PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Rusland dreigt; mogelijk geen deskundigen naar besprekingen te Genève Tekort aan onderwijskrachten in Zeeland bleef bestaan Vandaag.. S0EKARN0 WIJZIGT KABINET VOOR „GELEIDE DEMOCRATIE' 201e jaargang - no. 148 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 juni '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 Cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.CMiddelburg. Bureaus: Vltsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20. Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel 2034 Verbazing in Washington en Londen De Russische regering heeft de Amerikanen in een nota om een verzekering gevraagd, dat het doel van de conferentie van experts over con trole op kernwapens en ontwapening te Genève hetzelfde is gebleven. Als dat niet het geval is, zal Rusland geen deskundigen afvaardigen naar de conferentie. Dinsdag verklaarde de Sowjet-regering nog, dat deskundigen zonder voorwaarden naar Genève zouden worden gezonden. Het Russische besluit heeft in diplomatieke kringen te Moskou veel opzien gebaard. Zowel in Londen als in Washington toonde men zich eveneens hogelijk verbaasd over het besluit. In de Engelse hoofd stad acht men de vooruitzichten op een topcon ferentie, reeds verslechterd door de executie van Nagy en Maleter, thans nog kleiner gewor den. Vooruitzicht op topconferentie is thans nog slechter geworden Men ziet het Russische besluit overigens als een verdere aan wijzing, dat de Sowjet-regering meer en meer terugkeert tot de „harde lijn". Zoals bekend heeft het westen gesteld dat op de ontwapeningsbesprekingen overeenstemming moet worden be reikt over het staken van produktie van kernwapens en beper king van de conventionele strijdkrachten. Het overleg te Genève kan dienen om te onderzoeken of een overeenkomst kan worden bereikt over het staken van kernproeven met doelmatige con trole. Het is juist de noodzaak, atoomproe- ven stop te zetten, die de basis van overeenstemming voor een conferen tie van deskundigen vormde. Deze basis zou in de nota en briefwisse ling tussen de Amerikaanse en Sow jet-regering zijn neergelegd. „Van het begin af werd in deze do cumenten niet gesproken over een conferentie van deskundigen in het algemeen, maar van een conferentie met een vast omschreven doel". Vertrek van Amerikaanse experts onzeker Een officiële Amerikaanse woord voerder heeft woensdag te verstaan gegeven dat deze nota het ver trek van Amerikaanse experts naar Genève onzeker heeft gemaakt, maar wilde verder nog niet op de kwestie ingaan. President Eisenhower onder brak zijn golfspel en heeft woensdag nog overleg gepleegd met minister Dulles over de nota. In de nota, die de Amerikaanse am bassadeur in Moskou Llewellyn Thompson woensdagmiddag in ont vangst heeft genomen, wordt gezegd dat de Sowjet-Unie afziet van deel neming aan de besprekingen nu mi nister Dulles heeft verklaard, dat deelneming niet noodzakelijkerwijs instemming met het staken van kernproeven betekent. Er zijn aanwijzingen dat de confe rentie een teleurstellend resultaat zou kunnen hebben. De valse illusie zou kunnen worden gewekt dat maatregelen worden besproken, die het staken van proeven met atoom wapens ten doel hebben, terwijl in feite absoluut geen voortgang wordt gemaakt in deze richting, aldus de Russische regering. „De Verenigde Staten hebben het houden van de conferentie voorge steld in de mening dat de Sowjet- regering het aanbod zou verwerpen", zo wordt in de nota gezegd. „Toen de Sowjet-regering het aan bod aanvaardde werden pogingen ge daan de conferentie reeds voor de aanvang te doen mislukken". „De Sowjet-Unie wenst van de Ver enigde Staten een bevestiging te ont vangen dat de conferentie van des kundigen van invloed is op de op lossing van het probleem de proeven met kernwapens, waar ook ter we reld, te staken", aldus wordt