Gemeenten en bouwverenigingen mogen premiewoningen bouwen Stijging kolenprijsonvermijdelijk gevolg van prijzenharmonisatie KLANKBORD1) NEDERLANDSE DAG OP EXPO BEPAALD OP 20 AUGUSTUS MARSMANNETJES" BRACHTEN BEROERING IN LISSABON VRUDAG 27 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. S ALS HET PARTICULIERE INI TIATIEF IN GEBREKE BLIJFT Sluitende exploitatierekening en normale afschrijving vereist (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal bij dalende rentevoet de particuliere bouwers stimuleren tot de bouw van woningen voor de kleine midden stand, temeer daar de markt voor dure woningen verzadigd is geraakt. Mochten de particuliere bouwers echter in gebreke blijven, dan zullen ook gemeenten en woningbouwverenigingen premiewoningen kunnen bouwen. Maar zij zullen alleen voor rijkssteun voor deze premiewoningen in aanmerking komen, als zij overeenkomstig de aan particulieren gestelde eis zorgen voor een sluitende exploitatie-rekening en ook wat de afschrijving betreft, aan de spelregels voldoen. Als deze eis niet zou gelden, dan zou het gevaar dreigen, dat ge meenten, die premiewoningen bouwen, het particuliere initiatief van de markt verdringen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, heeft dit in de vergadering van de Tweede Kamer van donderdag meegedeeld in antwoord op vra gen, die hem gesteld waren door de heer Bommer (p.v.d.a.). De heer Bommer wenste te weten, of de voorwaarden, waaronder gemeen ten in aanmerking komen voor rijks- steun op de voet van het premie- en bijdragebesluit woningbouw, ook gelden voor woningbouwverenigin gen. Voorts informeerde hij, waar om de termijn, waarbinnen de mi nister bereid blijkt aanvragen van gemeenten om bouwpremie in over weging te nemen, beperkt wordt tot drie maanden. In die tijd moet zich blijkbaar het gehele proces van be schikbaarstelling van het bouwter rein, voorbereiding van het bouw plan en regeling van de financiering voltrekken. Wat betekent de opvatting van de minister aldus de heer" Bommer verder dat het gemeentebestuur aannemelijk moet maken, dat het particulier initiatief om tot de bouw van premiewoningen te geraken in gebreke blijft, „zelfs indien de ge meente bereid is medewerking te verlenen door het stellen van zeker heid voor een te sluiten geldlening of het verstrekken van een geldle ning onder verband van hypotheek?" De heer Bommer dacht, dat de mi nister de gemeenten aanspoort iets te doen, dat hij voor het rijk afwijst. De minister deelde o.a. mede. een termijn van drie maanden voor het in overweging némen van aanvragen van gemeenten om een bouwpremie voldoende te achten. De termijn is bedoeld als voorlopig en als proef. Voorts zette hij uiteen, naar aan leiding van een vraag van de heer Bommer. dat het verschil tussen een exploitatie-opzet met annuïteiten en een met een afschrijving van 1% procent voor de aanvangshuur een verschil betekent van ongeveer 1 pro cent van de netto-bouwkosten. Bij bouwkosten van 16.000,en een premie van 5.000,wil dit der halve zeggen een verschil van 1 pro cent van 11.000.of wel van 110 per jaar, dat is 9,per maand. Middeneuropese tijd Nederland behoudt de tijd, waaron der het nu al verscheidene jaren leeft de Midden-Europese tijd als wettelijke tijd. De Tweede Kamer besloot daartoe in haar vergadering van donderdag, door aanneming van een desbetreffend wetsontwerp. Het was nodig dit uitdrukkelijk uit te spreken, omdat vroeger in Neder land de middelbare zonnetijd van Amsterdam gold. BESCHERMING. Een rechter te New York heeft beslist, dat mevrouw Mar tha Hi'nrichsen 44 honden teveel houdt in haar woning. Mevrouw