Kamer verstrikt in amendementen op ontwerp-winkelsluitingswet Eerste eenheden van het korps mobiele colonnes gevormd KLANKBORD VIJF FACULTEITEN VOORGESTELD VOOR R'DAMSE UNIVERSITEIT OPHELDERING GEVRAAGD OVER MODERNISERING VAN DE VLOOT DONDERDAG 19 JUNI 1958 PBOVJNOIALB ZEEUWSE O OU BANT. VERGADERING GERUIME TIJD GESCHORST Winkels in stations mogen onbeperkt open zijn (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is woensdagmiddag blijven steken in een nog al verward debat over een aantal amendementen op het wets ontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet. Nadat de staatssecretaris dr. Veldkamp, het ontwerp verdedigd had, zag de voorzitter zich genoodzaakt de vergadering voor geruime tijd te schorsen om de vaste commissies voor de middenstand en de staatssecretaris gelegenheid te geven samen na te gaan, op wel ke wijze aan de verlangens van de afgevaardigden tegemoet ge komen zou kunnen worden en welke amendementen zouden moe ten worden ingediend. Na heropening van de vergadering lag er een groot aantal amendementen en regeringswijzigingen van het ontwerp ter tafel, waarover nog wel enige tijd beraadslaagd is, doch waarover de beslissing althans over een aantal ge handhaafde amendementen nog zal moeten vallen. dat het in elk geval verboden zal zijn om in winkels, die verlof heb ben gekregen om na sluitingstijd tentoonstellingen en vertoningen op het gebied van de mode te houden, gedurende die avonduren te verko pen. De vaste commissie had succes met het amendement, dat bepaalde, dat voor winkels in stations, onverschil lig of zij voor of achter de controle gelegen zijn, het vaste sluitingsuur niet geldt. De staatssecretaris nam het namelijk over. In het wetsont werp was vastgelegd, dat de bepa lingen van de winkelsluitingswet niet van toepassing zijn voor de win kels achter de controle. Tenslotte verdedigde de heer Ree horst een amendement om niet aileeti aan winkels waarvoor een volledige vergunning of een ver lof A geldt, toestemming te ver lenen tot het verkopen van waren voor het gebruik ter plaatse, maar ook aan winkels met verlof Dr. Veldkamp aan het woord De staatssecretaris van economische zaken. dr. Veldkamp.' stond, toen hij de wijziging van de winkelsluitings wet verdedigde en de over het wets ontwerp gemaakte opmerkingen be antwoordde. op het standpunt, dat de gemeenteraad bevoegd is aanvullen de regelen te geven Als de Kamer dat met zoveel woorden in de wet wilde vastleggen, bad hij daartegen geen bezwaar. Hij lokte dus als het ware een amendement uit. Hij voelde er niet voor de strafbaar heid van de koper bij overtreding van de winkelsluitingswet in deze wet vast te leggen. De gemeenteraad zal echter deze strafbaarheid wel kunnen bepalen. De staatssecretaris zei aanvankelijk, dat hij geen mogelijkheid zag om de geldwisselaar bij automaten straf baar te stellen. Later zegde hij toe omtrent deze kwestie overleg te ple gen met de minister van justitie. De heer Cornelissen (v.v.d.) had ge klaagd, dat de levensmiddelenbedrij- ven in moeilijkheden komen, doordat ze slechts gedurende nog één uur na de officiële sluitingstijd mogen thuis bezorgen. Dr. Veldkamp verklaarde zich bereid een afwijkende regeling bij algemene maatregel van bestuur te bevorderen, wanneer bij nader on derzoek inderdaad blijkt, dat een be paalde bedrijfstak in het gedrang komt. Ook de gemeenteraad zoü trouwens zo'n afwijkende regeling kunnen invoeren. Amendementen Bij de replieken verdedigde de heer Reehorst (p.v.d.a.) een amen dement om de winkels voor St. Nicolaas en voor Kerstmis niet tot