Duitse technici mochten in Rusland alleen op papier raketten bouwen D til DE tOLODJil Grootste kijkdichtheden worden geconstateerd bij het journaal C PRAAG STUURT „WERKLOZEN" NAAR ZWARE INDUSTRIE TECHNISCHE HULPVERLENING DOOR VER. NATIES NAM TOE ERNSTIGE AANKLACHT TEGEN ONDERWIJS IN AMERIKA WOENSDAG 25 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN Tt 7 NA OPDISSEN VAN HUN OORLOGSERVARIN GEN Project R-14 werd nooit uitgevoerd Toen de Duitse raketten-experts in Rusland begonnen te werken, moes ten zij hun ervaringen uit het verle den dicteren: zij moesten in detail vertellen hoe en waarom ieder onder deel voor de V-2 raket was gemaakt, welke verandering men had aange bracht en waarom. Enzovoort, enzo voort. Wat later kreeg het „Duitse Collectief", zoals de Russen hen noemden, bepaalde problemen uit te werken uitsluitend op papier. Bij voorbeeld de berekening van een brandstof-pomp voor een raket, die 300 kilogram brandstof per seconde verbruikt. Of het ontwerp voor een raket-motor met een voorwaartse kracht van 100 ton. Dergelijke op drachten kan iedere raket-expert uitvoeren. De moeilijkheden zitten niet in de berekening of in het ont werp. Ze beginnen pas, wanneer het otwerp is uitgevoerd en op het proef- terrein staat. En daar waren de Rus sen de baas, zij lieten de Duitsers niets zien van dt i van de resultaten. door Willy Ley Het is zelfs niet zeker, of de Russen ooit wel iets bouwden, dat ontwikkeld was door het „Duitse Collectief". Het waarschijnlijkst is, dat zij de Duit sers problemen lieten uitwerken, die zij zelf al hadden opgelost. Op deze wijze kregen zij immers een controle op hun eigen werk. die echter langs een andere weg het probleem bena derde. Op een zeker moment kregen de Duitsers de opdracht een raket te ontwerpen voor een afstand van ruim 2500 kilometer, die in staat moest zijn, een lading te vervoeren van drie ton. De Duitsers werkten dit probleem met zeer veel zorg uit, omdat het ook voor hen nieuw was. De raket werd Project R-14 genoemd, maar het was ook bekend onder de naam Ontwerp G-4. Een interessant detail is. dat de Duitsers het project evenals de Vanguard zonder vin nen opzetten, maar daar in 1950 op terugkwamen. De gehele raket had een conische vorm, al vertelt het Duitse rapport (van Helmut Groet- trup) niet. waarom. Er zijn hiervoor twee redenen te bedenken. In de eer ste plaats is zo'n raket eenvoudig te bouwen. In de tweede plaats neemt de stabiliteit tijdens de start enigs zins toe. In het algemeen trachtte het „Duitse Collectief" alles in de woorden van het rapport „uitermate eenvoudig te houden. Iedere lasnaad, iedere schroef of klinknagel werd door en door be keken met het doel na te gaan, of zij eventueel weggelaten konden worden". Ook probeerden de ont werpers alles hydraulisch inplaats van elektrisch te laten werken. Zij vermeden volkomen de gedachte aan „exotische brandstoffen". De brandstoffen, die zij in hun bere keningen gebruikten waren kero sine of verdunde alcohol met vloeibare zuurstof. Voor raketmo toren hadden de Duitse construc teurs een proef bank tot hun be schikking. Maar nooit lanceerde zij iets, dat zij hadden ontwor pen. Twee andere principes van het Duitse ontwerp waren de plaatsing van de instrumenten in de staart teneinde inspectie te vergemakkelijken en het Vrij en onbelemmerd is nu nog het uitzicht voor badgast en inwoner op het strand bij Vrouwenpolder. Maar daér, «aar deze vreemdelinge nu haar blik op- richt, on dat punt zal straks de afsluitdijk liggen, die van het Drie Eilandenplan een feit zal maken. Dan zal het gedaan zijn met het uitzicht op de zee en inplaats van de eindeloze uitgestrektheid van wa ter en wolken, zal de zakelijke con structie van een forse dijk de aan dacht. onverbiddelijk opeisen. De be oogde veiligheid vraagt offers, óók van het natuurschoon starten van. de brandstofpomp met gecomprimeerde gassen. Het hoofddoel