Hinrich- sen heeft 46 honden. De rechter be« sliste nog meer: mevrouw Hinriohsen moet 44 van haar honden de deur uit doen. De buren denken er weer anders over. Zij hebben geklaagd over stank en het blaffen en huilen van de die ren. Volgens hen zoudeoi de dieren van hun bazin te weinig eten en drin ken krijgen. Mevrouw H'inrichsen voerde het vol gende ter verdediging aan: de kin deren brengen steeds meer verdwaal de honden bij haar. Om de dieren ge lukkig te maken, kan zij hen niet op nieuw de straat opsturen. Bovendien, zo zei zij. heb ik hen nodig om me te beschermen. Burgerlijk Wetboek Moeizaam werkt de Tweede Ka mer zich door de uitgebreide en ingewikkelde stof heen, die haar is voorgezet in de vorm van een wetsontwerp tot vaststelling van 't tweede boek van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek, de rechtsperso nen betreffende. Zij doet dat in lange vergaderingen en zij heeft zelfs weer een aantal avondverga deringen op haar program staan, want de 10e .juli wil zij op zomer reces. Montgomery bracht afscheidsbezoek De waarnemende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, veldmaarschalk Montgomery heeft gister een afscheidsbezoek ge bracht aan Nederland. Veldmaarschalk Montgomery ver klaarde op een persconferentie te 's- Gravenhage, dat nu het westen een afschrikmiddel heeft opgebouwd te gen agressie, thans op de politieke leiders de taak rust een uitweg te vindén uit de moeilijkheden tussen oost en west. In de afgelopen tien jaar, tussen 1948 en vandaag, zo zei hij, heeft het wes ten een strijd geleverd die ten doel had een oorlog te voorkomen. Ik ge loof dat wij die strijd hebben gewon nen, aldus veldmaarschalk Montgome ry, omdat wij in het westen een sterkte hebben opgebouwd met een grote nucleaire capaciteit. Sprekende over zijn heengaan zei Montgomery, dat hij tot het besluit gekomen is dat hij, met 50 dienstjaren in het Britse leger, thans voldoende heeft verricht. „Ik <i"jl mij nu terug trekken uit de actieve dienst in het leger en de N^A.V.O., aldus de veld maarschalk, dal is geen pensionering, omdat die niet mogelijk is in mijn rang, maar ik kan me wel terug trek ken. Ik wil nu een rustig leven gaan leiden in Engeland." Veldmarasohalk Montgomery zei dat hij zal gaan schrijven. „Ik heb zo het een en ander gezien en mijn auto biografie kon wel eens interessant zijn. Ik kan U aanraden het boek te kopen", zo voegde hij er schertsend aan toe. BLOEMEN, OPTOCHT, CONCERT Friese boerenbruiloft op de markt van oud-Brussel Ook Nederland houdt op de Wereld tentoonstelling te Brussel een nationa le dag. Deze is bepaald op 20 augus tus. Voor de organisatie daarvan is een comité ingesteld, dat werkt onder voorzitterschap van Utrechts burge meester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De dag begint met het neerzetten van grote manden met bloemen in de ont vangsthal van de paviljoens van alle deelnemende landen, als groet van Nederland. Het Nederlandse paviljoen wordt extra in de bloemetjes gezet. Dit onderdeel wordt aangeboden en verzorgd door de Nederlandse bloemisterij. Als een andere echt-Nederlandse ma nifestatie zal het Utrechtse stadsorgel „De lange gaviolo" in de nabijheid van het Nederlandse paviljoen op de ze dag zijn klanken over het terrein doen klinken. 