tien uur open te laten, zoals in het ontwerp is voorgesteld, maar tot negen uur, zoals tot dus ver. Hij beval een amendement aan om het sluitingsuur voor St. Nicolaas op tien uur te bepalen en dat voor Kerstmis op negen uur. De heer Van den Heuvel (k.v.p.) diende een sub-amende ment in. ertoe strekkende aan de gemeentebesturen over te la ten het sluitingsuur later dan negen uur te stellen. De staatssecretaris wilde zeker heid voor de winkeliers en beval het regeringsvoorstel aan. Vandaag stemt de Kamer over deze amendementen, evenals over de an dere, die op het ogenblik in behan deling zijn. Daartoe behoort een amendement-Reehorst eigenlijk een amendement van de vaste com missie om in de wet op te nemen, Protest Bartok-genootschap bij Holland Festival. Het bestuur van het Nederlands Bar- tokgenootschap heeft aan de artistie ke leiding van het Holland Festival in Amsterdam het volgende telegram verzonden „Kennis genomen hebbende van de opvoering „Disgenoten" door het Ne derlands Ballet betreuren wij, dat Bartoks orkestconcert hiervoor in ernstig verminkte staat gebruikt werd ten dienste van gegeven in strijd met Bartoks wezen. Verzoeke in overweging te nemen het betreffende ballet van programma te verwijderen". WILD WEST. Inspecteur Carl Christiansen van de politie van San Francisco maakte een rondrit door de stad ter ere van kapitein Farrokh- zad Gouhari van de Iraanse politie in Teheran, toen zich voor de ogen van beide politicmannen een wildwest- vertoning ontrolde. Zij zagen vanuit hun wagen een revolver leegschieten op voorbijgan gers die ijlings dekking zochten. Christiansen stelde de sirene van zijn auto in werking op welk geluid de revolverhekl. eveneens in een auto, het hazenpad koos. Christiansen ging er achteraan en wist de man tot stoppen te dwingen. Het was een 37- jarige concierge. Otis Washington, die verklaarde dat hij onlangs door drie lieden was beroofd en meende hen thans te hebben herkend. Ter stond had hij naar zijn achterzak ge grepen. Washington werd voor alle zeker heid ter ondervraging meegenomen. B. Krachtig optreden tegen zwarte bouwbedrijfsionen Minister Suurhoff staat op het standpunt .dat de bepalingen van de nieuwe cao. voor het bouwbedrijf integraal zullen moeten worden na gekomen. Dit betekent, dat voor zo ver de in feite betaalde lonen hoger liggen dan ingevolge die c.a.o. geoor loofd is, deze lonen t ot het toegestane niveau zullen moeten worden terug gebracht. De minister zal, met kracht liet verder betalen van „zwarte" lonen te gen gaan. om de noodzakelijke sane ring in het bouwbedrijf waarvoor de werkgevers- en werknemersorga nisatie door het aanvaarden van de c.a.o. de grondslag hebben gelegd ook metterdaad te effectueren. Dit deelt de minister mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Brandsen. Dr. Plalteel in Hollandia aangekomen. Nadat de nieuwbenoemde gouver neur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. P. J. Platteel en zijn echtgenote dinsdagavond te Biak waren aan gekomen, zijn zij woensdagochtend met het lijntoestel van de „Kroon- duif" doorgevlogen naar Hollandia. Nadat de gonverneur de gewapende wacht had geïnspecteerd, begaf hij zich naar zijn ambtswoning op Noordwijk. In een openbare verga dering van de raad van diensthoof den heeft gouverneur Platteel enige uren daarna zijn ambt officieel aan vaard. De vergadering ving aan met de voorlezing van het benoemingsbe sluit van de gouverneur door de gou vernementssecretaris, waarna dr. Platteel de vergadring opende en 't woord gaf aan de waarnemend gou verneur, de heer