dus bierweer! Tuinbouw kan oplossing bieden voor kleine bedrijven in Zeeland Het weer van a.s. zondag Agrarisch Tholen toont herstel sinds de ramp van februari '53 WIN IR. M. A. GEUZE SPRAK OVER MOEILIJKHEDEN IN LANDBOUW VRIJDAG 20 JUNI 1938 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT, ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Teleurstelling over advies voor tweeprijzenstelsel bieten Zonder dat hiervan na overdreven verwachtingen mogen worden gekoes terd, lijkt het dat de oplossing van het probleem van te kleine landbouw bedrijven in Zeeland via de weg van de tuinbouw en de fruitteelt enige reële kansen biedt, zo sprak ir. G. J. ter Brugge, inspecteur voor West- en Zuid-Nederland van de Cultuurtechnische dienst, als zijn mening uit, toen hij donderdagmiddag in de te Sint Maartensdijk gehouden algemene ver gadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zijn visie gaf op de ont wikkeling van het kleine boerenbedrijf in Nederland. Ook meende hij dat de agrarische bedrijfsstructuur in Zeeland waarschijnlijk mede gunstig zal worden beïnvloed door de verwezenlijking van het Deltaplan en de eventueel hiermee gepaard gaande haven- en industrie-ontwikkeling, onder meer in het Sloe. Ir. Ter Brugge, die het probleem van de zijde van de kleine grondgebrui ker zélf benaderde, schetste hoe de agrarische bevolkingsgroep 4e laat ste tien jaar teruggelopen is van 589.000 tot 480.000, een verminde ring van 2% per jaar. Men neemt aan, dat dit in de volgende tien jaar niet veel anders zal zijn. Een „Internationaal verschijnsel" noemde de heer Ter Brugge de „uittocht van de landarbeiders, boerenzoons en kleine boeren", van de na-oorlogse jaren. Hij stelde daarbij, dat zij dit heus niet deden om een overheid, een mi nister of wie dan ook, een plezier te doen. De oorzaak van de verschui ving in de plattelandsbevolking is niet direct aan te geven. Een belang rijke, zo niet belangrijkste factor, aldus de heer Ter Brugge, zal waar schijnlijk het vooral in relatieve zin achterblijven van het inkomen zijn. „Het arbeidsinkomen van de land arbeider, kleine boer en boerenzoon blijft dikwijls ten achter, soms zelfs bij dat van een ongeschoolde arbei der in de stad". Deze nadelen zijn voor de landar beiders veelal doorslaggevend om een ander beroep te kiezen. Als andere oorzaken van de terug gang noemde spreker de mechanisa tie, die zich op de kleine bedrijven niet zo sterk heeft kunnen ontwik kelen, en verder lange werktijden en onvoldoende mogelijkheid tot vakan tie en vrijetijdsbesteding, wat vooral voor de jongeren een zware handicap vormt. Ook kunnen de woningtoe standen op vele plattelandsgemeen- t ende toets der kritiek niet door staan. -INDU STRALIS ATIE De mogelijkheid voor het kleine be drijf om door investering tot een ho ger inkomen te geraken, achtte spr. De opening van de Z.L.M.-tentoonstel ling te St. Maartensdijk werd don derdagmiddag een kleurrijk schouw spel. Temidden van de door platte landsjongeren gedragen vlaggen van de Thoolse gemeente, hees de al gemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze de groen-witte Z.L.M.-vlag. (Foto P.Z.C.).. niet eenvoudig. Meer zag hij met name op de zandgronden in een geslaagde industriële ontwikkeling om een oplossing te krijgen voor het kleine boerenprobleem. Een industri ële ontwikkeling van enige omvang opent een scala van mogelijkheden, zo betoogde spreker. De belangrijkste poorten voor het zich industrieel ontwikkelend Europa zijn Rotterdam en Antwerpen. Na de ontsluiting door het Delta plan ligt Zeeland hier als het ware als een nu nog braak liggend cen trum tussen. De heer Ter Brugge gaf als zijn mening, dat een harmo nische industriële ontwikkeling een zegenrijke invloed zal hebben op de structuur van de land- en tuinbouw. Van de resultaten van bedrijfsver- grotlng in ruil- en herverkaveling moet men zich, volgens spr., op kor te termijn niet zoveel voorstellen. In vele gevallen is er niet voldoende grond. Overigens is hiermee in Zee land voor 't eerst op grote schaal er varing opgedaan en als de herverka veling Zeeland zal zijn beëindigd, zullen met Walcheren mee waar schijnlijk 7JS0 bedrijven zijn ge vormd, waarvan de bestaansbasis aan