Belangrijke vragen aan Hoge Autoriteit over kolenprijzen MILITAIR UIT KRUININGEN DOOR KRIJGSRAAD GESTRAFT ZEEUWSE GEMEENTEBESTUREN IN VLISSINGEN BIJEEN FRANKRIJK BLIJFT STREVEN NAAR BEZIT VAN A-BOM schrijven KLMM uit de ETHER lil: MlkklMK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 26 JUNI 1958 PRIJSPOLITIEK VEROORDEELD Levendige bespreking verslag van afgevaardigde Korthals Een levendige bespreking van het verslag van de Nederlandse afgevaardigde Korthals (namens de commissie voor de interne markt) door .het Europese parlement heeft woensdagochtend een aantal vragen aan de Hoge Autoriteit over belangwekkende kwesties als de kolenprijzen, de steeds grotere kolenvoorraden in België en Duitsland, het Krupp-concern en de staalmarkt op geleverd. De Hoge Autoriteit zal donderdag moeten antwoorden. De heer Korthals verklaarde in de toelichting op zijn verslag, dat het doel van de gemeenschap zo laag mogelijke prijzen moet zijn. De publieke opinie verwacht dit, maar de kolen zijn steeds duurder geworden inplaats van goedkoper. De rapporteur ver oordeelde dan ook de prijspolitiek van de Hoge Autoriteit. verstoren en de prijzen in andere gemeensehapslanden kunnen scha den. De Nederlandse socialist Neder horst stelde nog enige vragen over de schrootaffaire, waarbij een Ne derlandse ambtenaar, de regionale organisatie van de E.G.S.K. in Brussel en Duitse en Neder landse handelaren betrokken wa- De Nederlandse socialistische afge vaardigde Nederhorst sprak zich na mens de socialistische fractie uit voor pi ijsbèheersing, dat wil zeggen' het vaststellen van maximumprijzen per bekken. De Nederlandse staats mijnen maken winst, zo betoogde hij, maar toch. zijn de prijzen in de loop van het vórige jaar weer gestegen. Volgens de Nederlandse rege ring zouden de prijzen lager kunnen zijn, als we de E.G.K.S. niet hadden. Dat is fout. Waar om staat de Hoge Autoriteit toe, dat de prijzen in Nederland zich richten naar het hoge ni veau elders? De heer Nederhorst voerde ook de kwestie van het Krupp-concern, zulks naar aanleiding van berichten dat Krupp niet van plan is de ver plichtingen om een deel van zijn on dernemingen te verkopen, verder na te komen. De heer Nederhorst heeft reeds over deze kwestie schriftelijke vragen aan de Hoge Autoriteit gestold. Deze had geantwoord, dat de verbonden regeringen verantwoordelijk zijn voor de naleving yan deze verkoop- verplichting. De heer Nederhorst haa echter in dit antwoord een posi tief geluid gemist, dat hij nu alsnog hoopte te krijgen. De Duitse christen-democraat Frle- densburg voelde zich geroepen Krupp te verdedigen. Niet Krupp heeft de Nazi's aan de machtgebracht, dat hebben „de kleine luiden" gedaan, zei hij-, Ovgrigeng heeft Krupp vol gens hein. wel een aantal bedrijven willen verkopen, maar er waren geen goede kopers komen opdagen. De Nederlander Kapteyn diende Friedensburg onmiddellijk van re pliek. Hij gaf hem in overweging de rapporten van het Amerikaanse con gres over deze kwestie eens te bestu deren. En laat de heer Friedensburg dan vooral ook eens nagaan, hoe voor 1914 door machinaties van Krupp in Frankrijk daar de drie jarige dienstplicht tot stand kwam, waardoor Tirpitz In de gelegenheid kwam in Berlijn zijn vlootprogram er door te drukken, zei hij. Wat de staalmarkt betreft, merkte de heer Korthals op, dat nu de- con junctuur ongunstig is, de prijzen da len. Dat is een gezond teken. Maar liet is ongezond, dat die prijsdaling niet, zoals het behoort, een gevolg is van ingrijpen van de Hoge Autori teit, doek voortspruit uit kunstma tige regeringsmaatregelen die de concurrentieverhoudingen kunnen De heer Nederhorst vond het merk waardig, dat wel de ambtenaar, die de zaak heeft aangebracht, ontsla gen is, maar dat bij de regionale or ganisatie in Brussel, waar ook ver antwoordelijke personen zitten, leder rustig op zijn plaats is blijven zitten en dat zelfs het contact met de Duit se handelaar, die niet vrijuit gaat, niet is verbroken. Zijlstra in Straatsburg: ministers wezen weg