Gemeenten behoeven huwende onderwijzeres niet te ontslaan Internationaal chr. vakverbond houdt 13e congres in Genève NEDERLAND NEEMT DEEL AAN INTERNATIONALE REGELING KLANKBORD WOENSDAG 25 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT. Wijziging lager-onderwijswet aanvaard Ver keer sonder wijs wordt op lagere school verplicht gesteld (Van onze parlementaire redacteur) De gemeentebesturen zullen, als de dinsdag in de Tweede Kamer aangenomen wijziging van de lager-onderwijswet 1920 is afge kondigd, niet meer verplicht zijn een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, te ontslaan, hoewel zij de bevoegdheid houden om een verordening in het leven te roepen, waarin bepaald wordt, dat de huwende onderwijzeres wél moet worden ont slagen. Voorts wordt, bij de inwerkingtreding van de wijziging, ver- keersonderwijs op de lagere scholen verplicht gesteld. Het zang onderwijs wordt uitgebreid met muzikale vorming. Het Spaans wordt op de ulo-scholen facultatief leervak. De zesjarige lagere basisschool wordt regel en er zal bij het lager onderwijs ge durende 1040 uren per jaar les worden gegeven. De Kamer besloot hiertoe door aan neming van het wetsontwerp tot wijziging van de lager-ondei-wijswet 1920 met 69 tegen 20 stemmen. De tegenstemmen kwamen van de enige aanwezige S.G.P.-er ir. Van Dis en van negentien leden van de K.V.P.- fractie, die er bezwaar tegen hadden dat in de wet niet met zoveel woor den opgenomen zal zijn, dat de ge meenten de bevoegdheid hebben de huwende onderwijzeres te ontslaan. Vooraf is over de mogelijkheid van ontslag van de huwende onderwijze res een heftige strijd gevoerd. Het wetsontwerp bepaalde, dat de ge meente niet meer „verplicht" is een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, te ontslaan, maar dat zij daartoe wel de „bevoegdheid" houdt. De heer Van Sleen van de P.v.d.A. had echter een amendement inge diend, dat bedoelde te voorkomen, dat in de wet de bevoegdheid van het gemeentebestuur om de huwen de onderwijzeres te ontslaan, wordt vastgelegd. Hij wilde de desbetref fende bepaling schrappen. Dinsdag kwam daar nog een amen dement van de lieer Toxopeus van de V.V.D. bij om kort en krachtig in de wet te bepalen, dat een onder wijzeres niet kan worden ontslagen op de enkele grond, dat zij in het huwelijk treedt. GEMAKKELIJKSTE WEG. Jkvr Wttewaall van Stoetwegen van de C.H.U., die tegen het ontslag van de huwende ambtenares en van de huwende onderwijzeres is. zei dat in de lager-onderwijswet niets over het ontslag van de huwende onderwijze res behoort te staan. Daarom zou zij niet stemmen voor het amende ment van mr. Toxopeus, maar wel voor dat van de heer Van Sleen, deelde zij mee. Haar fractievborzitter, de heer Tila- nus, was het niet met haar eens. Hij gaf de voorkeur aan de tekst van het wetsontwerp en verklaarde zich te gen beide amendementen, evenals trouwens de heren Roosjen (a.r.) en Peters (k.v.p.), die hun argumenta tie o.a. baseerden op de gemeente lijke autonomie. Minister Cals zette nog eens uit een, dat er twijfel bestaat om trent de bevoegdheid van de ge meentebesturen om de onderwij zeres, die in het huwelijk treedt, te ontslaan als deze bevoegdheid niet duidelijk in de wet is ver meld. Hij wenste de zekerheid, dat de gemeentebesturen wel een huwende onderwijzeres kunnen ontslaan. Als het amendement van de heer Toxopeus zou worden aangenomen, dan zou hij als minister van O. K. en W. ten aanzien van de onderwij zeressen een ander beleid moeten gaan volgen als door het kabinet voor de ambtenaren in het rijksamb tenarenreglement is vastgelegd. Dat zou allerlei consequenties heb ben, die hij niet aandurfde. De lijn zou dan namelijk voor de ambtena ren moeten worden doorgetrokken. Hij verklaarde het amendement on aanvaardbaar. De heer Toxopeus (v.v.d.) schrok daar niet voor terug. Ook niet voor de aan zijn amendement ver-bonden consequenties. Integendeel, ze zou- dim hem welkom zijn. VERWORPEN De Kamer verwierp zijn amendement met 36 tegen 82 stemmen. Vóór wa ren de V.V.D., de communisten, de heer Duynstee van de K.V.P. en 19 