PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Communisten in Polen keuren executies van Nagy en Pal Maleter sterk af Interpellatie-Verkerk over veertarieven is niet overbodig! BRAND TEISTERDE KURHAUS CABARET TE SCHEVENINGEN BRUSSEL AANGEDUID ALS MEEST GESCHIKTE PLAATS Vandaag... 201e jaargang - no. 146 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3811; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2175 (b.g.g. adv. 2231); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2l2ó, adm. tel. 2091 Joego-SIavië protesteert bij Hongarije Russen veroorzaakten grote rel voor Duitse ambassade te Moskou Het centrale comité van de Poolse communistische partij heeft in een circulaire aan plaatselijke partij-organisaties zijn afkeu ring te kennen gegeven over de terechtstellingen in Hongarije. In het rondschrijven blijft men bij 't vorige standpunt dat rfagy in de crisis van 1956 politiek faalde maar toch geen contra-re volutionair is. Met name kritiseert men Nagys besluit om Hon garije uit het Pact van Warschau te laten treden. Het besluit om Nagy ter dood te brengen was een volkomen verrassing voor de Poolse leiders. Deze officiële Poolse standpuntbepaling is in tegenstelling met de veroordeling van Nagy door de andere communistische lan den. Waarnemers zien in de vriendelijke woorden, die het Rus sische partijschrift „Kommunist" dezer dagen aan de strijd van de Poolse leiders tegen het revisionisme wijdde een klop op de schouder voor Gomulka, waardoor deze een mogelijke brand merking als revisionist bij een Poolse reactie op de Hongaarse terechtstellingen zal ontgaan. De ambassadeur Kapicic heeft de Joego-Slavische nota overhandigd aan de Hongaarse regering, waarin wordt geprotesteerd tegen de opmer king van het Hongaarse ministerie van justitie, dat Nagy en zijn mede standers uit de Joego-Slavische am bassade te Boedapest instructies hebben gezonden voor de voortzet ting van het gewapend verzet in Hongarije. De beschudigingen aan het adres van Joego-SIavië zijn een „grove en een volledig onuitgelokte aanval". Door de beschuldigingen is afbreuk ge daan aan de betrekkingen tussen Joego-SIavië en Hongarije. In de Joego-Slavische nota wordt verder gezegd, dat regering en volk van Joego-SIavië met „diepe veront waardiging" kennis hebben genomen van het bericht over de terechtstel ling van Nagy. De Joego-Slavische regering ver klaart openlijk te twijfelen aan de juistheid en oprechtheid van de ge hele, jegens Nagy uitgebrachte ten lastelegging. Dezelfde twijfel bestaat en op goede gronden, ten aanzien van de omstandigheden, waaronder het proces werd gehouden en uit het proces zelf", aldus de nota. Volgens dr. Bela Fabian, voorzitter van het verbond van Hongaarse voormalige politieke gevangenen, zijn uit Boedapest inlichtingen ont vangen dat er in Hongarije nog meer terechtstellingen zijn uitge voerd en dat er er nog drie geheime processen gaande zijn. Terechtgesteld zouden zijn Joseph Kovacs, Sandor Racz en Sandor Karsai, voornaamste leiders van de revolutionaire arbeidsraad. De pro cessen zouden gaan tegen leraren en leerlingen van de militaire Aca demie Kossuth, verscheidene dok ters die gewonde strijders hadden verzorgd en de politie geen namen bekend wilden maken en een 47 tal advocaten. Talrijke Russen hebben gisteren ge demonstreerd voor de Westduitse ambassade te Moskou. Om 2 uur in de middag begon het. Met lange stok ken werden alle ramen aan de voor kant van de ambassade ingeslagen. Vervolgens werden flessen met inkt tegen het gebouw geworpen of naar lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllllll Maandagochtend begonnen in Den Haag besprekingen tussen de