PROVIKCIAIE ZEEUWSE COURAHT BILT Nieuw Brits plan voor Cyprus: beperkte autonomie Grieken en Turken Herziening van produktiepatroon landbouw is onafwendbaar HAMMARSKJÖLD TEGEN BRITSE OF V.S.-ACTIE IN LIBANON PRINS VERLOOR DAMWEDSTRIJD TEGEN ELEKTRONISCH BREIN 201e jaargang - no. 143 Dagblad, uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2334); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, aam. tel. 2094 .Avontuur van het deelgenootschap" iiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiii Woordvoerder te Athene noemt het fundamenteel onaanvaardbaar De Britse premier, Macmillan, heeft donderdagmiddag bekend gemaakt dat het Britse plan voor Cyprus dit eiland een systeem van vertegenwoordigende regering zal geven met Turkse en Griekse Cyprioten, die elk in hun eigen gemeenschapszaken autonomie zullen hebben. Bij het afleggen van zijn verklaring, op verzoek van de Navo twee dagen uitgesteld, zei Macmillan dat de Griekse en Turkse regering gevraagd zal worden met de Britse gouverneur samen te werken om deze politiek te verwer kelijken. De premier beschreef de nieuwe politiek als een „avon tuur van het deelgenootschap" tussen de gemeenschappen op het eiland en de regeringen van Griekenland, Turkije en Enge land. Hij deelde mee de premiers van Griekenland en Turkije persoonlijk verzocht te hebben om deze politiek in een geest van samenwerking en matiging te benaderen. Macmillan zei in antwoord op vra gen van mening te zijn dat de hulp van de Navo bij het verzoeningspro ces op Cyprus van de grootste waar de is. Een Griekse regeringswoord voerder heeft donderdagavond echter naar Reuter meldt, het Britse plan „fundamenteel onaanvaardbaar" voor Griekenland genoemd, indien er geen veranderingen in worden aange bracht. Een woordvoerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde donderdagavond, dat het „nog te vroeg is" voor commentaar op net Britse plan. Wel zei hij, dat Turkije nog steeds voorstander is van een driemogendhedenconferentie (Engeland, Turkije, Griekenland) over Cyprus. Uit goedingelichte krin gen is evenwel vernomen, dat Tur kije het Britse plan heeft verworpen." In welingelichte Londense kringen verwacht men dat aartsbisschop Ma- karios over een maand verlof zal krijgen naar Cyprus terug te keren. Bijzonderheden Om tijd te winnen voor de volle dige uitwerking van „het nieuwe beginsel van deelgenootschap" zo zei Macmillan onder meer, zal de internationale status van het ei- Roemloos Vandaag is de gehele Westelijke wereld nog diep verontwaar digd over de executies in Hon garije. Morgen zal die verontwaar diging wegzakken en overmorgen zal men weer de vraag stellen óf het niet beter is toch maar met de troij- weloze lieden achter het IJzeren Gor dijn te praten. Zo gaat het al tien jaren. Telkens een morele schok na 'een communistische wandaad en tel kens weer de geneigdheid tot over leg. Men vindt de schokken, wat Ne derland betreft, afgetekend in de geschiedenis van het Nationaal Instituut Steun# Wettig Gezag. In 1948 overweldigden de communisten Tsjecho-Slowakije. Dat was voor West-Europa een te ken aan de wand. In Nederland be greep men, dat de geestelijke weer baarheid van ons volk opgebouwd diende te worden en men stichtte het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag. Dat instituut zou Nederlanders bij eenbrengen, die in vrijwilligersorga nisaties altijd ter beschikking zou den staan van de wettige overheid. Toen de eerste schrik voorbij was, bleek over de opbouw van die organisaties en over haar taak niet altijd overeenstemming te be staan. De arbeid van „Steun Wettig Gezag" werd daardoor niet gemak kelijk. Soms