TOREN VAN HET BELFORT IN SLUIS DIT JAAR GEREED WALCHEREN ITALIAANS STROPERSDRAMA ROND MARINA VLADY MARKTBERICHTEN WOENSDAG 25 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 B COURANT. 5 (Slot van pag. „1958-", een „1959-' een „1958-", een „1959-" en een „1900-storting", telkens van een vrij belangrijk bedrag, toegezegd. De stichting zou haar werk uiteraard bekroond zien, als de grootse festi viteiten, die men bij de ingebruikne ming van het gerestaureerde stad huis in 1960 hoopt te organiseren, met de klank van de beiaard inge luid zouden kunnen worden „Want we mikken nog steeds op i960" verklaart burgemeester P. F. van Hootegem, „de herbouw verloopt naar wens, het tempo is zeer behoor lijk en overeenkomstig de verwach tingen". Zo kan de Slulse burgemeester met voldoening vertellen, dat het thans alleen nog gaat om de afwerking van het reeds water- en winddichte Bel fort. Met de afwerking van de toren de leibedekking zal men nog dit Jaar gereed komen, evenals met de „ruwbouw". Dan komt nog de afwerking De dienstvertrekken komen op de eerste verdieping; de begane grond blijft één grote 21 bij 10 meter me tende ruimte, die als burgerzaal, trouw- en raadszaal zal dienst doen. De bij de restauratie blootgekomen fundamenten van een „bijgebouw" zal men weer benutten voor een der gelijk bouwseltje, waarin archief, centrale verwarming en toiletten zul len worden ondergebracht. Jantje van Sluis, die in 1944 letter lijk van zijn voetstuk was gevallen en gehavend uit het puin te voor schijn kwam, staat nu voor het mu seum aan de Markt te wachten op zijn eerherstel Als vrijdag zo om streeks het middaguur de karavaan van de Tour de France door Sluis trekt van tien uur 's morgens tot één uur 's middags zullen de in de route liggende straten worden afge zet voor het passeren van reclame karavaan en renners zal Jantje er ook staan. In de twee laatste Jaren van de zes tien, dat hij niet uitzag over Sluis. Misschien krijgt hij na de karavaan de verdiende belangstelling van het wielerpubliek. Want de karavaan gaat voorbij, maar het Belfort blijft. Met weet dat in Sluis heel zeker. Overgangstoelage voor provinciaal personeel Invoering werkclassificatie en prestatiebeloning in studie Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om aan het daarvoor In aanmerking komend per soneel in dienst der provincie een tij delijke toeslag van S% op hun loon te verlenen. Zoals bekend werden de ze maatregelen onder meer ook reeds van toepassing verklaard voor het personeel der gemeente Middelburg. Deze toeslag zal in beginsel slechts kunnen gelden wanneer evenals bil het rijk een begin is gemaakt met de toepassing van werkclassificatie en prestatiebeloning. Indien de voor bereidende maatregelen daarvoor vóór 1 januari 1959 nun beslag krij gen, heeft de minister van binnen landse zaken er geen bezwaar tegen, dat per 1 april 1958 de overgangstoe lage wordt toegekend. In dit verband hebben de gezamenlijke colleges van Ged. Staten besloten een studiecom missie in te stellen, die op korte ter mijn zal adviseren over de wijze, waarop de werkclassificatie en de prestatiebeloning voor het daarvoor in aanmerking Jcomend provinciaal personeel kunnen worden ingevoerd. Voorts wordt voorgesteld voor de niet tot deze groep behorende ambte naren een voorziening te treffen, waarbij de looptijd van de bestaande salarisschalen voor lagere en middel bare ambtenaren wordt verlengd met een jaarlijkse periodieke verhoging. Verder worden in het ontwerp-beslult nog opmerkingen gemaakt betreffen de de betrekking van „inspecteur, hoofd van de nautische dienst'' een nieuwe betrekking kapitein als walkapitein, stuurman en hulpmachi nist, werkzaam bij de veerdiensten Zierikzee-Katseveer