Groei C.N.V. bemoedigend, maar geen reden tot voldaanheid ZÓ DENKT MEN IN HEI BUITENLAND EU OVER Mars Prof. dr. mr. F. de Vries werd in vergadering van S.E.R. herdacht Aambeien? HEMOTABS If PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 19 JUNI 1958 LEDENTAL NAM MET 14.103 TOE Zeven procent van werknemers georganiseerd bij chr. vakverbond Het Christelijk Nationaal Vakver band (C.N.V.) dat op dins dag 8 en woensdag 9 juli a.s. zijn 29ste algemene vergadering houdt in „Esplanade" te Utrecht, heeft een verslag over de jaren 1956 en 1957 het licht doen zien. Aan het overzicht van de eigen ledencijfers gaat in het ver slag een hoofdstuk over de omvang van de vakbeweging in Ne derland vooraf. Hieruit blijkt, dat deze vakbeweging als geheel op 1 januari 1957 1.334.000 leden telde ofwel 41 procent van alle werknemers die voor het lidmaatschap in aanmerking zouden komen. In 1947 was dit 30 pet. Op 1 januari 1957 was 7 pet. van de onzelfstandige beroepsbevolking in het C.N.V. georganiseerd, 13 pet. in de K.A.B. en 15 procent in het N.V.V. Aan het eind van de verslag periode waren nog 12 christelijke vakorganisaties, voornamelijk op het terrein van het christelijk onderwijs, niet bij het C.N.V. aangesloten. Zij telden te zamen 22.842 leden. Het aantal bij het C.N.V. aangeslo ten organisaties daalde in de verslag periode van 26 tot 25 door de af schrijving van de Nederlandse Chris telijke Werknemersorganisatie in In donesië. Het aantal bezoldigde be stuurders van de chr. vakbeweging steeg van 160 tot 174. Het ledental van de bij het C.N.V. aangesloten bonden bedroeg op 1 januari 1956: 206.303 en op 31 december 1957 was dit gestegen tot 218.658. Een groei dus van 12.355 leden. In werkelijkheid nam het geza menlijke ledental van de C.N.V.-bon- den in Nederland echter toe met 14.103. Het verschil tussen beide cij fers nl. 1748 is het ledental van de Indonesische organisatie, die afge voerd moest worden. De groei wordt in het verslag „bemoedigend, maar toch niet tot voldaanheid stemmend" genoemd, dit gelet op het veel grotere aan tal werknemers dat in het C.N.V. georganiseerd zou kunnen zijn. De bedrfjfstaksgewijze organisatie van de chr. vakbeweging ging met een flinke stap vooruit. In het hoofdstuk „velerlei activi teit" passeert een bonte rij van werk zaamheden de revue. Op het terrein van de bejaardenzorg kwam men tot de overtuiging, dat het verbond zich niet tot de materiële belangenbehar tiging van deze groep mocht beper ken. In samenwerking met de chr. werkgeversorganisaties werden daar om de eerste stappen gezet voor de oprichting van een protestants-chris telijke bejaardenbond. Er kwam een vrouwenwerkgroep tot stand als adviserend en uitvoe rend orgaan voor de arbeid van en voor de vrouwen van leden maar te vens als adviesorgaan voor de alge mene problematiek van vrouwen en meisjes in het bedrijfsleven. In de loop van 1957 is deze vrouwenwerk- groep ook begonnen met de vorming van plaatselijke vrouwenclubs. De in 1955 opgerichte Chr. Sociale Jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" groeide voorspoedig, aldus het ver slag, en in 1957 telde „Werkende Jeugd" reeds 75 algemeen vormende en 18 speciale clubs. neem -dit tabletje en U stilt de pijn. Hemotabs, een nieuw middel in tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken •n bevorderon genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en langs vrijwaring van pijn: 'n Complete knur L 1.47 HU Apothekers en Drogisten. Slagers hadden geen onbevredigend jaar „Do omzetten In de slagerijen, voor al in