kreeg men zelfs de in druk, dat de regering te weinig lei ding gaf en dat zij zelfs slechts aar zelend meewerkte. Toch ging de ar beid gestadig voort. Er werden in steden en dorpen plaatselijke com missies gevormd, die contacten leg den met vele goede vaderlanders. In Zeeland werkte een honderdtal van deze commissies en zij wisten iéts te bereiken. Het succes had groter moeten zijn, maar er werd toch een basis geiegd. Zo ontstond in Zeeland contact met honderden man nen, van wie er tot voor kort nog ongeveer 600 bij de Nationale Reser ve dienden, terwijl men bij de rijks politie tot 275 vrijwilligers, bij de gemeentepolitie tot 70 en bij het korps luchtwachtdienst tot ongeveer 200 vrijwilligers kwam. De opbouw zou vlotter en beter geschied zijn, wanneer men van den beginnen of over duidelijke taakomschrijvingen had beschikt en wanneer er een breed uitgewerkt plan voor de gehele burgerlijke ver dediging had bestaan. De teleurstellingen deden zich in het bijzonder voor bij de Nationale Re serve. Het kwam zover, dat de mi nister van defensie deze reserve in 1956 wilde opheffen. Toen kwam de schok van de Hon gaarse opstanden de minister liet er zich van overtuigen, dat een vrij willigersorganisatie in tijden van ge vaar altijd waardevol is. ^Vervolg op pag. 3) land zeven jaar onveranderd blij ven (hetgeen betekent dat het eiland onder Britse soevereiniteit blijft). Om aan het verlangen van de Griekse en Turkse Cypriote*1 naar een erkenning als Grieken en Turken tegemoet te komen zal de Britse regering een overeen komst toejuicnen, waarbij zij met behoud van hun Britse nationa liteit ook de Griekse of Turkse nationaliteit zullen verkrijgen. Er zal een afzonderlijk Huis van vertegenwoordigers komen voor elk van beide gemeenschappen en deze zullen wetgevend gezag heb ben in gemeenschapszaken. Het gezag voor binnenlands bestuur op ander gebied dan de veiligheid binnen de gemeenschap of in het land zal berusten bij een raad onder voorzitterschap van de gouverneur. Deze raad bevat voorts vertegen woordigers van de Griekse en Turk se regering en zes leden, gekozen uit de leden van beide huizen, te weten vier Griekse en twee Turkse Cyprio ten. Buitenlandse zaken, defensie en bin nenlandse veiligheid ressorteren on der de gouverneur, die daarover over leg pleegt met de vertegenwoordi gers van de Griekse en Turkse rege ring. De Britse regering is van me ning dat als het nieuwe plan volle dig in werking kan treden de ge welddadigheden op het eiland een einde zullen nemen. Daarna zal En geland de noodtoestand misschien kunnen opheffen, waarmee de terug keer voor verbannen Cyprioten open zal staan. Macmillan zei dat.als Griekenland en iTurijkije bereid zijn om gezamenlijk mee te doen aan dit experiment, En geland te gelegener tijd bereid zal zijn de soevereiniteit over het eiland als een bijdrage aan een blijvende oplossing met hen te delen. In een radiorede tot de Britse strijd krachten op Cyprus verklaarde sir Hugh Foot, dat de „onzekerheid nu ten einde is" en het Britse doel ge steld. „Mogelijk zullen wij aan gro tere gevaren het hoofd moeten bie den dan in het verleden", zo zei hij, „doch de zaak waarvoor wij werken is niet minder dan ,het redden van Cyprus". Londense stakers zullen het werk hervatten. omvattende Londense busper- soneel, dat ruim anderhalve maand geleden in staking ging. hebben be sloten op vandaag te houden massa vergaderingen de stakers aan te ra den een compromisplan te aanvaar den en op zaterdag weer aan het werk te gaan. Voorts zullen alle Londense haven arbeiders maandag a.s. weer aan het werk zijn. 12.000 stakers hadden het werk hervat, de overige 8.000 hebben donderdag besloten hun sta king maandag a.s. te beëindigen. Ook de staking van de vleessjouwers en bestuurders der vrachtauto's voor vleesvervoer van Smithfield, die de aanleiding werd tot de Londense havenstaking,.'zal maandag a.s. ein digen, daar ook deze stakers beslo ten hebben dan weer aan het werk te gaan. V.N.