van het „Duitse Col lectief" was volgens het rapport van Goettrup om het eigen gewicht van de raket zo laag mogelijk te houden teneinde de nuttige lading te kunnen opvoeren. Dit is weliswaar het doel van alle ontwerpers van raketten, maar de Duitsers voerden dit tot het uiterste door. Zij gingen uit van het principe, dat een onderdeel, dat je weglaat, ook geen moeilijkheden kan veroorzaken. Ma&r het is natuurlijk ook zo, dat een weggelaten onderdeel last kan veroorzaken, omdat het er wel be hoort te zijn! In ieder geval: De Russen bouwden nooit de raket, die Project-R-14 was sers te ver ging. Natuurlijk vertel den de Russen de Duitsers nooit of zij van hun ontwerp gebruik zouden maken. De Duitsers wisten, dat de Russen de plannen bestudeerden maar zij heb ben het gevoel, dat het daar ook bij bleef. De Duitsers waren in 1945 en 1946 naar Rusland overgebracht. In 1950 gingen er geruchten, dat zij naar huis zouden worden gezonden. Daarop volgden geruchten, dat er op 't raketten-proef-terrein iets mis was gegaan. Niettemin werden zij nog arie jaar vastgehouden. Toen kwamen de Russen tot de conclusie, dat zij niets van hun. gevangenen konden leren en zonden zij hen naar huis terug. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ f§ In een vorig artikel deed Wil- M H ly Ley de wat teleurstellende mededeling, dat eigenlijk geen enkele werkelijk belangrijke raketdeskundige uit Duitsland naar Rusland was overge- bracht om aan Russiche Spoet- niks te werken. Hier vertelt hij, wat de paar Duitsers, die wél in Rusland terecht kwa- H men, daar precies hebben uit- H gevoerd. m llllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllIIlllllllllllllllllllI Bouw T. H. te Eindhoven wordt versneld Het bouwtempo van de Technische Hogeschool te Eindhoven worflt met een jaar versneld. Niet in 1964 doch op 1 september 1963 zal de bouw van de Technische Hogeschool gereed zijn om de te verwachten 1800 studtenten te kunnen opvangen. Bovendien wordt het aantal nuttige vierkante meters van 54.000 op 89.000 gebracht. Omgerekend in geld is dit een stij ging van 53 miljoen tot 86 gulden. De kosten van de gebouwen en de complete inventaris worden geschat op 122.500.000 gulden. Dit heeft de ar chitect. ir. S. J. van Embden mede gedeeld in een uiteenzetting die hij m een der zalen van de Technische Hogeschool over de herziene bouw plannen gaf. STALIN IN SCHIJNWERPERS Reorganisatie verscheurt gezinsleven. In Tsjechoslowakije is thans een drastische onischolingscampagne aan de gang. Tienduizenden ambtenaren onderwijzers, officieren en veel ad ministratief fabriekspersoneel heb ben het berucht geworden ontslag briefje gekregen. Naar schatting zijn ongeveer honderdduizend mannen op straat gezet, maar niet voor lange tijd. Ze worden tewerkgesteld in de mijnen en de zware industrie, waar een groot tekort aan arbeidskrachten heerst. Officieel heette het in een regerings decreet, dat „het bestuursapparaat en het bedrijfsleven ingrijpend zou den worden gereorganiseerd". Het volk. dat altijd bedachtzaam en ne gatief op nieuwe maatregelen van het rode Praag reageerde, besteedde er weinig aandacht aan, maar nu be gint het te beseffen, hoe diep deze hervorming ingrijpt in het gezinsle ven. Het weet intussen, wat de ei genlijke bedoeling van de machtheb- bei's in het Hradcany is. Het nieuwe besluit is bedoeld om de ambtenaren, die niet tot de partij behoren, te eli mineren. Minister-president Siroky heeft gezegd, dat het bestuursappa raat volledig betrouwbaar moet zijn. En het communistische regeringsol- gaan schivef, „dat het massale ont slag een effectieve maatregel is tegen „klasse-vijandige elementen en an- re individuën zonder ideologische rijpheid". De verplichte omscholing treft tien duizenden gezinnen. De mannen, die altijd bureauwerk verrichtten, moeten hun steden verlaten en naar de mij nen, fabrieken of de landbouw gaan. Een andere