Ritzege voor renner, die daar het meest recht op had: Van Wetten Sensationele zege van Zweden op de Russen s LOGOMOTIEF VRIJDAG 20 JUNI 1958 PROVINCIALS ZBSÜWSS COURANT. 10 Weinig veranderd in Ronde van Nederland Kopgroep kreeg schamele beloning voor zwoegen in zware etappe (Van onze speciale verslaggever). Nijmegen De zware en zeer levendige etappe ZwolleNijmegen van de tot nu toe verrassend verlopen Ronde van Nederland kreeg in de nabijheid van het Goffert-stadion in Nijmegen niet het slot wat men er van ver wacht had. Wel ging de zege naar de renner, die daar het meeste recht op had: initiatiefnemer Arie van Wetten, maar de vier vluchters, te weten Van Wetten, Leo v. d. Pluym, Henk v. d. Broek en de Belg Willy Schroe- ders, hadden op de eindstreep van hun eens zo trotse vier en een halve minuut voorsprong slechts 25 seconden overgehouden op het snel inlopen de peloton. Een schamele beloning voor het zwoe gen over de ditmaal zeer zware 230 km. die Zwolle, via AlmeloEnsche deArnhem van Nijmegen scheid den. Er is dus in feite niets veran derd, ondanks het zeer levendige ka rakter van deze koers, die geken merkt werd door talrijke uitlooppo gingen, waarbij het wordt haast eentonig de Nederlandse coureurs de hoofdrol speelden. Jacques Kers ten blijft dus in de gele trui, terwijl de discipelen van Klaas Büchly in het ploegenklassement de leiding wis ten te handhaven. Rik van Looy was bijna voortdurend in de achterste gelederen te vinden, waar ploegbaas Driessen hem op de hoogte hield van de gebeurtenissen voorin. Pas in de allerlaatste fase be moeiden de Belgen zich met de ach tervolging van het leidende viertal en ze deden dat in samenwerking met het zwarte esquadron van Schul- te, die geen man „voorin" had. zo perfect, dat de vier renners die deze koers gemaakt hadden, bijna geheel waren ingelopen. Rik van Looy won de sprint van de massale groep renners, die op de eindstreep aandaverden. Het werd ernst. Bij Nijverdal was het Blaauw, die een serieuze uitval deed en wat later kwam Harry Schoenmakers In het rondenieuws met zijn voorsprong van 40 seconden. Maar ernst werd het pas toen Arie van Wetten van het rijwielpad afdui- kend op de hoofdweg tussen Ensche de en Haaksbergen op avontuur ging. En de fanatieke rijder uit Noordwij- kerhout slaagde waar anderen tot nu toe gefaald hadden. Hij kreeg de ^fcR RIJWIELEN VOOR SPORT. 3 *VC WSk S de winnende fiets! GEMONTEERD MET VREDESTEIN BANDEN IdOOI J3I10W0DO Commissie bekijkt studie belastingwetenschappen. De minister van financiën, de lieer H. J. Hofstra, heeft gisteren, mede na mens zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen een com missie geïnstalleerd, die de opdracht heeft advies uit te brengen over de instelling van een universitaire studie in de belastingwetenschap. Ter gelegenheid van de veiligheids- week bij de hoogovens te Velsen is op de terreinen van dit enorme be drijf een veiligheidsshow gehouden, waaraan een 750 kinderen van werk nemers bij de hoogovens deelnamen. Met versierde fietsen en wagentjes e.d. en vaak allerkoddigst verkleed, vestigden deze kinderen nog eens ex tra de aandacht op het belang van de veiligheid in het bedrijf. steun van Leo v. d. Pluym, de Belg Willy Schroeders en Henk van de Broek, die de ploegbeiahgen van de Büchly-equipe moest behartigen. De rust was in het'peloton terugge keerd en de vier vluchters, die met uitzondering van Leo v. d. Pluym op een fikse afstand van Kersten ge klasseerd stonden, konden1 aan de vergroting van hun voorsprong gaan bouwen. Dat deden ze ook prompt en bij Borculo na 122 km hadden ze al drie minuten bij elkaar gefietst. De groep bleef ondanks enkele uitlooppogingen bijeen en enkele achterblijvers konden op het laatste vlakke gedeelte voor Mook na de de finish juist op tijd nog ':on RONDE VAN NEDER! Rawitoillenng Bouwens en Leijnse wonnen trial te Vrouwenpolder. Op het bekende terrein bij Vrou wenpolder hielden de motor- en