's Morgens werden in het Nederlands paviljoen o.m. de commissarissen-ge neraal van de andere deelnemende landen en het in België geaccrediteer de Corps Diplomatrique ontvangen door de Nederlandse commissaris-ge neraal mr. H. F. van Walsum. Een van de hoogtèpunten van de na tionale dag wordt gevormd door een tocht in de middag over het Expo- terrein van folkloristische groepen uit Nederland. Van de circa 330 deelne mers zijn e-r 130 te paard. In de stoet zijn o.m. groepen in stireekkastuums uit Spakenburg, Sneek, Markelo, Alkmaar en Voeren- daal. Er zijn vendeliers, schutterij, ruiters, Friese sjezen en Oudhollandse boerenwagens. Op de markt van Oud Brussel zal een Friese boerenbruiloft worden opge voerd. Het hoogtepunt van de tocht bestaat uit het aanbieden op de bel vedère aan baron Moens de Femig, als deider van alle Expowerkers, van Het Franse kabelschip Ampère heelt de eerste tweehonderd kilometer kabel gelegd van een vierduizend km lange te lefoonverbinding welke vla Canada tus sen Europa en de Verenigde Staten wordt aangelegd. De kabel zal 36 circuits be vatten waarvan dertien voor Frankrijk, dertien voor Duitsland en tien voor an dere Europese landen. Frankrijk heeft thans slechts een telefoonkabelverbin ding met de Verenigde Staten, via Lon den, en negen radio-telefoon-verbindin- gen. De weergave van „Mar of the worlds" van H. G. Wells door de Portugese radio was woensdagavond al te realistisch. Duizenden mensen dachten, dat de marsmannetjes wer kelijk een aanval in Lissabon hadden gedaan en zij gedroegen zieli ernaar door ziekenhuizen, politiebureaus en krantenredacties op te bellen. De telefoontjes leidden er tenslotte toe, dat de politie de leiding van de radio opdracht gaf de uitzending van het stuk te staken. Radio-Renascenca liet Lissabon fun geren als het toneel waar het drama zich afspeelt. Volgens de radio wa ren de marsmannetjes geland op Carcavelhos, 15 kilometer verwijderd van de hoofdstad. Om het geval zo realistisch mogelijk te maken wer den de namen van de mensen die in het gebied van Carcavelhos zouden zijn gedood of gewond voorgelezen. Een woordvoerder van de radio zei later: „onze opvatting van het stuk was kennelijk te realistisch. Het is voorgekomen, dat luisteraars flauw vielen en dat bejaarde mensen hun geestelijke leidsman belden voor het uitspreken van een laatste biecht. Een krant zond een fotograaf naar Carcavelhos om foto's te maken van de gebeurtenissen. Na de uitzending werd een bericht omgeroepen door de radio volgens hetwelk er geen marsmannetjes wa ren geland. Ook andere radio- en te levisiestations zonden een dergelijk bericht uit. de daartoe speciaal gekweekte tulp „Expo'1958". In het openluchttheater is daarna concert van een of meer Nederlandse harmonieorkesten, '-s Avonds concer teert in het groot auditorium het Re sidentieorkest onder leiding van Ber nard Ha ft ink. Het laatste programmanummer van de nabionale dag bestaat uit een militaire taptoe van 350 man in de avromd op de Esplanade, te geven door de ma- riniierskapel van de Kon. Militaire Kapel, het tamboerskorps van het gard ©regiment der grenadiers, en de kapel van de Koninklijke Luchtmacht tamboers. Alles in ceremonieel tenue. Voorts zal een exercitiedetachement van de koninklijke luchtmacht aan de taptoe meewerken. Veldmaarschalk Bernard Montgome ry werd gistermorgen door de mi nister van oorlog, ir. C. Staf, ont vangen in diens kabinet. Foto boven: de ontmoeting „Mon ty" en Staf. Foto onder: Na de in spectie van de erewacht op het Plein in Den Haag, zette de grijze vp.ld- maarschalk zijn wandeling voort langs het hartelijk applaudisserende publiek. Een dode, 16 gewonden bij ontploffingen in Duitsland Bij drie verschillende gasontploffin gen op één dag zijn in West-Duits- land 16 mensen gewond; een vrouw vond de dood. In Sprendelingen, bui ten Frankfurt, vond een ontploffing plaats in een huis, dat gebruikt, wordt door de Russische emigranten- organisatie N.T.S. Het gebouw werd