Veertienhonderd Christenvrouwen hielden landdag in Middelburg 'I350 BESTUDERING VAN SL0EPLAN VOOR HAVENCOMPLEX GEWENST 'jout Zeeuws Almanak GASONTPLOFFING: RAVAGE IN HUIS TE K0UDEKERKE KRITIEK OP VEELVULDIGE AFWEZIGHEID BURGEMEESTER Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 19 JUNI 1958 IN NIEUWE KERK EN NOORDERKERK Mevrouw Homburg: „Actief deelnemen aan het werk, dat de kerk doet IN TWEE GEHEEL bezette Middelburgse berken, 'namelijk de Nieuwe Kerk en de Noorderkerk, hebben ruim 1400 leden van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond in het gewest Zeeland woensdag hun jaarlijkse landdag gehouden. De gewestelijk presidente, mevrouw N. HomburgHoekveld uit Vlissingen, die de leiding had van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk de viee-presïdente leidde de landdag in de Noorderkerk zag in deze grote opkomst een blijk van de grote sympathie van de leden voor het werk van de X.C.V.B.. Mevrouw Homburg wees er op, dat gezien de ernst der tijden de band tussen de leden onderling versterkt moet worden. „Het wordt tijd, dat wij de gelederen sluiten om het ongeloof, dat de Christen ontmoet, een halt toe te roepen", aldus de presidente, die hoopte, dat deze Landdag s an de Zeeuwse N.C.VJB. een stap in die richting zou mogen zijn. Nadat een liturgische opening was afgewerkt, heette mevrouw Homburg de uit "alle delen van de provincie naar de Zeeuwse hoofdstad opgeko men leden hartelijk welkom. Spe ciaal richtte zij zich tot de ere-presi- dente, mcj. Don en de oud-presidente mevrouw de JongBikker. „Wij zijn U C' lankbaar voor de toege wijde ar' waarmee U gedurende acht jar - '—v» de Zeeuwse Christen vrouw lv gediend", zo sprak de presidente tot mevrouw De Jong. Voorts richtte mevrouw Homburg zich tot prof. dr. P. A. van Stemp voort, die deze dag een rede hield over het onderwerp „Wat betekent de Bijbel voor de Christenvrouw van daag?". tot de kerkvoogdij der Ned. herv. kerk en de kerkeraad der geref. kerk. die beide hun kerkge bouwen afstonden voor deze Land dag. en tenslotte tot allen, die mee werkten aan het welslagen van deze bijeenkomst. Na deze begroeting hield mevrouw Homburg een korte meditatie over het onderwerp „Levensontplooi ing". De presidente wees er op, dat er tegenwoordig niet genoeg tijd meer lusteed wordt aan de Aorming en het karakter van de jongeren. „Het is echter nodig in het gezinsleven te zorgen voor een christelijke sfeer. Dan knnnen we veel van het nieuwe aanvaarden, wanneer we echter blijven beden ken, dat God levensontplooiing waagt in deze christelijke sfeer", aldus mevrouw Homburg. Actieve deelneming Zij verklaarde vervolgens, dat de N. C.V.B. zich ten doel stelt het christe- lijk leven te ontplooien. De bond wil de leden ook doen verstaan wat de betekenis is van het leven in verhou ding tot God en de naaste. Tot slot wekte mevrouw Homburg de leden op om actief deel te nemen aan de arbeid, die gedaan wordt door dc kerk. „Deze arbeid draagt veel vrucht, ook buiten de kerk", zei de presidente. Prof. Van Stempvoort sprak hierna over het onderwerp „Wat betekent de Bijbel voor de Christenvrouw van daag?". Spreker stipte .aan, dat er een oorzaak is voor ;deze vraag. Want in deze snel veranderende we reld is de parate kennis van de Bij bel sterk achteruitgegaan. Wat is nu in deze wereld de taak van de Chris tenvrouw?, zo stelde hij de vraag. Hiervoor vindt men het antwoord In het Johannesevangelie, waar gespro ken wordt over de uitstorting van de Heilige Geest. „Ook de vrouw heeft de Geest van Christus ontvangen", zei spreker, „en zij gebruikt die voor haar spontane bijdrage in de verkon diging van Gods woord". Een van de beslissende factoren hierin is, aldus prof. Van Stempvoort, dat de kinde ren temidden van deze onzekere we reld toch een plaats kunnen vinden. waar zij het ware geloof ontmoeten, namelijk bij de moeder. Tenslotte gaf spreker zijn gehoor in overweging om,te trachten te