KAPPIE TWEEDE KAMER BEHANDELT NIEUW BURGERLIJK WETBOEK Ahrend Waar zijn onze schepen? en hef geheim van Kaiiekopl NIVEA spray vervm VRIJDAG 2T JUNI 1958 PROVINCIALE EBEUWSB COURANT V££E VERANDERINGEN IN ONTWERP Langdurige en ingewikkelde juridische debatten verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is woensdag begonnen met de toevoeging van een nieuw hoofdstuk aan het omvangrijke en moeilijke werk van de samenstelling van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Zij nam namelijk het wetsontwerp in behandeling tot vaststelling van boek 2 van het B.W., dat over rechtspersonen handelt, een uitermate technische stof, waaraan de juristen in de Kamer en dan nog zij, die doorkneed zijn in het civiele recht hun hart kunnen ophalen. Nog vóór er een woord over het wetsontwerp gesproken was, lagen er een dértig amendementen ter tafel. Reeds op 4 november 1954 was het ontwerp bij de Kamer ingediend. Achter de schermen is er daarna he vig aan gedokterd, met het gevolg, dat er bij de schriftelijke en monde linge voorbereiding nog talrijke wij zigingen, merendeels van technische en redactionele aard, in zijn aange bracht. Aanvankelijk was onderscheid ge maakt tussen volledigen en beperkte rechtspersoonlijkheid, in deze zin, dat beperkte rechtspersoonlijkheid zou worden toegekend aan verenigin gen, die geen ministeriële verklaring van geen bezwaar hadden verkre gen. De regering heeft dit verschil laten vallen, zodat nu uitsluitend ge sproken wordt over rechtspersoon lijkheid zonder meer. Dit neemt ech ter niet weg, dat Voor de verenigin gen zonder de verklaring van geen bezwaar enige bijzondere regelen zullen gelden, in hoofdzaak hierop neerkomende, dat zij in bepaalde op zichten achterstaan bij verenigingen, die de verklaring wel hebben verkre gen. Er is voorts een ingrijpende wijzi ging gebracht in het begrip vereni ging. In het oorspronkelijke ontwerp kwam in de definitie van een vereni ging o.a. het element voor: de moge- fijkhf" - jüeid van toe- of uittreding. Aangezien er echter verenigir zijn, waarbii toetreding niet mogi [ijk is, omdat bijvoorbeeld alle personen, die voor het lidmaatschap in aanmer king komen, reeds deel van de ver eniging uitmaken, moest het vereiste van de mogelijkheid van toetreding vervallen. De mogelijkheid van uit treding is voor een vereniging essen tieel. Desondanks achtte ae regering het minder juist om dit vereiste in de definitie op te nemen. Er zijn aan de omschrijving van een vereniging evenwel twee nieuwe vereisten toegevoegd en wel het vereiste van een besluit van de oprichters om een rechts- Eersoon in het leven te roepen en et negatieve criterium, dat de sa menwerking, waartoe besloten wordt, geen vennootschap is. Aanvankelijk was in het wetsont werp bepaald, dat de ontzetting uit het lidmaatschap door het bestuur geschiedt, tenzij de statuten dit aan ae algemene vergadering opdragen. Deze bepaling is aldus gewijzigd, dat nu gelezen wordt „Tenzij de statu ten dit aan een ander orgaan opdra gen." Dit andere orgaan zou een tuchtcollege kunnen ziin. De minister van justitie mag op de akte van oprichting of een statuten wijziging van een N.V. de verklaring van geen bezwaar weigeren. In het wetsontwerp is thans, in overeen stemming met de bestaande praktijk, uitdrukkelijk bij de gronden voor de ze weigering vermeld, dat er ernstig bet natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! gevaar moet bestaan, dat de ven nootschap voor ongeoorloofde doel einden zal worden gebruikt en dat de akte, respectievelijk het besluit tot statutenwijziging niet in strijd mag zijn met de aan de wet ten grondslag liggende beginselen De bepalingen, die gelden voor de fusie van rechtspersoonlijkheid bezit tende vennootschappen zullen door een nadere wijziging ook van toepas sing zijn op coöperatieve verenigin gen en onderlinge waarborgmaat schappijen. Vertier is geschrapt de