J. C. Baarspul. Deze wenste dr. Platteel namens de bevolking van Nieuw Guinea geluk met de benoeming. In zijn antwoord zeide de gouver neur o.a.: %Het is mij een behoefte in het openbaar dank te, betuigen voor het vertrouwen van de konin gin en de regering inzake de be noeming. Dat Nieuw-Guinea een moeilijk land is, was mij bekend, doch in de korte periode van voor bereiding heb ik veel begrip gekre gen. Gaarne betuig ik van mijn be wondering voor de werkers in Nieuw-Guinea, die temidden van vaak weinig aanmoedigend politiek rumoer hun dagelijkse arbeid ver richten en hebben bevochten, dat het land zienderogen vooruitgang heeft geboekt. De gouverneur gaf de verzekering, dat de autochtone bevolking meer en meer bij de opbouw van het land zal worden ingeschakeld. Hij ein digde met een bede tot God voor kracht en wijsheid bij de vervulling van de moeilijke taak. RAPPORT AAR GEMEENTEBESTUUR Belastingacademie en Economische Hogeschool wil men „inpassen" Binnenkort zal het bureau van de Rotterdamse Commissie voor Hoger Onderwijs aan het gemeentebestuur een rapport doen toekomen, waarin wordt geadviseerd in de Maasstad te komen tot de stichting van een universiteit met vijf faculteiten. Ge noemd zullen worden de faculteiten voor theologie, letteren en wijsbe geerte en wis- en natuurkunde. Ver der wil men omzetting van het thans in Rotterdam werkzame klinische Het lid van de Tweede Kamer, de heer Schouwenaar, heeft aan de mi nister van defensie gevraagd of de minister een nadere opheldering kan geven omtrent de volgende vraag punten 1 a. welke zijn de overwegingen van tactische en strategische aard, op grond waarvan is besloten tot modernisering van de beide krui sers door deze schepen „voor een gedeelte te voorzien van geleide schip- en luchtdoelprojectielen"? b. is voor de mededeling „dat de modernisatie ongeveer vier jaar duurt en dat van deze vier jaar elk schip ongeveer twee jaar op de werf moet blijven en dus ge durende die tijd buiten gebruik is", dat elk schip gedurende de overige twee jaar wel kan varen, maar niet tot de parate sterkte gerekend mag worden 2. kan de minister mededelen hoe veel de kruisers tot nu toe per jaar parate dienst hebben gekost aan aanbouw- en exploitatiekos ten en op hoeveel hij die kosten raapit na de modernisering 3. is de minister bereid aan de Sta- ten-Generaal een nota over te leggen, waarin wordt uiteenge zet: a. of en in welk opzicht de voorge nomen modernisering noodzake- Negen Japanse schepen voor Indonesië. De Japanse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de aankoop door Indonesië van negen schepen onder de bepalingen van de Japanse herstelbetalingen. De waarde van de schepen is 7.200.000 dollar. Zij meten elk ongeveer 2500 ton en zijn bestemd voor de interinsulaire vaart in Indonesië. Dit jaar zal Indonesië van Japan voor een waarde van 20 miljoen dollar aan herstelbetalingen ontvangen. Indonesië zal waarschijn lijk transportmiddelen, landbouwma- terialen en uitrustingen voor papier fabrieken verlangen. lijk is van de uitvoering van de ^doelstellingen van het Nederland se vlootplan en tevens in welk op zicht deze modernisering van Ne derlandse eenheden noodzakelijk wordt geacht voor de Atlantische verdediging; hoe een en ander past in 'n aan bouw- en vervangingsbeleid op lange termijn is de minister in ieder geval bereid toe te zeggen, dat in dc onderhavige kwcstïb geen de finitieve beslissingen zullen wor den genomen voordat de Kamer de gelegenheid heeft gehad met de minister hierover van gedach ten te wisselen cu lteit, terwijl verder, al dan