en Terneuzen- Hoedekenskerke. JANTJE VAN SLUIS wachtend op eerherstel (Foto 1 '.Z.C.J Districtswedstrijden van het Rode Kruis In Middelburg, Goes en Terneuzen In Middelburg, Goes en Terneuzen zijn zaterdag de districtswedstrijden van het Rode Kruis gehouden. De winnaars van deze wedstrijden zul len op 18 september tegen elkaar uit komen in Goes om het provinciaal kampioenschap. De wedstrijden te Middelburg zijn gewonnen door de hoofdstedelijke ploeg, in Goes gingen de heren van Krabbendijke en de dames van de ploeg uit de Ganzestad zelf met de eer strijken. In Terneu zen werd de gemengde ploeg uit Axel nummer een. Tijdens de wedstrijden in het Schut tershof te Middelburg eindigden de dames uit Middelburg en de heren uit Vlissingen op de eerste plaats. Ondanks deze eerste plaats voor de Vlis8lngers zullen zij op 13 septem ber a.s. in Goes niet deelnemen aan de provinciale wedstrijden, omdat hiervoor alleen gecombineerde ploe gen in aanmerking komen. De af deling Middelburg zal derhalve met een dames- en herenploeg in de Gan zestad vertegenwoordigd zijn. Bij de dames nemen slechts twee ploegen deel, namelijk die van Mid delburg en van Walcheren noord west. De helpsters kregen als op dracht bij enkele patiënten de ziekte te onderkennen, de patiënten te was sen en de bedden te verschonen. De jury bestond uit zuster L. van den Bent uit Koudekerke en zuster A. E. Vermaas uit Souburg. Zoals gewoonlijk hadden de heren- ploegen weer een heel wat spectacu lairder opdracht te vervullen. De zes deelnemende ploegen moesten name lijk hulp verlenen aan drie patiënten die bil een autobotsing gewond wa ren. Patiënt nummer een had „een hevig spuitende bloeding uit een wond in de linkerknieholte" en nummer twee had een schedelbasisfractuur. Bij de herenploegen was de jury mengesteld uit de doktoren D. N. van Gelderen, H. Frima en L. Sloos. De jury stelde de uitslag bij de he ren tenslotte als volgt vast: 1 Vlis singen *30 punten (van de 40 te be halen); 2 Arnemuiden I. 23; 3 Wal cheren west I, 19; 4 Middelburg, 19 (de commandant van de hoofdstede lijke ploeg behaalde de meeste pun ten); 5 Arnemuiden II, 13; 6 Wal cheren west II eveneens 13. In het Schuttershof te Goes luidde de uitslag bij de heren; 1 Krabbendijke; 2 Goes: 3 Kapelle I; 4 Kapelle II. Bij de dames was de uitslag; 1 Goes; 2 Terneuzen; 3 Krabbendijke. De wedstrijden stonden onder leiding van dokter R. Vermeer uit Goes. De herenploegen, die bestonden uit vijf man, moesten drie patiënten van een auto-ongeluk behandelen, terwijl de vier helpsters van de damesteams twee typhuspatiënten moesten ver zorgen. Het bleek een vrij moeilijke Jaarvergadering van het „Nut" te Vlissingen Het Nutsdepartement Vlissingen heeft tijdens zijn algemene vergade ring onder voorzitterschap van de waarnemend voorzitter, de heer N. Priester, in de vacature F. van de Velde Sr., de heer C. Jansen benoemd tot lid van het bestuur van de Nuts- spaarbank te Vlissingen. De heer J. Moll werd als bestuurslid van deze bank herbenoemd. Het ledental van het departement Vlissingen steeg in het afgelopen jaar tot 277. Er werden in 1957 vier toneelavonden georgani seerd in samenwerking met de Z^V.U. Het „Nut" verzorgde in hetzelfde sei zoen vijf kosteloze avonden, die goed werden bezocht. Het departement be zit aan middelen 40.407,96. Het bouwfonds voor de nieuwe kleuter school bevat een bedrag van 19.563,60. De rekening over 1957 vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 22.749,94. Het saldo bedraagt 5234,88. Inkomsten en uitgaven worden voor 1958 begroot op 21.780. Voor de bibliotheek is dit bedrag 3291,04. De subsidie van het departement aan de bibliotheek is verhoogd tot 1300. Inkomsten en uitgaven