zienlijk bevredigender is dan voor heen! In vele gevallen is de bedrijfs- oppervlakte verdubbeld, terwijl op Schouwen eveneens een 80-tal aan moderne eisen voldoende fruitteeltbe- drijven is gevormd. Op Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beve land zullen ruim honderd kleinere eensmansbedrijven worden gevormd met een zeer intensief bouwplan. In Zeeland zullen nog enige gronden vrijkomen, welke ontstaan via inpol deringen door het Deltaplan. Met opzet had de heer Ter Brug ge de intensivering van een be perkt aantal kleine bedrijven tot het laatst „bewaard". Hij stelde, dat het in bepaalde geval len mogelijk zal zijn door het aan houden van meer varkens en kippen een behoorlijk inkomen te verwer- vén. Reeds eerder toonde hij echter aan, dat deze oplossing voor het veel te grote aantal kleine bedrijven een voudig niet mogelijk is. In een an der vlak ligt de overgang naar de in tensieve tuinbouw of fruitteelt. Zuid west Nederland, met zijn goede gronden en uitstekend klimaat biedt hiervoor inderdaad mogelijkheden. OPENING Bij de aanvang van de vergadering kon de voorzitter, ir. M. A. Geuze, vele genodigden, onder wie de voor zitter en de secretaris van het K.N. L.C., burgemeesters van Thoolse ge meenten en de ere-voorzitter van de Z.L.M., jhr. J. van Vredenburch, be groeten. Voordat ir. Geuze zijn openingsrede hield, waarvan wij elders in dit num mer een uittreksel geven, werd nog besloten een telegram te zenden aan de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die thans na zijn ziekte met vakantie in het buitenland vertoeft. Bij de mededelingen merkte de voor zitter naar aanleiding van het feit, dat minister Vondeling aan de S.E.R, advies heeft gevraagd over de vesti gingseisen in de landbouw, onder meer op, dat de minister kennelijk naar een wijze zelfbeperking heeft gestreefd. Het lijkt er ook op, dat de minister de argumentaties ter harte heeft genomen. Aan het Land bouwschap te bewijzen, dat een prak tische toepassing en niet een bureau cratische zal overwinnen. Ir. Geuze herinnerde er aan, dat bij een enquête onder de afdelingen in 1957, 27 afdelingen zich toen uit spraken voor het stellen van eisen aan praktische en theoretische ken nis; 12 afdelingen waren tegen. De Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" had aan de georganiseerde landbouw een voorstel gedaan, dat de moge lijkheid biedt om alle percelen op het waterleidingnet aan te sluiten Het Z.L.M.-bestuur zal hieraan graag medewerken; het voorstel acht men een goede basis voor verdere besprekingen. TELEURSTELLING Ir. Geuze verklaarde verder, dat met teleurstelling kennis is genomen van het besluit van liet Landbouwschap om aan de minister te adviseren, ook dit jaar met een tweeprijzen stelsel voor de suikerbieten te blijven werken. „Dit besluit is als een don derslag bij heldere hemel gekomen", zo verklaarde de voorzitter. Men t slechts hopen dat de minister het advies niet zal opvolgen, daar een differentiatie niet past in het prijsbeleid. Spreker betreurde ook, dat er in de kringen van de organi saties hierover verdeeldheid bestaat. Terwijl het Landbouwschap vaak ageert tegen het te laat bekendma ken van de garantieprijzen, zodat hiermee geen rekening kan worden gehouden bij het opstellen van het bouwplan, gaat datzelfde Landbouw schap thans adviseren om alsnog de prijzen te veranderen. Het daverend applaus dat na deze opmerking op klonk, bewees voldoende hoezeer de vergadering teleurgesteld was over het besluit van het Landbouw- schapsbestuur. LEDEN VAN VERDIENSTE Met instemming van de vergade ring maakte ir. Geuze het besluit van het hoofdbestuur bekend om de heren Z. Maljaars, Oostkapelle, B. C. Allaart, Serooskerke, C. Me- ijers, Serooskerke, J. Maljaars Wzn., Oostkapelle en J. de Regt Mzn., Colijnsplaat tot leden van verdienste te benoemen. Een zelfde onderscheiding viel te beurt aan de heer I. van de Sande uit Terneuzen, die reeds 50 jaar druk ker is van het Landbouwblad. De jaarrekening werd onveranderd goedgekeurd met een batig saldo van'bijna 400Q. Bij de rondvraag bracht een oud- Zeeuw. de heer D. Hartog uit Den Haag, hulde aan de Z.LM. voor het IMC0S Komende dagen weinig kans op werke lijk vast weer. Ofschoon het weekeinde voornamelijk droog zal zijn, moet men zo nu en dan veel bewolking verwachten. Ee« service ven de gezamenlijke brouwers van Het beste Nederlandse een reis van f1000.