PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Joego-SIavië protesteert bij Hongarije tegen terechtstelling Imre Nagy Een „Kolibrie" bespuit de Bevelanden.... NIEUW PROJECT VOOR HULP AAN ACHTERGEBLEVEN LANDEN 201e jaargang - no. 144 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuw*» Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS SS cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummer* 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. S regels) 13 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P-Z.CMiddelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Vandaag spoedzitting V.N.-commissie iiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiii oor de ambassade staan. Daarna haalden de betogers stenen uit hun zakken, die door de ruiten werden ge smeten. Hongaarse aanklager: Voldongen feiten kalmeren het volk" De Joego-Slavische regering heeft vrijdag bekendgemaakt, dat zij bij Hongarije officieel zal protesteren tegen de terechtstel ling van Imre Nagy en diens medewerkers. Te Belgrado wordt gewerkt aan een nota over deze kwestie. Intussen is de Joego- Slavische ambassadeur in Boedapest „voor overleg" naar Bel grado ontboden. Zoals bekend waren Joego-SIavië en Hongarije in november 1956 over eengekomen dat Nagy en zijn medewerkers, die na de mislukte opstand negentien dagen asyl hadden gekregen in het Joego-Slavische gezantschap naar huls zouden kunnen gaan als vrije mensen en dat zij niet ter verant woording zouden worden geroepen voor hun daden. Zodra zij echter het Joego-Slavische gebouw hadden verlaten, werden zij door de Russen gear resteerd en naar Roemenië overgebracht. Een krachtig protest van Joego- SIavië bij Hongarije en de Sowjet-TJnle had toen geen enkel succes. die in het begin van deze week wa ren terechtgesteld, uit het oogpunt van „staatsbelang" met gesloten deu ren is gevoerd. Als toelichting hier op verklaarde hij dat dit was ge schied om de „westerse landen te verhinderen zich met het proces in te laten en onrust te zaaien". „Voldongen feiten hebben een kal merende uitwerking op het volk", aldus dr. Szenasi. In antwoord op vragen van buiten landse journalisten verklaarde Sze- nazi door middel van een tolk dat het proces twaalf dagen had ge duurd en nog maar kort geleden in het gebouw van het hooggerechtshof in het centrum van Boedapest was gehouden. Szenasi gaf voorts te ken nen dat er niet meer grote processen in voorbereiding zijn, slechts klei nere gevallen volgen nog. Demonstratie in Bonn De speciale V.N.-commissie voor Hongarije zal vandaag in spoedzitting bijeenkomen om zich te beraden over de toe stand die door de recente te rechtstelling in Hongarije is ontstaan. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de commissie vrijdag reeds vergaderen zou, doch er waren moeilijkheden met het oproepen van de com missieleden op zo korte termijn De Hongaarse openbare aanklager, dr. Geza Szenasi, heeft vrijdag te Boedapest verklaard dat het proces tegen oud-premier Imre Nagy, gene raal Pal Maleter (de Held van Boedapest") en nog twee anderen, Kolenprijs Het schijnt een ietsje voortijdig te zijn, wanneer men in het hartje van de zomer praat of schrijft over de prijzen van huis brandkolen, maar toch is bezorgd heid daarover nu reeds geboden. Terwijl de kolenvoorraden zich bij de mijnen ophopen, heeft men in Ne derland maar weer eens verhoging van de huisbrandprijzen doorgevoerd. Dat gaat dus dwars in tegen de nor male economische begrippen. Het ef fect van de verhoging zal waar schijnlijk zijn, dat de afzet verder zal teruglopen, dat dus de voorraden bij de mijnen nog aanmerkelijk gro ter zullen worden... en dat er voor de financiering van die reusachtige voorraden geld nodig zullen zijn, Op deze wijze wordt dan weer een nieuwe prijsverhoging voorbereid, waarvoor men op de verbruiker de rente enz. zal willen verhalen. Normaal zou zijn geweest, dat bij verminderd verbruik, dat ver bruik gestimuleerd zou worden door verlaging van de prijs. Zoiets schijnt echter in de landen, die behoren tot