niet als onderdeel hiervan, een tandartsenop leiding fot de mogelijkheden kan be horen. Volgens het rapport zou de Neder landse .Economische Hogeschool in een economische faculteit kunnen worden omgezet. De rijksbelasting academie zou men ook in het sche ma willen inpassen met dien verstan de, dat men wil zoeken naar de mo gelijkheid deze instellingen met be houd van eigen autonomie, te doen opnemen in de stichting, die het be heer over de universiteit zou voeren. In deze stichting zouden belangheb benden van rijk en gemeente vere nigd moeten zijn. Het wordt mogelijk geacht, wat de theologische faculteit betreft, te komen tot een vorm van sa menwerking van rooms-katholie- ken en protestanten en wel zo, dat deze faculteit uit twee afde lingen zou bestaan die elk volgens eigen geestelijke richting zouden arbeiden. In het rapport van de commissie is de praktische uitvoering niet na der uitgewerkt. Bij het opgestelde werkprogramma is gestreefd naar 't voorkomen van concurrentie met be staande universiteiten. Men heeft in het rapport gepoogd juist die facul teiten te noemen, waaraan door de tegenwoordige ontwikkeling van het maatschappelijk bestel behoefte be staat, en waarin de bestaande uni versiteiten niet voldoende kunnen voorzien. Tenslotte lijkt het de werkcommissie nodig aan de studierichtingen een zo internationaal mogelijk karakter te geven gezien de plaats van Rotter dam als tweede wereldhaven. Gisteren is in Engeland de befaamde ,JZoyal Ascot" begonnen, welke vier dagen lang paardenminnend Engeland in de ban aal houden. Op de eerste dag hingen er dreigen de wolken boven de renbaan en af en toe viel er een fikse regenbui. De En gelse koninklijke familie woonde de rennen bij. Foto boven: koningin Elizabeth en prins Philip rijden het terrein op. Foto onder: de eindstrijd van de gro te ren over 2/t mijl, welke werd ge wonnen door het paard Sandiacre voorgrondTweede icerd het paard Seleucos (links), derde Garibaldi (rechts). Eisenhower stelt zich achter Sherman'Adams. Aan het begin van zijn persconfe rentie legde president Eisenhower gisteren een van tevoren gereed ge maakte verklaring af over de kwes tie-Adams. In deze verklaring werd vastgesteld, dat Adams, Eisenhowers eerste assistent, „onvoorzichtig'' had gehandeld. De president zei Adams te beschouwen als een overheidsdienaar van „onschatbare waarde die zijn werk doet op een eerlijke, efficiënte en onvermoeibare wijze"! Dit is alles wat ik kan en zal zeggen over de kwestie, verklaarde de pre sident kortaf. Op Adams is kritiek geoefend omdat hij geschenken zou hebben aangeno men van een Bostonse industrieel Bernard Goldfine. Adams heeft dins dag voor een congrescommissie ver klaard, nimmer misbruik gemaakt te hebben van zijn positie om beslis singen van regeringsbureaus ten gunste van wie ook te beïnvloeden. Eisenhower zei onder meer nog, dat een geschenk niet altijd een steek penning behoeft te zijn. STEUN VOOR B.B. Hel Wereldgebeuren Voorspel M Twaalfhonderd man worden tegelijk opgeleid De eerste eenheden van het korps Mobiele Colonnes, in het leven ge roepen ten behoeve van de Bescher ming Bevolking, zijn thans gevormd. De mobiele colonnes zijn ingesteld bij de gemeenschappelijke beslissing van de ministers van binnenlandse zaken en van oorlog en marine. Op 1 augustus 1955 is de staf van de alremeen inspecteur, tevens com mandant van de mobiele colonnes, opgericht. Onder diens bevel werd het depot mobiele colonnes inge richt, eerst gevestigd te Arnhem, later in Laren, waar tot en met 1 april 1960 20.000 manschappen zul len worden opgeleid. Het