gedeeltelijk ver woest." Er vielen geen slachtoffers. De-'aanvankelijke vrees, dat een aan slag op het gebouw was gepleegd, schijnt ongegrond te zijn. In Augsburg ontplofte een eenver- diepingshuis. Een 35-jarige bewoon ster kwam om het leven. In Wetalar ontplofte een gastank tij dens werkzaamheden met een las- brander. Zestien arbeiders moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het Wereldgebeuren Zomerregering Dr. Gaston Eyskens is een knap econoom, niet alleen als hoog leraar in Leuven, maar ook als minister heeft hij daarvan al enkele keren bewijzen verstrekt. Men ver trouwde hem, voordat hij in 1949 prémier werd, enkele keren de por tefeuille van financiën toe. En Eyskens verwierf zich een zeke re populariteit toen het hem geluk te om een belastingverlaging door te voeren. Bovendien werd in zijn ambtsperio de de financiële toestand van het land zo gunstig dat de subsidies voor de voedselvoorziening voor het grootste gedeelte konden worden af geschaft. Aan het kabinet dat hij in 1949 leidde, was geen lang leven beschoren. Het trad ingevolge de volksraadpleging inzake de konings kwestie in 1950 alweer af. Opnieuw mag dr. Gaston Eys kens nu een regering leiden, 'n taak waarbij hij al zijn scherp zinnigheid nodig zal hebben. De (r.- k.) Christelijke Volks Partij is er- niet in geslaagd met de socialisten en, of de liberalen overeenstemming te bereiken over de vorming van een coalitie-kabinet. Het vervelen de voor hem is, dat zijn partij in de Senaat wel, maar in de Kamer geen absolute meerderheid behaald heeft bij de onlangs gehouden alge mene verkiezingen. Het zal dus niet mogelijk zijn. om een regeringspro gramma uit te voeren dat het par tijprogramma geheel zou dekken. Voor de in te dienen wetsontwerpen is meer steun nodig dan alleen die van de C V P. Het schijnt, dat Eys kens in dit opzicht een gerechtvaar digd optimisme aan de dag legt. Hij rekent erop. dat de liberalen in de Kamer een houding van „welwillen de passiviteit" zullen aannemen. W.-Duitsland en Engeland zijn het eens over vrijhandelszone West-Duitsland en Engeland zijn het met elkaar eens over de noodzaak tot aanvulling van de Europese Eco nomische Gemeenschap door een vrijhandelszone. Dit werd gisteren door de Westduitse minister van eco nomische zaken, prof. Erhard, op een persconferentie na afloop van de be sprekingen met de Britse minister Maudling verklaard. Een dergelijke vrijhandeszone zou niet alleen tot economische aaneensluiting, doch ook tot een gemeenschap op politiek en sociaal-politiek leiden. Erhard zeide, dat hij op de maandag te Brussel aanvangende bijeenkomst van de ministerraad der E.E.G. zou trachten een uniform standpunt der 6 ledenstaten van de E.E.G. ten aan zien van de vrijhandelszone te be reiken. Minister Maudling wees er op dat het niet-officiële voorstel voor een gelijktijdige verlaging der invoer rechten, zowel binnen de E.E.G. als binnen de overige elf andere landen van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking geen al ternatief biedt voor de voorgestelde vrijhandeszone, doch alleen als een voorfase kan worden beschouwd. HOGE AUTORITEIT ANTWOORDT NEDERHORST Na schrootaffaire een nieuw controlesysteem opgesteld Drie officiële woordvoerders zijn donderdagochtend in liet Eu ropese parlement opgestaan om te antwoorden op kritieke vra gen, die in het rapport Korthals over de interne markt en in het debat over dit verslag waren geuit. De Belgische vice-voorzitter bij de Hoge Autoriteit Coppe antwoordde op vragen van de Ne derlandse socialistische afgevaardigde Nederhorst over de Ne derlandse kolenprijzen, die gestegen zijn