de nieuwe woonwijken, zullen in absolute zin hoger moeten zijn in verband met de zeer hoge huren en andere exploitatiekosten. Was er voor 1940 één slager op 800 inwoners, in de toekomst, en dat is reeds het ge val in de nieuwe wijken, zal de ver houding één op 1600 a 2000 moeten zijn, wil men een slagerij met succes kunnen drijven", aldus de heer B. van der Eiik, voorzitter van de Algemene Nederlandse Slagershond, in zijn ope ningsrede op de jaarvergadering, die de bond gisteren te Enschede hield. De heer Van der Eijk was in het al gemeen gesproken van mening, dat het afgelopen jaar voor de slagers niet onbevredigend is afgesloten, maar hij waarschuwde, dat zeker re kening moet worden gehouden met een crn u nc(u u rverandering. Spre o zei verder, dat de vraag naar goede vakmensen onverminderd blijft voortbestaan. Wij zullen, aldus de bondsvoorzitter, voor wat onze bedrijfstak betreft, ap gressief moeten optreden tegen c verkoop van vlees, anders dan in sla gerijen. De heer Van der Eijk meen de, dat kan worden vastgesteld, dat de bestaande vestigingsbeslulten, welke aan de middenstand de behulp zame hand hebben geboden, terugge trokken worden en dat bij hot nieuwe ontwerp aan grote kapitaalkrachtige ondernemingen de hand wordt toege stoken, Veelomvattend Is het hoofdstuk over sociale en economische proble men en voorzieningen. Hierin wordt onder meer over de totstandkoming en de doelstelling van het consumen tencontactorgaan geschreven. Ver meld wordt, dat het aanvankelijk in de bedoeling van het C.N.V. lag om tot een stichting voor de consument te komen en om aan deze stichting een zo breed mogelijke basis te ge ven. De vertegenwoordigers van de zij zich er ook weer aan onttrokken, middenstand hebben slechts korte tijd aan het overleg meegedaan, maar zonder opgaaf van redenen hebben zü zich er ook weer aan ontrokken. „Óver de motieven, die daarbij een rol speelden, tasten wij nog steeds in het duister," aldus het verslag. De activiteiten van de christelijke centrale van overheids- en pnderwij- zend personeel, waarbij 8 bonden met in totaal 76.786 leden aangesloten zijn, komen aan de orde In het hoofd stuk over de organen van overleg en samenwerking. Hierin worden ook de werkzaamheden van het convent der christelijk sociale organisaties besproken, terwijl het verder handelt over het herstel van de samenwer king tussen de vakcentralen en over de steeds onbevredigender wordende Eositie van de Stichting van de Ar- eid als centraal orgaan voor het ge organiseerd overleg. Aan de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties is een afzonder lijk hoofdstuk gewijd, waarin ge constateerd wordt dat in deze ver slagperiode veel minder bedrijfs organen tot stand kwamen dan ln de vorige. Twee factoren schijnen hierbij, volgens het verslag, een belang rijke rol te spelen: het wantrou wen van werkgevers en werkne mers tegenover" elkaar en het sterk op de voorgrond plaatsen van de verordenende bevoegdheid der be drijfsorganen. Wereldmuziekconcours te Kerkrade Tijdens een druk bezochte en met muziek van het regimentscorps der* Limburgse jagers opgeluisterde pers conferentie is 't definitieve program ma bekendeemaakt van het derde wereldmuziekconcours, dat geduren de de maand augustus te Kerkrade wordt gehouden. Deze muziekolym- piade zal op 1 augustus a.s. worden „ingeluid" door het muziekkorps der „Garde Republicaih" uit Parijs. Er zullen 205 muziekgezelschappen met 7000 actieve leden uit 27 landen, verdeeld over vier continenten, deel nemen. Alleen al uit Amerika ko men 13 