bedroegen in 1957 3473,45. Voor het eerst wordt aan het hoofd bestuur voor adviezen inzake het bi bliotheekwezen een bedrag van 50 Ker jaar afgestaan. De secretaris, de eer J. C. VerKerk, onthulde in grote lijnen de plannen voor het komende seizoen. Weer- zullen een tweetal le zingen worden gehouden. Gedacht wordt aan Den Doolaard en Alfred van Sprang. De derde avond zal wor den verzorgd door een voordrachts kunstenaar. Voor het vullen van de vierde avond houdt het bestuur zich aanbevolen voor suggesties uit de ledenkring. EXAMENS. Voor de aantekening Kraamverple- ging slaagden de verpleegsters A. Da- niëlse, C. J. v. d. Klooster en M. M. Marcusse, die hun opleiding ontvingen in het chr, ziekenhuis „Bethesda' te Vlissingen. Autobotsing bij Irislaan Dinsdagmiddag kwamen op de hoek Irislaan-Pres. Rooseveltlaan te Vlis singen een bestelauto, bestuurd door een zekere K. uit Goes en een perso nenauto, met aan het stuur G. uit Mid delburg, in botsing. K. verleende geen voorrang aan de personenauto. De bestelauto werd in de flank gegrepen en kwam te kantelen. K. moest met een hoofdwond naar het Bethesda- ziekenhuis worden overgebracht. Bei de voertuigen werden beschadigd. LAATSTE NIEUWS. Antillen wensen wijziging statuut In een gisteren gehouden bijeen komst hebben de Staten der Nederlandse Antillen met 12 te gen 9 stemmen een motie aangeno men, waarin oju de regering der Ne derlandse Antillen wordt uitgeno digd, over te gaan tot ontbinding der Staten. De motie was ingediend door staten leden, behorende tot de partijen, die deelnemen aan de regering der Ne derlandse Antillen, in een vergade ring van de Staten, waarin als enig onderwerp van bespreking aan de orde was gesteld de wenselijkheid ener herziening van het statuut van het koninkrijk en van andere rijks wetten. In de motie wordt onder meer eraan herinnerd, dat sedert het in werking treden van de nieuwe rechtsorde, herhaaldelijk meningsverschillen zijn ontstaan tussen de regering der Ned. Antillen en de regering van het Ko ninkrijk omtrent de Interpretatie van enige bepalingen van het sta tuut. De op het ogenblik onder de Antilli aanse bevolking heersende spannin gen in verband met het bestaande meningsverschil, maken het naar het oordeel der Staten gewenst, dat een uitspraak van het volk op korte ter mijn wordt verkregen. De correspondent van het A.N.P. te Willemstad tekent hierbij aan. dat statenontblnding betekent, dat binnen drie maanden verkiezingen moeten worden gehouden. Naar hij van welingelichte zijde vernam, zal het besluit tot ontbinding van de Staten en dat voor het houden van verkiezingen voor het einde van de maana verschijnen, moge lijk nog deze week. FILMS IN ZEELAND O.- EN W.-SOUBURG Verplaatsing speeltuin naar Julianastraat In een schrijven aan de raad stellen B. en W. van Souburg voor de speel tuin achter de Spoorstraat te ver plaatsen naar een terrein aan de Juli anastraat B. en W. verzoeken de raad daartoe een krediet van 5100 beschikbaar te stellen. Als financie ringsmiddel wil het college een ge deelte van een geldlening 4 133 000 bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten aanwijzen. B. en W. achten verplaatsing van de speeltuin noodza kelijk, omdat die te ver van de kin derrijke wijken afligt. De oorspronke lijke plaats aan de Van Turnhout straat, hoek WUhelmin ast raat was buitengewoon gunstig voor het be zoek. Nu liep het aantal leden van de speeltuinvereniging aanmerkelijk te rug. Wanneer het voorstel wordt aan genomen zullen de toestellen naar de Julianastraat worden overgebracht en zal daar een nieuwe omheining wor den aangebracht. Raad vergadert B. en W. van Souburg stellen aan de raad dier gemeente, die donderdag middag aanstaande om twee uur bij eenkomt, onder meer voor eervol ont slag te verlenen aan de heer A. A. Los, hoofd van de school met de bij bel, als lid en secretaris van de com missie tot wering van schoolverzuim. De heer Los is benoemd tot leraar aan een utl.o.