Babylonische' jazzband in Blokker Tweede Kamer besprak positie van de huwende onderwijzeres GRONDKAMERS STREVEN NAAR FINANCIEEL EVENWICHT WINKELS OP KOOPAVONDEN IN DECEMBER OM 9 UUR DICHT VRIJDAG 20 JUNl 1958 PROVINCIALE ZBEVW8B COURANT. STEUN VAN DIVERSE ZIJDEN VOOR AMENDEMENT-VAN-SLEEN Het Wereldgebeuren Akkoord. Eindelijk eens vakantie nemen", verzuchtte Felix Gaillard half i april op het eind van een ver gadering der Franse Nationale Ver gadering. De Nationale Vergadering taf hem zijn 'congé als premier om- at een meerderheid zich niet kon verenigen met een belangrijk prin cipebesluit van de regering over de politiek ten opzichte van Tunesië. Gaillard en de ziinen toonden zich namelijk bereid, de afgebroken on derhandelingen met de Tunesische president Habib Bourguiba te hervat ten zonder dat Tunesië van te voren verklaarde in te stemmen met het houden van toezicht in het Algerijns- Tunesische grensgebied. Van conser vatieve kant werd aan Gaillard on der meer verweten, dat hij ,,geen weerstand had geboden aan Ameri kaanse druk". Sindsdien is er in Frankrijk zo het een en ander gebeurd; het land heeft op het randje van een burgeroorlog verkeerd; niet al leen Gaillard maar het hele parler lement is onder zijn eigen goed keuring met vakantie gestuurd en Charles De Gaulle staat aan het hoofd van een met volmachten be klede regering die geen vastomlijnd programma heeft. Woensdag kwam het bericht, dat met Tunesië een akkoord is bereikt over het voor naamste strijdpunt van de (inder tijd afgebroken) onderhandelingen: Frankrijk zal zijn troepen in Tune sië terugtrekken op de marinebasis Bizerta. Niet het minst in conserva tieve kring wordt De Gaulle om het bereiken van overeenstemming over dit punt geprezen. Nergens vindt men vermeld, of hij alvorens met de Tunesiërs te on derhandelen van Habib Bourguiba de belofte heeft gekregen dat die zou instemmen met het houden van toe zicht in het Algerijns-Tunesische gr.ensgebied. Men kan rustig aan nemen, dat hij die toezegging van te voren niet heeft gevraagd. De Gaulle wordt nu dus vooral door de conservatieven geprezen om een daad die veel verder over de con servatieve schreef gaat dan het plan netje waarmee Gaillard zich het ver lies van zijn premierschap op het lijf haalde In dit geval schijnt het, alsof De Gaulle inderdaad maatregelen kan nemen die de behoudende krachten van geen ander zouden aanvaarden. Men moet echter in aanmerking nemen, dat intussen de omstandigheden zijn veranderd en dat De Gaulle niet alleen zijn eigen aanhangers verbaasd heeft doen staan, maar ook het Algerijnse Be vrijdingsfront F.L.N. En de leiders van deze Algerijnse verzetsbeweging zijn ongetwijfeld niet alleen verbaasd maar ook min of meer uit het veld geslagen door het tussen Tunesië en Frankrijk gesloten akkoord. Zij had den gehoopt, dat zij op de conferen tie van Marokkaanse, 'Tunesische en Algerijnse leiders, die deze week te Tunis wordt gehouden, zouden wor den erkend als een Algerijnse rege ring in ballingschap. Maar Habib Bourguiba en andere niet-Algerijnse leiders hebben nu laten weten, dat de conferentie (die door de Marok kaanse premier Balafrej en vice-pre- mier Boeabid wordt bijgewoondniet op regerings- maar op partijniveau staat. Bourguiba heeft alle reden om In genomen te zijn met het tussen de Fransen en hem bereikte akkoord, wat ook de politieke achter grond daarvan mag zijn geweest. Wel zal hij zich hebben afgevraagd, waarom er sinds Gaillards aftreden weer bloedige botsingen moesten ge beuren, alvorens dit resultaat kon worden behaald. Bourguiba, die Tu nesië gaarne als een kruispunt van de Arabische en de Westerse bescha ving beschouwt, heeft ook de afge lopen maanden een politiek van zelf beheersing gevoerd, waarbij hij het risico aanvaardde van zelf door ex treme Tunesische elementen „met vakantie te worden gestuurd". Nu deze politiek is beloond, zal hij nog niet het ogenblik gekomen achten