Goddet heeft van Tour de France weer slopend avontuur gemaakt Zweden schakelde tien Duitsers uit: 3-1 Brazilianen versloegen kansloze Fransen goochelend met 5-2 WOENSDAG 25 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN HET „ICENTRUM DER WERELDNAAR PARIJS Tourkaravaan stormt vrijdag door West Zeeuwsch-Vlaanderen (Van een speciale verslaggever) De heer Jacques Goddet heeft alles weer geregeld: aan de voet van het „atomïum" op de wereldtentoonstelling in Brussel gaat morgen, donderdag, de Tour de France van start! Van het „tij delijk centrum der wereld" naar ParijsHet wordt een tocht van 24 dagen, langs zonnige stranden, over woeste en grim mige bergketens en door verdorde landschappen. Tijdens hun rit over 4282 kilometers zullen de renners moeten vechten tegen felle zonneschijn en dorst, regen en koude, valpartijen en ver moeidheid en vooral tegen het verlangen om uit de tour te stap penHet wordt weer een rauw avontuur, waarin de roman tiek, waarmee dit grootste wielercircus op aarde ogenschijnlijk is omgeven, slechts op weinigen zal afstralen. Want Goddet de tourdirecteur heeft beslist niets nagelaten om er weer een slopend evenement van te maken! op het laatste moment terug en dat kostte ook „zijne grijze eminentie" Dis Keteleer de plaats. De super knecht Keteleer, reeds in vele wed strijden de „hersens" van de ploeg, zal vooral sterk gemist worden. Jean Brankart kreeg na zijn voortreffe lijke prestatie in de Giro weer een kans. Al met al lijkt de Belgische ploeg echter toch niet sterk genoeg om een individuele winnaar op te le veren. Mogelijk wordt zij een con current van de Fransen in de ploe- genrangschikking, al zijn de resul taten der Belgische renners na de triomfen in de voorjaars-klassiekers duidelijk minder geworden. Italië start zonder Ercole Baldini, de winnaar van de Giro, die zich in de ze wedstrijd vooral in de bergen heeft onderscheiden. Gastone Nencini wordt de lopman. Geen uitgesproken favoriet. Duitsland/Zwitserland een nieuwe combinatie mist ho mogeniteit en routine, evenals de in ternationale ploeg, waarin de Oosten rijker Christian (vorig jaar verras send derde), de sterke Ier Elliott, de Portugezen Barbosa en Batista en de Brit Robinson zijn opgenomen. De route traditiegetrouw „tegen gesteld" aan die van het vorige jaar vertoont veel overeenkomst met die van 1956, die in Reims startte. Ook nu rijden de renners door de „hel van het noorden" met de bobbe lende kasseien, alvorens langs de kust van de Atlantische Oceaan af te zakken naar het zuiden. En in die beginfase, vrijdag in de tweede étappe, zullen de renners onder meer door Zeeuwsch-Vlaan deren stormen, door Aardenburg en Sluis. In het zuiden vormen de Pyreneeën en de Alpen in to taal 20 cols een vrijwel aaneen gesloten bergketen. De opzet van Goddet is duidelijk: hij wenst een „compleet" renner als win naar, vandaar de lange aanlooproute naar Dax over een vlak, soms heu velachtig parkoers. Daarna komen de Pyreneeën en de Alpen tot vlak bij ParijsIn het eerste gedeelte heb ben de „rouleurs" de beste kansen, in de bergen kunnen de „grimpeurs" zich wreken. Prijzen Dit jaar werd het prijzengeld weer verhoogd. In totaal zal een bedrag van 450.000 gulden worden verdeeld onder de 120 renners (tien ploegen van twaalf renners). Ruim 112.000 gulden is gereserveerd voor de ploe- genklassementen, bijna 24.000 gul den voor de bergklassementen, de rest voor de individuele rangschik