SE PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Neem luchtdichte Hevea Hermetica binnenbanden die maandenlang op spanning blijven! HERMETICA EVEN NADENKEN ZEEUWSE CULTURELE DAG \b e vermiste oorring MAANDAG 23 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Weg met die fietspomp Weg die fietspomp! Neem de luchtdichte Hevea Hermetica binnenbanden. Dat wordt rijden zonder kans op zachte banden. Maand na maand, kilometer na kilometer houden deze unieke, luchtdichte -Hermetica binnenbanden hun zelfde spanning. Eenmaal oppompen is voldoende. Hevea Hermetica luchtdichte binnenbanden zijn uifcéén stuk gemaakt van de wonderbaarlijk luchtdichte Butyl-rubber. Met het revolutionaire Juchtdicht'-ventiel I Zonder las en zonder ventiellap, gemaakt in de vorm van uw buitenband! Nu een zorgeloze vakantie, geen voortdurend „pompen" meer. Wat een genot I Laat morgen nog Hevea Hermetica binnenbanden monteren! Voor sportfietsen 3.05, tourfietsen 3.15, bromfietsen va 3.85. LUCHTDICHTE VORM BINNENBANDEN fag"*! N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gid.) lö~Tg ÏT ■- Horizontaal: 1. vliegend zoogdier, 8. verzameling schepen, 9. element, afk. 11. het tellen, 12. boksersterm, afk., 13. steeds, 15. Ned. omroepver., afk.. 16. jongensnaam, 17. lelijke val (spreektaal), 18. zeewier, 19. plaats op een tentoonstelling, 20. bekende snelh. race in Nederl., afk., 21. meis jesnaam, 22. element, afk., 23. vogel, 25. vliegtuig. Verticaal: 1. onderzoek, 2. eerstvol gende, afk., 3. voorm. Duits gebied. 4. stuurinrichting. 5. ondergronds zoogdier, 6. do, 7. bep. aapje, 10. muggenlarf, 12. dagblad, 14. insekt, 15. opleidingsinst. v. officieren, afk 17. bep. hoofddeksel, 19. aanspreekti tel v. d. koning, 21. redactie. afk., 23. met name, affc., 24. maanstand, afk. (Slot van pag. 1) een tikkeltje schamper vroeg of me neer de gedeputeerde de Zeeuwse cul tuur zo best vond „Ik toets de Zeeuwse cultuur aan eeuwigheids waarden," sprak de „figuur, staande boven tijd en ruimte" dreigend, waar op rnr. Mes een weinig terugkrabbel de en over de kwaliteit van de Zeeuw se cultuur opmerkte, dat die mis schien niet zó best was, maar „We doen In elk geval wel ons best," aldus spreker. De minstreel, lid van het cultuur tribunaal, hield echter aan en toen achtte rnr. Mes het verstandiger de verdediging over te dragen aan een ambtenaar van de Stichting Zee land... T wee-eenheid Die bleek gelukkig aanwezig en wel in de vorm van een biologisch merkwaardige twee-eenheid, namelijk in de persoon van een zekere heer Hornborst (C. van Hoek), die de za ken onmiddellijk voortvarend aan pakte. Nauwelijks had de minstreel namen laten vallen als die van een Rembrandt, een Goethe en een Beet hoven, of de brave Hornborst gooide daar Henk Stam tegenaan „jawel, van de radio en van een hoop andere dingen; zijn naam staat op het brief hoofd van de Zeeuwse Muziekschool en zelfs Goes betaalt eraan mee..." Waarna hij het bewijs leverde van onze eigen Zeeuwse Beethoven, daar bij als een goed verdediger zorgend voor een scherpe tegenstelling door eerst een knaapje de traditionele kip nogal stuntelig per piano in het water te laten liggen en vervolgens op advies van Henk Stam het doek te laten opgaan voor een optreden van een orkestklas uit de Zeeuwse Mu ziekschool der afdeling Zierikzee, on der leiding van de heer Jacq. Luyke- naar. Een muzikaal intermezzo, dat bijzonder op prijs werd gesteld en dat §evolgd werd door het optreden van rie danseressen en een danser van de Zeeuwse Balletschool van me vrouw J. M. Soesman, die gaaf en be heerst een eenvoudig ballet demon streerden. De minstreel kreeg nog meer voor geschoteld: uit een samenspraak tus sen het lid van.Gedep. Staten, de heer Van Poelje, en de kunstschilders An- drïes Minderhoudt en Hans Heeren, leerde hij o.m. het een en ander over de twee richtingen in Zeeuwse schil derkunst, die der Verburgianen en die der Pietersisten Waarbij de heer Van Poelje en passant het een en an der uit de doeken deed