om te helpen aan de totstandkoming van een Algerijnse regering-in-balling- schap. Overigens blijft in alle omvang het Algerijnse vraagstuk be staan, dat toch weer gemakke lijk tot Frans-Tunesische moeilijkhe den aanleiding kan geven. Er zouden Franse plannen bestaan, om een grootscheeps offensief tegen de Al gerijnse rebellen op touw te zetten. Hoezeer de militaire actie echter ook wordt verscherpt, de Fi msen zullen vroeg of laat een politieke regeling moeten treffen, die aan de verlan gens van de nationalisten meer tege moet komt dan alles wat tot dusver te berde werd gebracht Hoe dit pro bleem en vele andere Fianse vraag stukken zullen uitpakken, hangt in belangrijke mate af van de vraag, of De Gaulle zijn onafhankelijkheid kan bewaren ten opzichte van degenen, die hem in eerste instantie aan de macht hebben gebracht. Nieuwe stunt van Ben Essing (Van een speciale verslaggever) Ben Essing heeft het weer voor elk aar. Blokkers burgemeesterszoon, die de vorige maand „eventjes" het orkest van Benny Goodman engageer de en in de veilinghallen te Blokker liet optreden, heeft een nieuwe stunt bedacht. Ditmaal is zijn aandacht ge- rokken door het kersverse ensem ble „The tower of Babel Jazz Or- •hestra" en hij zou geen Ben Essing letvn ais hij er niet in geslaagd was dit, uit musici van diverse landen sa mengestelde orkest, met niemand minder dan Sarah Vaughan als zan geres, naar Blokker te halen. Zondag 27 juli is de dag, waarop Blokker, nauwelijks twee maaanden na het optreden van Benny Goodman opnieuw de crème de la crème uit de wereld van de jazz in de veiling hallen kan begroeten. Het is een merkwaardig orkest, The tower of Babel. De naam verraadt reeds, dat de musici, die de interna tionale taal van de jazzmuiek zeker kennen, in hun gewone gesprekken de grootste moeite hebben elkaar te begrijpen. En dat is geen wonder als men de landen nagaat, waaruit band leider Marshall Brown zijn mensen heeft „gerecruteerd". Hij deed dit op verzoek van de Amerikaanse nacht- club-eigenaar George T, Wine en hij heeft het grondig gedaan. Ook een Nederlander is in dit ge zelschap opgenomen. Het is de be kende bassist Ruud Jacobs. PREMIÈRE VOOR EUROPA Verder zitten er een Deen, een Frans man, een Joego-Slaaf, een Portugees een Spanjaard, een Zweed, een Pool, een Engelsman, een Italiaan en een Zwitser in. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat „The tower of Babel Jazz Orchestra" in het Kürhaus te Scheveriingen zou optreden, maar Ben Essing, die het optreden in Nederland heeft afgekocht van impresario Lou van Rees, heeft toch maar weer aan Blokker de voorkeur gegeven. Meegedeeld is, dat het orkest zal spelen in Stan Kenton-stijl. Ook ditmaal wilBen Essing geen cent voor zichzelf. De baten van het optreden komen nu ten goede aan Blokkers gymnastiekverenigingen „Wilskracht* en „O.S.S.", HABIB BOURGUIBA bHOT, ingenomen. Minister Cals: gemeentebesturen moeten haar kunnen ontslaan (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel in 1955 ten principale door de Tweede Kanier is beslist, dat het huwen van een ambtenares geen grond voor de overheid mag opleveren liaar te ontslaan, is donderdagmiddag weer uit voerig in de Tweede Kamer over beroepsarbeid van de gehuwde vrouw in overheidsdienst gesproken. Dat geschiedde hij de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager On derwijswet 1920. De gemeente zal voorlaan niet meer verplicht zijn een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, te ontslaan, doch zij behoudt daartoe wel de bevoegdheid, zo komt in de La ger Onderwijswet te staan. ling echter niet geheel eens over de vraag, of de gemeentebesturen de bevoegdheid om de huwende onder wijzeres te ontslaan ook bezitten zonder dat hun die bevoegdheid met zoveel woorden in de wet is toege kend. De heer Peters (k.v.p.) vond van niet. Daarom was hij voorstander van de vermelding ervan in de Lager Onderwijswet. De heer Toxopeüs