-school te Groningen. Voorts stelt het college van B. en w. voor een salarisregeling voor de gemeentelijke vakleerkrachten vast te stellen ln overeenkomst met de richtlijnen van de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O. Verder ver meldt de agenda een voorstel om me juffrouw P. Wisse te Souburg te be noemen tot onderwijzeres in net vak kinderverzorging aan de v.g.l.o.-cur- sussen voor leerlingen van het open baar en het bijzonder lager onder wijs. Dit in verband met ae ontslag aanvrage van de huidige onderwijze res, mejuffrouw T. van Roon te Sou burg. Tenslotte stellen B. en W. voor een nieuwe maaimachine aan te schaffen voor ƒ2920 en de in gebruik zijnde machine, die niet langer voldoet te la ten herstellen. Dit laatste wordt ge raamd op ƒ650. ZOUTELANDE Kinderspelen op het strand Donderdagmiddag zullen er op het westerstrand te Zoutelande van half drie tot half vijf kinderspelen wor den gehouden, waaraan diverse mooie prijzen verbonden zijn. Alle kinderen van vier tot en met acht jaar kunnen deelnemen. Zij dienen zich op te geven aan het adres Duin weg 83. Diploma-uitreiking handelsavondschool Achtentwintig geslaagden in Goes Achtentwinti handelsavondst gunstig gevolg de 8-Jarige cursus heb ben beëindigd, hebben dinsdagavond in aanwezigheid van leraren en ge nodigden het diploma ontvangen. De voorzitter van de Vereniging voor Handelsonderwijs te Goes, de heer A. J. van Heel, sprak een ope ningswoord, waarin hij o.m. burge meester Ten Kate welkom kon he ten. Hij wees erop, dat de jongens en meisjes drie jaar lang gedurende vier avonden per week en na het volbren gen van hun dagtaak'de lessen aan de handelsavondschool hebben gevolgd. Dat is een punt in het voordeel van deze jongeren, aldus spreker, die de achtentwintig geslaagden op het hart drukte niet met de studie te stop pen. maar ijverig door te gaan. De directeur van de school, de heer L. G. Velthuizen feliciteerde de leer lingen met het behaalde resultaat, waarbij hij hen eveneens aanspoorde de studie voort te zetten. We overwe gen om bij voldoende deelneming de driejarige cursus met twee jaar te verlengen. We hebben hiervoor min stens vijftien leerlingen nodig, zo zei de heer Velthuizen. Burgemeester Ten Kate vertolkte de dank van het gemeentebestuur ten aanzien van de directeur en de lera ren, die de jongens en meisjes voor het examen hebben „klaargestoomd". Nadat hij de leerlingen met het be haalde resultaat had gelukgewenst, overhandigde hij aan de beste leer ling, mej. P. A. Sinke te Goes, een en cyclopedie. Namens de commissie van toezicht voor het middelbaar onder wijs sprak de heer J. Gerning en na mens ae gecommitteerden voerde mr. C. M. Kegge het woord. Tenslotte ver tolkte de leerling J. A. Kopmels uit Nisse de dank van de leerlingen. De geslaagden waren: heren: A. J. Fpk- ke, C. M. Jeremiasse, M. G. Steen hard en M. Verburg te Goes, A. L. v. Bremen, 's-Heerenhoek, E. P. van Empel, Middelburg, Ph. J. Jonkheer, Yerseke, P. J. Katsman en J. E. Reijn- houdt, Wolphaartsdijk, J. A. Kopmels, Nisse, H. Poortvliet, Nieuwdorp, I. Ruissen en H. Slabbekoorn, Kapelle, P. M. Snoep, Colijnsplaat, N. J. J. Smit, Lewedorp en M. P. van 't West einde, 's-Heer-Arendskerke. Dames: W. de Boo, A. J. Felius. A. J. van Hes se. C. E. M. Krakeel, I. Muller. J. L. M. van Nijnatten, P. A. Sinke en P. J. A. Hopmans, Goes, C. M. S. Boeije, Yerseke, A. Hoogstrate, Kapelle. J. A. van iwaarden, Kloetinge en N. C. Schipper, Wemeldinge. Rolprent