kingen, dagvergoedingen, premies voor strijdlustige renners en pechvo gels, enz. Favorieten Jacques Anquetil, de winnaar van vorig jaar, mag volgens traditie op 26 juni a.s. in de gele trui rijden. Maar zal hij het eretricot, wanneer de tour in het Pare des Princes in Parijs arriveert, weer dragen? Zelden hebben do deskundigen zich zo schoorvoetend aan een prognose gewaagd als ditmaal. De internatio nale wielerwercld mist een super crack, dat is de laatste jaren duide lijk gebleken. Frankrijk-nationaal start met twee kopmannen: Jacques Anquetil en Louison Bobet, die zich op aandringen van Marcel Bidot toch weer aan liet avontuur gewaagd heeft. Jacques en Louison hebben in het openbaar vaak vriendelijk tegen elkaar gelachen en elkaar met alle eer overladen. Er ging toen een zucht van opluchting door de Franse pers. Maar zal alle rivaliteit werkelijk zijn verdwenen als beiden naast elkaar door Frankrijk fietsen? Anquetil heeft in ieder geval het voordeel, dat hij over meer „knechten" beschikt dan zijn rivaal en ploeggenoot. En België? nauwelijks een week ge leden ploegleldev Sylvere Maes had juist ontslag genomen en Jean Aerts. oud-wereldkampioen, werd zijn opvolger slaagde de sport- commissie van de Belgische bond er met veel moeite in een ploeg te for meren. Marcel Janssens, vorig jaar nummer twee in de eindrangschik king, maakte er uiteraard deel van, evenals de trouwe knecht Pino Cera- mi. Maar Fred de Bruyne trok zich Mogelijk zal Spanje (Bahamontes, Botella, Lorono, Morales, Otano) in de bergen nog voor een verras sing zorgen. Een negatief punt voor de Spanjaarden is echter, dat zij in de voorgaande ronden (Giro, Vuelta) veel te roekeloos met hun krachten zijn omgesprongen. Ne-Lux-ploeg En dan is er uiteraard nog de Ne- Lux ploeg, een combinatie, die door Jacques Goddet speciaal ten gerieve van Charly Gaul, zijn troetelkind no. 1 werd gecreëerd. Nederland is dus geen zelfstandige eenheid meer ir de tour, een triest feit, maar overi gens ook een logisch gevolg van de geringe prestaties van onze wegren ners in buitenlandse wedstrijden. Dat ons land in de nieuwe formatie een kwantitatief overwicht heeft, kan de bittere pil nauwelijks vergulden. De samenstelling van de Ne-Lux equipe heeft nogal moeilijkheden op geleverd, het is een bekend feit. Lu xemburg was snel klaar met de keus: Charly Gaul, Jempy Schmitz, Bolzan en Ernzer. Nederland twijfelde, om dat over het karakter van onze af vaardiging verschil van mening be stond. Moest een groep „helpers" de tour worden ingestuurd, die slechts tot taak had kopman Charly Gaul te steunen (met alle financiële voorde len, die daaraan voor de renners zijn verbonden), of moesten ook enkele Nederlandse toprenners naar voren worden geschoven? Uitsluitend steun aan Gaul was niet risicovrij, en zou bovendien de zwakte van ons huidi ge wielrennerskorps hebben aange toond; anderzijds zouden jonge ren ners, geleid door een favoriete kop- Tour de France trekt door feestelijk Sluis Attractief programma samengesteld »>e Tour de Franco, die in de komen de weken op zo vele plaatsen drukte zal brengen, trekt; vrijdag ook door Sluis. Ter gelegenheid van dit sportie ve gebeuren heeft do middenstands- vereniging „Sluis Presenteert" een attractief feestprogramma samenge steld, dat de gehele dag in beslag zal nemen. De Tourrenners worden des middags tussen half een en half twee ver wacht. De reclamekaravaan, die de renners voorafgaat, zal van half elf af