in de nota verklaard. Bij de behandelinfi voor de rechtbank in Hoiiywood van de ei-s tot betaling van een schadevergoeding, groot 105.000 dollars, ingesteld door de nabestaanden van Johnny Stompanato tegen haar, haar moeder, Lana Turner en haar vader Stephen Crane, bracht de llf-jarige Cheryl Crane, toen zij een moeilijke vraag moest beantwoorden, zenuwachtig de bril naar haar ogen. In april van dit jaar bekende Cheryl ij Johnny Stompanato te hebben neergestoken, omdat zij meen- de dat hij haar moeder, Lana Turner, die hij het hof maakte, wilde mishandelen. Later barstte het meisje voor het Hof in tranen uit. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf J is het 100 jaar geleden, dat f| een Frans-Engelse vloot China §j dwong om hij het verdrag van Tientsin zijn havens voor de H Europese handél-opèti te stel- H len. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Maar uit de verklaring van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken blijkt een geheel ande re opvatting, die essentieel neerkomt op het verlaten van het standpunt, dat in president Eisenhowers bood schap werd gesproken over de nood zaak overeenstemming te bereiken over controle op het staken van proe ven met a- en h-bommen". Woensdagochtend publiceerde de Sowjetpers de tekst van de nota, die minister Gromyko aan Amerikaanse ambassadeur over handigde. Hierin wordt betoogd dat de Sow jet-regering en de Verenigde Sta ten zijn overeengekomen dat de beprekingen der deskundigen op 1 juli in Genève zullen beginnen De Sowjet-regering zet de voor bereidingen hiertoe voort, van oor deel dat de besprekingen ten doel moeten hebben een zo spóedig mo gelijk staken van proeven met kernwapens. Engeland, Frankrijk en Canada zullen, met toestemming van de Sowjet-Unie, aan de besprekingen deelnemen. De tekst van deze nota werd te middernacht omgeroepen. Een militaire rechtbank te Barcelona heeft 24 personen, onder wie twee vrou wen, tot gevangenisstraffen van zet maanden tot zeven Jaar veroordeeld. ZIJ zouden hebben getracht in het geheim de verenigde socialistische partij van Cata- lonlê, die door het regime van Franco verboden Is. te reorganiseren. Vieren twintig andere beklaagden werden vrij gesproken. GEEN CONCESSIES AAN OPSTANDELINGEN Sultan van Jogja trok zich terug President Soekarno heeft woensdag vier nieuwe ministers benoemd en drie nieuwe ministeries ingesteld in wijziging van zijn kabinet voor de „geleide democratie". De nieuwe ministers zijn dr. Rachmat Mocl- jomisen, die mr. Soenardjo vervangt op het ministerie van handel, mr. K. H. Wahib, die aan het hoofd zal staan van het nieuwe ministerie voor samenwerking tussen het burgerlijke en militaire bestuur, kolonel Soepra- jogi voor het nieuwe ministerie van economische mobilisatie en prof. Moh. Yamin, die benoemd is tot mi nister van staat, de vijfde in het kabinet-Djoeanda. President Soekarno heeft medege deeld, dat mr. Soenardjo niet was ontslagen, maar zich had terugge trokken op verzoek van zijn partij, de Nahdatoel Oelama. Hij zal een ambassadeurspost krijgen. Soekarno deelde voorts mede, dat hij een na tionaal planbureau zal instellen, dat zich met de economie zal bezighou den. Waarnemers zijn van mening, dat er geen enkel teken van een poli tieke concessie aan de opstande lingen uit de nieuwe samenstel ling van het kabinet blijkt. In de regering hebben wederom geen le den van de Asjoemi, maar ook geen leden van de communistische partij zitting. Twee leden van het kabinet in oude samenstelling zagen hun ministerie afgeschaft en zijn nieuwe portefeuil les toegewezen. Het zijn dr. F. L. To bing, de voormalige minister van interregionale zaken en thans minis ter van staat voor transmigratie, en mr. Hanafi, voormalig minister van wederopbouw en thans minister van staat. De naam van sultan Hamengkoe Boewono de negende van Jogja, kwam nog voor op de voorlopige