over Peru en zijn bewoners De klassieke controverse tussen de jachtopziener en de stroper is het on derwerp van de Italiaanse film „De stroper", die in LUXOR (Vlissingen) wordt vertoond. Het gaat in deze rol prent echter niet alleen om de verbo den jacht op het wild. dat door de jachtopziener wordt bewaakt, ook de liefde spreekt een woordje mee. De stroper Musodoro (Fausto Toni) is namelijk verliefd op hetzelfde meisje als de jachtopziener Romolo (Gerard Landry). Dat meisje Is Lucia, een rol, die door Maria Vlady wordt vervuld. Voor alles tot een bevredigend eind gebracht is, zien we op het doek heel wat gebeuren. En alles geschiedt met zuidelijk temperament, want het is een Italiaanse film. Giuseppe Bennati was de regisseur van dit stropersdra ma. De spoetnik is de oorzaak van veel opschudding in „De bieb-bieb code", Alhambra (Vlissingen). Spionnen uit Oost en West doen vertwijfelde po gingen om op het spoor te komen van professor Keiler, een eertijds door de Russen ontvoerde Duitse geleerde, die ontsnapt is naar Wenen. De professor is in het be2it van de code, waarmee de seinen van spoetnik nummer zo veel kunnen worden ontcijferd. Aan de jacht op de professor wordt o.a. deelgenomen door Andrea Domburg als de geheime agente Duvivier. De professor blijkt Hans Tiemeyer te zijn. Bob de Lange vervult in deze spionagefilm de rol van een gewiek ste bendeleider. Op het witte doek van GRAND (Goes) zien we strijdtonelen uit de Pacific. Robert Wagner en Terry Moore in „Zwijgend heldendom", een rolprent, die zich voorname lijk afspeelt in de Stille Zuidzee, waar de Amerikanen de Japanners te lijf gaan. We bespraken deze rolprent reeds eerder, evenals „Hij, die sterven moet", het meester werk van de regisseur Jules Das- sin met o.a. de voortreffelijke ac teur Jean Servais. „Hij. die sterven moet" werd vervaardigd naar de beroemde roman van Nlko Kazant- zakis. De film is te zien in ELEC TRO (Middelburg). VEEMARKT ROTTERDAM. in totaal 2816 stuks. Weektotaal 4642 Vette koelen en ossen 250. Gebrulks- vee 693. vette kalveren 270. Graskalveren 158. Nuchtere kalveren 606. Varkens 71. Biggen 34. Paarden 120. Veulens 9. Scha pen of lammeren 162. Weide'zulglamme- ren 492. Bokken of gelten 16. Prijs In cents per kg le kw. 2e kw. 3e kw. vette koelen 295—325 270—290 250—265 Vette kalveren 290—305 225—285 210—255 Siachtpaarden 230 210 190 Prijs ln guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw Graskalveren óoo 450 3un Nuchtere kalveren "3 «5 55 Biggen 58 42 38 Schapen 95 8.5 7.5 Lammeren ion 85 73 Weide zuiglammeren 70 55 43 Kalfkoeien 1175 975 850 Melkkoeien 1175 975 0.50 Vare koelen 675 750 68'i Vaarzen 900 800 600 Pinken 625 500 400 Vette koeien: aanvoer als vorige week. handel traag, prijzen als gisteren. Vette kalveren: aanvoer gewoon, handel vlot. prijzen goed prijshoudend. Graskaiveren aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen vooral niet hoger Nuchtere kalveren aanvoer Iets minder, handel willig, prij zen hoger ln prijs. Biggen: aanvoer klein, opgave, welke de teams evenwel tothandel stil, prijzen als vorige week een goed eind wisten te brengen. Siachtpaarden: aanvoer Iets ruimer, han- In Terneuzen was de uitslag: 1 Axel, del redelijk, prijzen prijshoudend Scha- 25 punten; 2 Oostburg, 22; 3 Tevneu-I pen: aanvoer even kleiner, handel Iets zen, eveneens 22 williger, prijzen niet lager in prijs. Lam meren: aanvoer even kleiner, handel iets williger, prijzen niet lager ln prijs. Wel- de/zulglammeren: aanvoer aanvankelijk korter, handel goed. prijzen iets hoger in prijs. Kalfkoeien: aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen niet geheel prijs houdend. Melkkoeien: aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen niet geheel prijs houdend. Vare koelen: aanvoer matig, handel stil, prijzen Iets minder. Vaarzen, aanvoer nis vorige week, handel kalm prijzen niet geheel prijshoudend. Pinken- aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend. VISMIJN VEERK. 