keus hebben ze niet. Pro testeren heeft geen zin, want dit zou onvoorwaardelijk dwangarbeid bete kenen. Verscheidene vrouwen, die te gen de overplaatsing van hun man in verzet kwamen, zijn voor zover ze een betrekking hadden op staande voet ontslagen. Ze zijn door de staatspoli tie opgehaald en ergens in de land bouw, ver van huis, tewerkgesteld. Achtergebleven kinderen zijn in een opvoedingstehuis van de staat ge plaatst. Andere vrouwen, die geen baan had den, hebben bijverdiensten buitenshuis moeten zoeken. Ze hebben hun wonin gen moeten ontruimen, omdat ze de huur niet meer konden opbrengen. Talloze gezinnen, die in betrekkelijk goede welsïand leefden, zijn uit elk aar gedreven. Op de stations spelen zich bij het vertrek van elke trein tragische taferelen af. De hervorming van het bestuurs- wezen en het bedrijfsleven heeft het karakter van een massa-depor- tatief gekregen. Intussen staat het reusachtige Stalin-monument nog uitdagend en in volle glorie in het Praagse stadsbeeld. Het veer tig meter hoge gevaarte wordt keurig onderhouden en het is se dert kort weer geïllumineerd. Advertentie Weldadige verkwikking brengt men aan elk «iekbed met een flea 4711 Eau de Cologne- Juiat in de verbruikte lucht van de ziekenkamer ia haar lente-frisse geur de zo welkome hulp-en verkwikking voor de zieken. Het juiste geschenk voor tiekenbetoekt 4711 Echte Eau de Cologne Adelbrieven in strijd tegen baldadigheid Iedere Nederlander kan voor een lut tel bedrag (slechts één gulden) van adel worden, zo heeft het comité Nationale Campagne tegen Baldadig heid bekend gemaakt. Een ieder, die verklaart „als na tuurvriend liefde te hebben voor al les wat leeft en groeit en als be schaafd Nederlander respekt te heb ben voor de eigendommen van an deren" kan zich in het bezit stellen van een „Adelbrief voor de burger", die door het comité beschikbaar wordt gesteld. De houders van adelbrieven krijgen op vertoon ervan een belangrijke reduktie op de toegangsprijs van een aantal toeristische evenementen in praktisch alle provincies. (Avifauna, Alphen a.d. Rijn; Dierenpark, Amersfoort; Duinrell, Wassenaar; Rondvaartdienst „Spido", Rotter dam; Friese Merentocht, Leeuwar den; Dieren- eriwogelpark „Anima- lïe", Eindhoven; Noorder Dieren park, Emmen; Bloemencorso, Zun- dert; Miniatuur Walcheren te Mid delburg en het grotten-aquarium te Valkenburg). Het comité, dat enkele maanden ge leden werd opgericht, beijvert zich om door betere voorlichting de om vangrijke schade te reduceren, die jaarlijks wordt aangericht door het kapotgooien van ruiten en lantaarn bolletjes, het bekrassen van auto's en deuren, vernielingen op bouwwer ken, het afrukken van takken, het uithalen van vogelnestjes en tal van andere vandalistische neigingen, waarmee een schrikbarend groot deel van de jeugd behept blijkt te zijn. Het Poolse toeristenschip „Ma- zowse", dat z'n eerste bezoek van de ze zomer aan Kopenhagen heeft ge bracht, heeft de Deense hoofdstad verlaten met tien passagiers minder dan waarmee het gekomen was. Zes of zeven van de achtergeblevenen hebben in Denemarken politiek asyl gevraagd. Nieuwe politieke partij in Engeland opgericht In Engeland is een nieuwe politieke partij opgericht, die zich maandag aandiende onder de naam van „Eli zabethan party". De partij kondigde aan vijftig kan didaten voor de volgende algemene verkiezingen te zullen aanwijzen. De eerste aangewezen kandidaat is de 44-jarige journalist, Frederick Guest. In een brief aan zijn kies district, Ealing North, verklaarde hij dat de partij gevormd is om te strijden tegen „het defaitisme en het verval van de oude partijen", die ons land verraderlijk hebben verkocht, en er een satelliet van de Verenigde Staten van maakten". De partij zou voorts strijden voor hogere ouderdomspensioenen en voor de terugtrekking der Britse troepen uit Duitsland. RECORDHOOGTE BEREIKT Aantal hulpontrangende landen tot 132 gestegen Het uitvoerend orgaan van de Ver enigde Naties voor de technische hulpverlening aan economisch onvol doende ontwikkelde gebieden, de Technical Assistance Board, heeft aan de economische en sociale raad der Verenigde Naties het verslag van zijn werzaamheden in 1957 aan geboden. Hieruit blijkt dat, binnen het kader van het in 1950 ontwikkel de uitgebreide programma, dc waar de van de technische hulpverlening in 1957 de recordhoogte bereikte van OPINIES EN GEWOONTEN VAN T.V.