-KORPS KAN TAAK AAN Prawda dreigt met „vrijwilligers". De secretaris-generaal der Verenigde Naties Dag Hammarskjöld die don derdag te Beiroet is aangekomen, heeft duidelijk gemaakt, dat hij tegen Amerikaanse of Britse militaire in terventie in Libanon ls gekant, zo is in officiële Libanese kringen ver klaard. Hij zou van oordeel .zijn dat waarnemers van de Ver. Naties vol doende in staat zullen zijn om dc grenzen te controleren. Naar in diplomatieke kringen te Bei roet verluidt, doen de westelijke mo gendheden hun best om president Sja moen er van te overtuigen, dat hij on middellijk alles in het werk moet, stellen om te opstand neer te slaan daar het anders wellicht te laat zal zijn. De westelijke ambassadeurs zou den er de nadruk op leggen dat de tijd voor de opstandelingen werkt. Nu ls de krachtsverhouding zo, dat het le ger de strijW kan winnen, maar de sterkte van de opstandelingen neemt toe. Waarnemers die een bezoek heb ben gebracht aan het door de op standelingen bezette deel van dc hoofdstad, waren verbaasd over de betrekkelijk lichte bewapening van de rebellen, voornamelijk be staande uit geweren en enkele lich te machinegeweren, terwijl de eenheden van het leger rondom beschikken over pantserwagens en zwaar anti-tankgeschut. De wes telijke diplomaten zouden trachten president Sjamoen er toe te bewe gen de stafchef van het leger, ge neraal Foead Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft o;> een offenisef te beginnen. Volgens diplomatieke kringen is het westen van oordeel dat een afsluiting van de Syrisch-Libanese grens geen noemenswaardige verandering in de toestand zal brengen als de veilig heidstroepen niet een beslissende ac tie beginnen. Daarom zouden de wes telijke mogendheden ook niet veel voor interventie voelen, ook al zou dat alleen in de vorm yfcn patrouillering langs de genoemde grens zijn. Secre taris-generaal Hammarskjöld heelt inmiddels een onderhoud met presi dent Sjamoen in diens versterkte pa leis gehad. Verdachte van moord op Maria van Steensel bekend. De te Essen in België wonende, uit Nederland afkomstige L. M. heeft na langdurige ondervragingen bekend, op ae Kalmthoutse heide de Antwerp se verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. Het orgaan van de Russische commu nistische partij, de „Prawda" heelt gisteren te verstaan gegeven, dat de Sowjet-Unie misschien „vrijwilligers" naar Libanon zal zenden als Grool- Brittannië en de Verenigde Staten be sluiten de strijdkrachten van presi dent Sjamoen te versterken. Het blad vergeleek de toestand die thans in Libanon bestaat met die aan de vooravond van de Brits-Franse in vasie in de Suez-zone. §j Deze zeer recente foto van het koninklijk gezin werd door het ko- M m ninklijk paar exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bern- g j| hardfonds en de Anjerfondsen, waarvan de prins regent is, voor de g H jaarlijkse inzameling aan het einde van deze maand voor het Ne- g derlandse culturele leven. Disconto in Engeland opnieuw verlaagd. De Bank of England heeft met in- fjang van gisteren het disconto ver- aagd van oVztot 5%. De financiële redacteur van Reuter schrijft dat door de verlaging van het disconto, spoedig na de verlaging van 22 mei j.l., de dramatische ver hoging van het discontotarief, waar toe in september j.l. werd overge gaan in verband met de Sterling- crisis. geannuleerd is. Dcv'^.