door komen. De renners, die uit de richting Aardenburg komen, zullen via Sluis de Belgische kust volgen. Na het passeren van de Tour de Franse, zal om twee uur een wieler wedstrijd voor amateurs worden ge houden, waarvoor reeds 45 renners waaronder verschillende prominente hebben ingeschreven. Zo zullen o.a. de winnaar van de Olympia-toer '58 Ab. van Egmond en de Zeeuwse favo riet Piet Rentmeester aan de start verschijnen. Na afloop van deze ongetwijfeld span nende wedstrijd zal een rolhocltey- wedstrijd op een der pleinen tussen een Belgische en een Nederlandse ploeg de aandacht vragen. Voor de aanvang van deze strijd zullen twee jeugdploegen een korte demonstratie geven. In de loop van de avond geven verder muziekverenigingen uit Bier vliet, Oostburg en Sluis met medewer king van drie geüniformeerde jeugd drumbands een taptoe. Het program ma, dat de middenstandsvereniging „Sluis Presenteert" heeft ongesteld vermeldt verder nog een tentoonstel ling van oude auto's. Een bal-cbam- pêtre zal de feestelijkheden afjlinten. man, veel ervaring in het ronde- avontuur kunnen opdoen en dat zou positieve winst zijn. De sportcommissie van de K.XAV.U. gaf tenslotte de voorkeur aan een formatie, die nog enige zelfstandig heid bezit: Wirn van Est, Piet van Est, Gerrit Yoortiug, Jef Lahave, Piet de Jongh, Jaap Kersten en de debutanten Piet Danien en Martin i den Borgh, de laatste als vervan ger van de aanvankelijk gekozen Wout Wagtmans. Van dit achttien maakten de gebroe ders Van Est, Voorting, de Jongh en Kersten deel uit van de ploeg, die vorig jaar te Nantes startte. Jef La- haye en Martin van den Borgh wer den ongetwijfeld gekozen op grond van hun prestaties in voorjaarswed strijden in België en Frankrijk, ter wijl Piet Damen werd geselecteerd naar aanleiding van zijn fraaie over winning in de wegwedstrijd War- schau-Berlijn-Praag. Homogeniteit Slagen ploegleider Goldschmidt en zijn assistent Buchly er inderdaad in om de combinatie als een homogene ploeg te laten strijden, dan is de kans op successen groot. Charly Gaul en Schmitz zullen ongetwijfeld zorgen voor winst in de bergen, de Neder landers kunnen zich in de vlakke etappen onderscheiden. Strijdlust en opofferingsgezindheid zullen de voor naamste wapens van onze landgeno ten zijn. Wenden zij deze goed aan, dan zal wellicht iets van de oude glo rie herwonnen worden, enzal Jacques Goddet wellicht volgend jaar weer denken aan een zelfstandi ge Nederlandse equipe. In Zws-Vlaanderen alleen tourkaravaan op de weg Op vrijdag 27 juni zal de weg n EedeAardenburgDraaibrug Sluisgrenskantoor St. An- na ter Muiden in verband met s het passeren van de Tourkara- vaan van rond tien uur 's mor- n H gens tot circa 1 uur 's middags voor het normale verkeer afge- g sloten zijn. Op aanwijzingen sj van de politie zal alle verkeer van Oostburg naar Aardenburg M en Sluis worden omgelegd. Het §i s toeristenverkeer van en naar België zal via de grenspost Re- tranchement worden geleid en het vrachtverkeer wordt gead- viseerd via IJzendijkeWater- vliet of via Sas van Gent te rij- H den. De busdiensten op Aarden- burgMaldeghem (Brugge) en op SluisKnokke zullen zoveel aiogeüjk normaal doorgang vin- H den, maar de passagiers dienen n p wel op vertraging te rekenen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Maandagavond kon men in Amster dam de voorronde'van de „ronde" beleven. Grote hoeveelheden vellin gen, tabee, kettingen, enz., werden in een