Karinthië: zonnige badkuip in Oostenrijkvan 10.000 vierkante km Jeugd maakt door vernielingen ruïne van kerkje in Rotterdam POLITIE TE ESSEX HEEFT NOG GEEN SPOOR VAN DADER VERLIEFDE AMERIKAANSE SOLDAAT STAL VLIEGTUIG DONDERDAG 19 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 9 de natuurlijke verkwikking De Karinthiërs zijn aan tradities ge hecht. Dat blijkt uit dit plaatje van de ,jBurgergardé" van het dorpje Mill- statt aan de Millstattersee. Enkele weken geleden trad de garde aan om met militaire eer een overleden sol daat naar zijn laatste rustplaats te brengen. De uniformen stammen nog uit de tijddat de Fransen baas speel den in Karinthië. TIENTALLEN MEREN EN MEERTJES In het midden van Karnten ligt de 20 kilometer lange Wörthersee In Oostenrijk is een enorme kuip, door de natuur gevormd: Karinthië, de Oostenrijkse bondsstaat een badkuip van tienduizend vierkante kilome ter; een tobbe met een surplus aan natuurschoon onder een mild en zonnig klimaat. Karinthië, of Karnten zoals de half miljoen Oostenrijkers, hun land noemen, speelt meestal geen rol in de vakantiepret van de Nederlan ders. Het ligt (te) ver van de Noordzee en het gros van de vaderlandse trekkers, dat dit oosten als ontspanningsgebied kiest, brengt het niet verder dan Oost-Tirol. Soms volgt dan nog een uitstapje naar de Grossglocknerpas in het Hohe Tauerngebergte. Daar blijft het gewoonlijk bij. De ietwat angstaanjagende Grossglocknergletcher, met zijn soms honderd meter diepe spleten, fun geert als een der kranen voor badkuip-Karinthië: de smeltende sneeuw voedt de rivier de Maul. Duikt men via Heiligenblut het aan weerszijden met ruige bergen en watervalletjes versierde Mauldal in, dan glijdt men Karnten binnen. Het word' dan steeds zonniger. En warmer. Het heetst is het doorgaans honderdvijftig kilometer verder, in het bekken van Kla- genfurt, de 65.000 zielen tellende hoofdstad van de bondsstaat. Karinthië te vergelijken met een bad kuip is allerminst gezocht. Karnten wordt van Tirol afgesloten door de wildromantische Hohe Tauern. Wil men naar het noorden, naar de bonds staten Salzburg en Stiermarken, dan stuit men op de Nieder Tauern en de Norische Alpen. In het oosten sluiten de Lavantthaler Alpen en de Koral- pen de zaak af en van het zuidoosten naar het zuidwesten lopen de maje stueuze Karawanken (ten zuiden waarvan Zuid-Slavië ligt), de Karni- sche Alpen en de Lienzer Dolomieten, die Karinthië van Italië scheiden. De bodem van de kuip bestaat uit een harmonisch opgebouwd, met bossen begroeid berg- en heuvelachtig dal. De kranen: in het westen stromen de Drau en de Gar het land binnen door natuurlijke gleuven in de Dolomieten. Van de bergen in het noorden komen de Maul, de Gurk, de Glan en de La- vant. Al die rivieren komen langs al lerlei kronkels uit in de Drau, die in het oosten Karinthië verlaat. Dat ge beurt bij Rabenstein, dat dus als „stop" fungeert. Het is echter niet nodig het langgerekte dal door de stop te verlaten. Naar alle windrich tingen leiden in totaal vijftien berg passen over de bergen en er zijn twee spoorwegtunnels: één door de Hohe Tauern naar Salzburg en één door de Karawanken naar Zuid-Slavië. HET HART-JE. Als het hartje van Karinthië kan men de twintig kilometer lange Wörther see beschouwen. Dat hart. is een ge weldige trekpleister voor toeristen, bekend van het liedje „Du bist die Rose vom Wörthersee". Voor de rust- zoekende vakantieganger lonkt de roos alleen in mei, september of ok tober omdat de tot