dacht ook, dat de gemeentebesturen de huwende onderwijzeres niet kun nen ontslaan, als hun dat niet uit drukkelijk wordt toegestaan. Maar juist daarom omdat hij dus dit bijzondere recht niet in de handen van het gemeentebestuur gelegd wil de zien was hij, naar hij ver klaarde. van harte voorstander voor het amendement-Van Sleen. Met de heer Peters was ook mr. Roosjen (a.r.) voor handhaving van het ont slagrecht voor de gemeentebesturen. Het komt ons voor, dat de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, de voorstanders van het amendement-Van Sleen niet van hun ongelijk heeft overtuigd. In de Lager Onderwijswet stond vroeger, dat de huwende onderwijzeres zou worden ontslagen. Er was toen dus geen twijfel mogelijk, dat de gemeentebesturen in dit opzicht een duidelijke bevoegdheid bezaten. In 1955 is de ontslagbepaling uit de wet gehaald. Men zou nu kunnen denken aldus de minister dat daarmee ook de bevoegdheid van het gemeen tebestuur is vervallen. In elk geval achtte hij twijfel mogelijk. En om daaraan een eind te maken had hij voorgesteld om de gemeentebesturen in de wet de bevoegdheid te verlenen om de huwende onderwijzeres te ont slaan. De Kleuter Onderwijswet is van jonge datum en heeft wat deze kwes tie betreft, dus geen verleden. Van daar dat de bepaling' in die wet niet voorkomt. Dat de gemeentebesturen het recht hebben huwende kleuteron derwijzeressen te ontslaan, achtte de bewindsman buiten kijf. Het amendement-Van Sleen was voor „Niet tornen aan gelijkstelling" De socialistische afgevardigde, de heer Van Sleen was sterk tegen de ze bevoegdheid gekant. Nu eenmaal tot gelijkstelling van man en vrouw gehuwd of ongehuwd, is besloten, moet niet getracht worden toch weer ontslag mogelijk te maken, vond hij. Bovendien vestigde hij er de aan dacht op, dat de desbetreffende be paling in de kleuteronderwijswet niet voorkomt. Hij was voorts van niehing, dat de gemeentebesturen ook zonder de uitdrukkelijke toe kenning van de bevoegdheid om hu wende onderwijzeressen te ontslaan, deze bevoegdheid bezitten. Hij had een amendement ingediend om de vermelding van de bevoegdheid uit de Lager Onderwijswet te schrappen Ook jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) en de heren Tilanus (c.n.), Gortzak (comm.) en Toxopeüs (v.v. d.) voelden niets voor de toekenning van bedoelde bevoegdheid aan de ge meentebesturen. Men was het onder- 4 Roemloos (Slot van pag. 1) De Nationalé Reserve moest echter een nieuwe „stijl" krijgen en over die stijl kon men het in de kringen van „Steun Wettig Gezag" maar moeilijk eens worden, althans met de minister eens worden, want zelf had men daarover wel uitgesproken denkbeelden. Nu is het dan zover, dat de minis ter van binnenlandse zaken, de gehele organisatie „Steun Wet tig Gezag" overbodig acht. De comi tés zullen haar werk beëindigen en het contact met de vrijwilligersorga nisaties zal verloren gaan. Dat is wel te betreuren. Zolang er gevaar voor oorlog of voor politieke gewelddadigheid bestaat, zolang is er in elk Westeuropees land plaats voor een organisatie, die de geeste lijke weerbaarheid opbouwt en die de wil tot zelfhandhaving in het volk levend houdt. Een organisatie, welke defaitisme bestrijdt door mannen en vrouwen bijeen te brengen, die reeds in vre destijd en geheel vrijwillig de taken op zich nemen, welke in tijden van gevaar noodwendig vervuld moeten worden. Na het „vonnis" van de minister zal het helaas wel uitgesloten zijn, dat Steun Wettig Gezag blijft voortbe staan, maar het verdient overweging om naar een vorm van samenwer king te zoeken, waarbij de taak van het instituut toch nog gedeeltelijk vervuld zou worden. Het is bekend, dat men in de provincies Friesland en Limburg een dergelijke voortzet ting bestudeert. Ook voor Zeeland is dit wellicht mogelijk. Daarmee zou dan de „Stichting Steun Wettig Gezag" niet het roem loze einde vinden, dat zozeer in strijd zou zijn met