-KIJKERS Aantal voorstanders van reclame in t.v. neemt steeds toe De Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in Den Haag heeft tussen 2 februari en 8 maart van dit jaar een onderzoek ingesteld naar de opinies en kijkgewoonten van het Neder landse televisiepubliek. Deze enquête waarbij 1250 bezitters van een tele- visietoesteld ondervraagd zijn, is een vervolg op het onderzoek, dat de stichting tussen 19 mei en 15 juni 1957, eveneens in opdracht van de N.V. Thabur en Graetz, heeft inge steld. De bedoeling van de tweede enquête is geweest een inzicht te krijgen in de kijkgewoonten gedu rende de wintermaanden. De gemiddelde kijkdichtheid dit is het aantal kijkers van 2 jaar en ouder bij een bepaald programma, uit gedrukt in procenten van het aantal dat op dat moment had kun nen kijken blijkt sinds het vorige onderzoek te zijn gestegen van 45 tot 52. De grootste kijkdichtheden werden geconstateerd bij het jour naal en weerbericht (66 pet.), tele visiespelen en toneel (62 pet.), varié té e.d. (58 pet.), en speelfilms (54 pet.). Voor de zondagavonden ligt deze volgorde iets anders, n.l. op de eer ste plaats tv-spelen en toneel, ver volgens variété e.d., speelfilms en quiz e.d. De rubriek opera's kreeg op de zon dagavonden een relatief hoge en de rubriek journaals een relatief lage voorkeur. Van de geënqueteerden verklaarden zich 36 spontaan voor reclame in de televisie tegen 26 pet. bij de eerste enquête. Het percentage van degenen, die be reid waren reclame in de televisie te accepteren als de dan verkregen hogere opbrengsten besteed zouden worden voor verbetering van de pro gramma's of uitbreiding van de zendtijd, bleef nagenoeg onveran derd (41 pet.). In totaal bleken 77 pet. van de ondervraagden (v.j. 68 pet.) geen bezwaar te hebben tegen reclame in de tv-uitzendingen. Bij deze 77 pet is inbegrepen een aan tal van 35 pet. dat ook niet tegen een verhoging van het kijkgeld ge kant zou zijn. Het percentage van de gezinnen, dat buitenlandse uitzendingen kan ont vangen, daalde in de loop van 1957 ran 37 tot 32 pet. Deze teruggang is 't, dat ten veroorzaakt door het feit, gevolge van de bouw van steunzen- ders meer toestellen met een be perkte ontvangstmogelijkheid zijn geplaatst. Duitsland blijkt op maan dagavond relatief veel kijkers te trekken, de concurrentie van Bel gië is minder groot. In een kwart van het aantal gezin nen met een televisietoestel bedroeg de kljkfrequentie dat is het aantal programma-onderdelen waarnaar het gezin wekelijks kijkt, uitgedrukt in procenten van het totaal aantal pro gramma's 91 pet of meer. Een op iedere tien personen in een met een tv-toastel men in een gezin kijkt praktisch naar alle programma's. Van de vrou wen, welke ouder zijn dan 30 jaar, kijkt een op de vijf naar alle pro gramma's. In 70 pet. van het totaal aantal „tv-gezinnen" luistert men tij dens de televisie-uitzendingen nooit naar de radio. In de drie noordelijke provincies, al dus het rapport, is de stijging van het aantal televisie-apparaten per duizend gezinnen tussen 5 februari en 1 december 1957 relatief groot ge weest, n.l. van S tot 15. In Zeeland steeg In dezelfde periode het aantal toestellen per duizend gezinnen van 9 tot 2L Het aantal aanwezige televisietoe stellen tijdens* de periode van onder zoek wordt geschat op ruim 300.000 waarvan ca. 270.000 in gezinnen. Het aantal kijkers per programma-on derdeel lag tussen de 300.000 en de 1,1 miljoen. 