minister van buitenlandse zaken der Duitse Bondsrepu bliek, dr. Heïnrich van Brenta- no en zijn Nederlandse ambt- genootminister mr. J. M. A. H. Luns. De foto toont de bei- de ministers in het departe- If ment van mr. Luns in Den Haag. Er werden geschikte middelen gezocht om de afwikkeling van M reeds vele jaren hangende pro- blemen zoveel mogelijk te be- spoedigen. De onderhandelin- gen zullen op korte termijn worden voortgezet. binnen. Bij deze „acties" schreeuw den de. Russen beledigingen aan het adres 'van de Westduitsers. Enkele van de betogers droegen borden met opschriften als „Weg met de Duitse fascisten". In het begin leek de betoging op, die welke in Bonn was gehouden naar aanleiding van de executies van Nagy en Pal Maleter. In Moskou ontaardde de betoging echter in een grote op gezette rel. Het werd zo heftig dat enige betogers zelf het slachtoffer werden van het ruwe optreden van de menigte. Niemand van de ambassade heeft enig letel opgelopen. Er bevonden zich ongeveer een twaalftal Duitsers in het gebouw, toen de aanval begon. Op een gegeven ogenblik werd er zelfs een stuk vuurwerk bij de am bassade naar binnen gegooid. Het ontplofte met een knal en ontwikkel de een rookkolom. De diplomaten te lefoneerden naar de brandweer, die me vier wagens uitrukte. Volgens de Westduitse ambassadeur heeft de Russische politie niets gfe- daan om de betogers te verhinderen het gebouw te beschadigen. De ambassadeur heeft gisteren krachtig en met nadruk geprotes teerd tegen de demonstratie voor de ambassade. Hij snelde in allerijl naar het Russische ministerie van buitenlandse zaken, zodra de po litie de betogers had verspreid. Naast het mondelinge protest zal vandaag West-Duitsland schriftelijk protesteren. In dit protest zal er op worden gewezen dat- twintig man Sowjet-politie nauwelijks optraden tegen de demonstranten terwijl in Bonn bij de demonstratie van vrijdag voor de Sowjet-ambassade meer dan honderd politie-agenten van hun gummistokken gebruik maakten. Dit kringen die in nauw contact staan met de Westduitse regering wordt vernomen dat de communisti sche demonstratie op zijn minst 24 uur van tevoren zorgvuldig was be raamd. Onderzoek bij Utrechtse politie naar tipgelden Enkele begrafenisondernemers heb ben bij de Utrechtse politie een klacht ingediend, dat politiepersoneel tip geld zou ontvangen voor het ver- Adenauer wenst terugkeer industriëlen uit Moskou De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft maandag op een bijeenkomst van zijn Christen democratische partij te Düsseldorf verklaard: „Ik hoon en ik wens dat 't twintigtal Westduitse industriëlen dat zich thans in de Sowjet-Unie be vindt, onverwijld naar Duitsland zal terugreizen". Sprekend over de maandag voor het Westduitse ambassadegebouw te Moskou gehouden betoging verklaar de de bondskanselier: „Daar is nu uw Moskou", aldus Adenauer, „datzelfde Moskou, dat zegt zo gesteld te zijn op het onder houden van goede betrekkingen". Omtrent de betoging der Hongaarse studenten verklaarde bondskanselier Adenaur nog dat deze „goede rede nen hadden om te protesteren tegen de moord op de Hongaarse vrijheids strijders". BIJ „LICHTEN" VAN FIN DE PARTIE Kortsluiting zou de oorzaak geweest zijn strekken aan concurrerende begra fenisondernemers van adressen waar een door de politie of justitie in be slag genomen stoffelijk overschot werd vrijgegeven. De hoofdcommissaris van politie heeft om reden van objectiviteit de procureur-generaal te Amsterdam verzocht hiernaar een onderzoek te doen instellen. Dit onderzoek is door de rijksrecherche op het ogenblik gaande. OM ZETEL EUROPEES PARLEMENT Huidige toestand blijft nog 3 jaar