over de wand schilderingen op de nieuwe provincia le veerboot en waarbij de kunstschil ders Iets vertelden over de onderwer pen, die zij daarvoor hadden gekozen. Gaston met zijnen basson De minstreel werd in dit program ma overigens wel op zijn wenken be diend; nauwelijks had hij de woorden gezegd: „En waar blijft nu Gaston met zijnen basson?..., of de konink lijke Vlissingse harmonie „Ons Ge noegen", onder leiding van de heer P. de Rooy, deed gezeten op het bal kon van de zaal heel „Britannia" daveren van een pittige mars! Dit op treden vormde een klankrijke afslui ting van het gedeelte voor de pauze. Na de pauze kwam als eei'ste het R.-K. Jongenskoor uit Goes onder lei ding van de heer E. Heyblok voor het voetlicht met enkele gevoelig gezon gen liederen en toen was het tijd voor toneel. „Een klassiek drama kunt ge krijgen; een getemd feeks je of een Gijsbrechtje. Allemaal voorstellingen om door het ringetje van de kelim te halen," had ambtenaar Hornborst de minstreel beloofd en daar stonden achter het gordijn waarachtig al vier leden van het Vlissingsch Schouw spel (de dames N. de Beer-Geelhoed en J. de Croo en de heren G. van Oor schot en J. Knuijt) gereed om een aangrijpend fragment uit een diep menselijk drama voor te spelen. Het ging aanvankelilk een beetje houte rig, maar gelukkig was er een Jan Lemaire jr. (die ook de regie van heel dit programma had) in de zaal gereed en bereid om in te grijpen. Hij pakte het fors aan en toonde een brokje (open)raamregie, dat er zijn mocht. Waarna het St.-Caecilia Koor uit St. Jansteen onder leiding van de heer W. M. J. Bartz dit gevarieerd program ma, dat als het ware een „doorsnee" te zien gaf van de Zeeuwse cultuur, Staking bij Italiaanse Staatsluchtvaartmij De Italiaanse staatsluchtvaartmaat schappij Alitalia heeft haar diensten in Italië zondag gestaakt, nadat het technische grondpersoneel voor drie dagen het werk had neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging en gewijzigde arbeids tijden. Drie internationale diensten Rome Teherai, Rome—MilaanBrussel en RomeTunisParijs -zijn eveneens gestaakt. De vluchten van andere luchtvaartmaatschappijen door Italië gaan normaal door. Men vreest echter, dat ook deze ge staakt moeten worden, indien het ad ministratieve vliegveldpersoneel zijn deigement om maandagavond even eens het werk neer te leggen, uitvoert besloot met enkele zeer verzorgd uit gevoerde zangnummers. In een slotwoord dankte de heer Mes organisatoren en medewerkers voor liet gebodene, waarna de heer Van Poelje de prijzen van het Land juweel uitreikte. Deze vijfde culturele dag in Zeeland werd 's avonds beslo ten met een opvoering van Molière's „Tartuffe" door de winnaar van het juweel, „Het Reizend Zeeuws Volks toneel" uit Hulst, onder regie van drs. Louis Lockefeer en met als plaatsver vangster voor mevrouw Boone-Wil- lemstein de actrice Mimi Boesnach in een der hoofdrollen. Dit optreden werd met een krachtig en langdurig ap plaus beloond. Negers zullen school in Little Rock moeten verlaten Bij beschikking van een federale rechter heeft het bestuur van de mid delbare school te Little Rock (Ar kansas) toestemming gekregen, de rassenintegratie op dit instituut twee en een haft jaar op te schorten. Dit betekent dat het bestuur de zeven In geschreven negerleerlingen naar huis mag sturen. Zoals bekend heeft de opheffing van de rassenscheiding in Little Rock vorig jaar aanleiding gegeven tot in cidenten. Pogingen van gouverneur Faubus om met behulp van de Natio nale Garde de negerkinderen te ver hinderen de school te bezoeken, wer den door president Eisenhower door het zenden van de federale militairen verijdeld. De jongste uitspraak is van rechter Harry Lemley, uit de stad Hope in Arkansas, wie was opgedra gen een verzoek van het schoolbe stuur om het integratiebesluit op te schorten, te onderzoeken. Het bestuur had gesteld dat er anders wellicht weer ongeregeldheden zouden ont staan. Devaluatie van Franse frank officieel Sedert 10 augustus 