Twee moderne kleuterscholen in Middelburg in gebruik genomen ASPRO' RAPPORT OVER HET SOCIALE LEVEN IN POORTVLIET itvin Zeeuwse Almanak MELKSTANDAARDISATIE IN ZEELAND IS MEEGEVALLEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 25 JUNI 1958 EINDE AAN DEPLORABELE TOESTAND Waardering voor werk, dat leidsters in oude scholen verrichtten De twee nieuwe en moderne kleuterscholen in de omgeving van liet Veerse Bolwerk te Middelburg, zijn dinsdagmiddag officieel geopend. De school van de Vereniging voor protestants-christelijk onderwijs op het pleintje bij de Veersesingel door de inspectrice voor het kleuteronderwijs in Brabant en Zeeland, mej. J. A. E. G. van Waesberge, en de gemeentelijke kleuterschool achter school J door de wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler. Deze beide fraaie scholen zijn in de plaats gekomen voor twee totaal veronderde schoolgebouwen, die in een officiële nota van het gemeentebestuur aangeduid werden als „gribussen", zoals de heer Kögeler in zijn openingswoord opmerkte. Daarmee wilden de vroede vaderen van de Zeeuwse hoofdstad wijzen op de zeer deplorabele toestand, waarin beide kleuterscholen, waarin ruim honderd kinderen elke dag huis den, verkeerden. „Een dergelijk woord was nog nooit in een officieel stuk opgenomen", vertelde de wethouder. Gevoelens van vreugde en dankbaar heid overheersten dus bij allen, die op enigerlei wijze bij het onderwijs aan beide scholen betrokken waren of aan de bouw er van hadden mee gewerkt. De christelijke kleuter school was liet eerst aan de beui't om geopend te worden. Om twee uur hadden er zich vele genodigden ver zameld, toen de voorzitter van de re gelingscommissie, de heer J. C. Wat- tel. het gehele hoofdstedelijke college van B. en W. en de inspectrice voor het kleuteronderwijs welkom heette. De voorzitter van de Vereniging voor prot. chr. onderwijs, de heer I. Ver- helst. wees op de enorme vooruit gang, die het kleuteronderwijs heeft meegemaakt, hetgeen overigens te danken ls aan de veelomvattende en inspannende arbeid van velen. De heer Verhelst getuigde van zijn waardering voor de medewerking van het gemeentebestuur bij de bouw van de school. De voorzitter betoogde 'voorts, dat reeds in 1951 de schoolruimte aan de Bree te klein werd. Onge veer 40 kinderen moesten toen verhuizen naar de oude b.l.o.- school in de Singelstraat, die ech ter in 1955 definitief werd afge keurd. In dit „hol" konden de kin deren geen les meer krijgen. In 1956 werden de eerste onderhan delingen mot B. en W. aange knoopt om tot de, bouw van deze nieuwe school te komen. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, noemde de kleuterleef tijd bijzonder belangrijk, omdat dan de basis gelegd wordt voor het la tere leven. Vanzelfsprekend was mr. i De Widt verheugd, dat er op deze j dag twee splinternieuwe scholen in zijn gemeente geopend werden. Mej. Van Waesberge stipte echter aan, dat naast deze gevoelens van vreug- de en dankbaarheid gedacht moet worden aan de „finishing touch", zo- l als 7.ij het noemde, waarbij de leid- sters de kinderen de echte waarde i van bet leven moeten leren ontdek- ken. „Laten wij daarom bouwers zijn j aan een toekomst van gelukkige mensen". I Namens de oudercommissie werden voorts nog felicitaties gesproken door de heer J. Goedbloed. „Het is een school, waar onze kinderen met plezier naar toe zullen komen", al dus de heer Goedbloed, die namens de oudercommissie twee „kleuterwin kels" en de leidsters bloemen aan bood. Namens de opleidingsschool voor kleuteronderwijzeressen sprak de heer A. Beeftlnk en tenslotte werd nog het woord gevoerd door mej. T. de Jonge, de hoofdleidster van de school, een vertegenwoordi ger van de