ligt in het voornemen in de pe riode van 1957 tot en met 1960 12 mobiele brandweercolonnes te vor men, alsmede 6 geneeskundige en 6 opruimings- en reddingscolonnes. De manschappen worden gerecruteerd uit diensplichtig personeel, dat in twee perioden van dertig dagen voor de nieuwe taak wordt herschoold. Later worden zij nog 3 maal voor herhalingsoefeningen van acht dagen in colonneverband opgeroepen. De bedoeling is de mobiele colonnes op de duur zoveel mogelijk te bewape nen. De mobiele colonnes bedoelen vooral daadkrachtige steun te bieden aan de organisatie Bescherming Bevol king en wel organisatorisch dusda nig dat het beleid over de colonne berust bij de burgerlijke autoritei ten. Zij kunnen dus zonodig in het gehele land worden ingezet, zulks niet in tijd van oorlog, waarvoor zij voornamelijk in het leven zijn geroe pen, maar ook bij ernstige rampen. De legerplaats Laren is geheel in gericht als oefenterrein voor dit ge specialiseerde onderdeel. Ook het buitenland heeft grote belangstelling voor deze gespecialiseerde opleiding en geregeld komen buitenlandse au toriteiten een bezoek brengen aan de legerplaats in Laren. De colonnes kunnen zoals gezegd op treden bij ernstige calamiteiten. Bij rampen van beperkt#!' omvang kan de B.B. zelf gemakkelijk zonder hun hulp optreden. De legerplaats Laren beschikt o.a. over een als zodanig opgebouwd ruïne-dorp met gebom bardeerde en verbrande huizen en puinhopen, voor de praktische oefe ningen der colonnes. Het gebouwencomplex in de le gerplaats beschikt over lesloka len (voor opleiding van de ge neeskundige helpers), een oplei dingslokaal voor de chauffeurs- dienst, een filmzaal, een maquet tezaal. kantines, keukens, eetza len en een opvangcentrum. Ge middeld zullen 1200 manschappen degelijk worden opgeleid. Amerika's president Dwight D. Eisenhower begon zijn perscon ferentie van gistermiddag met een verklaring over zijn „eerste as sistent", Sherman Adams. Adams, zo zei hij onder meer. heeft onvoor zichtig gehandeld, maar hij is „een onvolprezen ambtenaar, die een mooi- lijke taak goed. eerlijk en volijve rig vervult". Aan de handhaving van Adams In diens belangrijke functie is volgens de president geen twijfel mogelijk: „Ik heb hem no dig". En hij besloot met een „Dit is alles wat ik kan en zal zeggen over de kwestie". Zo kwam opnieuw de grote waardering tot uiting, die Ei senhower voor zijn eerste assistent aan de dag legt. Bovendien werd zo weer een bewijs geleverd van Adams belangrijkheid in het Ameri kaanse regeringsapparaat. Men heeft hem al eens aangeduid als „de president achter de schermen". Adams .heeft de touwtjes van de uit gebreide presidentiële secretarie dan ook stevig in handen. In tegenstel ling tot de tijd van Truman, toen ie der vrij bij de president binnenliep, is onder Eisenhowers bewind de re gel ontstaan, dat functionarissen van hoog tot laag aan Adams de reden van hun bezoek moeten uitleggen en dat die beslist of een bezoek aan Eisenhower zin heeft of niet. Vaak luidt het antwoord nega tief. Vandaar dat sommige politici Adams aanduiden als „de. verschrik kelijke nee-man". Al worden pas in november in Amerika algemene verkiezin gen gehouden, toch tekent zich thans in dat land reeds een partijen- strijd af. Der traditie getrouw heeft deze strijd vaak een zeer persoonlijk karakter. Binnen- en buitenlandse politiek en problematiek spelen vaak een minder belangrijke rol dan zul ke persoonlijke aantijgingen. Sher man Adams, die zich indertijd als gouverneur van New Hampshire zeer verdienstelijk heeft gemaakt in de campagne