ük op het Pond Sterling is nog wel niet geheel verdwenen, maar er is een ommekeer ontstaan. Sedert de donkere dagen van september heeft Engeland zijn goud- en dollar- bezit met ongeveer 60% vergroot. Het bereikte daarmee de grootste omvang sedert de conservatieven in 1951 aan het bewind kwamen. Tevens heeft Engeland zijn Sterling- verplichtingen kunnen verminderen, doordat India, Nieuw-Zeeland en andere landen trekkingen op hun Sterlingsaldi verrichten. Hitte in India vergt honderden slachtoffers. De hittegolf, die India sinds drie weken teistert, heeft reeds aan meer dan vierhonderd mensen het leven gekost. De temperatuur daalt thans iets, doch zij is boven Midden- en Noord-India nog steeds hoger dan normaal. In Nasik, nabij Bombay, zijn twaalf mensen om het leven gekomen bij onweersstormen, die het begin van de natte moesson in luidden. REKENCENTRUM GEOPEND „Deze zet is niet volgens de spelregels". Prins Bernhard heeft gisteren 'n ver geefse strijd gevoerd op het dambord tegen het elektronisch brein in het niéuwe rekencentrum van Buil Ne derland te Amsterdam. Nadat de prins in tegenwoordigheid van talrij ke autoriteiten met een druk op de knop het nieuwe elektronische re kencentrum had geopend, nodigde de middelgrote elektronische rekenma chine de prins uit „als voorbeeld van de mogelijkheden, die de machine biedt", haar tegenstander te willen zijn op het dambord. De prins trachtte met een witte schijf vijf zwarte schijven te passe ren, waarbij de rekenmachine tel kens de beste tegenzet a&ngaf uit de X mogelijkheden. De prins zuchtte diep toen hij na circa tien zetten zijn onmacht moest erkennen en een laat ste poging deed, de partij te winnen door een niet geoorloofde zet te doen. Het elektronische brein brom de direct zeer hoffelijk: „Deze zet is niet volgens de spelregels". Even voor deze sportieve strijd had den de president van de raad van commissarissen van de n.v. admini stratie- en statistiekmachinemaat- schappij Buil Nederland, baron Col- E.E.G. KWAM EIGENLIJK TE LAAT Openingsrede Z.L.M.-voorzitter in algemene vergadering te St.-Maartensdijk Voor een oplossing van de moeilijkheden waarin de landbouw zowel nationaal als internationaal verkeert, is de Europese Eco nomische Gemeenschap eigenlijk alleen maar te laat gekomen, zo concludeerde de algemeen voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, in zijn donderdagmiddag voor de algemene vergadering te St.-Maartensdijk gehouden openingsrede. Een herziening van het huidige produktiepatroon is, zo de huidige afzetmoeilijkheden aanhouden en men kan op dat terrein weinig optimisme vinden, onafwendbaar. Ir. Geuze zag heil in oen landbouwpolitiek die onder gezamenlijke ver antwoordelijkheid der zes landen streeft naar een produktie patroon, dat het voordeligst is samengesteld. Met andere woor den dat de produktie geschiedt, waar dat in verhouding het meest rationeel is. Het verdrag van de E.E.G. biedt daartoe de gelegenheid. Een onbelemmerd verkeer is de uiteindelijke doelstelling en een mo gelijkheid, als in de landbouwpara- fraaf genoemd, namelijk coördinatie er nationale marktregelingen, be looft inderdaad het bereiken van een behoorlijke werkverdeling en een optimaler gebruik van boaem en ka pitaal. Op dit moment is echter al les geblokkeerd door Frankrijk, waardoor de aanloopperiode voor een werkelijk functioneren van de E.E.G. lang, wie weet te lang, gaat duren. Hoeveel beter ware het thans ge weest dat deze aanloopperiode ach ter ons lag, zo motiveerde ir. Geuze zijn opmerkingen. Na een historische schets van de