De ministerraad van de Europese Kolen en Staat Gemeenschap heeft niet alleen maar „neen" gezegd, toen hij het plan van de Hoge Autoriteit tot financiering van de kolenvoorra den afwees. De ministers, hebben wel degelijk de weg gewezen, die tot het gestelde doel kan leiden. Dit zei minister Zijlstra. de voorzit ter van de ministerraad van de EK GS, dinsdag in antwoord op een op merking van de heer Nederhorst. De ministers, die het plan van de Hoge Autoriteit hadden verworpen, meenden dat de kolenprijzen aller eerst aan de conjunctuur aangepast moeten worden. Zij pleitten voor een kleine plooibaarheid naar beneden. ONGEVAL ONDER HULST VEROORZAAKT Nederlandse „Expo"-vissers lieten Belgen ver achter Zege van 2170 tegen 770 punten De zechengc!wedstrijd tussen Neder land «*n Delg}?, die ter gelegenheid van de Expo 1958 gehouden werd, is een grote overwinning voor de Ne derlandse ploeg geworden. Zij won namelijk met 2170 tegen 770 pun ten. Vour deze wedstrijd waren ook Zeeuwse hengelaars in de Hollandse ploeg ingedeeld, namelijk de heien J. M. Flipse uit Middelburg, die een uitstekende vierde plaats bezette, F. Hameriinck uit Terneuzen. die on middellijk na de .hoofdstedelijke vis ser eindigde, H. van Seyen uit IJzen- dijke en K. van Tatenhove uit Vlis singen. Van elk land waren 20 vis sers ingeschreven. De Nederlandse ploeg won een wisselbeker De uitslag van de eerste elf plaatsen luidt: 1. J. Cleijpool, Rotterdam. 600 punten: 2. J. Hartog, Stnjenham, 500 3. M. Caesens. Brussel 460; 4. J. M. Flipse, Middelburg 340; 5. F. Hameriinck, Terneuzen 180: 6. Mey- cis, Blankenbevge 160; 7. A. Jurgcns, Bergen op Zoom 150: 8. Gauthier. i Brussel 150; 9. H. van Seyen. IJaen- dijke 140; 10. K. van Tatenhove, Vlisslngen 140 en 11. R. van Rutten. Delft. 120 punten. Verder werd er een algemene zee- hcngelwedstrijd gehouden, waaraan 280 hengelaars deelnamen. Hiervan worden er 89 geklasseerd, die met elkaar 110 vissen uit het water haal den met een gezamenlijk gewicht van 14 kg en 20 gram. De eerste prijs van deze wedstrijd, werd gewonnen door do Middelburgse visser Chr. Flipse, die een vis van 610 gram aan de haak sloeg en daar mee in totaal 660 punten verwierf. Hij verovorde daarmee een volglas zeewerphengel. Deze vis van ruim 6 ons bleek te vens dc zwaarste vis, die gevangen was. Mevrouw Creyf, lid van de Oostkustvisser uit Belgic haalde het grootste aantal vissen uit-het water, namelijk 5 stuks. Ook in deze wed strijd bleken de Nederlandse henge laars sterker dan de Belgen. Te snel gereden om de boot te halen (Van een speciale verslaggever.) Op de avond van de zestiende maart van dit jaar gebeurde er op de Hul- stcrweg tussen Hulst èn Perkpolder, een ernstig ongeluk, waarbij een bromfietser, een motorrijder en duo- passagier ernstig werden gewond. De motorrijder, de dienstplichtig huzaar R. M. de P. uit Kruiningen, kwam er mot een hersenschudding hot best van af; gistermiddag stond hij, daar hot ongeluk door zijn toe doen zou zijn gebeurd, terecht voor de Krijgsraad te Velde West in Den Haag. Als motief voor het hem ten Jaste gelegde snel en onverantwoor delijk rijden gaf dé jonge huzaar „haast om de laatste boot van tién voor elf nog te halen". De auditeur militair eiste een maand hechtenis en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De president van de rechtbank legde tenslotte een boete op van 75.daarbij drie weken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en ontzeg ging van de bevoegdheid een motor rijtuig te besturen voor de duur van drie jaren. Het noodlottige ongeval werd in de kantine van de oude Alexander-ka- zerne in Den Haag, waar de Krijgs raad te Velde West zetelt, geheel uiteengerafeld. Na in Hulst enige café's te hebben bezocht, was be klaagde in gezelschap van zijn duo passagier, P. C. K., op weg naar huis gegaan. Aanvankelijk reed hij rustig, maar buiten de bebouwde kom werd de snelheid aanmerkelijk opgevoerd, omdat men anders de laatste boot zou missen. Een wachtmeester van de rijkspolitie had waafgenomen, dat