KAPPIE Tussen Ritthem en Souburg lagen vele lommerrijke buitenplaatsen Vol en zacht van smaak WALCHEREN en hei geheim van Kattekopl WOENSDAG 25 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. IN DE SCHADUW VAN HOUTGEWAS Bij beeldenstorm in 1566 sneuvelde ook in Souburg een Mariabeeld n Al wa» het zuidoosten van Walcheren niet zo bezet met buitenplaatsen als het andere deel van het eiland, toch moet de weg RitthemSouburg lom merrijk zijn geweest. Bovendien stond bijna elke woning aan de weg ge heel of ten dele in de schaduw van het houtgewas. Vooral de buitenplaat sen Het Paradijs, Dijkzicht en het meer landwaarts gelegen Nieuwerve waren door bomen omringd. De naam Het Paradijs moet een heenwijzing zijn geweest naar het hof van Eden, bekend uit de bijbel. Het moet dus wel een lustoord zijn geweest. De buitenplaats, al was zij niet groot van omvang, lag op een tamelijk hoge landrug en was dus reeds van ver te zien. Aan de overzijde, wat verder van de weg lag het eveneens lommer rijke Deinsvliet. De buitenplaats Dijkzicht, door een landweg van Het Paradijs gescheiden was van groter omvang dan het laat ste. Tot 1920 stonden bij de ingang twee gemetselde pilaren. Op elk er van prijkte een van moed getuigende klimmende leeuw, het wapen ener aristocratische familie omvattende. Vaak werd de hofstede Dijkzicht door de bewoners van Ritthem en Souburg aangeduid met de naam „De Leeuwen Nieuwerve was eertijds een kasteel met grachten omringd, waarover een brug lag. Vanaf de weg gaf een bre de laan toegang. Toen het niet meer door de ridders van Nieuwerve werd bewoond, werd het een buitenplaats. Het Paradijs is thans een tuinderij. Dijkzicht en Nieuwerve zijn boerderij en geworden. Alleen de namen her inneren aan vroegere heerlijkheid. Wij zullen in onze gedachten ver schillende personen de revue laten passeren, die in de loop der eeuwen van do weg RitthemSouburg ge bruik hebben gemaakt. Dan zien wij in onze verbeelding de ridders van Nieuwerve geharnast en te paard hun kasteel verlaten. Zij zijn door de graaf, hun leenheer, ten strijde op geroepen met een viertal lansknech ten, aie zij verplicht zijn mede te brengen. Zullen zij het kasteel nog terugzien Advertentie Stalen kapstokken Stalen bij/etrekjes City, een prima stalen stoel voor Doorschrijf-vulpenhouders (da. Tiku) en duizenden andere zaken die u regelmatig nodig heeft Ahrend Nieuwe Burq 31 Middelburg Vreemdelingenstatistiek in Koudekerke Binnenkort zullen alle Koudckerkse hotel- en pensionhouders hun „over nachtingen" op geineenteformulieren boeken. Eens in de week zullen deze formulieren worden opgehaald en aan de hund van de gegevens op deze formulieren zal de gemeente een be trouwbare statistiek samenstellen over het vreemdelingenverkeer in de contreien van Koudekerke, dat als badplaats sedert de laatste Wereld oorlog steeds meer in opkomst is. Het gemeentebestuur van Koudeker ke heeft zich dezer dagen namelijk met een schrijven gewend tot allen, die in deze gemeente tegen betaling logies verschaffen aan badgasten. „Om de betekenis van onze bad plaats", aldus het schrijven, „ook tegenover „hogere" organen in het licht te kunnen stellen, dient de ge meente te kunnen beschikken over een betrouwbare statistiek betreffen de het vreemdelingenverkeer. Met de uitkomsten van een dergelijke sta tistiek in de hand zal de gemeente op tal van punten sterker staan bij haar pogingen de ontwikkeling van onze badplaats in goede banen te lei den Om deze redenen hebben wij dan ook bsloten tot de invoering van een vreemdelingenstatistiek over te gaan", aldus het gemeentebestuur. Aan de gemeenteraad zal men te zij- nertijd dan ook het voorstel doen om de algemene politieverordening te wijzigen in die zin dat ieder, die tegen betaling logies verschaft aan zomergasten, verplicht is daarvan opgave te doen door invulling van formuliertjes, welke van gemeente wege gratis ter beschikking worden gesteld. Scheepvaartberichten Te VliRsingen aangekomen op: 23/8 Friendship van Terneuzen. 