in het oor spronkelijke ontwerp voorkomende et-erkende vereni- w neen niet op eigen naam als eiser in rechten kunnen optreden. Deze verenigingen zullen, als het laatste ontwerp ongewijzigd wordt aangenomen, in het vervolg dus ook op eigen naam alle rechts vorderingen kunnen instellen. Eveneens is uit het oorspronkelijke ontwerp vervallen de bepaling, dat de onderlinge waarborgmaatschappij alleen op basis van wederkerigheid als herverzekeraar mag optreden. Er waren door de belanghebbenden na melijk bezwaren tegen ingediend, omdat voor de praktijk de mogelijk heid van herverzekering zonder de hier gestelde beperking onmisbaar is. Indien toch misbruiken zouden blij ken. dan zullen eventueel in de wet op het levensverzekeringsbedrijf of in de toekomstige wet op het schade verzekeringsbedrijf maatregelen kun nen worden getroffen. Tenslotte zullen de mogelijkheid van geautoriseerde bijeenroeping van een algemene vergadering en 't enquête recht voortaan bij alle naamloze ven nootschappen bestaan. Volgens het oorspronkelijke ontwerp gold de re geling van de geautoriseerde bijeen roeping van een algemene vergade ring en van het enquêterecht niet bij de zogenaamde „besloten"-naamloze vennootschappen, tenzij de statuten palen. De d< anders De desbetreffende bepalingen zijn nu geschrapt, zodat in dit opzicht de regeling voor „open" en „besloten" naamloze vennoot schappen gelijk is. Het ln Belgisch Kongo verschijnende weekblad „Le Commerce Colonial" heeft zijn naam veranderd ln „Le Commerce", overwegende, dat het begrip „koloniaal" verouderd la. „Kongo wordt een natie. Wij moeten met de tijd meegaan en het 1* beter dit vrijwillig te doen dan er door de omstandigheden toe te worden gedwongen", aldus het blad. MEMORIE* stoel bij 19 gulden 80. en bitonder (mooi, sterk, etc) om niet tt nrgtttn Nieuwe Burg 31 Middelburg - teL 4351 verkoop: 8.30 tot 17J0 uur (ook tsterdags) Voor Europa nog geen echte veiligheid Er bestaat nog geen veiligheid voor Europa. Dit staat in een rapport dat is gepubliceerd door de commissie voor defensiekwesties en bewapening van de YVesteuropese Unie. Het rap port is opgesteld door de Nederlan der J. J. Fens en zal worden voorge legd aan de Assemblee van de West- europese Unie, die tussen 2 en 5 ju li in Parijs vergadert. Het rapport wekt de leden (België, Frankrijk, Nederland, Italië, Luxem burg, West-Duitsland en Engeland) op dadelijk maatregelen te nemen om werkelijke veiligheid te scheppen, ook al zouden daartoe onpopulaire beslui ten moeten worden genomen. In centraal Europa kan de Navo slechts 15 divisies stellen tegenover 50 k 60 divisies van de potentiële vij and, die voorts de onmiddellijke be schikking (zonder een mobilisatie dus) heeft over 5000 vliegtuigen en 300 vliegvelden. Dit ls ongeveer drie keer het aantal dat Centraal Europa kan opbrengen. Centraal Europa moet volgens het rapport minstens kunnen beschikken over 30 volledige divisies, met een be hoorlijk aantal tactische kernwapens. Geen enkele staat mag het recht heb ben ballistische raketten voor middel grote afstand te weigeren, daar allen nun bescherming aanvaarden. Paul Struye, lid van de christelijke volkspartij, is tot voorzitter van de Bel gische senaat gekozen als opvolger van Robert Gillon. Baconprijs verhoogd tot f 2.21 per kg. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn gis teren in Utrecht gehouden vergade ring besloten de baconprijs te stel len op 2.21 per kg en de gewichts- prijzen tot 72 kg te verruimen. Men hoopt hiermede een ruim baconaan- bod te bereiken. Bij de huidige ba conprijs van 2,18 achtte men het verschil met de opvolgende klassen te gering, waardoor het baconaanbod beneden het gewenste kwantum bleef. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, deelde mede, dat de baconmarkt in Engeland op het ogenblik gunstig is. Hij sprak over een stevige markt met oplopende tendens. Over de var kenspositie in ons land zeide hij, dat deze dank zij de beperking van de varkensstapel voor de boeren gunstig ls. Er is een regelmatige varkensprijs op kostprijsbasis bereikt. Over de slachtveemarkt deelde de voorzitter mede, dat deze een iets dalende tendens vertoont. Het aan bod noemde hij zeer behoorlijk. Maar volgens hem blijft het noodzakelijk de grens voor invoer van vlees ge sloten te houden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in vergelijking met de vorige periode de aanvragen voor invoer, met name uit Denemar ken, beperkt is. De uitvoer van rundvlees ontwikkelt zich bevredi gend. Aêgtedljk 26 te Port Said. Aalsdijk 26 van Pandjang n. Singapore. Aardljk 26 te Curasao. Alamak 20 te Rosario. Alhena 24 210 m. n. St.-Vincent. Almdijk verw. 29 te Rotterdam. Alphacca 25 v. Santos n. Buenos Alre». Amerskerk 24 v. Mombasa n. Aden. Andljk 22 te Gravesend. Arendskerk 24 620 m. w.z.w. Minlcoi. Arnedijk 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Astrld Naess 24 te New York. Bawean p. 24 Kaap St.-Vincent. Bantam 24 v. Suez n. Port Sudan. Bengalen 24 140 m. w.z.w. Cyprus. Bloemfontein 24 v. East London n. Durban. Boissevaln 22 v. Nagoya n. YokkalchL Callisto 25 anker voor Wimsar. Caltex Delft 24 205 m. z.o. Ras al Hadd Cartago 21 v. Prto. Cortez n. New Orleans. Castor 24 Hamburg. Cleodora 25 te Hobart. Dlemerdijk 24 te Rotterdam. Dordrecht 25 600 m. n.o. Paramaribo. Dulvendijk 22 te Liverpool. Eemshorn 24 dw. v. Kattegat n. Preston. Greta 25 te Antwerpen. Groote Beer 25 te Hallfax. Harold 23 10 m. o. Ouessand. Heemskerk 22 te Beira. Helicon 25 v. Port au Prince n. Santiago. Holendrecht 24 450 m. n.n.o. Fayal. Hoogkerk 24 450 m. o. Guardaiut. Hulst 24 te Antwerpen. Ivoorkust 22 te Tokoradi. Japara 24 te Djakarta. Kalydon 25 v. Curasao n. Prto. la Cruz. Kermla 25 te Kopenhagen. Khaslella 25 40 m. o. Belawan. Korenia 25 te Rotterdam. Korovlna 25 te Bachaquero. Kryptos 23 te Curasao. Lekkerkerk 25 te Bandar Shapur. Leopoldskerk 26 v. Suez n. Rotterdam. Lindekerk 25 te Amsterdam. Maashaven 24 200 m. z.z.w. Rio da Janeiro Maaskerk 24 360 m. w. Bourgaroni. Marletje Bohmer 21 te Plreus. Marnelloyd 25 rede v. Calcutta. Mirzara-N 24 10 m. n. San Sebastlaan. Mllenkerk 24 te Zanzibar. Muiderkerk 24 210 m. w.t.z. Port Elizabeth. Musllloyd 26 te Marseille. Naess Commander 24 te Taranto. Naess Llon p. 24 Pantellana. Naess Tlger 24 285'm. n.n.w. Yucaten. Oldekerk 25 te Llvorno. Omala 24 100 m. n.o, Caracas. Ouwerkerk 25 te Hongkong. Plato 24 v. Tanger n. Amsterdam Rode Zee 24 1000 m. w.z.w. Fayai. 54. Onder het schallend gelach van de raadselachti ge tempelwachter schoot Kappie's expeditie over een soort glijbaan de kelderge welven van de tempel in. „Hahahaha!" klonk de stem. „Dit is de wraakl van Kattekopl! Kattekopl laat'zijn beeld niet onge straft stelen!" Kapple probeerde vergeefs om zijn vaart wat af te remmen. „Bah, wat wraak" riep hij. „Een zouteloos plathoofdentrucje, dat is al les!" „Hoe? Twijfelt gij nog aan mijn woorden, Bloedkopl?" bulderde de stem toornig. „Dan zal ik U anders laten piepen?" „O, Kappie. houd toch op!" jammerde de Maat. „Maak toch nooit ruzie met spo ken!" Maar Kappie's humeur had op de glijbaan erg geleden, en toen hij vlak daarop ook nog met een doffe klap op de keldervloer terecht kwam en alle andere expeditieleden boven- op zich kreeg, kon hij zich niet langer be heersen. „Zo'n overgehaalde, plathoofdige goochelaar!" riep hij uit. „Als hij tevoorschijn komt, dan zal ik... Weer klonk de galmen de spotlach. En plotseling zagen de expeditie leden hoe er over de glijbaan een barbaars versierde gestalte op hen toegleed... Rijndam 24 v. Montreal n. Southampton. Rijnkerk 25 te Amsterdam. Sarpedon 23 te New York. Schelp wijk 25 te Rotterdam. Schouten 24 v. Tanga n. Mombasa. Senegalkust 24 v. Freetown n. Abidjan. Slbajak 24 v. Wellington n. Sydney. Slamat 26 te Pankal Pinang. Sliedrecht 25 v. Dungeness n. Mena al Ahmadl. Soestdijk 24 te Bremen. Sommelsdijk 24 te New York. Stad Rotterdam 23 te Pepel. Statendam 24 500 m. z.z.o. Kaap Race. Straat Malakka 23 te Yawata. Tara p. 26 Ouessant. 