afdeling Zeeland van de vereniging voor christelijk kleuter onderwijs en een vertegenwoordiger van de firma, die de installatie ver zorgde. Hierna verrichtte mej. Van VVaes- herge de opening. Eerst kreeg zij van Dineke van Keulen en Kein- iler Hogendorf een schaar aange boden, waarmee zij het lint door knipte, dat de ingang afsloot, en vervolgens ontsloot zij de deur van het gebouw. Nadat de 6-jarige Tineke de Bruijne aan de ingang van de gemeentelijke kleuterschool aan mevrouw Kögeler bloemen had aangeboden, verzocht burgemeester De Widt wethouder Kögeler de school te willen openen, omdat hijzelf uiteraard niet veel had kunnen doen voor de stichting van de school. De heer Kögeler noemde het voor Middelburg een ongekende weelde om op één dag van de ene in de andere nieuwe school te kunnen stappen. Vooral gezien in het licht van het verleden. Hierbij herinnerde de wethouder aan een objectenroute, die de raad enige jaren geleden maakte. Tijdens deze rondgang waren de raadsleden diep ouder de indruk gekomen van de droevige toestanden op onderwijs gebied. Toen werd ook de nota over gelegd, die het woord „gribus" bevat te. Vervolgens wees de heer Kögeler er op, dat de leidsters ondanks alle gebreken, die de scholen vertoonden, met vreugde hun arbeid verricht heb ben. „Hierdoor zijn de kinderen aan vrengde niets tekort gekomen", ver zekerde de wethouder, die hierna nog zijn waardering uitsprak voor het. werk van de vroegere maat schappij tot algemeen nut, wier taak sinds 1956 door de gemeente over genomen ls. Nadat da wethouder dank had ge bracht aan de dienst van gemeente werken, in het bijzonder aan ad- junt-directeur H. Mooibroek, ver-.- klaarde hij deze school, die de naam „Kleuterhof" draagt, voor geopend. „Ik hoop, dat de kleuters hier ook verzorgd worden als de planten in een hof", zei de heer Kögeler ten slotte. Mej. Van Waesberge stipte ver volgens een aspect aan van de waarde van een dergelijke kleu terschool, namelijk de sociale vor ming van de kleuter. „Het eerste contact met de school moet zijn een voortzetting Van hetgeen het thuis was", aldus de inspectrice. „Als de liefde bij de leidsters be staat, drukt dit stellig een stem pel op het latere leven van de kinderen". De heer M. Minderhoud getuigde hierop als voorzitter van de ouder commissie van de erkentelijkheid der ouders. Ais herinnering aan deze dag bood de heer Minderhoud een foto van het gebouw aan. Vervol gens spraken nog mej. E. P. Wolt- man, de hoofdleidster van de school, de heer G. van Bruggen, namens het bestuur van volksonderwijs, en de heer A. Goedhals, het hoofd van school J. Advertentie Ruime oesterbroedval 1 verwacht De tweede helft van iuni is de tijd, dat de oesterlarven in het Scheldewa- ter beginnen te verschijnen. Ook nu was dit weer het gevifl. Er zijn zo veel moeder-oesters op de Yersekso Bank, de bakermat van dat oester- broed. dat het Instituut voor het Vis- serijonderzoek rekent op een zeer ruime broedval, die volgende week haar eerste top zal bereiken. De oesterbroedval komt voor in drie toppen, d.w.z. dat elk jaar deze broed val drie keer een hoogtepunt bereikt, afhankelijk van de standen van de maan, c.q. van het z.g. giertij. Thans zijn er nog slechts enkele tien tallen larven per 100 liter water ge constateerd. maar volgende week zal dit bij gunstig weer verschillende hon dertallen per 100 liter water zijn. Gas en veiligheid In verband met de gasontploffing te Koudekerke schrijft het Veiligheids instituut te Amsterdam o.m. het vol gende: Men moet 's nachts geen gaskom foor laten branden... al is het nog zo verleidelijk om op een „half pitje" de was te laten trekken. Er kan immers van alles gebeuren! Een gasslang mag niet