24/6 Ooster- burgh van Rotterdam. Te Vllsslngen gepasseerd naar Antwer pen op: 23/6 Isis van Goole, Madzy van Arnkoldsnik, Appingedam van Lisbon, Wulp van Liverpool. 24'6 Rijnkerk van Duinkerken. Vedette van Huil, Heem raadsingel van Odense, Angela van Har wich. Te Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op: 23/6 Gazelle naar Londen, Oranjefon- tein naar Amsterdam, Keizersgracht naar Amsterdam. Hado naar Palnackle, Fam- bo naar Rotterdam. Margaretha naar Da- genham, Marne nanr Rotterdam, Zuider- lcerk naar Rotterdam, Corsica naar Tha mes. 24'6 Leendert-B naar Oslo, Baltic naar Londen, Helder naar Amsterdam. Daar gaat deemoedig in zijn brevier of gebedenboek lezende de pastoor van Ritthem. De namen der geeste lijken van 1405 tot 1572 zijn ons be kend, zodat wij een van hen met naam en toenaam zouden kunnen noemen. Hij heeft wellicht een zijner parochianen in diens laatste ure bij gestaan en keert nu terug naar de pastorie tegenover het ouae kerkje, staande. Als hij niet elders een parochie krijgt die welvarender is dan het kleine Ritthem en hem dus meer inkomsten kan geven, dan zal hij evenals velen van zijn voorgangers begraven wor den onder de stenen vloer van het kerkje, waarin hij zo vaak de mis heeft gecelebreerd. Geen kwade bedoelingen Wie gaat daar in de duistere avond over het voetpad naast de weg Het is een vrouw, die behoedzaam voort schrijdt, nu en dan omkijkend of nie mand haar ziet. En tcch heeft zij na het verlaten van haar schamele wo ning geen kwade bedoelingen. Inte gendeel. Zij draagt in de armen haar kind, dat zij nu en dan lieve woordjes toefluistert. Het kind is ziek en daar om heeft zij het in een warme doek gewonden. Ook is de avondlucht nog al fris. De heelmeester van het dorp heeft het kind na lange tijd „meeste ren niet kunnen genezen. Ook de me nigvuldige gebeden in het Ritthems kerkje hebben tot nu niet gehol pen. Eindelijk heeft zij besloten met het zieke kind naar het naburige Oost-Souburg te gaan. Daar staat in een nis boven de ingang van de toren het beeld van de moeder Gods, daar de kerk aan Maria is gewijd. Zieken genezen Reeds vroeg meende men, dat dit Ma riabeeld wonderen kon doen, voor namelijk bij haar aanroepen zieken genezen. Adriaan van Borssele, wo nende op zijn kasteel te West-Sou burg en op 6 juni 1468 aldaar gestor ven, had een legaat geschonken om een lamp altijd voor het Mariabeeld te Oost-Souburg te doen branden. Degenen, die aan de voeten van het beeld kwamen bidden, konden Maria ook 's avonds benaderen. Gedreven door haar grote moe derliefde vreest de vrouw met haar zieke kind niet het kerkhof te betreden, dat zich verder dan thans naar de weg uitstrekte. Voor Onze Lieve Vrouwe zal zij neerknielen en haar zieke kind omhoog heffen. Hoe vurig zal haar gebed om genezing zijn. Vol hoop en daardoor getroost zal zij daarna de terugweg naar Ritthem aanvaarden. Bij de beeldenstorm in 1566 werd het Mariabeeld gebroken, doch spoedig door een ander vervangen. Dit werd weggenomen toen de Hervorming kwam. De nis bleef leeg tot zij blij kens het jaartal in 1605 werd dicht gemetseld. (wordt vervolgd) B. J. DE MEY Scheidsrechtersvereniging „Walcheren" vergaderde Vrijdag hield de scheidsrechtersvere niging „Walcheren" haar jaarlijkse algemene vergadering in café Gillis sen te Middelburg. De voorzitter, de heer J. J. den Boer, gaf een uitvoe rig overzicht van de gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. Over het al gemeen toonde hij zich over dit jubi leumjaar tevreden. De hoogtepun ten waren o.m. de deelname aan het Zeeuwse scheidsrechterstoernooi, de viering van het 25-jarlg jubileum, de spelregelwedstrijd en de vermeerde ring van het aantal leden. Van de Walcherse scheidsrechters is name lijk 85 Hd. De jaarverslagen wer den onveranderd goedgekeurd, Uit het financieel verslag bleek, dat de kaspositie, ondanks hoge uitgaven, toch gezond genoemd kan worden. De' voorzitter en penningmeester werden bij acclamatie herkozen, zo dat het bestuur thans bestaat uit de volgende personen: voorzitter J. J, den