voortduren (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Brussel is zegevierend uit de stem ming in het Europese parlement over de zetel der Europese instellingen te voorschijn gekomen, met Straats burg op de tweede plaats en Milaan als nummer drie. Nadat bij een eerste stemming van de tien steden, die zich kandidaat >hadden gesteld, er vijf waren geëlimineerd, n.l. Pa rijs, Chautilly, Turijn, Monza en Stresa, luidde de uitslag van de twee de stemmingsronde: Brussel 170 pun ten, Straatsburg 161, Milaan 155, Nice 153 en Luxemburg 90. Dit betekent dus, dat het parlement Brussel, Straatsburg en Milaan aan de ministers van de Europese ge meenschappen voorstelt als de meest geschikte plaatsen voor vesti ging van alle Europese organen. He laas dreigt een „boos gerucht" de vreugde in het Brusselse kamp te verstoren, namelijk, dat de ministers op aandringen van Frankrijk en ook Luxemburg" zullen besluiten de hui dige toestand nog ruim drie jaar, na melijk tot aan het einde van de over gangsperiode te handhaven. Dat zou betekenen, dat de E.G.K.S. in Lu xemburg blijft en de E.E.G. en de Euratomorganen in Brussel. Dit heeft voor de Belgen één troost, dat men na de overgangsperiode, mede gezien het advies van het par lement, toch moeilijk de E.E.G. en de Euratomorganen uit Brussel zal kunnen weghalen. Bij het „lichten" van het stuk „Fin de Partie", dat het Theatre Aujourd'- hui in het kader van het Holland Festival speelt, is brand uitgebroken in het Kurhaus Cabaret te Scheve- ningen. Binnen drie kwartier was het toneel met de zich daarboven bevin dende koepel totaal uitgebrand, waarbij ook de décors van het stuk een prooi van de vlammen werden. Ook de zaal, zowel het meubilair als de wanden werden ernstig ge schroeid en geblakerd. Naar de me ning van de leiding van de maat schappij „Zeebad" zal het niet mo gelijk zijn, dit seizoen nog het Kur haus Cabaret, dat in 1863 als onder deel van het voormalige groot ge meentelijke Badhuis werd gebouwd, weer in bedrijf te nemen. Vermoed wordt, dat op de een of an dere manier bij het „uitlichten" van het stuk kortsluiting is ontstaan. Al leen de inspecient van het Thêatre d' Aujourd'hui en de toneelmeester Van der Toorn, waren in het theater aanwezig, toen plotseling de vlam men boven hun hoofden uitsloegen. De brandweer van Den Haag rukte met zeer veel groot materiaal uit en greep het vuur van alle kanten aan. ....is het 25 jaar geleden, dat de g Katholieke Radio Omroep via §|de Philips ultra-kortegolf-zen- I| ders zijn eerste werelduitzen- ding verzorgde. g....viert de Oostenrijkse, tot g Amerikaan genaturaliseerde, ^natuurkundige en Nobelprijs- M winnaar prof. dr. V. F. Hess te f| New York zijn 75ste verjaar- I dag. De belangstelling voor de brand was enorm. Tegen acht uur was het vuur wel ingesloten maar nog niet geheel geblust. Een kwartier later kwam vast te staan, dat gevaar voor uit breiding van de brand niet meer be stond. Gevreesd werd dat het gehele dak naar beneden zou komen, omdat het ietwat ontzet was door de hitte, maar na inspectie door de brandweer bleek, dat de muren en het dak het wel zouden houden. De rookontwikkeling in het brandende theater werd daarna minder en een duizendkoppig publiek, dat zich op het Kurhausplein verzameld had, verspreidde zich nadien. Het zou gisteren de derde opvoe ring in Nederland van Fin de Par tie zijn geweest. De toneelbeno digdheden van het Parijse theater gezelschap zijn in zoverre ge spaard, dat de voorstelling van dinsdag en woensdag. 