- Wio binnen 8 dagen! Scbrijl op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200. Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze pnjs gedeekJ). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazenVorige zondag 12.7 uur zon. geen neerslag. D« pnj» wordt verdeeld onder de 12 gi WAT IS IMC0S7 Deze International Meteorological Consultant Services worden gele«d doof de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operatie! WEES ZELF WEERKUN0IGE: Hap in een groot glas koel bier Als t smaakt en verkwikt, dan is het b»erwe«r Als t niet smaakt dan hebt u T verkeeroe glas gepakt, 't Is namelijk altijd bierweer t BIER IS BEST VOOR BEIDEN HijIk ben dol op B B r Vriend "Bent u niet jaloers op Brigitte Bardot, mevrouw 7 Zij: 'Pardon, we houden beiden van het Beste BierT Opening nieuwe gerefor meerde kerk Rilland-Bath Donderdag 28 juni a.s. om 7 uur 's avonds zal de nieuwe gereformeerde kerk aan de Valkenisseweg te Ril land-Bath tijdens een bijzondere kerkdienst, waarin ds. Stoffels voor zal gaan. officieel in gebruik worden genomen. Bij deze ingebruikneming zullen onder meer het gemeentebe stuur, kerkelijke afgevaardigden, de architect en de aannemer aanwezig zijn. Een belangrijke gift van het rampen fonds en de offervaardigheid van de gemeenteleden en de zustergemeen- ten maakten de bouw van de nieu we kerk mogelijk. Examens rijkskweekschool te Middelburg. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden donderdag voor het examen voor onderwijzer(ea) de da mes J. S. Jansen van Rozendaal te Oostburg, A. T. Lourens te Aarden- burg en J. Neve te Middelburg en de heren C. G. van der Hoek te Sint Maartensdijk en A. M. Kouwer te 's Heer Arendskerke. Universitair examen. Mej. E. G. Buter te Terneuzen slaagde aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam cum laude voor het kandidaatsexamen Ffanse taal en letterkunde. in de loop der jaren ten bate van de landbouw verrichte werk. Na een geanimeerde bespreking op de inleiding van ir. Ter Brugge richtten nog enkele genodigden zich tot de vergadering. Mr. A. J. van der Weel, lid van de Ged. Staten, sprak namens het pro vinciaal bestuur. In zijn speech wees deze op de veranderingen welke zich in onze provincie voltrekken en waarbij ook de Z.L.M. haar bijdrage levert. Voorts spraken de heer D. C. Bou- Vvense, burgemeester van Sint Maar tensdijk en Scherpenisse en ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité, die o.m. de noodzaak betoogde dat de stedeling op de hoogte wordt gebracht van de betekenis van de landbouw. Mevrouw W. van Veenvan Log- hem sprak tenslotte nog een sympa thiek woord Eila presidente van de afd. Zeeland van ae Bond van Plat telandsvrouwen. In de vooravond werden hoofdbe stuur en genodigden officieel ontvan gen door het gemeentebestuur vEin Poortvliet, waarna men zich in het „Holland-Huis" te Scherpenisse aan een diner verenigde. (Slot van oag 1» denkelijk. Iedereen vraagt zich af of men nu terechtgekomen is in een periode met een blijvend lagere of zelfs blijvend dalende conjunc tuur. Sprekende over de zuivelafzetcri- sis wilde ir. Geuze bij gebrek aan gegevens over de gevolgen van de noodmaatregelen nog geen uitspraak doen, doch wel is het volgens hem duidelijk, dat de hoogste wijsheid niet meer gelegen is in een produk- tieverhoging zonder meer. „wij zul len ons dienen te bezinnen over de richting, waarin wij onze produktie verder zullen moeten ontwikkelen." Ook al omdat deze zuivelcrisis niet alleen een nationaal verschijnsel is. Het staat voor spreker als een paal boven water, dat de Nederland se landbouw er goed aan zal doen om het kwaliteitsbegrip méér nog DE Z.L.M.-TENTOONSTELLING Indrukwekkende openingsceremonie met fraaie vlaggenparade Met het hijsen van de groen-witte Z.L.M.-vlag, temidden van de door plattelandsjongeren en -meisjes gedragen gemeentevlaggen van de acht plaatsen op Tholen en St. Philipsland, heeft de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, don derdagmiddag de landbouwtentoonstelling in Scherpenisse geopend. Het was een indrukwekkende ceremonie, die een waardig begin vormde van de Z.L.M.