lijst, die op het paleis werd rondge deeld, toen president Soekarno de wijzigingen in zijn kabinet aankon digde. Daarop stond hij aangegeven als minister van handel. De sultan is vroeger door de opstandelingen ge noemd, als de man, die de nieuwe re gering zou moeten leiden. Hij had reeds in beginsel zich bereid ver klaard aan de regering deel te ne men eu zijn naam werd woensdag nog in de regeringsgezinde bladen genoemd als een van de nieuwe mi nisters. In regeringskringen werd als reden voor de wijziging, die blijkbaar op het laatste ogenblik ten aanzien van zijn benoeming tot stand is gekomen, op, dat de nieuwe suikerfabriek Jogja, die begin deze maand in be drijf is gekomen, al zijn aandacht vergt. President Soekarno heeft woensdagavond de hoop uitgespro ken, dat het herziene kabinet Indo nesië tot een gouden toekomst zal leiden. Eyskens (cvp) heeft kabinet gevormd chr.-dem. politicus Eyskens, die maandag door koning Boudewijn werd belast met de vorming van een Belgische regering, heeft woensdag avond de pers meegedeeld, <lat hij een kabinet heeft samengesteld, met Wigny als minister van buitenlandse zaken. De verdeling van de overige porte feuilles is als volgt: financiën: Van Houtte; landbouw: De Vleeschauwer; verkeerswezen: Segers; justitie: Harmei; buitenlandse handel: De- quae; binnenlandse zaken: Heger; openbaar onderwijs: Van Hemelryck; arbeid en sociale voorzorg; Servais; landsverdediging: Gilson; volksge zondheid: Houben; economische za ken: Scheyven; openbare werken: Meeners en middenstand: Van den Boeynants. Voor het departement van koloniën is nog geen minister aangewezen. De voornaamste programmapunten van de nieuwe katholieke regering zijn: 1. beperking van de dienst plicht. van 15 tot 12 maanden, moge lijk te maken door de oprichting van een beroepsreserve; 2. verhoging van de ouderdomspensioenen en 3. vrij onderwijs tot 18 jaar. Oliebrand na botsing op New-Yorks East River Het Zweedse vrachtschip „Nebraska" van 5265 ton, is woensdagnacht vroeg op de East River van New York in aanvaring gekomen met het 531 ton metende olietankschip „Em press Bay". Dit vaartuig vloog in brand, waardoor de nabijgelegen Manhattan-brug, die Brooklyn Manhattan verbindt, schade opliep. De bemanning van het tankschip sprong overboord en werd gered. Na enige tijd zonk het brandende olie schip. Dertig opvarenden van de twee schepen moesten met verwon dingen in een ziekenhuis worden op genomen. Een persfotograaf die van de aanvaring en de brand ooggetuige was, bezweek aan een hartaanval. Drie mensen worden vermist, twee opvarenden van de tankboot en één van de „Nebraska": De „Empress Bay" was geladen met benzine. Cambodja binnengedrongen Volgens de aftredende premier van Cambodja, Sim Var, zijn Zuidviet- namese troepen de noordoostelijke provincie van Cambodja, Stung- Treng, binnengevallen. In een radio toespraak tot de gehele natie ver zocht Sim Var de vier-en-een -half miljoen inwoners van het land het „ernstige gevaar, dat het land be dreigt" onder de ogen te zien en zich achter de regering te scharen. Regeringsfunctionarissen verklaarden dat enkele regimenten van het Zuid- vietnamese leger over de noordooste lijke grens zijn getrokken. De in dringers namen het grensdorp Pak- Nhay in bezit, waar zij stellingen opwierpen, aldus de functionarissen. De voorhoede van de invasie-macht is het land verder binnengedrongen. Hammarskjöld naar New York De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, is woensdag uit Beiroet vertrokken naar New York na een week lang besprekingen in het midden-oosten te hebben gevoerd. Voor zijn vertrek weigerde hij een verklaring af te leggen, maar naar verluidt, heeft hij tegenover de Libanese regering zijn optimisme over een verbetering in de betrekkingen tussen Libanon en de Verenigde Arabische Republiek uit gesproken. Zijn optimisme wordt door de Liba nese