muziekkorpsen. De concertwedstrijden zijn telkens in de weekeinden. Elke zaterdag en zondag zullen 12 tot 15 muziek korpsen in de grote, 8000 zitplaat sen tellende concerthal optreden. De Britse pers heeft het nieuws van de terechtstellingen in Hongarije met diepe teleurstelling en afschuw ontvangen en men ziet Moskou als de schuldige. De onafhankelijk-conservatieve Ti mes schrijft, dat oud-premier Nagy en zijn aanhangers zonder meer zijn vermoord en dat de gehele interna tionale sfeer hierdoor zal worden vergiftigd. In deze actie tegen het „revisionisme" is president Tito het voornaamste doelwit. De Oosteurope- se volkeren hebben op een verschrik kelijke manier een waarschuwing gekregen, dat zij zijn ketterij niet moeten navolgen, aldus het blad. Ook volgens de Manchester Guardian (liberaal) zijn de terechtstellingen gericht tegen alle „revisionisten", zo wel binnen de communistische phr- tijen van het Sowjet-blok als tegen president Tito. „De volgende die er zijn conclusies uit moet trekken is Gomulka (de Poolse communistische leider)". De conservatieve Daily Telegraph spreekt van een terugkeer naar het stalinisme en is van mening, dat de terechtstelling van Nagy voor Go mulka als een doodsklok moet klin ken. „De verwijdering van Nagy kan geen doel op zichzelf zijn. Zij is eer der de inleiding tot de volledige ver nietiging van de laatste sporen van oppositie. De New York Times schrijft, dat het „brute afslachten" van Nagy en zijn aanhangers een golf van le beschaafde wereld heeft teweeg ontzetting en afschuw in de gehe- gebracht en de Washington Post noemt de executies „het hoogte punt in een geschiedenis van ver raad en cynische bruutheid, welke vrijwel zonder weerga is in de lange historie van de menselijke tirannie". „Met grote voldoening hebben de Hongaarse arbeiders de terdoodver oordeling van Nagy en zijn mede plichtigen vernomen", schrijft de cor respondent van het Russische partij blad Prawda in Boedapest. „Alle la gen van de bevolking hebben het vonnis eenstemmig goedgekeurd". De pers in China noemt de terecht stelling „een goed bericht". Zij waar schuwt Joego-Slavië niet dezelfde weg te Volgen als Nagy en zijn me dewerkers. „Het is onmogelijk" schrijft het Pekingse volksdagblad, „de zaak Nagy niet in verband te brengen met de rol die Joegoslavische revisionisten in de Hongaarse op stand hebben gespeeld. Wat was dat een schandelijke rol". Het onafhankelijke Indische blad „Hindustan Standard" heeft, evenals de meeste andere dagbladen in India, veel aandacht besteed aan de terecht stelling. Het blad schrijft: „de hoofd stand waar het bericht vandaan komt, behoort tot de machtigste van de we reld. Zij is van geen enkel land bang, zelfs niet van de Ver. Staten. Waar om was zij dan zo bang voor een on betekenende gevangene als Imre Nagy? Symboliseerde hij misschien "ïtles j g bevreesd is?" iets machtigs waarvoor het Kremlin Hindustan Standard vervolgt: „laat ons de dingen bij hun naam noemen het was een onnodige, on vergeeflijke moord". Documentatiecentrum atoomkernenergie gestart Het documentatiecentrum atoom kernenergie (D.C.A.) opgericht door het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) en het Nederlands instituut voor documentatie en registratuur (N.I.D.E.R.) heeft zijn werkzaam heden ten behoeve van bedrijfsleven, research instituten en onderwijs aan gevangen. Dit centrum vormt de central» plaats in Nederland voor literatuur gegevens op het gebied van de atoomkernenergie. Het aanvaardt op drachten voor literatuuronderzoek en voor periodieke informatie