mondaine bad plaatsen uitgegroeide vissersdorpjes langs de oever, Velden met zijn speel- casino, Pörtschach op een landtong en Krumpendorf, dan niet zo erg doen denken aan vreemdelingenindustrie. •Karinthië heeft tientallen meren en meertjes. Praktisch allemaal met twee gezichten, een drukke en zonni ge noordelijke oever, wat meer rust en zon aan de andere kant. Met uit zondering van de Weissensee liggen ze allemaal op hqpgten van 450 tot zeshonderd meter. Toch is de tempe ratuur van het blauwgrijze water van mei tot oktober tussen dc twintig en bijna dertig graden. De Weissensee, op een hoogte van 930 meter, haalt 's zomers van 19 tot 25 graden. De bergmeren van Karinthië behoren tot de warmste in Europa. Dat komt van de geringe doorstroming, de war me bronnen op de bodem en het zach te zonnige klimaat. Alle meren zijn rijk aan vis. Hengelen naar de be snorde en smakelijke meervallen is een geliefde sport. De Karinthische keuken, die de Nederlanders goed ligt, bedient zich vaak van meerval- DE BERGEN IN. Toeristen, die niet houden van de steden of de drukbezochte meren, zoeken minder mondaine oorden op. Nog meer stilte en rust is er te vinden in de landelijke herbergjes, in de bergdorpjes, zoals bijvoor beeld Sernitz, Feldkirchen, Fer- lach of Dollach in het Mauldal. Nog hogerop in de bergen liggen taf- rijke hotels, pensions en tehuizen. Het gasthuis op de Wachsenberg is er een van. Van daaruit heeft men een imposant gezicht op het dal met Feld kirchen, de Wörthersee en de Kara wanken. Vanuit die kleine dorpjes kan men heerlijke wandelingen over de Alpen maken of klimtochten on dernemen. BURCHTEN. Wie in zijn vakantie in contact wil treden met het grijze verleden en eeuwenoude bouwwerken wil bekij ken, heeft In Karinthië alles bij de hand. Het krioelt er van in Romeinse, Gothische of in Barokstijl opgetrok ken kerken, vaak met vele fresco's. De dom van Gurk is er een van. In Karnten staan vele oude burchten en vestingen. Die van Hochosterwitz van 1600 af in handen van dezelfde familie bezit een museum met ze ventig harnassen. Vlak aan de Os- siachersee ligt op een rots de ruïne Landkron, die door een rijke man voor een slordige half miljoen gulden voor verder verval werd behoed en verbouwd tot restaurant. Van het ter ras is in de avond het gezicht op Vil lach een sprookjesbeeld. OPGRAVINGEN. Het hertogstadje St. Veit vormt on geveer het middelpunt van vier ber gen die beklommen worden door een processie, even na Pasen. Voor de deelnemers betekent dat 45 kilometer berg op berg af Een van de toppen in de route van de Paasprocessie ligt op de 1080 meter hoge Magdelensberg. Als een krans om de spits hiervan lag omstreeks het jaar Nul een grote terrassenstad. Sinds enkele jaren is men bezig het Romeinse centrym hiervan voorzich tig bloot te leggen. Een gigantisch en nauwgezet, karwei maar het loont de moeite: een wereldberoemde schat Mariaworth op een landtongetje in de Wörthersee. In de verte ligt op de noordelijke oever Pörtschach. van oudheden heeft men reeds gevon den of blootgelegd. Uit de „gevonden voorwerpen" blijken Keltische, Ro meinse en zelfs Scandinavische in vloeden. i Voor het begin onzer jaartelling werd Karinthië door Kelten be woond. Later kwamen de Romei nen de Karnters „bescherming" bieden. Daarna verschenen de Tur ken en de Franken. In 926 werd het land een hertogdom. In 1355 erfden de Habsburgers het para dijsje en in 1849 werd het een kroonland. Na de laatste wereld brand viel Karinthië onder de