auto clubs „Scheldegouwen" en „De Zeeu wen" woensdagavond de eerste mo- tortrlal van dit seizoen. Deze wed strijd had een bijzonder vlot ver loop, zodat er vier manches gereden konden worden. De deelnemers reden in twee klassen, namelijk een sport en een standaardklas. In de sportklas werd A. Bouwens eerste met een to» taal aan strafpunten van 189, ter wijl W. Leijnse in de standaardklas de eerste prijs wegsleepte met 16 strafpunten. Ondanks het prachtige weer waren er maar weinig toe schouwers, die echter volop genoten hebben. Dè prijzen werden uitge reikt in café Duvekot. Een extra prijs had de heer Duvekot beschik baar gesteld voor de jongste deel nemer; dat was de heer W. de Jong uit Souburg. De uitslagen luiden: Sportklas: 1. A. Bouwens, Middel burg, 189 strafpunten: 2. J. de Vis ser, Serooskerke, 217; 3. W. de Jong, Souburg, 2274. S. Jongepier, Seroos kerke, 308; 5. J. Meijers, Souburg, 361, 6. J. de Jong, Souburg, 369; 7. P. Lous, Serooskerke, 388; 8. A. Bosschaert, 471 strafpunten. Standaardklas: 1. W. Leijnse, Mid delburg, 16; 2. G. van Wezel, Mid delburg, 78; 3. P. Baan, Middelburg, 78; 4. W. Janse; 5. J. Timmerman, Vlissingen, 141 punten. Uitslagen en klassementen Ronde van Nederland. De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Nederland van Zwolle naar Nijmegen over 230 km luidt: 1. Van Wetten (Ned. geel) 5.46.54; 2. Schroeders z.t.; 3. Van der Pluym (Ned. blauw); 4. Add Voorting (Ned. groen) z.t.; 5. Van Looy (Belg. 2.» 5.47.14; 6. Van Steenbergen (Belgie 1) z.t.: 7. Van Putten (Ned. groen» z.t.; 8. Piet van Est (Ned. blauw 5.47.14; 9. Post (Ned. zwart) z.t.; 10. Steenvoorden (Ned. zwart) z.t.; 11 Burrey (Did.) z.t.; 12. De Roo (Ned blauw) z.t.; 13. ex aequo alle overige renners in dezelfde tijd als Van Looy De Belg Couvreur staakte de strijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Kersten (Ned. blauw) 15.29.59; 2 Post (Ned. zwart) 15.30.10; 3. Piet van Est (Ned. blauw) 15.30.11; 4. Van Dael (België 2) 15.30.40; 5. Roks (Ned. groen) -15.30.48; 6. Van Looy (België 2) 15.31.33; 7. Schulte (Ned. zwart) z.t.; 8. Pos (Ned. zwart) z.t.: 9. Adri Voorting (Ned. groen) z.t.; 10. Van den Brand (Ned. groen) z.t.; 14. De Roo (Ned. blauw) 15.36.10; 18. Gerrit Voorting (Ned. geel) 15.41.10; 19. Schroeders (België 2) 15.41.28. Het .ploegenklassement van de derde etappe luidt: 1. Nederland geel 17.20.32; 2. België 2 17.21.01; 3. Nederland blauw 17.21.32: 4. Nederland groen z.t.; 5. België 1 17.21.57; 6. Nederland zwart z.t.; 7. Duitsland z.t. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland groen 46.32.44; 2. Neder land zwart 46.33.16; 3. Nederland blauw 46.35.10; 4. België 2 46.42.00; 5. Nederland geel 48 53 48; 6. Duits land 46,57.10; 7. België 1 47.02.34. De prestatieprijs werd toegekend aan Van Wetten, de winnaar van de etap pe. Pellenaars op 24 juni voor rechtbank Kees Pellenaars* is gedagvaard om op 24 juni a.s. voor de rechtbank te Amsterdam te verschijnen voor een kort geding, aanhangig gemaakt door een rijwielfabriek, Inzake de rechtsgeldigheid van contracten wel ke hij destijds met enkele renners heeft afgesloten. Als getuige zijn de penners De Groot, Van der Pluym en Stolkèr ge dagvaard", alsmede ^'drie' leden vatr de sportcommissie van de K.N.W.U. Wegkampioenschap van Nederland voor amateurs. Aan het kampioenschap van Neder land op de weg dat zondag 22 juni op het circuit van Zandvoort verre den wordt, zullen circa 350 renners deelnemen, waaronder C. van Am sterdam, J. Beers, H. Buis, J. Cu- velier, A. van Egmond, J. Ie Grand, A. van Houwelingen, J. Hugens, W. Klebach, P. van der Lans, H. Mari- nus, H. Moolenijzer, P. Rentmeester, M. Roks, R. van der Ruit, H. Schol ten, T. Sijthoff en B. Teunisse. Voorts is er een nationale nieuwe lingenwedstrijd met 300 renners. •rl- - v:- De 200 kilometer lange tweede etap pe van de Ronde van Nederland, van Leeuwarden naar Zwolle is gewon nen door Gerrit Voorting. Jaap Kers ten reed zich in de oranjetrui. De bovenste foto laat zien hoe het pelo ton, aangevoerd door Wim van Est, een smal bruggetje tussen Smallin- gerland en Ureterp passeerde. De on derste foto laat zien hoe Voorting in Zwolle zegevierend over de finish ging, gevolgd door de Belg Jef Bchlls van de ploeg van Rik van Looy en door Kersten. (Advertentie) Zó licht loopt 'n Batavus fitts Verklaring van P. v. d. A. over executies in Hongarije. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de volgende verkla ring afgelegd: Nagy en Maleter zijn gedood zonder vorm van proces. Zij, die de communistische politiek ken nen, wisten, dat dit zou geschieden. Vele tienduizenden echter hoopten, vaak tegen beter weten in, dat het communistische regime tot zulk een afgrijselijke daad niet zou overgaan. Verbijsterd en verbitterd stellen ve len opnieuw vast, dat men in de com munistische wereld aan recht en rechtvaardigheid geen waarde toe kent en dat het mensenleven er niet telt. De voortdurende Russische ver klaringen van bereidheid tot een pa cifistische politiek zijn duidelijker dan ooit gelogenstraft door de feiten. Men heeft de wereld bedrogen, zoals men Nagy en Maleter bedroog, toen men hen onder het voorwendsel van vrijgeleide de dood indreef. Vreedzaam naast elkaar leven, trouw en solidariteit zijn opnieuw slechts leuzen gebleken, waarmee men men sen, die naar vrede verlangen, pro beert voor zich te winnen, of waarmee men tenminste verwarring hoopt te zaaien. De Partij van de Arbeid, levend van uit het besef, dat vrijheid en mense lijke waardigheid ver uitgaan boven partij-politieke belangen, is zich dui delijk ervan bewust, dat het haar taak en opdracht blijft te waarschu wen en te strijden tegen een bewe ging, die haar eigen vernielende macht verafgoodt en voor de mens, zijn vrijheid en beschaving slechts verachting hoeft. (Namens het par tijbestuur, Evert Vermeer, voorzit» ter). VOETBAL OM WERELDTITEL Topprestatie van de Fransen West-Duitsland, Zweden, Frankrijk en Brazilië. Ziehier de ploegen die zich hebben geplaatst voor de halve finales om de wereld-voetbalbeker. Beslissingswedstrijden zijn niet nodig geweest en verlengingen waren even min noodzakelijk. De grootste neder laag heeft Ierland geleden, 40 tegen de uitstekend spelende Franse ploeg, die een topprestatie leverde, die wel licht niet meer herhaald zal worden door dit team. De meeste sensatie verwekte evenwel de overwinning van de Zweden op Rusland. Het werd 20 voor de Zweden, mede dank zij hun supporters. Wales streed moedig te gen de Brazilianen, maar moest ten slotte met 10 het onderspit delven. Duitsland bleef de meerdere van Zuld- Slavië, zij het. niet door een betere techniek. In de halve finales spelen nu dinsdag Duitsland tegen Zweden en Frankrijk tegen Brazilië. Geestdriftige tribune hielp Zweedse ploeg. Door de steun van een geestdriftig, 33.000 man tellend, Zweeds publiek op 1e tribunes heeft Zweden donderdag- ivond in het Solnastadion te Stock holm de Russen verslagen. Niet alleen tank zij het publiek, maar voorna- nelijk door de voortreffelijke buiten- jpelers. De rust die de Zweedse aan- allers tijdens de wedstrijden In de cwartfinales hadden ondergaan had heu kennelijk goed gedaan. Voor de Russen was het de vijfde wedstrijd in' J twaalf dagen. Zij toonden duidelijk tekenen van vermoeidheid. Een wed strijd tussen twee taktisch en tech nisch zeer goede ploegen is het dan ook niet geworden. In het eerste half uur kwamen de Zweden ondanks vijf hoekschoppen niet tot een doelpunt. In de vierde minuut van de tweede helft ontspon zich echter een fel duel voor het Russische doel, dat door Hamrin werd gewonnen, 10. Twee minuten voor het einde speelde Hamrin de bal wéér tot voor het vij andelijke doel. Hij deed het deze keer niet zelf, maar gaf de bal aan mid- voor Simonsson, die liet leer achter doelman Jashin plaatste. (20). Wales ging heldhaftig strijdend ten onder. Wales trok