Thoolse landbouw te hebben gege ven, gaf ir. Geuze in zijn rede eerst een terugblik op het afgelopen jaar, waarbij hij constateerde dat 1957 voor het zuidwestelijk zeekleigebied een jaar is geworden om nooit meer te vergeten. In de aardappelteelt kwamen slagen voor zoals men eigenlijk nauwelijks meer kende en waarbij de glazigheid, zoals die is opgetreden, bijzonder grote schade heeft veroorzaakt. Daarnaast hebben ook in een groot gedeelte van Zee land de suikerbieten het lelijk laten zitten tengevolge van een absolute vcrgelingsziekte-aantasting. Zeer bedenkelijk „We komen daarmee bij een punt, dat zich steeds meer gaat opdringen, omdat hieruit blijkt, dat de resultaten van de Nederlandse landbouw in de laatste jaren niet alleen maar meer ongunstig zijn bij de veehouderij, maar evenzeer bij de akkerbouw," zo concludeer de de algemeen voorzitter. Het al gemene beeld noemde hij zeer be- (Vervolg op pag. 15) Voor het vervolg Van de rede van ir. Geuze, alsmede voor de overige verslagen van de eer- M ste Z.L.M.-dag op Tholen, zie pagina 5. Illllllllllllllllllllllll lot d'Escury; de president-directeur van de „Compagnie des machines Buil", de heer Joseph Callies en de directeur van Buil Nederland de heer W. P. van Duyll in redevoeringen ge wezen op het belang van dit reken centrum voor de handel, de industrie en de wetenschap. Dé heer van Duyl bood ter gelegen heid van de opening de voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds, mr. A. J. d'Ailly. een certificaat aan, waarmee Buil Nederland het mede gebruik van dit rekencentrum ter be schikking stelt van het Koningin Wilhelminafonds ten behoeve van de statistieken voor de kankerbestrij ding. Tegelijk met deze opening vierde de n.v. Buil Nederland haar tienjarig bestaan. In 1948 is uit een combina tie van Nederlands kapitaal met de Franse Buil Maatschappij (zes fa brieken in Frankrijk met 6000 perso neelsleden) de basis gelegd voor de Nederlandse n.v. Dit deelde de presi dent-directeur de heer J. Callies mee. „Een dergelijk centrum is niet slechts bedoeld om bij te dragen tot de op lossing van comptabele en weten schappelijke problemen maar het zal ook moeten worden ingeschakeld bij onderzoekingen, die zo vele geleer den verrichten om het menselijk lij den te verzachten. In Parijs heeft het Bull-centrum de hypotheses van prof. Denoix inzake de kanker kunnen be vestigen en in de strijd tegen deze ziekte een waardevol aandeel kun nen leveren", aldus de heer Callies. Mej. mr. M. Meurs treedt in het huwelijk. Mej. .mr. M. Meurs, particulier se cretaresse van H.K.H. Prinses Bea trix, zal zaterdag 5 juli a.s. te Hil versum in het huwelijk treden met mr. N. Scholtens. Mr. N. Scholtens vervult sinds twee jaar zijn dienstplicht als officier der huzaren te Oirschot. Hij is een zoon van prof. J. E. Scholtens, hoogleraar in het Romeins recht aan de univer siteit te Witwatersrand in Zuid-Afri ka. Prof. Scholtens zal morgen met zijn echtgenote naar Europa vertrek ken. Hij zal het huwelijk van zijn zoon bijwonen en deelnemen aan bij eenkomsten van juristen te Keulen en Brussel. VERWACHT. W EINIG ZON Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Overwegend ma tige wind tussen zuid en west. De zelfde middagtemperaturen als gis teren of iets lagere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van ónze weerkundige medewerker). Vandaag weinig of geen zon en nog enige regen. Te koel. Middagtempe raturen 14 h 15 graden Celsius. Ma tige wind tussen zuid en west. Vooruitzichten: een depressie pas seert vanuit de Noordzee en wordt gevolgd door opklaringen en koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1