-dagen voor het eiland Tholen. Duizenden bezoekers zullen gedu rende drie dagen deze grootse manifestatie van agrarisch Zeeland bezoe ken om een indruk te krijgen van het herstel en de opbouw van het eiland Tholen na de ramp van 1953. De woorden van ir.Geuze tijdens de officië le opening: „de ark van goedertierenheid is ook aan Tholen niet voorbij gegaan", zuilen ongetwijfeld weerklank vinden in de harten van vele agrariërs. Immers, de tentoonstelling geeft een objectief en zuiver beeld van hetgeen de laatste vijf jaar op Tholen tot stand is gebracht. En dat is niet gering! Een fris geschilderd podium met het Nederlandse en het Zeeuwse wapen op de achterwand aangebracht, vorm de het decor voor de openingsplech tigheid. Na een korte vlaggeparade van vier plattelandsjongens en evenzovele -meisjes, die de felge kleurde gemeentevlaggen met zich meevoerden, waarbij tevens 'n acht tal ruiterif en een dansgroep je mede werking verleenden, stelden de Z.P. M.-ers en de L.J.G.-ers zich links en rechts op het podium op. Nella Gaa- keer en A. Breure, beiden uit St. Maartensdijk, droegen een door het L.J.G.-lid L. Hage uit Stavenisse ge schreven gedicht voor, waarin het herstel van het eiland tot uitdruk king kwam. Vervolgens sprak ir. Geuze de ope ningsrede uit, waarin hij de 19e eeuwse schrijver Jacob van Lennep citeerde, die begin 1800 met zijn vriend Dirk van Hoogendorp een voetreis door Nederland maakte en daarbij ook op het eiland Tholen be landde. Uit de mond van de alge meen voorzitter konden de talrijke fenodigden, onder wie de hoofd- en agelijkse bestuursleden van de Z.L. M., vernemen hoe VEin Lennep de si tuatie op Tholen zag. Er is sedert dien veel veranderd en hoewel ram pen ons niet gespaard zijn getaleven, is er veel op dit eiland tot stand ge komen, aldus spreker. Met een speciaal woord richtte de algemeen voorzitter zich tot de jongeren, die voor zo'n prachtige ontvangst hadden zorg gedragen. Terwijl tussen het „Je Maintien- drai" en het „Luctor et Eniergo' aan de achterwand van het po dium een bord zichtbaar werd g grote billende met de letters „Z.L.M." en een in verschillende kleuren uitgevoerde reliëfkaart van het eiland Tho len en van St. Philipsland met de ledentallen van de plaatselijke af delingen, hees ir. Geuze het Z.L. M.-dundoek in de vlaggemast. Smaakvolle opzet Hierna werd een rondgang gemaakt over het 12% ha grote tentoonstel lingsterrein met bijna twinti; en kleine .tenten van de verse) standhouders. De organisatoren zijn er zeer zeker in geslaagd deze expositie op één hoogte te stellen met de vorige. Niet alfeen krijgt men een uitstekende in druk van hetgeen vooral door de her verkaveling op het eiland tot stand is gekomen, maar ook vele particu liere handelaren stellen een keur van produkten en gereedschappen ten toon. Zowel bij de overheidsinstan ties als bij de individuele standhou ders getuigt de opbouw van een smaakvolle opzet. De rijksdiensten die al zoveel op Tholen tot stand hebben gebracht, zijn goed verte genwoordigd. Naast stands van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, die de bezoekers tal van interessante in lichtingen verstrekt over de stand van zaken en de mogelijkheden op Tholen, treft men de rijksveeteelt en de zuivelvoorlichtingsdienst aan. Ook de Cultuur Technische Dienst met maquettes en foto's en staats bosbeheer hebben heel wat te bieden. Op het uitgestrekte tentoonstellings terrein, dat door tientallen rood-wit- blauwe vlaggen een feestelijk aan zien heeft gekregen staan verder tal van grote tenten, waarin weer an dere standhouders zijn onderge bracht. Zo loont het beslist de moei te waard de „vljfmaster" van de plattelandsvrouwen binnen te wip pen, terwijl voorts de vele handela ren met hun stands de verdiende aandacht vragen. Kort na de opening was de belang stelling zoals dat trouwens ieder jaar is, verzekerde ons een der or ganisatoren niet groot. De grote stroom van bezoekers wordt eerst vandaag en morgen verwacht. Voor deze beide dagen is er dan ook een buitengewoon aantrekkelijk pro gramma. dat het bezoek aan de Z.L. M.