Britse bezettingszone. De vakantieganger, die een beetje met zijn Duits uit de voeten kan de Karnters zelf zingen hun Duits zon der een moment „snijdend" te zijn zal zich spoedig thuisvoelen in deze badkuip vol schoonheid. Aantal astma-gevallen neemt sterk toe Astma is een veel ernstiger ziekte, vooral uit een algemeen oogpunt be schouwd, dan men zich meestal rea liseert. In 1954 waren er 6.67 van el ke 1000 sterfgevallen aan astma te wijten. Erger is nog, dat het aantal a stmagevallen sterk Is toegenomen*: in 190S stierven in Nederland 111 mensen aan astma, in 1954 daarente gen 529, en dit terwijl het totaal aantal sterfgevallen in diezelfde pe riode daalde van 83.933 tot 79.295. Bij gebrek aan een volledige statis tiek kan niet met zekerheid gezegd worden, dat ook het aantal lichtere gevallen toeneemt. Vast staat echter dat het aantal werkdagen, dat ten gevolge van astma wordt gemist, in de laatste jaren sterk toeneemt. Volgens prof. Muntendam is het aan tal m 1953 drie maal zo groot als in 1937. Dezelfde deskundige berekent dat één procent van het totaal der uitkeringen volgens de ziektewet het gevolg is van astma, terwijl de rijks verzekeringsbank in 1952 en 1953 2,3 procent van het totale wegens inva liditeit uitgekeerde bedrag aan ast mapatiënten betaalde. Dit alles slaat uitsluitend op volwas senen en op ernstige gevallen van de vele aan astma lijdende kinderen en van de lichte gevallen zijn in het ge heel geen cijfers bekend. Het totaal aantal lijders aan astma in Neder land wordt op ruim 100.000 geschat, waarin de lichte gevallen niet zijn begrepen. (Advertentie) GEEN CIVIELE VORDERING UIT VREES VOOR WRAAK (Van onze correspondent) De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Rotterdam- Charlois zit met de handen in het haar als gevolg van talrijke vernielingen, die worden aangericht aait een kerkje aan het Zuidplein. Bijna alle ruiten van het kerkgebouw zijn met stenen ingegooid, krukken zijn van de deuren gesloopt, geen stoeptrede is meer gaaf en er zijn stenen van de daklijsten afgeslagen. Op de deuren zit geen spatje vernis meer, wel diepe inkepingen van messen en gaatjes, die er met buksen ingeschoten zijn. De eens zo fraaie tuin is een wildernis geworden. Er groeit alleen nog maar onkruid tussen het verroeste draadijzer van het hek, dat met woest geweld is omgetrokken. Tijdens dienst zware deur ingetrapt Van het kleine torentje is de loden bekleding gestolen. De bliksemaflei der is herhaalde malen vernield. Voor alle ramen zijn houten rekken en ijzergaas aangebracht, maar toch wordt het glas nog inere<:,'irr'"' met stokken. Eens werd zelfs tijdens een 'cerk dienst een zware houten deur inge trapt. De koster en enkele kerke- raadsleden hebben na de dienst de deur zo goed mogelijk gerepareerd. Nu is die deur voorzien van een dik ke ijzeren plaat. VREES VOOR WRAAK Het kerkje staat enigszins afgezon derd aan de rand van een woonwijk en is moeilijk bereikbaar. Het werd twintig jaar geleden op advies van de gemeente op deze plaats gebouwd. Dat paste toen in een uitbreidings plan, maar dit plan is nooit verwe zenlijkt. De vernielingen worden reeds vele jaren aangericht. Door de excentri sche ligging van de kerk surveilleer de de politie niet zo druk in deze buurt. Een tijd lang postten gemeen teleden bij het gebouw om een oogje in het zeil te houden. Zij offerden hun vrije tijd op om hun kerkje te gen vandalisme te beschermen. De laatste maanden is er meer politie toezicht. „Het is één stuk narigheid