welke aan president Eisenhowers eerste verkiezing tot president voorafging, heeft toen aan dit spel dapper meegedaan door te spreken over „de lieden, die zich tijdens de Truman-regering wisten te verrijken". Hij noemde hen „on eerlijke schurken, die probeerden 't goud te stelen uit de Amerikaanse schatkelders te Fort Knox". De de mocratische tegenstanders konden teen stof voor een tegenaanval van it soort op Adams vinden. En Adams werd van 1952 af tot nu toe beschouwd als de man, die in sa menwerking met de president alle corruptie zou uitbannen. aar sinds enige weken is Adams het mikpunt van overvloedige kritiek. Democratische tegen standers van hem hebben ontdekt, dat Adams nu en dan cadeaus heeft aapgenomen van een bevriende tex tielfabrikant, Bernard Goldfine uit Boston. Tot deze geschenken zouden behoren een Perzisch tapijt van on geveer f 10.000 en een overjas van lamawol (vicoenja) die naar men aanneemt f 3000 waard is. Boven dien zou Goldfine voor Adams en diens echtgenote hotelrekeningen hebben betaald tot een totaal van f 8000.Adams zou als tegenpres tatie voor Goldfine contacten hebben gelegd met federale instanties. Voor een congrescommissie heeft Adams zich dinsdag moeten verantwoorden. Hij legde er de nadruk op, dat Goldfine een persoon- ke vriend van hem was. De overjas^ die hij van Goldfine had gekregen, had aan diens fabriek niet meer dan 69 dollar gekost. Hij had dit ge schenk aanvaard in dezelfde geest, waarin Goldfine jaren geleden van hem een gouden horloge had aange nomen.... Nooit, zo zei hij, heb ik in mijn ambt besluiten genomen on der invloed van persoonlijke rela ties. Had hij de schijn van het te gendeel op zich geladen, dan, zo zei hij, was dat te wijten aan een be oordelingsfout. Inmiddels is ook de president zélf in deze aangelegenheid betrok ken. Het baarde namelijk niet wei nig opzien, toen de journalist Drew Pearson in zijn krant verklaarde, dat Eisenhower ook en van "de zelfde fabrikant een kostbare mantel had aangenomen. Eisenho wers wat heetgebakerde perssecre taris James Hagerty heeft dat arti kel dinsdag op een persconferentie onder de loep genomen. Het bevatte volgens hem niet minder dan elf leugens in zeven alinea's. Alléén dat Eisenhower een keer een stuk vi coenja had gekregen, was volgens hem waar. En de president was klaarblijkelijk zo weinig onder de in druk van het geschenk, dat hij het inmiddels op zijn beurt had aange boden aan een kennis, maar wie dat nu precies geweest was, wist hij zelf niet meer Onder deze omstandigheid was het voor Eisenhower vanzelfsprekend onmogelijk, om zijn machtige en ge waardeerde eerste assistent af te vallen. Het kan overigens in geval len als deze, waar ook persoonlijke vriendschap een rol speelt moeiiijk zijn uit te maken waar de vriend schappelijke attentie ophoudt en de corruptie begint. Men mag echter wel aannemen, dat het laatste woord over de kwestie-Adams nog niet ge sproken is. En dat er nog verschei dene andere kwesties var. dit soort bij zullen komen, voordat Amerika in november ter stembus tijgt. Russische waarschuwing voor Pakistan. De Sowjet-Unie heeft 14 april bij Pa kistan geprotesteerd tegen het aan leggen van lanceerbases en vliegvel den in Pakistan onder leiding van Ameriaanse ingenieurs en Pakistan gewaarschuwd voor de pijnlijke ge volgen, die Pakistan zou kunnen on dervinden als deze bases worden ge bruikt tegen de Sowjet-Unie „of an dere vredelievende landen". Het Rus sische protest is eerst zondag door het Russische persbureau TAS gepu bliceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3