de Kolen- en Staal gemeenschap buitengewoon moeilijk te zijn. Tot nog toe heeft de burgerij in die landen geen enkele weldaad van de Kolen- en Staalgemeenschap onder vonden. of men zou de constante prijsstijging een weldaad moeten noemen. Op* dit ogenblik is het zó, dat men Amerikaanse kolen tegen lagere prijs in Nederland kan aanvoeren, dan de eigen kolen moeten opbren gen. En in Duitsland is de prijs van de kolen bij de mijn lager dan in Ne derland. Hoewel er In feite geen noodzaak meer bestaat om Amerikaanse kolen aan te voeren gezien de eigen enorme voorraden wil de Kolen- en Staalgemeenschap toch liever voortgaan met die import. Men verdedigt deze politiek met de bewering, dat de vraag nog bestu deerd moet worden of de te grote voorraden zijn ontstaan door over- Èroduktie of door onderconsumptie. >aarbij schijnt ook de overweging mee te spelen, dat de Kolen- en Staalgemeenschap te zijner tijd in Amerika een willig oor wil vinden voor een dollarlening. Hoe dit ook zij, de kleine consu ment wordt op dit ogenblik de dupe van de prijspolitiek, wel ke binnen de Kolen- en Staalgemeen schap wordt gevoerd. Het bedroevende daarbij is, dat hij niet in staat is, zijn ontevredenheid ergens tot gelding te brengen. Door het Tweede Kamerlid, de heer Roemers, zijn over het verloop van de kolenprijzen, vragen gesteld aan de minister van economische zaken. De minister heeft daarop een ant woord gegeven, waaruit blijkt, dat hij het verloop van die prijzen ook onprettig vindt. Hij heeft aan de Hoge Autoriteit van de K.S.G. mee gedeeld. dat naar zijn mening het kolenprijsniveau te hoog dreigt te worden. Hij heeft zelfs verlaging (Vervolg op pag. 3) Russen gooiden ruiten van Deense ambassade in. „Reuter" meldt uit Moskou dat Sow- jet-Russlsche arbeiders vrijdag al daar voor het gebouw van het Deen se gezantschap hebben betoogd, om te protesteren tegen een „vijandige demonstratie voor de Sowjet-Russi- sche ambassade te Kopenhagen. (Bij laatstgenoemde betoging, die was ge houden uit protest tegen de terecht stelling van Nagy c.s., zijn ruiten van het Sowjet-ambassadegebouw ingeworpen. De Sowjet-Unie heeft naar aanleiding hiervan bij Dene marken geprotesteerd waarop de Deense regering uiting heeft gege ven aan haar leedwezen over het voorgevallene) De Russen, meest jongeren, gooiden naar de Deense ambassade met ste nen en eieren. Bereden politie moest de orde helpen herstellen. Bijna alle ruiten van de ambassade sneuvelden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het Russisch en Engels werden de woorden „Weg met de Deense marionetten" op de muur ge schilderd. Borden met het opschrift „Lang leve de vrede" en „Weg met de Deense fascisten" werden door de kapotte ruiten naar binnen gesmeten De demonstratie heeft drie uur ge duurd. Een Deense diplomaat schat te het aantal betogers op vier vijf honderd. De Deense ambassadeur heeft ge protesteerd bij het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken, dat verklaarde „de spontane be toging te betreuren". Het heeft reeds maatregelen genomen om de schade aan het ambassade gebouw te herstellen. Gevraagd of Nagy c.s. hun eigen verdediger hadden mogen kiezen ant woordde Szenasi: „Natuurlijk". Hij nam voorts aan dat, Nagy en de an deren om gratie hadden gevraagd, maar dit was afgewezen. Volgens het Franse blad „France Soir" zijn de voormalige Hon gaarse premier Imre Nagy, gene raal Pal Maleter en twee vroege re medewerkers van Nagy in de nacht van maandag op dinsdag in de militaire gevangenis in Fouc- ca-straat, in Boedapest, twee uur na hun terdoodveroordeling door ophanging terechtgesteld. Dit wordt gemeld door de Weense correspondent van het blad, die zegt zijn inlichtingen uit Boeda pest te hebben verkregen. Volgens andere berichten zou Maleter zijn gefusilleerd. Zorgen over Polen Volgens Maurice Schumann acht de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, de terecht stellingen van „grotere betekenis'' dan de Russische gewapende inter ventie in Hongarije van november 1956, omdat hij er een actie in