regeringsfunctionarissen echter niet gedeeld. Zowel president Sha- moun als premier Sami Solh hebben zich openlijk sceptisch uitgelaten en een afwachtende houding aangeno men. Hun voornaamste zorg gaat thans uit naar een te verwachten grote aanval der rebellen. Nederlandse brigade voor Libanon samengesteld Het Nederlandse detachement mili tairen, dat eventueel op verzoek van de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, naar de Libanon zal gaan voor de bewaking van de grenzen van dat land met Syrië, is samengesteld uit vier officieren, veertien onderofficie ren en 66 korporaals en manschap pen van het korps commandotroepen dat gelegerd is te Roosendaal. Commandant van de „Libanese bri- gade" is eerste-luitenant L. van yen. een oud-Korea-strijder. De manschappen zijn geselecteerd uit honderd vrijwilligers en hebben voor het grootste deel de volledige com mandotraining reeds achter de rug. Een moeilijkheid is. dat 25 van de 66 geselecteerde militairen geen toe stemming van hun ouders hebben gekregen om als vrijwilliger naar het midden-oosten te gaan. Toestemming was vereist, daar de dienstplichtige commando's voor het merendeel nog minderjarig zijn. Of de regering hen zal verplichten te gaan (waartoe zij grondwettelijk in staat is) of vrijwilligers, die wel toe stemming kunnen krijgen van thuis, zal werven in andere onderdelen van de Koniklijke Landmacht is niet be kend. H Deze foto laat zien, hoe een bus, welke met volle kracht ff werd getroffen door de ont- ploffing van een bom, zwaar gehavend en verlaten op de M hoek van een straat in Beiroet, H bij het opera-gebouw, stond. M Toen de bom explodeerde in de H deuropening van een drank^n- kraam, waarvan de resten nog te zien zijn rechtskwamen verscheidene omstanders en s inzittenden van de bus om het leven. VOOR EXAMENS REEDS BENOEMD Kweekschooldirecteur: onderwijzer dient het land voor de klas Nu de examens aan christelijke en rijkskweekschool in Middelburg ge heel of nagenoeg geheel achter de rug zijn, moet evenals vorig jaar wor den geconstateerd, dat het tekort aan onderwijskrachten in Zeeland een tekort is gebleven. Ondanks de inspanningen van de docenten aan beide genoemde instituten en die van de kwekelingen, die het certificaat van de „akte van bekwaamheid als onderwijzer" zoals dat thans heet bepaald niet na een regenachtige middag blokken in de zak zagen glij den Ergo: de balans geeft aan, dat het Nederlandse onderwijzerste kort in Zeeland het grootst is! Bij het christelijk onderwijs drukt die personeeisnood wellicht nog het zwaarst. Cijfers? Achttien van de twintig kandidaten, die de christelijke kweekschool dit jaar teide, zijn ge slaagd. Acht dames en tien heren. De aanstaande onderwijzers kan men gevoegelijk buiten beschouwing la ten. Zij gaan alle „door" voor de hoofdacte, thans aangeduid als „volledige bevoegdheid". En zo zij deze kwaliteit weten te verwerven, wacht hen de militaire dienst... Van de acht meisjes zullen er vijf zich verder bekwamen voor de „vol ledige bevoegdheid": zij zijn dus niet direct disponibel. De resterende drie onderwijzeres sen zijn reeds in functie. In fe bruari en maart, nog ver vóór het examen, waren zij al benoemd! „Als ik er dertig had gehad, waren ze alle dertig al benoemd" kan de directeur van de christelijke kweek school. de heer J. A. van Bennekom met zekerheid verklaren: de smeekbeden komen tot uit Gelder land. Drente en zelfs Groningen". Zonder met deze vergelijking de drie nieuwe onderwijzeressen te willen discrimineren, zij betekenen de be kende druppel op de gloeiende plaat... Het is uiteraard triest dat bij dit on derwijzerstekort het „jonge bloed", dat deze nood enigszins zou kunnen lenigen, terstond voor twee jaar ach ter de kazernemuren verdwijnt. De vijf kandidaten voor de hoofd akte, die in september a.s. examen doen. hebben alle reeds een benoe ming op zak. Zij kunnen die