losschieten. Als men een z.g. „Rotterdamse slang" gebruikt (een slang die men niet op de kraan schuift doch schroeft) is het ónmogelijk dat dze „zo maar" los schiet. Dat nog niet overal deze slang wordt aanbevolen, is eigenlijk onbe grijpelijk. Als men 's nachts gas ruikt, mag men nooit een lucifer aansteken; liefst ook geen elektrisch licht aanknippen want de schakelaar vonkt. Eerst alle ramen en deuren openzetten tot de lucht is weggetrokken en allen, die in huis zijn, onmiddellijk frisse lucht la ten ademen, bij een open raam of bui ten, kranen sluiten, als men die kan bereiken zonder gas in te ademen. Brandweer, politie of vakman erbij halen als de lucht blijft. Examen rijkskweekschool te Middelburg Aan de rijkskweekschool te Middel burg slaagden dinsdag voor het exa men voor onderwijzer de heer W. J. Sandifort en A. A. K ten Bruggen- cate te Vlissingen, J. D. N. Smits te Ouwerkerk, B. Sorber te Axel, A. Baijens te Middelburg en J. A. van der Lijke te Aardenburg. BIJDRAGE SOCIOLOGISCHE DOCUMENTATIE Nieuwe publikatie van Stichting Zeeland De Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk heeft het tweede deel het licht doen zien van het raDport „De sociale problematiek van Tholen en Sint-Philipsland", welk deel gewijd is aan het sociale leven te roortvliet. Het onderzoek daartoe werd verricht door de heer A. de Klerk te Amsterdam onder leiding an de socioloog der Stichting, drs. L. Turksma. In een voorwoord wordt het doel uit eengezet en daarbij wordt opgemerkt, dat het rapport geen beleidsnota is. „Dit kan bij een algemeen sociolo- gisch onderzoek ook niet het doel zijn. Poortvliet is niet een gemeente en Tholen geen gebied, waar op eenvou dige wijze en korte termijn een aantal concrete voorzieningen moeten wor den getroffen", aldus dit voorwoord. Het rapport zal naar de samen stellers hopen de bewustwor ding van de bevolking over de eigen problematiek ten goede kun nen komen, b.v. door middel van groepsdiscussies enz. Daarnaast is de functie van dit geschrift om een verdere bijdrage te leVeren tot de vooralsnog schaarse sociologi sche documentatie over het Delta- §eibied. Naar de mening \'an de tichtitag Zeeland is specifieke kennis van de bevolking en.de so ciale problematiek van d« verschil lende eilanden een noodzakelijke voorwaarde voor een genuanceerd' Delta-beleid. In de samenvatting van het uitvoerige en goed-gedocumenfeerde rapport wordt opgemerkt, dat Poortvliet de meest zuivere agrarische gemeenschap van het eiland Tholen is. Het heeft te lijden van dezelfde kwaal als het ge hele eiland: tekort aan werkgelegen heid. Het gevolg is dat de jongeren wegtrekken en dat de bevolking ver oudert. Bovendien is de doorstroming zeer gering. De maatschappelijke dy namiek is óf aan Poortvliet voorbij gegaan óf doet in toenemende mate haar invloed gelden. Er zijn enkele verschijnselen, die op het laatste wij zen. o.a. de verzwakking van de bu renhulp en de instelling van maat schappelijk werk om die tendens te ondervangen, de uitbreiding van de Twee nieuwe moderne kleuterscholen zijn er gistermiddag in de Zeeuwse hoofdstad geopend, een van de ge meente en een van de Vereniging voor prot.