berei ken, dat deze wereld meer jongens en meisjes krijgt, die een zending of roeping hebben te vervullen. Wat de ze warrelende wereld nodig heeft is Christenvrouwen, die geloven, aldus prof. Van Stempvoort. Nadat mevrouw Miep Wielenga— Quelle op uitstekende wijze" een ge deelte had voorgedragen "uit Jan dc Hal-tog's boek „Hollands Glorie" sprak do oud-presidente van de Zeeuwse N.C.VJB., mevrouw. J. de Jong-r-Bikker een af scheids- en slot woord. Zij dankte de leden voor het afscheidsgeschenk en voor de harte lijkheid, die zij van de afdelingen mocht ontvangen. Tot slot wees zij op de noodzaak, dat er tijd gemaakt moet worden om in het gezinsleven rustig de Bilbel te lezen. De Land dag werd besloten met het zingen van gezang 135. Export landbouwprodukten via Hansweert. Tijdens hot exportseizoen Van de aardappeloogst 2957, dat liep van augustus 1957 tot de eerste week van juni 1958, zijn er te Hansweert 222 coasters geladen met landbouw produkten. Deze schepen hebben in totaal geladen 45.985.400 kg aardap pelen, 3.036.140 kg uien, 135470 kg peen, 27.659 kg tomaten' en 37.44o kg appelen. Examen. Aan dp f.-k.' kweekschool te Dongen slaa^ie de heer A. Bukkens uit Sluis voor de kkte onderwijzer.. ^Advertentie) •Vair Nèlle bestellen LANDBOUWSCHAP OVER INDUSTRIALISATIE Aanleg Zoomseweg wordt bepleit (Van epn onzer verslaggevers). Het Landbouwschap heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer meegedeeld, dat het achter het industrialisatiebeleid van minis ter Zijlstra staat, zoals dat is neer gelegd in de zesde industrialisatie nota. Wel wil het Landbouwschap graag, dat de Tweede Kamer met de volgende zes wensen rekening houdt. 1. Bij het aanwijzen van de plaat sen, waar industrie gevestigd zal worden moet het agrarisch be drijfsleven worden gehoord over de in het geding zijnde land bouwbelangen. 2. Voor een soepel en succesvol ver loop van de regionale industriali- VAN TOT OPMERKELIJK. I waagde, een noodvliegveld is Inge- Alweer 48 jaar i, het geleden, dat richt voor een a|iroeivlicgt»lg. dat la een van de eerste Nederlandse vlie gers, Henri Bakker, met zijn primi tieve „kist" een bezoek aan de ge meente Oosterland bracht. Groot was de belangstelling; van alle delen van het eiland stroomden de mensen naar het goede Oosterland 0111 dit wonderlijke machien de lucht in te zien gaan! Het. duurde toen vier dagen eer de heer Bakker met zijn Nieuwerkerkse passagier, de heer Dijinan, het toe stel liet loskomen. De drie eerste da gen stond er teveel wind Opmerkelijk is, dat thans op.dezelf de plaats, waar de koene aviateur in 1912 de sprong naar de wolken WACHTKAMER de wachtkamer van een arts te Vlissintrbevonden zich twee pa tiënte* ''ie het samen uit/Btekend kon den vinden. Ze hadden een gemeen schappelijke kwaal ontdekt, namelijk hét slechter worden van hun gezichts vermogen en dergelijke dingen, hoe naar ze oolc zijn mogen, scheppen een band Dp overige, geduldig op hun beurt w/rclitende patiënten, luisterden be langstellend toe. Zwijgend, totdat zich plotseling een kordaat man in het gesprek mengde. ..Mag ik U eens iets rragen!" begon hij voorzichtig. Dat mocht. „Waar moet U eigenlijk zijn?", informeerde hij vervolgens en prompt, bijna in koor, antwoordde het tweetal: ..Bij de oogarts natuurlijk". „Als ik het niet dacht!", riep de kor date zegevierend uit en hij vervolgde: „Maar dan zijn jullie verkeerd, men sen. Dit is een internist". Na de brilleglazen nog eens opge poetst te hebben, is het tweetal toen verdwenen, op zoele naar een oogarts. Een begrijpelijke vergissing overi gens: oi die wachtkamers lijken im mers op elkaar en overal liggen bo vendien ouwe nummers van trDe Auto" op tafel de omgeving diensten aan de land bouw bewijst. VOLIÈRE. Op Initiatief van de vereniging van vogelvrienden te Breskena zal in de ze gemeente, op het Spuipleln, een volière worden gebouwd. Het nacht hok, 7x2x3 meter groot, zal ge heel uit glas worden opgetrokken; het krijgt een rieten dak. De buiten volière, met een afscheiding van gaas, wordt 8 x 2 x 2,5 meter groot. Om de bouwkosten f 3500.