1 Telamon 24 1100 m. z.w. Azoren. TJimenteng 18 te Kobe. Tjinegara 26 te Rio de Janeiro. Tibia 26 v. Singapore n, Abadan. Van Heemskerk 21 te Yokohama. Vasum 24 v. Bombay n. Mena al Ahmadl. Vivipara 25 te Thameshaven. Willem Buys 32 v. Bermuda's n. New York. Zaankerk 24 v. Gibraltar n. Port Said. Zeeland 26 te Djibouti. Zuiderkruis 26 te New York. Zuiderkerk 24 te Rotterdam. Colyto 24 v, Avonmouth n. Golf van Mexico. f AdvertentieJ Mooi bruin worden zonder inwrijven Die elegante spuitbus is zo handig! Eén druk op de knop en... pssst. de huid is be schermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kiade- ren - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, renze zuinig! normale bus f 5.30 grote bus f 8.30 63 „H'm", bromde Lamb. „U hebt dus meneer Harlow niet opgebeld om hem te waarschuwen, dat er mis schien moeilijkheden in aantocht wa ren?" „Neen". „Aan wie hebt U verteld, dat Louise Rogers bij U geweest was?" „Aan niemand". „Is U daar zeker van?" „Volkomen zeker". „Zeker, dat U het niet aan uw vrouw nebt verteld?" „Waarom zou ik dat gedaan heb ben?" „Ik vroeg U, óf U het gedaan hebt". „Ik deed het niet". „U vertelde het aan niemand?" „Neen". „Waarom niet?" Opnieuw glimlachte Grant. Toen zei hij: „Om drie goede redenen: Het kon me niets schelen. Ik heb het druk Mijn eigen zaken hielden me bezig". Even heerste er stilzwijgen. Lamb FEUILLETON e oorrmg PATRICIA WENTWORTH. keek Hathaway strak aan. De ka mertemperatuur was nu zeker boven de zeventig gekomen. Grant herin nerde zich, dat ln een goed detective verhaal het voorhoofd van de misda diger parelt van het zweet. Welnu, het zijne deed dit eveneens! Tenslotte zei Lamb, de wenkbrauwen fronsend: „Harlow weet, dat ze bij U geweest is". „Niet van mij". Nu schoof Lamb zijn stoel terug en zei, opstaande: „Nu, ik zou wel eens willen weten, wie het hem dan ver teld heeft. Hij weet het en U be weert, dat U hem noch iemand an ders Iets hebt meegedeeld. Ik geloof, dat we hem moeten gaan vragen, hoe hij er achter is gekomen en dat U mee moet gaan". In de politie-auto reden ze de Laan af, met agent Meyer aan het stuur. Even voor ze bij „Deepside" kwa men. vroeg Grant kortaf: ..Kan ik, als U me wilt vasthouden, thuis een paar dingen gaan halen?" Niemand wist wat er van Lamb's antwoord afhing. Eerst wilde hij zeg gen: „Wie heeft beweerd, dat we U zullen vasthouden?" Dan weer: „Wat U nodig hebt, kunt U op de terugweg halen". Maar hij zei en waaróm zou hij zelf nooit weten: „Goed dat kan in elk geval geen kwaad". Juffrouw Silver beschouwde dit als een hogere beschikking, toen ze er later van hoorde. Dus reden ze het hek van „Deepside" in en vernamen allereerst het hevige geblaf van Bramble, die in de keu ken zat opgesloten. Juist toen agent Meyer de auto deed stoppen en de motor afzette, hoorde Grant Cecily tillen. De deuren werden openge rukt en ogenblikkelijk renden wer mannen om het hardstGrant en Frank omdat ze het gillen hadden gehoord, Lamb omdat hij dacht, dat Grant er vandoor ging en de agent, omdat hil de anderen zag rennen. Het gegil was uit de studeerkamer gekomen, waar de glazen deur op een kier stond. Toen ze die bereikt had den, werd ze wijd opengestoten en kwam Cecily naar buiten snellen. Ze viel regelrecht in de armen van Grant Hathaway, die haar optilde en vast hield. Frank Abbott, die vlak ach ter Grant aankwam, zag twee din gen: Ten eerste de z.g. eeuwigheids oorring, die uit Cecily's hand op de grond was gevallen en ten tweede, aan de andere kant van de tafel, Mark Harlow, die zich van zijn knieën trachtte op te richten. Hij was met de stoel, waarmee hij Ceci ly had willen treffen, neergevallen en probeerde nu, zich van het meu belstuk, dat