-chr. onderwijs. Op deze foto de nieuwe openbare kleuter school. (Foto P.Z.C.) VAN TOT FEEST! *t Was ditmaal gécn lange, maar wél een enerverende strijd, de konings- sohieting van de Sluiskilse handboog- maatschappij „De herleving". Met het 42e schot werd de schieting en daarmee het lot van het Sluiskilse schutters-vorstendom beslecht. Schutter Ph. Obrie werd de winnaar en onttroonde met zijn grandioze 42e schot monarch Jef de Clerck, die met veel vaart, verve en vooral vuur. over 1957 de scepter had ge zwaaid. Dit alles diende gevierd te worden en hiertoe toog men naar het verversingslokaal, elders op het ter- BEWIJS Tussen de enkele honderden toe schouwers bij de opvoering van ,fie Getemde Feeks" in het Middelburgse openluchttheater ToorenvliedV' za ten twee dames, zorgvuldig afgedekt ■•net een keurig plaid tegen de avond kilte, intens te genieten van het Shakespeare-schouwspel. Zij volgden de verrichtingen van de openlucht-. spelers gespannen en noch overvlie- oende straaljagers, noch zoemende 'muggen vermochten haar aandacht af 'te leiden van het klPurig gebeu ren, daar afin gene zijde van het vijvertje, tegen het in de schijnwer pers felgroen oplichtend struikgewas. Zij temden samen méé met de on stuimige Petrucoio en slaakten van tijd tot tijd kleine, discrete gilletjes wanneer die stoere edelman zijn Kaatje wat erg slordig aanvatte. Na de slotscène wandelden ze sa men, nog nagenietend, naar de uit gang en daar was het, dat de een }ot de ander sprak: „lk was zó ge boeid, dat ik helemaal vergeten heb oin te snoepen!" Een sterker bewijs voor de mate waarin deze toeschouwsters van de voorstelling hadden genoten, is nau welijks denkbaar rein. Met een langdurig „Lang zal ie leven" werd de heildronk op de nieu we koning uitgebracht. Het feest werd besloten met een koningsmaal in café Krijger. Vervolgens ging men over tot dejaarvergadering. ACCORDEONKAMPIOENE Er zijn er honderden, die in Zeeland de accordeon bespelen, maar mejuf frouw Corrie Vermeulen uit Terneu- zen doet het wel bijzonder goed. Want Corrie won op 't concours in Breda de eerste prijs (met 84 pun ten) en zo is zij de kampioene van Zeeland geworden. Mejuffrouw Jope de Bock behaalde óók een eerste prijs, met 79 punten, en mag zich thans re- serve-kampioene noemen Beide meis jes zijn werkende leden van het be kende Zeeuws-Vlaamse filharmonica- Oi-kest „Flandria" KORT EN HEVIG. Kort en hevig was hel onweer zondagmiddag boven Bruinisse, he vig genoeg om de bliksem in dat vissersplaatsje schade te doen aan richten, maar gelukkig te kort om deze schade ernstigg vormen te doen aannemen. De bliksem flit ste.... en de lichtleidingen van en kele huizen werden geteisterd. Als gevolg hiervan sprong een aantal gloeilampen. Teraardebestelling J. Roukema Onder grote belangstelling vond maandagmiddag de begrafenis plaats van de heer Jan Roukema, een der mosselkwekers van de oude garde, die vorige week op 78-jarige leeftijd ovér- leed. Vrienden van da overledene voer den aan de groeve het woord. De heer Douma eindigde met een gebed en dankte ook de vele aanwezigen voor de belangstelling. Kleiduivenschietwedstrijd Een Tholens team, bestaande uit de heren Punt, Hendrlksen, Maas, Frede- riks en Huibregts heeft op het ter rein „Kijk in de Pot" te Bergen op Zoom tijdens kleiduiven schietwed strijden de eerste prijs in de vijfkamp behaald. De heren M. Punt te Oud- Vossemeer en M. Hendrlksen te Yer- seke behaalden op de vrije baan res pectievelijk de tweede en derde prijs, terwijl de heer Punt op de personele baan eveneens de tweede prijs behaal de. Actie tegen verlaging standaardcapaciteitscijfers Te Bruinisse is een actiecomité opge richt om te ageren tegen de verlaging van de standaardcapaciteitscijfers van mosselkwekersbedrijven. Het standaardcapaciteitscijfer is de hoe veelheid mosselen, die iedere mossel- kweker aan het Aan- en Verkoopkan toor voor Vis en Visprodukten mag afleveren. Voorzitter is een der ergst gedupeerden, de heer A. Kik te Brui nisse. Geslaagd De heer A. Hermans te Sint Jansteen behaalde te Bergen op Zoom het krui deniersdiploma. Drs. J. J. van IJssel tot voorzitter gekozen Het afgelopen Jaar was een belang rijk jaar voor de Zeeuwse Melkfede- ratie en de Invoering van de