-te kun nen dekken, zullen binnenkort een bazaar en een verloting worden ge houden. Het Breskense Spuiplein, dat reeds enkele mooie plantsoenen rijk Is, zal hierdoor nog meer wor den verfraaid. Men zal trachten de ze volière op het tijdstip van de vis serijfeesten, medio augustus, te ope nen. GRIEZELS. De bevolking van Nieuw-Namen heeft met bewondering de verrich tingen van de werklieden gen, die de bliksembevelligingsin- kerktoren hebl ben stallatie van de vernieuwd. Er moesten werkelijk „acrobati sche" toeren worden verricht, hetgeen de inwoners van dit vrien delijke grensdorp de griezels over de rug deed lopen en anderzijds aller bewondering afdwong. METSELEN. Op 1 en 2 juli a.s. doen de toekom stige metselaars, die deze kwaliteit op de technische scholen van Goes en Terneuzen hopen te verwerven, in Rotterdam ontzettend hun best. Daar worden op die data de Jaarlijk se nationale wedstrijden in het met selen met baksteen gehouden. De wedstrijden in de grote hal van het Ahoy-gebouw worden geor ganiseerd door de samenwerkende vereniging „De Nederlandse Bak steenindustrie" en het Bouwcentrum. satle is hervorming van de ge meente-classificatie nodig. 3... Hst..flispwe industrialisatiebeleid en het UmdbQUwatructuurbelcid .moeten op elkaar Worde© afe'e- stemd, vooral als er sprakeis van herverkaveling in stréék- plannen. Men moet rekening hou den met de neveneffecten van in dustrialisatie. zoals b.v. de vesti ging van tuinbouwbedrijven rond de industriekernen. 4. Het Landbouwschap stelt er prijs op, dat men de geschiktheid van het Sloe voor de vestiging van een havencomplex bestudeert. Bij Ossendrecht zou wellicht een in dustriecomplex kunnen komen. 5. -Het Landbouwschap wenst een wijziging van de Hinderwet, waardoor kan worden voorko men, dat bepaalde industrieën zich vestigen op laatsen, waar zij schade kunnen toebrengen aan mens, plant of dier. Voorts moet zoveel mogelijk worden voorko men, dat vruchtbare gronden aan hun agrarische bestemming worden onttrokken. 6. Dc verkeersverbindingen zijn ook in de mening van het Landbouw schap van het grootste belang. Daarom pleit het o.a. voor aan leg van de Zoomseweg ln verband met de industrialisatie aan de Westerschelde. Een nieuwe rege ling inzake de wegenfinanciëring acht het landbouwschap uiterst urgent. Advertentie Van Nelle bestellen Een groep studenten van het Insti tute- for Social Studies" bracht woensdag een bezoek aan Zeeland. Deze studenten mankten hier onder meer kennis met de problemen van de havenonttgikkeling. 's Morgens was er een gezellige ontvangst op het bureau van Bijzondere Werken der Provinciale Waterstaat in Mid delburg, waar de heren ir. J. G. Snip en drs. M. C. Verburg een uiteenzet ting gaven over het Deltaplan enzo voort. Met een boot van de Steenko len Handels Vereniging werd 's mid dags een tocht gemaakt naar onder meer) het Sloe. Ook het bedrijf van de koninklijke maatschappij „De Schelde" werd nog bezichtigd. (Foto P.Z.C.). Advertentie Uw garantie voor: ECHTHEID ZUIVERHEID SMELLE WERKING Cursussen over elektriciteit voor onderwijskrachten De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland geeft in samenwerking met de elek triciteitsbedrijven door het gehele land cursussen voor onderwijzers over opwekking, voortgeleiding en toepassing van elektriciteit, In Vlissingen, Middelburg en Goes zijn reeds dergelijke cursussen ge houden. Hiervoor bestond veel be langstelling. Besloten werd derhalve door de ge hele provincie Zeeland dit werk voort te zetten. Oostburg komt aan de beurt op 24 juni, 1 en 8 juli. Het ligt in de be doeling aan deze cursus op een na der te bepalen tijdstip een excursie Ce IN HOLST VAN DE NACHT Bewoner ernstig gewond door grote steekvlam. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een gasontploffing een enorme ravage aangericht in het woonhuis van de familie Blok aan de Stations straat in Koudekerke. De 42-jarlge heer W. B. werd bij deze ontploffing, die gepaard ging met een geweldige steekvlam, ernstig gewond. Nog de zelfde nacht is hij met brandwonden overdekt in het ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen opgenomen. De ontploffing ontstond, doordat een Over de zolders van de woningen 10 en 12 Van dé' Stationsstraat, iii Kou dekerke lagep na de gasontploffing de brokstukken verspreid! van de muur, die vóór de ontploffing -de bei de huizen scheidde (FotoP.Z.C.) E.V.O.: „Tariefsverhoging veren verhoogd tolgeld. In het maandbulletin van juni van de E.V.O. wordt onder het hoofd „Zeeuw se verenkwestie, een nationale zaak" een uitvoerig overzicht gewijd aan de verhoging van de veergelden over de Westerschelde. In het artikel wordt onder meer Ingegaan op de achter gronden van deze kwestie en de his torische ontwikkeling van de veren over de Zeeuwse wateren. „Wij kun nen de tariefsverhoging van de Wes- terscheldeveren niet anders zien dan als een verhoogd tolgeld", aldus wordt er in dit bulletin opgemerkt. „Tol heffing, waar en in welke vorm ook, dient met grote beslistheid van de hand te worden gewezen". Tot slot wordt aangestipt, dat uit de belastin gen van het wegverkeer de verkeers verbindingen moeten en kunnen wor den betaald. Eindexamen Chr. Lyceum voor Zeeland. Voor het eindexamen der afdeling H.B.S.-B, van het Chr. Lyceum voor Zeeland, waarvan het mondeling ge deelte werd gehouden op 16, 17 en 18 juni, zijn geslaagd: de dames C. A. W. Fraanje en J. A. Koppejan te Goes en de heren P. J. Luyk en M. D. Sin- ke te Colijnsplaat, B. J. van Fraas- sen te Goes, A. L. Smit te Lewedorp, E. P. van Dalsen te Kruiningen en I. A. Kole te Waarde. Gewestelijke raad Zeeland (Van één onzer verslaggevers) Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag in de vacature A. Haak de heer J. de Bruyno-Rls- seeuw te Cadzand benoemd tot lid van de Gewestelijke raad voor Zee land van het schap. Tot plaatsver vanger van de Ijeer De Bruyne werd benoemd de heer M. C. Risaeeuw- de Regt te IJzendljke. gaskomfoorslang was losgeraakt. Hieruit de slang werd gevoed door een fles gas moet gedurende lan gere tijd gas de keuken zijn binnen gestroomd. Voordat het echtpaar zich te ruste legde, had men het gas onder een ketel wasgoed op half ge draaid. Omstreeks half drie meende de heer des huizes gas te ruiken. In de keuken gekomen, ontdekte hij, dat het gas onder de ketel niet meer brandde. Toen hij een luci fer aanstreek om het gasstel op nieuw aan te steken, ontplofte het ln de keuken en kamers hangende gas. Een steekvlam schoot door de gehele benedenverdieping, trof de heer B. en zette behang en wandbekledlng ln lichterlaaie. De ontploffing was zo krachtig, dat alle ruiten spiongen, het keukenplafond finaal werd weg gedrukt en buitenmuren werden onl- wer(J jjg ng tussen de huizen no. 12, van de familie B. en no. 10. waar de familie W. woont over de gehele hoogte en lengte in elkaar gedrukt. Enkele seconden voor de ontplof fing was mevrouw B., die ook de faslueht rook, opgestaan. Even ater werd het bed bedolven door vallende stenen... De zoder vain het huls van de familie W., waar zich niemand bevond, werd geheel door brokstukken van de muur bedolven. Nog voordat d© brandweer van Koudekerke op de on heilsplaats arriveerde hadden de door de klap van de ontploffing wakker geschrokken omwonenden de ver schillende brandhaarden met emmers water geblust. De bewoners waren niet verzekerd. Aavertentte) Van Nelle bestellen Advertentie Van Nelle bestellen 1 RAAD NOORDWELLE „Persoonlijke redenen", verklaart betrokkene De burgemeester van Renesse, mr. G. F. Lunsingh Tonckens, die ook waarnemend burgemeester Van de gemeente Noordwelle is, kreeg in de jongste raadsvergadering van laatst genoemde gemeente kritiek te horen over het feit, dat hij Noordwelle