24 Juni. Aangevoerd: 1222 kg cxporlgai nalen 1.84—3.02; 838 kg schar 16—45; 290 Kg bot 16—31; 23 kg wijting 30—39; 476 kg tong 1.93—2.46; 42 kg rog 16—39: 40 KM wulk 20—33: 75 kg schol 47—36: 4 kg griet 88—1.04; l kg kreeft 7.97; 1 kg paling 3.08; 296 kg doorgedraaide vis. VEILING GOES 24 Juni. Kruisbessen 65.50—66 50. Ma dame Moutot I 90—99, II 76—80, Jucunda I 98. II 73-78. Reglna I 101-105, II 82. Mach. Fruh. I 102. II 80, Climax 99. II 71, Sengana I 78—87, II 68, aardbeien afw. 53. Aardbeien per doos: Mach. Fruh. I 35— 38. II 33. Rcgina I 30—38. II 25—36, Sen gana I 32—37. II 28. aardbeien per kg: Ma dame Moutot I 106—114, II 83—108. afw. 51—74, Mach. Fruh. II 75— uo, Regina I 107—121, n 68—94, afw. 57—73. Climax II 68—78, Senga Sengana II 82—99, afw. 60. Kersen, Early Rivers per doos I 39, ld. per kg II 120—140. HI 110. Rode bessen p. doos 71. id. p. kg 220. AARD APPEL VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 24 Juni. Doree I 28.01—28.04, II 25.30, drie lingen 19, kriel 17.51. Aanvoer 325 kisten. AARDAPPELVEILING ST.-ANN ALAND. H Juni. Doree gewone 29, drielingen 18. kriel 16.50 Aanvoer 90 kisten AARDAPPELVEILING SCHERPENISSE. 24 juni. Doree gewone 13.10—28.10, drielin gen 19 49. kriel 18. Aanvoer 240 kisten. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 24 Juni. Aanvoer 7000 kg. AA extra 2.25. AA I 1.50. A extra 2.15. A I 1.85. B extra 2 05. B I 1.85. C extra 1.75. C I 1.60. D I 75. E I 1.10 E li 95- r I 1.55. Stek 3u On dereind 12. GROENTE- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. 3» sunt. Aardbeien 43—1.27. Kersen 28— 1.26 Aardappelen 21—28. Erwten 32.40. Tuinbonen 28. V EI LING „KRABBENDIJKE EN- OMSTREKEN". 24 Juni. Industrieveiling: Jucunda I 121, II 97. Regina J 111, II 77. Mach. Fr. I 111, II 77. Aardbeien afw. 45. Gewone veiling: Mach. Fr. 37—43 per doos, I 17—45 per doos, II 101—131 per kg Regina I 3745 per doos, II 28—40 per doos, II 70—131 per kg, afw. 67 per kg Senga Sengana I 33 per doos, II 14 per doos. Climax n 37 per doos. D. Evern II 36 per doos, II 116122 per kg. Jucunda II 28 per doos. M. Moutot I 133 per kg. EIERVEILING GOES Bericht van handelaren: kippeëieren 11 cent, poeljeëleren 8 cent, eendeëieren 8 cént, ganzeëieren 20 cent. DONDERDAGCYCLUS. „De Prins Student", de door regisseur Richard Thorpe verfilmde, beroemde operette, wordt vertoond in Alhambra (Vlissingen). Een romantisch verhaal over de liefde van een prins voor een dienstertje, dat zich afspeelt in het oude plaatsje Heidelberg. Beroemde melodieën maken de film vooral aan trekkelijk voor de operetteliefhebber. In de hoofdrollen Ann Blyth, Ed- mound Purdom en Louis Calhern. Een even vrolijke film is „The king and I", Electro (Middelburg), die de avonturen bevat van een Engelse we duwe aan het hof van de koning van Siam. In de koning herkennen we de acteur Yul Brynner en in de weduwe Deborah Kerr. Het geheel werd ver vaardigd naar de gelijknamige musi cal van Rodgers en Hammerstein. In GRAND (Goes) wordt donderdag avond een fraaie film over Peru en zijn bewoners vertoond. Een rolprent vol prachtige natuuropnamen uit de dichte jungle, die een groot deel van deze Znidamerikaanse staat bedekt. „Het rijk van de zon", zo luidt de titel van deze natuurfilm. Liquidatie opleiding voor kleuterleidster Vlissingen Ged. Staten vragen om subsidie voor dekking van tekorten Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om aan de in liquidatie zijnde gecombineerde cursus voor kleuterleidsters to Vlis singen en Hulst, voor de cursusjaren 1956-1057 en 1957-1958 een bijdrage van f 108 voor iedere in Zeeland woonachtige leerling te verlenen in de tekorten, voorts wordt voorgesteld om voor het cursusjaar 1958-1959 voor acht leefjingen, die nog examen moeten afleggen gedurende het laat ste jaar, eveneens een subsidie van f 108 per leerling in de tekorten toe te kennen. Sinds 1954 bestaat te Vlissingen de ze opleiding voor r.