melk- standaardisatie in Zeeland als laat ste deel van Nederland heeft vele voorbereidingen gevergd. Hoewel de meningen aanvankelijk sterk ver deeld waren, is de uitvoering van de standaardisatie over het algemeen wel meegevallen. Er hebben zich geen onoverkomenlijke moeilijkhe den voorgedaan. Dit deelde de voor zitter van de Zeeuwse Mclkfederatie, ir. J. D. Dorst uit Goes, mede tijdens de dinsdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergade ring. De heer Dorst herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat in mei van het vorig jaar de prijsstop van con- sumptiemelk werd opgeheven. Theo retisch was de melkprijs vrij, maar in de praktijk bleken de zaken toch wel enigszins anders te liggen, aldus de voorzitter. De werkzaamheden van de federatie op het gebied van de prijsstelling zijn goed verlopen. Wel moeten we waken voor overdrij ving ten aanzien van de prijzen, zei ir. Drost. Voor bevordering van het melkgebruik is op verschillende plaatsen propaganda gevoerd. De voorzitter verklaarde, dat melk een produkt is geworden, waarover thans het meest wordt gesproken, zowel op nationaal als op internatio naal niveau. Terwill de prijs van zui- velproduktcn op de wereldmarkt is Advertentie Uw vakantie u te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom waarheen U ook gaat neem 'ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker én doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug. U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. 2'aspro 111*6 O? vtfZ0L<m IM« lvn-to'i (X* -1 rt-Ziimvft* tOAS gedaald, stijgt de produktie in ons land, aldus ir. Dorst. Spieker was daarbij van oordeel, dat het z.i. uitermate bezwaarlijk zal blijken te zijn het percentage van 2% pet. vet van gestandaardiseerde melk te handhaven. Sprekende over de kwaliteit van de melk wees hij erop, dat men ia Nederland niet met zulke beste melk bij de consument komt. Wil men de produktie verhogen, dan zal men voor een smakelijk pro dukt moeten zorgen, aldus spre ker. Elk procent melk, dat méér wordt gebruikt, bespaart de over heid twee miljoen gulden. BELEID De secretaris, de heer C. Zee te Mid delburg, deed vervolgens enkele In teressante mededelingen over het melk- en zuivelbeleid, alsmede over de prijzen, heffingen en toeslagen op cunsumptiemelk en het vestigings beleid ten aanzien van melk- en zui- velzaken. Zo bleek o.a. uit zijn woor den, dat ten gevolge van de daling der prijzen op de wereldmarkt de in- leverlngsprijs van 1 kilo melk van 3,7 pet. vet 14 cent bedraagt, het geen niet de helft van de kostprijs van 28.9 cent is. De consument be taalt een belangrijk deel van de hef fing. De winstmarge voor de melk handel lag volgens spreker op een te smal niveau. Sprekende over net ves tigingsbeleid zei de heer Zee. dat de vestigingswet 1958 momenteel in be handeling is. Na deze mededelingen van de heer Zee, werden enkele agendapunten vlot afgewerkt. De exploitatiereke ning, de balans en het jaarverslag over 1957 werden vastgesteld. Het voorstel tot wijziging der statuten nodig door de standaardisatie, waar door de groep van melkveehouders slijter is uitgevallen werd aange houden, omdat het aantal benodig de stemmen niet kon worden ge haald. Binnen een maand zal een nieuwo algemene vergadering wor den uitgeschreven. De heffing op de melk en melkpro- dukten voor J958 werd ingevolge een wijziging in de statuten vastgesteld op f 0,10 per 100 liter. Nadat de rondvraag was gehouden, werd over gegaan tot verkiezing van een nieu we voorzitter. Ir. Dorst was name lijk aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd met algemene stemmen benoemd, drs. J. J. van IJs sel te ~'oes. taken van de overheid en de oprich