men met grote snelheid reed, en dat men vrijwel elke bocht, of die nu naar links of naar rechts boog, af sneed. Nadat <le huzaar uit Kruiningen juist een auto had gepasseerd, werd in volle vaart men spreekt van on geveer 120 kilometer per uur een bocht naar liuks geheel aan de lin kerzijde van de weg genomen. Aan Examens rijkskweekschool te Middelburg Aan de rijkskweekschool te Middel burg slaagden woensdag voor het examen voor onderwijzer de heren C. B. Antonissen en E. C. de Poorter te Vlissingen. P. J. R. Bax te Kloos- terzanc'.e, A. M. Bauer te Kruiningen en C. M. Jansen te Waterlandkerkje. Voor het examen nuttige handwer ken slaagden de domes Th. M. Cor- poraal te Koudekerke, J, C. Vijver berg te Zierikzee, H. W. Rijckborst te Nieuwvliet en A. A. Maasdam. A. Sanders en L. H. de Bert, allen te Vlissingen. de rechterzijde van deze weg, iu te genovergestelde richting, reed op dat moment een bromfietser, de heer M. De botsing was heyig en dc drie bij het ongeval betrokken personen moesten allen ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. De bromfietser zou nog steeds in liet ziekenhuis worden verpleegd en ook de duo-passagier zou nog niet geheel hersteld zijn. Alles vergeten De motorrijder zélf herinnert zich van het ongeval niets meer; zijn heugen stopt op het ogenblik, dat hij Hulst verliet en gaat pas weer verder na het ontwaken uit bewus teloosheid in het ziekenhuis. De ver dediger van beklaagde, mr, J. Hazen berg uit Kloosterzande, laakte bet, dat de snelheid door de verbalisanten Stijgende criminaliteit inOost-DuitsIand In Oost-Duitsland zijn in 1957 bijna 12.000 personen meer veroordeeld dan in het voorafgaande jaar, zo wordt in het orgaan van het Oost- duitse ministerie van justitie „Neue Justiz" verklaard. In 1957 waren 61.995 mense n gevonnist. Over de vonnissen in politieke processen wor den geen bijzonderheden verstrekt. Alleen wordt gezegd, dat „Westduitse en Westberlijhse agentencentrales" hun activiteiten tegen Oostduitsland hebben versterkt. Het blad stelt dat criminaliteit „een typisch kapitalistisch verschijnsel is, dat aan het karakter van het socia lisme vreemd is". Dat er aan de da ling van het aantal veroordelingen, die in 1952 begon, thans een einde is gekomen, wordt dan ook o.a. geweten aan de „meer of minder open grens tot het Navo-gebied". Deze foto laat zien hoe redders in het station van Maltrata in H Mexico over de ivralcstukken van twee elektrische locomo- H tieven klommen nadat een trein va» zeven rijtuigen zon- der bestuurder va» een berg- helling afraasde, uit de rails liep en in het station van Mal- H trata een locomotief ramde en een enorme ravage aanrichtte. Veertig mensen werden bij de- ze ramp gedood en bijna hon- H derd gewond. Vooral ook door- H dat tijdens het ongeluk velen s op de perrons stonden te wachten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ was bepaald naar aanleiding van de snelheidsmeter van de verongelukte motor. Nadat de machine enkele ma len over de kop was geslagen, was deze totaal verwoest blijven liggen. De snelheidsmeter wees toen 118 ki lometer per uur aan. Na dergelijke buitelingen kan dit niet als een be wijs voor de snelheid worden aange voerd, aldus de raadsman. „Overi gens", zo vervolgde hij, „staat be klaagde bij de politie bekend als snel, maar ook als een zeer kundig rij der". Ook tegen het feit, dat de audi teur-militair met nadruk had gesteld, dat de beklaagde enkele café's had bezocht, maakte mr. Hazenberg be zwaar. „Wanneer het de bedoeling is van de auditeur de zaak hierdoor zwaarder te doen wegen, dan wil ik met stelligheid opmerken, dat. be klaagde beslist niet onder invloed was van sterke drank. Getuigen uit Hulst kunnen dat bewijzen", aldus mr. Hazenberg. De verdediger pleit te nadat hij betoogd had, dat de bromfietser niet op de rijksweg, maar op het fietspad had dienen te rijden, voor een geldboete en een voorwaardelijke straf. De president vonniste een voorwaar delijke straf; zij het dat de ontzeg ging van de rijbevoegdheid