auto geladen om naar Brussel te worden gebracht, waar de Ronde van Frankrijk donderdag zal starten. De heer bij de sta-pel tubes op de foto is Klaas Buchly. Samenstelling Zeeuws waterpolo-zevental Na de diverse waterpolowedstrij- den woensdag jl. te Souburg gehou den heeft de technische commissie van de kring Zeeland het waterpolo- zevental samengesteld dat Zeeland zal vertegenwoordigen bij de Zuid- Nederlandse kampioenschappen te Sas van Gent op zondag 6 juli a.s. Doel: De Koene (SZV-Souburg); achter: Wagenaar (SZV), Kalfsvel (Bruinvis-Sas van Gent), W. v. d. Steen (SZV); voor: A. Sampon, J. Sampon en W. de Vries (allen Bruin vis). RONDE VAN FRANKRIJK 1958 m l| TOTALE AFSTAND 4262 fCM •'PEYSESOUDOEIS JUSKOW1AK VAN HET VELD In twaalf minuten vijf corners Iu de 13e minuut van de tweede helft van het treffen ZwedenDuitsland stuurde scheidsrechter Zsolt de Duitse back Juskouiak van het veld. De straf was gerechtvaardigd, want Juskouiak had de kleine Zweedse rechts buiten Hamrin op veel te ruwe wijze ten val gebracht en zich ook nog aan natrappen schuldig gemaakt. De Duitser wilde of kon de straf niet begrijpen, wilde de arbiter zelfs te lijf gaan, maar Fritz Walter en Schue- fer spraken hem troostend toe en leidden de tegenspartelende Juskouiak buiten het veld. In dit ogenblik viel de beslissing, want de Duitse ploeg, hoe verwoed ze zich ook weerde, kon het tegen de snelle, geestdriftige en door hun publiek moreel gesteunde Zweden, met een man minder, niet bolwerken. En de uitslag 81 mag tenslotte nog een zeer goede pres tatie heten, temeer wanneer men weet dat de Duitsers nog bijna vijf mi nuten met negen man hebben gespeeld. Zweden bracht dezelfde ploeg in het veld, die Rusland in de kwartfinales geklopt had. De Duitsers moesten enkele wijzigingen in de voorhoede aanbrengen wegens de enkelblessure van linksbinnen Alfred Schmidt. De eerste werkelijk gevaarlijke aan vallen werden door de Zweden opge zet, waarbij al spoedig bleek dat de vleugelspelers Hamrin en Skoglund de Duitse achterhoede zwaar op de proef zouden stellen. Stollenwerk kon het tegen Skoglund alleen bol werken ten koste van een hoekschop, en kort daarna moest Szymaniak, toen Hamrin behendig Juskowiak voorbij gelopen was, ook een hoek schop afstaan, om erger te voorko men. In de zevende minuut moest Herkenrath al zijn talenten tonen toen Simonsson alleen voor hem kwam te staan. Al met al hadden de Zweden in deze periode verreweg het beste van het spel, getuige de cornerverhouding na 12 minuten van 50 in hun voordeel. Bij deze superioriteit van de Zweden kwam het doelpunt van Schaefer, die na 23 minuten de score opende met een geweldig hoog schot uit een pass van Seeler, als een ijskoude douche voor het publiek. Het zag er ook even naar uit dat de Duitsers dit succes zouden kunnen uitbuiten, PUBLIEK LUISTERDE NAAR DE RADIO Stopper Jonquet was vrijwel gehele tijd uitgeschakeld door blessure De favoriet Brazilië en gastheer Zweden hebben zich dinsdag avond geplaatst voor de finale om het wereldkampioenschap voetballen. Brazilië versloeg Frankrijk met 52 en Zweden wees titelhouder West-Duitsland met 31 terug. De finale wordt a.s. zondag in Stockholm gespeeld terwijl Frankrijk en Duitsland zaterdag in Gothenburg om de derde plaats zullen strijden. Het gros van de 27.100 toeschouwers in het Stockholmse Rasunda-stadion bij de wedstrijd Brazilië-Frankrijk was met zijn aandacht maar half bij de Braziliaanse