over nieuwe literatuur. Vragen aan de minister over omslaan van boot Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester, heeft aan de minis ter van oorlog gevraagd of het juist is, dat aan de Nederlandse militairen, welke op Fort Bliss in Texas in op leiding zijn voor de bediening van ge leide projectielen, volstrekt ontoerei kende toelagen worden verstrekt, ge zien de hoge prijzen in dat deel van Amerika. Voorts vraagt de heer Ritmeester of de minister de volledige resul taten van het onderzoek, dat onge twijfeld is ingesteld naar het kap seizen van een aanvalsboot met 21 militairen op vrijdag 23 mei j.l. in de Oude Rijn, wil overleggen, als mede de conclusies, die daaruit zijn getrokken, en tevens de maatrege len, die zijn genomen om een der gelijk ongeluk, zo enigszins moge lijk, te voorkomen Hij vraagt verder of het juist is, dat verschillende militairen van het korps pontonniers niet of niet voldoende kunnen zwemmen. Mocht dit inder daad juist zijn, welke regeling is dan getroffen om de opleiding op dat punt j te verbeteren f Advertentie) In de RONDE VAN NEDERLAND WERELDKAMPIOEN RIK VAN STEENBERGEN natuurlijk met AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Aandelen Philips waren willig Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.58—10.58%, New York 1.78A—3 78H. Montreal 3.93%—3.93% Parijs 90.07%90.17%, Brussel 7.59 —7.59%, Frankfurt 90.43—90.48, Zü- rlch 86.50%86.55%, Zürich (vrije francs) 88.33—88.38, Stockholm 73.12%—73.17%, Kopenhagen 54.69% —54.74%, Oslo 52.86—52.91, Milaan 60.68V2—60.73%, Wenen 14.60%— 14.61%, Turkse verr. dollar 3.79% —3.79%. WS\VVWWAWWVWW\W BEURSOVERZICHT. Het waren gisteren de aandelen van het Phillpsconcein, die de meeste aandacht van de beurs voor rich opeisten. Bij opening was deze hoek goed met gega digden gevuld en er werd lustig in pos ten van 10 aandelen geboden en gelaten. De zaken kwamen vlot tot stand zij het, dat de kopers op 299% ruim 4 punten meer moesten betalen vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. Wie ge dacht bad, dat er op 30O een flinke „brug" zou liggen, had misgerekend. De beurs nam met het grootste gemak deze hindernis, de koers bleef 300% tot 301, waaruit bleek, dat de verkoopopdrachten dun gezaaid lagen. De aandelen werden in hoofdzaak door de arbitrage voor Amerikaanse rekening uit de markt ge nomen. Ook het publiek gaf blijk van belangstelling. De 5 pet. converteerbare obligaties Philips werden bijna 3 pun ten hoger op 128 vernomen. De overige Internationale waarden konden zich goed handhaven met uitzondering voor aan delen ynilevers, die bijna 4 punten la ger openden op 359. Hierna trok de koers aan tot 360. Kon. Olies, rond de f 173.70, bleven onveranderd bij eergisteren. Pa rijs was hter aan de markt ln verband met de inschrijving op de Franse staats lening. A.K.U.'s 189% veranderden niet veel. Aandelen K.L.M. trokken zich van de plannen voor een verhoging van de landingsrechten met 50 pet niets aan en werden geadviseerd op f 104 (f 102.80). Het buitenland toonde gisteren weer be langstelling voor de scheepvaartaandelen, „AFKERIG VAN ELK DOCTRINAIRISME" Namens de regering sprak minister Struijcken In een gisteren gehouden bijzondere vergadering van de Sociaal-Econo mische Raad naar aanleiding van het overlijden van zijn voorzitter dr. mr. F. de Vries heeft de vice-voorzltter, de heer T. J. Twijnstra, een rede ge houden over deze eerste voorzitter van de S.E.R. Professor de Vries gaf gedurende 8 jaren van zijn voorzit terschap richting aan het beleid van de S.E.R. en aan