Boer, secretaris A. Ie Due en penningmeester C. J. de Groot. Ook de elftalcommissie werd in zijn ge heel herbenoemd, zodat deze bleef be staan uit de heren J. B. Bijleveld, P. Mcsu en F. Schot. In de financiële commissie had de reglementaire mu tatie plaats en wordt thans gevormd door de heren W. R. H. de la Cou- sine, J. W. Meerbeek en F. v. d. Zee. Van de rondvraag werd door verschillende personen gebruik ge maakt, waarbij over de scheidsrech- terscommissie enkele minder pretti ge geluiden werden gehoord. De voorzitter deelde tenslotte nog mede dat in juli met een groot gezelschap zal worden deelgenomen aan het Zeeuwse scheidsrechterstoernooi te Axel. Tijdens de vergadering was aanwezig - de heer H. Mos, hoofdbe stuurslid van de Centrale Organisa tie van voetbalscheidsrechters. Trefpuntbezoekers genoten van circusvoorstelling De Jeugdige bezoekers en bezoeksters van het clubhuis ,,'t Trefpunt" te Middelburg hebben in de grote Schut tershofzaal genoten van een circus voorstelling, die hen werd aangebo den door de leden van het circus „Jeugdhonk" uit Goes. De jongens en meisjes in Goes komen in hun ..Jeugdhonk" met dezelfde bedoelin gen samen als hun hoofdstedelijke vriendjes en vriendinnetjes in ,,'t Trefpunt". Dit circusprogramma (Advertentie frmi|ll»yï»7ïirrrr werd volkomen in stijl gebracht. De ruim 400 Trefpuntbezoekers werden welkom geheten als het „geëerd pu bliek" door de circusdirecteur in ei gen persoon. Deze directeur kondigde op voortreffelijke wijze de program ma-onderdelen aan. De Goese Jeugdhonkartiesten bleken over een uitgebreid programma te beschikken van maar liefst 30 num mers, die er bij het Middelburgse pu bliek dat zich overigens bijzonder kritisch toonde ingingen als de be kende koek. Vooral het optreden van twee I „wereldberoemde clowns" had de vol- ledige instemming van het jeugdige publiek. Maar ook de jongleurs, de imitators, de goochelaar, de acroba ten, de degenslikker en vuurspuwer, de beren, tijgers en leeuwen en nog vele circusmedewerkers meer heb ben hun uiterste best gedaan om bij het „geëerd publiek" een zo goed mo gelijk figuur te slaan. GEVONDEN VOORWERPEN De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend, dat in het tijd vak van 12 tot en met 19 juni 1958. de navolgende voorwerpen als gevon den aan zijn bureau werden aangege ven: goudkleurige armband, bril. pr. sport schoenen, muntbiljet f 2.50, lipssleu- tel no. 24, vierkleurenpotlood twee rokken en twee jurken, zwart kinder schoentje. vulpen, sleutel, een boek van op. bibliotheek, bruine badmuts, zwarte lederen fietstas met inh., zwembroek en gr. badhanddoek, ge streepte sjaal, zwembroek en bad handdoek, koralensnoer met plaatje, grijs kinderhandtasje, lichtbruine portemonnee, (portefeuillemodel), zil veren armband, padvindersfluit met sleuteltjes, gehaakte witte kinder handschoen, zonnebril, bevestigings- haak van trommel, gele badmuts, zwart gewatteerd jongesjack, nikkel vulpotlood met maataanduiding, gele teddybeer (aangekleed), sigaretten koker met aansteker, Belgische post duif ringno. 584168115, zwart rood gevl. vulpen, r.-k. bijbeltje, rode plastic kinderportemonnee, dames hoofddoek met gele rand (dierenfigu- ren), bl. vulpotlood, speelgoedtrom mel, zilverbon, blauw windjack, brui ne kinderportemonnee, zwembroek en badhanddoek, blauwe damesmantel, rubber laars, bruine rubber bal, zwar te sportbroek en sportschoenen, oor bel (parel) schildersgereedschap, vulpen, rood-bruin kinderschoentje, blauw etui, voetsteun van kinderzitje, huissleutel, step op luchtbanden, sleu tel. Inlichtingen hierover zijn te bekomen aan het bureau van politie. Wedvlucht Wedvlucht P.v. „De Telegraaf" te Mid delburg vanuit St. Denis, 300 kg. le duif 14,29 u„ laatste 1S.25 u., In concours 92 dui ven. l, 4 W. Walraven: 2, 10 P. Pijnen: 3, 7 E. v. Vlaanderen; 5, 8 S. Kodde; 6 M. Walraven; 9 M. Brasser. WESTKAPELLE Jubileum „De Stormvogels" De korfbalvereniging, de Stormvogels te Westkapelle herdenkt zaterdag 28 juni a.s. haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit wordt des middags 2 uur een wedstrijd gespeeld van twee junioren en 1 seniorenploeg tegen soortgelijke ploegen van „Zuid westers" uit Souburg, ^s Avonds 7.30 uur zal op het sportterrein een de monstratiewedstrijd van de Z.KJB. worden gegeven, nJ. Swift I uit Mid delburg tegen een Zeeuws 12-tal. De muziekvereniging O.K.K. zal daarbij aanwezig zijn. Reisje openbare lagere school De hoogste klassen van de openbare lagere school te Westkapelle reisden naar Gorichem. Hier werd het slot Loevestein bezichtigd. Ondanks het minder fraaie weer. bleef de stem ming opperbest. Aan boord van het schip „Pacific Unity" te Londen werd een dertig nieter lange totempaal gelost. De Eaal is een geschenk aan de Engelse oningin van de bevolking in Brits- Columbia. Tussen de 12 en 13 ton is aan gewicht geen kleinigheid; de boom waaruit het geheel is vervaar digd, was een 600 jaar oude ceder. Hervormde scholieren van 't Zand naar W estenschouwen Ook dit jaar heeft weer een aantal kinderen van de 5e en 6e klas van de hervormde school aan 't Zand te Mid delburg een tocht gemaakt naar Wes- tenschouwen. De jongelui hebben ge kampeerd in de hiervoor bij uitstek geschikte kampeerbarak van de Her vormde kerk van Burgh, waarin 50 tot 80 bezoekers geherbergd kunnen worden. De reis werd gemaakt door 54 leerlingen, die 's maandags onder leiding van mej. Van Leeuwen en de heer Everaars, twee leden van het on derwijzend personeel, en het bestuurs lid Glerum en diens zoon op weg naar Burgh vertrok, dat via Zierikzee en de Flaauwers, waar de inwendige mensversterkt werd. bereikt werd. Moe maar vlodaan streken de scholie ren neer In „De Koebel", gereed om een week te gaan genieten. De kinderen hebben dat dan ook ge daan. Dagelijks trokken ze er op uit, onder leiding van de beide leerkrach ten ende heer Glerum in de prachtige natuurgebieden, die de westnoek van Schouwen rijk is. Er werden diverse tochten gemaakt, onder meer naar het waterleidingbedrijf „De Blinkert". de broedkolonie, de jongens en meisjes beklommen de vuurtoren enz. s Avonds konden de kinderen zich vermaken met diverse spelen, die In de barak aanwezig waren. Voor twee verzorgers is van verpozing in duinen of op strand niet erg veel terecht gekomen. Dat was voor de dames Glerum en Everaars, die op zich genomen hadden de magen van het jonge volkje te vullen. Al was er dan voor hen niet veel vrije tijd bij. de twee dames hebben met groot enthou siasme elke dag 25 kg aardappelen gekookt, 15 bossen wortelen of andere groente schoongemaakt en 2 maal vijftien broden gesneden... BIGGEKERKE Schoolreisje herv. school Vrijdag was voor de drie laagste klassen van de Herv. school te Big- fekerke de grote dag van het jaar- ijkse schoolreisje aangebroken. In een plensbui werd de tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen en de Belgi sche kust aanvaard. De kinderen heb ben onderweg volop genoten ondanks het sombere weer, dat gelukkig aan de overkant van de Westerschelde wel aanmerkelijk beter was dan op Walcheren. Vooral het passeren van de landsgrens bij Sluis, waar de douane blijkbaar nog een kleine bo- tersmokkefaar betrapte, was voor de kinderen een grote belevenis. Schor gezongen en moe keerden al len te ongeveer half acht terug, vol verhalen over de „buitenlandse reis". Officiële publikaties MIDDELBURG. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Middelburg houdt op heden, geen spreekuur. Middelburg. 25 Juni 1958. 52. Grimmig blikte het af godsbeeld neer op de onhut- ste expeditieleden. „Ooo... l-laten we toch naar h-huis gaan!" fluisterde de Maat. „W-wat een gr-griezelig beeld!" „Het is geen grie zelig beeld; het is een kostbaar beeld, stuurman", verbeterde doctor Priegl. „Kom, help eens een hand je om het van dat voetstuk to halen". Gevieren begonnen zij aan het beeld te sjorren. „Ene, tweeë... HUP!" telde doctor Prak en toen hadden zij het in hun handen. „Deksels, het is je hele maal niet zo zwaar!" riep Kappie uit. „Het is niette min schatten waard", fluis terde doctor Priegl, die het afgodsbeeld met ontroerde blikken bezag. „Het on schatbare bewijs, dat de Plattekopls naar het Paaseiland zijn gegaan...!" „Ben Je betoeterd, Priegl?" siste doctor Prak. „Dit is eindelijk het bewijs, dat de Plattekopls van het Paas eiland naar hier zijn gekomen! Geef hier dat oeeid!" Daarop begonnen de beide geleerden leder aan een kant van het beeld te trekken. „Hou op met dat gezanik!" riep Kappie boos. „Laten we liever maken dat we Ja wegkomen! De expeditie heeft haar doel bereikt, dus geen gezever meer en huistoe!