zich in de kwartfinale te gen Brazilië maar bitter weinig aan «in de reputatie der tegenstanders, at blèek al tijdens de eerste minu ten. De 23.000 toeschouwers in het stadion van Gothenburg "zagen een ploeg, die bezield was van maar één fredachte: dat in voetbal alles moge- ijk is. Toch heeft Wales moeten capi tuleren voor de overmacht van de technisch schier volmaakte Brazili aanse voetballers. De uitslag, 1—0 voor Brazilië, getuigt echter van de ■moed en volharding van de Welse spelers, die koelbloedig de Braziliaan se aanvallen, die overigens het vuur van enkele dagen geleden misten, op vingen en trachtten af te weren. Wales kreeg in de aanvang zelfs prachtige kansen om te scoren toen Webster tweemaal tot vlakbij doel man Gylmar doordrong en misschien was succes niet uitgebleven wanneer John Charles de voorhoede had kun nen leiden. Charles zat echter met een blessu re op de tribune. De rust ging dan ook met 0—0 in en dc heldhaftig verdedigende Kelsey kon tenslotte piet voorkomen dat de neger Pele in de 24e minuut hard inschoot. Harde schoten van Zagallo en Ma- zola had Kelsey teyoren op mees terlijke wijze gestopt. Bij vinnige Ieren sprak vermoeidheid woordje mee. De uitgeruste Fransen hebben aan de Ieren, van wie men wel vermoedde dat zij een grote terugslag zouden on dervinden van de zware beslissings wedstrijd van enige dagen geleden, toch nog niet zo'n gemakkelijke kluif gehad dan ze misschien hadden ge dacht. De Ieren speelden met een vin nige strijdlust zoals men dat van hen tewoon is geworden. De Fransen aarentegen waren nerveus en niet voortdurend in de meerderheid, hoe wel zij de beste kansen kregen. Strijdlust bracht Duitse elftal in halve finale. De Ieren, altijd even moedig en vechtlustig verdedigden zich tot het laatste. Zij verloren de moed niet toen 1 minuut voor de rust de Fran se rechtsbuiten Wiesnieski de score opende. In de tweede helft demon streerden de Fransen nu en dan voetbal, dat de toeschouwers in ver voering bracht. In de elfde minuut viel het tweede doelpunt, dat ge maakt werd door Fontaine. .Ook het derde puntje kwam van Fontaine in de twintigste minuut na de hervat ting. Later schiep Piantoni Aich een kans die succes had (4-0). De Fran se voorhoede blonk uit, maar ook de verdediging bleek van grote klasse. Ondanks het feit, dat de Zuidslaviërs bewezen over een betere techniek te beschikken dan hun Duitse tegen standers en de eersten in de tweede helft zelfs uitgesproken in de meer derheid waren, heeft Duitsland de strijd - gewonnen. Deze 1-0 2Sge is voornamelijk te danken geweest aan de strijdlust, die ook Wales voor een g:oter verlies behoedde, e grote man bij de winnende ploeg was weer Rahn, die op de rechtsbui tenplaats een machtige partij snoei de. De Zuidslaviërs namen het initia tief zodra de wedstrijd begonnen was en een schotvaardig man in de aanval zou zeker succes hebben ge boekt. Nu was het Rahn, die in een Duitse aanvnl, toen iedereen een voorzet van hem verwachtte, de ha! uit een ogenschijnlijk onmogelijke hoek inschoot (1-0). En bij deze stand is het gebleven, ondanks de wanhopige pogingen van Zuid-Slsvië. Ajax was kwaad in Zuid-Afrika Kwaad geworden door beslissingen van scheidsrechter Van der Speek, heeft de voetbalclub Ajax uit Am sterdam tweemaal getracht het veld te verlaten tijdens de tweede helft van haar wedstrijd tegen .Voord- Transvaal in Pretoria. Ajax verloor de wedstrijd met 24. Slechts energiek optreden van de Ajax-officials verhinderde dat de spelers naar de kleedkamer terug keerden nadat Transvaal voor de derde maal gescoord had. De Ajax- ieden waren het reeds niet eens ge weest met de penalty die verleend was en die Transvaal het eerste doel punt had opgeleverd. Voorts beweer den de Ajax-spelers dat het derde doelpunt in buitenspelpositie ge maakt was. Toen zij in de tweede helft aftrap ten, schopten de Ajaxieden de bal naar hun tegenstanders en hieven vervolgens met de handen