-k. kleuterleidsters. Wegens het geringe aantal cursisten, waardoor men niet in aanmerking kon komen voor rijkssubsidie, is men ge noodzaakt de cursus op te heffen. Voor de meisjes, die de opleiding thans nog volgen en door de stopzet ting gedupeerd zouden worden, is een oplossing gevonden in die zin, dat die meisjes, die voor rijkssubsidie ln aan merking komen, de opleiding aan de christelijke kweekschool te Middel burg kunnen volgen. De meisjes van ae opleiding te Hulst kunnen worden ondergebracht bij de r.-k. opleiding te Breda: zij hebben hiervoor een goede busverbinding over Antwerpen. De A-cursisten van de opleiding te Vlissingen. die niet voor rijkssubsidie in aanmerking komen, kunnen op eigen verantwoordelijkheid de cursus als toehoorster volgen. Het college van Ged. Staten zal nog na gaan, of de meisjes uit Hulst voor een tegemoetkoming uit het Zeeuws Stu diefonds in aanmerking kunnen ko men, meer in het bijzonder voor de reiskosten. Voor de acht leerlingen, die in 1959 examen zullen doen, menen Ged. Sta ten eveneens te moeten vragen een bijdrage in de tekorten toe te kennen. Deze leerlingen kunnen dan het exa men in 1959 afleggen. MARKT GOF.S Vlas. Alhoewel kopers wat gereserveerd zijn ln verband met de slechte weers omstandigheden van de laatste dagen blijft er belangstelling voor de goede partijen vlas bestaan. De prijs handhaaf de zich op 1200 tot 1500 per ha met alle werkzaamheden voor rekening van de koper. Voor levering uit de schelf wordt 16— 17 cent per kg betaald. Hooi. Lucernehooi werd verkocht voor 70 per ton, terwijl voor weidehool 60 kon worden genoteerd. In beide gevallen ko men de perskostcn voor rekening van de koper. Eieren. De prijs van de eieren bedioeg I 1.94 per kg. VEILING KAPELLE-R1EZELINGE 24 Juni. Kruisbessen 64.6o—65.30, aard beien zonder dop Regina I 112—113, M 89—102, Mach. Fruh. I 108—113, II 79. Ma dame Moutot I en II 94—98. afw. 77—61 Jucunda I 107—111, II 76—81. Climax I 113, 2 98, Sengana I 80. II 69, Deutsch E I 87, II 79, Juspa I 99. II 71. Bowa 1 57, aardbeien div. rassen 6667, aardbeien per doos Regina I 30—45, II 26—29, Mach. Fruh. I 32—36. II 23. Climax I 36—15. Ta lisman I 37—42, H 25—29, Sengana I 36— 38, II 30—36, Madame Lefebre I 29—31, II 24—27. Deutsch Evern I 38, II 30. Ydun I 33, n 28. Madame Moutot I 30—33. II 23—25, Triumph I 37. Soltwedel I 32, Bo wa I 3536; kersen Early Rivers per d I 236—28, idem per kg 107—121. II 87, Til 35—73: frambozen per d. Mailing Promise I 40—53, II 32; rode bessen Jonkheer van Tets I 71, aardbeien per kg I 85—126, II 65—112, afw, 45—56. Jaarverslag Protestantse Ziekenzorg Z.-Vlaanderen Julianaziekenhuis kampt met ernstig tekort In het jaarverslag over 1957 doet het bestuur van de Stichting Protestant se Ziekenzorg „Zeeuws-Vlaanderen" een beroep op de contribuanten om de vrijwillige bijdrage te verhogen. Dit ter leniging van de financiële nood. waarin hét Juliana-ziekenhuis te Terneuzen is komen te verkeren na de opheffing van de finttneierings- regeling Ziekcnhii;v.v<--n. De bijdra gen zullen tvorden h'-'-oerd door een afzonderlijke Ntir t'ng tot Steun van de Stichting Pi-otestantae Zie kenzorg „Zeeuws Vlaanderen". De „steunstichting" verstrekt de gelden renteloos in rekening-courant