- Maai op die laatste woorden dreunde de zaai plotseling van de zelfde spookachtige schaterlach, die zij eerder hadden gehoord... KOUDEKERKE Verkeersexamen Te Koudekerke werd in de kleine zaal van het gemeentelijke vereni gingsgebouw de uitslag bekend ge maakt van het te Middelburg gehou den verkeersexamen. Burgemeester J. L. Dregmans heette de voorzitter van Veilig Verkeer, de heer E. Visscher en enkele bestuurs leden van Veilig Verkeer welkom. Aanwezig waren voorts vijf hoofuen van scholen in Koudekerke en Big- gekerke. Er hebben 49 kinderen aan het ver keersexamen deelgenomen en allen zijn geslaagd. Burgemeester Dreg mans sprak de geslaagden toe, even als de neer Visscher. Het hoofd van de lagere school te Koudekerke, de heer M. A. Mossel man, dankte het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer voor de prettige samenwerking. Openluchtbijeenkoms! Leger des Heils Het Middelburgse korps van het Le ger des Heils hield dezer dagen een openluchtbijeenkomst te Koudekerke bij de muziektent op het dorp. Naast muziek, zang en meditatie legde tevens een der korpsleden een persoonlijke getuigenis af. Door het ongunstige weer was de belangstel ling niet bijster groot. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd Voorafgegaan door de harmonie „Voorwaarts" trokken leden van de Koudekerkse biljartvereniging en le den van het gemeentepersoneel naar het gemeentelijk sportterrein aan de Biggekerkse straat, voor een vriend schappelijke voetbalwedstrijd. De rust van deïse bijzondere voet balontmoeting ging in met gelijke stand 0-0. Na de pauze konden beide elftallen een doelpunt scoren, zodat de eindstand 1-1 werd. Scheidsrechter was de heer P. de Jong. Burgemeester H. Dregmans woonde een groot gedeelte van de wedstrijd bij. Bevorderingen ter gemeentesecretarie De adjunct-commies le klas ter ge meente-secretarie in Koudekerke, de heer A. G. Geelhoed, wordt per 1 september a.s. benoemd tot commies ter secretarie. Met ingang van de zelfde datum wordt de Teerling- amb tenaar, de heer J. P. Baljeu klerk ter secretarie. Nieuwe huizen gereed De nieuwe woningwetwoningen die in de Weststraat te Koudekerke ver rezen zijn, zijn thans zover gevor derd, dot in de afgelopen week de eerste der zes bewoond is geworden. De eerste bewoner is de postcom- mandant der rijkspolitie te Koude kerke. Collecten De gehouden collecte voor het Rode Kruis te Koudekerke bracht het aan zienlijk hoge bedrag op van 693,74. De opbrengst der collecte voor Son- nevanck - Zonnegloren bedraagt 95,60 en die voor het „Sakor" 67,61. Rijtoer ouden van dagen De traditionele rijtoer voor de ouden van dagen zal gehouden worden in het begin van juli. De commissie is thans druk doende de vele voorbe reidingen te treffen voor een goed verloop der organisatie. ARNEMUIDEN Geslaagd Voor de akte gemeentefinanciën (2e gedeelte) 6laagde te Den Haag de neer J. W. A. A. Kruysse te Middel burg, ambtenaar ter secretarie van Arnemulden. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: L. Mahulette—Leasa, z.; J. Bet- jes—HuUsman, z.; M. Adriaanse—Vader, T. Moens—Meljers. d.; D. Simons— Hoek, d. .C. Vermeule—Hibels. d.; P. A. Visser—Millenaar, z.; P. van Neuiegem— Ruls, d. Ondertrouwd: F. Walthuis, 25 J. en C. de Rijke, 19.; L. Gakeer. 33 J. en K. F. van den Brink, 80 J.; J. Huysman. 23 J. en A. G. Knlspel, 2* J. Overleden: I. Schepers, 84 J.; G van Heulen, 49 J.: R. C. van Roosbroeck, is wed. van F. Dierckx.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9