onvoor^ waardelljk gold. Das Lied von der Glocke In het kader van de uitzendingen, gewijd aan het Holland Festival viel gisteren de uitvoering van Distiers Lied von der Glocke te beluisteren. Aanleiding tot de wel wat late Ne derlandse première van dit werk was de herdenking van de 50ste ge boortedag van de begaafde, onder zo tragische omstandigheden aan zijn einde gekomen componist. De verklanking van het geïnspireerd aandoende, bevattelijke stuk, was in uitstekende handen bij bariton Ro bert Titze, het N.C.R.V. vocale en semble, Gerard Hengeveld en Georg van Renesse (piano) met het Hol landse Kamerorkest onder leiding van Marinus Voorberg, die we dank baar mogen zijn voor dit initiatief, tot deze belangwekkende interpreta tie. Een ontroerend stuk heeft de K.R.O. ons gisteravond laten zien. Een spel, zo deugdzaam als de omgeving, waarin het zich afspeelde; een Spaans klooster van slotzusters, waar een vondelingetje inbreuk komt maken op de strenge ordere gels. Deze avond bracht een aantal cre aties op het scherm van zeldzame expressiviteit. En dan willen we in WEL OF GEEN HOUTEN WONINGEN Excursie naar „De Schelde" en boottocht UIT HEEL ZEELAND waren gisteren burgemeesters, wethouders en ge meentesecretarissen in Vlissingen bij een. Dat was in de eerste plaats voor de ledenvergadering der afdeling Zee land van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Maar ook maakten de vroede vaderen in de middag een interessante excursie naar 'dc werf van de koninklijke maatschappij „De Schelde" en vervolgens nog een boot tocht met een schip van dc Steen kolen Handels Vereniging in de Vlissingse havens en naar de nieuwe veerhaven in Brcskens. De behandeling van het ontwerp- bouwverordening was isn de vergade ring, die 's ochtends om half elf in Britannia begon, het meest-oinvatten- cie agendapunt. De voorzitter, mr. dr. A. J. J. M Mes uit Heinkenszand, kon hiervoor welkom heten de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Zeeland en de heer D. Stam, hoofd vara de technische dienst van deze instantie. De merendeels technische facetten van dit ontwerp bouwverordening werden besproken, waarbij de heer Glerum steeds voor een heldere uit eenzetting zorgde. Onder meer kwam het vraagstuk van de houten wonin gen ter sprake. De heer Glerum wees er op, dat een speciale commissie nog steeds bezig is met dit vraagstuk, maar dat nog niet duidelijk is welke eisen gesteld moeten worden. Hij stel de dan ook voor, de houten woningen nog niet in de bouwverordening op te EERST CONTROLE ijl de vervaardiging van een atoombom moeiillkneden door niet zou opgeven „tenzij ei een in- teinationale overeenkomst zou wor- gebrek aan plutonium TWg'wS«nH»v°rp nietiging van de bestaande voorra- De minister van buitenlandse /aken, don at00m-wapen3". cUtcrcn verklaard dat* er voor Het is sedert weken een bekend feit. Frinkr ik eccn^eden was af te zien dat een van de eerste doelstellingen vil het vervaardigen van een atoom- generaal De Gaulle Frardtrijk bom, voordat er een internationale tot een hd van de zogenaamde tro7eeopkd,"a\omtwip"nsake r°n' franse geleerden zijn 'hezig mot de trole op ae atoom wapens. vervaardiging van een atoombom, Couve de Murville zei op een dejeu- maar zij hebben daarmee moeHijk- ner van diplomatieke corresponden- heden door een gebrek aan pluto ten, dat Frankrijk het streven naar i nium. nemen. De heer Mes en ook mr. W. J. Crommelin, burgemeester van Domburg, drongen er op aan in be paalde gevallen wel bouw van houten woningen toe te staan. Besloten werd voor het ontwerp bouwverordening nog eens te bezien of opneming van houten woningen mogelijk is. Ook werd gesproken over het plaat sen van douchecellen in woningen. De heer Mes achtte het niet nodig dit in de regeling definitief op te nemen, maar het aan de gemeentebesturen zelf over te laten of al dan geen douche wordt aangelegd. Bij de opening had de heer Me9 meegedeeld, dat het bestuur voor nemens is zich tot de gemeenten te richten voor een bijdrage voor een geschenk