leden van de P.v.d.A. Verscheidene P.v.d.A.'ers stemden tegen het amendement. Het amendement-Van Sleen nam de Kamer daarna aan met 71 tegen 46 stemmen. Vóór waren de P.v.d-A., de V.V.D., de communisten, 6 christe- lijk-historischen en 5 K.V.P.'ers. Tenslotte dokterde de Kamer enige tijd aan een regeling, die voorkomt, dat gemeentebesturen die het ont slag van de huwende onderwijzeres niet wensen, nog net voor de inwer kingtreding van de nieuwe bepalin gen verplicht zijn om op grond van de oude bepalingen de huwende on derwijzeres te ontslaan. De heer Van Sleen had een amendement van die strekking ingediend, doch hij trok het in, nadat de minister had voorge steld de wijzigingen van de la ger-onderwijswet 1920 te laten ingaan op 1 januari 1959, doch de bepaling betreffende de hu wende ambtenares reeds op 1 september 1958. TEGEN VERVUILING VAN ZEE DOOR OLIE Televisie (Slot van nag. 1) remd verlangen naar amusement de commerciële televisie direct willen accepteren. Als de programma's maar beter en uitgebreid voTden, neemt men de re el:-, me wel op de koop toe. Blijkens de enquête van de Ned. Stichting voor Statistiek was drie kwart van de toestelbezitters gepor teerd voor reclame. Ook in dat opzicht zal men de te- levisietoestelbezitters eniger mate tegen zichzelf dienen te beschermen. De ontwikkeling van de commerciële televisie (en de commer ciële radio) is in het. buitenland niet zodanig dat men daarover onverdeeld enthousiast kan zijn. De buitenlands commerciële programma's zijn weids waar uiterst deskundig in elkaar ge zet, maar zij liggen geheel in de sfeer ven de goedkope massa-propaganda. Die weg zal men in Nederland zeker niet moeten gaan. En aangezien er in Nederland geen ruimte zal zijn voor een aparte com merciële televisie-explodtatie naast een niet-commerciéle, zal men het moeten zoeken in het opbouwen van een systeem, waarin de niet-commer- cicle televisie toonaangevend blijft. WEG Een 60-jarige vrouw uit Stock holm heeft aan een waarzegster een bedrag van 1200 gulden betaald, sa men met twee eieren. Van haar kwaal waarvoor ze de waarzegster in de arm had genomen, is ze echter nog niet at De eerste keer dat de vrouw bij waarzegster kwam. adviseerde d- laatste naar cliënte een ei en 400 gul den te leggen op een graf. Dit diend te gebeuren in de nacht bij afnemend i maan. De vrouw luisterde naar de raad. Ze bereikte er echter niets mee. De waar zegster gaf haar daarna de raad het nogeens te proberen, maar nu met het dubbele bedrag. Ook deze raad werd opgevolgd. Weer -/onder resultaat... Toen was het vertrouwen echter weg gelijk met de waarzegster, die was ook niet meer te vinden. In zuidelijke Noordzee geen lozing van olie (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft, zich in haar vergadering van dinsdag ver enigd tot goedkeuring van het op 12 mei 1954 in Londen gesloten in ternationaal verdrag ter voorkoming van de verontreiniging van de zee door olie en met een wetsontwerp, dat voorschriften inhoudt, om de toe passing van de bepalingen van liet verdrag voor Nederland en Neder lands Nieuw-Guinea mogelijk te ma ken. Het sterk toegenomen verbruik van stookolie voor de voortstuwing van schepen heeft geleid tot een opval lende vervuiling van zeeën, kusten en havenwateren door de lozing van de afgewerkte olie. Deze verontreini ging heeft op haar beurt weer scha delijke gevolgen voor het strandle ven, het toerisme en de zeevisserij. En bovendien veroorzaakt zij sterf te onder de zeevogels. Vooral in noordwest-Europa wordt ernstige overlast van dit vervuilingseuvel on dervonden. Op de conferentie van 1954 is ko men vast te staan, dat een in te stellen „totaal uitpompverbod" op korte termijn niet kan worden ver wezenlijkt, Er is dus naar een an- Mannen van het eerste Engelse ba taljon van de „Welse fuselierson- derzoeken hier het balkon van een huis op een heuvel-helling juist bui ten het dorp Kourdhali in het Troo- dos-gebergte op liet eiland Cyprus dat vrijwel geheel werd vernield door een hevige explosie. In de puin hopen, waarin een fellé brand woed de, toen