ondanks de winst, die de Staatsmijnen maken. Coppe antwoordde, dat die stijging een gevolg is van een onver mijdelijke harmonisatie van prijzen, die zich in de gemeenschap voordoet Dit antwoord sluit aan op de verklaring, die de Neder landse regering over deze ontwikkeling reeds heeft gegeven. De heer Coppe besprak voort de opvatting van de heer Nederhorst, dat vrije prijzen een gevaar zijn voor de werkgelegenheid. Coppe zei overtuigd te zijn van het tegendeel. Juist prijsvaststelling, waarvoor de Nederlandse afgevaar digde zich woensdag namens de so cialistische fractie had uitgesproken achtte hij een gevaar. Overigens merkte Coppe in dit verband op, dat vrije prijzen door het verdrag wor den voorgeschreven en de Hoge Au toriteit moet zich, bijzondere geval len voorbehouden, daaraan houden. Het is nu eenmaal een beginsel, dat het verdrag wil. Voorts bestreed Coppe, dat de kolen- prijsverhoging van vorig jaar niet te verenigen is met de daling der con junctuur. De verkoopprijzen lopen al tijd achter bij de zich geleidelijk ont wikkelende kosten en passen zich sprongsgewijze aan. Eind vorig jaar was de vraag naar huisbrand In het Roergebied nog niet veel gedaald, zo dat de gestegen prijzen nog een uit vloeisel waren van de voorafgaande hoogconjunctuur. Vóór Coppe had de Nederlandse vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit, 'de héér Spierenburg, een aantal vra gen beantwoord. Over de kwestie van het Krupp-concern zei hij met nadruk, dat alleen de Geallieerde re geringen verantwoordelijk zijn voor naleving van de verkoopverplichtin gen van Krupp. De hele kwestie is een erfenis van de naoorlogse gealli eerde ontmantelingspolitiek. De Ho ge Autoriteit heeft alleen economi sche bevoegdheden. Zij kan geen po litieke middelen gebruiken om con centraties en kartels te bestrijden. Politieke macht als gevolg van de economische kracht van concentraties kan zij alleen proberen te verhinde ren door middel van economische maatregelen. Met betrekking tot de schrootaffaire waarbij een Nederlandse ambtenaar betrokken was, zei de heer Spieren burg, dat na deze zwendel niet. cer tificaten van oorsprong een nieuw controlestelsel voor het regionale bu reau te Brussel is opgesteld. Voorts zijn onderhandelingen met de bij de kwestie betrokken Duitse handelaar gaande. Deze zal zijn ten onrechte ontvangen gelden moeten vergoeden. Eventueel zal deze eis bij het Hof van Justitie aanhangig worden ge maakt. Vóór de heer Spierenburg had nog de vice-voorzitter van de EJS.G. de Italiaan Malvestiti enige wagen be antwoord over de coördinatie van de werkzaamheden van de Hoge Autori teit, de Europese commissie van de E.E.G. en de Euratom commisie. Over het optreden van de regeringen ten aanzien van de staalprijzen ver klaarde de heer Spierenburg, dat de Hoge Autoriteit de bezorgdheid van het parlement en de commissie voor de interne markt vollpdig onder schrijft, gezien de nadelige gevolgen van .nationaal ingrijpen op de in dustrieën in andere landen van d< gemeenschap. Hoewel de verlangens van de rege ring gewettigd zijn. hebben hun maatregelen verre van gunstige in vloed. De regeringen deden er veel beter aan hun verlangens aan de Ho ge Autoriteit of aan de raad van mi nisters kenbaar te maken. De Hoge Autoriteit heeft het initia tief genomen een uriiformkader te la ten opstellen voor de prijzen van alle ondernemingen van de gemeenschap. Dit documejit zal binnenkort door de deelnemende landen worden bestu deerd, zo deelde hij mee. Over de kwestie der vrije prijzen merkte de heer Coppe nog op. dat noch het verdrag noch de Hoge Autoriteit ooit hebben beweerd, dat