hem is de beteke nisvolle plaats, die de raad zicb heeft verworven ln ons maatschappelijk bestel, voor een, belangrijk deel te danken geweest. De heer Twijnstra bracht de uitne mende verdiensten in herinnering van de thans ontslapene, die zich meer dan 40 jaar wijdde aan het ecademisch onderwijs In de economi sche wetenschappen, eerst te Rotter dam en na de oorlog in Amsterdam. In het verlengde van deze weten schappelijke arbeid moet ook worden gezien zijn activiteit ln de raad er zijn commissies: deze werd gedra gen door een overtuiging, die uit wetenschappelijke analyse en scherpe waarneming van de werkelijkheid was verkregen. Nimmer heeft hij zijn academische en maatschappelij ke arbeid, die hij gedurende vele ja ren combineerde, als gescheiden ge bieden van werkzaamheid gezien. Zijn publikaties sinds het begin der jaren dertig getuigen van het inzicht, dat zonder regeling van het econo mische leven onvermijdelijk dishar monieën optreden, waarvoor de ge heel vrije mededinging de oplossing niet kan brengen. Als gevolg van de structuur van kosten en markt zal aan een regeling van het economisch proces niet zijn te ontkomen. Deze gedachten zijn kenmerkend gebleven voor zijn visie op het economisch le ven. De heer Twijnstra schetste professor de Vries als een figuur, wiens denk wijze afkerig was van elk doctrinai- rlsme. Daarvoor had hij te zeer oog voor de veranderlijke problemen en de zich wijzigende omstandigheden. Zijn den'beelden steunden op een voortdurende observatie van de rea liteit van het economische leven, daarbij da feitelijk» «ituatie analy serend en de drijvende krachten daarin blootleggend. De maatschap pelijke groepsvorming aanvaardde hij als een realiteit waarbij hij pleitte voor een institutionele vormgeving van de groepen, omdat slechts op deze wijze, de maatschappij de be werktuiging kan krijgen, waaraan zij, gelet óp de structurele ontwikke ling behoefte heeft. Na de rede van de heer Twijnstra werd een ogenblik stilte betracht. Vervolgens sprak namens de re gering de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, mr. A. A. M. Struycken, die zich geheel aansloot bij wat de heer Twijnstra, als tolk van het college, over prof. de Vries had j gezegd. Mr. Struijcken vervolgde „de rege ring prijst zich gelukkig, dat een man van de ervaring, de kennis en de kunde, van het gezag en de inte griteit van wijlen prof. de Vries, m ruim acht jaren geleden bereid were 1 gevonden, zich beschikbaar te stel len voor het voorzitterschap van d' sociaal-economische rand, teneindi zijn krachten le wijden aan de op houw en de ontplooiing van dit col lege. die na een kalme opening konden aan trekken en vrijwel over de gehele linie boven de slotkoersen van eergisteren uitkwamen. Scheepvaart Unies plus 4. K.P.M. en Rot- terdamsche Lloyd, evenals Holland Ame rika Lijn en Kon Boot (K.N.S.M.) 3 pun ten hoger. Van de cultures waren aande len Senembah uiteindelijk zeer vast. Na een' opening op 69 liep de koers op* door speculatieve aankopen tot 73 tegen eer gisteren 68. Voor Ver. Deli's bestond ook weer goede belangstelling waardoor de aandelen ruim 2 punten hoger noteer den. Amsterdam Rubbers en H.V.A.'s kalm, plus pet. De handel ln staats fondsen leek bij de opening grote vor men te zullen aannemen, er werd een post gelaten van f 100.000. Dit kwam hoofdzakelijk omdat men een te hoge koers in de Staffellening wilde forceren. Uiteindelijk verliep de handel zeer rus tig met over het algemeen Iets lagere koersen dan dinsdag. Verder werden vernomen aandelen Apel- doornse Nettenfabrlek op 56, tegen een laatst gedane koers van 54%. De geruch ten ter beurze dat deze fabriek zou wor den overgenomen, of dat er een terugbe taling op de aandelen zou plaats vinden, bleken, bij nadere Informatie, volkomen uit de lucht gegrepen te zijn. Prolongatie 3% procent. 