veiligheidstroepen ter plaat se aankwamen, zijn enkele doden aangetroffen. Men neemt aan, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan in een slaapkamer op de zolderverdie ping, toen men daar inet springstof fen bezig was. In de puinhopen werd namelijk munitie gevonden. De aan grenzende huizen liepen vrijwel geen schade op. dere oplossing gezocht. Zij werd ge vonden in de instelling van zones, waarbinnen het behoudens in bij zondere gevallen verboden is de zogenaamde duurzame oliën en resi duen daarvan te lozen. Als algemene breedte der zones is aangenomen 50 zeemijlen uit de.kust. De mogelijkheid werd echter geop perd in speciale gevallen hiervan af te wijken. Ten aanzien van de Noord zeekusten is van deze afwijkingsmo gelijkheid gebruik gemaakt. De conferentie besloot, dat de breed te der zones langs deze kusten voor België, Groot-Brittannië, Denemar- Accountant tot 10 maanden veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 62-jarige accountant J. uit Wassenaar veroordeeld tot een gevangenistraf van tien maanden metaftrek. Hij werd ervan verdacht valse belansen, verlies- en winstre keningen van de S. A. Agenee Ma ritime T. den Hartigh te Antwerpen over de jaren 1951 tot en met 1953 te hebben opgemaakt, hetgeen hij heeft toegegeven. Verdachte ontkende de overige pun ten van de dagvaarding, te weten geldsbedragen, tot een totaal van circa 11.000,—, van de Nederlandse girorekening van de Belgische N.V. op zijn eigen rekening te hebben overgeschreven en het zich toeëige- nen van 14.000, Op enkele onderdelen van de dag vaarding werd hij vrijgesproken. De rechtbank heeft rekening gehouden met het feit, dat hij de enige was die de financiële situatie van de N.V. kon overzien en er niemand was, die hem kon controleren. De eis was drie jaar met aftrek. ken, de Bondsrepubliek Duitsland en Nederland op 100 zeemijlen wordt gesteld. Dit betekent, dat de gehele zuidelijke Noordzee verboden gebied voor het lozen van olie zal zijn. Het verdrag verplicht de beheer dersvan havens binnen 'n tijdvak van drie jaren na de inwerking treding er van te zorgen voor in richtingen, die geschikt zijn tot het in ontvangst nemen van olie resten. Mej. J. A. E. G. van Waesberge, de inspectrice van het kleuteronderwijs in Brabant en Zeeland, opende gis termiddag de nieuwe chr. kleuter school aan het Veer se Bolwerk te Middelburg. Zij knipte daarvoor een lint door met een schaar, die zij aan geboden kreeg van de 6-jarige Dine- ke van Keulen en de even jonge Reinder Hogendorf. Foto P.Z.C.) Nederland is bereid raket te bouwen Nederland is uitgenodigd toe te tre den tot de combinatie van Frankrijk, Duitsland en Italië, die gaan samen werken bij het ontwikkelen en pro duceren van geleide projectielen, jectielen. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen, maar er be staat de principiële bereidheid om deel te nemen met de produktie van de Amerikaanse luchtafweerraket „Sidewinder". Deze raket wordt door vliegtuigen gelanceerd en zoekt zelf zijn doel. De Nederlandse industrie is in staat dit type in zijn geheel te maken. Er zijn echter nog enkele be langrijke hindernissen van politieke en vooral financiële aard. Deze zijn thans in Den Haag en bij de NA.V.O. in studie. Voor Nederland is de beslissende factor op welke financiële basis de industrie orders kan krijgen. Er zijn reeds voorlopige berekeningen gemaakt, waaruit blijkt, dat de kos ten van een „Sidewinder" bij een produktie van enkele tienduizenden stuks tussen de tien- en twintigdui zend gulden zullen liggen. Dat noopt tot een zeer voorzichtig beleid bij de voorbereidingen. KERKEN IN DUITSLAND TEGEN GLIJDENDE WERKWEEK Behandeling van vraagstukken over verkorting arbeidsduur Van 25 tot 28 juni houdt liet Internationaal Christelijk Vakver bond (I.V.C.) in het Stedelijk Casino te Vevey (Zwitserland) zijn dertiende congres. Dit congres, onder leiding van Gaston Tessier, voorzitter van het I.C.V. wordt bijgewoond door verte genwoordigers van talrijke regeringen, internationale instellin gen en niet name de Uno, de Unesco, de F.A.O., de E.G.K.S., de