1957 moet men in Frankrijk bij aankoop van deviezen, gelijk bekend, een toeslag van 20 pet. boven de officiële koers van circa 350 frank per dollar betalen. Ter vereenvoudiging van de wissel handel heeft de Franse minister van financiën thans besloten deze feite lijke devaluatie van de frank te er kennen. Bij de vaststelling van de koers van de frank zal krachtens een besluit van de minister voortaan di rect rekening worden gehouden met deze toeslag, zodat de koers tegen over de dollar voortaan 420 frank zal bedragen. Nieuwe lonen voor schilders vanaf 16 juni Tijdens de Bondsraad van de Neder landse Katholieke Bouwvakarbeiders bond te Maastricht is aandacht ge wijd aan de onderhandelingen ter be reiking van een nieuwe loonregeling in het schilders- en stukadoorsbedrijf. De voorzitter deelde mede, dat de zaak van het schildersbedrijf prak tisch rond is. De offciële goedkeuring is nog wel niet afgekomen, maar met zeer grote waarschijnlijkheid mag verwacht worden, dat de nieuwe lonen met ingang van 16 juni van dit jaar, dus met terugwerkende kracht, zul len worden ingevoerd. Tankboot „Artemis" naar Zweden Precies veertien dagen nadat 't Noorse tankschip „Artemis" in aanvaring kwam met een ander Noors schip en in brand geraakte, is de „Artemis" za terdag door vijf sleepboten van L. Smit en Cc de Noordzee opgesleept om gebracht te worden naar Zweden, waar het schip zal worden gerepa reerd. 905. In de commandokoepel van de „Onyx" werd Piloot Storm door Mare voorge steld aan luitenant Thern, een kleine, niet meer zo jon ge man, die op Arend een enigszins arrogante indruk maakte. Zijn pezig gezicht werd ontsiert door een groot litteken op de linkerwang. „Luitenant Thern en trou wens alle leden van de be manning zijn speciaal voor deze operatie getraind", ver telde Mare. „Ik hoop dat we tot een prettige samenwer king kunnen komen". Sa men met kapitein Mare maakte Arend een rondgang door het gehele „schaduw- schip", dat zijn naam dank te aan het feit, dat het in de interstellaire ruimte een zwart scherm om zich heen kon optrekken, waardoor het onzichtbaar werd voor andere ruimte schepen. Toen Storm na verloop van tijd uit een patrijspoort keek, zag hij, dat zij nog steeds vlak boven het wolkendek van Valeron voortjoegen. Luitenant Thorn scheen geen voortjoegen. Luitenant Thern scheen geen sturen. Of was er misschien op het laatste moment een defect ontdekt, dat men wilde her stellen, alvorens de lange reis aan te vangen? Mare liep met grote stappen naar de stuur- koepel en vroeg Thern om uitleg. Deze hief met een irriterend gebaar de handen op en keek het tweetal spottend aan. „Ik ben bang, dat onze orders verschillend luiden, kapitein Mare!" Hammarsköld in Amman, Jeruzalem en Cairo Secretaris-generaal Hammarskjölcl is zaterdag te Amman geweest. Hij besprak met koning Hoessein de kwestie van de berg Scopus, een punt van wrijving tussen Israël en Jorda nië. Tegen de avond vertrok de secre taris-generaal naar Jeruzalem, waar hij, naar men verwacht, ook met de Israëlische autoriteiten van gedach ten zal wisselen over de kwestie van de berg Scopus. Waarnemers zijn van oordeel dat Is raël en Jordanië er mee zullen in stemmen, dat er waarnemingsposten van de Verenigde Naties in het be trokken gebied worden ingericht en dat de zone onder toezicht van de be standscommissie wordt geplaatst. Zondagmiddag kwam de secretaris generaal op het vliegveld bij Cairo aan. 