alleen aanvaarden, indien de minister van defensie heil vrijstelling verleent. In enkele noodgevallen is minister Staf wel eens bereid die vrijstelling te verlenen. Dan moet het schoolbe stuur bij deze touwtrekkerij bijzon der hard trekken. Woensdag nog bereikte de heer Van Bennekom een noodkreet uit een ge meente op Noord-Beveland. Met de vraag om het adres van de jonge onderwijzer, die nu één jaar in dienst is. Misschien dat het lukt... De heer Van Bennekom gunt het die Noordbevelandse gemeente van har te. „Zij kunnen hun vaderland ner gens beter dienen dan in de school" is zijn mening, de situatie blijft nij pend er is in vergelijk met vorig jaar niets verbeterd". Waar in andere beroepen de vraag en de mogelijkheden verminderen, is dat in het onderwijzersvak niet het geval. Integendeel. Tot 1970, zo is de mening van de heer Van Bennekom, zal er een grote behoefte aan onder wijzend personeel blijven bestaan. Immers, zodra er voldoende onder- zers zijn, zal de leerlingenschaal worden verlaagd en de leerplicht ver lengd. Door deze maatregelen zullen nog duizenden onderwijzers nodig zijn. Daarom zullen meer jongens en meisjes de weg naar de kweekschool moeten vinden zoals h.b.s.-ers die na het behalen van het einddiploma in twee jaar onderwijzer kunnen wor den; met een mulo-diploma staat hier vier jaar voor. Door het opvoeren van de „capaci teit" zal men uiteindelijk de eigen Zeeuwse behoefte moeten kun nen dekken. Want van elders komen (Vervolg op pag. 2) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Demonstraties te Moskou voor Amerikaanse ambassade Voor de Amerikaanse ambassade in Moskou is woensdagmiddag een de monstratie gehonden. Vermoedelijk hadden de Amerikanen tevoren al wel iets over een op handen zijnde betoging vernomen. 's Morgens werd reeds het bevel ge geven. dat al 't vrouwelijk personeel uit de parterre gelegen vertrekken naar hogere verdiepingen moest ver huizen. Bovendien werden alle meu bels uit de buurt van de vensters naar het midden der vertrekken ver plaatst. De menigte, die zich voör de am bassade verzamelde, droeg borden mee met opschriften in het Russisch en het Engels: „schande over de oor- loghitsers", „wij begroeten de Hon gaarse volksrepubliek" en „weg met de provocateurs". Er was ongeveer 100 man politie, die het trottoir voor de ambassade vrij hield en enige orde poogde te bewaren. Er is op de Amerikaanse ambassade niet de minste schade aangericht en niemand liep letsel op. Er schijnt dan ook niet de minste aanleiding te be staan voor een officieel protest, want het extra-territoriale gebied van de ambassade werd niet betreden of op andere wijze geschonden. Het weer in Europa avond 7 uur: Helsinki, licht bew. 22 gr. Stockholm, onbew. 21 gr. Oslo, zwaar bew. 20 gr. Kopenhagen, licht bew. 18 gr. Aberdeen, zwaar bew. 17 gr. Londen, regen 16 gr. Amsterdam, zwaar bew 19 gr. Brussel, geh. bew. 18 gr. Luxemburg, geh. bew. 17 gr. Parijs, regen 18 gr. Bordeaux, regen 27 gr. Grenoble, half bew 24 gr. Nice; zwaar bew 22 gr. Berlijn, zwaar bew. 18 gr. Frankfort, geh. bew. 19 gr. München, zwaar bew 18 gr. Garmisch, P., half bew 19 gr. Zurich, half bew. 22 gr. Genève. licht bew. 22 gr. Locarno, half bew. 24 gr. Wenen, onbew. 20 gr. Innsbruck, half bew. 24 gr. Rome, onbew. 27 gr. Ajaccio, half bew. 26 gr. Madrid, motregen 29 gr. Mallorca, zw. bew. 29 gr. Algiers, onbew. 29 gr. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Aanvankelijk regen, later enkele op klaringen maar ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Donderdag nog enkele buien, later afgewisseld door opklaringen. Krach tige, zuidwestelijke wind, tempera tuur 15 tot 17 graden Celsius, zee water ruim 14 graden Celsius. Voor uitzichten: depressie boven Engeland voert koele en onstabiele lucht naar ons land. Vrijdag weer enige verbe tering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1