de hoge idealen, welke zij nastreefde. Het Middelburgse draaiorgel is, na lange tijd op „non-actief' te zijn ge weest, donderdagmorgen weer in de straten van de Zeeuwse hoofdstad verschenen, zeer tot genoegen van jong en oud. (Fotot P.Z.C.). hem niet principieel onaanvaardbaar. Hij ontried aanneming echter ten sterkste, omdat hij meende, dat men dan de bevoegdheid van de gemeen tebesturen zal ontkennen. De materiële kant van de zaak is niet opgelost. Donderdag kwam de Kamer daar niet meer aan toe. De desbetreffende artikelen en de inge diende amendementen komen dins dag a.s. in bespreking. De minister deelde in antwoord op verschillende hem gestelde vra gen nog mee, dat hij nader zal bezien of verplicht zwemonder- richt kan worden gegeven. Hij meende, dat de principiële vrij heid van het onderwijs niet wordt aangetast door Het voorschrift, dat per jaar minimaal 1040 lesuren moe ten worden bereikt. Hij toonde zich ingenomen met de instemming die was betuigd met de invoering van verkeersonderwijs als verplicht leer vak en met de invoering van een la gere akte Spaans. A. B. Wijsmuller te Baarn overleden In Baarn is na een langdurige ziekte op 40-jarige leeftijd overleden de heer Antonie Bernard Wijsmuller, mede-oprichter en mede-directeur van de rederij gebr. Wijsmuller N.V. te Baarn. De heer Wijsmuller genoot grote bekendheid in scheepvaartkrin gen, hij was een expert in het op eigen kracht zonder sleepboten) uitbrengen van zeeschepen. De cre- mati is vastgesteld op maandag 23 juni a.s. te Velzen, na aankomst van de trein van 13.04 uur. VONDELING ANTWOORDT VAN KOEVERDEN: (Van 'onze parlementaire redacteur) Het Tweede Kamerlid dc heer Van Koeverden (k.v.p.) blijkbaar veront rust over de vaststelling bij het „Ta- rieibesluit pachtwet" van aanmerke lijk hogere en soms zelfs verdubbelde tarieven ter goedkeuring van verzoe ken dan tot nu toe golden, heeft in de Kamervergadering van donderdag hierover vragen gesteld aan de mi nister van landbouw, visserij en voed. selvoofziening, dr. ir. Vondeling. WINKELSLUITINGSWET GEWIJZIGD Gemeenteraad kan voor St. Nicolaasperiode later uur vaststellen (Yan onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft In haar ver gadering van donderdag zonder hoof delijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wij ziging van de winkelsluitingswet, waarover zij twee dagen heeft gede batteerd. Op de valreep nam zijnog enkele belangrijke beslissingen. Nadat zij een amendement van de socialisti sche afgevaardigde, de heer Reehorst om het sluitingsuur op de verkoop avonden voorafgaande aan St. Nico- laas en vóór Kerstmis op negen uur te bepalen zoals tot dusver en niet op tien uur, zoals de regering had voorgesteld, met 60 tegen 48 stemmen had verworpen (voor al leen de p.v.d.a. en de communisten) nam zij bij zitten en opstaan een amendement van de heer Van den Heuvel (k.v.p.) aan, dat eveneens het wettelijke sluitingsuur voor win kels en voor de markt en straathandel op de verkoopavonden voorafgaande aan St. Nicolaas en vóór Kerstmis op negen uur bepaalt, doch aan de gemeentebesturen de bevoegdheid toekent om voor de ver- koopavonden vóór St. Nicolaas een later sluitingsuur vast te stellen. Tegen het amendement-Van den Heuvel waren de a.r., de v.v.d. en de communisten. Door de aanneming van het voorstel van de heer Van den Heuvel verviel een amendement van de anti-revolu tionaire afgevaardigde de heer Van Eysden o mhet sluitingsuur voor de aan St. Nicolaas voorafgaande perio de op tien uur te bepalen en voor de periode, voorafgaande aan Kerstmis op negen uur. Zonder hoofdelijke stemming ver enigde de Kamer zich met een amendement-Reehorst (p.v.d.a.) dat met zoveel woorden in de wet vastlegt, dat de verkoop op mo deshows en op tentoonstellingen, de mode betreffende, die na slui tingstijd in winkels gehouden worden, verboden is en met een ander amendement van de heer Reehorst, dat de verkoop toestaat van