's Avonds, tijdens een diner, be gonnen de besprekingen tussen Ham- marskjöld en Nasser. Diplomatieke kringen zijn ervan overtuigd, dat de ze besprekingen ten doel hebben, een Engels-Amerikaanse interventie in de Libanon te voorkomen. Studiecommissie voor nieuwe politie-uniformen Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de minister van b:n- nenlandse zaken een studiecommissie in het leven te roepen om hem van advies te dienen bij het geven van definitieve voorschriften krachtens art. 7 der politiewet, omtrent de uni- 'formen der gemeentepolitie. Het huidige uniform voorschrift draagt een voorlopig karakter en dateert van 1947. Sedertdien zijn meer praktische r stoffen beschikbaar gekomen. Belgische vlieger in Oost-Duitsland vrijgelaten Van Oostberlijnse zijde wordt gemeld dat de Belgische vlieger luitenant Martin Paulus, die op 29 mei met zijn militair vliegtuig boven Oostduits gebied terechtkwam en gedwongen werd op een vliegveld aan do oostzee kust te landen, is vrijgelaten, zijn toestel, een verkenningsvliegtuig, maakte deel uit van de Navo-strijd- krachten. Het akkoord over zijn vrijlating kwam tot stand tussen de Belgische militaire missie te Berlijn en het Oostduitse ministerie van buitenland se zaken. De twee partijen waren overeengekomen dat de onderhande lingen geen officiële erkenning van de Ooslduitse regering door België zou inhouden. Tussen België en Oost-Duits land bestaan geen diplomatieke be trekkingen. I FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTHL 59 Tenslotte kwam, ietwat grauwerig en brommig, 's hoofd-inspecteurs commentaar. „Misschien zit er wat inmis schien ook niet. We kennen Agnes Ripley niet genoeg om pertinent te zeggen, dat ze 't niet aan Harlow verteld heeft. Als ze elkaar niet ken den, is het niet waarschijnlijk, maar als dat wel het geval was, zou het mogelijk wezen. Ze was toen in een stadium om tot alles bereid te zijn, want ze wilde Hathaway treffen, hem en die hem Jief waren. Ik zal niet beweren, dat ze Harlow heeft ingelicht, maar wil het evenmin voor uitgesloten verklaren. Ook Hatha way zou ik niet willen uitschakelen, want hij kan heel goed zelf Harlow hebben opgebeld, 't Kan b.v. zo ge gaan zijn: Louise Rogers vroeg hem, met wie hij in de „Stier" was ge weest' als ze Hathaway zelf niet had herkend, heeft ze allicht willen weten, wie de twee anderen dan waren, want één van de drie moest volgens haar de juwelendief zijn. „Gelooft U dus, aat Grant onschul dig is?" vroeg Frank met een lichte flikkering in zijn blik. Zonder een spier in zijn gelaat te vertrekken, antwoordde Lamb: „Al leen maar bij wijze van spreken, voor de argumentatie. Veronderstel, dat ze vraagt, wie de twee anderen zijn en dat hij 't haar vertelt. Dan rijdt zij weg in haar auto en is het best mogelijk, dat hij een buurman waarschuwt voor eventueel te wach ten moeilijkheden. Ze kan, als ze de garage gepasseerd is, in handen van Caddie zijn gevallen, maar ook in die van Harlow, als hij wist, dat ze komen zou." „En Caddie's alibi?" bracht Frank in 't midden, maar de hoofdinspec teur maakte zich met een veelzeg gend gebaar daarvan af. Frank merkte op, dat Lamb's theo rie niet ver afweek van die, waar toe juffrouw Silver was gekomen. „Als Grant de moordenaar was, zou hij toch heus niet Harlow hebben opgebeld. Dus moeten we aannemen, dat diens bekendheid met het ge sprek GrantLouise hem in een hoogst verdacht licht plaatst." „Dat gaat m.i. een beetje ver." „Hoor eens hier, meneer", zei Frank, zich voorover buigend. „Har low weet wat niemand behalve de politie, Hathaway en één getuige wisten. Dat weten is voor Harlow bezwarend, want het wijst op ver band, direct verband, met de moord. Waarom stelde hij de politie niet op de hoogte? "t Kon hem toch niet bekend zijn, dat we al waren inge licht." „H'm", bromde Lamb. „Hij was be vriend met mevrouw Hathaway. Als hij schuldig is, waarom liet hij zich dan gaan tegenover juffrouw Sil ver „Och, hij was erg opgewonden en U weet immers, hoe het met Maudie gaatze heeft zich natuurlijk onnozel gehouden, zodat hij geloof de, dat hij met een nulliteit te doen had. Als hij met U of zelfs met mij, had gesproken, zou hij zich wel in acht hebben genomen, maar tegen over juffrouw Silver, die daar rus tig zat te breien, hield hij zijn tong niet in bedwang. Hij probeerde de mening te vestigen, dat Hathaway de moordenaar wasen hij ver sprak zich." „H'm", herhaalde de hoofdinspec teur. En toen na enige ogenblikken Zwijgen: „Als we voorlopig Agnes Ripley terzijde laten, is het feit, dat Harlow zo goed was