een vrije concurrentie gelijk staat met ongebreidelde concur rentie. In het verdrag zijn wel de gelijk normen opgenomen en de Hoge Autoriteit heeft nooit ge aarzeld die toe te passen. Over de kwestie der Amerikaanse in voer en de contracten op lange ter mijn verklaarde Coppe, dat de in- voerramingen voor kolen in het der de kwartaal van 1958 veertig pro cent lager zijn dan die voor het der de kwartaal van vorig jaar. De Ho ge Autoriteit heeft overigens nooit het sluiten van leveringscontracten op lange termijn voorgesteld, zei hij. Zij heeft alleen contracten van meer dan drie maanden aanbevolen. De bestaande contracten zijn voor 1959 hernieuwd, doch tevens beperkt. Van Belgische zijde was woensdag in het debat gepleit voor herziening van de leveringscontracten of uitsme ren van de invoer over een langere periode wegens de groeiende kolen- voorraden hij Duitse en Belgische mijnen. Waarnemers van allerlei inslag te Brussel zijn het er wel over eens. dat de nu door Eyskens gevormde regering evenmin een lang leven zal genieten als die van 1949. Overgeleverd als zij zullen zijn aan de mening van passieve „buiten staanders" zullen de ministers onge duldig uitzien naar de gemeente raadsverkiezingen van oktober aan staande. Dan hoopt men duidelijker dan nu te kunnen zien. hoe de kaar ten op tafel liggen Liggen ze gun stig voor de regeringspartij, dan zal die niet talmen om het parle ment te ontbinden zodat een nieuw kan worden gevormd Zover is het echter nog niet en het vervelende voor Eyskens en de zijnen is. dat de stemming onder de bevolking in oktober mede zal worden bepaald door datgene, wat zij in deze dwang positie weten te bereiken. Het kiesstelsel en de wijze waar op het volk vertegenwoordigd wordt hebben een belangrijke rol gespeeld bij de besprekingen, die c.v.p.-ers en liberalen de afgelopen dagen hebben gehouden. De c.v.p. streeft al enige tijd ernaar, de aan tallen zetels van Kamer en Senaat te wijzigen. De bedoeling is. de Vla mingen een grotere evenredigheid te verschaffen. Tot dusver strandden alle pogingen in die richting echter op dijken, die de linkerzijde had op geworpen. Het schijnt echter, dat nu de liberalen bereid zijn. om met Eyskens mee te rijden op dit stok paardje, onder de voorwaarde dat hij hen ook vergezelt op een weg, die ertoe kan leiden dat zij bij toe komstige verkiezingen enkele zetels meer verkrijgen en die in het alge meen de kleinere partijen betere perspectieven biedt. De stemover- schotten, zo vinden zij namelijk, moeten in de toekomst niet alleen binnen de provincies in aanmerking komen voor de toewijzing van rest zetels, maar men moet ze landelijk kunnen samenstellen. Komt inder daad een dergelijke wijziging van het kiesstelsel tot stand, dan zal dat de grote partijen in een minder be gunstigde positie doen verkeren: men kan zich dan ook afvragen of behalve de socialisten ook velen in de c.v.p. zich niet tegen zo'n nieuwe regeling zullen keren. Maar de belangstelling: van het pu bliek zal veel meer uitgaan naar de concretere doeleinden van de rege- ring-Eyskens: beperking van de diensttijd van 15 tot 12 maanden, hetgeen te bereiken zou zijn door de oprichting van een beroepsreserve: verhoging van de ouderdomspensi oenen en vrij onderwijs tot 18 jaar. Van groot gewicht voor de oktober- verkiezingen zal het ook zijn, welke maatregelen de knappe econoom Eyskens zal nemen nu zich ook in België, dat zich overigens in een re delijk welvaartspeil mag verheugen, in enkele bedrijfstakken recessiever schijnselen voordoen. GASTON EIJSKENS verlaagde belastingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3