aan het provinciaal be stuur in verband met het nieuwe provinciehuis. Gedacht wordt aan een wandschildering in de hal vóór de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten. Op voorstel van de heer Mes werd besloten aan de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. dc Casembroot, een telegram met beterschapswensen te zenden. Besloten werd Bruinisse, Oosterland en Ouwerkerk aan te wijzen voor de commissie voor onderzoek van de re kening over 1958. Niet schriftelijk, maar op voorstel van de heer Th. J. And nessen, burgemeester van Ove- zande, werd de heer Mes bij acclama tie als voorzitter herkozen. De heer Mes deelde mee ditmaal voor de laat ste periode zitting te nemen. Molens .Restauratie van molens" was -het on derwerp van de causerie (met licht beelden), die na de huishoudelijke vergadering werd gehouden door de lieer A. J. de Koning, technisch ad viseur van de vereniging „De Hol landse Molen". Hij vertelde onder meer. dat de windmolens, die rond 1000 na Christus hum intrede deden, belangrijk bleven tot de uitvinding van de stoommachine. Ook daarna bleef de molen en dan met name de industriemolen een belangrijke rol spelen, maar op plaatsen waar bij voorbeeld vijf a tien molens voor be maling van 'n groot poldergebied zorg den, werd het werk van deze groepen molens overgenomen door één stoom machine Pas de diesel- en elektrische aandrijving betekende een sterke con currentie voor de „alleenstaande" mo lens. Het was dan ook in deze fase van de ontwikkeling, dat de vereniging „Hol landse Molen" belangrijk werk ging doch. Overigens niet alleen voor de karakteristiek van het landschap, maar ook op economische motieven. Zo werd in 1927 een prijsvraag uitge schreven voor molenverbetering. Dit RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ^{oren, yen en ili Rijksgoedkeuring voor R.A.I.-gebouw in Amsterdam De rijksgoedkeurïng voor het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam is thans verleend. Veertien dagen nadat Ge deputeerde Staten van Noord-Holland fiat gaven, ondertekende dc minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, ^r. H. B. J. Witte, de definitieve bouwvergunning voor het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Westerschelde- plein te Amstredam. De gemeenteraad van Amsterdam keurde op 21 mei de gewijzigde plan nen goed. Door de samenwerking tus sen de gemeente Amsterdam en de „Nederlandse vereniging de rijwiel en automobielindustrie", in deze verte genwoordigd door de N.V. R.A.I.-ge bouw, zal nu een nieuw tentoonstel lingsgebouw verrijzen aan het Wes- tersaheldeplein te Amsterdam. De ge projecteerde hallen met een opper vlakte van 31.500 vierkante meter ma ken een onderdeel uit van het gehele RA.I.-complex, waartoe ook een groot en modern congresgebouw behoort, dat later zal worden gebouwd. De voorbereidende werkzaamheden voor het tentoonstellingscomplex zijn thans zover gevorderd, dat naar wordt verwacht m oktober de eer ste paal de grond in kan gaan. Men hoopt het nieuwe R.A.I.-gebouw dan eind 1960 of begin 1961 gereed te hebben. de eerste plaats noemen Ellen Vo gel als zuster Johanna, Ida Was serman als de moeder-overste, Elise Hoomans als de schijnbaar zo hardvochtige maar in wezen alleen maar doodnuchtere moeder vicaris en Annie Leenders als de aandoenlijke portierster. Joris Diels bewoog zich met bijzonder veel flair als de dokter tussen dit vrouwelijk gezelschap en Maria de Booy was een Thérèse, zoals we die ons precies hadden voorgesteld. Kortom een heel knap stuk tele visie-presentatie. Illlllllllllll Vier in één Tijdens de rondvraag in de ver- gadering van de afdeling Zee- land der Vereniging van Ne- derlandse Gemeenten in Vlis- singen liet de burgemeester van Nieuw- en Sint-Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Rand- wijok, een fel protest horen te- gen de voorgenomen aanleg vara een bovengrondse hoog- spanningslijn van Nieuw- en li Sint-Joosland naar Goes. Hij wees er op, dat deze kabel van Vlissingen tot Sint-Joosland