ingelicht, moeilijk met schuldig-zijn van Ha thaway in overeenstemming te brengen. Als Hathaway de moorde naar was, zou hij Harlow niet heb ben medegedeeld, dat hij Louise Ro gers had gesproken. Was hij daar entegen onschuldig, dan zou hij misschien Harlow hebben opgebeld. We dienen hem te vragen, of hij dat gedaan heeft en aan Harlow, hoe hij wist, dat Hathaway die Louise op bezoek had gehad, 't Is moeilijk aan te nemen, dat ze allebei de waarheid zullen spreken, maar uit een leugen is dikwijls veel waars op te maken. Ga nu meneer Hathaway vragen, of hij binnen wil komen." Toen ze haar hand uit de vaas haal de, wendde Cecily zich helemaal au tomatisch en instinctmatig naar het licht, maar reeds daarvoor had ze gezien, wat ze eigenlijk vasthield. Het was de oorring, een mooi-ron- de platina ring, overal bezet met kleine heldere diamanten. Eerst drong de betekenis van de vondst niet goed tot haar door, maar plot seling werd het haar duidelijk: Dit was de vermiste ring van Louise Rogers, het voorwerp, waarnaar Mary Stokes de moordenaar had zien zoeken en dat hij toen niet had ge vonden. Had hij 't dan later ont dekt? Tussen vrijdag en zaterdag avond had het lijk in 't bos verbor gen gelegen. Was de misdadiger tus sentijds naar die plek teruggekeerd en had hij de bladeren, die het lichaam bedekten, evenzo doorzocht ials eerst het haar van zijn slacht offers? In haar verbeelding zag Ce cily de hand. die de bladeren om en om keerde tot hij vond, waar naar hij gespeurd had. Wiens hand was het geweest? Eensklaps ging als 't ware een schok door haar gehele wezen. Gisteravond had ze Grant in deze kamer gezien... Grant met de rug naar haar toege keerd, gebogen over de schoorsteen mantel, zijn arm optillend en iets in de vaas met de rozebladeren stop pend. Het stond haar nu weer duide lijk voor de geest... de regenjas met de blijkbaar nog verse vlek op de mouw, de beweging van de schou ders, van de arm. Iets in haar binnenste zei heel be slist: „Neen!" Dit kon ze niet gelo ven, dit was een onmogelijkheid. Nu beefde ze niet meer. „Neen!" klonk die innerlijke stem luid en ferm. ..Grant is niet zo'n dwaas". Natuur lijk had die stem moeten zeggen: „Grant is geen moordenaar", maar ze herhaalde, ietwat spottend, dat „Grant is niet zo'n dwaas" en daar bleef het bij. Zou hij, ja zou wie dan ook, zulk een ring in zijn eigen huis brengen en hem daar bewaren? Het lijk was reeds gevonden, de an dere oorring in handen van de poli tie... wie zou nu zo gek zijn, om de vermiste ring mee te nemen en in zijn studeerkamer te verbergen, als je het ding rustig in de laan of het bos kon laten vallen om er .van af te zijn? I Cecily bekeek de oorring nog, toen de glazen deur, van 't venster aan haar rechterhand met een lichte klik 'erd opengeduwd en ze, opziende. Mark Harlow zag binnenkomen. Zijn regenjas glom en zijn donkere haren waren vochtig. „Ik heb gebeld, maar niemand scheen me te horen", zei hij. „Neen... Grant is in Lenton en me vrouw Barton naar het dorp", ant woordde Cecily. Mark was klaarblijkelijk nogal op gewonden. „Cis", zei hij, „ik moet je spreken". Onwillekeurig had ze haar hand ge sloten. De ring schuurde tegen de handpalm. „O", zei ze ademloos. „Ik hen zo nat... ik zal mijn regen jas uittrekken", sprak hij. Op dit ogenblik zag ze de nog verse donkere vlek. Ze zag het toen hij zich omdraaide de schouder en mouw van een regenjas en die mouw met een donkere vlek. Nu ging haar een licht op, een helder, koud licht „Neen, Mark wacht!" riep ze. „Dat nat komt er niet op aan. Ik moet je wat zeggen". Hij wendde zich om en scheen ver rast, misschien door de klank van haar stem. 55e keek hem aan en her innerde zich, dat ze vrienden waren geweest, dat hij gezegd had, haar lief te hebben. De woorden, die ze wilde zeggen, bleven haar in de keel steken. Eindelijk bracht ze eruit: „Je kon immers zo maar in huis ko men... je hebt mijn sleutel, niet waar? Wil je me die nu terugge ven?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7