hier", zegt de president-kerkvoogd, de heer J. Bakker. „Als we de kerk in een enigszins behoorlijke toestand willen brengen, kost dat vele duizenden gul dens. Maar we zijn dat niet van plan, omdat het dan in korte tijd toch weer een ontoonbaar gebouw is. Alleen het hoognodige laten we repareren en dat kost al geld genoeg". Uit vrees voor ernstige represailles van de jeugd heeft de kerkvoogdij er nog nooit toe besloten tegen jeug dige vandalen die door de politie wa ren gepakt, een civiele vordering in te dienen. „Als we dat zonden doen. gaat de jeugd wraak nemen en wordt het misschien nog erger", verzucht de heer Bakker. De politie wordt nu op de hoogte eehouden van de bijeenkomsten in de kerk. Dan wordt het gebouw door eieen mensen bewaakt, maar in de consistoriekamer hangt bij de telefoon een briefje, waarop het politie-alarmnummer, het telefoon nummer van de hoofdinspecteur en dat van de rayonagent staan... Kolenproduktie Staatsmijnen in 1957 lager dan geraamd. Financiële uitkomsten wijken weinig af van die over 1956. De kolenproduktie van de Staatsmij nen was in 1957 blijkens het zojuist verschenen jaarverslag lager dan ge raamd. Als voornaamste oorzaken golden het tekort aan ondergronds personeel en de in het ondergronds bedrijf sedert 1 mei 1957 ingevoerde werktijdverkorting van één vrije za terdag per maand. De bedrijfsresul taten werden ongunstig beïnvloed door deze produktiedaling, die ge paard ging met een sterke kosten stijging. Dit werd gecompenseerd door de gunstige resultaten van de cokesfabrieken en de chemische be drijven. De netto-omzet steeg met 9% tot 630 miljoen, waarvan 31% werd geëxporteerd. De exploitatiekosten namen eveneens belangrijk toe. n.l. met 10%. Per saldo wijken de finan ciële uitkomsten weinig af van die over 1956. Zij beliepen, vóór aftrek van belasting, 58,6 miljoen (v. i. 59,3 miljoen) waarbij voor af schrijving op basis van vervangs- waarde 60 miljoen 56 mil joen) in aanmerking is genomen. Voor vennootschapsbelasting wordt 31 miljoen 34 miljoen) gereser veerd en 13,8 miljoen 11,6 mil joen) is bestemd voor reserveringen en voorzieningen. Evenals in 1956 wordt aan de staat een dividend van 11% uitgekeerd 13,75 miljoen). Toen in de laatste maanden van 1957 de arbeidsgelegenheid elders in Ne derland verminderde en de arbeids voorwaarden in het ondergrondse be drijf een aanzienlijke verbetering on dergingen, nam het aanbod van ar beidskrachten toe, zodat 1957 kon worden afgesloten met een redelijke personeelsbezetting. In verband hier mede werd de aanwerving van bui tenlandse arbeiders opgeschort. 9 De Amerikaanse mevrouw Frank Wil liams won duizend dolia& door 38 uur achter elkander te blijven spreken. Mevrouw Thomas Iulicci, echtgenote van een kolonel van het Amerikaanse leger, verklaarde onmiddellijk daarna: „Dat kan ik ook en beter". Zij maakte haar woorden waar, door 53 uur achter elkan der voor de microfoon van een plaatse lijk radiostation aan het woord te blij ven. Zij mag zich thans ,,'s werelds beste langspreekster" noemen. In Monaco is de gala-toereldpremière gehouden van de film JKings go forth" met Frank Sinatra en Tony Curtis in de hoofdrollen. De baten van deze gala-avond waren bestemd voor het internationale vluchtelingen- fonds. Op de foto prinses Grace'van Monaco. BIJ ONDERZOEK VAN ELF MOORDEN De politie vair Essex en Schotland Yard staan voor een mysterie, is de conclusie van de heer Kriek, die de zer dagen van. een tiendaags bezoek aan Essex terugkeerde. Met