17 juni 18 Juni Nederland 1951 (3%) 94% b. 95 Nederland 1948 (3%) 88% 88 Nederland 1955 (3%) 89% 89H Nederland 1947 (3%) 3 91A 91A Nederland 1837 3 90 89% Dollarlenïng 1947 3 93% 94 Investeringscert. 3 95A 95% Nederland 1962-64 3 94% 94A Ned. Indië 1937 3 94% Nat. Handelsbank 86 86 Ned. Handclmlj. 169 169 Alg. Kunstzijde Unie 189% 190% Berghs' en Jurgens 283 283 Catvé-Delft 308 308 Hoogovens n.r. 307 308 Ned. Kabelfabrlek 264 Philips 295% 300% Unilever 362% 369% Wilton-Feijenoord 195 194 Billlton 260 Kon. Petroleum Mij. 173.20 174.20 Amsterdam Rubber 68% 68% Holland Amerika Lijn 142 144 Kon. Paketvaart 112% 114% Roterdamse Lloyd 115% 118% Scheepvaart Unie 120% 124% Stv. MIJ. Nederland 140% 125 H.V-A 109% 109% Dell Mij. 93 95% Bank van Ned. gem. 4% 98% 98% Bank van Ned. gem. 0-5-10 119 b. Van Berkels Patent 194 195 Op de tweede dagvan zijn bezoek aan de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft het Nederlandse ko ninklijke paar dinsdag o.m. het Rus sische paviljoen bezocht. De foto toont H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard bij de afdeling ge wijd aan de Russische spoetniks. Vrouw sloot zonder scheiding 3 huwelijken Beschuldigd van het aangaan van meerdere huwelijken stond gisteren de 39-jarige vrouw E. J. M., geboren in Ierland, voor de rechtbank te Rot terdam terecht. Zij was in 1940 ge trouwd met de Nederlander J. C. F. H. te Dublin, waardoor zij Neder landse werd. Het huwelijk liep niet goed en de vrouw ging terug naar Engeland, terwij! ze nog niet geschei den was van H. Toen huwde ze, aldus de dagvaar ding, op 5 november 1951 te Romford met W. R. S. en op 24 december 1952 te Wandsworth met G. W. S. De vrouw zei, dat zij deze beide laatste keren niet wist dat er hu welijksplechtigheden plaatsvonden. Zij verkeerde in de mening, dat er al leen rechtsgeldigheid zou bestaan, wanneer men in de kerk trouwde, zo als dat het geval was geweest met haar eerste man H. Volgens haar zeggen had ze de laatste malen begrepen, dat ze slechts zakelijke overeenkomsten sloot met de mannen, bij wie ze huishoudster was. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De vrouw is nu van de eerste man H. gescheiden, merkte hij nog op. Uit spraak over veertien dagen. Centrale Suiker 191 Kon. Mij. De Schelde N B. 178 177% Intern. Nickel 80% 81A American Motors 13A 13A Anaconda 49% 49% Baltimore en Ohio 31% 31% Bethlehem Steel 42% 42% General Motors 39% 40% Kennecott 93% 93% New Yorit 'Central 18% 18% Pennsylvania 13% 14A Republic Steel 48% 48% Shell Oil Comp. 73% 72% Tide Water 24% 25 U.S. Steel 66% 66% Nat. Can. Cofp. - 13% PREMIELENINGEN. Arasterdam 1951 89% 89% Breda 19.4 84 85 b. Enschede lt'54 83% 85 Den Haag 1952 I 94% 97% Den Haag 1952 11 101 103 b. Rotterdam 1952 I 95 Rotterdam 1952 II 93% Utrecht 1952 94 b. 97 b. Amsterdam 1956 I 85 86% Amsterdam 1956 II 99 99% Amsterdam* 1956 III 99 b 100 Amsterdam '33 (C. en A.) 100 b. 102 B. Dordrecht 1956 83% Alkmaar 1656 83% 84% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 16-6 17-6 18-6 Intern, concerns 291.77 290.25 291.09 Industrie 146.53 146.10 146.47 Scheepvaart 135.72 134.65 136.57 Banken 121.09 121.41 121.58 Indon. fondsen 84.58 84.30 86.05 Algemeen 203.84 202.02 203.80

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8