in de zijde staan, terwijl de Transvaalse vleugelspeler Perlce aan de haal ging. Perlee had kunpen scoren, maar hij zond de bal naar doelman Pieters-Graafland. die de bal tussen j het publiek schopte, i Weer dedén Ajaxieden pogingen het veld te verlaten. Terwijl het publiek de Ajax-spelers uitjouwde, werden deze tenslotte overgehaald op het veld terug te keren en de wedstrijd uit te spelen. Bruinvis versloeg Luctor met 60 I Na zijn daverende nederlaag tegen Zeehond Vlissingen heeft het Bruin vis-zevental zich duchtig hersteld. Dat de kern, bestaande uit 4 spelers uit het zevental dat vorig jaar nog in de 2e klasse speelde hieraan niet vreemd was. is vanzelfsprekend. De aanvulling bleek ook wat in zijn mars te hebben hoewel zij nog ver staan van hun collega's. Luctor was nu niet bepaald sterk, hun spel viel wel tegen, men had van de ex-kam pioenen wei meer mogen verwach ten. In dc eerste helft wist Bruin vis vier doelpunten te scoren, terwijl in de 2e helft dit aantal werd op gevoerd tot 6 Uitslagen. Bruinvis I Zeehond I 28. Luctor IKrabben I 23. Bruinvis ILuctor I 60. Ministerie van oorlog sloot miljoenenorder met D.A.F. Het ministerie van economische za ken heeft een nieuwe opgave gepubli ceerd van contracten die rloor het Ministerie van Oorlog werden geslo ten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Deze opgave betreft orders ter waar de van bijna 35 miljoen gulden, waar van o.rh. 27.7 miljoen voor militaire voertuigen bij de D.A.F. te Eindho ven, 550.727 voor loodkabel bij de Nederlandse. Kabelfabriek te Delft, 212.607 voor kabel bij de Hollandse Draad- en Kabèlfabriek te Amster dam, 175.600 voor buitenbanden bij de Genera! Banden en Rubber Mij. te Amsterdam, 410.600 voor buiten banden bij de Ned. B. F. Goodrich te Den Haag en 265.200 voor buiten banden bij de Nederlands Amerikaan se Autobandenfabriek Vredestein te Enschede. Atlantic van Arnold Bernstein in Amsterdam. Het eerste nieuwe passagiersschip, waarmede de in de oorlog uit Duits land gevluchte joodse reder Arnold Bernstein zijn Amerikaanse „come back" viert, het 18.100 ton metende s.s. Atlantic van Bernsteins nieuwe rederij de American Banner Lines, is in Amsterdam aangekomen. Daar mede is de directe passagiers- en vrachtverbinding New YorkZee- bruggeAmsterdam geopend. In New-York waren 869 passagiers, onder wie 40 in de eerste klasse en de rest in de overigens zeer luxueu ze toeristenklasse, aan boord ge gaan. Het zijn bijna allemaal Ame rikaanse toeristen, die thans Europa gaan bezichtigen en later hetzij per vliegtuig, hetzij weer met de Atlan tic naar Amerika zullen terugkeren. Van hen gingen er in Zcebrugge, waar het schip woensdag is aange komen, 353 van boord. In Amster dam kwamen er gisteren dus 516 aan, die aan wal gingen. Luchthaven Schiphol wil tarieven verhogen De N.V. Luchthaven Schiphol is van plan een drastische tariefsverho ging in te voeren, waarover volgens de directie op het ogenblik nog be sprekingen aan de gang zijn: 50 pro cent verhoging van de landingsgel den voor vliegtuigen en 25 procent verhoging van de vergoeding voor het. gebruik van de baanverlichting. Enkele maanden geleden is bekend gemaakt, dat als streefdatum voor deze verhoging 1 juli in de gedachten lag. Oqk na de invoering van deze verhoging zal Schiphol nog de laag ste tarieven van de belangrijke Iucht^ havens in West-Europa hebben. De directie noemt berichten vol gens welke van de luchtvaartmaat schappijen een extra vergoeding ge heven zou worden wegens de door de N.V. Luchthaven Schiphol .teil be hoeve van de passagiers in het sta tionsgebouw beschikbaar gestelde ac commodatie „voorlopig prematuur". Uiteraard zal speciaal de K.L.M. door een verhoging van de landings rechten en van de vergoeding voor de baanverMchting worden getroffen, aangezien deze maatschappij onge veer 70 procent van al het luchtver keer op Schiphol verzorgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11