demonstratie van su per-voetbal. Gespannen werd geluis terd naar vele draagbare radiotoe stellen welke het nieuws gaven van de wedstrijd Zweden-Duitsland in Gothenburg. In de Stockholmse arena ging lang durig gejuich op wanneer Zweden in Gothenburg scoorde en de Fransen en Brazilianen begrepen er niets van. Frankrijk werd niet alleen versla gen, de dartele Braziliaanse voetbal lers hebben met het team van Ro bert Jonquet gespeeld. De Zuidanic- rikaau.se atleten hebben het dinsdag opnieuw en nu wel overduidelijk aan getoond: in dit toernooi zonder favo rieten zijn zij de grote kanshebbers En nu kan men aanvoeren, dat Frankrijk in de tweede helft is ver slagen, dat de blessure, die aanvoer der Jonquet feitelijk heeft uitgescha keld, de beslissing heeft gebracht, maar deze Zuidamerikaanse ploeg die zich de weelde kon veroorloven vijf of meer goede kansen door slecht schieten teniet te doen om dan toch nog met 52 te winnen, had dit Franse team stellig ten al'e tijde verslagen. Zij waren te snel, te be weeglijk, Garrincha, Didi, Vava, Pele en Zagallo. Het was om wanhopig van te worden voor de Franse verde digers. Steeds weer zagen zij een Braziliaan vrij staan en steeds weer was het juist die ene speler, die de bal kreeg toegeschoven. Neen, het zou onjuist zijn de nederlaag van Frankrijk alleen te wijten aan die verwonding van de Franse aanvoer der. Ook in die eerste helft speelden de Brazilianen als ploeg beter. Bij hen kon elke speler zorgen voor de opbouw van de aanval, van de Fran sen was het echter eigenlijk in eer ste instantie alleen Raymond Kopa, de kleine Poolse Fransman, die met zijn verraderlijke en haarfijne pas ses Fontaine, de topscorer van dit toernooi in vrije ruimte kon lance ren. De ineenstorting van Frankrijk na de rust was volledig. Toen Pele de 17-jarige linksbinnen, die in deze wedstrijd 3 maal scoorde, in de ze vende minuut de stand o; 31 bracht, was het duel beslist Ongelukkig cegin Neen, Jouquet is niet gelukkig ge weest in deze wedstrijd. Het begon direct al. In de tweede minuut nadat de Franse aanvoerder een Brazili aanse aanval goed bad onderbroken. legioen plaatste Jonquet de bal naar Pele, die onmiddellijk met een diep tepass middenvoor Vava vrij voor de Franse doelman bracht. Wel probeer de Claude Abbe nog door tijdig uit lopen het trefvlak te verkleinen, maar het schot van Vava was van te dicht bij afgevuurd oiu de Fransman een kans te geven (10). Amper vijf minuten later voorzag Kopa Fontaine van een pass. In volle sprint bracht de Franse rechtbinnen het leer onder controle en daarna vloog de bal hard en laag in de hoek (1—1). Op het moment, waarop Jonquet zich wegens een verwonding onder be handeling van Hainaud, de Franse verzorger had gesteld begon het dra ma zich duidelijk af te tekenen. Zes minuten voor de rust kogelde Didi de technicus nummer één van dit toer nooi plotseling ontstellend hard in. Hoog, bijna bij de kruising van lat en paal, sloeg de voltreffer in. Op nieuw bleek Claude Abbe kansloos (2—1). Brazilië scoorde daarna nog een bui- tenspeldoelpunt. Beslissing Jonquet, die kort voor het einde van de eerste speeltijd de kleedkamer maar had opgezocht, kwam na de hervatting terug. Hij ging het daar na maar op de linksbuitenplaats pro beren. En linkshalf Marcel werd stopper* Met een van pijn vertrokken gelaat heeft de Franse captain de tweede helft uitgespeeld, doch van werkelijke waarde is de dappere Jon quet niet meer geweest. Het