ziet die tegen alle Russische satellieten is gericht. De Franse regering maakt zich in het bijzonder zorgen over Polen. Inmenging..., De Amerikaanse zaakgelasterde in Boedapest heeft het Hongaarse pro test verworpen volgens netwelk de verklaringen van Amerikaanse lei ders naar aanleiding van de Hon gaarse terechtstellingen inmenging in Hongarijes binnenlandse aange legenheden betekenen. De Amerikaanse zaakgelastigde,. Garret Ackerson was op het Hon gaarse ministerie van buitenlandse zaken ontboden waar het protest hem mondeling werd overgebracht. Naar verluidt zou Ackerson gezegd hebben, dat sommige zaken een zo danige internationale betekenis heb ben, dat commentaar erop verwacht moet worden. Een 400-tal Hongaren en een aantal Westduitsers hebben gisteren bij de Russische ambassade in Bonn een betoging gehouden tegen de terecht stelling van Nagy c.s. Er werden verscheidene ruiten ingegooid voor dat de politie de menigte verpreidde. De betogers waren zwijgend naar de ambasade gemarcheerd, voorafge gaan door kinderen in Hongaarse klederdracht. Men voerde een groot portret van Nagy mee. Ongeveer een kwartier lang bleef men zwijgend De laatste jaren verkeerde het kasteel Waardenburg (Geld.) in ern- j stige staat van verval. Velen betreurden dit, daar de Betuwe toch al zo'n enorm verlies aan dergelijke monumenten had. Men heeft nu j besloten tot restauratie over te gaan. Het kasteel heeft een rijke historie. Bij de bevolking leeft de legende van dokter Faust, die zijn ziel aan de duivel verkocht. Naar oude mensen heiveren, heeft men nog lange tijd bovenaan de toren bloedsporen gevonden, nadat de duivel Faust door een raam in de kasteeltoren naar buiten getrok- ken had. In de volksmond wordt het kasteel van Waardenburg ,J)e Stomp" genoemd. Na de restauratie zal oud-burgemeester A. F. van Goélst Meyer het slot gaan betrekken. Radio-activiteit verdubbelde „In de afgelopen twee jaar is de hoe veelheid radio-activiteit in het mense lijke lichaam verdubbeld. Zij heeft echter nog geen punt bereikt, waarop gevaar voor de gezondheid ontstaat'1, aldus heeft kolonel James Hartgering lid van het centrum voor militair me disch wetenschappelijk onderzoek te Walter Reed, in de Verenigde Staten, donderdag op een bijeenkomst te Wayneseville, in Noord-Carolina, van vooraanstaande Amerikaanse genees heren verklaard. Hij voegde hieraan toe dat deze toeneming der radio-ac tiviteit een gevolg was van de proef- ontploffingen met kernwapens, die door de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten en Groot-Brittannië teweeg zijn gebracht. „EVEN BELANGRIJK ALS MARSHALLPLAN" De Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland zullen waarschijn lijk tezamen een nieuw programma voor het verlenen van hulp aan de economisch onder-ontwikkelde lan den beginnen, zo weet het Ameri kaanse weekblad „Business Week" te melden. Volgens het blad bereidt de Amerikaanse regering een nieuw programma voor het verlenen van mity» aan het buitenland voor, dat voor de vrije wereld wellicht even be langrijk zal blijken te zijn als het plan-Marshall circa tien jaar geleden was. Deze keer zullen echter Engeland en West-Duitsland, die onderscheiden lijk de tweede en derde industriële mogendheid van de vrije wereld zijn, meer als economische partners van de Verenigde Staten dan als recht streekse ontvangers van de hulp bij het programma betrokken zijn. Bij dit nieuwe programma zal de aan dacht in hoofdzaak aan de onderont wikkelde landen worden gewijd, ter wijl de gTote exporterende landen er slechts indirect van zullen profite ren. Het onmiddellijke doel van het nieuwe plan is volgens „Business Week" de economie van de vrije wereld te versterken tegen een in eenstorting. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland zien, aldus het blad, verder dan de onmiddellijke economische vraagstukken en denken bij hun plan aan de lang durige en verbitterde economi sche strijd, die zich tussen oost en west schijnt te ontwikkelen. Het nieuwe plan beoogt een sa mengaan van de Verenigde Sta ten en de hulpbronnen van de vrije wereld tegen hetgeen de Sowjet-Unie op het gebied van de handel en de hulpverlening doet. Het plan zou uit vijf pun ten bestaan. Aan de wereldbank en het inter nationale monetaire fonds zullen nieuwe middelen worden verstrekt en nieuwe verantwoordelijkheden worden gegeven. De activiteiten van de export-im port bank en het fonds voor ont wikkelingsleningen, twee instellin gen der Amerikaanse regering, zul len nauwer worden gecoördineerd met die twee internationale instel lingen. Er zal worden gewerkt aan een plan inzake de oprichting van een nieuwe internationale ontwikkelings organisatie, verbonden met de we reldbank. De middelen van het Amerikaanse fonds voor ontwikkelingsleningen zullen worden vergroot, zodat de Verenigde Staten leningen tegen la ge rente en /of aflosbaar in de valuta van het hulpontvangende land, kun nen verstrekken. Hulpverlening aan bevriende lan den, die primaire produkten voort brengen met het doel een oplossing te vinden voor de vraagstukken, ont staan door de dalingen van de pro- duktenprijzen. Hammarskjöld ook naar Cairo? Hammarskjöld, de algemene secre taris van de Verenigde Naties, zal tijdens zijn hiudige bezok aan het Midden-Oosten Amman en Jeruza lem, en mogelijk ook Caïro bezoeken zo wordt door het hoordkwartier van de Verenigde Naties meegedeeld. Vandaag vertrekt hij uit Beiroet voor een bezoek aan Amman en Je ruzalem. Hij zal deelnemen aan de besprekingen over het geschil inzake de berg Scopus tussen Jordanië en Israël. Hammarskjöld is voornemens maan dag of dinsdag naar Beiroet terug te keren voor een laatste overleg met de groep waarnemers. Woensdag vertrekt hij naar New York. „Aero"-huwelijk met Centraal Bureau OP EEN „HOOGTE" van een halve meter scheert de kleine, felrode helikopter over het don kergroene tapijt van erwten blad; op en neer vliegt het toe stel, baan na baan bespuitend met een in het zonlicht glinste rend gordijn van zilverwitte druppels, die het prille gewas beschermen moeten tegen scha delijke invloeden. Het is een toestel van de „Aero Ypenburg N.V.", een „Kolibri" met aan de stuur- knuppel de jeugdige directeur van de N.V., de 35-jarige Eelco J. W. Schuller uit Den Haag. „Nee, geen Schüler; tegen die umlaut hebben we lang genoeg moeten vechten." Het komt er bijna fel uit klaarblijkelijk heeft hij daar méér mensen op attent moeten maken. Goed, Schuller dus. Sinds enkele weken is de heer Schuller op Noord- EELCO SCHULLER huwelijk met Centraal Bureau (Foto PJL.C.) Beveland geen onbekende nu daar zal ook niemand meer spreken over „Schüler". Vooral de landbou wers kennen de slanke jongeman, met het bruinverbrande gelaat en de felblauwe ogen, die iemand bij voor keur recht aankijken. Schuller vliegt voor ze. Dat wil zeggen, de „Aero Ypenburg N.V." vliegt voor ze en om het maar ineens helemaal precies te zeggen, de „Aero Coop NW." doet dit Jandbouwwerk. Het is een onder afdeling van de grote N.V. in Den Haag, die ook opdrachten met heli kopters op ander, zelfs internatio naal gebied uitvoert. De „Aero Coop N.V." kwam tot stand in samenwerking met het Cen traal Bureau (van de coöperatieve aan- en verkoopverenigingen) in Rotterdam en het is om met de heer Schuller te spreken „een goed huwelijk geworden". Vooral sinds men begon met het gebruik van de „Kolibri"-helikopter, een nieuw produkt van een Nederlandse helikopterindustrie in Rotterdam, wordt op bijzonder efficiënte wijze gewerkt. „Aero" werkte voordien op landbouwgebied ook met sportvlieg- tuigen, maar de kleine, gemakkelijk wendbare helikopter biedt toch vele voordelen. „Een ervan is het directe con tact tussen de man. die de gewas sen moet bespuiten en de boer," aldus de heer Schuller. Voordien immers kwam en ging het vlieg tuigje (van en naar het vliegveld), maar de helikopter wordt bij de boer geparkeerd en blijft in de streek totdat alle opdrachten zijn afgewerkt. Zodat de landbouwer, wiens percelen onder handen wor den genomen, de piloot er bijvoor beeld op attent kan maken, dat een bepaalde strook wel twee