapt hier de Amerikaanse sergeant eerste klasse, James Cole tussen twee Oos tenrijkse grenswachten bij Haugs- dorf over de grens tussen Tsjecho- Slowawije en Oostenrijk dit laatste land binnen. Cole was hier prist vrij gelaten door de Tsjechen na 12 da gen te zijn vastgehouden wegens il legale grens overschrijding. De ser geant heeft verklaard, per ongeluk in Tsjecho-Slowakije te zijn verzeild geraakt tijdens een visuitstapje op de rivier, welke ter plaatse de grens vormt. HET STRUCTUURPLAN voor de vijf gemeenten in de Zeeuvvs- Vlaamse kanaalzone, dat dezer dagen door een speciale com missie onder leiding van Gede puteerde ir. G. P. M. Dikötter is aangeboden aan G.S., gaat uit van de volgende punten: 1. Het kanaal GentTerneuzen wordt zodanig uitgebreid, dat het bevaarbaar is voor sche pen van 30.000 ton (nu 8.500 ton). 2. Er zullen terreinen voor in dustrie - vestiging worden aangelegd, die voorlopig in totaal 1500 lia zullen bedra- 9e woonkernen, die tlians 50.000 inwoners tellen, zullen '.odanig worden uitgebreid lat er plaats is voor 80.000 inwoners. 4. De hoofdverkeersverbinding noord-zuid komt in tegenstel ling tot thans ten oosten van het kanaal. Deze nieuwe weg ten oosten van het kanaal wordt ten noorden doorsne den door de belangrijkste oost-west-verbinding. Hier voor zal een gewone en een spoorwegbrug worden ge bouwd. De brug bij Sluiskil komt te vervallen en daar voor in de plaats komt een elektrische pont voor het lo kale vervoer. In plaats van de open Weste- 'ijke Rijkswaterleiding zal een ondergrondse gesloten leiding van Sas van Gent naar de Westerschelde het afvalwater afvoeren. De kos ten van deze ondergrondse leiding worden op zeven mil joen begroot. Voor de zoetwaterverbinding wordt in de Braakman een spaarbekken aangelegd, dat vijftien miljoen gulden zal kosten. Door speciale maat regelen zal de verdere ver- zilting van het kanaal wor den tegengegaan. Deze mededelingen deed de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, zaterdag tijdens de drukbezochte Studiedag van de K.A. B„ die in Terneuzen werd gehouden. Hij deelde vervolgens mede, dat het ministerie van economische zaken begonnen is met een studie van de vestigingsfactoren in ons land. Ne derland zal aan de hand daarvan worden ingedeeld in gebieden met bepaalde combinaties van natuurlij ke vestigingsfactoren. Op grond hier van kan de overheid aanvullend wer ken. Bij deze studie zijn de E.T.I.'s in de diverse provincies ingescha keld. Uitvoerig ging de heer Verburg de vestigingsfactoren van Sloeplan, ka naalzone en Bergen op Zoom na. (Vervolg op pag. 2) H ...is het vijftig jaar geleden: de grootste meteoorsteen, die; H ooit met de aarde in aanraking: H kwam, in Centraal Siberië op: een afstand van ongeveer 80: km van Wanawara neerstortte.i Deze meteoor eigenlijk een; kleine planatoïde sloeg een: kratervormig gat met een mid i s dellijn van ruim drie kilometer; s in de grond; terwijl tot op 15i km in het rond al het bos ver-i brandde en tot op 50 km alle; bomen werden ontworteld. Dit; verschijnsel werd aanvankelijk' voor het gevolg van een aard be- ving gehouden, hoewel tot bo- ven ons land de nachtelijke he- mei hel verlicht werd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii H.M. de Km; ngiri op de jubileumten toonstelling .Middeleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het rijksmuseum te Am sterdam is een jubileumtentoonstel ling geopend.... Middeleeuw se kunst der noordelijke Nederlanden". H. M. de Koningin was aanwezig. Foto: v.l. n.r.: H.M. dc Koningin, dr. A. F. E. van Schendel (hoofd afd. schild.), burg. mr. G. van Hall en jhr. D. C. Röell, hoofddirecteur van het rijks museum. Volgens het Belgische blad „Het Volk" heeft een inspectrice van een warenhuis uit de Nieuwsstraat te Brussel de danseres Olga Lepesjins- kaja van het Bolsjoi-ballet betrapt op het ogenblik dat zij een paraplui wegnam. I)e danseres werd verzocht de inspectrice te volgen naar haar bureau waar zij haar handtas moest openen. Daarin bleken zich o.a. twee paar handschoenen te bevinden. Van niet-officiële zijde is later vernomen, dat er geen vervolging tegen de Russische danseres wordt ingesteld. De directeur van het Bolsjoi-thea- ter verklaarde zondag, dat de he le kwestie een misverstand was. In Rusland is het de gewoonte dat men uit een winkel goederen mee naar buiten neemt om ze bij dag licht te kunen zien. Dat had Olga Lepetsjinskaja ook willen doen met de handschoenen en de para plu die zij in haar tas had gesto ken zonder te betalen. Vlasproblemen besproken in „klein-Europees" verband Vrijdag is te Rijssel een internatio nale conferentie gehouden, waaraan delegaties van het internationaal verbond der vlasindustrie van de zes landen van de Euromarkt deelna men. Er werd met betrekking tot de Sow- jet-dumping een resolutie aangeno men om ach tot de Europese com missie te wenden om een gemeen schappelijke politiek te bepalen en aan de landen, die lid zijn van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking de gelegenheid te geven er aan deel te nemen. Wanneer dit voorstel zou worden verworpen, zou het internationaal verbond der vlas industrie strenge toenassing vragen van de bepalingen van het Euro- marktverdrag. Dit zou vermoedelijk leiden tot de oprichting van een re gelingsorgaan. VERWACHT. ZONNIG EN WARM. Op de meeste plaatsen droog weer, overwegend zonnig en vrij warm, maar in de nacht en ochtend, vooral in de kustgebieden, mist of laaghan gende bewolking. Weinig wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag drooi- ^ed tot mooi strandweer. j Zonnige period mddagtem- I peratuur van 20 .raden- Cel- sius. I Zeewater 15 graden <a icius. j Zwakke, veranderlijke en later uit j zuidoostelijke richting waaiende Vooruitzichten: ook morgen nog gun stig strandweer met zomers karak ter. ZON EN MAAN 1 juli Zon op 4.23 onder 21.03 Maan op 20.49 onder 4.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1