O.E.E.S., de raad van Europa, de Europese Gemeenschappelijke markt, enz. alsmede door de kerkelijke overheden. Op het con gres hoogste orgaan van liet I.C.V. zullen 250 afgevaar digden van de bij het I.C.V. aangesloten organisaties uit Europa, Afrika, Latijns-Amerika, Canada en Vietnam, zich uitspreken over het waagstuk inzake de verkorting van de arbeidsduur. In dit verband worden twee rappor ten ingeleid over: 1. de verkorting van de arbeids duur als onverminderde eis van de vakbeweging, door G. Levard, alge meen secretaris van het Frans chris telijk vakverbond (C.F.T.C.); 2 de stand van de werkgelegenheid als grondslag voor de verkorting van de arbeidsduur, door dr. Busse van het christelijk vakverbond uit het Saargebied. Over het vraagstuk van de glijdende werkweek, dat vooral in Duitsland bijzonder actueel is, zullen enkele beschouwingen aan de congressisten worden voorgelegd. Het activiteitsverslag van de secre taris-generaal behandelt de grote lijnen van de politieke ontwikkeling in de laatste jaren en wijdt bijzonde re aandacht aan de evolutie van de vakbeweging en de ontwikkeling van het levenspeil in de verschillende continenten. In zijn rapport over het vraagstuk van de „glijdende werkweek" komt S. Weidner van de Duitse Christelijke vakbeweging tot dc conclusie dat men zich op dit stuk moet „houden voor het begin". Hij herinnert er aan dat tussen de industriebond Metall D.G.B. in Noordrijn-Westfalen en de werkgeversorganisaties van de zware metaalindustrie een collectief con tract werd gesloten, drt 1 .rekking had op deze glijdende weri. eek. Zowel de I.G.-Metall als het werkge- versbond waren van mening en nog dat een verkorting van de werktijd alleen mogelijk is als de zondag in het algemeen arbeidsritme wordt opgenomen. De rapporteur stelt vast. dat de bei de grote kerkgemeenschappen iri Duitsland, de protestantse en de ms-katholieke, het scherpste pro test tegen deze poging tot omkering van alle waarden hebben laten ko ren. De confessionele arbeidsorgani saties van beide belijdenissen heb ben deze protestacties ondersteund, Er is altijd werk geweest, dat op zondag moest worden verricht, bij voorbeeld in geval van overmacht, de verzorging van zieken in de zieken huizen en tehuizen, politie, het ver keerswezen, het hotel en restaurant bedrijf, openbare nutsbedrijven, enz., aldus het rapport. Nog nooit heeft een kerkelijke, instantie in Duitsland of elders in de beschaafde wereld, het idee gehad zich tegen deze voor de maatschappelijke samenleving der mensen noodzakelijke werkzaamhe den te verzetten. Wat evenwel thans de beide ker ken in Duitsland en haar organi saties in het geweer gebracht heeft, is het feit, dat nu een „uit zonderingstoestand" wettelijk tot „normale toestand" zal worden ge proclameerd, hoewel er in Duits land en zijn landelijke gewesten veel wetten zijn, die de zondags- arbeid principieel verbieden. Concreet wil dat zeggen, dat voor taan een arbeider, die onder de toe passing van het contract valt, zon- dagsarbeid niet meer kan weigeren hoewel hij zich in geweten ver plicht voelt, de zondag te heiligen - omdat hij dan contactbreuk pleegt en daardoor zijn aanspraak op be houd van zijn arbeidsplaats verlie zen zou. Zijn godsdienstige, zedelijke en ethi sche gevoelens worden opgeofferd aan de rendabiliteit van zogenaamde „moderne" economische praktijken. En uitsluitend daartegen keren zich de protesten en waarschuwingen uit beide kerkelijke kringen. „Een der gelijke maatregel, aldus het memo randum, van het sociaal- ethische comité van de Evangelische Kerk verstoort de cliristelijk vrije zondag en maakt een heiliging van deze rustdag, zoals d)4- door god geboden is, pr"'-J*sch onmogelijk." Het Wereldgebeuren j Achter het gordijn Afkeer van het stalinistische" beleid en van het breidelen der nationale aspiraties vormden in het najaar van 1956 de achtergrond van de revoluties in Polen en in Hon garije. Het verschil was, dat in Po len andere mensen aan de macht konden komen via een onbloedige omwenteling, en dat de Hongaren de oude marionetten niet konden wegkrijgen