on- dergronds is, dat op vele Be- velandse landerijen het mecha- - nisch sproeien uit vliegtuigen s onmogelijk wordt en dat het landschapschoon aangetast wordt. Hij verzocht de voorzit- ter dan ook bij Gedeputeerde Staten nog eens op ai deze fa- cetten te wijzen. De voorzitter, mr. dr. A. J. J. Mes, wilde dit graag doen. „Trouwens", zo zei M de heer Mes, „ik heb alle reden deze zaak van alle kanten te bekijken en zowel het voor als tegen goed onder ogen te zien". De heer Mes is namelijk behal- ve vooraiter van deze verenir ging ook nog lid vah Gedepu- teerde Staten van Zeeland, com- M missaris van de P.Z.E.M en M voorzitter van de Provinciale H Zeeuwse Schoonheidscommissie, H instanties, die stuk voor stuk met dit probleem te maken hebben.... liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiüiiiiiiiiiiiüiiiiiii leverde onder meer belangrijke wielc- verbeteringen op. Tenslotte toonde hij nog een aanta. lichtbeelden van molens in ..verval len" en .gerestaureerde" staat. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd trokken de gemeentebestuurders daar na naar de werf van „De Schelde". VRIJDAG 27 JUNI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.40 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwme- ded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.ou Solisten en koor. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. Tussen 15.80 en 17.30 Tour de France. 15.30- Gram, 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor da jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17 in Beursberichten. 17.45 Lichte muziek. 16.05 Idem. 18.20 Caus. 18.30 Gram, 18.50 Pro gramma over vakantiebesteding. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., pol. caus. 1931 Gram. 19.50 Tour de France. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amus. muziek. 21.25 Mijn eigen lieve inbreker, hoorspel. 22.15 Tour de France. 22,25 Sopraan en harp. 22.50 Va der zijn, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. D.Oö Gym. voor de vrouw. 9,15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 1000 Thuis, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.20 Metropole orkest en soliste. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitzending: landbouwrubrlek: De biggenmarkt in St.-Anthonis. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12,33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en plano. 14.30 Voordracht. 14.50 Op en om de bou levard. VARA: 16.00 Muziek caus. 1640 Voor de J»ugd. 17.10 Hammondorgelspel. 17.25 Vakantietlps. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De puntjes •op dc i, caus. 10.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Ne derland, klankbeeld. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Theateroverzicht. 20.20 Creool se volkszang. 20.35 Europa één. caus. 20.45 Kerkelijk leven ln de Ver. Staten, cans. VARA: 21.00 Vakantieverhalen voor de luisteraars gebonden in muziek. 21.55 Bul ten I. ovarzlcht. 22.10 Nato taptoe. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Nato taptoe. 23.45—24.00 Gram. Va» en occz „Polen waar wacht ge op" De titel van Philip Gibbs boek „Po len waar wacht ge op" is ontleend aan de oproep die Stalm in de Twee de Wereldoorlog tot de Polen richtte om in Warschau in opstand te ko men, tegen de Duitsers. Dc tragedie is bekend: de ondergrondse strijd krachten begonnen met de gevech ten. de Russen stonden vlak bij War schau, maar zij heten de Polen aan hun lot over. Twee maanden hielden de Polen het nog tegen de Duitsers vol, doch daarna moesten zij de strijd staken. Deze episode uit Polens heldhaftige strijd is de kern van het boek. liet dramatisch gebeuren is in een ro man verwerkt en boeit van de eerste tot dc laatste bladzijde. De schrijver weet zijn lezer zeer goed te doen in leven in de sfeer die toen heerste, zodat deze in dit boeiend relaas wordt meegesleept. Het boek is uit gegeven door de N.V. Holiandia te Baarn; Mar ja Roe vertaalde het,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6