keer bespoten kan worden en anders om kan het voorkomen, dat de pi loot, die het geheel immers prach tig kan overzien, de landbouwer kan waarschuwen voor bepaalde ongerechtigheden op zijn akker. „Aero" heeft thaps drie heliopters in dient voor landbouwwerk. waar van twee „Kolibri's". De „Kolibri", waarmee „Aero" in Nederland als eerste vliegt, is bijzonder praktisch. Zo heeft dit toestel eenvoudige mo toren, zonder bewegende delen, die zo nodig in vijf minuten verwisseld kunnen worden. Als brandstof ge bruikt het petroleum, maar dat doet de „Kolibri" dan ook gulzig; maar liefst 600 liter per uur... Niettemin zijn de tarieven voor het bespuiten van gewassen vanuit de lucht redelijk; 25 per ha bij losse opdrachten en 21 per ha bij een contract. Sinds enkele weken kan nien de rode .Kolibri" vrijwel dagelijks op (Vervolg op pag, 2). KORTE PREDIKATIE DE GROTE VERWONDERING Het boelc Handelingen (hoofdstuk Jf) vertelt, dat de rechters van de Hoge Raad te Jeruzalem zich ver wonderen, wanneer zij Petrus en Jo hannes herkennen als mensen, die met Jezus zijn geweest". Is dat dan zoiets wonderlijks om het in deze wereld „met Jezus te houden"t Do bijbel zegt van wel. En als wij het eigenlijk heel gewoon zijn gaan vin den om bij de gemeente van Chris tus te horen, dan moet er iets (veelt) aan ons Christendommankeren. Want het is een vreemde zaak het met Iemand te gouden, die aan het kruis gestorven is en daarmee be wezen heeft, dat het met Hem op niets 'is uitgelopen. Wie nu nog aan Hem vasthoudt, riskeert een verwon derd lachje. Zijn leven speelt zich af rond het kruis van Jezus en dit le venscentrum is niet het gebruikelij ke. Het brengt ook consequenties met zich mee, die niet verborgen kun nen blijven. Willen wij in de wereld echt herkend worden als metgezellen van deze Jezus, die zijn leven voor ons gegeven heeftf Willen wij ons leven alleen zoeken bij Hem en ner gens anderst Willen wij liever wanneer wij voor de keus gesteld worden uitgelachen worden mét Hem dan geëerd zónder HemT En durven wij er ook vrijmoedig voor uit te komen, dat wij bij Jezus horenf Want dat Petrus en Johan nes dat doen, daarover verwonderen de rechters zich nog meer. Dat ze er geen privé onderonsje van maken, maar een publieke zaak, terwijl de rechters constateren, dat ze toch maar heel gewone mensen voor zich hebben, een paar vissertjes. Met Jezus zijn, dat betekent: een bood schap meegekregen hebben. Het christelijk geloof is geen godsdiens tige leer, maar een heilsboodschap. Die voor jezelf houden ts de ander onthouden wat hem toekomt! Want Jezus moet bekend worden, Hij is geen privé Heiland. Daarom kan zijn gemeente niet incognito haar bestaan slijten tussen vier kerkmuren. Jezus is er voor allen, daarom is zijn ge meente er voor allen. Maar de grootste verwondering voor de rechters is, dat zij moeten vast stellen, dat de Heer t an de gemeen te, die zij gedood hebben, leeft. Het betvijs staat voor hen in de persoon van de genezen verlamde. Jezus is niet dood te zwijgen, wanneer zijn gemeente zich als werktuig in deze wereld laat gebruiken m de dienst van het Leven.' Laten wij ons ge bruiken in deze dienst, die Hij door ons aan onze naaste wil volbren gen? Vrijmoedig voor Jezus uitko men, dat is niet propaganda maken voor een verheven idee, maar de naaste dienen met het heil, dat de Heer aan mijzelf gegeven heeft. Zó dienen, dat het niet meer missen kan, dat Jezus, de levende Heer, in ons herkend wordt. Breskens. J. H. van Beusekom OPKLARINGEN Aanvankelijk hier of daar nog wat regen, later ook verspreid voorko mende opklaringen. Zwakke tot ma tige wind overwegend tussen west en noord. Koel weer. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag te koel strandweer met veel bewolking en plaatselijk enkele regenbuien. Koele wind uit het noord westen. Overdag 14 tot 16 graden Celsius. Zeewater 14 graden Celsius. Vooruitzichten: Uitloper van hoge- drukgebied bij IJsland kan zondag opklaringen brengen, maar strand weer blijft te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1