weinig bezoekt en ook de raadsver gaderingen bij herhaling niet heeft geleid. t p.v.t ?ed de (Advertentie/ Van Nelle bestellen sneed deze kwestie aan en merkte op, dat het thans de eerste maal in dit jaar was, dat de burgemeester de raadszitting leidde. Hij vroeg de burgemeester om in de toekomst een schriftelijke verklaring aan de raad over te leggen, wanneer deze niet in de gelegenheid was om de vergade ring voor te zitten. Hiervoor achtte de burgemeester echter geen termen aanwezig. Oo kde neer C. A. Boógerd fv.v.d.) kon er zich niet mee verenigen, dat de burgemeester vaak afwezig is en volgens deze spreker was de bevol king' van Noordwelle er eveneens niet over te spreken, dat de burgemees ter deze gemeente slechts zeldzaam bezoekt en daardoor weinig contact hoeft met de bevolking. Dc burgemeester deelde hierop me de, de bezwaren van de lie vol king te erkennen. Indien hij echter in de ge legenheid is bil een raadsvergade ring aanwezig te zijn, zal hij deze ook altijd voorzitten, zo verklaarde hij veraer. Op een vraag van de heer Boogerd naar de reden van de vele afwezigheid deelde de burge meester mede, dat dit over het alge meen persoonlijke redenen zijn ge weest, die hij niet nader wenste toe te lichten. De heer K. Viergever (partijloos) was van oordeel, dat het z.i. van wei nig belang is, wie een vergadering van de raad leidt, wanneer do ge meentezaken toch normaal en goed doorgang vinden, wat volgens hem het geval Is. Zeeuwse koopvaardijvloot Onder meer 6 kustvaarders. Verschenen Is de statistiek van de samenstelling der Nederlandse koop vaardijvloot op 1 januari1958. Daaruit blijkt, dat het aantal in Zee land gedomicileerde koopvaardij schepen, maar uiterst langzaam toe neemt en dan alleen nog maar in de kustvaart-sector. Op 1 januari j.l. stonden in Zeeland ingeschreven drie schepen van St. Mij. Zeeland te Vlissingen en voorts in diverse ha vens totaal 6 kustvaarders. De ge zamenlijke tonnenmaat van de kustvaarders was 2452 ton. die van de Zeeland-schepen 11.704 ton. Ondanks deze geringe omvang van de Zeeuwse koopvaardijvloot, komt onze provincie toch nog op de vier de plaats, na Zuid-Holland met 2.5 biljoen br. register ton, Noord-Hol land met 1,4 miljoen br. reg. ton en Groningen met bijna 200.000 br. reg. ton. Matroos wilde er met politierijwiel vandoor. In de nacht van dinsdag op woens dag stapte een Vlissingse politieman op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Badhuisstraat van zijn rijwiel om een collega te vergezellen die per politieauto een onderzoek ging instellen aan de President Roose- veltlaan, waar iemand zich op ver dachte wijze bij een pand had opge houden. Na afloop van dit onder zoek de onbekende was inmid dels verdwenen wilde de agent zijn fiets weer opzoeken, toen hij tot zijn verwondering bemerkte, dat een - ng l matroos meer dan gewone belang stelling voor zijn rijwiel had. De agent stelde zich verdekt op en zag, hoe de matroos het slot forceerde, de lamp aanzette en opstHpte De zeeman reed vervolgens netjes in de richting van de politieagent, die niet talmde om zijn voertuig en de dief in te rekenen. Omdat zijn schip gisteren vertrok, is de mHtroos S., nadat proces-verbaal was opge maakt overgegeven aan zijn com mandant. Universitair examen De heer P. C. Boone, geboren te Co lijnsplaat, promoveerde tc Utrecht tot doctor ln de geneeskunde op een ■proefschrift over de genezing van de perlphere facialis paralyse. I Advertentie/ Van Nelle bestellen VANDAAG. Middelburg Electro: „Fernandel als modeKonlne 7 en 8.15 uur, 18 j. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Paardenmarkt, 8 uur. Provincia le bibliotheek: Opening tentoonstel ling „Voortbouwend Zeeland", fl uur. VlissingenAlhambra: „Het leven van Vincent van Gogh", 7 en 9 uur, 14 J. Luxor: „De gebrandmerkte vluchte ling". 8 uur, 18 J. Goes Grand: „The rose tattoo", 8 uur, is j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2