waren voor het gebruik ter plaatse aan winkels met een ver lof B. Hij informeerde, of de bewindsman cijfers kon geven over de dekking van de kosten der Grondkamers uit de geheven retributies bij de tot voor kort geldende tarieven. Voorts vroeg hij waarom de tarieven verhoogd zijn en hij wenste te weten, of de minis ter bereid is de tarieven weer te ver lagen, als blijkt, dat zij te hoog zijn voor de dekking van de uitgaven van de Grondkamers. Minister Vondeling antwoordde, dat de Grondkamers tot 1 mei j.l. hun tarieven zelf bepaalden. Deze tarie ven waren vastgesteld in 1952 en sindsdien niet gewijzigd. Teneinde meer uniformiteit te verkrijgen, zijn op 1 mei j.l. de nieuwe tarieven inge voerd. Dit betekende, dat sommige tarieven verlaagd werden en andere de hoogte in gingen. Slechts een tarief is verdubbeld en wel dat voor over eenkomsten van korte duur betreffen de los land. De baten en de lasten van de elf Grondkamers waren in hun totali teit in 1956 ongeveer met elkaar in evenwicht. De inkomsten be droegen slechts vier en een half procent meer dan de uitgaven, of in geld uitgedrukt: de uitgaven be liepen ruim een miljoen gulden en de inkomsten waren f 1.047.000.—. Voor 1957 is de uitkomst nog niet bekend, maar verwacht wordt, dat geen evenwicht zal worden ver kregen. Daarom is nu een nieuw tarief ingevoerd, dat de totale re kening van de Grondkamers weer ongeveer in evenwicht zal brengen. Het is niet de bedoeling, zo ver zekerde de minister om uit de acti viteit van de Grondkamers voor deel te trekken. Om praktische re denen is het evenwel van belang naar evenwicht in de administra tie te streven. Indien de nieuwe tarieven tot een matig voordeel leiden, dan zullen ze zo zegde minister Vondeling toe ongetwijfeld worden verlaagd. Mr. Kranenburg ridder in orde Nederlandse Leeuw. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, mr. F. J. Kranenburg, gewe zen staatssecretaris van oorlog. In Kopenhagen probeerden demon stranten o.a. Hongaarse vluchtelin gen en studenten de Russische bassade te bestormen uit protest te gen de gruweldaden van de commu nistische dictatuur, welke opnieuiv laffe moorden had begaan ditmaal op o.a. Nagy en Maleter. Foto: De politie moest alle zeilen bijzetten om een stormloop op het ambassadege bouw te beletten. Bestuursraad Nieuw- Caledonië ontbonden. Na demonstraties voor De Gaulle. De gouverneur van de in Melanesië, in de Stille Oceaan, gelegen kólonie Nieuw-Caledonië, die 66.500 inwonen* telt, heeft de bestuursraad van het eiland ontbonden, nadat ruim dui zend inwoners een betoging ten gun ste van premier De Gaulle haddeii gehouden. De bestuursraad bestaat uit twaalf ministers, die gekozen zijn door de wetgevende vergadering van Nieuw- Caledonië. De ontbinding was geëist door dui zenden betogers, die een demonstra tie hielden bij het oorlogsgedenk teken in de hoofdstad Noumea. De betogers stelden ook de eis, dat de gouverneur het Franse ministerie voor overzeese gebiedsdelen zal ver zoeken de wetgevende vergadering te ontbinden. Wanordelijkheden hebben zich niet voorgedaan. De regeringsgebouwen in Noumea worden door militairen en politie bewaakt. Blokkade Franse kampen in Tunesië ten einde. President Bourguiba van Tunesië heeft donderdag in zijn wekelijkse toespraak gezegd geen reden te zien om de blokkade van de Franse mili taire kampementen in zijn land nog langer voort te zetten. „Er zullen nog enkele versperringen blijven lig gen, niet uit wantrouwen, maar als voorzorgsmaatregel". Zijn regering was bereid om de Fran sen bij de terugtrekking van hun 7000 man uit de kampen In geheel Tunesië, afgezien van Bizerta waar over apart onderhandeld moet wor den, behulpzaam te zijn. Georges Gorse, de ambassadeur van Frankrijk in Tunis, zal zondag 22 juni naar zijn post terugkeren, aldus is van de zijde van het Franse mini sterie van buitenlandse zaken verno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5