-cxpositie tot een ware feestdag maakt Contactweekend Jeugd en Evangelie district Zeeland. Een twintigtal leden van het dis trict Zeeland van Jeugd en Evange lie heeft op Hedenesse te Cadzand 'n contact weekend gehouden. De 11 meisjes en 9 jongens hebben goede dagen door gebracht met de bespre king van het Pinksterfeest, zang, muziek, spel en volksdans. Ook een kampvuur en een avondwandeling ontbraken niet op het programma. Het was een fijn kamp, waarin een goede sfeer heerste. dan vroeger, in het centrum van de aandacht te stellen. Daarbij zal de Nederlandse boer een goed kosten- besef moeten opbrengen niet zon der meer produktie opvoeren, maar meer door kostenbesparing zijn ren tabiliteit verbeteren. Dtiarbij Is het ook vanzelfspre- I hH kend, dat men de en markt problemen niet los *zal kunnen zien van de structuurproblemen. Overschotten Verder sprak ir. Geuze over het overschotten vraagstuk, waarvoor men nog nooit ook politiek gezien een oplossing heeft weten te scheppen. De agrarische overschotten op de wereldmarkt vertonen op het ogen blik weer een aangroei. De Verenig de Staten verwachten ondanks het Soil-Bank programma, waarbij men de boeren vergoedingen in uitzicht heeft gesteld, wanneer ze hun gron den braak zouden laten liggen, de op twee na grootste oogst van na de tweede wereldoorlog aan winter tarwe, waarbij men per hectare zelfs een recordprodnktie denkt te halen. Terwijl een derde van de wereld bevolking met deze overproduktie- verschijnselen worstelt, lijdt twee derde van die bevolking nog aan on dervoeding of In sommige gevallen zelfs aan honger. Het westen moet naar de mening van ir. Geuze deze zaken nuchter be kijken, doch niet moeten nalaten te doen wat zijn hand vindt om te doen. Loonpeil Als tweede hoofdprobleem voor de hedendaagse landbouw noemde hij de hoogte van het loonpeil In ons land, een hoogte die ontstaan is tij dens de afgelopen welvaartsperiode en die niet parallel loopt met de in middels ingetreden laagconjunctuur tengevolge waarvan er vooral in de landbouw een wanverhouding i staan tussen inkomsten en kosten. „Het wordt nogal eens gesteld, dat de landbouw in ons land een uitzonderingspositie wenst." aldus spreker. Hij bestreed echter deze opvatting. „De landbouw stelt zich juist uit alle macht te weer tegen een uitzonderingspositie. Zij wil als volwaardig partner in het Neder landse maatschappelijke leven op genomen zijn. Wanneer ergens ho gere lonen betaald worden en dit leidt tot een algemene stijging van prijzen en kosten, moet dit dan niet zijn gevolgen hebben voor de gehele bevolking en niet allqen voor de 80 tot 85% niet-agrariscne bevolking?, zo vroeg ir. Geuze. Is er uit het circus van nationale en wereldmarktoverschotten, prijs politiek gekoppeld aan inkomensga rantie en produktiebeperkingsvraag- stuk een uitweg of moet het blijven een onregelmatig aanpassen naar ge lang van de omstandigheden van het moment? En dat terwijl wij meen den aldus spreker dat de West- europese landoouw op een prestatie mocht bogen, gezien hfet feit. dat on danks minder beschikbare grond en ondanks 20% minder arbeidskrach ten, vorig jaar een produktie werd bereikt die 25% boven het niveau van vóór 1940 lag. Bij het beant woorden van deze vragen, kwam zoals in de aanhef reeds gemeld - ir. Geuze tot de conclusie, dat de E.E.G. in dit opzicht eigenlijk alleen maar te laat is gekomen. Directiewisseling bij N.V. Boddaert Middelburg. De N.V. Boddaert Co„ ijzergieterij en machinefabriek te Middelburg hield een bijzondere vergadering van aandeelhouders. In deze vergadering is de directeur, de heer L. J. R. De- fize afgetreden. Als waarnemend di recteur zal optreden de heer J. C. Dentze te Oostkapelle, die sedert kori: als adjunct-directeur aan de vennoot schap is verbonden. In het college van commissarissen werd benoemd de heer J. Komejan te Domburg. Dit college bestaat thans uit de heren P. T. J. Huberts te Bergen op Zoom, Ir. A. baron Krayenhoff te Amersfoort en J. Komejan te Domburg. Collecten De te Nleuwvliet gehouden collecte ten bate van de vereniging „Het Hoogeland" heeft 11 opgebracht. De collecte voor de sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" bracht ƒ38 op.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7