81,5 miljoen dollar, ruim 1 miljoen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. Het aantal regeringen dat hiervoor financiële bijdrage verstrekte is in het verslagjaar gestegen van 77 op 84, terwijl het aantal hulp- ontvangende landen en gebieden van 103 tot 132 toegenomen is. Als belangrijkste gebeurtenis wordt genoemd de beslissing van de alge mene vergadering der Verenigde Na tie in december 1957 om een speciaal fonds in te stellen voor het ten uit voer brengen van bepaade funda mentele projecten, die niet onder het uitgebreide programma van 1950 val len. Hoewel de financiële basis voor de hulpverlening voor 1958 verzekerd is, beveelt de bond een verhoging der bijdragen aan ten behoeve van het speciale fonds en terwille van de noodzakelijke bescheiden uitbreiding in de volgende jaren. Mede dank zij <Je gestegen financiële zekerheid konden de nodige deskun digen beter worden geselecteerd, waardoor een verbeterde kwaliteit van de uitvoering kon worden ver kregen. Gewaarschuwd wordt echter tegen de neiging om de deskundigen lager te honoreren, omdat hierdoor de animo van de besten onder' hen wordt verminderd. Van de bijna 3200 deskundigen, die in 1957 hun medewerking verleenden aan de diverse probrammas waren 227 Nederlanders. Naast de voortzetting der werkzaam heden die reeds in vorige jaren wa ren begonnen, zijn o.a. in drie zelf standig geworden landen in Afrika, t.w. Marokko, Tunis en Ghana op een breed veld nieuwe projekten aan- fevat. Deze hadden zowel betrek ing op de industriële en landbouw ontwikkeling, opleiding enz., als op de bestrijding van ziekten en de ver betering der sociale en administra tieve wetgeving In het Verre Oosten is de water kracht ontwikkeling van het beneden bekken van de Mekong voortgeschre den onder toezich van een commissie van vertegenwoordigers uit Laos, Cambodja, Siam en Vietnam. Naast de steun uit het hulpprogramma der Verenigde Naties, werden hierbij grote sommen gebruikt die door be paalde landen afzonderlijk werd ver strekt. RAPPORT VAN OPVOEDKUNDIGEN „Cultus van gemakzucht gekweekt" Een groep Amerikaanse opvoedkun digen heeft het onderwijsstelsel in de Verenigde Staten scherp gekriti seerd, omdat het te weinig moge lijkheden zou bieden en niet geschikt zou zijn om aan de eisen van deze tijd het hoofd te bieden.. De opvoedkundigen, die een onder zoek in deze kwestie hebben inge steld op verzoek van het „Rockefeüer Brothers Fund", willen het stelsel binnen tien tot vijftien jaar geheel veranderd zien. In die tijd zal in plaats van 14 miljard dollar per jaar zoals nu het geval is, 30 miljard dol lar voor onderwijs moeten worden uitgegeven. Vele opvoedkundigen en werkgevers huldigen volgens het „Rockefeller Fund teveel aan een college-diploma Daarnaast zouden er teveel schoolsy stemen zijn waarbij iedere student automatisch elk jaar overgaat. Er zou op grote gahaal mat tales- ten zijn gemorst omdat men ne gers en vrouwen niet voldoende in de gelegenheid heeft gesteld voor studie. Ook zouden sommige delen van het land en bepaalde lagen van de bevolking zijn ver waarloosd. Daarnaast zou een „cultus van ge makzucht" zijn gekweekt, waardoor „eenvormigheid, zekerheid en kom fort de idolen van de dag" zijn ge worden. De onderzoekers adviseren, dat niets moet worden gespaard om de talen ten van de beste twee procent van de leerlingen van de middelbare scho len te benutten. „De crisis in ons wetenschappelijk stelsel is niet een uitvinding van kranten, geleerden of het pentagon. Het is een echte crisis... De Sowjet- Unie is niet de oorzaak van de crisis. De oorzaak van de crisis is de adem benemende vaart waarmee we in de ze technologisch era zijn terecht ge komen. De Sowjet-Unie heeft ons de ze realiteit alleen maar beter be wust doen worden", aldus het rap port van da opvoedkundigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7