bovenop hem lag, te be vrijden. Zijn gezicht was één grote vlek van inkt en bloed. Zijn handen f raaiden in het rond. rank sprong vooruit, terwijl Lamb, die op de drempel was blijven staan, Cecily tussen twee hijgende adem halingen hoorde zeggen: „Hij heeft ze allebei vermoord... en hij probeer de zo juist, mij ook te vermoorden!" Zijn blik vestigde zich op de oorring en toen op Mark Harlow, die nu was opgestaan en tegen de tafel leunde terwijl hij bloed en Inkt uit de ogen veegde. „Wat gebeurt hier??" vroeg de hoofdinspecteur en voegde er met een de officiële waarschuwing aan toe. Mark Harlow hoorde ze, terwijl het bloed hem in de oren klopte en de pijn hem duizelig maakte. De woor den drongen broksgewijze tot hem door: „Alles wat U zegtopgete kend en gebruikt Nogmaals zijn ogen uitwrijvend, staarde hij Lamb verwilderd aan en stiet er ten slotte uit: „Wat heeft dit voor zin? Ik heb het immers al ge zegd". Meteen vervloekte hij én Ceci ly én zijn tegenspoed. Als Louise Ro gers het had kunnen horen, zou ze zowel stem als woorden hebben her kend. „Nu", zei Lamb kalm, „ik heb U ge waarschuwd. Mevrouw Hathaway verklaart, dat II hebt gepoogd haar te vermoorden. Hebt U daarover nog iets te zeggen? Of iets over Louise Rogers, over Mary Stokes?" Mark Harlow schudde het hoofd. „Och", zei hij slechts, „ik heb hen gedood. Ik ben er bij. Tegen pech kun je niet vechten". HOOFDSTUK XXXVH1 Ze waren weg. Cecily had haar ver klaring afgelegd en ze warén wegge gaan. Reeds een half uur geleden was het geluid van de auto wegge storven. De auto, die terugreed naar Lenton met de geboeide Mark Har low naast Frank Abbott op de ach terbank en de hoofd-inspecteur naast de bestuurder, agent Meyer. Op „Deepside" was, na het heftige toneel van zoeven, de normale rust teruggekeerd. Bramble was uit de keu ken, waar hij een leven als een oor deel had gemaakt, bevrijd. Grant liep heen en weer trok zijn regenjas uit en hing die op; Cecily bracht ae thee binnen. Ze waren nu samen in de studeerkamer, met de gordijnen dicht en in de haard een lustig opvlam mend houtvuur. Cecily was er door de uiterste zorgvuldigheid in ge slaagd, de vensters nu geheel van de rest der wereld af te sluiten. Als ze thans buiten had gestaan, zou ze geen kier meer hebben gevonden, om doorheen te kijken. De politie had de befaamde oorring meegenomen en Grant had enige glassplinters opgeraapt. Op het ta pijt was nog een inktvlek te zien, maar die zou langzamerhand wel ver dwijnen! De inktkoker, opnieuw ge vuld, stond weer op zijn oude plaats. Cecily genoot van de warme thee. Ze had geen behoefte aan praten of iets anders. Straks, maar nu nog niet zou ze de theeboel wel gaan afwas sen. Het houtvuur maakte een pret tig knappend geluid. Bramble lag er voor met de neus op de voorpoten en zijn achterpoten lang uitgestrekt. Grant leunde achterover in zijn stoel het hoofd rustend op een van de oude bruine tapisserie-kussens. Nu hij aan het hem bedreigende onheil ontsnapt was. bedacht hij al peinzend, dat hij tapisserie en dan speciaal bruine, niet kon uitstaan. De mensen maakten er gebruik van omdat het zo duurzaam was en daar het er altijd, ook in brandschone staat, vuil uitzag, kon den ze rustig volhouden, dat het in schijnbaar vuile toestand toch schoon was! Cecily begon ietwat dromerig de stu deerkamer aan een kritische beschou wing te onderwerpen. Het behang selpapier blauwe en bruine chry- santhemus op een sombere achter grond zou zeker wel dertig jaar oud zijn. Ze vond, dat het nodig door een licht behangetje moest worden vervangen en probeerde juist een keuze te doen tussen groen en Bor deauxrood voor de gordijnen, toen Grant de ogen opsloeg. „Zin in praten?" vroeg hij. „Neen" was het antwoord. Zich uit zijn luie houding oprichtend, zei hij nu: „We zullen het toch moe ten geloof ik", maar ze schudde het hoofd. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9