ging steeds beter bij de Brazili anen. Het leek wel of de Zuidameri kanen iedere keer roet grotere snel heid de Franse verdedigingslinies doórsneden. Het was duidelijk. Doel punten konden eenvoudig niet uit blijven. En zij hieven niet uit: Pele scoorde er drie: 1. Het werd nog 52, dank zij Piantoni, die van ver laag inschoot. want hun voorhoede combineerde nu prachtig en zij hadden beslist geen geluk toen de Zweede spil Gustavs- son enkele minuten later de bal nog net van de doellijn kon trappen, met keeper Svensson volkomen uit po sitie. Maar de Zweden kwamen terug. Skoglund schoot ietwat onbesuisd van dichtbij over de lat maar maakte dit goed door na ruim een half uur de roos te treffen met een hard, laag schot, uit een pass van Liedholm. Dit doelpunt bracht de Zweedse toeschouwers in een staat van welhaast Zuid- Amerikaanse vervoering. De Duitsers begonnen de tweede helft met een zwaar offensief, dat de Zweden geheel op hun eigen helft terugdrong. Gustafsson kon eenmaal Walter slechts met een uiterste krachtsinspanning de bal ontnemen, vlak voor het doel, en een schot van Seeler miste slechts met centimeters. Maar de Zweden lieten ook twee goede kansen ongebruikt. Toen geschiedde het incident-Jusko- wiak. De scheidsrechter deed wat juist was, maar toch hadden de Duit sers, die niet protesteerden, geen on gelijk toen ze na afloop opmerkten dat Zsolt voor rust veel minder streng was opgetreden tegen Gus tafsson die Rahn op ongeoorloofde wijze in het strafschopgebied ten val had gebracht. De Duitsers trokken Cielarczyk te rug in de verdediging en speelden verder met vier man in de voorhoe de. Ze handhaafden zich, verbeten spelend, in weerwil van de numerie ke minderheid en zelfs in de vier of vijf minuten, dat Walter uit het strijdperk verdween nadat hij op het middenveld, ook op ongeoorloofde wijze, door Parling ten val was ge bracht. Walter was nauwelijks te rug of de gevaarlijke Hamrin, die naar links gezwenkt was, schoot van dichtbij tegen de paal. Doch twee minuten later gebeurde het onver mijdelijke: bij een nieuwe Zweedse aanval kwam de bal tenslotte bij Gren, die van 12 meter afstand met zijn rechtervoet knalhard inschoot, juist onder de lat. Zo werd het 21 voor Zweden, onder uitbarstingen van geestdrift bij het publiek. Twee minuten voor het einde dribbel de Hamrin achtereenvolgens Schae fer en Erhardt voorbij en schoot de bal onder de vallende Herkenrath door m het net. Het laatste fluitje van Zsolt ging teloor in de oorverdo vende jubelkreten van het Zweedse publiek. Aantal profclubs is niet verminderd K.N.V.B.-sonering mislukt Het ts wel haast zeker, dat het vol gend seizoen weer 79 semi-profclubs zullen deelnemen aan de competitie betaald voetbal. De saneringsplannen van deK.N.V.B. zijn jammerlijk mis. lukt. Van de twaalf in financiële moei lijkheden verkerende clubs hebben er tien de bankgarantie gestort, die zij gedwongen waren te betalen. De an dere twee gullen waarschijnlijk met hun storting volgen. Ze hebben al thans beloofd dit te doen. Misschien zelfs zal er een club bijkomen, wan neer bijvoorbeeld de amateurkampi oen van Nederland wil promoveren. Anderzijds Is het ook mogelijk dat enkele clubs een fusie aan zullen gaan. Niemand, zo is gebleken, voelt iets voor het amateurisme. Of deze, zo slecht renderende, clubs het volgend seizoen wél voldoende toeschouwers zullen trekken betwijfelen we.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11