zijn echtgenote en zijn 23-jarige dochter Willy bracht de heer Kriek een be zoek aan de streek, waar zijn doch ter Mary werd vermoord. De familie was uitgenodigd door de familie Fae- ren, in Earls Colne. waar Willy na haar schoolopleiding anderhalf jaar in huis was om haar Engels te per fectioneren. De familie bezocht tijdens het ver blijf in Engeland enkele keren het graf van hun jongste dochter in Eagle ash Green en passeerde ook de plaats waar de negentienjarige Ma ry levenloos werd aangetroffen naast de weg. In de streek zijn de mensen nu doods benauwd en gaan vrouwen en meis jes slechts in geval van uiterste noodzaak alleen op weg. Meestal lo pen of rijden dc mensen van Essex in groepjes van minstens drie perso nen, zo vertelde mevrouw Kriek. Op het ogenblik dat Mary Kriek ver moord werd. heeft zij zich alleen op zo'n stille landweg op ongeveer hon derd meter afstand van de Bullbanks farm van de familie French bevon den. DOOD SPOOR. Ondanks het uitgebreide politie-on- derzoek, is tot op heden nog geen spoor van de dader gevonden. Tijdens het laatste bezoek aan Es sex heeft de districtspolitie het zus je Willy verzocht voor enige inlich tingen een bezoek aan het bureau in Colchester te brengen. De politie-in- specteur die in Essex het onderzoek van elf raadselachtige moorden leidt stelde haar enkele routinevragen. Het enige en tragische dat Willy uit dit onderhoud bleek was, dat de politie in de moordzaak van haar zusje Mary en in vrijwel al le andere tien affaires, op een dood spoor is aangeland en dat men iedere dag weer vreest dat de moordenaar opnieuw zal toe slaan. Waarschijnlijk werk van psychopaat (Van onze speciale verslaggever) „In het Engelse district Essex, waar het afgelopen half jaar elf meisjes en vrouwen op even raadselachtige als gruwelijke wijze werden ver moord, is ongetwijfeld 'n psychopaat aan het werk. Dit is niet alleen mijn mening, maar die van vrijwel ieder een in Essex en zelfs die van de moord-deskundigen van Scotland Yard", aldus de heer A. Kriek, vader van het Nederlandse meisje Mary, dat In de nacht van vijf op zes janu ari nabij het dorpje Eagle ash Green de dood onder moordenaarshand vond. Een Amerikaans mi litair, Donald Keeton, van wie men dacht, dat hij met een vlieg tuig was verongelukt, heeft in de woning van zijn moeder in Texas verklaard, dat hij uit wanhoop een vliegtuig had gestolen op de vliegbasis waarop hij was gelegerd. De 19-jarige militair had een 17-jarig meis je. Dit had haar ver kering met hem ver broken. Als gevolg hiervan wist hij niet precies wat te doen. Door de vlucht is de liefde overigens niet -hersteld. Het meisje vertelde niet meer van Keeton te houden. Keeton huurde een vliegtuig op het vlieg veld Gulfport (Missis sippi). In Alexandrië (Louisiana) wilde hij brandstof bijtanken, maar toen hij zag dat iemand de zaak niet geheel vertrouwde, ging hij er snel weer vandoor. Hierna begon een achtervolging met drie vliegtuigen, die trachtten hem tot lan den te dwingen, maar telkens opnieuw slaag de hij er in aan zijn achtervolgers te ontko men, meestal door met zijn toestel in de wol ken te verdwijnen. In de mening dat het toestel waarin Keeton vloog was verongelukt werden ongeveer 25 toestellen aan het werk gezet om het wrak te zoeken. Er werd echter niets gevonden. In alle vroegte had de verlief de vlieger zijn vlieg tuig behouden aan de grond in Longview (Texas) gezet en had vervolgens de bus naar huis genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5