24 en 25 ju ni in het nieuwe Delamartheater in Amsterdam voortgang zullen kun nen vinden met speciale voorzie ningen voor het decor. Dit geldt voor de eenacter van Becketts ge titeld ,Fin de Partie", doch niet voor de daarop volgende pantomi me „Acte sans paroles", aangezien de daarbij behorende geluidsband is vernield en niet tijdig door de kopie kan worden vervangen. Hervormde Synode vóór de vrouw in het ambt De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft maandag avond tijdens haar zitting te Drie bergen met 27 stemmen voor en 24 stemmen tegen het voorstel aan vaard, het ambt van ooderling en diaken voor de vrouw open te stel len. Eveneens werd het voorstel aanvaard, de vrouw in bepaalde ge vallen en voor bepaalde werkzaam heden tot het predikambt toe te la ten. Dit geschiedde ook met 27 stem men voor en 24 tegen. Binnenkort krijgt het Tweede Kamerlid Verkerk gelegenheid minister Algera te interpelleren over diens beleid inzake de Westersehelde-veren. In feite een wat vreemde gang van za ken: een Kamerlid stelt aan een minister vragen over een zaak, waarover formeel gespro ken alléén Gedeputeerde Staten van Zeeland zeggingschap heb ben. Maar in de praktijk heeft de minister wel degelijk beslis sende invloed op de gang van zaken bij de veerdiensten. Immers, de tekorten van de provinciale bootdiensten op de Westerschelde worden door het rijk bijgepast en deze tekorten verschijnen derhalve op de be groting van verkeer en water staat. Met andere woorden: de minister heeft als financier véél in de melk te brokken, naar het oordeel van Zeeland misschien wel té veel. De volksvertegen woordiging heeft wel degelijk het recht om zich met deze zaak in te laten, want zij moet tenslotte het bedrag goedkeu ren, dat het rijk jaarlijks op de veren bijpast. Sinds de heer Verkerk zijn inter pellatie aanvroeg heeft het nogal ge stormd rond de boten: misverstan den tussen Gedeputeerde Staten en de minister, nader overleg tussen Zeeland en de bewindsman, een „mars naar Den Haag" van de Zeeuws-Vlamingen en tenslotte pu- blikatie zowel door de minister als door G,ed. Staten van Zeeland van het resultaat, dat tijdens het laatste overleg werd bereikt. Beide publikaties klopten ditmaal, zodat misverstanden hierover tussen Den Haag en Middelburg, op dit ogenblik althans, blijkbaar uit de wereld zijn. Ged. Staten hebben bovendien van de gelegenheid gebruik gemaakt nog maals in den brede de grondslagen van hun veren-beleid uiteen te zetten; een belèid, dat gebaseerd was op het „kopen" (door middel van hogere tarieven) van een verbetering der outillage, in casu van een tweede nieuwe boot. Zowel voor- als tegenstanders van dit beleid zullen moeten toe geven. dat deze brief van Ged. Staten een waardige constructie ve bijdrage vormt tot het hier en daar nogal verhitte debat over deze kwestie. En het zal Provin ciale Staten deugd doen dat in deze brief wordt medegedeeld, dat van de zes door hen gewenste verbeteringen der nieuwe tarie ven, er rijf door de minister zijn ingewilligd. Het ziet er nu naar uit, dat op 1 augustus de nieuwe regeling van kracht zal worden, een regeling die inhoudt, dat er inderdaad een tweede nieuwe boot wordt besteld, een regeling ook. die als een eindmaatregel zal worden beschouwd. Nog zin? Men kan nu de vraag stellen, of de interpellatie-Verkerk op dit ogenblik nog wel zin heeft. Welnu, dat heeft zij naar onze stellige overtuiging wel degelijk. Want het is noodzakelijk dat, met het oog op de toekomst, eni ge vaste stekken worden gestoken rond het beleid van de rijksoverheid inzake de Zeeuwse veren in het al gemeen. Enkele van deze punten willen wij hieronder nader uiteen zetten. Met opzet schreven wij: „de Zeeuwse veren in het algemeen". Want door de acties van de laatste weken, voor al in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen be dreven, zou men de indruk krijgen, dat in dit gewest alléén Zeeland be neden de Westerschelde afhankelijk (Vervolg op pag. 3) Veren-interpellatie in Tweede Kamer uitgesteld Wegens ziekte van minister Algera De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, moet wegens een lichte ongesteldheid het bed hou den. Ais gevolg daarvan moest de voor hedenavond in de Tweede Kamer vastgestelde interpellatie van de heer Verkerk over de nieuwe veer tarieven voor de Westerschelde. wor den uitgesteld tot een nader te be palen datum. In Londen hebben het Britse ko- ninklijke paar en andere le- den van de koninklijke fami- lie, een défilé gadegeslagen m uan het Britse territoriale le- H ger, ter'gelegenheid van het H feit, dat dit leger, dat in 1908 p werd opgericht door Lord Haldane, zijn gouden jubileum s vierde. Deze foto laat zien hoe s op de eretribune, welke stond p opgesteld bij Stanhope Gate, H hartelijk werd gelachen, toen M plotseling een straathondje in grote haast, als geschrokken H van zijn eigen overmoed, voor- bij de hoge gasten snelde. Van H links naar rechts de hertogin van Kent, de hertogin van Gloucester, de koningin-moe- i§ der, een adjudant, de minister M van oorlog, Christopher Soa- H mes, koningin Elizabeth en prins Philip. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllHI Russische vloot naar Noordzee opgestoomd Uit Deense marinebron werd verno men, dat een belangrijke Russische vloot-eenheid, die uit een zware krui ser en vier grote duikboten bestaat, gisteren vanuit de Oostzee naar de Noordzee is opgestoomd. In totaal zijn er sedert het week einde niet minder dan twaalf Russi sche oorlogsschepen via het Katte gat naar de Noordzee gevaren. Deze niet van tevoren aangekon digde manoeuvre valt samen met het opstomen van de Amerikaanse zesde vloot naar de kust van de Libanon. Geen bungalow - tóch vakantie ENKELE gedupeerden van „Europa- Camping", het Haags reisbureau, dat (nog) niet bestaande bunga lows in Limburg en Duitsland ver huurde, zullen toch nog met vakan tie kunnen gaan. Zij zullen namelijk een uitnodiging krijgen om tien dagen door te bren gen in Bad Weissenberg in het Zwitserse Berner Oberland. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Nederlandse Reisvereniging in samenwerking met het toerwa- genbedrijf VAVO te Schoonhoven. In hun dichtbezette reisschema hebben zij een gaatje opengehou den voor de gedupeerden. Dit buitenkansje wordt geboden aan hen, die de volledige huurprijs van de bungalows, zelfs tot f 280.toe, al hadden betaald. Hun adressen zijn uitgezocht aan de hand van de in beslag genomen administratie van „Europa-Camping". De uitgenodigden twee groepen van veertig tot 45 personen krij gen reis en verblijf in het NRV-ho- tel te Bad Weissenberg gratis aan geboden. Ze zullen alleen een ronde som voor hun voeding moeten beta len ongeveer zoveel als ze anders in de illusoire bungalows kwijt ge weest zouden zijn. In totaal zijn ongeveer 1300 gegadig den op de aanbiedingen van „Euro pa Camping" ingegaan. Ai dege nen, die slechts een waarborgsom van f 15.stortten, behoeven ech ter niet op een uitnodiging te reke nen. VERWACHT. WESTELIJKE WIND Perioden met zonneschijn, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren, of iets hogere. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag vrijwel geen buien meer. Zonnige perioden. Temperatuur 16 tot 18 graden Celsius. Zeewater 14 graden Celsius. Matige wind, krim pend naar zuid tot zuidoost. Voor uitzichten: depressie boven zuid west Frankrijk komt naderbij en zal woensdag meer bewolking met wel licht ook enige regen brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1