zonder met geweld in opstand te komen. In Polen waren het na de omwenteling nog altijd communisten, die het heft in handen hadden. In Hongarije kwam een ver bond van alle kritische krachten tot stand. Al deze omstandigheden maakten, dat de Russen die een wer kelijk democratisch Hongarije nooit zouden aanvaarden, in Polen niet maar in Hongarije wél gewapender hand ingrepen met het gevolg van hernieuwde kneveling van het volk en met gevolg van Nagys verrader lijke gevangenneming en zijn te rechtstelling die vorige week de we reld versteld deed staan. Polens minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki is niet een communist „van huis uit". Maar hij heeft na de Tweede We reldoorlog ijverig zijn best gedaan om een fusie totstand te brengen tus sen de socialistische partij waarvan hij lid was en de communistische. In 1948 slaagde die fusie en het spreekt vanzelf dat het geluid van de socialisten in de nieuwe groepe ring al spoedig door dat van de com munisten werd overstemd. De „sta linisten" wonnen in de jaren die volg den steeds meer aan invloed. En Ra packi, die het tot minister van hoger onderwijs bracht, werd later gede gradeerd tot plaatsvervangend lid van het politieke bureau. Pas in mei 1956, na de „destalinisatie" die Kroesjtsjew had afgekondigd, werd hij weer volledig lid. In de regering kreeg hij de portefeuille van buiten landse zaken. Onder meer met het Slan voor een atoomvrije zone in lidden-Europa, waaraan zijn naam verbonden is, heeft hij grote bekend heid gekregen. Omdat zij strategisch voordeel zagen in dat plan, hebben de Russen het gesteund. In weste lijke kringen werd echter vermoed, dat Rapacki zijn plan niet had ge lanceerd om de Russen die strategi sche voordelen te verschaffen, maar onder meer om te zorgen dat de gro te Oosterbuur zijn greep op Polen niet opnieuw ooor middel van ra ketbases enzovoort zou verstevi- ren. Hoe dit zij: Rapacki heeft met lit plan in Polen een zekere popu lariteit verworven. Misschien was het daarom, dat hij het was die naar gisteren bleek vorige week het woord voerde op een bijeenkomst van de „Verenigde Poolse Arbeiderspartij" in de spoor- rijtuigenfabriek Cegielski te Poznan. Het was in deze fabriek, dat twee jaar geleden, eveneens in de tweede lelft van juni, tijdens een internatio nale jaarbeurs, de opstand van Poz nan uitbrak. Toen Rapacki vorige week sprak, was weer zo'n interna tionale jaarbeurs aan de gang. Was de Poolse regering bang, dat nu in deze „internationale" stad op even overtuigende wijze uiting zou wor den gegeven aan verontwaardiging, nu over de terechtstellingen in Hon- arije en dat zo'n demonstratie de 'oolse regering noodlottig kon wor den? Rapacki heeft de arbeiders volgens nog onbevestigde berichten genoegdoening gegeven met de mededeling dat de Poolse partij-se cretaris Gomoelka zeker niet in mei naar Boedapest zou zijn gegaan in dien hij iets van dit vonnis afgewe ten had. Dit was „zijn persoonlijke mening". Maar desgevraagd verze kerde hij, dat zijn collega's in de par tijleiding er niet veel anders over dachten. Nu bovendien de Poolse partij in een circulaire afkeuring te ken nen heeft gegeven over de te rechtstellingen in Hongarije, wordt het duidelijk dat de Russen met hun „afschrikwekkend voorbeeld" niet er in zijn geslaagd, allen die kritiek heb ben op hun manier van doen het zwijgen op te leggen. Niet zonder een gevoel van beklemming ver neemt men, dat er niet alleen in Joego-Slavië maar ook in Polen mannen zijn, die zich met woorden durven te keren tegen daden van een macht, die in haar brute geweld niets ontziet. ADAM RAPACKI ...kritiek in Poznan Eyskens belast met kabinetsformatie Koning Boudewijn heeft dinsda; r.-k. oud-premier Gaston de Eyskens belast met de vorming van een ge heel uit leden van zijn Christelijke Volkspartij (C.V.P.) bstaande rege ring. Het nieuwe kabinet zal niet over een meerderheid in het parlement kun nen beschikken. Pogingen om tot een coalitie met de socialisten en de li beralen te komen, zijn op niets uit gelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5