ting van verenigingen, waarbij de overheid goedkeurend toeziet, en ten slotte de stemmenwinst van de P.v.d. A., die echter in 1958 weer te niet werd gedaan. OVERWICHT VAN DE OUDEREN. Het overwicht van de ouderen op de jeugd wordt versterkt door kleine ge zinnen, waarin de kinderen vaak in de minderheid zijn. De dorpsbewoners van Poortvliet zijn bang zich in el- kaars ogen belachelijk te maken. Elke opvallende daad van iemand wordt onmiddellijk geformuleerd en geloca- liseerd door het geven van een scheid- of bijnaam. Voorts acht iedereen zich gelijk aan de ander, zodat men geen gezag aanvaardt en ternauwernood kan gehoorzamen aan elkaar. Deze gezagscrisis is de ene oor zaak van het „leidersprobleem", waardoor zo vele verenigingen in Poortvliet een schaduwbestaan lei den. De andere oorzaak is de tal rijkheid van de verenigingen zelf in verhouding tot het aantal inwo ners. Vakorganisaties, sociaal-economische verenigingen, alsmede vrouwenver enigingen en sportvereniging bloeien, doch het overige verenigingsleven is vaak zeer weinig intensief. De scheids lijnen, die door het dorp lopen zijn topografisch, sociaal-economisch, re ligieus en politiek van aard. De strijd over de openbare en de christelijke school speelt i.n deze gemeente een grote rol. Hoewel het dorpsleven op het eerste gezicht de indruk van een geheel geeft, blijkt het innerlijk nog al verdeeld te zijn. De kom van het dorp wordt voornamelijk door mid denstanders en onzelfstandigen be woond, wier onderlinge tegenstelling één van de belangrijkste factoren is, die tot de buurtvorming binnen het dorp aanleiding geven. De „immigranten" hebben soms enige moeite met de godsdienstoefeningen, die verschillen van die in de plaats van herkomst. Verder worden zij wel vriendschappelijk bejegend, doch vrij wel nooit worden zij volledig opge nomen in de dorpsgemeenschap. Wan neer zij evenwel tot de wisselende elite behoren, dan gehoorzaamd men hen als leiders in verenigingen. Het gezag van de politie is niet zo groot, omdat slechts de dorpsge meenschap als aanvaarde autori teit fungeert. Het rapport wordt afgesloten met een „synthese", waarin een poging wordt gewaagd tot oplossing van de vraag hoe de verschillende gedachtenwerel- den van de dorpsbewoners van Poort vliet zich tot elkaar verhouden. In dit hoofdstuk wordt uitvoerig ingegaan op het religieuze denken. Het rapport telt 61 pagina's, verdeeld over zeven hoofdstukken. Zeeuwse gemeente bestuurders vandaag in Vlissingen bijeen De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten houd vandaag (woensdag) haar le denvergadering in „Britannia" te Vlissingen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken zal de heer A. .1. de Koning, technisch adviseur van de Vereniging „De Hollandse molen" een causerie met lichtbeelden houden over „Restauratie van molens". Na de gemeenschappelijke koffiemaal tijd zal 's middags een excursie wor den gemaakt naar de Kon. Maatschap pij „De Schelde", waar de directie het gezelschap zal ontvangen en rondlei den. Universitair examen De heer H. M. Boogert LWz. uit Oosterland slaagde aan de rijksuni versiteit tc Utrecht voor het propae- deutisch examen godgeleerdheid. (Advertentie) Bevrijdt U van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor To- gal. Togal, het middel bij uitne mendheid, dat baat waar andere fa len. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8,8Ï Middelburg Electro: „Hij die sterven moet", 8 uur, 14 J. Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—22 uur. Vlissingen Alhambra: „De bleb-bleb code", 7 en 9 uur, 14 J. Luxor: „De stroper", 8 uur, 14 J. Goes Grand: „Zwijgend heldendom", 8 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2