aan het ziekenhuis, maar ze blijven eigendom van de „steunstichting". Nog steeds heeft men te kampen met een onderbezetting van verschillende afdelingen, waaronder vooral de kraam- en kinderafdeling. Staf en Rersoneel, aldus het jaarverslag doen un uiterste best om het verblijf van de patiënten in het ziekenhuis zo aangenaam mogelijk te maken. Het ziekenhuis bevat 146 bedden. De grootste kamers zijn berekend voor zes patiënten; voor ernstige zieken zijn er een-persoons-kamers. In het bestuur kwamen in het afgelo pen jaar geen mutaties voor. De di rectie bleef eveneens ongewijzigd. De gemiddelde bezetting in 1957 was 126 (v. j. 128) patiënten. In percen tages was dat 86.5 (88). Het aantal opnamen was voor Terneuzen 1281, voor Hoek 194, voor Axel 235 en voor Zaamslag 245. Uit diverse an dere gemeenten werden 279 personen opgenomen. Hieronder zijn ook de zeelieden, die werden verpleegd. In totaal dus 2234 opnamen. Het aantal operaties bedroeg 741 tegen 710 in 1957 en het aantal bevallingen 133 (180). De verliespost van 135.178,55 baart het bestuur ernstige zorgen. De uit gaven bedroegen in het afgelopen jaar f 908.105,78. Van het verlies komt 19.559,64 ten laste van het ziekenhuis. Het overige gedeelte werd door de vier garanderende ge meenten Terneuzen, Axel, Hoek en Zaamslag gedekt. Het bestuur streeft er naar dit verlies zo ver mogelijk terug te brengen. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool" In september aanstaande zal ook de afdeling Middelburg van de Zeeuwse Muziekschool beginnen met het ge ven van algemeen vormend muziek onderwijs. Tot dusver gebeurde dit in deze afdeling nog niet, omdat dit onderwijs hier werd gegeven op de zangschool van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk". Nu deze instelling evenwel haar werk heeft gestaakt, zal de mu ziekschool dit onderwijs op zich ne men. Dit deelde dc directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, mede in zijn openingswoord tot de leerlingen-uitvoering, welke dinsdagavond door de Middelburgse afdeling werd gegeven in de Concert en Gehoorzaal. De heer Stam ver klaarde voorts, dat overwogen wordt naast het jeugdorkest van de afde ling Zierikzee dat zoveel succes oogstte tijdens de culturele dag chool ook in andere afdelingen der schc.. dergelijke ensembles op te richten. Dinsdagavond traden leerlingen op van niet minder dan vijftien leraren. Er werd op het podium van de con certzaal zowel individueel ais in en- semblegroepen plezierig en preten tieloos gemusiceerd voos een gehoor van ouders en belangstellenden. Het was een avond, waarmee voor het eerst .n Middelburg werd getoond, wat tot dusver met deze school mo gelijk is En dat bleek heel wat, al zal men het graag met de heer Stam eens zijn, die in zijn openingswoord betoogde, dat een dergelijke uitvoe ring iets anders behoort te zijn dan een bijeenbrengen van wat feerlin- gen door diverse leraren. Dit „an- j tlere" was dinsdagavond voornanic- i lijk le vinden ln het ensemble-spel. dat thans ook aan de school wordt onderwezen. Het zou overigens onjuist ziin om van de heterogene groep „solisten die dinsdag optrad, solisten met al lerlei instrumenten en van allerlei kwaliteit en leeftijd, namen te gaan noemen. Volstaan mag daarom worden met de mededeling, dat de afdeling Mid delburg met deze eerste gezamenlij ke uitvoering een redelijke indruk heeft gemaakt. Er bleven weliswaar nog verlangens te formuleren, maar gezien de beloften in het openings woord van de directeur mag men aannemen, dat in de toekomst inder daad nog meer gewerkt zal worden ln de richting van uitvoeringen met een zeer eigen karakter. Het begin is er in elk geval 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3